რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 16, 25 ნოემბერი - 1 დეკემბერი, 2019
ომი უკრაინაში - 25 ნოემბერი - 1 დეკემბრის კვირაში რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, მოკლულია სამი უკრაინელი ჯარისკაცი და ამდენივეა დაჭრილი. ტრადიციულად, სროლა ფრონტის ხაზზე წარმოებდა ყოველდღიურად.
ომი სირიაში - რუსულმა საფრენმა აპარატებმა, მიმდინარე კვირაში, განახორციელეს ყოველდღიური იერიშები ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში რუსეთი აგრძელებს თავისი პოზიციების გამყარებას, რის ფარგლებშიც შექმნა სამხედრო შტაბ-ბინა მცირე ქალაქ ამუდაში, მდებარე თურქეთის საზღვართან, ქალაქ ქამიშლის დასავლეთით. ამასობაში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა  გააფართოეს საპატრულო არეალი, რათა მოიცვან სირიის ჩრდილოეთი და ჩრდილო-აღმოსავლეთი რეგიონები.
რუსული ავიაციის მიერ დაბომბილი საავადმყოფო ქალაქ კანსაფრაში, იდლიბის პროვინციაში.  წყარო: Twitter, syria.liveuamap.com-დან
რუსეთი აფრიკაში - მოსკოვმა უფასოდ მიაწოდა გაბონს მსუბუქი შეიარაღება, ბრაკონიერებთან მებრძოლი სამთავრობო დანაყოფებისთვის.
რუსეთმა უფასო სამხედრო დახმარება აღმოუჩინა მონღოლეთისა და ყირგიზეთის შეიარაღებულ ძალებს, კერძოდ მონღოლეთს რუსეთმა 2 Mig-29UB ტიპის გამანადგურებელი მიაწოდა. რაც შეეხება ყირგიზეთს, მან მიიღო „სამხედრო აღჭურვილობის ახალი პარტია, რომელიც მოიცავს 2 სამხედრო Mi-8MT მრავალფუნქციურ შვეულმფრენსა და 2 მობილურ P-18-2 [ადრეული შეტყობინების] რადარს.“
იაპონიისა და სამხრეთ კორეის საჰაერო ძალების გამანადგურებლებმა გააცილეს 2 რუსული Tu-95MS ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენი, რომლებიც იაპონიისა და აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვების თავზე დაფრინავდნენ.
Tu-95MS ტიპის ბომბდამშენების სავარაუდო მარშრუტი. წყარო: diana-mihailova.livejournal.com
ბალტიის ფლოტის მეთაურმა, ადმირალმა ალექსანდერ ნოსატოვმა გაასაჯაროვა ინფორმაცია კალინინგრადის ოლქში 2020 წელს კიდევ ერთი მექანიზებული ბრიგადის შექმნის გეგმების შესახებ. დღეისათვის, სამანევრო ძალები, რომლებიც განლაგებულია კალინინგრადის ოლქში, მოიცავს: 79-ე მექანიზებულ ბრიგადას; 336-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადას; მე-7 მექანიზებულ პოლკს; მე-11 სატანკო პოლკს (ეს უკანასკნელი შეიქმნა 2019 წლის იანვარში) და 561-ე საზღვაო სადაზვერვო დანაყოფი, რომელიც რეალურად საზღვაო სპეციალური ოპერაციების ძალების ბატალიონს წარმოადგენს. ოლქში განლაგებულია შემდეგი ცალკეული სარაკეტო და საარტილერიო დანაყოფები: 244-ე საარტილერიო ბრიგადა, 152-ე სარაკეტო ბრიგადა (შეიარაღებული Iskander-M ტიპის ბალისტიკური სარაკეტო სისტემებით) და 25-ე სანაპირო სარაკეტო პოლკი. ბოლო დროს შექმნილი სატანკო პოლკი, ახალი მექანიზებული ბრიგადის დაგეგმილ შექმნასთან ერთად, მეტყველებს ოფიციალური მოსკოვის პრიორიტეტზე - გააძლიეროს კალინინგრადის სტრატეგიულ რეგიონში არსებული ძალების სახმელეთო კომპონენტი.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ჩამოაყალიბა ახალი ელიტური სპეციალური ოპერაციების ოცეული. ის შედგა დაახლოებით 30 სპეციალური ოპერაციების ძალების ოფიცრისგან, რომლებიც შერჩეულ იქნენ 4 500 კანდიდატიდან.
ახალი, 636.3 პროექტის (გაუმჯობესებული „კილოს“ კლასი) დიზელზე მომუშავე წყალქვეშა ნავი „პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი“, 25 ნოემბერს წყნარი ოკეანის ფლოტს შეუერთდა.
წყალქვეშა ნავი „პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი“. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
რუსული მედიის ცნობით, ნოემბრის შუა პერიოდში არქტიკაში განხორციელდა „კინჟალის“ ტიპის ბირთვულძრავიანი ჰაერი-მიწა კლასის ბალისტიკური რაკეტის საცდელი გასროლა. რაკეტა გაისროლა MiG-31K ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავმა.
რუსული სამხედრო თანამგზავრი, რომელიც გაუშვეს პლესეცკის კოსმოდრომიდან (მირნი, არხანგელსკის ოლქი), გავიდა ორბიტაზე.
წვრთნები*
ჩრდილოეთის ფლოტის 1164 პროექტის „სლავას“ კლასის სარაკეტო კრეისერმა „მარშალ უსტინოვმა“ ჩაატარა ერთობლივი საზღვაო სწავლება ორ ფრეგატთან ერთად, რომლებიც ეკუთვნოდა ჩინეთისა და სამხრეთ აფრიკის საზღვაო ძალებს. სწავლება სამი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა კეთილი იმედის კონცხის სიახლოვეს. აღნიშნულ ღონისძიებას წინ უძღოდა „მარშალ უსტინოვის“ სამხრეთული ვოიაჟი აფრიკის სანაპიროს გასწვრივ, ატლანტის ოკეანეში.
ლაოსის შეიარაღებულმა ძალებმა მიიღო რუსული T-72B1 ტიპის ტანკების მეორე პარტია. შეკვეთის პირველი ნაწილი ლაოსს 2018 წლის დეკემბრის შუა პერიოდში მიეწოდა.

War in Ukraine – Three Ukrainian soldiers were killed and three were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline in Ukraine during the week of 25 November – 1 December. Traditionally, the shooting on the frontline took place every day.
War in Syria – Russian aircraft conducted daily air strikes against the rebel-held wider Idlib region during the week. In the north-eastern Syria, Russia continued to entrench its position by establishing a military headquarters in the town of Amuda, situated near the Turkish border, west of the Qamishli city. Meanwhile, Russian air force broadened its patrol area to include Syria’s northern and north-eastern regions.
A hospital in the town of Kansafra, Idlib Province, bombed by the Russian warplanes. Source: Twitter, from syria.liveuamap.com
Russia in Africa – Moscow gifted Gabon a free shipment of small arms for the government units dedicated to the fight against the poachers.
Russia provided free military aid to Mongolia, in the form of two MiG-29UB fighters, and Kyrgyzstan which got “a new consignment of military hardware, including two Mil Mi-8MT utility helicopters and two mobile P-18-2 [early-warning] radars.”
Fighter aircraft from Japan and Korea followed two Russian Tu-95MS strategic bombers flying over the Sea of Japan and the East China Sea.
The supposed route of the Tu-95MS bombers. From: diana-mihailova.livejournal.com
Commander of the Baltic Fleet Admiral Alexander Nosatov announced the creation of another mechanized brigade in Kaliningrad Oblast in 2020. Presently the maneuver forces based in Kaliningrad Oblast include: 79th Mechanized Brigade; 336th Naval Infantry Brigade; 7th Mechanized Regiment; 11th Tank Regiment (established as recently as January 2019); and 561st Maritime Recon Point which in effect is a naval Special Forces battalion. Separate missile and artillery forces in Kaliningrad Oblast include: 244th Artillery Brigade; 152nd Missile Brigade, armed with Iskander-M ballistic missile systems; and 25th Coastal Missile Regiment. The recent establishment of a new tank regiment combined with the planned creation of another mechanized brigade indicate the priority given by Moscow to the strengthening of the land component of its forces in the strategic Kaliningrad exclave.
Russian armed forces have created a new elite Special Forces platoon of about 30 SF officers, who had been selected from some 4 500 candidates.
A new Improved Kilo / Project 636.3 class diesel submarine Petropavlovsk-Kamchatsky joined the Pacific Fleet on 25 November 2019.Petropavlovsk-Kamchatsky submarine. Source: Russian Ministry of Defense
Russian media reported a test firing of the Kinzhal nuclear-capable air-launched ballistic missile (ALBM) that had taken place in the Arctic in mid-November 2019. The missile was fired by a MiG-31K attack aircraft.
A Russian military satellite, launched from the Plesetsk Cosmodrome (Mirny, Arkhangelsk Oblast), has entered the orbit.
The Northern Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal Ustinov conducted a joint naval exercise with two frigates from China and South Africa. The exercise took three days and occurred near the Cape of Good Hope. It was preceded by the Marshal Ustinov’s southward voyage along the African coast of the Atlantic Ocean.
The armed forces of Laos received the second batch of the Russian T-72B1 tanks. The first shipment had been delivered in mid-December 2018.