რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 18, 9 დეკემბერი - 15 დეკემბერი, 2019
ომი უკრაინაში - 9-15 დეკემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, დაიღუპა ოთხი და დაიჭრა შვიდი უკრაინელი სამხედრო. უკრაინელების ცნობით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ სროლა მთელი კვირის მანძილზე, ყოველდღიურად წარმოებდა. რუსეთ-უკრაინის 2019 წლის 9 დეკემბრის შეთანხმებას, წლის ბოლომდე ცეცხლის „სრული და ორმხრივი“ შეწყვეტის შესახებ,  ჯერჯერობით არ შეუცვლია დონბასის ფრონტზე არსებული მდგომარეობა.
ცნობილი გახდა საჰაერო თავდაცვის რუსი „ტექნიკური მრჩევლების“ ჩასვლის შესახებ ვენესუელაში, კერძოდ კანაიმაში, ბოლივარის შტატში.
ჩრდილოეთის ფლოტის „კრუისის“ კლასის (პროექტი 22010) სპეციალური სადაზვერვო გემი „იანტარი“ პანამის არხის გავლით წყნარ ოკეანეში გადავიდა.
რუსეთმა ჩამოაყალიბა ახალი საჰაერო თავდაცვის პოლკი არქტიკის სანაპიროზე, ტიკსიში, სახას რესპუბლიკა (იაკუტია). იგი S-300PS ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებით აღიჭურვა. პოლკი დაექვემდებარა ახლად შექმნილ 45-ე საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის არმიის (შტაბ-ბინა საფონოვოში, მურმანსკის ოლქი) მე-3 საჰაერო თავდაცვის დივიზიას.
ახალი საჰაერო თავდაცვის პოლკის შეიარაღება ტიკსიში. წყარო: Yakutia.info
ახალი სადაზვერვო ბატალიონი შეიქმნა კასპიის ფლოტის 177-ე საზღვაო ქვეითთა პოლკში (კასპიისკი, დაღესტანი).  ბატალიონში შედის სპეცდანიშნულების ასეული. თავად 177-ე პოლკი ჩამოყალიბდა 2018 წლის ბოლოს, მანამდე არსებული ორი ცალკეული საზღვაო ქვეითთა ბატალიონის ბაზაზე.
ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი ლენინგრადის ოლქში სრულად გადაიარაღდა S-400 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებით. ინფორმაციის გავრცელების მომენტში დაუდგენელი იყო კონკრეტულად რომელ პოლკზეა საუბარი. სანქტ-პეტერბურგის გარშემო, ლენინგრადის ოლქში, არსებობს ოთხი ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი, რომლებიც მე-6 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის არმიის (შტაბ-ბინა სანქტ-პეტერბურგში) მე-2 საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა სანქტ-პეტერბურგში) დაქვემდებარებაშია.
რუსეთმა დაიწყო ახალი Ka-31R  ტიპის საზღვაო ავიაციის ადრეული შეტყობინებისა და კონტროლის შვეულმფრენების მიწოდება 318-ე შერეული საავიაციო პოლკისთვის (კაჩას საჰაერო ბაზა, ოკუპირებული ყირიმი). პოლკი შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციას ეკუთვნის.
რუსეთის კოსმოსურმა ძალებმა გაუშვა რაკეტა „სოიუზ-2.1ბ“, რომელმაც ორბიტაზე გაიტანა სანავიგაციო სისტემა GLONASS-M-ის თანამგზავრი.  გაშვება პლესეცკის კოსმოდრომიდან განხორციელდა.
სწავლებები
რუსეთი და ინდოეთი ატარებენ ერთობლივ სამხედრო სწავლება „Indra-2019-ს”, რომელიც დაიწყო 11 დეკემბერს და 21 დეკემბერს დასრულდება. სწავლება მიმდინარეობს ინდოეთის სამ შტატში და მასში 700-მდე რუსი სამხედრო მონაწილეობს.
რუსი სამხედროების მონაწილეობით კიდევ ერთი ერთობლივი სამხედრო სწავლება ლაოსში მიდის.Laros-2019ჩატარდება 10-დან 19 დეკემბრის ჩათვლით. რუსეთი სწავლებაში წარმოდგენილია 29-ე არმიის (შტაბ-ბინა ჩიტაში, იმიერბაიკალეთის მხარე) 36-ე მექანიზებული ბრიგადის (ბორზია, იმიერბაიკალეთის მხარე) სატანკო ბატალიონის დანაყოფებით.
რუსეთისა და ლაოსის სამხედროები სწავლებაზე. წყარო: აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქი
ოკუპირებულ ყირიმში განლაგებულმა შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის  საარტილერიო დანაყოფებმა უპილოტო საფრენი აპარატების სწავლება ჩაატარეს. ყირიმში ასევე კიდევ ერთი სწავლება ჩატარდა, ამ შემთხვევაში საჰაერო ძალების მიერ.
საქართველოს ტერიტორიაზე, ოკუპირებულ აფხაზეთში, რუსმა სამხედროებმა საარტილერიო და სადაზვერვო დანაყოფებიდან სწავლება ჩაატარეს. აფხაზეთის რეგიონში განლაგებული საოკუპაციო ძალა შედგება მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფისგან, სახელწოდებით მე-7 სამხედრო ბაზა.
სადაზვერვო სწავლება ოკუპირებულ აფხაზეთში, საქართველო. წყარო: სამხრეთის სამხედრო ოლქი
რუსეთის ერთადერთ ავიამზიდ „ადმირალ კუზნეცოვზე“ გაჩენილმა ხანძარმა ეკიპაჟის მინიმუმ ორი წევრი იმსხვერპლა, ასევე დაშავდა 14. ხანძარმა მნიშვნელოვნად დააზიანა თავად ავიამზიდიც. „ადმირალი კუზნეცოვი“ ჩრდილოეთის ფლოტს ეკუთვნის.

War in Ukraine – Four Ukrainian soldiers were killed and seven were wounded on the frontline in Donbass during the week of 9-15 December 2019. Ukrainians reported shooting by the Russian hybrid forces every day of the week. The Russian-Ukrainian agreement of 9 December 2019 to implement a "full and comprehensive" ceasefire by the end of 2019 has so far failed to alter the conditions prevailing on the Donbass frontline.
Arrival of Russian ‘technical advisors’ on air defenses was reported in Canaima, Bolivar State, Venezuela.
The Northern Fleet’s Project 22010 Kruys class special purpose intelligence collection ship Yantar entered the Pacific Ocean after passing through the Panama Canal.
Russians have established a new air defense regiment on the Arctic coast in Tiksi, Sakha Republic. They have also supplied it with the S-300PS surface-to-air missile systems. The regiment belongs to the recently established 3rd Air Defense Division of the 45th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Safonovo, Murmansk Oblast).
The new air defense regiment’s armament in Tiksi. Source: Yakutia.info
A new recon battalion has been established within the 177th Naval Infantry Regiment (Kaspiysk, Republic of Dagestan) of the Caspian Flotilla. The battalion includes a Special Forces company. The 177th Regiment itself was established in the late 2018 on the basis of two previously existing separate naval infantry battalions.
An anti-aircraft missile regiment in Leningrad Oblast has been fully rearmed with the S-400 surface-to-air missile systems. The sources have not indicated the identity of the regiment at the time of writing. There are four anti-aircraft missile regiments around Saint Petersburg in Leningrad Oblast, all of which belong to the 2nd Air Defense Division (HQ in St Petersburg) of the 6th Air and Air Defense Forces Army (HQ also in Saint Petersburg).
Russia has begun supplying the new Ka-31R type naval airborne early warning and control helicopters to the 318th Mixed Aviation Regiment (Kacha air base in occupied Crimea). The regiment belongs to the Naval Aviation of the Black Sea Fleet.
The Russian Space Forces launched Soyuz-2.1b rocket that delivered a GLONASS-M navigation system satellite to the orbit. The launch was conducted from the Plesetsk Cosmodrome.
Exercises
Russia and India are holding a joint Indra-2019 military exercise between 11-21 December 2019. The exercise is being held in three of India’s states, with 700 Russian troops participating.
Another joint military exercise with Russia’s participation is taking place in LaosLaros-2019 exercise is being held on 10-19 December 2019. The Russians are represented by troops from the tank battalion of the 36th Mechanized Brigade (Borzya, Zabaykalsky Krai), 29th Army (HQ in Chita, Zabaykalsky Krai).
Soldiers from Russia and Laos during the exercise. Source: Eastern Military District
Artillery units from the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps in occupied Crimea, Ukraine, held a UAV exercise. Another Russian exercise in Crimea was conducted by the air force.
Russian troops in Georgia’s occupied region of Abkhazia held artillery and recon troops exercises. The occupation forces in Abkhazia constitute a mechanized brigade-sized unit named the 7th Military Base.
Recon exercise in occupied Abkhazia, Georgia. Source: Southern Military District
A serious fire occurred on Russia’s only aircraft carrier Admiral Kuznetsov (Kuznetsov class). At least two crew members were killed and 14 others were injured, with the ship itself suffering damage as a result. Admiral Kuznetsov belongs to the Northern Fleet.