რუსეთის ხედვა - ბირთვული არსენალი, საფრთხეები და შესაძლებლობები
2019 წლის სექტემბერში რუსეთის ფედერაციის „საგარეო პოლიტიკისა და თავდაცვის საბჭოს“ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა დოკუმენტი, სახელწოდებით „მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის ახლებური აღქმა და მისი განმტკიცების გზები“. დოკუმენტი შემუშავდა რუსეთის არასამთავრობო და სხვადასხვა სამთავრობო სტრუქტურების ექსპერტთა მიერ, ე.წ. სიტუაციური ანალიზის მეთოდით. მეთოდი მოიცავს სხვადასხვა ეტაპს, მათ შორის, არსებული ინფორმაციის ანალიზს, სიტუაციის ანალიზს, მოვლენათა განვითარების შესაძლო სცენარების დამუშავებასა და ვითარების შეფასებას, რის საფუძველზეც ექსპერტები სათანადო დასკვნებს აკეთებენ და მათ ერთიანი დოკუმენტის სახეს აძლევენ.
„მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის ახლებურ აღქმასა და მისი განმტკიცების გზებში“ საუბარია, თუ რა გავლენას ახდენს ბირთვული და სტრატეგიული დანიშნულების მქონე ულტრათანამედროვე შეიარაღება მსოფლიო წესრიგზე, საერთაშორისო პოლიტიკის დინამიკაზე,  დიდი ქვეყნების ქცევასა და საერთაშორისო უსაფრთხოებაზე.
ჩვენ ამ დოკუმენტიდან ამოვკრიბეთ მხოლოდ ის შეფასებები, რომლებიც ასახავენ რუსეთის წინაშე არსებულ საფრთხეებსა და შესაძლებლობებს, იმ მოცემულობის გათვალისწინებით, რომ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანას და, მათ შორის, რუსეთის ფედერაციას აქვთ ბირთვული არსენალი და სტრატეგიული დანიშნულების ულტრათანამედროვე სისტემები. ამ შეფასებების საფუძველზე გამოვიტანეთ დასკვნები რუსეთის მიერ თანამედროვე მსოფლიო წესრიგის ხედვის, მისი ძლიერი და სუსტი მხარეების თაობაზე.
რუსეთის ფედერაციის წინაშე არსებული საფრთხეები „მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის ახლებური აღქმისა და მისი განმტკიცების გზების“ მიხედვით
• ამ მომენტისთვის ბირთვული იარაღის გავრცელების უკვე არსებული მასშტაბი შეუქცევადად უნდა ჩაითვალოს. ამავე დროს, უშედეგო იქნება სტრატეგიული ბირთვული ძალების შემდგომი შემცირების თაობაზე შეთანხმების მიღწევის მცდელობა აშშ-სა და რუსეთის ფედერაციას შორის, რადგან სხვა ბირთვული ქვეყნებისა და არაბირთვული სტრატეგიული შეიარაღების არსებობა სულ უფრო მზარდ გავლენას ახდენს მოსკოვისა და ვაშინგტონის სამხედრო პოლიტიკასა და ბირთვულ დოქტრინაზე;
• ბირთვულ იარაღს კვლავაც აქვს შემაკავებელი ეფექტი, რადგან ახდენს ბირთვულ სახელმწიფოებს შორის ომის გაჩაღების ერთგვარ პრევენციას. მიუხედავად ამისა, სტრატეგიული სტაბილურობა შესუსტებულია. ეს, პირველ რიგში, გამოწვეულია არაბირთვული კონფლიქტის შესაძლო წარმოქმნით, რომელიც შეიძლება გადაიზარდოს ბირთვულ ომში;
• წამყვან სახელმწიფოებს შორის არსებული საკმაოდ მაღალი დონის დაპირისპირება, არასამხედრო ხასიათის დამაზიანებელი ქმედებები და მკვეთრად იდეოლოგიზებული  მტრული რიტორიკა ქმნის ფონს ნებისმიერი კონფლიქტის ესკალაციისთვის ძალზე სახიფათო ფორმით;
• სტრატეგიული სტაბილურობა ასევე შესუსტებულია კონფრონტაციის გაზრდით აშშ-სა და ჩინეთს და აშშ-სა და რუსეთს შორის;
• დასავლეთი ეძებს საგარეო მტერს. თავიდან ასეთად რუსეთი მიიჩნეოდა, ახლა კი - უფრო მეტად ჩინეთი. აშშ ატარებს კონფრონტაციულ პოლიტიკას რუსეთისა და ჩინეთის მიმართ, რომლებმაც დაარღვიეს დასავლეთის 500-წლიანი სამხედრო, პოლიტიკური და ეკონომიკური ბატონობა, არ ემორჩილებიან აშშ-სთვის ხელსაყრელ მსოფლიო წესრიგს და არ აღიარებენ მას ლიდერად;
• აშშ-ის კონფრონტაციული პოლიტიკის მიზანი არა რუსეთთან და ჩინეთთან გარიგებაა, არამედ ის, რომ მათ უარი თქვან საკუთარ შიდა და საგარეო პოლიტიკის მოდელებზე, ტრანსფორმირდნენ აშშ-ის ღირებულების შესაბამისად და აღიარონ იგი ლიდერად. კონფრონტაციის სავარაუდო ხანგრძლივობა რუსეთთან 6-10 წელია, ხოლო ჩინეთთან - 15-20 წელი;
• აშშ-ის კონფრონტაციული პოლიტიკის სამხედრო ასპექტები რუსეთთან მიმართებაში აგებულია არაკონტროლირებადი გამალებული შეიარაღების ილუზიის შექმნით რუსეთის დაშინებაზე, რომელშიც გამარჯვება რუსეთს არ შეუძლია მცირე ეკონომიკური პოტენციალის გამო. გათვლა გაკეთებულია იმაზე, რომ რუსეთი ჩაერთვება ახალ გამალებულ შეიარაღებაში ან უბრალოდ შეეშინდება ამის გაკეთება და წავა დათმობებზე, რათა აშშ დააბრუნოს მოლაპარაკებების მაგიდასთან;
• აშშ ომის წამოწყებასთან შედარებით, რუსეთთან და ჩინეთთან დაკავშირებით უპირატესობას ანიჭებს ზეწოლის ისეთი მექანიზმებს, როგორიცაა სანქციები, სავაჭრო ომი, საინფორმაციო ომი, პოლიტიკურ-დიპლომატიური და ვირტუალურ-ფსიქოლოგიური ზეწოლა და გამალებული შეიარაღებით მუქარა;
• აშშ უპირატესობას ანიჭებს  „სტრატეგიული მოთმინების“ პოლიტიკას, რომელიც გათვლილია იმაზე, რომ მოწინააღმდეგე თავად იტყვის უარს კონფრონტაციულ პოლიტიკაზე ან ტრანსფორმირდება;
• აშშ-სთან სამხედრო კონფრონტაციაში ჩართვის სერიოზულ საფრთხეს ქმნის აშშ-ის მხრიდან სამხედრო ინფრასტრუქტურის გაფართოება, მათ შორის, რაკეტსაწინააღმდეგო სისტემებისა და უპილოტო საფრენი აპარატების განთავსება აღმოსავლეთ ევროპაში, ასევე აშშ-ის განზრახვა განავითაროს მცირე სიმძლავრის ბირთვული იარაღი და განათავსოს იგი სტრატეგიულ გადამტანებზე;
• ამავე საფრთხეს ქმნის ტაქტიკური ბირთვული იარაღის არაბირთვული კონფლიქტის დროს გამოყენების საკითხის განხილვა აშშ-ის მხრიდან და რუსეთის (ისევე, როგორც ჩინეთის) წინააღმდეგ წინმსწრები დარტყმების განხორციელების დოქტრინის ოფიციალურად გამოცხადება;
• იმ ქვეყნებს, რომლებსაც არ გააჩნიათ ისეთი სტრატეგიული სისტემები, რომელიც რუსეთმა 2018 წელს წარმოადგინა, ყოველთვის ექნებათ მაღალი მოტივაცია, გათვალონ მოვლენათა ყველაზე უარესი განვითარების სცენარზე და იფიქრონ, რომ რუსეთს ჰყავს ისეთი სამხედრო ძალა, რომელიც მას შესაძლებლობას მისცემს გაიმარჯვოს სამხედრო დაპირისპირებაში, მათ შორის, ბირთვულ ომში ისე, რომ თავად არ ჰქონდეს განსაკუთრებული დანაკარგები;
• რუსეთსა და ჩინეთს შორის თანამშრომლობის დაპირისპირებაში გადაზრდის ალბათობა ძალზე მცირეა თვალსაწიერ მომავალში, იმის გათვალისწინებითაც კი, რომ ჩინეთი სამხედრო-სტრატეგიული თვალსაზრისით აგრძელებს გაძლიერებას. თუმცა, თუ ჩინეთი გადაწყვეტს ისეთი სტრატეგიული დანიშნულების ძალების შექმნას, რომლითაც აშშ-ისა და რუსეთის სტრატეგიული დანიშნულების ძალებს გაუტოლდება, მაშინ გაძლიერდება რუსეთსა და ჩინეთს შორის უკვე არსებული დისბალანსი, მათი მთლიანი  ძალის თვალსაზრისით, რამაც შესაძლოა კრემლში გარკვეული შიში გამოიწვიოს;
• ზოგიერთი ექსპერტის შეფასებით, უახლოეს 10-15 წელიწადში ჩინეთმა შესაძლოა თავისი სტრატეგიული ბირთვული ძალები რუსეთისა და აშშ-ის დონეზე აიყვანოს;
• უკვე არსებულ საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს შეუძლიათ სახელმწიფოებისთვის განსაკუთრებული ზიანის მიყენება, ისეთი კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ბლოკირებით, როგორიცაა ენერგეტიკა, წყალმომარაგება, ტრანსპორტი, მედიცინა, ასევე, კომუნიკაციებისა და სახელმწიფო ინსტიტუტების პარალიზებითა და ტექნოგენური კატასტროფების გამოწვევით, რაც თავისი დამანგრეველი მასშტაბით ბირთვულ აფეთქებას უტოლდება.
•
რუსეთის ფედერაციის წინაშე არსებული შესაძლებლობები „მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის ახლებური აღქმისა და მისი განმტკიცების გზების“ მიხედვით
• დანამდვილებით ვერ ვიტყვით, რომ ბირთვული ორპოლუსიანობის გაქრობისა და ჩვეულებრივი შეიარაღებისთვის სტრატეგიული იარაღის მახასიათებლების შეძენის გამო გაიზარდა ბირთვული ომისა და არაკონტროლირებადი გამალებული შეიარაღების რისკები. პირიქით, ამან შესაძლოა გააძლიეროს აშშ-ის შეკავების ფაქტორი და შეაჩეროს მისი მხრიდან 1990-იან და 2000-იანი წლების მსგავსი დამანგრეველი პოლიტიკის გატარება;
• აშშ-ის ზოგიერთ გადაწყვეტილებას რუსეთი საკუთარი ინტერესების ჭრილში განიხილავს. კერძოდ, საუბარია ბირთვული იარაღის არმქონე იუგოსლავიაზე, ერაყსა და ლიბიაზე თავდასხმაზე და ბირთვული იარაღის მქონე კორეის სახალხო დემოკრატიული რესპუბლიკის წინააღმდეგ საომარი მოქმედებების დაწყებისგან თავშეკავებაზე. ასევე, აშშ-ის მიერ ირანთან ბირთვული შეთანხმებიდან ცალმხრივად გამოსვლაზე;
• ზოგიერთ მოკავშირეს შეუმცირდა აშშ-ის ბირთვული გარანტიებისადმი ნდობა;
• დასავლეთის ქვეყნების ტრადიციულმა ელიტებმა პოლიტიკური მარცხი განიცადეს, დაკარგეს ძალაუფლების ფორმირებაზე კონტროლი. მათ მხარს აღარ უჭერს საკუთარი ქვეყნების მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი. ამასთან, მთლიანობაში დასავლეთი კარგავს საკუთარ გავლენას;
• დასავლეთის პრაქტიკულად ყველა წამყვან ქვეყანაში შიდაპოლიტიკური ბრძოლის გამწვავების გამო ადგილობრივი ელიტები ხშირად შიდა დაპირისპირებაზე არიან კონცენტრირებული და  სათანადო ყურადღებას ვეღარ აქცევენ საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკას;
• მრავალ ქვეყანაში, განსაკუთრებით კი, დემოკრატიულ ქვეყნებში, დაიწია ინტელექტისა და მორალის დონემ. ხელისუფლებაში მოვიდა ე.წ. „ტელევიზიის თაობა“, რომლებიც უმეტესად „ახალ ამბებზე“ დაუყოვნებლივ რეაგირებას ითხოვს და ამავდროულად, თავად ძალიან დიდ დროს უთმობს „ახალი ამბების“ შექმნაზე ზრუნვას. მათ არ აქვთ არათუ სტრატეგიული, არამედ ოპერატიული აზროვნების უნარიც. ამასთან, ხელისუფლებაში მოსასვლელად ემზადება ე.წ. „Smart Phone“-ების თაობა, რომელსაც ზემოხსენებული ნაკლოვანებები კიდევ უფრო მეტად ახასიათებს;
• განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს ურთიერთნდობაზე აგებული სამხედრო-სტრატეგიული დიალოგის განმტკიცებას რუსეთსა და ჩინეთს შორის, რაც მიზნად ისახავს რუსეთსა და ჩინეთს შორის ნდობის განმტკიცებასა და აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონში გამალებული შეიარაღების თავიდან აცილებას;
• უნდა განმტკიცდეს ჩინეთთან ოპერატიული კომუნიკაციის არხები, კრიზისებისა და მესამე ქვეყნებთან სიტუაციის გამწვავების შემთხვევაში ურთიერთინფორმირებისა და კოორდინირებული მოქმედების მიზნით;
• რუსეთი და ჩინეთი ერთად უკვე საკმაოდ ეფექტიანად ახერხებენ აშშ-ის შეკავებას სამხედრო-პოლიტიკურ და პოლიტიკურ-ფსიქოლოგიურ დონეზე;
• სამხედრო სტრატეგიული ვითარების უმთავრეს დადებით ფაქტორს წარმოადგენს რუსეთის მიერ ულტრათანამედროვე სტრატეგიული სისტემების შეიარაღებაში მიღება. მათ შორის, პირველ რიგში, საუბარია გრძელრადიუსიან ზებგერით ფრთოსან რაკეტებზე, ზებგერით სარაკეტო დამგეგმავ კომპლექსებზე და წყალქვეშა უპილოტო საფრენ აპარატებზე ბირთვული აღჭურვილობით, რომელიც უზრუნველყოფს პოტენციური მოწინააღმდეგის გარანტირებულ განადგურებას საპასუხო და საპასუხო-შემხვედრი დარტყმით;
• უკანასკნელი 10 წლის განმავლობაში მოსკოვის ხისტმა ქმედებებმა შეაჩერა დასავლეთის ექსპანსია. უკრაინისა და საქართველოს ნატოში გაწევრიანება თუ მთლიანად არ მოხსნილა დღის წესრიგიდან, სულ მცირე, დიდი ხნით გადავადდა;
• ახალი მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის მისაღწევად ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ბირთვულ სახელმწიფოებს, უმთავრესად კი, რუსეთ-აშშ-ჩინეთს შორის  ამჟამად არსებული მწვავე კონფრონტაციის გადალახვა და ახალი დონის პოლიტიკური ურთიერთობების ჩამოყალიბება;
2019 წლის სექტემბერში რუსეთის ფედერაციის „საგარეო პოლიტიკისა და თავდაცვის საბჭოს“ ვებგვერდზე გამოქვეყნებული დოკუმენტი - „მრავალმხრივი სტრატეგიული სტაბილურობის ახლებური აღქმა და მისი განმტკიცების გზები“ არ უნდა განვიხილოთ, როგორც საექსპერტო დასკვნა. იგი დიდწილად ასახავს ოფიციალური მოსკოვის ხედვებს, მით უმეტეს, რომ მის შემუშავებაში სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებიც მონაწილეობდენ;
ამ დოკუმენტს, ისევე, როგორც რუსეთის სხვადასხვა ორგანიზაციის მიერ შემუშავებულ მსგავს დოკუმენტებს, პროპაგანდისტული მიზნები აქვს, რომლებიც შესაძლოა შემდეგნაირად ჩამოყალიბდეს:
1. დასავლეთის, უპირველეს ყოვლისა კი, აშშ-ის დისკრედიტაცია საერთაშორისო ასპარეზზე;
2. რუსეთის კონსტრუქციული როლის ხაზგასმა;
3. რუსეთის მზარდ სიძლიერესა და ამ პროცესის შეუქცევადობაზე ფოკუსირება.
დოკუმენტში გაკეთებული არსებითი შეფასებებიდან განსაკუთრებულ ყურადღებას შემდეგი ასპექტები იქცევენ:
1. მოსკოვი აბსოლუტურად გამართლებულად მიიჩნევს ბოლო პერიოდში მის მიერ გატარებულ ხისტ პოლიტიკას, რისი შედეგიც, მათ შორის, არის საქართველოს და შემდეგ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესია. შესაბამისად, იგი მომავალშიც გააგრძელებს ასეთი პოლიტიკის გატარებას;
2. რუსეთისთვის საერთაშორისო ასპარეზზე საკუთარი ინტერესების განხორციელების ერთ-ერთ საუკეთესო შესაძლებლობას წარმოადგენს დასვლეთის ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვან საკითხებზე არსებული განსხვავებული პოზიციები. შესაბამისად, მის დღის წესრიგში კვლავ დარჩება ამ ქვეყნებს შორის კონკრეტულ საკითხებზე წინააღმდეგობის გაღრმავება;
3. რუსეთი საკუთარი სიძლიერისა და გავლენის განმაპირობებელ  უმნიშვნელოვანეს ფაქტორად განიხილავს ბირთვულ და ულტრათანამედროვე შეიარაღებას. ეს, მოსკოვის ხედვით, წარმოადგენს ერთგვარ გარანტიას, რომ მის აგრესიულ პოლიტიკაზე დასავლეთს ადეკვატური პასუხი ვერ ექნება;
4. მოსკოვი ჩინეთთან პარტნიორობას აშშ-ის წინააღმდეგ ერთიანი ძალისხმევით მოქმედების ეფექტიან გზად მიიჩნევს. ამ ფონზე, მოსკოვი ერიდება, თუნდაც საექსპერტო დონეზე, ჩინეთის მხრიდან მის წინააღმდეგ არსებულ პოტენციურ საფრთხეებზე მკაფიო საუბარს. თუმცა, იმავდროულად კარგად აცნობიერებს რომ პერსპექტივაში ეს მოსალოდნელია.

In September 2019, the Council of Foreign and Defense Policy of the Russian Federation published a document, entitled “The New Understanding and Ways to Strengthen Multilateral Strategic Stability, on its website. The document was formulated by experts from Russian NGOs and various state structures by using the so-called situational analysis method. The method consists of various stages, including the analysis of existing information, the formulation of possible scenarios of developments and a situation analysis on the basis of which experts make respective conclusions and put them together in the form of a single document.
“The New Understanding and Ways to Strengthen Multilateral Strategic Stability discusses the influence that ultra-modern nuclear and strategic weapons have on world order, the dynamics of international politics, the behavior of large states and international security.
From this document, we compiled those assessments that reflect the threats and opportunities facing Russia, given the background that various countries in the world, including the Russian Federation, possess nuclear arsenals and ultra-modern systems for strategic purposes. Based on these assessments, we drew conclusions about Russia’s view of the contemporary world order and its strengths and weaknesses.
Threats Facing the Russian Federation According to “The New Understanding and Ways to Strengthen Multilateral Strategic Stability
- The current extent of the proliferation of nuclear weapons must be considered irreversible. Likewise, it would be pointless to try to continue the bilateral Russian-American strategic arms reduction process in a situation where the factor of third nuclear countries and non-nuclear strategic weapons has an increasingly growing influence on Moscow’s and Washington’s nuclear doctrines;
- Nuclear weapons still maintain their containment effect as in some sense they prevent the outbreak of wars between nuclear states. Despite this, strategic stability is weakened. This, first and foremost, is caused by the possible emergence of a non-nuclear conflict which could lead to nuclear war;
- The current intensity of the rivalry between the great powers, hostile non-military actions and strong and aggressive ideological rhetoric create a background for a dangerous escalation of any conflict;
- Strategic stability is further weakened because of increasing US-Chinese and US-Russian confrontations;
- The West is looking for an external enemy. At first, Russia was considered to be such while lately China has been seen as a bigger adversary. The US pursues a confrontational policy towards Russia and China as powers which have broken the collective West’s 500-year-long military, political and economic supremacy, and refused to fit themselves into the US-led international order and recognize American leadership;
- The purpose of the US confrontational policy is not to make “a deal” with Russia or China but force them to give up their current domestic and foreign policy models, transform themselves in line with American values and recognize US leadership. The duration of the confrontation is predicted to be at least six-to-ten years with Russia and 15-to-20 years with China;
- Military aspects of the US confrontational policy with regard to Russia include, above all, the US’s attempts to use scare tactics in order to create the impression of a looming uncontrolled arms race which Moscow simply cannot win due to its smaller economic potential. The US obviously expects Moscow either to get drawn into a new arms race and strain itself or simply get scared and make concessions to bring the US back to the negotiating table;
- As opposed to starting a war, the US instead prefers to use sanctions, trade wars, information warfare, politico-diplomatic and virtual psychological pressure, and a threatened (as in the case of Russia) and real (with China) arms race;
- The US gives preference to the policy of “strategic patience” in hope that the opponent will give up its confrontational policy and/or change itself;
- More serious risks of inadvertent military clash come from the US’s continuous efforts to build up its military infrastructure, including missile defenses and drones in Eastern Europe, its plans to increase its low-yield nuclear weapons arsenal and put those weapons on strategic delivery systems;
- The same threat is posed through the US concept of limited nuclear war which considers the possibility of using non-strategic nuclear weapons in a non-nuclear conflict and the official adoption of the preemptive strikes doctrine against Russian (as well as Chinese) targets;
- The states that lack such strategic systems like those Russia showed in 2018 will have motivation to act upon the worst possible scenario and suspect Russia of constant attempts to create such military capabilities that would allow it to win a war, including a nuclear one, without sustaining irreparable damage;
- The probability of Russian-Chinese cooperation turning into a confrontation is extremely low in the foreseeable future, even taking into account that China continues becoming stronger in the military-strategic sense. At the same time, if China makes the decision to create strategic forces comparable with those of the US and Russia, this may raise some concerns in Moscow in the future and further increase the existing imbalance in the combined power of the two countries;
- Some experts believe that China may make a breakthrough in the next ten-to-15 years and create strategic nuclear weapons comparable with those of Russia and the US;
- Already existing information and communication (cyber) technologies, according to experts, make it possible, first, to inflict critical damage upon states and block the operation of elements of their critical infrastructure such as power, transportation and health care systems, paralyze communication and the work of government institutions, and cause man-made disasters whose effects are comparable with the devastating consequences of nuclear strikes.
Opportunities for the Russian Federation According to New Understanding and Ways to Strengthen Multilateral Strategic Stability
- Demise of nuclear bipolarity and the fact that non-nuclear weapons are acquiring strategic properties do not necessarily increase the risk of nuclear war and an uncontrollable arms race. On the contrary, they can even help deter the US from pursuing a destructive policy similar to that in the 1990s-2000s;
- Russia considers some of the US‘s decisions from the angle of its own interests. More specifically, this includes attacks on non-nuclear Yugoslavia, Iraq and Libya, and the de facto refusal to use force against a nuclear armed North Korea as well as the unilateral secession from the Joint Comprehensive Plan of Action for the settlement of Iran’s nuclear issue;
- Some allies have seen their trust in US nuclear guarantees weakened;
- Traditional elites in Western countries have suffered a political fiasco, lost control over the government formation process and have no support among a considerable part of their electorate. The West, in general, is also losing positions;
- The intensification of internal political struggle practically in all leading Western countries distracts a part of the elites’ attention from foreign and security policy as they are more focused on the infighting;
- The intellectual and moral decline of elites in many countries is a particularly serious problem. Television-generation people have come to power who tend to react immediately to news and visual images and who care more about their own image than about anything else. They are unable to think strategically or even on their feet and are increasingly irresponsible. Meanwhile, the “the iPhone generation” is just around the corner, with probably even more manifest faults like these;
- Special attention should be paid to the strengthening of trust-based military-strategic dialogue between Russia and China not in order to limit either country’s strategic capabilities but in order to further strengthen trust and reduce the risk of a possible escalation of an arms race in the Asian Pacific;
- Russia should strengthen channels of prompt communication with China in order to keep each other informed and coordinate activities if a crisis breaks out or if relations with third countries deteriorate;
- Russia and China already effectively contain the US on military-political and politico-psychological levels;
- A positive element of the military-strategic environment of huge importance is that Russia has acquired the newest strategic systems, primarily hypersonic cruise missiles, hypersonic glide vehicles and nuclear armed submarine unmanned vehicles, which enable it to reliably destroy a potential adversary in a second strike and a launch-under-attack counter-strike;
- In the past decade, the West’s expansion to ex-Soviet republics has so far been stopped by Russia’s firm actions. Ukraine’s or Georgia’s admission to NATO seems to have been removed from the agenda or postponed;
- One of the key priorities in strengthening multilateral strategic stability is support for efforts to achieve a new quality of political relations between nuclear powers, primarily Russia, the US and China, and overcome the current acute phase of confrontation.
The document published on the website of the Council on Foreign and Defense Policy of the Russian Federation in September 2019, entitled “The New Understanding and Ways to Strengthen Multilateral Strategic Stability, should not be considered as an expert opinion. It largely reflects the views of official Moscow, especially since various state structures participated in the formation of the document.
This document, much like the other documents formulated by other organizations of a similar nature, has propagandist goals which could be stated as follows:
- Discrediting the West and the United States, in particular, on the international stage;
- Underlining Russia’s constructive role;
- Focusing on Russia’s growing power and the irreversibility of this process.
From the main assessments made in the document, the following aspects require special attention:
- Moscow believes that its recent firm policies are completely justified; these policies, include, among other things, military aggression against Georgia and Ukraine. Hence, it will continue following this line of policy in the future as well.
- One of the best opportunities for Russia to fulfill its interests on the international stage are the differing positions of the Western states on important issues. Therefore, deepening divisions on specific issues between these countries will remain on the Russian agenda.
- Russia considers nuclear and ultra-modern weaponry to be the most important determinant of its power and influence. This, in Moscow’s view, represents a sort of a guarantee that the West will be unable to give an adequate response to Russia’s aggressive policies.
- Moscow considers partnership with China to be an efficient way of unified action against the US. Given this background, Moscow avoids openly speaking about potential threats coming from China against Russia even on the level of experts. However, at the same time, it fully realizes that such threats are to be expected in the future.