რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 34, 6 აპრილი - 12 აპრილი, 2020
ომი უკრაინაში - 6-12 აპრილის კვირაში, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა ორი და დაიჭრა რვა უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტის ხაზზე სროლა ყოველდღიურად წარმოებდა.
ომი უკრაინაში - 5 აპრილს, უკრაინულმა ძალებმა ფრონტის ხაზზე, ქალაქ გორლოვკას ჩრდილო-აღმოსავლეთით, დაბა სვიტლოდარსკთან, ჩამოაგდეს რუსული სადაზვერვო  უპილოტო საფრენი აპარატი (უსა). ჩამოგდებული აპარატი წარმოადგენს Bird Eye 400 ტიპის უპილოტოს (რუსული სახელწოდება „ზასტავა“). ინციდენტის შესახებ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ჩამოგდებულ აპარატს აწარმოებს ურალის სამოქალაქო ავიაციის ქარხანა (მდებარეობს ეკატერინბურგში, რუსეთის ფედერაცია) , რომელიც რუსეთის სახელმწიფო კორპორაცია „როსტექის“ კუთვნილებაა. აღნიშნული შემთხვევით, უკრაინელებს მიეცათ დამატებითი მტკიცებულება უკრაინაში, კერძოდ დონბასში, რუსეთის აქტივობების შესახებ.
ჩამოგდებული Bird Eye 400 სადაზვერვო უსა. წყარო: Defence Blog
ჩამოგდებულ უსა-ზე არსებული დაფა/მარკა, რომელზეც აღნიშნულია გამომშვები ქარხანა და კონკრეტული აპარატის ქარხნული ნომერი. წყარო: Defence Blog
გავრცელებული ცნობით, რუსეთი ქმნის გასამხედროებულ ჯგუფებს „რუსეთ-უკრაინის საზღვართან, უკრაინის რეგიონების - ხარკოვის, სუმისა და ჩერნიგოვის ოლქების მიმდებარედ.“ აღნიშნული პროცესი აღნიშვნის ღირსია, ვინაიდან რუსეთმა გამოიყენა გასამხედროებული დაჯგუფებები 2014 წელს, ყირიმსა და დონბასში განხორციელებული აგრესიის დაწყებისას.
რუსეთი აფრიკაში - ზოგი წყაროს ინფორმაციით, რუსეთის სახელმწიფოსთან დაკავშირებული დაქირავებული სამხედროების ჯგუფ „ვაგნერის“ წევრებმა 2020 წლის მარტში დატოვეს მოზამბიკი. რუსეთმა „ვაგნერის“ სამხედროები მოზამბიკში, ქვეყნის ჩრდილოეთში არსებულ ჯიჰადისტ ამბოხებულებთან ბრძოლაში, სამთავრობო ძალების დასახმარებლად გაგზავნა. როგორც წინათ დავწერეთ, ასევე არსებობს ინფორმაცია „ვაგნერის“ ჯგუფის მებრძოლების ლიბიიდანაც გამოყვანის შესახებ, სადაც ისინი ამბოხებულთა ლიდერ ხალიფა ჰაფთარს ეხმარებოდნენ, ტრიპოლიში არსებულ, გაეროს მიერ აღიარებულ, ლიბიის ხელისუფლების წინააღმდეგ ბრძოლაში. ჯერ კიდევ გაურკვეველია, შეესაბამება თუ არა სიმართლეს ინფორმაცია ლიბიიდან ან მოზამბიკიდან „ვაგნერის“ წევრების გაყვანის შესახებ.
Air Force Magazine-ის ცნობით, ამერიკულმა F-22 ტიპის გამანადგურებლებმა „8 აპრილს, ალასკასთან ახლოს, გზა გადაუჭრეს ორ რუსულ IL-38 ტიპის საზღვაო-საპატრულო თვითმფრინავს, რაც მორიგი შემთხვევაა, რეგიონში მომხდარ ანალოგიურ ინციდენტებს შორის“.
წყნარი ოკეანის ფლოტის  გაუმჯობესებული „იუგ“ კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემი „მარშალ გელოვანი“ 9 აპრილს ჩავიდა  დიურვილის ზღვაში, აღმოსავლეთ ანტარქტიდაში მდებარე ადელის მიწასთან. როგორც ერთ-ერთ წინა გამოცემაში ვწერდით, 2020 წლის იანვარში ანტარქტიდაში ასევე ჩავიდა ჩრდილოეთის ფლოტის „კრუისის“ კლასის (პროექტი 22010) სპეციალური სადაზვერვო გემი „იანტარი“.
წყნარი ოკეანის ფლოტის  „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტებმა „გრომკი“ და „სოვერშენი“, რომლებიც ცოტა ხნის წინ, ვლადივოსტოკიდან დაიძრნენ გრძელვადიან ექსპედიციაში, გაიარეს ცუსიმის სრუტე იაპონიასა და კორეას შორის და აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვაში შევიდნენ.
იაპონიის თავდაცვის სამინისტროს ფოტოები - „სოვერშენი“ (ზემოთ) და „გრომკი“ (ქვემოთ), ცუსიმის სრუტის გავლისას. წყარო: bmpd.livejournal.com
მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) მე-20 მექანიზებულ ბრიგადას (ვოლგოგრადი) ამჟამად უკვე გააჩნია უპილოტო საფრენი აპარატების საწინააღმდეგო დანაყოფი.
რუსულმა წყაროებმა დაგვიანებით გაავრცელეს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ პროექტ 20183 კლასის გემი „აკადემიკ ალეკსანდროვი“ შეუერთდა რუსეთის საზღვაო ძალებს, კერძოდ ჩრდილოეთის ფლოტს. ღონისძიება გაიმართა 2020 წლის მარტის დასაწყისში, სევეროდვინსკის საზღვაო ბაზაზე. მართალია რუსები ამ მცურავ საშუალებას ოფიციალურად აკვალიფიცირებენ, როგორც „ოკეანოგრაფიულ კვლევით ხომალდს“, გლობალური საფრთხეებისა და დემოკრატიის ინსტიტუტი (IGTDS) მას უწოდებს „ჯაშუშ გემს“, „ყინულოვანი კლასისა, რომელსაც შეუძლია არქტიკაში მოქმედება“. 2019 წლის ივნისში, საზღვაო ძალებში ოფიციალურ ჩარიცხვამდე მიმდინარე საზღვაო გამოცდებისას, „აკადემიკ ალეკსანდროვი“ შენიშნეს სევეროდვინსკში, ბორტზე „პოსეიდონის“ ტიპის სტრატეგიული იარაღით, რომელიც წარმოადგენს ავტონომიურ, უპილოტო ბირთვულ წყალქვეშა მცურავ საშუალებას, რომელიც ამჟამად რუსეთში განვითარების პროცესშია.
აკადემიკ ალეკსანდროვი“, ბორტზე „პოსეიდონით“. წყარო: Covert Shores
რუსული წყაროები მიუთითებენ, რომ მომავალში, ჩრდილოეთის ფლოტი იქნება მთავარი მიმღები S-350 ტიპის მიწა-ჰაერის ტიპის სარაკეტო სისტემებისა. აღნიშნული სისტემების მიწოდება ჩრდილოეთის ფლოტისთვის, იქნება ერთ-ერთი კომპონენტი ოფიციალური მოსკოვის ძალისხმევისა, გააძლიეროს არქტიკაში საჰაერო თავდაცვის შესაძლებლობები.
მე-10 სპეციალური ოპერაციების ძალების ბრიგადამ (მოლკინო, კრასნოდარის მხარე) მიიღო Tigr-M ტიპის ქვეითთა ყველგანმავალი ჯავშანმანქანები.
რუსულმა სამხედრო დანაყოფმა, რომლის დასახელებაც უცნობია, მიიღო 2S12A „სანის“ ტიპის მძიმე ნაღმმტყორცნების „დიდი პარტია“.
ცენტრალური სამხედრო ოლქის  10 000-ზე მეტმა ჯარისკაცმა მიიღო მონაწილეობა საჰაერო თავდაცვის სწავლებათა სერიებში, რომლებიც გაიმართა ორენბურგის ოლქში.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ჰაერსაწინააღმდეგო დანაყოფებმა ოკუპირებულ ნახევარკუნძულზე სწავლება ჩაატარეს.
რუსეთის 49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) მე-7 სამხედრო ბაზის  (ბრიგადის ზომის დანაყოფი ოკუპირებულ აფხაზეთში, საქართველო) სადაზვერვო, მექანიზებულმა და საინჟინრო დანაყოფებმა წვრთნა გამართეს.
რუსეთმა დაიწყო BK-10 ტიპის (პროექტი 02450) ჩქაროსნული საიერიშო ნავების ექსპორტი სუბსაჰარული აფრიკის ერთ-ერთ, ამჟამად უცნობ, ქვეყანაში.
BK-10 ტიპის ნავი. წყარო:  RIA Novosti, Izvestia-დან.
გავრცელებული ცნობებით, პანდემია, და მის შედეგად შემოღებული თვითიზოლაციის რეჟიმი, უარყოფითად აისახა რუსეთის სამხედრო წარმოებაზე.
10 აპრილს, შავი ზღვის ფლოტის „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატების -„ადმირალ ესენის“ და „ადმირალ მაკაროვის“ - ეკიპაჟებს, ხმელთაშუა ზღვიდან სევასტოპოლის საზღვაო ბაზაზე (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) დაბრუნებისთანავე, კარანტინის რეჟიმი დაუწესეს.

War in Ukraine – Two Ukrainian soldiers were killed and eight were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 6-12 April 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Ukraine – Ukrainian forces shot down a Russian reconnaissance UAV on the frontline near the town of Svitlodarsk, north-east from the city of Horlivka on 5 April 2020. The drone is of the Bird Eye 400 type (which Russians call “Zastava”). According to the information present on the downed UAV, it was produced by the Ural Civil Aviation Plant (located in Yekaterinburg, Russian Federation) which presently functions under Russia’s “State Corporation for Assistance to Development, Production and Export of Advanced Technology Industrial Product”, commonly known as Rostec. The incident provided Ukrainians with additional evidence of Moscow’s activities in Donbass, Ukraine.
The downed Bird Eye 400 recon UAV. Source: Defence Blog
The plate on the downed UAV, indicating the plant were it was produced, and this particular UAV’s production number. Source: Defence Blog
Russia is reportedly creating paramilitary groupsalong the Russian-Ukrainian border near the Kharkiv, Sumy and Chernihiv regions of Ukraine.” The development is noteworthy, since paramilitary groups were used during the launch of Moscow’s aggression against Ukraine in Crimea and Donbass in 2014.
Russia in AfricaAccording to some sources, mercenaries from Russia’s state-backed Wagner group departed from Mozambique in March 2020. Russia had previously deployed Wagner to Mozambique to help the government fight jihadist rebels in the north of the country. As we recently reported, there also is information about Wagner’s withdrawal from Libya, were it was helping rebel leader Khalifa Haftar in his fight against the UN-recognized government in Tripoli. It is not clear, at this point, whether claims regarding Wagner’s withdrawal from either Libya or Mozambique are correct.
Air Force Magazine reported that US F-22 fighters “intercepted two Russian IL-38 maritime patrol aircraft near Alaska on April 8, the latest in a series of similar incidents in the region.”
The Pacific Fleet’s Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Marshal Gelovani arrived to the D'Urville Sea, near Adélie Land in East Antarctica, by 9 April 2020. As previously reported in this digest, in January 2020 Antarctica was visited by the Northern Fleet’s Project 22010 Kruys class special purpose intelligence collection ship Yantar.
The Pacific Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Gromkiy and Sovershennyy, which had recently departed from Vladivostok for a long-range voyage, passed through the Tsushima Strait between Japan and Korea, and entered the East China Sea.
The Japanese Defense Ministry’s photos of Sovershennyy (above) and Gromkiy (below), during their passage through the Tsushima Strait. Source: bmpd.livejournal.com
The 20th Mechanized Brigade (Volgograd) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast) now has anti-UAV units.
Russian sources belatedly reported that Project 20183 class ship Akademik Aleksandrov had joined the Russian navy, specifically the Northern Fleet, in early March 2020, at the Severodvinsk naval base. While Russians officially classify it as an “oceanographic research vessel”, the Institute for Global Threats and Democracies Studies (IGTDS) calls it a spy ship with “ice-class to operate in Arctic”. In June 2019, while conducting sea trials prior to officially joining the navy, Akademik Aleksandrov was seen in Severodvinsk with a Poseidon strategic weapon on its deck - an autonomous nuclear-powered unmanned underwater vehicle, presently under development in Russia.
Akademik Aleksandrov with a Poseidon object on its deck. Source: Covert Shores
Russian sources indicate that in the future the Northern Fleet is going to be a primary recipient of the S-350 surface-to-air missile systems. Supply of the systems to the Northern fleet is set to become a component of Moscow’s effort to strengthen its air defense assets in the Arctic region.
The 10th Special Forces Brigade (Molkino, Krasnodar Krai) received Tigr-M armored all-terrain infantry mobility vehicles.
“A large batch” of the 2S12A Sani heavy mortars was delivered to an unnamed Russian military unit.
Over 10,000 troops of the Central Military District participated in a series of air defense exercises that took place in Orenburg Oblast.
Air defense units of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, Russian-occupied Crimea, Ukraine) conducted an exercise on the occupied peninsula.
Recon, mechanized and engineer troops from the 7th Military Base (a brigade-sized unit in occupied Abkhazia, Georgia) of the 49th Army (HQ in Stavropol) held an exercise.
Russia started exporting BK-10 / Project 02450 high-speed assault boats to an unnamed country in the sub-Saharan Africa.
BK-10 boat. Source: RIA Novosti, from Izvestia
The pandemic and the resulting self-isolation regime have reportedly begun to affect the Russian military industry.
On 10 April 2020, the Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigates Admiral Essen and Admiral Makarov were quarantined on their arrival to the Sevastopol naval base in occupied Crimea, Ukraine, from a deployment in the Mediterranean Sea.