რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 72, 25 – 31 იანვარი, 2021
ომი უკრაინაში - 25-31 იანვრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიჭრა 6 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
რუსების ინფორმაციით, რუსულმა MiG-31 ტიპის გამანადგურებელმა, 29 იანვარს, გზა გადაუჭრა ნორვეგიულ თვითმფრინავს ბარენცის ზღვის თავზე.
არაოფიციალური წყაროების ცნობით, ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი სტოიკი, რომელიც ხანგრძლივ ექსპედიციაში იმყოფება 2020 წლის 16 დეკემბრიდან, სუეცის არხის გავლით, ხმელთაშუა ზღვიდან ინდოეთის ოკეანის აუზში გადავიდა.
30 იანვარს, აზერბაიჯანში გაიხსნა ერთობლივი რუსულ-თურქული ცენტრი მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების მონიტორინგის მიზნით. ცენტრი ინფორმაციას შეაგროვებს დისტანციურად, მათ შორის უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საშუალებით. მასში ჩართულია 60 რუსი და 60 თურქი სამხედრო მოსამსახურე.
რუსულ წყაროებში არსებული ინფორმაციით, კალინინგრადის ოლქში დაიწყო ახალი მექანიზებული პოლკის ფორმირება. აღნიშნული პოლკის განთავსება დაგეგმილია სოვეტსკში (ყოფილი ტილზიტი), ლიეტუვის საზღვართან. შესაძლებელია დანაყოფს ეწოდოს 75-ე მექანიზებული პოლკი.
ახალი მექანიზებული პოლკის ადგილმდებარეობა, წინასწარი ინფორმაციის თანახმად
გავრცელებული ცნობით, 2020 წლის 1 დეკემბერს კალინინგრადის ოლქში შეიქმნა მექანიზებული დივიზიის შტაბ-ბინა. დივიზიის ჩამოყალიბება, გეგმის თანახმად, 2021 წელს გაგრძელდება.
გავრცელებული ინფორმაციით, სამხრეთის სამხედრო ოლქში ჩამოყალიბების პროცესშია ახალი ჰაერსაწინააღმდეგო ბრიგადა. გეგმის თანახმად, ბრიგადა აღიჭურვება Buk-M3 და Buk-M2 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებით.
30 იანვარს, ახალი, „ბუიან-მ“ კლასის (პროექტი 21631) სარაკეტო კორვეტი „გრაივორონი“ შეუერთდა შავი ზღვის ფლოტს. კორვეტის დისლოკაციის ადგილად განისაზღვრა სევასტოპოლის საზღვაო-სამხედრო ბაზა ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
გრაივორონი
მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) 3500-ზე მეტმა სამხედრომ ვორონეჟის, ბელგოროდის, ბრიანსკის, სმოლენსკის, კურსკისა და მოსკოვის ოლქებში ერთდროული სწავლებები გამართეს.
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთი ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) დაახლოებით 3000-მა სამხედრომ, წვრთნები ჩაატარა ჩრდილოეთ კავკასიის აღმოსავლეთსა და საქართველოს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში.
ოკუპირებულ ყირიმში, (უკრაინა), შავი ზღვის ფლოტის მე-15 სანაპირო სარაკეტო-საარტილერიო ბრიგადის (სევასტოპოლი) Bastion-P ტიპის სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემებმა სწავლება გამართეს. ოკუპირებულ ნახევარკუნძულზე კიდევ ერთი წვრთნა ჩატარდა, ამავე ბრიგადის Bal ტიპის სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემებისა და შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციის მონაწილეობით.

War in Ukraine – Six Ukrainian soldiers were wounded on the Donbass frontline by the Russian hybrid forces during the week of 25-31 January 2021.
Russians reported that their MiG-31 fighter intercepted a plane from Norway over the Barents Sea on 29 January.
According to unofficial reports, the Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy, on a long-range expedition since 16 December 2020, moved to pass the Suez Canal from the Mediterranean to the Indian Ocean basin.
A joint Russian-Turkish center for monitoring the Nagorno-Karabakh ceasefire opened in Azerbaijan on 30 January 2021. The center will collect information from distance, including through UAVs. It involves 60 Russian and 60 Turkish troops.
Information in Russian sources indicates that the formation of a new mechanized regiment in Kaliningrad Oblast has been launched. The future regiment will be based in Sovetsk (former Tilsit) on the border with Lithuania. It is possible that the unit’s name will be the 75th Mechanized Regiment.
New mechanized regiment’s location according to the preliminary information
A mechanized division HQ in Kaliningrad Oblast reportedly was established on 1 December 2020. Formation of the division is set to continue in 2021.
A new anti-aircraft brigade reportedly is in the process of being established in the Southern Military District. It is set to be armed with Buk-M3 and Buk-M2 air defense missile systems.
A new Buyan-M / Project 21631 class missile corvette Grayvoron joined the Black Sea Fleet on 30 January 2021. It will serve at the Sevastopol naval base in occupied Crimea, Ukraine.
Grayvoron
Over 3,500 troops of the 20th Army (HQ in Voronezh), from units based in Voronezh, Belgorod, Bryansk, Smolensk, Kursk and Moscow Oblasts, conducted simultaneous exercises.
About 3,000 troops of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) conducted exercises in the east of the North Caucasus and in Georgia’s Russian-occupied Tskhinvali Region.
Bastion-P mobile coastal defense missile systems of the Black Sea Fleet’s 15th Coastal Missile Artillery Brigade (Sevastopol) conducted an exercise in occupied Crimea, Ukraine. In a separate exercise on the occupied peninsula, Bal mobile coastal defense missile systems of the same brigade exercised together with planes from the Black Sea Fleet’s Naval Aviation.