თურქეთისა და ირანის ინტერესები ავღანეთში: საფრთხეები და გამოწვევები
2021 წლის ზაფხულში, აშშ-ის ავღანეთიდან გასვლის ფონზე, სწრაფად შეიცვალა ძალთა ბალანსი ქვეყანაში და უკვე 15 აგვისტოს თალიბანმა, თითქმის უბრძოლველად, შეძლო დედაქალაქ ქაბულის დაკავება.
7 სექტემბერს თალიბანმა ჩამოაყალიბა ახალი „მთავრობა“, რომელიც იხელმძღვანელებს შარიათის კანონებით. თალიბებმა დასახელება შეუცვალეს ქვეყანასაც, მათი განცხადებით, ამიერიდან ავღანეთს ეწოდება „ავღანეთის ისლამური საემირო.“ ახალ მთავრობაში არ არიან ქალები და შიიტური უმცირესობის წარმომადგენლები. ჯერ კიდევ არასრულად დაკომპლექტებული „მთავრობის“ 33 წევრიდან მხოლოდ სამი ეკუთვნის ეთნიკურ უმცირესობებს.
FBI-ის მიერ ძებნილი სირაჯუდინ ჰაქანი
საინტერესოა, რომ ქვეყნის ოთხი ახალი „მინისტრი“ გუანტანამოს ციხის ყოფილი პატიმარია, სადაც ისინი სასჯელს ტერორიზმის ორგანიზების ბრალდებით იხდიდნენ. FBI-ის მიერ კი ამავე ბრალდებით ახლაც იძებნება ავღანეთის ახალი „მთავრობის“ „შინაგან საქმეთა მინისტრი“ სირაჯუდინ ჰაქანი. მასზე 5 მილიონი აშშ დოლარის ჯილდოა დაწესებული.
ავღანეთში უკვე შეიქმნა ჰუმანიტარული კატასტროფისა (იწურება სურსათი) და არასტაბილურობის (შიდა დაპირისპირება) საფრთხე. ათეულ ათასობით ავღანელი ტოვებს საკუთარ სახლს. ბევრი მათგანი ირანისა და თურქეთისკენ მიემართება. ეს კი არაერთ საფრთხესა და გამოწვევას უქმნის ამ ქვეყნებს, მით უმეტეს, რომ მათ საკუთარი ინტერესებიც აქვთ ავღანეთში.
თურქეთის ინტერესები, საფრთხეები და გამოწვევები
მას შემდეგ, რაც თურქეთმა აქტიური და ამბიციური საგარეო პოლიტიკის გატარება დაიწყო, მისი ინტერესის სფეროში მოექცა არა მხოლოდ უშუალო სამეზობლო, არამედ ავღანეთიც.
უპირველეს ყოვლისა, ანკარა დაინტერესებულია ავღანეთში სტაბილური სიტუაციის შექმნით, რათა თავიდან აიცილოს ლტოლვილთა ახალი ნაკადების ქვეყანაში შედინება.
თურქეთში დღემდე მილიონობით სირიელი ლტოლვილი ცხოვრობს, რომლებიც ეკონომიკური სირთულეების წინაშე მდგომ ქვეყანას არაერთ დამატებით პრობლემას უქმნიან (მათი შენახვა  სახელმწიფოს უკვე 40 მილიარდი აშშ დოლარი დაუჯდა; გააქტიურდა კრიმინალი, ტრეფიკინგი და ნარკოტრეფიკი; გახშირდა არალეგალური დასაქმება, რის გამოც თურქეთის მოქალაქეები სამუშაო ადგილებს კარგავენ; გაძლიერდა ნაციონალისტური და ანტისახელისუფლებო განწყობები; საზოგადოებაში ფეხს იკიდებს რადიკალური რელიგიური მიმართულებები; იმატა ტერორისტული ორგანიზაციების საქმიანობაში ჩართვის შემთხვევებმა;  ბევრ რეგიონში შეიცვალა დემოგრაფიული სურათი და ა.შ.).
სირიელების გარდა, თურქეთში 200 000-დან 600 000-მდე ავღანელი ლტოლვილიც ცხოვრობს. მათი ზუსტი რაოდენობის დადგენა ვერ ხერხდება, რადგან ლტოლვილთა უმრავლესობა არალეგალურად იმყოფება თურქეთის ტერიტორიაზე. ფაქტია ისიც, რომ ავღანეთში თალიბანის მიერ ახალი ტერიტორიების დაკავების პარალელურად, თურქეთში   ავღანელი ლტოლვილების რაოდენობამ კიდევ უფრო იმატა. ბოლო ხანებში, ყოველდღიურად 500-დან 2000-მდე ლტოლვილი არალეგალურად კვეთს ირან-თურქეთის საზღვარს.
მხოლოდ ერთ დღეში თურქეთში დაკავებული 300 არალეგალი ავღანელი ლტოლვილი, რომლებიც სატვირთო მანქანით გადაჰყავდათ ქვეყნის აღმოსავლეთი ნაწილიდან დასავლეთის მიმართულებით.
მართალია, ბევრი ავღანელისთვის საბოლოო მიზანი ევროპაში ჩაღწევაა, მაგრამ, ბუნებრივია, მათი უმეტესობა ამას ვერ ახერხებს და შესაბამისად, თურქეთის ტერიტორიაზე ცდილობს დამკვიდრებას. აქ კი იგივე პრობლემები იჩენს თავს, რაც სირიელ ლტოლვილებზე საუბრისას ვახსენეთ.
მართალია, ანკარამ ევროკავშირის ფინანსური დახმარებით ირან-თურქეთის სახელმწიფო საზღვრის გასწვრივ ე.წ. „უსაფრთხოების კედლის“ მშენებლობა დაიწყო და  სასაზღვრო დაცვის პირადი შემადგენლობაც გააძლიერა, მაგრამ როგორც წინა წლებში თურქეთ-სირიის საზღვარზე აგებული კედლის მაგალითმა დაგვანახა, ეს მხოლოდ ნაწილობრივ აგვარებს პრობლემას. როგორც წესი, საზღვრის კვეთის მცდელობის აღკვეთის შემდეგ, მალევე ჩნდება  დაბრკოლების გადალახვის არაერთი ალტერნატიული გზა (კიბეები, გვირაბები, მესაზღვრეების მოსყიდვა და ა.შ.) ანუ, საერთო ჯამში, პრობლემა მაინც პრობლემად რჩება.
ე.წ. „უსაფრთხოების კედლის“ მშენებლობა თურქეთ-ირანის საზღვრის გასწვრივ
მოსალოდნელია, რომ ავღანეთში არასტაბილურობისა და ეკონომიკური სირთულეების გახანგრძლივების შემთხვევაში უფრო მეტი ადამიანი დატოვებს 40 მილიონიან ავღანეთს (შედარებისთვის, 2000 წელს ავღანეთის მოსახლეობა მხოლოდ 20 მილიონი იყო, ანუ ბოლო ოც წელიწადში დემოგრაფიული აფეთქების შედეგად ქვეყნის მოსახლეობა გაორმაგდა, რაც ზრდის პოტენციური ლტოლვილების რაოდენობას), რაც კიდევ უფრო მეტ პრობლემას შეუქმნის როგორც მეზობელ ქვეყნებს, ისე – ევროპას.
ევროკავშირმა გაითვალისწინა მოვლენების ასეთი სცენარით განვითარების პერსპექტივა და  თურქეთის ხელისუფლებას მიანიშნა, რომ იმ პირობით გაუწევს მატერიალურ დახმარებას, თუ ავღანელი ლტოლვილები თურქეთის ტერიტორიაზე დარჩებიან და არ მიეცემათ ევროპაში გადასვლის საშუალება (2016 წელს ასეთივე პირობით გაფორმდა ევროკავშირ-თურქეთის შეთანხმება სირიელ ლტოლვილებთან დაკავშირებით ).
თუმცა, თურქეთში ძლიერია ანტიმიგრაციული განწყობები. ბევრ მოქალაქეს მიაჩნია, რომ მიგრანტები სამუშაო ადგილებს ართმევენ მათ. ამიტომ 2023 წლის არჩევნების მოახლოების ფონზე თურქეთის ხელისუფლება ღიად აცხადებს, რომ ისინი აღარ მიიღებენ ახალ ლტოლვილებს.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც ანკარას ავღანეთთან მიმართებაში აინტერესებს, თურქული მხარის მიერ ქაბულის აეროპორტის შესაძლო ოპერირების თემაა.
ჯერ კიდევ 2021 წლის 14 ივნისს, ბრიუსელში, ნატოს სამიტის ფარგლებში  ბაიდენ-ერდოღანის შეხვედრისას, თურქულმა მხარემ გამოთქვა მზადყოფნა, ავღანეთიდან აშშ-ის ძალების გასვლის შემდეგ, საკუთარი შეიარაღებული ძალებით უზრუნველეყო  ქაბულის აეროპორტის უსაფრთხოება.
ქაბულის აეროპორტის გაკონტროლების შემთხვევაში, თურქეთის ხელთ აღმოჩნდებოდა ავღანეთის და მისი ხელისუფლების გარე სამყაროსთან დამაკავშირებელი საჰაერო გზა, რაც ანკარისათვის სერიოზული ბერკეტი იქნებოდა გავლენის გასაძლიერებლად.
ამავე დროს, ანკარას ქაბულის აეროპორტზე კონტროლის დაწესებით სურს „საჭირო“ პარტნიორი გახდეს ვაშინგტონისთვის, რომელთანაც ბოლო პერიოდში ბევრი პრობლემა დაუგროვდა (ანკარის მიერ რუსული წარმოების S-400-ების შეძენა და ამის გამო ვაშინგტონის მიერ შემოღებული სანქციები, ვაშინგტონის მიერ სომეხთა გენოციდის აღიარება, განსხვავებული მიდგომები სირიის, ირანის, ისრაელის საკითხების მიმართ და ა.შ.). ეს შესაძლებლობა კი გარკვეულ დადებით იმპულსს შეიტანდა ორმხრივ ურთიერთობებში.
თალიბანი, პირველ ეტაპზე, თურქეთის მიერ ქაბულის აეროპორტის გაკონტროლების იდეას კატეგორიულად ეწინააღმდეგებოდა. თუმცა, სექტემბრის დასაწყისში ამ ორგანიზაციის სპიკერმა ზაბიჰულა მუჯაჰიდმა განაცხადა, რომ ისინი მუშაობენ თურქეთისა  და კატარის წარმომადგენლებთან იმისთვის, რომ ქაბულის აეროპორტმა განაახლოს მუშაობა. ეს ბუნებრივიცაა, თალიბანს სჭირდება კავშირი გარესამყაროსთან, მაგრამ, მას აეროპორტის ოპერირებისთვის აუცილებელი ტექნიკური ცოდნა არ გააჩნია და ამ საქმეში უცხოური დახმარება ესაჭიროება.
უფრო მეტიც, გამოცემა Middle East Eye-ის მონაცემებით, თურქული ტექნიკური ჯგუფი უკვე ადგილზეა. თურქი სპეციალისტები პირველ სექტემბერს ჩავიდნენ ქაბულის აეროპორტში და უკვე შეუდგნენ მუშაობას. იმავე გამოცემის ინფორმაციით, მათ უსაფრთხოებას თურქული უსაფრთხოების ჯგუფი  დაიცავს.
შექმნილ სიტუაციაში თურქეთში ბევრს მიაჩნია, რომ ანკარის ამბიცია, გააკონტროლოს ქაბულის აეროპორტი, სერიოზულ საფრთხეებსა და რისკებს შეიცავს.
უმთავრესი რისკი კი უსაფრთხოების თემატიკას უკავშირდება. 2021 წლის 26 აგვისტოს, ქაბულის აეროპორტთან, ე.წ. „ისლამურ სახელმწიფოსთან“ აფილირებულ დაჯგუფება IS-K-ის მიერ მოწყობილი ტერაქტები ადასტურებს, რომ ავღანეთში შექმნილია სერიოზული სახელისუფლებო ვაკუუმი, რითაც ადვილად სარგებლობენ სხვადასხვა ტერორისტული ჯგუფები, რომელთა სამიზნე უცხოელი სამხედროები არიან (ამ ტერაქტს 170-ზე მეტი ადამიანის, მათ შორის, 13 ამერიკელი სამხედროს სიცოცხლე შეეწირა).
აეროპორტი, ფაქტობრივად, ქალაქის ცენტრში მდებარეობს, ამიტომ ის ადვილად ხელმისაწვდომია ტერორისტებისთვის. საფრთხის გაუვნებელყოფა კი მხოლოდ 4,6- მილიონიანი ქალაქის სრული კონტროლის შემთხვევაშია შესაძლებელი, რისი საშუალებაც თურქეთს არ გააჩნია.
არანაკლებ მნიშვნელოვანია საერთაშორისო კონტექსტიც. თურქეთს პრაგმატული თანამშრომლობა აკავშირებს რუსეთთან, ჩინეთთან, ირანთან, ინდოეთთან, საუდის არაბეთთან და პაკისტანთან. ეს ქვეყნები ღიად არ შეწინააღმდეგებიან თურქეთის ზემოხსენებულ სურვილს. თუმცა, ცხადია, რომ მათი ნაწილი უკმაყოფილო იქნება რეგიონში თურქეთის პოზიციების გაძლიერების პერსპექტივით.
გასათვალისწინებელია ლოგისტიკური საკითხებიც. ანკარიდან ქაბულამდე მანძილი 2690 კმ-ია. საგანგებო ვითარებაში, რომელშიც ავღანეთში მყოფი თურქული სამხედრო კონტინგენტი შეიძლება აღმოჩნდეს, ამ მანძილის დაფარვა რამდენიმე საათშია შესაძლებელი. თუმცა, არავინ იცის, რა პოზიციას დაიკავებს ორ ქვეყანას შორის მდებარე ირანი. თუ თეირანი თავის საჰაერო სივრცეს არ გაუხსნის თურქეთს, მისთვის ქაბულის აეროპორტამდე მიღწევა ფინანსურად გაცილებით უფრო ხარჯიანი და დროში გაწელილი იქნება.
ვინაიდან ქაბულის აეროპორტის კონტროლის მისია საკმაოდ სერიოზულ რისკებს შეიცავს, გაჩნდა მოსაზრება, რომ თურქეთმა ავღანეთში გასაგზავნად  სირიის ჯიჰადისტური ოპოზიციის მებრძოლები გამოიყენოს, ისევე, როგორც ეს  ლიბიის შემთხვევაში გააკეთა. თუმცა, საკითხის ასეთ გადაწყვეტას, შესაძლოა უარყოფითი რეაქცია მოჰყვეს საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან.
ირანის ინტერესები, საფრთხეები და გამოწვევები
თეირანში ყოველთვის ყურადღებით ადევნებენ თვალს მეზობელ ავღანეთში მიმდინარე სამხედრო-პოლიტიკურ პროცესებს. ირანის სასიცოცხლო ინტერესებშია როგორც ავღანეთში მცხოვრები რამდენიმემილიონიანი შიიტური უმცირესობის (ძირითადად ეთნიკური ხაზარების) უფლებების დაცვა, რომელსაც სუნიტური თალიბანი ხშირად ავიწროებს, ისე სავაჭრო ურთიერთობების შენარჩუნება-გაღრმავება. ირანი ავღანეთისთვის დიდი ხნის განმავლობაში ნომერ პირველი სავაჭრო პარტნიორია და ეს ფაქტი მნიშვნელოვანია მკაცრი ეკონომიკური სანქციებით შეზღუდული ირანისთვის.
ამ მიზნების მისაღწევად აუცილებელია ავღანეთში სტაბილურობის შენარჩუნება, რადგან ნებისმიერი არეულობა თითქმის ავტომატურად იწვევს როგორც ლტოლვილთა ახალი ნაკადის დაძვრას ირანისკენ, ისე ორმხრივი ვაჭრობის შემცირებას.
თალიბანის ხელისუფლებაში მოსვლის პარალელურად ირანმა ავღანეთის საზღვარზე, რომლის საერთო სიგრძე 945 კმ-ია, დამატებითი ცოცხალი ძალა და სამხედრო ტექნიკა გაგზავნა. თუმცა, ამას დიდად არ შეუფერხებია ავღანელი ლტოლვილები.
ირანში უკვე ცხოვრობს 3 მილიონზე მეტი ავღანელი მიგრანტი, რომელთა რჩენაც დიდ თანხებთანაა დაკავშირებული. ეს საკითხი ძალიან სენსიტიურია, რადგან სანქციების ფონზე, ირანის  ეკონომიკაში სერიოზული პრობლემებია. ეკონომიკური პრობლემები კი, როგორც წინა წლების გამოცდილებაც გვიჩვენებს, არაერთხელ გამხდარა პოლიტიკური საპროტესტო გამოსვლების მიზეზი.
თეირანში იმაზეც წუხან, რომ სავარაუდოდ,  მოიმატებს ქვეყანაში ავღანური ოპიუმის შედინება, რაც თალიბანის შემოსავლების ერთ-ერთი ძირითადი წყარო იყო წლების განმავლობაში და რისი მოყვანაც ავღანელებმა შესაძლოა გაზარდონ ეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესების ფონზე. საგულისხმო ფაქტია, რომ თეირანის მიერ გატარებული მკაცრი ზომების მიუხედავად, ირანი მსოფლიოში ერთ-ერთი მოწინავეა ნარკოდამოკიდებული მოქალაქეების რაოდენობით.
ავღანეთის რელიგიური ჯგუფების ამსახველი რუკა. მუქი მწვანე ფერით აღნიშნულია შიიტებით დასახლებული ტერიტორიები
ავღანეთის სტაბილურობა ყოველთვის იყო თეირანის პრიორიტეტი. ეს კარგად ჩანს იმ ფაქტიდანაც, რომ ერაყისა და სირიისგან განსხვავებით, პროირანულ ძალებს არასოდეს მიუტანიათ იერიში ავღანეთში განლაგებულ ამერიკულ სამხედრო ბაზებზე.
აღსანიშნავია, რომ ირანი თვალყურს ადევნებდა თალიბანის გაძლიერებას ავღანეთში და ჯერ კიდევ 2021 წლის ზაფხულში შეეცადა მასთან მოლაპარაკებას. ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 2021 წლის 7-8 ივლისს უმასპინძლა ავღანეთის მაშინდელი მთავრობისა და თალიბანის დელეგაციებს იმ მიზნით, რომ შეემზადებინა ნიადაგი გარკვეულ საკითხებზე შეთანხმების მისაღწევად. თუმცა, ამ შეხვედრას რეალური შედეგები არ მოჰყოლია.
სექტემბერში კი უკვე გამოიკვეთა, რომ თეირანისა და თალიბანის გზები საგრძნობლად დაშორდა ერთმანეთს. ირანი საკმაოდ გაღიზიანდა ავღანეთში სუნიტური პაკისტანის პოზიციების გაძლიერებით, რაც ყველაზე ნათლად გამოიხატა ახალი „მთავრობის“ დაკომპლექტების პროცესში შიიტების ჩართვაზე უარის თქმით. ამ ფაქტისა და დაუმორჩილებელ ფანჯშირის ხეობაზე განხორციელებულ შეტევაში პაკისტანის მონაწილეობის გამო უკმაყოფილება უკვე გამოთქვა ოფიციალურმა თეირანმა.
ურთიერთობების გაუარესების პირობებში, ირანის მხრიდან გარკვეული სამხედრო ჩარევაც არ არის გამორიცხული. ოღონდ ასეთ შემთხვევაში, დიდი ალბათობით, პრიორიტეტული იქნება არა პირდაპირი სამხედრო ჩარევა, არამედ ბრძოლა ე.წ. Proxy-ების (ადგილზე საკუთარი მომხრეები) საშუალებით. ასეთ ძალებს თეირანი იყენებს სირიაში, სადაც მისი პოზიციების გასაძლიერებლად აქტიურად იბრძვიან ირანში მცხოვრები ავღანელი ლტოლვილებით დაკომპლექტებული შენაერთები. ავღანეთში მსგავსი სამხედრო ჩარევის შესახებ მინიშნებები უკვე გაჩნდა თეირანის პროსახელისუფლებო მედიაში. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ირანი ავღანეთში წინა ომების დროსაც იყენებდა ასეთ ტაქტიკას.
• ავღანეთში ადგილობრივ და გარე ძალთა ინტერესთა ჭიდილის ფონზე არ არსებობს მხარეთა ფართო თანხმობა თითქმის არცერთ საკითხზე. ეს კი ძნელად პროგნოზირებად სიტუაციას ქმნის, რაც  კიდევ უფრო მეტი არასტაბილურობის წინაპირობაა. ასეთი მდგომარეობა კი, თავის მხრივ, კიდევ უფრო ზრდის საფრთხეებსა და გამოწვევებს როგორც ავღანეთისთვის, ისე – მეზობელი ქვეყნებისთვის;
• ცხადია, რომ ავღანეთი მალე ვერ დასტაბილურდება და ეს პროცესი დროში გაიწელება,  რაც კიდევ უფრო მეტი ადამიანის მიგრაციის საფრთხეს ქმნის;
• ავღანელი ლტოლვილების პრობლემა კიდევ უფრო აქტუალური გახდება როგორც თურქეთისა და ირანისთვის, ისე – ევროპისთვის;
• ლტოლვილების შედინების შემთხვევაში, ამ ქვეყნებში მოიმატებს პრობლემები,  მათ შორის, მოსალოდნელია, რომ გაძლიერდება კრიმინალი, ტრეფიკინგი, ნარკოტრეფიკი, არალეგალური დასაქმება, ნაციონალისტური და ანტისახელისუფლებო განწყობები, ტერორისტული ორგანიზაციების საქმიანობა, საზოგადოებაში რადიკალური რელიგიური განწყობები და ა.შ.;
• ირანსა და თურქეთს გააჩნიათ საკუთარი ინტერესები ავღანეთში და ისინი შეეცდებიან ამ ინტერესების (მათ შორის, როგორც სხვა ქვეყნებთან, ისე თალიბანთან გარიგების საშუალებითაც) მაქსიმალურად დაკმაყოფილებას. თუმცა, ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული იმაზე, თუ როგორი ვითარება იქნება საკუთრივ ავღანეთში;
• შესაძლოა, უახლოეს ხანში ვიხილოთ ავღანეთის თემატიკით დაინტერესებული ქვეყნების ახალი გადაჯგუფება. ამ ეტაპზე კი იკვეთება, ერთი მხრივ, ირან-ინდოეთ-ტაჯიკეთის (შესაძლოა რუსეთის) ალიანსი, მეორე მხრივ კი – თალიბან-პაკისტან-ჩინეთ-თურქეთ-კატარის დაჯგუფების კონტურები (თუმცა, ეს კონფიგურაცია  მომავალში შეიძლება შეიცვალოს კიდეც);
• ამ ეტაპზე საქართველო არ არის დასავლეთისკენ (ირანი-თურქეთი-ევროპა) დაძრული ავღანელი ლტოლვილებისთვის პრიორიტეტული ქვეყანა. თუმცა, თუ მათთვის არასასურველი სიტუაცია შეიქმნება თურქეთსა და ირანში, მაშინ ერთ-ერთ მიმართულებად შესაძლოა, საქართველოც განიხილებოდეს;
• ასევე, შესაძლებელია პრობლემატური გახდეს რადიკალური რელიგიური განწყობებისა და იდეოლოგიის გაძლიერება. როგორც სირიის შემთხვევამ აჩვენა, ამ თემებს საქართველოშიც აქვს გააქტიურების პოტენციალი;
მოსალოდნელია, რომ ავღანეთში თალიბანის პოზიციების გაძლიერების პარალელურად, გაძლიერდება საერთაშორისო ნარკოტრეფიკი და ეს პრობლემა აქტუალური გახდება არა მხოლოდ მისი უშუალო მეზობლებისთვის, არამედ შედარებით მოშორებით მდებარე ქვეყნებისთვის, მათ შორის, საქართველოსთვისაც.

The Interests of Turkey and Iran in Afghanistan: Threats and Challenges
In the summer of 2021, as the U.S. withdrew from Afghanistan, the balance of power in the country changed rapidly, and by August 15, the Taliban was able to capture the capital, Kabul, almost without a fight.
On September 7, the Taliban formed a new "government" steered by Sharia Law. The Taliban also renamed the country, and, according to them, Afghanistan is now called the "Islamic Emirate of Afghanistan." There are no women or members of the Shiite minority in the new government.Of the 33 members of the still-incomplete government, only three belong to ethnic minorities.
Sirajuddin Haqqani, wanted by the FBI
Interestingly, the four new "ministers" of the country are former inmates of Guantanamo Bay, having served time there for organizing terrorist activities. Sirajuddin Haqqani, the "Minister of Internal Affairs" of the new "government" of Afghanistan, is still wanted by the FBI on the same charges. A reward of $5 million is being offered for his capture.
There is already the threat of a humanitarian catastrophe (food shortages), and instability (internal strife) in Afghanistan. Tens of thousands of Afghans are fleeing their homes, many of them heading to Iran and Turkey. This poses a number of threats and challenges to these countries, especially since they have their own interests in Afghanistan.
Interests, threats and challenges – Turkey
As Turkey began to pursue an active and ambitious foreign policy, its areas of interest began to extend not only to its immediate neighborhood, but also as far away as Afghanistan.
Ankara aims first and foremost to create a stable situation in Afghanistan to prevent new influxes of refugees into the country.
There are still millions of Syrian refugees in Turkey, posing a number of additional problems to a country already facing economic hardship. The influx of Syrian refugees has already cost the state $40 billion; crime has increased, as has human and drug trafficking; illegal employment increased, precipitating the loss of jobs for Turkish citizens; anti-government and nationalist sentiments are on the rise; radical religious tendencies are gaining ground; cases of involvement in terrorist organizations have increased; the demographic picture has changed in many regions, and more.
In addition to the Syrians, there are between 200,000 and 600,000 Afghan refugees already living in Turkey. The exact number cannot be determined, as most of the refugees are there illegally. It is also a fact that, as the Taliban occupied new territories in Afghanistan, the number of Afghan refugees in Turkey increased even more. Recently, between 500 and 2,000 refugees have been crossing the Iran-Turkish border illegally every day.
In just one day, 300 illegal Afghan refugees were detained in Turkey, who were being transported from the eastern part of the country to the west by truck.
Although, for many Afghans, the ultimate goal is to reach Europe, naturally, most of them fail to do so, and instead try to establish themselves in Turkey. This results in the same problems mentioned vis-à-vis the Syrian refugees.
In response, Ankara, with the financial assistance of the European Union, began the construction of a so-called “security wall” along the Iran-Turkish state border and strengthened the border guard force. However, the example of the wall built on the Turkish-Syrian border illustrates that it will likely only partially solve the problem: Following its construction, aimed at preventing illegal border-crossings, a number of new alternatives to overcoming the obstacle swiftly emerged (stairs, tunnels, bribing the border guards, etc.). In other words, the problem persists.
Construction of a so-called "security wall" along the Turkish-Iranian border
It is expected that in the event of instability and continued economic hardship, more of the 40 million population of Afghanistan will leave the country (N.B. the population of Afghanistan was only 20 million in 2000, meaning the country's population has doubled in the last twenty years as a result of a demographic boom),creating more problems for neighboring countries and Europe.
The EU has taken into account the prospect of such a scenario and has indicated to the Turkish authorities that it will make material assistance available, provided that Afghan refugees remain in Turkey and are not allowed to cross into Europe (a similar agreement on Syrian refugees was signed in 2016 between the EU and Turkey).
However, anti-immigration sentiments are strong in Turkey. Many citizens believe that migrants deprive them of jobs. Therefore, in the run-up to the 2023 elections, the Turkish authorities are openly declaring that they will no longer accept new refugees.
Another issue of concern for Ankara related to Afghanistan is the possible management of Kabul Airport by the Turkish side.
As early as June 14, 2021, during the Biden-Erdogan meeting within the framework of the NATO Summit in Brussels, the Turkish side expressed its readiness to ensure the security of Kabul Airport with its own armed forces after the withdrawal of US forces from Afghanistan.
By taking control of Kabul Airport, Turkey would gain access to the air route connecting Afghanistan and its government to the outside world, which would be a serious leverage for Ankara to strengthen its influence.
At the same time, by establishing control over Kabul Airport, Ankara wants to become a "useful" partner for Washington, with which it had accumulated many problems recently (Ankara's purchase of Russian-made S-400s and Washington’s imposed sanctions over it; Washington's recognition of the Armenian genocide; differences on the issues of Syria, Iran, Israel, etc.). As such, this opportunity would give some positive impetus to the bilateral relations.
At first, the Taliban categorically opposed the idea of ​​Turkish control of Kabul Airport. However, in early September, the organization's spokesman Zabiullah Mujahid said that they were working with the representatives of Turkey and Qatar so as to resume operations at the airport. Naturally, the Taliban requires connection with the outside world, but without the necessary technical knowledge to operate an airport, they thus require foreign help to do so.
Moreover, according to the publication Middle East Eye, a Turkish technical group is already on the ground. The Turkish specialists arrived at Kabul Airport on September 1 and have already started working. According to the same publication, a Turkish security group is providing them the necessary protection.
In the current situation, many in Turkey believe that Ankara's ambition to establish control over Kabul Airport poses serious risks, the main one being security issues. A terrorist strike near Kabul Airport on August 26, by terrorist group IS-K, affiliated with the so-called “Islamic State”, illustrates that a serious vacuum of governance has been created in Afghanistan, which can be easily exploited by various terrorist groups targeting foreign military troops (more than 170 people, including 13 American soldiers, were killed in this terrorist strike).
The airport is actually located in the city center, and, therefore, is easily accessible to terrorists. Neutralization of the threat is possible only with full control of the city of 4.6 million, which Turkey is not able to do.
No less important is the international context. Turkey has pragmatic cooperation with Russia, China, Iran, India, Saudi Arabia, and Pakistan. These countries will not openly oppose the aforementioned aspiration of Turkey. However, it is clear that some of them will be dissatisfied with the prospect of strengthening Turkey's positions in the region.
Logistical issues are also important to consider. The distance from Ankara to Kabul is 2690 km. In case of an emergency, in which the Turkish military contingent in Afghanistan may find itself, this distance can be covered in a few hours. However, Iran’s position, which is situated between the two countries, is still unclear. If Tehran does not open its airspace to Turkey, getting to Kabul Airport will be much more costly and time consuming.
Since the Kabul Airport control mission carries quite serious risks, there are some speculations that Turkey could send jihadist fighters of the Syrian opposition to Afghanistan, as it did in the case of Libya. However, such a decision may provoke a negative reaction from the international community.
Interests, threats and challenges – Iran
Tehran has always closely monitored the ongoing military-political processes in neighboring Afghanistan. It is in Iran's vital interests to protect the rights of the several million Shiite minority (mostly ethnic Khazars) living in Afghanistan, who are often harassed by the Sunni Taliban, as well as to maintain and deepen trade relations. Iran has long been the number one trading partner for Afghanistan, and this fact is important for Iran, which is being constrained by tough economic sanctions.
To achieve these goals, it is necessary to maintain stability in Afghanistan, as any unrest almost automatically leads to a new influx of refugees into Iran and a reduction in bilateral trade.
As the Taliban acquired power, Iran sent additional manpower and military equipment to the Afghan border, which has a total length of 945 km. However, this had little effect on the influx of Afghan refugees.
There are already more than 3 million Afghan migrants living in Iran, whose stay is associated with large sums of money. This issue is highly sensitive, as there are already serious problems in the Iranian economy as a result of the sanctions. And the economic problems, as the experience of previous years shows, have repeatedly resulted in political protests.
Tehran is also worried about an expected increase in Afghan opium inflows into the country, which has been one of the Taliban's main sources of revenue for years. Afghans could increase its production amid the deteriorating economic situation. It is noteworthy that despite the strict measures taken by Tehran, Iran has one of the leading positions in the world in terms of citizens addicted to the drug.
A map depicting religious groups in Afghanistan. Areas inhabited by Shiites are marked in dark green
The stability of Afghanistan has always been a priority for Tehran. This is also evident from the fact that, unlike in Iraq and Syria, pro-Iranian forces have never attacked US military bases in Afghanistan.
It is noteworthy that Iran was monitoring the Taliban's rise in Afghanistan and attempted to initiate negotiations as early as the summer of 2021. On July 7-8, 2021, the Iranian Foreign Ministry hosted delegations from the then-Afghan government and the Taliban in order to prepare the ground for reaching an agreement on certain issues. However, this meeting did not yield any real results.
In September, it became clear that the gap between Tehran and the Taliban had grown significantly wider. Iran was irritated by the strengthening of Sunni Pakistani positions in Afghanistan, which was most clearly manifested in the refusal to include Shiites in the process of forming a new "government". Official Tehran has already expressed dissatisfaction with this fact as well as with Pakistan's participation in the attack on the defiant Panjshir Valley.
As relations deteriorate, some form of military intervention by Iran cannot be ruled out. But in such a case, most likely, the priority will be not a direct military intervention, but rather a fight through so-called proxies (local proponents). Tehran uses such forces in Syria, where units comprised of Afghan refugees living in Iran actively fight to strengthen its positions. Indications of a similar military intervention in Afghanistan have already appeared in Tehran’s pro-government media. It should also be noted that Iran used such tactics during the previous wars in Afghanistan.
• Amidst the wrestling of interests between local and foreign forces in Afghanistan, there is no general agreement amongst the parties on almost any issue. This creates a volatile situation, which is a precondition for even more instability. Such a situation, in turn, further increases the threats and challenges for both Afghanistan and its neighboring countries;
• It is clear that Afghanistan will not stabilize any time soon, and this process will be delayed, creating a threat of the migration of even more people;
• The problem of Afghan refugees will become even more urgent for Turkey and Iran, as well as for Europe;
• In case of an influx of refugees, problems will increase in these countries, including a possible increase in crime rates, trafficking, drug trafficking, illegal employment, nationalistic and anti-government sentiments, activities of terrorist organizations, radical religious sentiments in society, etc.;
• Iran and Turkey have their own interests in Afghanistan and they will try to maximize a favorable outcome, including through deals with other countries as well as with the Taliban. However, much will depend on the situation in Afghanistan itself;
• In the near future, we may see a new regrouping of countries interested in Afghanistan. At this stage, outlines of an Iran-India-Tajikistan (possibly Russia) alliance are emerging, along with a Taliban-Pakistan-China-Turkey-Qatar alliance. However, this configuration may change in the future);
• At this stage, Georgia is not a priority country for Afghan refugees heading to the west (Iran-Turkey-Europe). However, if they are met with an unfavorable situation in Turkey and Iran, Georgia may be considered as one of the alternatives;
• The reinvigoration of radical religious sentiments and ideologies may also become problematic. As the case of Syria has shown, these issues have the potential to spread to Georgia as well;
• It is expected that along with the strengthening of the Taliban in Afghanistan, international drug trafficking will intensify, and this problem will become relevant not only for its immediate neighbors, but also for relatively distant countries, including Georgia.