უცხოელი მებრძოლები რუსეთ-უკრაინის ომში
რუსეთ-უკრაინის ომის ფართომასშტაბიანი ფაზის დაწყების შემდეგ უკრაინის მხარეს ბრძოლის სურვილი მთელი მსოფლიოდან ასობით და, შესაძლოა, ათასობით მოხალისემ გამოთქვა. მართალია, უცხოელი მოხალისეები 2014 წლის დონბასის კონფლიქტშიც ეხმარებოდნენ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, მაგრამ ამჟამინდელმა ომმა კიდევ უფრო გაზარდა უცხოელ მებრძოლთა მობილიზაცია. უცხოელი მებრძოლები მე-20 საუკუნის არაერთი კონფლიქტის მონაწილეები ყოფილან. კერვინ მურისა და პოლ ტუმელტის თანახმად, უცხოელი მებრძოლები გამოირჩევიან დაქირავებული მებრძოლებისგან იმით, რომ მათი მთავარი მოტივაცია იდეოლოგია, რელიგია ან/და ეთნიკური მონათესაობაა და არა - მატერიალური შემოსავალი.[i] საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარებასა და ქვეყნებს შორის მიმოსვლის გამარტივებასთან ერთად, მსოფლიოში გაზრდილია უცხოელ მებრძოლთა რაოდენობა და მათი მობილიზაციის მასშტაბი. წინამდებარე სტატია მიზნად ისახავს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარეს მებრძოლ უცხოელ მოხალისეთა ძირითადი ჯგუფების მიმოხილვას.
შეიძლება ითქვას, რომ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, ქართველ მოხალისეთა რაოდენობა უკრაინაში ყველაზე წარმომადგენლობითია. უკრაინაში ქართველ მებრძოლთა ზუსტი რაოდენობა უცნობია. შეიძლება ვივარაუდოთ, რამ მათი რაოდენობა, სულ ცოტა, რამდენიმე ასეულს უნდა შეადგენდეს. უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ქართველ მოხალისეთა რაოდენობა არ არის უცვლელი. მათი ნაწილი დაბრუნდა საქართველოში, მაგრამ ახალი ნაკადიც მუდმივად ემატება უკრაინაში მებრძოლებს.   ბრძოლაში უშუალოდ ჩართული პირების გარდა, საქართველოდან უკრაინაში არასაბრძოლო დავალებების შემსრულებელი მოხალისეებიც (მაგ., ექთნები, მძღოლები და სხვა) მონაწილეობენ. შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოში ბევრს აქვს უკრაინაში ბრძოლის სურვილი.
უკრაინაში ქართველ მებრძოლთა შემდეგი ჯგუფების გამორჩევა შეიძლება: პირველი, „ქართული ლეგიონი“, რომელიც მამუკა მამულაშვილის მეთაურობით 2014 წლიდან იღებს მონაწილეობას დონბასში საბრძოლო მოქმედებებში. თუმცა, რუსეთის ფართომასშტაბიანი აგრესიის შემდეგ ამ დანაყოფს ახალი ცოცხალი ძალა დაემატა. აღსანიშნავია, რომ „ქართული ლეგიონი“ ერთგვარ ტრანსნაციონალურ ქვედანაყოფად ჩამოყალიბდა და მასში, ქართველების გარდა, სხვა უცხოელი (ძირითადად, დასავლეთის ქვეყნებიდან) მებრძოლებიც იღებენ მონაწილეობას. აღსანიშნავია რუსული პროპაგანდისტული მანქანის აქტიური მუშაობა ქართული ლეგიონის წინააღმდეგ. მაგალითისთვის, რუსეთის პროკურატურამ ღია წყაროებში დაფიქსირებულ „ქართული ლეგიონის“ მებრძოლთა წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. მეორე ჯგუფი არის თადარიგში მყოფი ქართველი სამხედროს - ვანო ნადირაძის - დაქვემდებარებაში მყოფი ქართველთა ჯგუფი. ის, ძირითადად, ყოფილი სამხედროებისგან შედგება.მესამე ჯგუფი კი სამხედრო ბლოგ Marksman-ის ირგვლივ გაერთიანებული ახალგაზრდების ჯგუფია. უკრაინის ომამდე Marksman-ი იარაღის მოყვარულთა ერთგვარ კლუბს წარმოადგენდა, რომელშიც როგორც ყოფილი სამხედროები, ისე იარაღის კარგი მცოდნეები იყვნენ გაერთიანებული. ეს ჯგუფი ამჟამად სევეროდონეცკის მიმართულებაზე იბრძვის.გარდა ამ ჯგუფებისა, ქართველები სხვადასხვა უკრაინულ დანაყოფშიც არიან მიმოფანტული. მაგალითად, ქალაქ მარიუპოლის დაცვისას ბატალიონ „აზოვის“ შემადგენლობაში, სულ მცირე, ორი ქართველი იბრძოდა, რომელთაგანაც ერთ-ერთი - ბახვა ჩიქობავა - დაიღუპა.
ქართველ მოხალისეთა მოტივაცია შეიძლება აიხსნას რამდენიმე ფაქტორით. პირველი და უმთავრესი, ეს არის საერთო საფრთხე, რომელიც პუტინის რუსეთისგან მომდინარეობს. ვინაიდან რუსეთის უკრაინაში წარმატების მიღწევის შემთხვევაში, რუსული აგრესია შეიძლება საქართველოში განმეორდეს, ქართველი მოხალისეები მიიჩნევენ, რომ პუტინი სწორედ უკრაინაში უნდა დამარცხდეს, რათა სხვა ქვეყნებში ინტერვენცია ვეღარ შეძლოს. „ეს ჩვენი ომია“ და „ჩვენი ბედი უკრაინაში წყდება“ -ყველაზე ხშირი ფრაზებია, რაც შეიძლება ქართველი მებრძოლებისგან მოვისმინოთ. გარდა ამისა, ხშირად იშველიებენ აფხაზეთის ომში უკრაინელ მოხალისეთა მონაწილეობას საქართველოს მხარეზე. დაბოლოს, უკრაინასა და საქართველოს შორის სადავო საკითხების არარსებობაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია მოხალისეთა მობილიზაციის ხელშეწყობაში.
ბელარუსი
საქართველოს შემდეგ, სავარაუდოდ, ყველაზე წარმომადგენლობითი ბელარუსული კონტინგენტია. ბელარუსი მოხალისეები ჯერ კიდევ 2014 წელს ჩაერთნენ დონბასის ჰიბრიდულ კონფლიქტში. იმ დროს შეიქმნა ტაქტიკური ჯგუფი „ბელარუსი“, რომელიც სხვადასხვა უკრაინულ დანაყოფთან ერთად იბრძოდა. 2022 წლის თებერვალში კასტუსია კალინოვსკის სახელობის ბელარუსული პოლკი ჩამოყალიბდა, რომელიც 200-მდე მებრძოლს აერთიანებს. ბელარუს მოხალისეთა ეს დანაყოფი აქტიურად იბრძოდა კიევისა და ჩერნიგოვის ოლქის განთავისუფლების ოპერაციებში. კალინოვსკის სახელობის პოლკში შედიან ტაქტიკურ ჯგუფ „ბელარუსის“ ყოფილი წევრები, ახალგაზრდული ორგანიზაცია „თეთრი ლეგიონის“ წევრები და პოლონეთში მიგრირებული ბელარუსები. აღსანიშნავია, რომ ბელარუსული ოპოზიციის ლიდერმა სვიტლანა ციხანოვსკაიამ გამოაცხადა ბელარუს მოხალისეთა მობილიზაცია, რომლებიც უკრაინის სხვადასხვა ქალაქში არასაბრძოლო დავალებებს შეასრულებენ.ბელარუსი მოხალისეები უკრაინას არა მარტო უკრაინაში, არამედ ბელარუსშიც ეხმარებოდნენ. მაგალითად, როცა კიევისა და ჩერნიგოვის ოლქებზე თავდასხმა ძირითადად ბელარუსიდან ხორციელდებოდა, ადგილობრივი მოხალისეები აწყობდნენ დივერსიებს სარკინიგზო ხაზებზე და შემადგენლობათა მოძრაობას აფერხებდნენ.
ბელარუს მოხალისეთა მთავარი მოტივაცია მათი ანტირუსული განწყობებია. ისინი ბელარუსის პრეზიდენტ ლუკაშენკოს მოწინააღმდეგეები არიან და ბევრ მათგანს შეეხო ბელარუსის ხელისუფლების რეპრესიები. ოპოზიციურად განწყობილი ბელარუსებისთვის უკრაინა ერთგვარი პლაცდარმია, საიდანაც  შესაძლოა მომავალში ლუკაშენკოს რეჟიმის დემონტაჟი მოხდეს. ერთ-ერთი ბელარუსი მოხალისის, ბლოგერ სერგეი ბესპალოვის თანახმად, „ჩვენ [ბელარუსმა მებრძოლებმა] ჯერ უნდა გავათავისუფლოთ უკრაინა, ხოლო მერე კი - მინსკი“. ეს განცხადება ნათლად მიუთითებს ბელარუს მოხალისეთა მოტივაციაზე.
რუსეთი
2022 წლის მარტში უკრაინის ტერიტორიაზე „თავისუფალი რუსეთის ლეგიონი“ ჩამოყალიბდა. ლეგიონი რუსეთის მოქალაქე ეთნიკური რუსებისგან შედგება. სხვადასხვა მონაცემით, მათი რაოდენობა 100-ს აჭარბებს. ლეგიონის შემადგენლობაში მონაწილეობენ როგორც ყოფილი რუსი სამხედროები, ისე დანებებული რუსი ტყვეების ნაწილიც. უკრაინის პრეზიდენტის მრჩევლის, ალექსეი არესტოვიჩის თანახმად, ლეგიონში გაწევრიანების სურვილი რუსეთიდან საკმაოდ დიდია, თუმცა უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, უკრაინული მხარე სიფრთხილით ეკიდება რუსი მოხალისეების უკონტროლო მიღებას და მხოლოდ მრავალშრიანი ფილტრაციის შემდეგ, შედარებით სანდო კადრებს იღებენ. საყურადღებოა, რომ ლეგიონში გაზპრომბანკის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი იგორ ვოლობუევი გაწევრიანდა.
„თავისუფალი რუსეთის ლეგიონის“ მთავარი მოტივაცია პუტინის რეჟიმის წინააღმდეგ ბრძოლაა. სავარაუდოდ, ლეგიონი იმედოვნებს უკრაინაში ოპოზიციური პლაცდარმის შექმნას, რომელიც შემდეგ უკვე რუსეთში ხელისუფლების შეცვლაში მიიღებს მონაწილეობას. აღსანიშნავია, რომ ლეგიონი იყენებს არა რუსეთის ოფიციალურ სამფეროვან (ტრიკოლორ) დროშას, არამედ ორფეროვან ლურჯ-თეთრ დროშას, რაც რუსეთის დემოკრატიული ძალების სიმბოლოა. ამით რუსი მოხალისეები პუტინის რუსეთის ამჟამინდელ სისტემას ემიჯნებიან. მეტიც, Z ნიშნის საპირისპიროდ, ლეგიონი თავის სიმბოლოდ ლათინურ L ასოს იყენებს.
„თავისუფალი რუსეთის ლეგიონის“ მებრძოლები სხვადასხვა მიმართულებით იბრძვიან. უსაფრთხოების გამო მათი პირადი ინფორმაცია მკაცრად გასაიდუმლოებულია. მეტიც, რათა არ მიიპყრონ რუსი სამხედროებისა და სპეცსამსახურების განსაკუთრებული ყურადღება, ისინი გაფანტული არიან სხვადასხვა უკრაინულ ქვედანაყოფში და იყენებენ უკრაინულ უნიფორმებსა თუ ტაქტიკურ ნიშნებს. გარდა უშუალოდ უკრაინისა, ინტერნეტში გავრცელებული ცნობების მიხედვით, ლეგიონის აქტივისტები აქტიურად არიან ჩართული რუსეთის ტერიტორიაზე დივერსიული აქტების მოწყობაში, მაგალითად, სამხედრო კომისარიატების დაწვაში. გარდა ამისა, რუსეთის სხვადასხვა ქალაქში პერიოდულად ჩნდება L წარწერა.
ჩეჩნები
უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარეს ჩეჩნური დანაყოფებიც არიან წარმოდგენილი. ამ დანაყოფებიდან გამოირჩევა ორი ჯგუფი. პირველია შეიხ მანსურის ბატალიონი, რომლის მეთაურიც მუსლიმ ჭებერლოელია. ბატალიონი უკრაინაში ჯერ კიდევ 2014 წელს გამოჩნდა და აქტიურ მონაწილეობას იღებდა დონბასის მიმართულებით. დანაყოფი ძირითადად ჩეჩნეთის ომის ვეტერანებისგან ან ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენლებისგან შედგება. მეორე ჩეჩნური დანაყოფია ჯოხარ დუდაევის სახელობის ბატალიონი. მას ახალგაზრდა მეთაური ადამ ოსმაევი ხელმძღვანელობს. დუდაევის ბატალიონი, შეიხ მანსურის ბატალიონის მსგავსად, უკრაინაში 2014 წელს გამოჩნდა. თავდაპირველად მას ცნობილი ჩეჩენი მეთაური ისა მუნაევი ედგა სათავეში, თუმცა 2015 წელს იგი ნაღმმტყორცნის ჭურვის მოხვედრის შედეგად დაიღუპა და ბატალიონის მეთაურობა ოსმაევმა გადაიბარა. ჩეჩენთა რაოდენობა შესაძლოა უფრო დიდი ყოფილიყო უკრაინის მხარეს, თუმცა სავიზო შეზღუდვების გამო მათი უკრაინაში მოხვედრა გართულებულია.
ჩეჩენი მოხალისეების მთავარი მამოძრავებელი საერთო მტრის წინააღმდეგ ბრძოლაა. ჩეჩენთა მოტივაცია შესაძლოა აგრეთვე მათი სახელის გამოსწორება იყოს. რუსული საინფორმაციო კამპანიის შედეგად, გლობალურ მედიაში ჩეჩენ მებრძოლთა საერთაშორისო ტერორიზმთან გაიგივებულია, რაც ჩეჩნური წინააღმდეგობის მოძრაობის დისკრედიტაციას უწყობს ხელს.
დასავლეთის ქვეყნები
გარდა პოსტსაბჭოთა სივრცისა, რუსეთ-უკრაინის ომმა ევროპიდან და ჩრდილოეთ ამერიკიდან უამრავი მოხალისე მოიზიდა, ყველაზე მეტი - დიდი ბრიტანეთიდან, კანადიდან და აშშ-დან. მაგალითად, უკრაინის ომის საწყის კვირებში ბრძოლაში ცნობილი კანადელი სნაიპერი ვალი იღებდა მონაწილეობას. გარდა ამისა, მოხალისეების საკმაოდ წარმომადგენლობითი რაოდენობა იყო აღმოსავლეთ ევროპიდანაც.
დასავლელი მოხალისეები სხვადასხვა მიმართულებით იბრძვიან. მათი დიდი ნაწილი დონბასის მიმართულებაზეა ჩართული საბრძოლო მოქმედებებში. ბრიტანელი მოხალისეები მარიუპოლის აზოვსტალის ქარხნის დაცვაშიც იღებდნენ მონაწილეობას. ორი მათგანი ამჟამად დატყვევებულია და მათ წინააღმდეგ სეპარატისტულმა ორგანიზაცია დნრ-ის დე ფაქტო სასამართლომ სიკვდილით დასჯის განაჩენი გამოიტანა.მიუხედავად ამისა, ეს განაჩენი ჯერ არ არის აღსრულებული და ამ საკითხს, სავარაუდოდ, რუსეთი დიდ ბრიტანეთის ხელისუფლებასთან სავაჭროდ გამოიყენებს. დასავლელ მოხალისეთა შორის არიან როგორც ყოფილი პროფესიონალი სამხედროები, ისე თავგადასავლების მაძიებლები, ვისი ძირითადი მოტივაციაც რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლაა. კანადელ მებრძოლებთან დაკავშირებით ისიც უნდა ითქვას, რომ ამ ქვეყნის მოქალაქეთა საკმაოდ დიდ ნაწილს უკრაინული ფესვები აქვს. გარდა ამისა, არ არის გამორიცხული, რომ ნატოს წევრი ქვეყნების სარდლობას რუსეთის ჯარის საქმეში ნახვა უნდა, რათა დეტალურად შეისწავლონ მისი ძლიერი და სუსტი მხარეები და შემდეგ შესაბამისი დასკვნები გამოიტანონ. სამხედრო გამოცდილების მქონე მოხალისეებს კი აქვთ ეს უნიკალური შესაძლებლობა, რომ რუსული არმია საქმეში ნახონ.
უკრაინის ომმა მოხალისეთა დიდი რაოდენობა მოიზიდა. ყოველივე ასეთი მობილიზაცია სხვადასხვა ქვეყანაში მცხოვრები აქტივისტების შეკავშირებას უწყობს ხელს. გამოჩნდა, რომ რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლის სურვილი მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში ძალიან ბევრ ადამიანს აქვს. შესაბამისად, რუსეთის ნებისმიერი ახალი აგრესიის შემთხვევაში, უცხოელ მებრძოლთა მასობრივი მობილიზაცია გარდაუვალია.

Foreign fighters in the Russia-Ukraine war
Since the beginning of the large-scale phase of the Russia-Ukraine war, hundreds and possibly thousands of volunteers from all over the world have expressed their desire to fight on the side of Ukraine. Although foreign volunteers also helped the armed forces of Ukraine in the 2014 Donbas conflict, the current war has further increased the mobilization of foreign fighters. Foreign fighters were participants in many conflicts of the 20th century. According to Cerwyn Moore and Paul Tumelty, foreign fighters differ from mercenaries in that their main motivation is ideology, religion, and/or ethnicity, rather than material benefit. Along with the development of information technologies and the simplification of movement between countries, the number of foreign fighters and the scale of their mobilization have increased in the world. This article aims to review the major groups of foreign volunteers fighting on the side of the Ukrainian Armed Forces.
The Georgians
Compared to volunteers coming from other countries, the number of Georgian volunteers in Ukraine is the most significant. The exact number of Georgian fighters currently there is unknown, but we can assume that their number is at least several hundred strong. It should also be noted that that number is not static: Some return to Georgia as new waves join the fighters in Ukraine. Besides the people directly involved in the battle, some volunteers from Georgia also perform non-combat tasks (e.g., nurses, drivers, etc.). It seems that many people in Georgia want to fight in Ukraine.
The following groups of Georgian fighters can be distinguished in Ukraine: The "Georgian Legion," which, under the command of Mamuka Mamulashvili, has been participating in combat operations in Donbas since 2014. Following Russia's large-scale aggression this year, additional manpower has joined this unit, transforming the "Georgian Legion" into a kind of transnational unit. In addition to Georgians, other foreign fighters (mainly from Western countries) are also part of it.It is worth noting that the Russian propaganda machine is actively working against the Georgian Legion. For example, the Russian Prosecutor's Office initiated a criminal case against those fighters of the "Georgian Legion" who have been visible in open sources.
The second group is the group of Georgians under the command of Georgian military servicemen in reserve, Vano Nadiradze, consisting mainly of ex-militia.
The third group is a group of young people united around the military blog Marksman. Before the war in Ukraine, Marksman was a club for gun lovers, in which both ex-servicemen and connoisseurs of weapons were united. This group is currently fighting in the direction of Severodonetsk.
Apart from these groups, Georgians are also scattered throughout various Ukrainian units. For example, during the defense of the city of Mariupol, at least two Georgians fought in the "Azov" battalion, one of whom - Bakhva Chikobava - was killed.
The motivation of the Georgian volunteers can be explained as coming from a number of sources. First and foremost is the common threat emanating from Putin's Russia. If Russia succeeds in Ukraine, Russian aggression may engulf Georgia. Therefore, the Georgian volunteers believe that Putin should be defeated in Ukraine so he cannot intervene in other countries. "This is our war" and "our fate is decided in Ukraine" are the most frequent phrases we can hear from the Georgian fighters. In addition, they often bring up the participation of Ukrainian volunteers on the side of Georgia in the war in Abkhazia. The absence of disputed issues between Ukraine and Georgia is another important factor promoting the mobilization of volunteers.
The Belarusians
After Georgia, the Belarusian contingent is probably the most notable. Belarussian volunteers were already involved in the Donbas hybrid conflict in 2014. At that time, the tactical group "Belarus" was created, which fought alongside various Ukrainian units. In February 2022, the Belarusian regiment named after Kastus Kalinovsky was formed, which includes about 200 fighters. This unit of Belarusian volunteers actively fought in the liberation operations of the Kyiv and Chernihiv regions. The Kalinovsky regiment includes former members of the tactical group "Belarus", members of the youth organization "White Legion", and Belarusians migrated to Poland.The leader of the Belarusian opposition, Svitlana Tsikhanovskaya, announced the mobilization of Belarusian volunteers who will perform non-combat tasks in different cities of Ukraine. Belarus volunteers have helped Ukraine not only in Ukraine, but also in Belarus. For example, when the attack on the Kyiv and Chernihiv regions was carried out, mainly from Belarus, local volunteers organized the sabotage of railway lines and obstructed the movement of military formations.
The main motivation of the Belarusian volunteers is their anti-Russian sentiment. They are opponents of Belarusian President Lukashenko, and many of them have been affected by the repressions from the Belarusian authorities. For opposition-minded Belarusians, Ukraine is a platform which can precipitate the dismantling of the Lukashenko regime in future. According to one Belarusian volunteer, blogger Sergei Bespalov, "we [Belarusian fighters] must first liberate Ukraine, and then Minsk." This statement clearly indicates the motivation of the Belarusian volunteers.
The Russians
In March 2022, the "Legion of Free Russia" was formed on the territory of Ukraine. The Legion consists of ethnic Russians, citizens of Russia. According to various data, their number exceeds 100. The legion includes both former Russian soldiers and surrendered Russian prisoners. According to the advisor of the President of Ukraine, Alexei Arestovich, the desire to join the Legion is quite large from Russia, however, due to security reasons, the Ukrainian side is careful about the uncontrolled admission of Russian volunteers, and only after multi-layer filtering do they accept relatively reliable personnel.  It is noteworthy that the former vice-president of Gazprombank, Igor Volobuev, joined the legion.
The main motivation of the "Legion of Free Russia" is to fight against Putin's regime. Most likely, the Legion hopes to create an opposition platform in Ukraine, which will then take part in the change of government in Russia. It should be noted that the Legion does not use the official tricolor flag of Russia, but a blue-white flag, a symbol of the Russian democratic forces. In this way, the Russian volunteers are distancing themselves from the current system of Putin's Russia. Moreover, the Legion uses the Latin letter L as its symbol to show its opposition to the Z sign.
Fighters of the "Legion of Free Russia" are fighting in different places. For security reasons, their personal information is strictly confidential. Moreover, in order not to attract the attention of the Russian military and special services, they are dispersed throughout various Ukrainian units, and use Ukrainian uniforms or tactical insignia. According to information disseminated through the internet, Legion activists are not only based in Ukraine, but are also actively involved in organizing subversive acts on Russian territory, for example, by burning down military commissariats. In addition, the letter L periodically appears in various cities of Russia.
The Chechens
We can also find Chechen units fighting on the side of the armed forces of Ukraine. Two groups are outstanding from these divisions. The first is Sheikh Mansur's battalion, whose commander is Muslim Cheberloel. His battalion appeared in Ukraine as early as 2014 and took an active part in combat in the Donbas region. The unit consists mainly of veterans of the Chechen War and representatives of the Chechen diaspora.
The second Chechen unit is the battalion named after Dzhokhar Dudayev. It is headed by young commander Adam Osmaev. Dudayev's battalion, like that of Sheikh Mansour, appeared in Ukraine in 2014. At first it was headed by the famous Chechen commander Isa Munaev, but in 2015, he was killed by a mortar shell and Osmaev took over command. The number of Chechens might have been larger on the Ukrainian side, but it is difficult for them to enter Ukraine due to visa restrictions.
The main motivation of the Chechen volunteers is to fight against a common enemy. Their motivation may also be to clear their name. As a result of the Russian information campaign, Chechen fighters are equated with international terrorism in global media, which helps to discredit the Chechen resistance movement.
The Western Nations
In addition to those coming from post-Soviet space, the Russo-Ukrainian war has attracted a large number of volunteers from Europe and North America, most notably from Great Britain, Canada, and the United States. In the early weeks of the war in Ukraine, the famous Canadian sniper Wali took part in the fighting. In addition, there was a fairly large number of volunteers from Eastern Europe.
The Western volunteers are fighting in different areas. Many are involved in the hostilities in Donbas. British volunteers also took part in the battle for the Azovstal factory in Mariupol. Two are currently captured and have been sentenced to death by the de facto court of the DNR separatist organization. However, this sentence has not yet been carried out and this issue is likely to be used by Russia as a bargaining chip with the UK authorities.
Western volunteers include both ex-professional soldiers and daredevils whose primary motivation is to fight against Russia. Of the Canadian fighters, it can be noted that many of the citizens of the country have Ukrainian roots.
In addition, it is possible that the command of NATO member states want to see the Russian army in action so as to study its strengths and weaknesses in detail and then draw appropriate conclusions. Volunteers with military experience are making use of this unique opportunity to observe.
The war in Ukraine has attracted a large number of volunteers. All such mobilization helps to connect activists living in various countries. It has turned out that there are many people in different parts of the world who want to fight against Russia. Therefore, in case of any new Russian aggression, mass mobilization of foreign fighters is inevitable.