რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 4, 26 აგვისტო - 1 სექტემბერი, 2019
ომი უკრაინაში –  26 აგვისტოდან 1 სექტემბრამდე,  მთელი კვირის მანძილზე მიმდინარეობდა  სროლა დონბასის ფრონტზე, უკრაინაში. რუსული  ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაღუპულია ერთი, ხოლო დაჭრილია სამი უკრაინელი ჯარისკაცი, აცხადებენ უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრში.
ომი სირიაში – რუსულ-ირანულ-ასადურმა კოალიციამ შეამცირა შეტევის მასშტაბი იდლიბის რეგიონში ამბოხებულთა წინააღმდეგ (თუმცა, სრულად არ შეუწყვიტავს), მას შემდეგ, რაც 31 აგვისტოს დილით ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი გამოცხადდა. ორგანიზაცია „Live Universal Awareness Map-ის“ მიერ შეგროვებული სხვადასხვა წყაროს ინფორმაციით, 31 აგვისტომდე რუსულმა საფრენმა აპარატებმა იერიში განახორციელეს ლატაკიის პროვინციის ჩრდილოეთით. ამის გარდა, დაბომბეს ქალაქები იდლიბი და მაარატ ალ-ნუმანი, ასევე სოფლები: ბისკლა, ჯარჯნაზი და კაფრ ნაბლი. სირიელი ამბოხებულების ინფორმაციით, კაფრ ნაბუდას მახლობლად ფრონტზე რუსულმა სპეციალური ოპერაციების ძალებმა რამდენიმე ოპერაცია ჩაატარა.
ომი სირიაში –  რუსული მედიის ცნობით სირიაში, ხმეიმიმის ავიაბაზაზე მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურული სამუშაოები, რომლის ფარგლებშიც რუსებმა ააშენეს დახურული ანგრები საკუთარი საფრენი აპარატებისთვის.
ჩრდილოეთის ფლოტის სახმელეთო ძალების მე-200 მექანიზებულმა ბრიგადამ (განლაგებული პეჩენგაში, ლუოსტარსა და კორზუნოვოში, მურმანსკის ოლქში) შეიარაღებაში მიიღო Tor-M2DT ახლო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
Tor-M2DT ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა. წყარო: Russian Exercises
რუსებმა დაანონსეს მრავალფუნქციური გამანადგურებლის, Mig-35 სერიული წარმოების დაწყება.
მოსკოვის ოლქის ქალაქ ჟუკოვსკიში, რუსებმა პუბლიკას წარუდგინეს მოიერიშე Mi-24P ტიპის შვეულმფრენის გაუმჯობესებული მოდელი Mi-24P-1M.
რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში დაიწყო ახალი ტიპის პისტოლეტის, „Udav-ის“ შეიარაღებაში მიღება.
პლესეცკის კოსმოდრომიდან (მირნი, არხანგელსკის ოლქი) ორბიტაზე რუსული სამხედრო თანამგზავრი გაუშვეს. თანამგზავრი რუსეთის კოსმოსური ძალებს ექვემდებარება.
რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის ძალებმა ჩაატარეს სწავლება, რომელიც მიმდინარეობდა 26-დან 31 აგვისტომდე. წვრთნამ მოიცვა ასტრახანის, როსტოვისა და ვოლგოგრადის ოლქები, ასევე, კრასნოდარისა და სტავროპოლის მხარეები და ოკუპირებული ყირიმი. მასში მონაწილეობდნენ 58-, 49- და მე-8 არმიები, შავი ზღვის ფლოტი, მე-4 საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო ძალების არმია, კასპიის ფლოტილია და სპეციალური ოპერაციების ძალები. აღსანიშნავია, რომ მთლიანი 58- არმია და 49- არმიის ნაწილი განლაგებულია კავკასიაში, იმ რეგიონების სამხრეთით სადაც ჩატარდა მოცემული წვრთნა. აღნიშნული ძალები სწავლებაში ჩასართავად გადაადგილდნენ ჩრდილოეთითა და ჩრდილო-დასავლეთით, რაც ტოვებს შთაბეჭდილებას, რომ სწავლების მიზანი სავარაუდოდ იყო სამხრეთის სამხედრო ოლქის ძალების მომზადება შესაძლო სამომავლო გადასროლისთვის უკრაინის წინააღმდეგ.
ჩრდილოეთის ფლოტის, საჰაერო-სადესანტო ჯარებისა და ცენტრალური სამხედრო ოლქის ძალებმა ჩაატარეს კიდევ ერთი წვრთნა დუდინკისა და ნორილსკის სიახლოვეს, ტაიმირის ნახევარკუნძულზე, კრასნოიარსკის მხარის უკიდურეს ჩრდილოეთში. აღნიშნულ რაიონში, გასულ კვირებშიც, ჩატარდა არაერთი სამხედრო სწავლება.
რუსი სამხედროები სწავლებაზე, ტაიმირის არქტიკულ რეგიონში. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ფეისბუქის გვერდი.
ლოგისტიკის ფართომასშტაბიანი წვრთნა ჩატარდა ცენტრალურ სამხედრო ოლქში. მასში ასევე ჩართული იყო რუსეთის დანარჩენი სამი სამხედრო ოლქიც და საჰაერო-სადესანტო ჯარები. რუსების ინფორმაციით, სწავლებაში მონაწილეობდა ოცდაათი ათასი სამხედრო და სამოქალაქო პირი.
ბალტიის ფლოტის საზღვაო ქვეითებმა, სამხედრო გემებმა და საზღვაო ავიაციამ ჩაატარა საზღვაო-სადესანტო სწავლება კალინინგრადის ოლქში.
იარაღის ექსპორტი
27 აგვისტოს რუსეთმა დაიწყო თურქეთისთვის S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მეორე პარტიის მიწოდება. პირველი პარტიის მიწოდება 2019 წლის ივლისში დასრულდა.
*ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ შეიარაღებულ ძალებში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო.

War in Ukraine – Shooting continued throughout the week of 26 August-1 September on the frontline in Donbass, Ukraine. One Ukrainian serviceman was killed and three were wounded during the week by the Russian hybrid forces, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Syria – The Russia-Iran-Assad coalition’s strikes against the rebels in the wider Idlib region abated (although they did not stop completely) after a ceasefire was declared in the morning of 31 August. According to a variety of sources collected by the Live Universal Awareness Map, during the part of the week prior to 31 August, the Russian aircraft conducted air strikes in the northern Latakia countryside, as well as on the cities of Idlib and Maarat al-Numan, and the towns of Biskla, Jarjnaz and Kafr Nabl. Syrian rebels also reported operations by the Russian Special Forces on the frontline north of the town of Kafr Nabudah.
War in Syria – Russian media reported infrastructure development at the Russian Khmeimim air base in Syria, with Russians having constructed closed hangars for their aircraft at the base.
The 200th Mechanized Brigade (based in Pechenga, Luostari and Korzunovo, Murmansk Oblast) of the Russian Northern Fleet’s land forces received Tor-M2DT short-range air defense missile systems.
Tor-M2DT air defense missile system. Source: Russian Exercises
Russians announced the launch of serial production of MiG-35 multirole fighters.
An upgraded Mi-24P-1M model of the Mi-24P attack helicopter was unveiled by Russians in Zhukovsky, Moscow Oblast.
Russian armed forces began to receive a new Udav pistol.
A Russian military satellite was launched into orbit from the Plesetsk Cosmodrome (in Mirny, Arkhangelsk Oblast). The satellite is under the control of the Russian Space Forces.
Forces of the Russian Southern Military District conducted a military exercise on 26-31 August. The exercise took place in Astrakhan, Rostov and Volgograd Oblasts, Krasnodar and Stavropol Krais, and the Russian-occupied Crimea, Ukraine. The 58th Army, the 49th Army, the 8th Army, the Black Sea Fleet, the Caspian Flotilla, the 4th Air and Air Defense Forces Army and units of the Special Forces participated in the exercise. Notably, the whole 58th Army and parts of the 49th Army are based in the Caucasus area, south of the listed regions where the exercise was conducted. These forces moved north and north-west for the exercise, making it likely the rationale of the drills was to prepare the Southern Military District’s forces for a possible future rapid deployment against Ukraine.
The forces of the Northern Fleet, the Airborne Troops and the Central Military District conducted another exercise in the area near the towns of Dudinka and Norilsk, on the Taymyr Peninsula in the extreme north of Krasnoyarsk Krai. Other exercises had been conducted in the area during the previous weeks.
Russian troops exercising in the Arctic region of Taymyr. Source: Russian Defense Ministry Facebook page
A large-scale logistics exercise was conducted in the Central Military District. The logistics units from the other three Russian military districts and the Airborne Troops also took part. According to the Russians, about 30 thousand of servicemen and civilians participated in the exercise.
The naval infantry, warships and the naval aviation of the Baltic Fleet conducted a naval infantry landing exercise in Kaliningrad Oblast.
On 27 August, Russia started delivery of the second shipment of S-400 surface-to-air missile systems to Turkey. Delivery of the first one had been completed in July 2019.