რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 5, 2-8 სექტემბერი, 2019
რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა არის ყოველკვირეული დაიჯესტი, რომელიც მკითხველს სთავაზობს ინფორმაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების საკვანძო აქტივობებისა და იქ მიმდინარე ცვლილებების შესახებ. მიმოხილვა გამოადგება მკვლევრებს, საჯარო მოხელეებსა და ყველა სხვას, ვისაც აინტერესებს თუ რა ხდება მსოფლიოს ამ ერთ-ერთი ყველაზე აგრესიული სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში
ომი უკრაინაში - უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, 2-8 სექტემბრის კვირაში, ყოველდღიური ორმხრივი სროლისა და შეტაკებების შედეგად 3 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა და 7 ჯარისკაცი დაიჭრა.
ომი უკრაინაში - რუსეთსა და უკრაინას შორის ტყვეთა გაცვლა მოხდა, რომლის ფარგლებში თითოეულმა მხარემ გაათავისუფლა 35 დაკავებული. რუსების მიერ გათავისუფლებულ ტყვეებს შორის არის ის 24 უკრაინელი მეზღვაური, რომელიც 2018 წლის ნოემბერში, ქერჩის სრუტის ინციდენტისას დააკავეს.
ომი უკრაინაში - საერთაშორისო მოხალისეობრივმა საზოგადოებამ,InformNapalm-მა“ გამოიძია უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) ის მოდელები, რომლებსაც რუსული ჰიბრიდული ძალები იყენებენ უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე. საზოგადოების ცნობით, მათმა ჯგუფებმა უსა-ს 8 სახის მოდელის იდენტიფიცირება შეძლეს. ამის გარდა, რჩება სულ მცირე ერთი მოდელი, რომელის ამოცნობაც ამ დროისთვის ვერ მოხერხდა.
InformNapalm-ის მიერ იდენტიფიცირებული უპილოტო საფრენი აპარატები, გამოყენებული რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ . წყარო: InformNapalm-ის ვებსაიტი
ომი სირიაში - 2-8 სექტემბრის კვირაში, 31 აგვისტოს გამოცხადებული ცეცხლის შეწყვეტის ფარგლებში, რუსული ძალები თავს იკავებდნენ იდლიბის რეგიონში სირიელი ამბოხებულების დაბომბვისგან. 3 რუსი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა და 2 დაიჭრა, სოფელ ჯურინთან ნაღმის აფეთქების შედეგად. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ უარყო ინფორმაცია დაშავებულების შესახებ, რუსულმა მედიამ შეძლო ერთი დაღუპულის იდენტიფიცირება, კიდევ ერთმა წყარომ კი სამივე მათგანი დაასახელა.
ირანის  საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მოჰამედ ჯავად ზარიფმა, გააცხადა გეგმები, ინდოეთის ოკეანეში, რუსეთთან ერთად, ერთობლივი სამხედრო-საზღვაო წვრთნების შესახებ.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის საზღვაო ხომალდთა დაჯგუფება, „უდალოის“ კლასის (პროექტი 1155) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი “ვიცე-ადმირალი კულაკოვის” ფლაგმანობით, აგრძელებს არქტიკულ ექსპედიციას, რომელზეც პირველ და მეორე გამოცემებში ვწერდით. დუდინკას პორტიდან (ტაიმირის ნახევარკუნძული, კრასნოიარკის მხარის უკიდურესი ჩრდილოეთი) 3 სექტემბერს გამოსვლის შემდეგ, გემები 6 სექტემბერს შევიდნენ კარის ზღვაში და გააგრძელეს მოძრაობა ჩრდილო-აღმოსავლეთი მიმართულებით, ტაიმირის ნახევარკუნძულის სანაპიროს გასწვრივ.
გერმანიის საზღვაო ძალების მეთაურის მოადგილემ, ვიცე-ადმირალმა რაინერ ბრინკმანმა, ბალტიის ზღვაში არსებულ საფრთხეებთან დაკავშირებით განაცხადა: “არსებობს მხოლოდ ერთი გამოწვევა და ეს გამოწვევა არის რუსეთი”, რასაც დაამატა შემდეგი - “NATO-მ უნდა დაიცვას ბალტიის ზღვა, რათა ის არ გახდეს mare clausum (ჩაკეტილი/დახურული ზღვა)”.
8 სექტემბერს, დამოუკიდებელმა წყარომ, გამოაქვეყნა ინფორმაცია რუსი სამხედრო პირების მოზამბიკის ჩრდილოეთ  ქალაქებში - მუედასა და ნაკალაში, ჩასვლის შესახებ. წყაროს ცნობით,  რუსები დაეხმარებიან მოზამბიკს ქვეყნის ჩრდილოეთში ისლამისტ ამბოხებულებთან ბრძოლაში. აღნიშნული ინფორმაციის დასადასტურებლად სხვა წყარო ვერ მოვიპოვეთ, თუმცა ინფორმაცია რუსეთსა და მოზამბიკს შორის სტრატეგიული ურთიერთობის შესახებ სულ მცირე  2018 წლის დასაწყისიდან არსებობს. ხოლო 2019 წლის აგვისტოში, მოზამბიკის პრეზიდენტ ფილიპე ნიუსსა და ვლადიმერ პუტინს შორის, მოსკოვში გაფორმდა შეთანხმებები, ენერგეტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებზე.
108- ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკმა (მდებარე ვორონეჟში) მიიღო ახალი S-300PM-2 ტიპის მიწა-ჰაერის სარაკეტო სისტემები. აქამდე, მათ შეიარაღებაში შედიოდა ხსენებული სისტემის ძველი, S-300PM ვერსია.
პირველმა სატანკო არმიამ (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) დაასრულა გადაიარაღება მოდერნიზებულ T-72B3M ტიპის ტანკებზე.
T-72B3M ტიპის ტანკი. წყარო: Russian Exercises
“დოლგორუკის” კლასის (პროექტი 955 ბორეი) ატომური სარაკეტო წყალქვეშა ნავი “კნიაზ ოლეგი”, რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალებს 2020 წელს შეუერთდება. გადაწყვეტილების თანახმად ის ჩრდილოეთის ფლოტის ნაცვლად, წყნარი ოკეანის ფლოტში ჩაეწერება. ფლოტში შესვლის შემდგომ, წყალქვეშა ნავის დისლოკაციის ადგილი/ნავსაყუდელი პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის საზღვაო ბაზა იქნება.
ახალი “ალექსანდრიტის” კლასის (პროექტი 12700) ტრალერი “ივან ანტონოვი”, ბალტიის ზღვიდან სევასტოპოლის საზღვაო ბაზაზე ჩასვლის შემდგომ, შეუერთდა შავი ზღვის ფლოტს.
სწავლებები *
ასტრახანის ოლქი მასპინძლობს “დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის” (დსთ) წევრი ქვეყნების გაერთიანებულ ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემის სწავლებას. მასში ჩართულები იყვნენ სამხედროები როგორც რუსეთიდან, ისე სომხეთიდან, ბელარუსიდან, ყაზახეთიდან, ყირგიზეთიდან, ტაჯიკეთიდან და უზბეკეთიდან. სწავლების მეორე ფაზა გაიმართება ყაზახეთში, 9-13 სექტემბრის პერიოდში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ვებსაიტმა აღნიშნა ფაქტი, რომ უზბეკეთმა დსთ-ს ქვეყნების გაერთიანებულ ჰაერსაწინააღმდეგო სწავლებაში პირველად მიიღო მონაწილეობა ხანგრძლივი პაუზის შემდგომ.
სერბეთის მექანიზებულმა ბატალიონმა მონაწილეობა მიიღო ლენინგრადის ოლქში გამართულ წვრთნაში რუსეთის 138- მექანიზებული ბრიგადის  (განლაგებული კამენკაში, ლენინგრადის ოლქი) ნაწილებთან და სხვა რუსულ დანაყოფებთან ერთად.
საქართველოში, კერძოდ აფხაზეთში, განლაგებულმა რუსული საოკუპაციო ძალების S-400 ტიპის მიწა-ჰაერის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებმა ჩაატარეს წვრთნა ასტრახანის ოლქში. ამასობაში, რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადის დონის დანაყოფი, მუდმივად ბაზირებულია აფხაზეთში) მექანიზებულმა დანაყოფებმა სწავლება უშუალოდ აფხაზეთში ჩაატარეს.
აფხაზეთში განლაგებული რუსული საოკუპაციო ძალების S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
უკრაინაში, ოკუპირებულ ყირიმში, რუსებმა ჩაატარეს სწავლება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს ნახევარკუნძულზე განლაგებულმა საჰაერო დანაყოფმა და შავი ზღვის ფლოტის 126- სანაპირო დაცვის ბრიგადამ
რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილის, იური ბორისოვის განცხადებით, რუსეთი, S-400-ის ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებს ინდოეთს 18-19 თვეში მიაწვდის. ამასობაში, რუსეთის სამხედრო-ტექნიკური კოოპერაციის ფედერალური სამსახურის დირექტორმა, დმიტრი შუგაევმა, განაცხადა, რომ რუსეთმა ინდოეთისგან 14.5 მილიარდი დოლარის შეიარაღების შეკვეთა მიიღო.
*ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ შეიარაღებულ ძალებში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო.

War in Ukraine – Everyday shooting and clashes on the frontline in Ukraine’s Donbass region resulted in three Ukrainian soldiers killed and seven wounded in the week of 2-8 September 2019, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Ukraine – Russia and Ukraine exchanged 35 prisoners each. The prisoners released by Russia included 24 Ukrainian sailors captured in November 2018, during the Kerch Strait incident.
War in Ukraine – InformNapalm international volunteer community investigated the types of UAVs used by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline. According to InformNapalm, their team has identified eight UAV types, with another type remaining unidentified at the time of writing.
Russian hybrid forces’ UAV types identified by InformNapalm. Source: InformNapalm website
War in SyriaIn the week of 2-8 September 2019, Russian forces appeared to refrain from striking the Syrian rebels in the wider Idlib region, under the ceasefire declared on 31 August. Three Russian servicemen were killed and two were wounded as a result of mine explosions near Jurin village. While the Russian Defense Ministry denied the casualties, Russian media identified one of the deceased, while another source named all three.
Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif announced plans for holding joint naval drills with Russia in the Indian Ocean.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships, led by Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, continued its Arctic expedition reported in the first and second issues of this digest. After leaving the port of Dudinka (on the Taymyr Peninsula in the extreme north of Krasnoyarsk Krai) on 3 September, the ships entered the Kara Sea on 6 September and continued the voyage in the north-eastern direction, along the coast of the Taymyr Peninsula.
Deputy chief of the German Navy, Vice Admiral Rainer Brinkmann, said regarding security threats in the Baltic Sea that “there is one main challenge and this challenge is Russia,” adding that NATO needed to “prevent the Baltic Sea from being a mare clausum [closed sea].”
On 8 September, an independent source reported arrival of Russian military personnel in Mozambique, naming towns of Mueda and Nacala in the north of the country. According to the source, Russians will help Mozambique fight its northern Islamist insurgents. While the author of this digest could not find corroborations of this information in other sources, there have been reports of Russia’s strategic engagement with Mozambique since at least early 2018. In August 2019, Mozambique’s President Filipe Nyusi signed energy and security deals with Vladimir Putin in Moscow.
The 108th Anti-Aircraft Missile Regiment (based in Voronezh) received the newer S-300PM-2 surface-to-air missile systems. Prior to that, the regiment had been armed with S-300PM systems.
The 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) completed receiving the modernized T-72B3M tanks.
T-72B3M tank. Source: Russian Exercises
Dolgorukiy / Project 955 Borei class nuclear ballistic missile submarine Knyaz Oleg, set to join the Russian navy in 2020, has been redirected from the Northern Fleet, where it was to be sent initially, to the Pacific Fleet. The Petropavlovsk-Kamchatsky naval base will be the submarine’s home, once it joins the fleet.
The new Alexandrit / Project 12700 class minesweeper Ivan Antonov joined the Black Sea Fleet, after arrival to the Sevastopol naval base from the Baltic Sea.
Russia’s Astrakhan Oblast hosted the Joint CIS [Commonwealth of Independent States] Air Defense System exercise. Besides the Russians, troops from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan participated. The second stage of the exercise will be held in Kazakhstan on 9-13 September. The Russian Defense Ministry website highlighted the fact that Uzbekistan took part in the Joint CIS Air Defense System exercise for the first time after a long pause.
A mechanized battalion from Serbia took part in a military exercise in Leningrad Oblast, together with the elements of the 138th Mechanized Brigade (based in Kamenka, Leningrad Oblast) and other Russian units.
S-400 surface-to-air missile systems from the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia conducted an exercise in Astrakhan Oblast. Meanwhile, the mechanized forces of the Russian 7th Military Base (a unit analogous to a mechanized brigade, permanently based in Abkhazia) drilled in Abkhazia itself.
S-400 from the Russian forces in Abkhazia, Georgia during an exercise. Source: Russian Defense Ministry
In the occupied Crimea, Ukraine Russians conducted exercises of a locally based air unit, and of the Black Sea Fleet’s 126th Coastal Defense Brigade.
Russian Deputy Prime Minister Yury Borisov said that Russia was going to deliver S-400 surface-to-air missile systems to India within 18-19 months. Meanwhile, the director of the Federal Service of Military-Technical Cooperation Dmitry Shugaev announced that India had ordered Russian weaponry for USD 14.5 billion.