რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 20, 23 დეკემბერი - 5 იანვარი, 2020
შენიშვნა მკითხველთათვის: როგორც წესი, მიმოხილვა ყოველკვირეულია, თუმცა აღნიშნული გამოცემა ორ კვირას მოიცავს.
ომი უკრაინაში - უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა. 2019 წლის 23-29 დეკემბრის კვირაში სამი უკრაინელი სამხედრო დაიჭრა, 2019 წლის 30 დეკემბრიდან 2020 წლის 5 იანვრამდე კი უკრაინელების მხარეს დაიღუპა ორი და დაიჭრა ხუთი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - გასული ორი კვირის განმავლობაში, რუსეთის საჰაერო ძალები პერიოდულად, სხვადასხვა ინტესივობით, ბომბავდნენ სირიელი ამბოხებულების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონს. ჩრდილოეთ სირიაში, რუსმა სამხედროებმა დაიკავეს კიდევ ერთი ამერიკელების ყოფილი ბაზა სოფელ ტალ სამინში, რაქას სიახლოვეს. ამასობაში, სირიაში რუსეთის სამხედრო ძალების მეთაურმა, გენერალ-ლეიტენანტმა ალექსანდრე ჩაიკომ, მისთვის დაქვემდებარებული ძალების 2019 წელს მთავარ მიღწევად, მდინარე ევფრატის აღმოსავლეთით არსებული ტერიტორიის დაკავება დაასახელა.
რუსეთი აფრიკაში - თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეპ ტაიპ ერდოღანის მტკიცებით, ლიბიაში, ამბოხებულთა ლიდერს, ხალიფა ჰაფთარს, გაეროს მიერ აღიარებული მთავრობის წინააღმდეგ ბრძოლაში მხარს უჭერს რუსული „ვაგნერის“ ჯგუფის 2000 დაქირავებული მებრძოლი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციით, 42-ე მექანიზებულ დივიზიაში (შტაბ-ბინა ხანკალაში, ჩეჩნეთის რესპუბლიკა) ჩამოყალიბდა საჰაერო-მობილური ჯგუფი. ესაა მინიმუმ მეორე რუსული საჰერო-მობილური დანაყოფი, რომელიც კავკასიაში შეიქმნა. აქამდე, ანალოგიური ფორმაციის დაჯგუფება შეიქმნა ბატალიონის სახით 34-ე მექანიზებულ (სამთო) ბრიგადაში (სტოროჟევაია, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის რესპუბლიკა), 2018-2019 წლების ზამთარში.
42-ე დივიზიის საჰაერო-მობილური ჯგუფის სამხედროები სწავლებაზე. წყარო: სამხრეთის სამხედრო ოლქი
რუსების განცხადებით, მათ შეიარაღებაში მიიღეს „ავანგარდის“ ტიპის ჰიპერბგერითი ბირთვული ქობინის მატარებელი რაკეტების პირველი პარტია.
2019 წლის დეკემბრის ბოლოს რუსეთის შავი ზღვის ფლოტს Buyan-M კლასის (პროექტი 21631) კორვეტი „ინგუშეტია“ შეუერთდა. „ინგუშეთის“ შეიარაღებაში შედის Kalibr-NK ტიპის ფრთოსანი რაკეტები.
„ინგუშეთი“. წყარო: TASS,  Izvestia-დან.
Alexandrit კლასის (პროექტი 12700) ტრალერი „ვლადიმირ ემელიანოვი“ რუსეთის საზღვაო ძალების შემადგენლობაში 28 დეკემბერს მიიღეს, ბალტიისკის საზღვაო ბაზაზე, კალინინგრადის ოლქში, თუმცა გეგმის თანახმად ის შავი ზღვის ფლოტს შეუერთდება.
144-ე მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა - ელნია, სმოლენსკის ოლქი) საარტილერიო პოლკს მიეწოდა Msta-SM1 ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცები.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ მიიღო ახალი S-350 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის პირველი კომპლექსი.
S-350 ტიპის საჰაერო თავდაცვის გამშვები დანადგარი. წყარო: RIA Novosti, Izvestia-დან.
2019 წლის 27 დეკემბერს, არხანგელსკის ოლქში, პლესეცკის კოსმოდრომიდან გაუშვეს კოსმოსური გადამზიდი რაკეტა Rokot, ორბიტაზე რამდენიმე ობიექტის გასატანად, მათ შორის სამხედრო თანამგზავრისა და Gonets-M ტიპის საკომუნიკაციო თანამგზავრული სისტემის ელემენტებისა.
რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილის, იური ბორისოვის განცხადებით, რუსული სამხედრო თანამგზავრების დაგეგმილი განახლება ჩაიშალა. მისი განმარტებით, რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით შეიქმნება კომისია, რომელიც გამოიკვლევს ჩავარდნის მიზეზებსა და წარადგენს გამოსწორების გზებს. აღნიშნული 2020 წლის 20 იანვრამდე უნდა შესრულდეს.
ჩინეთმა, რუსეთმა და ირანმა  ჩაატარეს ერთობლივი სამხედრო საზღვაო სწავლება ომანის ყურეში. სწავლება მიმდინარეობდა 2019 წლის 27-30 დეკემბრის პერიოდში. რუსეთის საზღვაო ძალები წვრთნაში წარმოდგენილი იყო ბალტიის ფლოტის Neustrashimyy კლასის (პროექტი 11540 „ქორი“) ფრეგატით „იაროსლავ მუდრი-თა და ორი მხარდამჭერი გემით.
ახალი წლის პერიოდში, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, კერძოდ აფხაზეთში, განლაგებულმა რუსული საოკუპაციო ძალების საჰაერო თავდაცვის დანაყოფებმა, მათ შორის S-300 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებმა, სწავლება ჩაატარეს.

War in Ukraine – Shooting at the Donbass frontline in Ukraine occurred every day in the two weeks covered by this issue. Three Ukrainian soldiers were wounded in the week of 23-29 December 2019, while two were killed and five were wounded in the week of 30 December 2019-5 January 2020.
War in Syria – Russian air force conducted periodic strikes, with various levels of intensity, against the Syrian rebels in Idlib region, during the two-week period covered in this issue. In the northern Syria, Russians took over another former American base in the village of Tal Samin, near Raqqa. Meanwhile, the commander of the Russian forces in Syria Lieutenant General Alexander Chaiko named the takeover of the territories east of the Euphrates River as the main success of the forces under his command in 2019.
Russia in Africa – President of Turkey Recep Tayyip Erdogan claimed there were 2,000 mercenaries from the Russian Wagner group in Libya, supporting the rebel leader Khalifa Haftar in his fight against the UN-recognized government.
Russian Defense Ministry information revealed that an air mobile group had been established within the 42nd Mechanized Division (HQ in Khankala, Chechen Republic). This is at least second Russian air mobile unit recently established in the Caucasus. Previously, an air mobile battalion had been established within the 34th Mechanized Brigade (Mountain) (Storozhevaya, Karachay-Cherkess Republic) in the winter of 2018-2019.
Troops of the 42nd Division’s air mobile group during an exercise. Source: Southern Military District
Russians announced deployment of their first Avangard hypersonic nuclear-capable missiles.
Buyan-M / Project 21631 class corvette Ingushetia joined the Russian Black Sea Fleet in the late December 2019. Ingushetia’s armament includes Kalibr-NK cruise missiles.
Ingushetia. Source: TASS, from Izvestia
Alexandrit / Project 12700 class minesweeper Vladimir Yemelyanov was commissioned by the Russian navy on 28 December, at Baltiysk naval base in Kaliningrad Oblast, although the ship is to join the Black Sea Fleet.
An artillery regiment of the 144th Mechanized Division (HQ in Yelnya, Smolensk Oblast) was supplied with Msta-SM1 self-propelled howitzers.
Russian Ministry of Defense received the first surface-to-air missile system of the new S-350 model.
An S-350 system. Source: RIA Novosti, from Izvestia
A Rokot space launch vehicle, launched from the Plesetsk Cosmodrome in Arkhangelsk Oblast on 27 December 2019, delivered several objects to the orbit, including a military satellite and elements of the Gonets-M communications satellite system.
Russian Deputy Prime Minister Yury Borisov stated that a planned upgrade of the Russian military satellites had been disrupted. According to Borisov, Russian President Vladimir Putin ordered the establishment of a commission that is to report on the reasons behind this failure and the ways to fix it by 20 January 2020.
China, Russia and Iran conducted a joint naval exercise in the Gulf of Oman. The exercise took place on 27-30 December 2019. The Baltic Fleet’s Neustrashimyy / Project 11540 Yastreb class frigate Yaroslav Mudry and two support ships participated from the Russian navy.
Air defense forces of the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia, including the S-300 surface-to-air missile systems that Russia has in the region, drilled during the Ne