რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 21, 6 იანვარი - 12 იანვარი, 2020
ომი უკრაინაში -  6-12 იანვრის კვირაში, ყოველდღიურად მიმდინარეობდა სროლა უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე. რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაღუპულია ერთი და დაჭრილია ცხრა უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა, 6-12 იანვრის კვირაში, ცალკეული იერიშები განახორციელეს ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად სირიის ჩრდილო-დასავლეთით მდებარე იდლიბის რეგიონზე. მიუხედავად რუსეთის მიერ, 9 იანვარს გამოცხადებული ცეცხლის შეწყვეტისა, რეალურად საბრძოლო მოქმედებები, მათ შორის საჰაერო დარტყმები, არ შეჩერებულა.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთის მიერ მხარდაჭერილმა ლიბიელმა ამბოხებულებმა წარმატებას მიაღწიეს ფრონტის ხაზზე, კერძოდ, მათ დაიკავეს გაეროს მიერ აღიარებული ლიბიის ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის ნაწილი. დაკავებული ტერიტორია მოიცავს ქალაქ სურთს (Sirte).
„Reuters-მა“ („როიტერსი“) გამოაქვეყნა ექსკლუზიური მასალა სანქტ-პეტერბურგის კლინიკის შესახებ, რომელსაც „მართავენ და ნაწილობრივ ფლობენ პუტინთან დაკავშირებული პირები“. „როიტერსის“ ინფორმაციით, აღნიშნული კლინიკა სამედიცინო დახმარებას უწევს რუს დაქირავებულ მებრძოლებს, რომლებიც დაშავდნენ საზღვარგარეთ მიმდინარე სამხედრო კონფლიქტებში, მათ შორის სირიასა და ლიბიაში.
რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის “იური ივანოვის” კლასის (პროექტი 18289) სადაზვერვო გემმა, „ივან ხურსმა“  „განახორციელა აგრესიული მანევრი“ აშშ-ს საზღვაო ძალების „არლი ბერკის“ კლასის საესკადრო ნაღმოსან “ფარაგუტის“ მიმართ, რითაც შექმნა შეჯახების საფრთხე. ინციდენტს ადგილი ჰქონდა 9 იანვარს, არაბეთის ზღვის ჩრდილოეთით.
„ივან ხურსი“ აგრესიულად უახლოვდება „ფარაგუტს“. წყარო: აშშ-ის საზღვაო ძალები, აშშ-ს საზღვაო ინსტიტუტის საიტიდან.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის სარდლობაში შემავალი 439-ე რეაქტიული არტილერიის ბრიგადა (ზნამენსკი, ასტრახანის ოლქი) სრულად გადაიარაღდა Tornado-S ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემებით.
Tornado-S. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო, Army Recognition Group-დან.
76-ე საჰაერო მოიერიშე დივიზია (შტაბ-ბინა ფსკოვში), 2020 წლის იანვარში იღებს ახალი BMD-4M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანების  პარტიას, ერთი ბატალიონის გადასაიარაღებლად საჭირო რაოდენობით.
შავი ზღვისა და ჩრდილოეთის ფლოტებმა შავ ზღვაში ჩაატარეს ერთობლივი საზღვაო სწავლება. მასში მონაწილეობა მიიღო ერთმა წყალქვეშა და 30-ზე მეტმა წყალზედა მცურავმა საშუალებამ, ასევე 40-ზე მეტმა საფრენმა აპარატმა.  სწავლებაში ჩრდილოეთის ფლოტი წარმოდგენილი იყო „სლავას“  კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“)  სარაკეტო კრეისერი „მარშალი უსტინოვით“, რომელიც ფუნქციონირებდა, როგორც შტაბი და სწავლებისას უმასპინძლა ვლადიმერ პუტინსა და თავდაცვის მინისტრ სერგეი შოიგუს. ასევე, ჩრდილოეთის ფლოტიდან წვრთნაში მონაწილეობდა „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“. შავი ზღვის ფლოტიდან სწავლებაში ჩართული იყო შემდეგი გემები: „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატები „ადმირალი გრიგოროვიჩი“ და „ადმირალი მაკაროვი“, „ბუიან-ემ“ კლასის (პროექტი 21631) კორვეტი „ორეხოვო-ზუიევო“, „ტარანტულის“ კლასის (პროექტი 12411) კორვეტები „ივანოვეცი“ და „ნაბერეჟნიე ჩელნი“, პროექტ 22160 კლასის საპატრულო გემები „დმიტრი როგაჩევი“ და „ვასილი ბუკოვი“,  „გაუმჯობესებული კილო“ კლასის (პროექტი 636.3) დიზელის წყალქვეშა ნავი „კოლპინო“, „როპუჩა-II” კლასის (პროექტი 775/III) სადესანტო გემი „აზოვი“ და „როპუჩა-I” კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „ცეზარ კუნიკოვი“.
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთი - ალანია) მე-4 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი, განლაგებული საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში) სადაზვერვო ბატალიონის სამხედროებმა სწავლება ჩაატარეს.

War in Ukraine – Shooting occurred every day on the Donbass frontline during the week of 6-12 January 2020. One Ukrainian soldier was killed and nine were wounded by the Russian hybrid forces.
War in Syria – Russian air force conducted occasional airstrikes against the rebel-held Idlib region in Syria’s north-west during the week of 6-12 January 2020. Although Russia announced a ceasefire in Idlib on 9 January, in fact, the combat activities, including air strikes, have continued.
Russia in Africa – Russian-backed Libyan rebel forces advanced on the frontlines, taking territory from Libya’s UN-backed government. The areas taken over during this advance included the city of Sirte.
Reuters published an exclusive material about a St. Petersburg clinic “run and partly owned by people with ties to President Vladimir Putin,” which has provided medical treatment to Russian mercenaries injured in military conflicts abroad, including in Syria and Libya.
Russian Black Sea Fleet’s Yury Ivanov / Project 18289 class intelligence collection ship Ivan Khurs “made an aggressive move” toward a US Arleigh Burke class destroyer Farragut, creating a risk of collision. The incident occurred on 9 January 2020, in the north Arabian Sea.
Ivan Khurs aggressively approaches Farragut. Source: US Navy, from US Naval Institute
The 439th Reactive Artillery Brigade (Znamensk, Astrakhan Oblast), under the Southern Military District command, has been fully rearmed with Tornado-S multiple launch rocket systems.
Tornado-S. Source: Russian Defense Ministry, from Army Recognition Group
The 76th Air Assault Division (HQ in Pskov) is receiving a battalion’s worth of new BMD-4M infantry fighting vehicles in January 2020.
Naval warships of the Black Sea Fleet and the Northern Fleet conducted a joint exercise in the Black Sea. Over 30 ships, one submarine and more than 40 aircraft participated. The Northern Fleet was represented by Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal Ustinov, which functioned as a headquarters and hosted Vladimir Putin and Defense Minister Sergey Shoygu during the exercise, and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov. Among the participating Black Sea Fleet ships were: Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigates Admiral Grigorovich and Admiral MakarovBuyan-M / Project 21631 class corvette Orekhovo-ZuyevoTarantul / Project 12411 class corvettes Ivanovets and Naberezhnye ChelnyProject 22160 class large patrol ships Dmitry Rogachev and Vasily BykovImproved Kilo / Project 636.3 class diesel submarine KolpinoRopucha-II / Project 775/III class landing ship Azov and Ropucha-I / Project 775 class landing ship Caesar Kunikov.
Troops of the recon battalion of the 4th Military Base (a mechanized brigade-sized unit based in the occupied Tskhinvali Region, Georgia) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) conducted an exercise.
Algeria received a shipment of the Russian T-90SA tanks.
*The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, the involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation.