რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 39, 11-17 მაისი, 2020
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, გასულ კვირას, დონბასის ფრონტზე, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 8 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
რუსეთი განიხილავს ყირგიზეთისათვის, სამხედრო დახმარების სახით, ორი საჰაერო თავდაცვის ბატალიონის სამყოფი Buk-M1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებისა და გარკვეული რაოდენობით Mi-8 ტიპის შვეულმფრენების მიწოდებას.
წყნარი ოკეანის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტები „გრომკი“ და „სოვერშენი“, რომლებმაც ვლადივოსტოკის ბაზა ხანგრძლივი ექსპედიციისთვის 1 აპრილს დატოვეს, ხოლო შემდგომ აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვაში შევიდნენ, მაისის შუა რიცხვებში წყნარ ოკეანეში ოპერირებდნენ.
15 მაისს, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა, მაიკლ მერფიმ, არქტიკაში რუსული სამხედრო ძალების ზრდაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ რუსეთის „სამხედრო გაძლიერება სცდება ტერიტორიულ თავდაცვას და იგი მიმართულია ატლანტის ოკეანის ჩრდილოეთით ძალის წარმოსაჩენად, რათა შესაძლო კრიზისისას აღკვეთოს აშშ-სა და კანადის პასუხი და გაძლიერება, შედეგად, გრენლანდია-ისლანდია-გაერთიანებული სამეფოს ნაპრალს საფრთხე ექმნება.“
პირველი მოდერნიზებული „ბორეი-ა“ კლასის (პროექტი 955A) ატომური სარაკეტო წყალქვეშა ნავი „კნიაზ ვლადიმირი“ წყალქვეშა გამოცდებს თეთრ ზღვაში გადის. გეგმის თანახმად, წყალქვეშა ნავი რუსეთის საზღვაო ძალებს, კერძოდ ჩრდილოეთის ფლოტს, უახლოეს მომავალში შეუერთდება.
„კნიაზ ვლადიმირი“. წყარო: RIA Novosti, Izvestia-დან.
რუსების ინფორმაციით, მათ ახლახან გამოსცადეს ახალი ჰიპერბგერითი საავიაციო რაკეტა, რომელიც გაშვებულ იქნა Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენიდან. რაკეტა დაპროექტებულია პერსპექტიული რუსული Tu-22M3M  ტიპის ბომბდამშენისთვის.
რუსული წყაროების მტკიცებით, რუსეთმა, 2018 წლის მარტში, ეგვიპტესთან გაფორმებული კონტრაქტის ფარგლებში, Su-35 ტიპის გამანადგურებლების წარმოება დაიწყო. რუსული მედიის მიერ გავრცელებული არაოფიციალური ცნობით, ეგვიპტე გეგმავს შეიძინოს 24 ან 26 აპარატი, კონტრაქტის 2023 წლისთვის შესრულებით.
17 მაისს, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული მონაცემებით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებსა და სამხედრო სასწავლებლებში კოვიდ-19-ის 3 300 შემთხვევა დასტურდება.

Geostrategic Activities War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and eight were wounded by the Russian hybrid forces on the frontline in Donbass, during the week of 11-17 May 2020. The shooting on the frontline occurred every day of the week. Russia is considering giving Kyrgyzstan two air defense battalions’ worth of Buk-M1 medium-range surface-to-air missile systems, and a number of the Mi-8 helicopters, as military aid. The Pacific Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Gromkiy and Sovershennyy, which had departed Vladivostok for a long-range voyage on 1 April 2020, and later entered the East China Sea, were operating in the Pacific Ocean in the middle of May.
Military Strategy The U.S. Department of State official Michael J. Murphy spoke about the growing Russian military presence in the Arctic on 15 May 2020, stating that Russia’s “military buildup goes beyond territorial defense. It’s designed in part to project power into the North Atlantic in order to prevent the United States and Canada from responding and reinforcing in the event of a crisis… by putting the Greenland/Iceland/UK gap at threat.”
Rearmament and Modernization The first nuclear ballistic missile submarine of the modernized Project 955A Borei-A class, Knyaz Vladimir, was conducting undersea trials in the White Sea. The submarine is set to join the Russian navy, specifically its Northern Fleet, in the near future. Knyaz Vladimir. Source: RIA Novosti, from Izvestia According to the Russians, they have recently tested a new hypersonic aircraft missile from a Tu-22M3 long-range strategic bomber. The missile is being developed for the future Russian Tu-22M3M bomber.
Arms Exports Russian sources claim that Russia has started producing the Su-35 fighters under the export contract with Egypt signed in March 2018. According to the unofficial information reported by the Russian media, Egypt plans to buy 24 or 26 Su-35s, with the contract being supposed to be fully completed in 2023.
COVID-19 On 17 May 2020, the Russian Defense Ministry reported existence of about 3,300 COVID-19 cases in the Russian armed forces and military schools. |