პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 10
• უკრაინაში რუსეთის დიპლომატიურ შენობებთან განხორციელებული ანტირუსული შინაარსის ქმედებები რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გააპროტესტა.
• სომხეთი ატომური ელექტროსადგურის რეაბილიტაციისთვის რუსეთის კრედიტზე უარს ამბობს.
• ყირგიზეთი რუსულ სამხედრო ბაზას იჯარის გადასახადს უზრდის.
• ტაჯიკეთში რუსეთის დაფინანსებით ხუთი ახალი რუსულენოვანი სკოლა აშენდება.
• ბელარუსმა 2020 წელს არარუსული წარმოშობის ნავთობით დატვირთული მე-12 ტანკერი მიიღო.
• ევროპაში რუსულ გაზზე ფასის შემცირების ფონზე მინსკი მოსკოვისგან გაზის ფასის შემცირებას ბელარუსისთვისაც ითხოვს.
• მოლდოვა სეპარატისტების მიერ რუსულ გაზზე დაგროვილი ვალის გადახდაზე უარს აცხადებს.
• აშშ „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენის პროექტის მშენებლობის დასრულების შესაფერხებლად სანქციებს აფართოებს.
ბელარუსში წინასაარჩევნოდ ანტირუსული რიტორიკა იზრდება
მთავარი მოვლენა: ბელარუსში 2020 წლის 9 აგვისტოს დანიშნული საპრეზიდენტო არჩევნების ფონზე, მოქმედი პრეზიდენტის, ალექსანდრე ლუკაშენკოს წინასაარჩევნო კამპანიაში ანტირუსული რიტორიკა იზრდება.
მოვლენა დეტალურად: ალექსანდრე ლუკაშენკოს რუსეთთან ურთიერთობას დიდი ხანია ვეღარ ვუწოდებთ მეგობრულს. 2020 წელს მინსკსა და მოსკოვს შორის უთანხმოება სხვადასხვა სფეროში გამოვლინდა. არჩევნების თარიღის მოახლოებასთან ერთად კი ლუკაშენკოს ანტირუსული განწყობები უფრო გამწვავდა:
• რუსული ნავთობის ფასზე შეუთანხმებლობის გამო ბელარუსმა ნავთობის იმპორტის წყაროების დივერსიფიკაცია დაიწყო და იანვრიდან დღემდე არარუსული წარმოშობის ნავთობით დატვირთული 12 ტანკერი მიიღო.
• ლუკაშენკო რუსულ გაზზე ფასის შემცირებას ითხოვს, რადგან ევროპაში რუსული გაზის ფასი ათას კუბურ მეტრზე 80 აშშ დოლარამდე შემცირდა მაშინ, როდესაც ბელარუსისთვის ეს ფასი 127 აშშ დოლარია.
• მაისში რუსეთის ტელევიზიის პირველი არხის ჟურნალისტი კორონავირუსზე გაკეთებული სიუჟეტის გამო ბელარუსიდან  გააძევეს.
• მაშინ, როდესაც რუსეთში 9 მაისის ზეიმი გადაიდო, ლუკაშენკომ მინსკში სამამულო ომში გამარჯვება პომპეზურად აღნიშნა.
• გასულ კვირას ბელარუსულ სახელმწიფო კომპანიებს მითითება მისცეს, რომ ანგარიშები რუსული ბანკებიდან ბელარუსულ სახელმწიფო ბანკებში გადაიტანონ.
• 11 ივნისს სახელმწიფო კონტროლის კომიტეტმა „ბელგაზპრომბანკში“ (რუსული „გაზპრომბანკის“ ადგილობრივი წარმომადგენლობა) ჩხრეკა ჩაატარა და ფულის გათეთრებისა და გადასახადების დამალვის ბრალდებით ბანკის ყოფილი და მოქმედი 15 თანამშრომელი დააკავა. 15 ივნისს ეროვნულმა ბანკმა ბანკის დროებითი მმართველიც დანიშნა. საინტერესოა, რომ ბანკის მმართველი 20 წლის განმავლობაში ვიქტორ ბაბარიკო იყო, რომელმაც საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით მაისში დატოვა თანამდებობა.
• ლუკაშენკომ თავისი მოწინააღმდეგეები, ბაბარიკო და ბლოგერი სერგეი ტიხანოვსკი, მოსკოვის მარიონეტებად გამოაცხადა, ბაბარიკო კი ირიბად რუსული ფულის მიღებაშიც დაადანაშაულა. (ბაბარიკო 18 ივნისს დააკავეს).
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ალექსანდრე ლუკაშენკოსთვის ეს პირველი წინასაარჩევნო კამპანიაა, როდესაც იგი ამომრჩეველს არა როგორც პრორუსული კანდიდატი, არამედ როგორც ბელარუსის დამოუკიდებლობის გარანტი, ისე წარუდგება მაშინ, როცა სახელისუფლო მედია ლუკაშენკოს მოწინააღმდეგეებს პრორუსულ კანდიდატებად წარმოაჩენს. ლუკაშენკოს მხრიდან ანტირუსული რიტორიკის ზრდა მიუთითებს, რომ ლუკაშენკოს მოსკოვის პოლიტიკურ მხარდაჭერაში უკვე ეჭვი ეპარება და წარმატების მიღწევას ანტირუსული რიტორიკის გაძლიერებით გეგმავს.
უკრაინაში „რუსეთის დღე“ სიმბოლურად აღნიშნეს
მთავარი მოვლენა: უკრაინაში რუსეთის ფედერაციის საელჩოსთან გამართული ანტირუსული აქციის გამო რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს 2020 წლის 15 ივნისს საპროტესტო ნოტა გაუგზავნა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, 12 ივნისს კიევში რუსეთის შენობის ფასადზე განათების სპეციალური აპარატის გამოყენებით „რუსოფობიური შინაარსის შეურაცხმყოფელი გამოსახულებები“ გამოსახეს. გარდა ამისა, ზოგიერთ ქალაქში (ხარკოვი, ოდესა, ლვოვი) უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა რუსეთის გენერალური საკონსულოების სიახლოვეს შენობებსა და ბილბორდებზე თავისი ემბლემა განათავსა.
რუსეთის ფედერაციაში 12 ივნისს სახელმწიფო დღესასწაული - „რუსეთის დღე“ აღინიშნება.
აქცია კიევში რუსეთის საელჩოს წინ. წყაროpolitnavigator.net
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2014 წლამდე ანტირუსული აქციები უკრაინის დასავლეთის რეგიონებისთვის იყო დამახასიათებელი, სადაც მოსახლეობაში ყველაზე მეტად სჭარბობდა ნაციონალისტური განწყობები. 2014 წლის შემდეგ, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია განახორციელა და დონბასში მიმდინარე კონფლიქტში ჩაერთო, ანტირუსული აქციები გახშირდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით. ანტირუსულ აქციებში უკვე არა მხოლოდ უკრაინის დასავლეთში მცხოვრები ნაციონალისტურად განწყობილი ჯგუფები, არამედ ქვეყნის ყველა რეგიონის მოსახლეობა და სახელმწიფო უწყებებიც არიან ჩართული.
სომხეთი რუსულ კრედიტზე უარს ამბობს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 8 ივნისს, სომხეთის პარლამენტში გამოსვლისას, ტერიტორიული მმართველობისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა სურენ პაპიკიანმა განაცხადა, რომ სომხეთმა უარი თქვა მეწამორის ატომური ელექტროსადგურის მეორე ბლოკის ექსპლუატაციის ვადების გახანგრძლივების სამუშაოების დაფინანსებისათვის რუსული კრედიტის მიღებაზე.
მოვლენა დეტალურად: 2014 წელს რუსეთმა და სომხეთმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას მეწამორის ატომური ელექტროსადგურის ექსპლუატაციის 2026 წლამდე გახანგრძლივების თაობაზე. 2015 წლის თებერვალში მხარეები შეთანხმდნენ რუსეთის მიერ 270 მლნ აშშ დოლარის 15-წლიანი სახელმწიფო კრედიტისა და 30 მლნ აშშ დოლარის გრანტის გამოყოფაზე. ელექტროსადგურის მოდერნიზაციისთვის 200 მლნ უკვე დაიხარჯა და თავდაპირველად მხარეები შეთანხმდნენ, რომ კრედიტის გადახდას სომხეთი ერთი წლით გვიან, 2021 წელს, დაიწყებდა, მაგრამ შეთანხმება ბოლომდე ვერ შედგა. რუსეთი სომხეთს კრედიტის მოქმედების ორი წლით გახანგრძლივებას სთავაზობდა, მაგრამ უფრო მკაცრი პირობებით, რაც კრედიტის 80%-ის რუსულ მომსახურებასა და ტექნიკაზე დახარჯვას ითვალისწინებდა.
ბოლო წელი აქტიური მოლაპარაკებები მიმდინარეობდა კრედიტის დაფარვის ვადების გადავადებაზე, მაგრამ მხარეები შეღავათიან პირობებზე ვერ შეთანხმდნენ. ამის გამო სომხეთი დარჩენილ რუსულ კრედიტზე უარს ამბობს და მშენებლობის საკუთარი რესურსით დასრულებას გეგმავს. ამისთვის უახლოეს ორ წელიწადში სომხეთის ბიუჯეტიდან 130 მლნ აშშ დოლარი დაიხარჯება.
მეწამორის ატომური ელექტროსადგური. წყარო: Wikipedia
რუსეთის შემოთავაზება სომხეთისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა, რადგან ერევნის აზრით, ეს რუს მწარმოებლებსა და მომსახურების მომწოდებლებს მონოპოლიურ მდგომარეობაში ჩააყენებდა და შეზღუდავდა უფრო ხარისხიანი და იაფი საქონლისა და მომსახურების შესყიდვის შესაძლებლობას. პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის შეფასებით, მთავრობის წინაშე დგას არა მარტო ელექტროსადგურის მუშაობის ეფექტურობის გაზრდის, არამედ  ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ამოცანაც.
დასავლეთის მხრიდან ზეწოლის მიუხედავად, რომ უსაფრთხოების თანამედროვე სტანდარტების არარსებობის გამო სომხეთმა ატომური ელექტროსადგური დახუროს, ერევანი სადგურის სიცოცხლის გახანგრძლივებას მაინც ცდილობს, რადგან იგი ქვეყნის ელექტროენერგიის 40%-ს გამოიმუშავებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სომხეთ-რუსეთს შორის სტრატეგიული თანამშრომლობის მიუხედავად, სომხეთი ცდილობს, იმ სფეროებში, სადაც ეს შესაძლებელია, რუსეთზე ზედმეტი დამოკიდებულება თავიდან აიცილოს. რუსეთის მიერ შეთავაზებულ დაფინანსების ახალ პირობებზე უარიც სომხეთზე რუსეთის გავლენის კიდევ უფრო გაზრდის თავიდან აცილებით არის ნაკარნახევი.
ყირგიზეთი რუსულ სამხედრო ბაზას გადასახადს უზრდის
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 12 ივნისს ყირგიზეთის საპარლამენტო კომიტეტმა მოიწონა კანონპროექტი, რომელიც ყირგიზეთში დისლოცირებული რუსეთის სამხედრო ბაზისთვის მიწის ყოველწლიური იჯარის გადასახადის გაზრდას ითვალისწინებს.
მოვლენა დეტალურად: კანონპროექტი საერთაშორისო ურთიერთობების, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტმა მას შემდეგ მოამზადა, რაც ტოპოგრაფიული კვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ რუსეთის სამხედრო ბაზას უკავია 924.52 ჰექტარი, რაც 58.32 ჰექტარით მეტია, ვიდრე ეს იჯარის შეთანხმებაშია მითითებული. ცვლილებების მიღების შემთხვევაში, ყოველწლიური იჯარის გადასახადი - 4 502 495 აშშ დოლარი, 291 600 აშშ დოლარით გაიზრდება.
კანტის საჰაერო ბაზა. წყარო: akipress
ყირგიზეთში რუსეთის სამხედრო ბაზა ქვეყნის ჩრდილოეთში მდებარე ქ. კანტში საჰაერო ბაზით არის წარმოდგენილი. კანტის საჰაერო ბაზა 2003 წელს კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის ეგიდით მას შემდეგ დაფუძნდა, რაც 2001 წელს ავღანეთში მიმდინარე სამხედრო კამპანიის ფარგლებში ბიშკეკთან ახლოს ამერიკული საჰაერო ბაზა გაიხსნა. ამერიკული ბაზა რუსეთის ზეწოლის შედეგად 2014 წელს დაიხურა. 2012 წელს ყირგიზეთში მდებარე კანტის საჰაერო ბაზა და სამი სხვა რუსული სამხედრო ობიექტი (ისიყ-ყულის ტბასთან განთავსებული საზღვაო ბაზა, სამხრეთში მდებარე სეისმური ცენტრი და ყაზახეთის საზღვართან მდებარე საკომუნიკაციო ცენტრი) ერთობლივ სამხედრო ბაზად ჩამოყალიბდა. ამავე წელს ყირგიზეთმა, 500 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის რუსული ვალის ჩამოწერის შემდეგ, რუსული სამხედრო ბაზის მოქმედების ვადა 15 წლით გაახანგრძლივა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყირგიზეთი ცენტრალურ აზიაში ერთ-ერთ ყველაზე პრორუსულ სახელმწიფოდ ითვლება, რომლის რუსეთზე დამოკიდებულების ხარისხიც ეკონომიკის, პოლიტიკის, ენერგეტიკისა თუ სამხედრო სფეროში  მაღალია. რუსეთზე დამოკიდებულების მაღალი ხარისხის პირობებში იჯარის გადასახადის უმნიშვნელო გაზრდა ყირგიზეთ-რუსეთის ორმხრივ ურთიერთობაზე ნეგატიურ გავლენას ვერ მოახდენს.
რუსეთი ტაჯიკეთში ხუთ ახალ სკოლას ააშენებს
მთავარი მოვლენა: ტაჯიკეთ-რუსეთის სამთავრობო შეთანხმების საფუძველზე ტაჯიკეთის ხუთ ქალაქში (დუშანბე, კულობი, ხუჯანდი, ბოხტარი და ტურსუნზადე) რუსეთი ააშენებს და აღჭურავს ხუთ სკოლას, სადაც სწავლება რუსულ ენაზე წარიმართება.
მოვლენა დეტალურად: რუსული სკოლების მშენებლობის შესახებ შეთანხმებას 2019 წლის აპრილში მოსკოვში, ორი ქვეყნის პრეზიდენტებს შორის მოლაპარაკებების შემდეგ მოაწერეს ხელი. ადრე სკოლები ტაჯიკეთში ძირითადად მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით შენდებოდა, თუმცა 2019 წელს საერთაშორისო დახმარება შეწყდა. რუსეთი სხვადასხვა ფორმით ათ წელზე მეტია ეხმარება ტაჯიკეთს საგანმანათლებლო სფეროში. მაგ., 2017 წელს  სკოლის ტაჯიკ მოსწავლეებს რუსულ ენაზე 60 000-ზე მეტი სახელმძღვანელო გადასცეს. რუსეთი ტაჯიკეთში ასევე ხშირად აგზავნის მასწავლებლებსაც. 2019-2020 სასწავლო წელს 48 რუსმა მასწავლებელმა სხვადასხვა საგანში 7 000-ზე მეტი ტაჯიკი მოსწავლე მოამზადა.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ტაჯიკეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა (1979 წელს - 395 000, 2010 წელს - 35 000), თუმცა რუსულენოვან სასწავლებლებზე მოთხოვნა იზრდება როგორც ქალაქებში, ასევე სოფლებში. ამჟამად ტაჯიკეთში, ტაჯიკურ-რუსული ორენოვანი სკოლების გარდა, 32 მხოლოდ რუსულენოვანი სკოლაა, მათგან 10 გასულ ორ წელიწადში დაარსდა.
ტაჯიკეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ერთ-ერთი ყველაზე ღარიბი სახელმწიფოა, სადაც უმუშევრობის მაღალი დონე და დაბალი ხელფასებია. რუსეთში ასეულ ათასობით ტაჯიკი მიგრანტი ცხოვრობს. მათი ფულადი გზავნილები 2.5 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენს, რაც ტაჯიკეთის სოციალურ-ეკონომიკური სტაბილურობისთვის გადამწყვეტი ფაქტორია. ტაჯიკები რუსულენოვან სკოლებში უკეთესი ხარისხის განათლების მიღების შესაძლებლობას ხედავენ, რაც მათ რუსეთის უნივერსიტეტებში სწავლისა და ღირსეული დასაქმების პერსპექტივას აძლევს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ტაჯიკეთისთვის: ტაჯიკეთის მიერ რუსულენოვანი განათლების მხარდაჭერა რუსეთთან სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარებით არის განპირობებული, რადგან მოსკოვი ტაჯიკეთის სოციალურ-ეკონომიკური-პოლიტიკური სტაბილურობისა და უსაფრთხოების გარანტორია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: რუსეთი რუსულ ენას „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად მიიჩნევს, რომელიც პოსტსაბჭოთა სივრცეში გავლენის შენარჩუნებისთვის მნიშვნელოვან ბერკეტად განიხილება. იმ ფონზე, როდესაც ბოლო ათწლეულებში ცენტრალური აზიის სხვა ქვეყნებში რუსული ენა ნელ-ნელა კარგავს პოზიციებს, რუსეთისთვის ეს პოზიტიური სიგნალია, რომ ცენტრალურ აზიაში რუსული ენა და კულტურა კვლავ მიმზიდველია.
ბელარუსმა პირველი ამერიკული ნავთობი მიიღო
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 5 ივნისს კლაიპედის პორტმა (ლიეტუვა) ბელარუსისთვის განკუთვნილი 77 000 ტონა ამერიკული ნავთობით დატვირთული პირველი ტანკერი მიიღო.
მოვლენა დეტალურად: ბელარუსის ნავთობგადამამუშავებელი საწარმო ამერიკულ ნავთობს კლაიპედის პორტიდან რკინიგზის საშუალებით მიიღებს. ენერგოსფეროში ბელარუს-აშშ-ის თანამშრომლობას საფუძველი თებერვალში მინსკში, აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მაიკ პომპეოს ვიზიტის დროს, ჩაეყარა. 2020 წლის იანვარში, ბელარუსში რუსეთიდან ნავთობის იმპორტის შეწყვეტის ფონზე, პომპეომ ბელარუსისთვის ნავთობის საჭირო მარაგის მიყიდვაზე სრული მზადყოფნა გამოთქვა.
რუსეთთან ნავთობის ფასზე შეუთანხმებლობის გამო ბელარუსმა 2020 წლიდან ახალი პარტნიორების ძიება დაიწყო. ბელარუსი ნავთობის გარკვეულ რაოდენობას არა მარტო რუსეთიდან „დრუჟბის“ მილსადენიდან და სარკინიგზო ხაზის საშუალებით იღებს, არამედ ასევე ალტერნატიული მარშრუტებიდან, რისთვისაც კლაიპედისა და ოდესის პორტებს იყენებს. წელს ეს რიგით მეთორმეტე ტანკერია, რომელიც რუსეთს არ ეკუთვნის. ბელარუსმა, აშშ-ის გარდა, უკვე მიიღო ალტერნატიული ნავთობი ნორვეგიიდან, აზერბაიჯანიდან და საუდის არაბეთიდან. ჯამში ბელარუსმა ალტერნატიული წყაროებიდან ერთი მლნ ტონა ნავთობი მიიღო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი აშშ-სთვის: ბელარუსისთვის ნავთობის მიწოდება აშშ-სთვის მინსკთან ენერგოსფეროში თანამშრომლობის განვითარებას, ნავთობის ტრადიციულ ბაზრებზე რუსეთის პოზიციების შერყევას და ბელარუსზე რუსეთის ეკონომიკური და პოლიტიკური გავლენის შესუსტებას ისახავს მიზნად.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ბელარუსისთვის: ბელარუსი ნავთობის სფეროში აშშ-თან თანამშრომლობას სახელმწიფოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების მნიშვნელოვან ელემენტად განიხილავს და ეკონომიკის სფეროში ქვეყნის სუვერენიტეტის უზრუნველყოფის ფაქტორად მიიჩნევს. ნავთობის იმპორტის დივერსიფიკაციის პოლიტიკამ ბელარუსზე რუსეთის პოლიტიკური და ეკონომიკური გავლენის შესუსტებასაც უნდა შეუწყოს ხელი.
ბელარუსი რუსული გაზის ფასის შემცირებას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 9 ივნისს ბელარუსის ენერგეტიკის მინისტრმა ვიქტორ კარანკევიჩმა თავის რუს კოლეგა ალექსანდრ ნოვაკთან ვიდეოკონფერენციის დროს გაზზე ფასის შემცირების საკითხი განიხილა.
მოვლენა დეტალურად: ევროპაში რუსულ გაზზე ფასის ვარდნის პირობებში, ფასის შემცირებას ბელარუსიც ითხოვს. თუ გრძელვადიანი კონტრაქტის მიხედვით, ბელარუსი რუსულ ათას კუბურ მეტრ გაზს 127 აშშ დოლარად ყიდულობს, ევროპაში მისი ფასი 80 აშშ დოლარამდეა. ასეთ ვითარებაში ბელარუსისთვის მისაღები ფასი 70 აშშ დოლარამდე მერყეობს. რუსეთი თანახმაა გაზის ფასს გადახედოს, თუმცა მხოლოდ 2021 წლის 1 იანვრიდან და მხოლოდ მას შემდეგ, რაც მინსკი დაგროვილ დავალიანებასაც გადაიხდის. რუსული მხარის შეფასებით, ვალის მოცულობა 166 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ბელარუსისთვის: არსებული ეკონომიკური გამოწვევებისა და ევროპაში რუსულ გაზზე ფასის შემცირების პირობებში, ბელარუსის პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოსთვის რუსეთთან შეთანხმების მიღწევა მნიშვნელოვანია, როგორც ეკონომიკური, ასევე პოლიტიკური სარგებელის მიღების თვალსაზრისით. წინასაარჩევნო პერიოდში გაზზე ფასის შემცირება ლუკაშენკოსთვის რუსეთზე სიმბოლურ გამარჯვებადაც შეფასდებოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: რუსეთ-ბელარუსის გაუარესებული ურთიერთობების ფონზე მოსკოვისთვის მიუღებელია დათმობებზე წასვლა, თუ სანაცვლოდ მინსკისგან რუსეთთან მეტი ინტეგრაციისთვის მზადყოფნას ვერ დაინახავს. გაზის ფასი მოსკოვის ხელში ერთგვარი ბერკეტია, რომლითაც მოსკოვს შეუძლია ალექსანდრე ლუკაშენკოზე პოლიტიკური გავლენა შეინარჩუნოს და ინტეგრაციის მიმართულებით ლუკაშენკოს სასურველ დათმობებზე წასვლა აიძულოს.
ვინ გადაიხდის დნესტრისპირეთის ვალს რუსულ გაზზე
მთავარი მოვლენა: „მოლდოვგაზის“ ხელმძღვანელის ვადიმ ჩებანის განცხადებით, დნესტრის მარცხენა სანაპიროზე (იგულისხმება მოლდოვის ცენტრალური ხელისუფლების მიერ არაკონტროლირებადი დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკა) რუსულ გაზზე დაგროვილი დავალიანება იმან უნდა გადაიხადოს, ვინც ეს ვალი დააგროვა. ჩებანის განცხადებით, დავალიანების დაფარვა დნესტრისპირეთში მოქმედმა „ტირასპოლტრანსგაზმა“ უნდა უზრუნველყოს.
მოვლენა დეტალურად: მოლდოვა გაზის იმპორტს სრულად რუსეთიდან ახორციელებს. რუსულ გაზს მოიხმარს, როგორც მოლდოვის ის ნაწილი, რომელზეც ცენტრალური ხელისუფლების იურისდიქცია ვრცელდება, ასევე დნესტრისპირეთი, სადაც მოლდოვის ცენტრალური ხელისუფლების იურისდიქცია არ ვრცელდება. დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკა რუსულ გაზს 1990-იანი წლებიდან ისე მოიხმარს, რომ მის საფასურს არ იხდის. სეპარატისტების დაგროვილი ვალის გადახდაზე უარს აცხადებს მოლდოვის ცენტრალური ხელისუფლებაც.
ადრე მოლდოვის პრეზიდენტმა იგორ დოდონმა განაცხადა, რომ მოლდოვა არ გადაიხდიდა დნესტრისპირეთის დავალიანებას, რაც 6 მლრდ აშშ დოლარზე მეტს შეადგენს, თუმცა მზად არის დაფაროს მოლდოვის ვალი, რაც ნახევარი მილიარდია.
რუსეთი დღეს მოლდოვის გაზის ბაზარზე მონოპოლისტია. სააქციო საზოგადოება „მოლდოვგაზის“ საკონტროლო პაკეტიც „გაზპრომს“ ეკუთვნის. მოლდოვა ალტერნატიული გაზის მიღებას, სავარაუდოდ, მალე შეძლებს, რადგან რუმინეთ-მოლდოვის დამაკავშირებელი გაზსადენი 90%-ით დასრულებულია, რაც მოლდოვას რუმინეთის გავლით ევროპის ენერგოსისტემასთან დააკავშირებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დნესტრისპირეთის სეპარატისტული ხელისუფლების რუსული გაზის დავალიანება ისტორიული საკითხია, რომელიც ათწლეულებია არსებობს. ეს საკითხი რუსეთის საგარეო-პოლიტიკურ არსენალში ერთგვარი ბერკეტია, რომელსაც მოსკოვი მოლდოვაზე პოლიტიკური და ეკონომიკური გავლენის გაძლიერებისთვის იყენებს.
„ჩრდილოეთის ნაკადის-2-ის“ წინააღმდეგ ბრძოლა გრძელდება
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 4 ივნისს აშშ-ის ხუთმა სენატორმა, რესპუბლიკელ ტედ კრუზისა და დემოკრატ ჯენ შაჰინის ინიციატივით, ახალი კანონპროექტი დაარეგისტრირეს, რომელიც „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მშენებლობაზე დაწესებული სანქციების გაფართოებას ითვალისწინებს.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2“. წყარო: კომპანია „გაზპრომის“ ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: 2019 წელს აშშ-მა იმ უცხოურ კომპანიებს, რომლებიც პროექტში მონაწილეობას მიიღებდნენ, სანქციები დაუწესა. სანქციების დაწესების შიშით შვეიცარიულმა კომპანიამ (Allseas) 21 დეკემბერს პროექტის გაგრძელებაზე უარი თქვა. არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. რუსეთმა პროექტის დასრულების მიზნით ბალტიის ზღვაში „გაზპრომის“ შვილობილი კომპანიის – „გაზპრომ ფლოტის“ წყალქვეშა მილსადენების მშენებელი გემი „აკადემიკ ჩერსკი“ მიავლინა.
სენატორთა ახალი ინიციატივით, სანქციები შეეხება ყველა იმ კომპანიას, რომელიც პროექტისთვის უზრუნველყოფს სადაზღვევო მომსახურებას, საპორტო ინფრასტრუქტურას და ასევე ნებისმიერ კომპანიას, რომელიც „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ ექსპლუატაციისთვის სერტიფიცირებას განახორციელებს.
პროექტის დასრულების შემთხვევაში, რომელსაც რუსული მხარე 2021 წელს ვარაუდობს, „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ რუსეთს ბალტიის ზღვის გავლით პირდაპირ გერმანიას დააკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ).
რატომ არის პროექტის შეჩერება მნიშვნელოვანი აშშ-სთვის: ვაშინგტონის შეფასებით, პროექტის განხორციელება საფრთხეს უქმნის აშშ-ის ეროვნულ ინტერესებს, ძირს უთხრის უკრაინის სატრანზიტო როლს და აძლიერებს რუსეთის გავლენას ევროპის ენერგოსფეროზე.
რატომ არის პროექტის დასრულება მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: პროექტის დასრულება რუსეთს საშუალებას მისცემს უკრაინაზე, როგორც სატრანზიტო ქვეყანაზე, დამოკიდებულება უახლოეს წლებში მინიმუმამდე შეამციროს და რუსული გაზის მთავარ მომხმარებელ გერმანიასთან პირდაპირი კავშირი დაამყაროს. რუსეთში მიაჩნიათ, რომ ამერიკული სანქციები ევროპის ბაზარზე რუსული გაზის ამერიკული თხევადი გაზით ჩანაცვლებასაც ისახავს მიზნად.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 10
• Anti-Russian rhetoric is growing in the pre-election campaign of the incumbent President of Belarus, Aleksander Lukashenko.
• The Russian Foreign Ministry protests over anti-Russian actions at Russian diplomatic offices in Ukraine.
• Armenia rejects Russian funding for the rehabilitation of its nuclear power plant.
• Kyrgyzstan raises rent for a Russian military base.
• Russia will fund the construction of five new Russian-language schools in Tajikistan.
• In 2020, Belarus receives the 12th tanker of oil from non-Russian suppliers.
• Amid the reduction in the Russian gas price for Europe, Minsk is seeking Moscow to reduce the gas price for Belarus.
• Moldova says it will not pay off the Russian gas debt which the separatist region of Transnistria accumulated.
• The US expands sanctions to thwart the completion of the Nord Stream 2 pipeline project.
Anti-Russian Rhetoric is Growing in the Run-Up to the Elections in Belarus
Main Event:  In the run-up to the presidential elections in Belarus, which is scheduled on August 9, 2020, anti-Russian rhetoric is on the rise in the campaign of the incumbent President, Aleksander Lukashenko.
Event in Details:  Aleksander Lukashenko's relations with Russia have long been unfriendly. In 2020, disagreements between Minsk and Moscow emerged in various areas. Lukashenko's anti-Russian sentiments intensified in the run-up to the elections:
• Due to disagreements over the price for Russian oil, Belarus started to diversify its oil imports. It received twelve tankers loaded of non-Russian oil from January until now.
• Lukashenko asks Russia to reduce the gas price as the Kremlin sells natural gas to Europe at a price of USD 80 per 1,000 cubic meters, not at USD 127 – the gas price for Belarus.
• In May, a Russian First Channel journalist was expelled from Belarus over his report on the coronavirus.
• While Russia postponed the May 9 celebrations, Lukashenko pompously celebrated the victory in the Patriotic War in Minsk.
• Last week, Belarusian state-owned companies were instructed to transfer their accounts from Russian banks to Belarusian state-owned banks.
• On June 11, the State Control Committee of Belarus searched the headquarters of BelgazPrombank (a local offshoot of Russia’s Gazprombank) and detained 15 former and current employees of the bank on charges of money laundering and tax evasion. On June 15, the National Bank also appointed an interim manager of the bank. Interestingly, Viktor Babariko has managed the bank for 20 years. He resigned in May to run in the presidential elections.
• Lukashenko called his opponents, Viktor Babariko and blogger Sergei Tikhanovski, puppets of Moscow, and indirectly accused Mr. Babariko of accepting Russian money. He was arrested on June 18.
Why the Event is Important:   This is the first election campaign in which Aleksander Lukashenko represents himself to voters not as a pro-Russian candidate but as a guarantor of Belarus' independence, while the state media portrays his opponents as pro-Russian candidates. The growing anti-Russian rhetoric in Aleksander Lukashenko’s pre-election campaign indicates that the incumbent president doubts Moscow's political support and plans to succeed by strengthening anti-Russian rhetoric.
Ukraine Symbolically Marks Russia Day
Main Event:  On June 15, 2020, the Russian Foreign Ministry sent a protest note to the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine over an anti-Russian rally in front of the Embassy of the Russian Federation in Ukraine.
Event in Details:  According to the Russian Foreign Ministry, “offensive images of Russophobic content” were displayed using a special lighting device on the facade of the Russian Embassy in Kyiv, on June 12. In addition, in some cities (Kharkov, Odessa, Lviv) the Counterintelligence Department of the Security Service of Ukraine placed its emblem on buildings and billboards near the Consulate General offices of the Russian Federation.
June 12 celebrates Russia Day - the national holiday of the Russian Federation.
Rally in Front of the Russian Embassy in Kyiv. Source:  politnavigator.net
Why the Event is Important:   Before 2014, anti-Russian rallies were common in the western regions of Ukraine where nationalist sentiments prevailed among the population. Since 2014, when Russia annexed Crimea and became involved in the ongoing conflict in Donbass, anti-Russian rallies have increased across the country, involving not only western Ukraine, known for its nationalist sentiments, but also the population of all regions of the country and state agencies as well.
Armenia Declines a Russian Credit
Main Event:  On June 8, 2020, while addressing the parliament of Armenia, the Minister of Territorial Administration and Development, Suren Papikyan, said that Armenia declined a Russian loan to finance the extension of the lifespan of the second unit of the Metsamor NPP.
Event in Details:  In 2014, Russia and Armenia signed an agreement to extend the lifespan of the Metsamor NPP until 2026. In February 2015, the parties agreed that Russia will provide a USD 270 million 15-year state loan and a USD 30 million grant. Currently, a total of USD 200 million has already been spent for the modernization of the power plant. Initially, the parties agreed that Armenia would start repaying the loan a year later, in 2021, however the agreement could not be finalized. Russia offered Armenia a two-year extension of the loan, but on stricter terms, with 80 percent of the loan being spent on Russian services and equipment.
Last year there were active negotiations on deferring the loan repayment, but the parties could not agree on preferential terms. That’s why Armenia declines the remaining Russian credit and plans to complete the construction with its own resources. The budget of Armenia will spend USD 130 million for the project for the next two years.
Metsamor Nuclear Power Plant. Source:  Wikipedia
Russia's offer was unacceptable to Armenia since Yerevan considers that it would have put Russian producers and service providers in a monopoly position and thus, restricted access to better quality and cheaper goods and services. According to the Prime Minister, Nikol Pashinyan, the government faces not only the task of increasing the efficiency of the power plant, but also ensuring the country’s energy security.
Despite pressure from the West to shut down the nuclear power plant in Armenia due to the absence of modern safety standards, Yerevan is still trying to extend its lifespan, as the plant generates 40% of the country's electricity.
Why the Event is Important:  Despite the strategic cooperation between Armenia and Russia, Yerevan is trying to avoid excessive reliance on Russia in areas where it is possible. The rejection of the new terms of funding which were proposed by Russia is also dictated by the need to avoid further Russian influence in Armenia.
Kyrgyzstan Raises Rent for a Russian Military Base
Main Event:  On June 12, 2020, the Kyrgyz parliamentary committee approved a bill to increase Russia’s annual fee for renting land for its military base in Kyrgyzstan.
Event in Details:  The bill was drafted by the committee on international affairs, defense and security after a topographic survey identified that the Russian military base occupies 924.52 ha, which is 58.32 ha more than specified in the lease agreement. If changes are made, the annual rental fee - USD 4,502,495 - will increase by USD 291,600.
Kant Airbase. Source:  akipress
Russia has a military airbase in the city of Kant, Kyrgyzstan. The Kant airbase was established in 2003 under the auspices of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) after the opening of a US airbase near Bishkek as part of the ongoing military campaign in Afghanistan in 2001. The US base was closed in 2014 under Russian pressure. In 2012, the Kant airbase and three other Russian military bases (a naval base near Lake Issyk-Kul, a seismic center in the south, and a communications center near the border with Kazakhstan) established a joint military base in Kyrgyzstan. In the same year, Kyrgyzstan extended the presence of the Russian military base on its territory by 15 years after writing off USD 500 million in Russian debt.
Why the Event is Important:  Kyrgyzstan is one of the most pro-Russian countries in Central Asia, with a high degree of economic, political, energy or military dependence on Moscow. Given the high degree of reliance on Russia, a slight increase in rent fees will not have a negative impact on Kyrgyz-Russian bilateral relations.
Russia to Build Five New Schools in Tajikistan
Main Event: Under a government agreement between Russia and Tajikistan, Russia will build and equip five Russian-language schools in five Tajik cities (Dushanbe, Kulobi, Khujand, Bokhtar and Tursunzade).
Event in Details:  The agreement on the construction of Russian schools was signed in Moscow in April 2019 following talks between the presidents of the two countries. Previously, schools in Tajikistan were built mainly under the World Bank funding; however, international aid was discontinued in 2019. Russia has been providing various types of assistance to Tajikistan in the field of education for more than ten years. For example, in 2017, over 60,000 Russian language textbooks were donated to Tajik schoolchildren. Russia frequently dispatches teachers to Tajikistan. In the 2019-2020 academic year, a total of 48 Russian teachers taught various subjects to more than 7,000 Tajik schoolchildren.
After the collapse of the Soviet Union, the Russian-speaking population in Tajikistan sharply decreased (from 395,000 in 1979 to 35,000 in 2010) although the demand for Russian-language schools is growing in cities and villages. At present, in addition to Tajik-Russian bilingual schools, there are only 32 Russian-language schools, ten of which have been established in the past two years.
Tajikistan is one of the poorest states in the post-Soviet space with a high level of unemployment and low incomes. Hundreds of thousands of Tajik migrants live in Russia. Their remittances amount to USD 2.5 billion – the key factor for Tajikistan's socio-economic stability. Tajiks consider Russian-language schools as a possibility for them to get a better education, the chance to study in the Russian universities and ultimately find decent work.
Why the Event is Important for Tajikistan: Tajikistan’s support for the Russian-language education is due to the strategic partnership development with Russia as Moscow is the guarantor of Tajikistan's socio-economic-political stability and security.
Why the Event is Important for Russia:  For Russia, the Russian language is a tool of soft power which is considered an important lever for maintaining influence in the post-Soviet space. In recent decades, the Russian language has slowly been losing popularity in other countries of Central Asia and so for Russia it is a positive signal that the Russian language and culture is still attractive in Tajikistan.
Belarus Receives the First US Oil
Main Event:  On June 5, 2020, the Lithuanian port of Klaipeda received the first tanker loaded with 77,000 tons of American oil destined for Belarus.
Event in Details:  A Belarusian oil refinery will receive American oil via the port of Klaipeda by rail transit. The cooperation in the energy sphere between Belarus and the US is a result of a visit of the US Secretary of State, Mike Pompeo, to Minsk, in February. In January 2020, when Russian oil companies suspended oil deliveries to Belarus, Mr. Pompeo expressed his full readiness to find alternative energy sources for Belarus.
In January 2020 after negotiations on oil prices with Russian oil companies stalled, Belarus began to diversify its oil imports. Belarus receives oil not only from Russia via the Druzhba pipeline and a railway line but also from alternative routes, using the ports of Klaipeda and Odessa. This year, Minsk received the twelfth non-Russian tanker from the US, as well as from Norway, Azerbaijan, and Saudi Arabia. In total, Belarus received one million tons of oil from alternative suppliers.
Why the Event is Important for the US:   Oil supplies to Belarus are aimed at boosting cooperation in the energy field with Minsk, undermining Russia's position in traditional oil markets, and weakening Russia's economic and political influence over Belarus.
Why the Event is Important for Belarus:  Oil cooperation with the United States is an important element for Belarus to ensure its energy security and economic sovereignty. The diversification of oil imports is aimed at weakening Russia's political and economic influence over Belarus.
Minsk Asks Russia to Supply Gas at a Reduced Price
Main Event:  On June 9, 2020, during a video conference with his Russian counterpart, Aleksander Novak, the Minister of Energy of Belarus, Viktor Karankevich, discussed the issue of reducing Russian gas prices for Belarus.
Event in Details:   Amid a sharp drop in prices for Russian gas in Europe, Belarus also seeks a price reduction. Under a long-term contract, Belarus buys Russian gas at a price of USD 127, while the gas price is USD 80 per 1,000 cubic meters for Europe. Given the above, the acceptable price for Belarus is up to USD 70. Russia agrees to review the price of gas, but only from January 1, 2021, and only after Minsk pays off its accumulated debt which, according to the Russian side, amounts to USD 166 million.
Why the Event is Important for Belarus:  Given the current economic challenges and falling prices for Russian gas in Europe, it is important for the Belarusian President, Aleksander Lukashenko, to reach an agreement with Russia in terms of both economic and political benefits. The reduction in gas prices in the run-up to the elections, would have been considered as Lukashenko’s symbolic victory over Russia.
Why the Event is Important for Russia:  Against the background of deteriorating relations between Russia and Belarus, Moscow will not make concessions unless Minsk is ready for deeper integration with Russia in return. The price of gas is a kind of leverage which Moscow uses to maintain its political influence on Aleksander Lukashenko and force him to compromise in the direction of integration.
Who Will Pay the Transnistrian Debt for Russian Gas?
Main Event:  According to Vadim Cheban, the CEO of Moldovagaz, the debt for Russian gas on the left bank of the River Dniester (the breakaway Transnistrian Republic of Moldova) should be paid off by those who have accumulated it, namely, by Tiraspoltransgaz which operates in Transnistria.
Event in Details:  Moldova imports gas entirely from Russia. Russian gas is consumed both in the part of Moldova which is under the jurisdiction of the central government and in Transnistria, where the jurisdiction of the central government of Moldova does not extend. The Transdniestrian separatist republic has been consuming Russian gas without paying for it since the 1990s. The central government of Moldova also refuses to pay off the accumulated debt of the separatists.
Earlier, the Moldovan President, Igor Dodon, said that Moldova will not pay off the debt of Transnistria which exceeds USD 6 billion, however, is ready to repay Moldova's debt, which is half a billion.
Today, Russia has a monopoly over Moldovan gas market. Gazprom also owns control shares of JSC Moldovagaz. Moldova is likely to receive alternative gas soon, as a gas pipeline connecting Moldova to the European power network through Romania is 90% complete.
Why the Event is Important:  The Russian gas debt of the separatist government of Transnistria is a historical issue which has been existing for decades. This issue is a kind of lever in Russia's foreign policy arsenal which Moscow uses to strengthen its political and economic influence over Moldova.
Sanctions Against the Nord Stream 2 Project
Main Event:  On June 4, 2020, under the initiative of the Republican Ted Cruz and the Democrat Jeanne Shaheen, five US senators introduced new legislation expanding the sanctions on the construction of the Nord Stream 2.
Nord Stream 2. Source:  Web-page of Gazprom
Event in Details:  In 2019, the US imposed sanctions against companies which were involved in the project as a result of which the Swiss Allseas company refused to extend the project on December 21. Reportedly, 94% of the Nord Stream 2 project is completed. Russia sent the Akademik Cherskiy, a subsea pipe layer vessel, to the Baltic Sea to complete the project. The vessel belongs to Gazprom Flot, a Gazprom subsidiary.
The new legislation clarifies that the sanctions will apply to all pipelaying activities, insurance, provision of pipe-laying vessels with port facilities, as well as certification of the Nord Stream 2 pipeline for operation.
The project’s completion, as anticipated by the Russian side in 2021, will double the Nord Stream 1’s productivity to 110 billion cubic meters per year which is more than a quarter of the EU’s gas consumption. The Nord Stream 2 will stretch across the Baltic Sea and directly connect Russia to Germany, bypassing Ukraine. The Nord Stream 2 will be the longest offshore pipeline (1,230 km) in the world.
Why Thwarting the Project is Important for the US:  Washington considers the project is a threat to its national interests, targeted towards eliminating Ukraine from the European gas transit network and increasing Russia's influence in the European energy sector.
Why the Project’s Completion is Important for Russia:  The completion of the Nord Stream 2 project will enable Russia to minimize its reliance on Ukraine’s pipeline network for transiting gas to Europe and establish direct ties with Germany, the main consumer of Russian gas, in the nearest future. Russia also believes that the US sanctions are aimed at extending American liquefied natural gas exports in Europe.