რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 43, 8-28 ივნისი, 2020
შენიშვნა მკითხველთათვის: როგორც წესი, მიმოხილვა ყოველკვირეულია, თუმცა აღნიშნული გამოცემა სამ კვირას მოიცავს.
ომი უკრაინაში - 22-28 ივნისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 6 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. უკრაინის მხარეს მსხვერპლი იყო 15-21 ივნისის კვირაშიც, რა დროსაც დაიღუპა 2 და დაიჭრა 14 უკრაინელი სამხედრო, ხოლო 8-14 ივნისის კვირაში რუსული ჰიბრიდული ძალების აქტივობებმა იმსხვერპლა 1 უკრაინელი სამხედრო, ხოლო 11 დაიჭრა.  გასული სამი კვირის განმავლობაში, დონბასის ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
რუსული ნაღმტყორცნების ნამოქმედარი უკრაინელების მიერ კონტროლირებად ქალაქ ავდეევკაში, დონეცკის ოლქში
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა გასული სამი კვირის განმავლობაში პერიოდული საჰაერო დარტყმები განახორციელეს ამბოხებულთა კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში, თუმცა ზემოხსენებული პერიოდის განმავლობაში ფართომასშტაბიან საჰაერო შეტევას ადგილი არ ჰქონია.  რამდენიმე ახალი ინციდენტი მოხდა აშშ-ს და რუს სამხედროებს შორის ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში, რა დროსაც ამერიკელები ცდილობდნენ ხსენებულ ტერიტორიაზე დაებლოკათ რუსული კოლონების გადაადგილება.
ომი ლიბიაში -  ლიბიაში, მთავარ ფრონტებზე არსებული შედარებით მშვიდი სიტუაციის პარალელურად, რუსული „ვაგნერის“  დაქირავებული მებრძოლები 25 ივნისს შევიდნენ შარარას ნავთობ-ობიექტსა და რამდენიმე სხვა ლოკაციაზე სამხრეთ-დასავლეთ ლიბიაში.
ომი ლიბიაში - 18 ივნისს, აშშ-ს აფრიკის სარდლობამ განაახლა ინფორმაცია ლიბიაში რუსული საბრძოლო თვითმფრინავების არსებობის შესახებ. მათი ცნობით, თვითმფრინავები „აქტიურად დაფრინავდნენ“ ქვეყანაში და „გამოიყენებოდნენ რუსეთის ხელისუფლების მიერ დაფინანსებული კერძო სამხედრო კომპანიების მხარდასაჭერად.“ ასევე, აფრიკის სარდლობამ გამოააშკარავა ადრეული გაფრთხილების რადარი, რომელიც განთავსებულია ჯუფრას საჰაერო ბაზაზე. ამ უკანასკნელს ამჟამად რუსული თვითმფრინავები იყენებენ.
რამდენიმე საჰაერო გადაჭერის შემთხვევას ჰქონდა ადგილი აშშ-სა და რუსეთის საჰაერო ძალებს შორის.  ამერიკულმა სამხედრო თვითმფრინავებმა გადაიჭირეს რუსული საფრენი აპარატები ალასკის საჰაერო სივრცის სიახლოვეს 10, 16, 24 და 27 ივნისს. აღნიშნულ ინციდენტებში ფიგურირებდა რამდენიმე სახის რუსული თვითმფრინავი - Tu-95 ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენები, Tu-142 და IL-38 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყლაქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავები, Su-35 ტიპის გამანადგურებლები და A-50 ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავები.  რუსებმა გადაიჭირეს ამერიკული თვითმფრინავები 15 ივნისს ბალტიის ზღვის თავზე, 18 ივნისს (ზოგი ვერსიით 19-ში) ოხოცკის ზღვის თავზე და 26 ივნისს შავი ზღვის თავზე.  რაც შეეხება ამ ინციდენტებს, მათში რუსული მხრიდან მონაწილეობდა Su-35, Su-30  და Su-27 ტიპის გამანადგურებლები, ასევე MiG-31 ტიპის გზაგადამჭრელი.
აშშ-ს თვითმფრინავების მიერ „გზაგადაჭრილი“ რუსული Tu-95, 10 ივნისი
რამდენიმე რუსული გემი ხანგრძლივი ექსპედიციიდან დაბრუნდა. წყნარი ოკეანის ფლოტის გაუმჯობესებული „იუგ“ კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემი „მარშალ გელოვანი“ წყნარ ოკეანესა და ანტარქტიდის რეგიონში შესრულებული მისიების შემდგომ ვლადივოსტოკის საზღვაო ბაზაზე დაბრუნდა. იგივე ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტები „გრომკი“ და „სოვერშენი“ ანალოგიურად, დაბრუნდნენ ვლადივოსტოკში, აღმოსავლეთ აზიის წყლებსა და წყნარ ოკეანეში ოპერირების შემდგომ. შავი ზღვის ფლოტის „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატი „ადმირალ გრიგოროვიჩი“ ინდოეთის ოკეანეში ექსპედიციის შემდგომ ხმელთაშუა ზღვაში დაბრუნდა და დაიძრა სევასტოპოლისკენ.
რუსეთი ასრულებს ყაზახეთში, კერძოდ გულშათში არსებული „Dnepr-ისტიპის სარაკეტო თავდასხმის ადრეული გაფრთხილების რადარის გამოყენებას. მისი ფუნქცია შეითავსა ახალმა “Voronezh-M” ტიპის რადარმა, რომელიც ორსკში, ორენბურგის ოლქშია განთავსებული.
76-ე საჰაერო-მოიერიშე დივიზიის (შტაბ-ბინა ფსკოვში) 234-ე საჰაერო-მოიერიშე პოლკმა (ფსკოვი) ბატალიონის სამყოფი BMD-4M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანებისა და BTR-MDM ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორების მეორე პარტია მიიღო. 234-ე პოლკმა ხსენებული ტექნიკის პირველი პარტია 2020 წლის იანვარში მიიღო.
ნატოს სწავლების - BALTOPS 2020 - საპასუხოდ რუსებმა ბალტიის ზღვის არეალში საჰაერო ძალების საკუთარი სწავლება ჩაატარეს. მასში ჩართული იყო ბალტიის ფლოტის საზღვაო ავიაციის 10-ზე მეტი თვითმფრინავი.
შავი ზღვის ფლოტმა გამართა სწავლება Bastion-P  და Bal ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო მობილური სარაკეტო სისტემების გამოყენებით, მათ შორის, ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) არსებული დანადგარებით.
საქართველოში, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიაზე, რუსი სნაიპერები უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) ჩამოგდებაში ვარჯიშობდნენ.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთი და თურქეთი შეთანხმდნენS-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მეორე პარტიის მიწოდებაზე.“
არსებული ცნობით, რუსეთმა დაიწყო უსა-საწინააღმდეგო სისტემების მიწოდება უცნობი ქვეყნ(ებ)ისთვის „ცენტრალურ აზიაში.

A note to readers: While normally this is a weekly publication, the present issue covers three weeks.
War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and six were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 22-28 June 2020. Ukrainian losses were two killed, 14 wounded in the week of 15-21 June, and one killed, 11 wounded in the week of 8-14 June. The shooting on the Donbass frontline occurred every day during the three weeks.
Results of a Russian mortar attack in the Ukrainian-held city of Avdiivka, Donetsk Oblast
War in Syria – Russian air force occasionally bombed the rebel-held areas in the Idlib region, although no sustained large-scale bombing campaign took place during the three weeks covered in the present issue of the digest. Several new incidents between the U.S. and Russian forces occurred in the north-eastern Syria, with Americans seeking to block movements of the Russian columns in the area.
War in Libya – While there has been relative calm on the main Libyan frontlines, Russia’s Wagner mercenaries entered the Sharara oilfield on 25 June 2020, as well as few other locations in the south-western Libya.
War in Libya – On 18 June 2020, the U.S. Africa Command issued an update on the presence of the Russian aircraft in Libya, stating they “are being actively flown” in the country, and “are being used to support private military companies (PMCs) sponsored by the Russian government.” The AFRICOM also identified an early warning radar installed at the Jufra air base that is used by the Russian aircraft.
A number of air intercepts occurred between the U.S. and Russian air forces. U.S. jets intercepted Russian planes near the Alaska air space on 10, 16, 24 and 27 June 2020. Russian planes involved in these incidents included Tu-95 strategic bombers, Tu-142 and IL-38 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft, Su-35 fighters, and A-50 airborne early warning and control (AEW) aircraft. Russians intercepted American aircraft over the Baltic Sea on 15 June, over the Sea of Okhotsk on 18 (other versions say 19) June, and over the Black Sea on 26 June. Russian planes involved in the intercepts included Su-35, Su-30 and Su-27 fighters, as well as MiG-31 interceptors.
A Russian Tu-95 intercepted by the U.S. jets on 10 June 2020
Several Russian naval ships have returned from the long-range voyages. The Pacific Fleet’s Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Marshal Gelovani returned to the Vladivostok naval base after missions in the Pacific Ocean and the Antarctic region. The same fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Gromkiy and Sovershennyy came back, also to Vladivostok, after operating in the East Asian waters and the Pacific Ocean. The Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich was back in the Mediterranean and headed to Sevastopol, after having operated in the Indian Ocean.
Russia is ending its use of the Dnepr type missile attack early warning radar installation in Gulshat, Republic of Kazakhstan. Its functions have been substituted by the newer Voronezh-M radar near Orsk, in Orenburg Oblast.
The 234th Air Assault Regiment (Pskov) of the 76th Air Assault Division (HQ in Pskov) received its second battalion’s worth batch of the BMD-4M infantry fighting vehicles and BTR-MDM armored personnel carriers. The first battalion’s worth batch had been delivered to the 234th Regiment in January 2020.
Concurrently with NATO’s BALTOPS 2020 exercise, Russians conducted an air force exercise of their own, in the Baltic Sea area. Over 10 aircraft of the Baltic Fleet’s naval aviation were involved.
The Black Sea Fleet conducted an exercise of its Bastion-P and Bal mobile anti-ship missile systems, including those based in occupied Crimea, Ukraine.
Russian snipers in occupied Tskhinvali Region, Georgia, exercised in shooting down UAVs.
Russia and Turkey reportedly agreed “on the delivery of the second batch of S-400 anti-aircraft missile systems.”