რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 44, 29 ივნისი - 12 ივლისი, 2020
შენიშვნა მკითხველთათვის: როგორც წესი, მიმოხილვა ყოველკვირეულია, თუმცა აღნიშნული გამოცემა ორ კვირას მოიცავს.
ომი უკრაინაში - 2 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა და 20 დაიჭრა რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, 6-12 ივლისის კვირაში. რაც შეეხება 29 ივნისი - 5 ივლისის კვირას, ამ პერიოდში დაიჭრა 8 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. განვლილი ორი კვირის მანძილზე, ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი სირიაში - გაეროს გამომძიებლების ანგარიშის თანახმად, იდლიბის რეგიონში მიმდინარე ბრძოლებისას, ასადის რეჟიმისა და რუსეთის საჰაერო ძალების მიერ განხორციელებულმა იერიშებმა „გაანადგურა სამოქალაქო ინფრასტრუქტურა, დააცარიელა სოფლები და ქალაქები და იმსხვერპლა ასობით სირიელი ქალის, კაცისა და ბავშვის სიცოცხლე“, რაც სამხედრო დანაშაულებს წარმოადგენს.
ომი ლიბიაში - გავრცელებული ინფორმაციით, რუსულმა დაჯგუფება „ვაგნერმა“ განიცადა დანაკარგები, ჯუფრას საჰაერო ბაზაზე უპილოტო საფრენი აპარატით განხორციელებული თავდასხმისას, რომლის დროსაც განადგურდა Pantsir ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის განცხადებით, რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფმა „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ (ოდკბ) სამხედრო ალიანსმა, მონღოლეთს გაწევრიანება შესთავაზა. წარმომადგენლის განცხადებით, მონღოლეთის ხელისუფლება „დაინტერესებული იყო“ აღნიშნული მოწვევით.
რამდენიმე საჰაერო გადაჭერა განხორციელდა ნატოსა და რუსეთის საჰაერო ძალებს შორის. ლიეტუვაში განლაგებულმა დიდი ბრიტანეთის გამანადგურებლებმა, 1 ივლისს, ბალტიის ზღვის სანაპიროს თავზე, გზა გადაუჭრეს რუსულ Il-78 ტიპის საჰაერო ტანკერს. 3 ივლისს, ნატოს თვითმფრინავები, მათ შორის ისლანდიაში ბაზირებული იტალიის F-35 ტიპის მრავალფუნქციური გამანადგურებლები, განგაშის საფუძველზე ჰაერში იქნა აწეული, რუსული თვითმფრინავებისთვის გზის გადასაჭრელად. შემთხვევა ატლანტის ოკეანის  ჩრდილო-აღმოსავლეთში მოხდა. რუსების მხრიდან ინციდენტში მონაწილეობდა Tu-142 ტიპის საზღვაო დაზვერვისა და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავები, MiG-31 ტიპის გზაგადამჭრელები და სულ მცირე ერთი Il-78. რუსულმა საფრენმა აპარატებმა აშშ-ს თვითმფრინავებს გზაა გადაუჭრეს შავი ზღვის თავზე 29 ივნისსა და 1 ივლისს, იაპონიის ზღვის თავზე კი 11 ივლისს. აღნიშნულ ინციდენტებში რუსული მხრიდან მონაწილეობდნენ Su-35S და Su-27 ტიპის გამანადგურებლები და MiG-31BM ტიპის გზაგადამჭრელები.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა დაასრულა სპეციალური ოპერაციების დანაყოფის ჩამოყალიბება მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) შემადგენლობაში. აღნიშნული დანაყოფი ვორონეჟში განთავსდა. მართალია ახლადშექმნილი სპეციალური ოპერაციების დანაყოფის ზომა არ დაზუსტებულა, თუმცა მისი ჩამოყალიბების დასაწყისში გამოქვეყნებული 2018 წლის ინფორმაციის თანახმად, იგი გაძლიერებულ ასეულს წარმოადგენს.
მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) მე-3 მექანიზებულმა დივიზიამ (შტაბ-ბინა  ბოგუჩარში, ვორონეჟის ოლქი) 1500-ზე მეტი მოდერნიზებული AK-74M ტიპის საიერიშო შაშხანა მიიღო.
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) საარტილერიო და სარაკეტო დანაყოფების 4000-ზე მეტმა ჯარისკაცმა სწავლებები გამართა ჩრდილოეთ კავკასიასა  და საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში.
საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში  რუსეთის მექანიზებულმა ძალებმა მსხვილი სწავლება ჩაატარეს. მასში ჩართული იყო 3500-ზე მეტი ჯარისკაცი და მათთან ერთად ცხინვალის მარიონეტული რეჟიმის შეიარაღებული დაჯგუფებები. სწავლების ერთ-ერთ ელემენტს შვეულმფრენების გამოყენებით ტაქტიკური სადესანტო ოპერაცია წარმოადგენდა.
საქართველოში, კერძოდ ოკუპირებულ აფხაზეთში, განლაგებულმა რუსულმა ძალებმა ასევე ჩაატარეს წვრთნა ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის შეიარაღებულ ჯგუფებთან ერთად. წვრთნაში მონაწილეობა მიიღო 2000-ზე მეტმა რუსმა სამხედრომ.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) 2020 წელს მიმდინარე სწავლებებში უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენების გახშირების შესახებ.
ოკუპირებულ ყირიმში, უკრაინაში, რუსულმა საოკუპაციო ძალებმა ხმელეთზე ჩაატარეს ტაქტიკური სწავლება, რომელშიც 500 სამხედრო მონაწილეობდა. ოკუპირებული ნახევარკუნძულის ცაში საჰაერო ძალების წვრთნა ჩატარდა.
რუსი სამხედროები ყირიმში გამართულ სწავლებაზე
ჩრდილოეთის ფლოტმა ფართომასშტაბიანი საომარი თამაშები გამართა ბარენცის ზღვაში. მასში ჩართული იყო 30-მდე მცურავი საშუალება, მათ შორის „კიროვის“ კლასის (პროექტი 1144 „ორლან“) მძიმე სარაკეტო კრეისერი „პიოტრ ველიკი“ და „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტ“) სარაკეტო კრეისერი „მარშალ უსტინოვი“. ასევე, სწავლებაში მონაწილეობდა 20-ზე მეტი თვითმფრინავი, მათ შორის Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენები, და საჰაერო და სანაპირო დაცვის სარაკეტო ძალები.
რუსეთის საზღვაო და საჰაერო ძალებმა სირიაში, ტარტუს საზღვაო ბაზის სიახლოვეს, ასადის რეჟიმის სამხედროებთან ერთად ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს.
ინდოეთის თავდაცვის სამინისტრომ ნებართვა გასცა რუსეთისგან 21 MiG-29 და 12 Su-30MKI ტიპის გამანადგურებლების შესყიდვაზე.

A note to readersWhile normally this is a weekly publication, the present issue covers two weeks.
War in Ukraine – Two Ukrainian soldiers were killed and 20 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 6-12 July 2020. Eight Ukrainians were wounded in the week of 29 June-5 July. Shooting on the frontline occurred every day during the two weeks.
War in SyriaAccording to a report by the United Nations investigators, attacks by the Assad regime military and the Russian air force conducted during the battles in the Idlib region "decimated civilian infrastructure, depopulated towns and villages, and claimed the lives of hundreds of Syrian women, men and children," amounting to war crimes.
War in Libya – Russia’s Wagner group mercenaries reportedly suffered casualties when a Pantsir air defense system was destroyed by a UAV at the Jufra air base.
Russian Ministry of Foreign Affairs representative stated that the Russian-led CSTO military alliance had sent an invitation to join it to Mongolia, claiming that Mongolian leadership “was interested” to get the invitation.
Several air intercepts occurred between the NATO and Russian forces. Britain’s fighters based in Lithuania intercepted a Russian Il-78 aerial refueling tanker off the Baltic Sea coast on 1 July. NATO aircraft including Italy’s F-35 jets currently based in Iceland scrambled on 3 July to intercept Russian planes, including Tu-142 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft, MiG-31 interceptors, and an Il-78, in the north-eastern Atlantic. Russian air force jets intercepted U.S. aircraft over the Black Sea on 29 June and 1 July, and over the Sea of Japan on 11 July. Russian aircraft involved in these intercepts included Su-35S and Su-27 fighters, and MiG-31BM interceptors.
Russian armed forces have completed the formation of a Special Forces unit within the 20th Army (HQ in Voronezh). The new unit is based in Voronezh. While the latest information does not clarify the size of the SF unit, a report from the late 2018, when the unit’s formation had been launched, called it a strengthened company.
The 3rd Mechanized Division (HQ in Boguchar, Voronezh Oblast) of the 20th Army (HQ in Voronezh) received over 1,500 modernized AK-74M assault rifles.
Over 4,000 troops from the artillery and missile units of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) conducted drills in the Russian North Caucasus and occupied Tskhinvali Region, Georgia.
Russian mechanized forces in Georgia’s occupied Tskhinvali Region conducted a major exercise. Over 3,500 troops participated, while Tskhinvali proxy regime’s forces were also involved. One of the elements of the exercise was a tactical helicopter landing operation.
Russian forces based in occupied Abkhazia, Georgia, also conducted an exercise together with the local proxy regime’s forces. Over 2,000 Russian troops participated.
Russian Defense Ministry reported the intensification of UAV exercises in occupied Abkhazia, Georgia, in 2020.
500 ground troops from the Russian occupation forces in Crimea, Ukraine conducted a tactical exercise, while Russian air force exercised in the sky over the occupied peninsula.
Russian forces during the exercise in Crimea, Ukraine
The Northern Fleet conducted large-scale war games in the Barents Sea. About 30 vessels participated, including Kirov / Project 1144 Orlan class heavy guided missile cruiser Pyotr Velikiy and Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal Ustinov. Over 20 aircraft, including Tu-22M3 long-range strategic bombers, as well as air defense and coastal missile forces, also participated in the exercise.
Russian naval and air forces conducted a joint exercise with the Assad regime’s troops near the Tartus naval base in Syria.
India’s Ministry of Defense has approved the procurement of 21 MiG-29 and 12 Su-30MKI fighters from Russia.