რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 45, 13-19 ივლისი, 2020
ომი უკრაინაში - 13-19 ივლისის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე დაიღუპა 3 და დაიჭრა 14 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტზე სროლას, გასული კვირის განმავლობაში, ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი სირიაში - 14 ივლისს, იდლიბის რეგიონში, რუსებისა და თურქების ერთობლივი პატრულის ნაღმზე აფეთქების შედეგად, სამი რუსი სამხედრო დაშავდა.  ინციდენტის შემდეგ, რუსეთის საჰაერო ძალებმა, რეგიონში საპასუხო დარტყმები განახორციელეს. გავრცელებული ინფორმაციით, 16 ივლისს, თურქულმა უპილოტო საფრენმა აპარატმა (უსა) დაბომბა ქურთების მიერ კონტროლირებადი ქალაქი ად-დარბასია, რა დროსაც დაშავდა ორი რუსი სამხედრო მოსამსახურე. ინციდენტის შემდეგ, საჰაერო იერიშები მიტანილ იქნა ქალაქ ალ-ბაბზე, რომელიც თურქეთის გავლენის ზონაში მდებარეობს. ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში, სირია-თურქეთის საზღვართან, რუსმა სამხედროებმა ახალი ბაზა შექმნეს. სირიის ამ ნაწილში არსებულ საავტომობილო გზებზე ახალ ინციდენტებს ჰქონდა ადგილი რუსეთისა და აშშ-ს სამხედროებს შორის.
ომი ლიბიაში - აშშ  რუსულ „ვაგნერის“ დაჯგუფებას ადანაშაულებს „დანაღმული ველებისა და მახე-ნაღმების“ განურჩევლად მოწყობაში ქალაქ ტრიპოლის გარშემო, რაც იწვევს „არასაჭირო ზიანსა და მსხვერპლს მშვიდობიან მოსახლეობაში.“
აშშ-ს აფრიკის სარდლობა: ავთენტური ფოტო ქვეითსაწინააღმდეგო მახე-ნაღმისა, განთავსებული ვაგნერის დაჯგუფების მიერ საცხოვრებელ სივრცეში, ქალაქ ტრიპოლიში
რუსულმა გამანადგურებლებმა აშშ-ს თვითმფრინავებს გზა გადაუჭრეს შავი ზღვის, ხოლო ნორვეგიულ თვითმფრინავს ბარენცის ზღვის თავზე. ორივე ინციდენტი 14 ივლისს მოხდა.
რუსეთის საზღვაო ძალებმა შეიარაღებაში მიიღო ახალი „ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატი „ადმირალ კასატონოვი“. ის ჩრდილოეთის ფლოტის შემადგენლობაში შევიდა.
ადმირალ კასატონოვი
რუსეთის საზღვაო ძალებს გადაეცა პირველი Be-200 ტიპის თვითმფრინავი-ამფიბია. 2020 წელს კიდევ ორის გადაცემაა დაგეგმილი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ჩაატარა ტესტირება საკუთარი ე.წ. „ინსპექტორი თანამგზავრისა“, რომელმაც განახორციელა სხვა რუსული თანამგზავრის დაზვერვა/დაკვირვება. რუსულ „ინსპექტორ თანამგზავრს“ სავარაუდოდ აქვს შესაძლებლობა კოსმოსში (ორბიტაზე) განახორციელოს მანევრი და ახლოს მივიდეს სხვა ობიექტთან დაზვერვის ან სხვა სამხედრო მიზნით.
17 ივლისს, ვლადიმერ პუტინის ბრძანებით რუსეთის სამხედრო ძალებში ფართომასშტაბიანი არაგეგმიური სწავლებები დაიწყო. თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, წვრთნებში ჩართულია 149 755 სამხედრო, 414 საფრენი აპარატი და 106 გემი, რომლებიც წარმოადგენენ დასავლეთის და სამხრეთის სამხედრო ოლქებს, რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალებს, ჩრდილოეთის, წყნარი ოკეანის, შავი ზღვისა და ბალტიის ფლოტებს, კასპიის ფლოტილიასა და სამხედრო სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობას, ასევე ცალკეულ დანაყოფებს, რომლებიც უშუალოდ ცენტრალურ რუსულ სარდლობას ექვემდებარება. ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) განთავსებული 3000-ზე მეტი რუსი სამხედროც ჩაერთო ზემოხსენებულ არაგეგმიურ სწავლებებში.
არაგეგმიურ სწავლებებამდე ცოტა ხნით ადრე, ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში (საქართველო) რუსეთის საოკუპაციო ძალების 800-მა სამხედრომ, საარტილერიო დანაყოფებიდან, ჩაატარა სწავლება, ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო ჯგუფებთან ერთად.

War in Ukraine – Three Ukrainian soldiers were killed and 14 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week on 13-19 July 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Syria – Three Russian soldiers were wounded when a Russian-Turkish patrol was attacked with a bombing in the Idlib region on 14 July. Russian air force conducted strikes in the region in the aftermath of the incident. Two Russians reportedly were wounded when a Turkish UAV conducted a strike in the Kurdish-held town Ad-Darbasiyah on 16 July. The incident was followed by air strikes against the city of Al-Bab, located in the Turkish zone of influence. In the north-eastern Syria, Russians set up a new base on the Syrian-Turkish border. New incidents occurred between Russian and U.S. forces on the roads in the area.
War in Libya – The U.S. accused Russia’s Wagner group of indiscriminately placing “booby-traps and minefields” in and around city of Tripoli, and of causing “needless suffering and the deaths of innocent civilians.”
U.S. Africa Command: Verified image of a booby-trapped anti-personnel mine placed by the Wagner group in a residential area of Tripoli
Russian fighters intercepted U.S. planes over the Black Sea, and Norway’s plane over the Barents Sea. Both incidents occurred on 14 July.
Russian navy commissioned its new Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Kasatonov. It will serve in the Northern Fleet.
Admiral Kasatonov
Russian navy received its first Be-200 type amphibious aircraft. Two more are expected in 2020.
Russian Ministry of Defense staged a test of its so called inspector satellite during which it conducted a reconnaissance of another Russian satellite. Russian “inspector satellites” allegedly have the capability to maneuver in space to get close to other objects for reconnaissance or other military purposes.
On 17 July, Vladimir Putin ordered large-scale snap exercises in the Russian armed forces. According to the Russian Defense Ministry, the exercises involve 149,755 troops, 414 aircraft and 106 ships, from the Western Military District, Southern Military District, Russian Airborne Troops (VDV), Northern Fleet, Pacific Fleet, Black Sea Fleet, Baltic Fleet, Caspian Flotilla, and Military Transport Aviation Command, as well as some units under the central Russian command. Over 3,000 Russian troops based in occupied Abkhazia, Georgia also participated in the snap exercises.
Shortly before the large snap exercises, 800 artillery troops of the Russian occupation forces in Tskhinvali Region, Georgia conducted an exercise of their own, together with the forces of the local proxy regime.