რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 48, 3 – 9 აგვისტო, 2020
ომი უკრაინაში - 3-9 აგვისტოს კვირაში დონბასის ფრონტზე, 6 აგვისტოს გარდა, ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების დარღვევას ყოველდღიურად ჰქონდა ადგილი. აღნიშნულ პერიოდში, უკრაინულ ძალებს დანაკარგი არ ჰქონიათ.
ომი სირიაში - 3 აგვისტოს, ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა რამდენიმე საჰაერო იერიში განახორციელეს.
რუსეთის საჰაერო იერიში ბინიშში, იდლიბის რეგიონი
არქტიკა - 5 აგვისტოს, ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა დატოვა სევერომორსკის საზღვაო ბაზა, საიდანაც მათ დაიწყეს შორეული ექსპედიცია არქტიკის ჩრდილოეთის საზღვაო მარშრუტის გასწვრივ.  ჯგუფი შედგება 8 გემისგან, ესენია: „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“, „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემები „ალექსანდრ ოტრაკოვსკი“ და „კონდოპოგა“, ასევე ტრალერი, ყინულმჭრელი და 3 მხარდამჭერი გემი. ორივე სადესანტო გემს ბორტზე ჰყავს საზღვაო ქვეითთა დანაყოფები.  8 აგვისტოს, ჯგუფი შევიდა კარის ზღვაში და გაემართა დიკსონის პორტისკენ, ტაიმირის ნახევარკუნძულზე.
რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს აშშ-ს სადაზვერვო თვითმფრინავებს შავი ზღვის თავზე 5, 7 და 9 აგვისტოს. 7 აგვისტოს, 3-მა რუსულმა Su-35S ტიპის გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრა აშშ-ს მძიმე ბომბდამშენს ოხოტის ზღვის თავზე.  კიდევ ერთი გადაჭერა განხორციელდა რუსული მხარის მიერ 4 აგვისტოს, რომლის დროსაც რუსულმა MiG-31 ტიპის გზაგადამჭრელმა ბარენცის ზღვის თავზე ნორვეგიული სადაზვერვო თვითმფრინავი გადაიჭირა.
3 აგვისტოს, დიდი ბრიტანეთის სამეფო საჰაერო ძალების P-8A “პოსეიდონის“ საზღვაო-საპატრულო თვითმფრინავი აცილებდა პროექტი 22160 კლასის რუსულ საპატრულო გემს „ვასილი ბუკოვს“, რომელიც ჩრდილოეთის ზღვაში მოძრაობდა.
„პოსეიდონი“ დასცქერის „ვასილი ბუკოვს“
მე-11 საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკში) 25-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა კომსომოლსკში, ხაბაროვსკის მხარე) 1529-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი (ხაბაროვსკი) გადაიარაღდა S-400 ტიპის მიწა-ჰაერის ტიპის სარაკეტო სისტემებით. მანამდე პოლკს შეიარაღებაში გააჩნდა S-300PS ტიპის სისტემები.
ჩრდილოეთის ფლოტის „აკულა II” კლასის (პროექტი 971U) ატომური წყალქვეშა ნავი „ვეპრი“ აღიჭურვაკალიბრის“ ტიპის ფრთოსანი რაკეტებით.
მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიამ (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში) დაიწყო T-72B3 ტიპის ტანკების მიღება.
მიმდინარეობს 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-4 სატანკო დივიზიის (შტაბ-ბინა ნარო-ფომინსკში, მოსკოვის ოლქი) გადაიარაღება T-80BMV ტიპის ტანკებით.
მე-4 სატანკო დივიზიის მიერ მიღებული ერთ-ერთი T-80BMV ტიპის ტანკი
მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) 3000-ზე მეტი სამხედრო ჩაერთო სწავლებაში რუსეთის დასავლეთში, ბელარუსისა და უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს.
რუსეთის საზღვაო ძალებმა ბალტიის ზღვაში ჩაატარა სწავლება „ოკეანის ფარი 2020“. მასში, 30-ზე მეტ გემთან ერთად, მონაწილეობა მიიღო ბალტიის ფლოტის სახმელეთო, საჰაერო თავდაცვისა და საზღვაო ავიაციის დანაყოფებმა. რუსული წყაროების ინფორმაციით, სწავლებაში ჩართული გემების ნაწილი მიეკუთვნება ჩრდილოეთის ფლოტს, შავი ზღვის ფლოტსა და კასპიის ფლოტილიას.
ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა სწავლებათა სერია გამართა. წვრთნები მოიცავდა მექანიზებულ და საარტილერიო დანაყოფებს, ასევე შვეულმფრენიდან დესანტირებებსა და უპილოტო საფრენი აპარატების ჩამოგდებას.
სწავლება გაიმართა საქართველოს მეორე ოკუპირებულ რეგიონში - ცხინვალში, რომელშიც 1000-ზე მეტი რუსი სამხედრო მონაწილეობდა.

War in UkraineShots were fired on the Donbass frontline during six days of the week of 3-9 August 2020, with 6 August being the only day without reported ceasefire violations. Ukrainian forces did not sustain casualties during the week.
War in Syria – Russian air force conducted several air strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 3 August.
Russian air strike in Binnish, Idlib region
The Arctic Game – On 5 August, a group of the Northern Fleet ships left the Severomorsk naval base for a long-range expedition along the Northern Sea Route in the Arctic. The group consists of eight ships, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk, Ropucha / Project 775 class landing ships Aleksandr Otrakovskiy and Kondopoga, as well as a minesweeper, an icebreaker and three support ships. Both landing ships have naval infantry units onboard. By 8 August the ships had entered the Kara Sea and were heading toward Dikson, on the Taymyr Peninsula.
Russian Su-27 fighters flew to intercept U.S. reconnaissance planes over the Black Sea on 5, 7 and 9 August. On 7 August, three Russian Su-35S fighters intercepted a U.S. heavy bomber over the Sea of Okhotsk. A Russian MiG-31 plane intercepted Norway’s reconnaissance aircraft over the Barents Sea on 4 August.
On 3 August, Britain’s Royal Air Force P-8A Poseidon maritime patrol aircraft shadowed Project 22160 class large patrol ship Vasily Bykov that was sailing in the North Sea.
Poseidon looking at Vasily Bykov from above
The 1529th Anti-Aircraft Missile Regiment (Khabarovsk) of the 25th Air Defense Division (HQ in Komsomolsk, Khabarovsk Krai), 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk) has been rearmed with the S-400 surface-to-air missile systems. The regiment’s previous armament consisted of the S-300PS systems.
The Northern Fleet’s Akula II / Project 971U class nuclear-powered submarine Vepr has been armed with the Kalibr cruise missiles.
The 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk) is receiving T-72B3 tanks.
The 4th Tank Division (HQ in Naro-Fominsk, Moscow Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) is in the process of being rearmed with the T-80BMV tanks.
One of the T-80BMV tanks recently received by the 4th Tank Division
Over 3,000 troops of the 20th Army (HQ in Voronezh) conducted exercises in the areas of western Russia close to the border with Belarus and Ukraine.
Russian navy conducted Ocean Shield 2020 exercise in the Baltic Sea. Over 30 ships took part, along with the Baltic Fleet’s land units, air defense forces and naval aviation. According to the Russian reporting, some of the participating ships apparently belong to the Northern Fleet, Black Sea Fleet and Caspian Flotilla.
Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia conducted a series of exercises. The drills involved mechanized and artillery units, as well as helicopter landings and shooting down UAVs.