რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 49, 10 – 16 აგვისტო, 2020
ომი უკრაინაში - დონბასის ფრონტზე 13 აგვისტოს მომხდარმა აფეთქებამ ერთი უკრაინელი სამხედრო იმსხვერპლა და კიდევ ერთი დაჭრა. 10-16 აგვისტოს კვირაში, ფრონტზე ადგილი ჰქონდა ცეცხლის გახსნის ცალკეულ შემთხვევებს.
ომი ლიბიაში - გავრცელებული ინფორმაციით, რუსული დაჯგუფება „ვაგნერის“ წევრები შენიშნეს ლიბიის სანაპირო ქალაქ რას ლანუფში, სურთსა და ბენღაზის შორის.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის 8 გემისგან შემდგარმა ჯგუფმა, სადაც შედის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“, ასევე „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემები „ალექსანდრ ოტრაკოვსკი“ და „კონდოპოგა“, 10 აგვისტოს მიაღწია დიკსონის პორტს, ტაიმირის ნახევარკუნძულზე.  ამის შემდგომ, ჯგუფი დაიძრა დუდინკას პორტისკენ, ენისეის მდინარეზე, სადაც 15 აგვისტოს ჩავიდა. გეგმის თანახმად, გემებმა და მასზე მყოფმა საზღვაო ქვეითებმა ხსენებულ არეალში სწავლებები უნდა ჩაატარონ.
რუსულმა Su-27 გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს აშშ-ს თვითმფრინავებს შავი ზღვის თავზე 10, 12, 14 და 15 აგვისტოს. 11 აგვისტოს, სამმა რუსულმა MiG-31 ტიპის გზაგადამჭრელმა ჩუკოტკის ზღვის თავზე გადაიჭირა აშშ-ს უპილოტო საფრენი აპარატი (უსა). 14 აგვისტოს, იაპონიის სამხედრო თვითმფრინავებმა გზა გადაუჭრეს რუსულ Il-20M ტიპის სადაზვერვო საფრენ აპარატს იაპონიის ზღვის თავზე.
იაპონიის სამხედრო ძალების რუკა, რომელზეც ასახულია გზაგადაჭრილი Il-20M-ის ფრენის მარშრუტი
ცენტრალური სამხედრო ოლქის მე-2 (შტაბ-ბინა სამარაში) და 41-ე (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) არმიების 12000-ზე მეტმა სამხედრომ ფართომასშტაბიანი სწავლება გამართა, რომელმაც მოიცვა რუსეთის 4 ადმინისტრაციული რეგიონი ციმბირსა და ვოლგისპირეთში.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის 6000-ზე მეტმა სამხედრომ სწავლებათა სერიაში მიიღო მონაწილეობა, რომლებიც სამხრეთ რუსეთის 4 ადმინისტრაციულ რეგიონსა და ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) ჩატარდა. აღნიშნული წვრთნები მოსამზადებელი ხასიათისაა წლის მთავარი სწავლებისთვის „კავკაზ-2020“, რომელიც სექტემბერშია დაგეგმილი.
რუსი სამხედროები სწავლებაზე ყირიმში, უკრაინა
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) მე-4 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი ცხინვალსა და ჯავაში, საქართველო) 1200 სამხედრო ჩაერთო სწავლებაში ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში, ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის შეიარაღებულ ჯგუფებთან ერთად.
დნესტრისპირეთში (მოლდოვა) არსებული რუსული სამხედრო ძალების ოპერატიული ჯგუფის სამმა მექანიზებულმა ასეულმა წვრთნა ჩაატარა.

War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and another was wounded on the Donbass frontline as a result of a blast of an explosive device on 13 August 2020. Shooting on the frontline during the week of 10-16 August was limited to occasional incidents.
War in Libya – Russian Wagner group mercenaries have reportedly been spotted in Ras Lanuf, on the coast between Sirte and Benghazi.
The Arctic Game – The Northern Fleet’s group of eight ships that includes Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk, as well as Ropucha / Project 775 class landing ships Aleksandr Otrakovskiy and Kondopoga, reached the port of Dikson on the Taymyr Peninsula on 10 August 2020. Then the group proceeded to the port of Dudinka, on Yenisei River, arriving there in 15 August. The ships and the naval infantry onboard were set to conduct exercises in the area.
Russian Su-27 fighters intercepted U.S. military planes over the Black Sea on 10, 12, 14 and 15 August. On 11 August, three Russian MiG-31 planes reportedly intercepted a U.S. UAV over the Chukchi Sea. Japan’s military aircraft intercepted a Russian Il-20M reconnaissance aircraft over the Sea of Japan on 14 August.
The Japanese military’s map of the intercepted Il-20M’s flight route
Over 12,000 troops of the Central Military District’s 2nd Army (HQ in Samara) and the 41st Army (HQ in Novosibirsk) conducted a major exercise in Russia’s four administrative regions in Siberia and the Volga region.
6,000 troops of the Southern Military District conducted series of exercises in four administrative regions of southern Russia, and in occupied Crimea, Ukraine. The exercises were held in preparation for the major Kavkaz-2020 exercise, set for September.
Russian forces on an exercise in Crimea, Ukraine
1,200 Russian troops of the 4th Military Base (a mechanized brigade-sized unit in Tskhinvali and Java, Georgia) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) exercised in occupied Tskhinvali Region, along with forces of Russia’s local proxy regime.
Three mechanized companies of the Operational Group of Russian Forces in Transnistria, Moldova conducted an exercise.