რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 50, 17 – 23 აგვისტო, 2020
ომი სირიაში - 18 აგვისტოს რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიში მიიტანეს ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. აღმოსავლეთ სირიაში რუსი გენერალი, ვიაჩესლავ გლადკიხ, ემსხვერპლა გზისპირა აფეთქებას ქალაქ დეირ ეზ-ზორის სამხრეთ-აღმოსავლეთით. გლადკიხ რუსეთის 36-ე არმიის (შტაბ-ბინა ულან-უდეში, ბურიატეთი) მეთაურის მოადგილე იყო.
სირიის ასადის რეჟიმი თანახმაა, მის მიერ კონტროლირებადი სივრციდან „რუსეთს დამატებით გადასცეს ტერიტორია და აკვატორიის ნაწილი, [ხმეიმიმში] მისი სამხედრო-საჰაერო ბაზის გასაფართოებლად“.
არქტიკა - რუსეთი, გავრცელებული ინფორმაციით, ზრდის ასაფრენ ბილიკს ნაგურსკოეს საჰაერო ბაზაზე (ალექსანდრეს მიწის კუნძული, არქიპელაგი ფრანც-იოსების მიწა). არსებული ცნობებით, ბილიკის დაგრძელების შედეგად, ბაზა „შეძლებს მარტივად მიიღოს რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში არსებული ყველა სახის საფრენი აპარატი.“
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს განცხადებით, რუსეთი აყალიბებს „თავდაცვის საერთო სივრცეს“ აფხაზეთთან - საქართველოს რეგიონთან, რომელიც ოკუპირებულია რუსული სამხედრო ძალების მიერ.
რუსეთმა გაგზავნა საკუთარი სამხედროები სამხედრო შეჯიბრში მონაწილეობის მისაღებად, რომელიც იმართება ბრესტში, დასავლეთ ბელარუსში. ღონისძიება 23 აგვისტოს გაიხსნა. რუსეთის მხრიდან მასში, სხვებთან ერთად, ჩართულია 45-ე სპეციალური ოპერაციების ძალების ბრიგადა (კუბინკა, მოსკოვის ოლქი), რომელიც რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალებს ეკუთვნის.
დიდი ბრიტანეთის საზღვაო ძალებმა გააცილეს 9 რუსული სამხედრო გემი, რომლებიც დიდი ბრიტანეთის ტერიტორიული წყლების სიახლოვეს მოძრაობდნენ. აღნიშნულ პროცესში, ბრიტანულ გემებს დახმარებას უწევდნენ კანადის, დანიის, გერმანიის, ნორვეგიისა და პორტუგალიის საზღვაო ძალები.
რუსულმა გამანადგურებლებმა შავი ზღვის თავზე გადაიჭირეს ნატოს საფრენი აპარატები 17, 19, 20 და 21 აგვისტოს, ხოლო ბალტიის ზღვის თავზე - 17 და 19 აგვისტოს. შავი ზღვის თავზე მომხდარ ინციდენტებში, აშშ-ს, ბრიტანეთისა და საფრანგეთის თვითმფრინავები მონაწილეობდნენ, ხოლო რუსეთის მხრიდან Su-27 და Su-30SM ტიპის გამანადგურებლები. ბალტიის ზღვის თავზე კი, ამერიკული თვითმფრინავები რუსულმა Su-27SM ტიპის გამანადგურებლებმა გადაიჭირეს. 19 აგვისტოს, იაპონიის საჰაერო ძალების თვითმფრინავებმა გზა ორ რუსულ Tu-95MS ტიპის სტრატეგიულ ბომბდამშენს გადაუჭრეს, იაპონიის ზღვის თავზე.
რუსებს განზრახული აქვთ საბჭოთა დროინდელი თვითმფრინავ-ამფიბიისთვის განკუთვნილი ბაზის აღდგენა საფონოვოში (მურმანსკის ოლქი), ჩრდილოეთის ფლოტის სარდლობის ქვეშ. გეგმა აღნიშნულ ბაზაზე Be-200 ტიპის თვითმფრინავ-ამფიბიების განთავსებას ითვალისწინებს. Be-200-ები წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო და სამძებრო-სამაშველო მოდიფიკაციების იქნება.
8000-მდე სამხედრო, ძირითადად 41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 90-ე სატანკო დივიზიიდან (შტაბ-ბინა ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი), ჩაერთო სწავლებაში, რომელიც ჩელიაბინსკის ოლქში გაიმართა.
რუსეთის შეიარაღებული ძალებისა და რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფი „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ (ოდკბ) წევრი სახელმწიფოების ჩართულობით, გაიმართა ლოგისტიკური და ტექნიკური მხარდამჭერი დანაყოფების სწავლება სხვადასხვა ლოკაციებზე სამხრეთ რუსეთში, ჩრდილოეთ კავკასიაში, სომხეთში, ასევე ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა), აფხაზეთსა და ცხინვალში (საქართველო). წვრთნებში რუსული მხრიდან ჩართული იყო სამხრეთის სამხედრო ოლქის  6000 სამხედრო, მათთან ერთად მონაწილეობა მიიღეს სამხედროებმა სომხეთის, ბელარუსის, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და ტაჯიკეთის შეიარაღებული ძალებიდან.
ჩრდილოეთის ფლოტის ძალებმა, რომლებიც არქტიკულ ექსპედიციაში მონაწილეობენ (იხილეთ დაიჯესტის წინა ორი გამოცემა), განახორციელეს სწავლება დუდინკას პორტის არეალში, ტაიმირის ნახევარკუნძულზე.
სწავლება დუდინკას სიახლოვეს
რუსეთის საოკუპაციო ძალების 1500-მა სამხედრომ, აფხაზეთში (საქართველო) ჩაატარა სწავლება, რომლის მიზანს მოწინააღმდეგის საზღვაო დესანტისგან თავდაცვა წარმოადგენდა.
რუსეთისა და სირიის სამხედრო ძალებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს ტარტუსის პორტში, სადაც განთავსებულია რუსული სამხედრო-საზღვაო ბაზა.
რუსების ცნობით, მათ ხელი მოაწერეს ხელშეკრულებას, რომელიც თურქეთისთვის პოლკის სამყოფი S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მეორე პარტიის მიწოდებას გულისხმობს.

War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 18 August 2020. In eastern Syria, a Russian general, Vyacheslav Gladkih, was killed in a roadside explosion south-east of the Deir ez-Zor city. Gladkih used to be the deputy commander of the Russian 36th Army (HQ in Ulan-Ude, Republic of Buryatia).
Syria’s Assad regime has agreed “to give Russia additional land and coastal waters in order to expand its military air base” at Khmeimim.
The Arctic Game –Russians reportedly are lengthening the runway at the Nagurskoye air base (Alexandra Land island, Franz Josef Land archipelago). The runway expansion reportedly would make the air base “capable of supporting any aircraft in the Russian military's inventory with ease.”
Russian Defense Minister Sergei Shoygu said that Russia has been forming a “common defense space” with Abkhazia – a region of Georgia that the Russian military forces occupy.
Russia has sent its troops for military competition events held in Brest, western Belarus. The events opened on 23 August 2020. Russian participants included troops of the 45th Special Forces Brigade (Kubinka, Moscow Oblast) that belongs to the Russian Airborne Troops (VDV).
Britain’s navy shadowed nine Russian naval ships in the waters close to the UK. In the process, the British ships were assisted by the navies of Canada, Denmark, Germany, Norway and Portugal.
Russian fighters intercepted NATO aircraft over the Black Sea on 17, 19, 20 and 21 August, as well as over the Baltic Sea on 17 and 19 August. U.S., Britain’s and France’s planes were involved in the incidents over the Black Sea along with Russia’s Su-27 and Su-30SM fighters, and U.S. planes – in the ones over the Baltic Sea along with Russia’s Su-27SM fighters. Japan’s air force planes intercepted two Russian Tu-95MS strategic bombers over the Sea of Japan on 19 August.
Russians intend to restore a Soviet-era base for amphibious aircraft in Safonovo, Murmansk Oblast, under the Northern Fleet command. The plans involve stationing Be-200 type amphibious aircraft at the base. The Be-200s are to come in the anti-submarine and search-and-rescue modifications.
About 8,000 troops mostly belonging to the 90th Tank Division (HQ in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) took part in an exercise held in Chelyabinsk Oblast.
Armed forces of Russia and the Russian-led CSTO military alliance member states conducted material and technical support units’ exercises in numerous locations of southern Russia, North Caucasus, Armenia, as well as occupied regions of Crimea, Ukraine, and Abkhazia and Tskhinvali, Georgia. 6,000 Russian troops of the Southern Military District participated, along with troops from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
The Northern Fleet forces taking part in the Arctic expedition (see the previous two issues of this digest) conducted an exercise in the area of the port of Dudinka, on the Taymyr Peninsula.
The exercise near Dudinka
1,500 troops of the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia, held an exercise, practicing defense against a hostile naval landing.
Russia’s and Syria’s armed forces held a joint exercise at the port of Tartus, which hosts a Russian naval base.
According to the Russians, they have signed a contract with Turkey for the delivery of the second regiment-sized batch of the S-400 surface-to-air missile systems.