რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 52, 31 აგვისტო - 6 სექტემბერი, 2020
ომი უკრაინაში - 6 სექტემბერს, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა ერთი და დაიჭრა კიდევ ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. გარდა ამისა, კიდევ ორი უკრაინელი სამხედრო ემსხვერპლა ფრონტზე დეტონირებულ ასაფეთქებელ მოწყობილობას.
ომი ლიბიაში - აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2020 წლის მეორე კვარტლის განმავლობაში „რუსეთი ლიბიაში დაახლოებით 3000 „ვაგნერის“ დაჯგუფებისა და 2000-მდე სირიელი დაქირავებული მებრძოლის მხარდაჭერას უზრუნველყოფდა“. ამავდროულად, გაეროს ანგარიშის ცნობით, რუსეთმა გააფართოვა „ვაგნერის“ ჯგუფის ლოგისტიკური მხარდაჭერა ლიბიაში, „338 სამხედრო-სატვირთო რეისით, რომელიც განხორციელდა სირიიდან, 31 ივლისამდე 9 თვის განმავლობაში, „ვაგნერის“ მებრძოლების დასახმარებლად“, რომლებიც მხარს უჭერენ ხალიფა ჰაფთარს.
არქტიკა - „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემმა „ალექსანდრ ოტრაკოვსკიმ“ და ტრალერმა „ვლადიმირ გუმანენკომ“ დატოვეს რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის არქტიკული ექსპედიცია და საკუთარი მუდმივი ბაზებისკენ დაიძრნენ. ექსპედიციის დარჩენილი 6 გემი, მათ შორის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკ“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „კონდოპოგა“, აგრძელებს მოძრაობას აღმოსავლეთით და ემზადება კარის ზღვიდან ლაპტევების ზღვაში გადასასვლელად, ვილკიცკის სრუტის გავლით.
„ვლადიმირ გუმანენკო“
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსულმა MiG-31BM ტიპის თვითმფრინავებმა გადაიჭირეს ნორვეგიის სამხედრო თვითმფრინავები ბარენცის ზღვის თავზე 1, 3, 4 და 5 სექტემბერს. 3 სექტემბერს, ასევე ბარენცის ზღვის თავზე, MiG-31-მა გადაიჭირა აშშ-სა და ბრიტანეთის სამხედრო თვითმფრინავები. 4 სექტემბერს, 8 რუსულმა გამანადგურებელმა (4 Su-27 და 4 Su-30 ტიპის) სცადა აშშ-ს სამი ბომბდამშენის გადაჭერა შავი ზღვისა და აზოვის ზღვის თავზე. 31 აგვისტოს, ბალტიის ზღვის თავზე, განგაშზე აფრინდა 3 რუსული Su-27 ტიპის გამანადგურებელი აშშ-ს 3 ბომბდამშენის გადასაჭერად. ამავე დღეს, ხსენებულმა თვითმფრინავებმა განახორციელეს აშშ-ს, გერმანიის, დანიისა და შვედეთის სადაზვერვო საფრენი აპარატების გადაჭერა. 1 სექტემბერს, Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა გერმანიის სამხედრო თვითმფრინავი გადაიჭირა ბალტიის ზღვის თავზე.
აზერბაიჯანი გახდა ინდოეთის შემდეგ მეორე სახელმწიფო, რომელმაც უარი თქვა წლის მთავარ რუსულ სწავლება „კავკაზ-2020-ში“ მონაწილეობის მიღებაზე. სწავლება 2020 წლის სექტემბერშია დაგეგმილი. ოფიციალურ ბაქოს არ დაუსახელებია აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზი.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს განცხადებით, რუსულ შეიარაღებულ ძალებში არსებული ყველა T-72 ტიპის ტანკი მოდერნიზდება T-72B3 მოდელამდე.
სწავლებაში მონაწილეობის მისაღებად, 49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) 4000-მდე სამხედრომ მარშირებით დაფარა დაახლოებით 1000 კილომეტრი, ჩრდილოეთ კავკასიაში საკუთარი ბაზებიდან ასტრახანის ოლქამდე.
ცენტრალური სამხედრო ოლქის 6000-ზე მეტმა სამხედრომ საარტილერიო დანაყოფებიდან, დაიწყო სწავლებები რუსეთის 4 ადმინისტრაციულ რეგიონში ურალსა და ციმბირში, ასევე ტაჯიკეთში.
წყნარი ოკეანის „უდალოი I“ კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსნებმა „ადმირალ ტრიბუცმა“ და „ადმირალ ვინოგრადოვმა“, რომლებიც 1 აგვისტოდან ინდოეთისა და წყნარი ოკეანების რეგიონში ხანგრძლივ ექსპედიციაში იმყოფებიან, ბენგალის ყურეში ერთობლივი სწავლება გამართეს, ინდოეთის საზღვაო ძალებთან ერთად.
რუსეთის სამხედრო ძალებმა ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო), ერთობლივი წვრთნა ჩაატარეს ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო დაჯგუფებებთან ერთად. მასში ჩართული იყო 1500-ზე მეტი რუსი სამხედრო.
რუსები სწავლებაზე აფხაზეთში, საქართველო
რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა ყირიმში (უკრაინა) საზღვაო და საჰაერო სწავლებები გამართეს.
1000 რუსმა სამხედრომ მიიღო მონაწილეობა სომხეთში გამართულ ერთობლივ, რუსულ-სომხურ სწავლებაში.
წყნარი ოკეანის ფლოტის სადესანტო გემებმა და საზღვაო ქვეითებმა წვრთნა ჩაატარეს არქტიკაში, ჩუკოტკის რეგიონში.
წყნარი ოკეანის ფლოტის ვლადივოსტოკის საზღვაო ბაზაზე, ძლიერმა ქარმა მცურავი მშრალი დოკის (გემშემკეთებელი მცურავი საშუალება) რამდენიმე გემსა და წყალქვეშა ნავთან შეჯახება გამოიწვია. შემთხვევის შედეგად, რუსული გემებისთვის მიყენებული დაზიანების ხარისხი უცნობია.

War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and another one was wounded by the Russian hybrid forces on the frontline in Donbass on 6 September 2020. Two more Ukrainian soldiers died on the frontline as a result of a blast of an explosive device.
War in LibyaAccording to the U.S. Department of Defence, “Russia supported approximately 3,000 Wagner Group mercenaries and approximately 2,000 Syrian mercenaries in Libya” during the second quarter of 2020. Meanwhile, according to a United Nations report, Russia has stepped up its logistic support for the Wagner in Libya, “with some 338 military cargo flights from Syria in the nine months to July 31 to aid Wagner fighters” backing Khalifa Haftar.
The Arctic GameRopucha / Project 775 class landing ship Aleksandr Otrakovskiy and minesweeper Vladimir Gumanenko have departed from the Russian Northern Fleet’s Arctic expedition and began to sail towards their permanent bases. The remaining six ships in the expedition, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga, continued to sail eastward preparing to transfer from the Kara Sea to the Laptev Sea through the Vilkitsky Strait.
Vladimir Gumanenko
Russian MiG-31BM planes reportedly intercepted Norway’s military aircraft over the Barents Sea on 1, 3, 4 and 5 September 2020. On 3 September, also over the Barents Sea, a MiG-31 intercepted military aircraft from the U.S. and Britain. Eight Russian fighters, including four Su-27 and four Su-30 jets, attempted to intercept three U.S. bombers in the Black Sea and the Sea of Azov area on 4 September. Over the Baltic Sea, three Russian Su-27 jets scrambled to intercept three U.S.  bombers on 31 August. That same day, they also intercepted reconnaissance aircraft from the U.S., Germany, Denmark and Sweden. On 1 September, a Su-27 intercepted a military plane from Germany over the Baltic Sea.
Azerbaijan became the second nation after India to refuse participating in the major Russian Kavkaz-2020 exercise, set to be held in September 2020. Baku did not specify the reasons behind the decision.
Russian Defense Minister Sergei Shoygu said that all T-72 tanks in the Russian armed forces would be modernized into the T-72B3 models.
About 4,000 troops of the 49th Army (HQ in Stavropol) marched about 1,000 kilometers from their bases in the North Caucasus to Astrakhan Oblast for an exercise.
Over 6,000 artillery troops of the Central Military District launched exercises in Russia’s four administrative regions located in Ural and Siberia, as well as in Tajikistan.
The Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyers Admiral Tributs and Admiral Vinogradov, on a long-range voyage in the Indo-Pacific region since 1 August 2020, held a joint exercise with India’s navy in the Bay of Bengal.
Russian military forces in occupied Abkhazia, Georgia, held an exercise together with the forces of Russia’s local proxy regime. Over 1,500 Russian troops participated.
Russians on an exercise in Abkhazia, Georgia
Russian occupation forces in Crimea, Ukraine, held naval landing and air force exercises.
1,000 Russian troops took part in a joint Russian-Armenian exercise, held in Armenia.
The Pacific Fleet’s landing ships and naval infantry troops exercised in the Arctic Chukotka region.
High winds caused a floating dry dock to drift into a number of ships and submarines of the Pacific Fleet at the Vladivostok naval base. The extent of possible damage to the Russian naval vessels as a result of the accident is unknown.