რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 53, 7 - 13 სექტემბერი, 2020
ომი სირიაში - 7-13 სექტემბრის კვირაში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა რამდენიმე საჰაერო დარტყმა განახორციელეს სირიელი ამბოხებულების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
ომი ლიბიაში - აშშ-ს სამხედრო ძალების ცნობით, რუსეთის მიერ ამა წლის დასაწყისში ლიბიაში გაგზავნილმა სამხედრო თვითმფრინავებმა საჰაერო იერიშები მიიტანეს ლიბიის მთავრობის ძალების წინააღმდეგ. ამავე ინფორმაციით, ხსენებულ საფრენ აპარატებს „ვაგნერის“ დაჯგუფების წევრები მართავდნენ. განხორციელებული ოპერაციების დროს, ორმა რუსულმა MiG-29 ტიპის თვითმფრინავმა კატასტროფა განიცადა. პირველი შემთხვევა 28 ივნისს მოხდა, ხოლო მეორე - 7 სექტემბერს.
სერბეთი გახდა მესამე სახელმწიფო, რომელმაც ბოლო პერიოდში უარი განაცხადა რუსეთის სამხედრო ძალებთან ერთობლივ სწავლებაში მონაწილეობაზე. სერბეთის სამხედრო დანაყოფების ჩართვა დაგეგმილი იყო სწავლება „სლავური ძმობა 2020-ში“, რუსეთისა და ბელარუსის სამხედროებთან ერთად. ბელგრადის ცნობით, აღნიშნული გადაწყვეტილება ევროკავშირის ზეწოლის შედეგია.  სწავლება 14-25 სექტემბრის პერიოდში, ბელარუსის ტერიტორიაზე მიმდინარეობს. ცოტა ხნის წინ, ინდოეთმა და აზერბაიჯანმა განაცხადეს უარი სწავლება „კავკაზ-2020-ში“ მონაწილეობაზე.
სურათი რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობიდან, რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების სწავლება „სლავური ძმობა 2020-ში“ მონაწილეობის შესახებ. ბილბორდზე წერია: „რუსეთის საზღვარი არსად არ მთავრდება.“
რუსების ცნობით, 7 სექტემბერს, რუსულმა MiG-29 და MiG-31 ტიპის თვითმფრინავებმა, ბარენცის ზღვის თავზე, 3-ჯერ გადაუჭრეს გზა ბრიტანეთისა და ნორვეგიის საფრენ აპარატებს. 8 სექტემბერს რუსულმა გამანადგურებლებმა ორჯერ გადაიჭირეს ნორვეგიული თვითმფრინავები, ასევე ბარენცის ზღვის თავზე. გარდა ამისა, მსგავსი ინციდენტები მოხდა 9, 10 და 11 სექტემბერსაც. გავრცელებული ინფორმაციით, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებლებმა აშშ-ს თვითმფრინავები გადაიჭირეს შავი ზღვის თავზე 9 და 11 სექტემბერს. ლიეტუვაში, კერძოდ შიაულიაიში განლაგებულმა იტალიის გამანადგურებლებმა, 11 სექტემბერს, ბალტიის ზღვის თავზე რუსული Il-20M ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავის გადაჭერა განახორციელეს.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფი, რომელიც არქტიკულ ექსპედიციაში 5 აგვისტოს გავიდა, სახას რესპუბლიკის (იაკუტია) პორტ ტიკსიში შევიდა. ჯგუფი მოიცავს „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანს „სევერომორსკი“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემს „კონდოპოგა“.
წყნარი ოკეანის ფლოტის გემები „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსნები „ადმირალ ტრიბუცი“ და „ადმირალ ვინოგრადოვი“, რომლებიც შორეულ ექსპედიციაში იმყოფებიან ინდოეთისა და წყნარი ოკეანეების რეგიონში, 11 სექტემბერს ბრუნეიში შევიდნენ.
11 სექტემბერს, რუსეთმა და რამდენიმე სხვა სახელმწიფომ დაიწყოდამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის“ (დსთ) ერთობლივი ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემის სწავლება. მასში მონაწილეობს 10 000-მდე სამხედრო რუსეთის, სომხეთის, ბელარუსის, ყაზახეთის, ყირგიზეთის, ტაჯიკეთისა და უზბეკეთის შეიარაღებული ძალებიდან. რუსეთის მხრიდან, წვრთნაში მონაწილეობა მიიღეს დასავლეთის, სამხრეთისა და ცენტრალურმა სამხედრო ოლქებმა, მასში 14 საავიაციო პოლკის ჩართვით.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 90-ე სატანკო დივიზიამ (შტაბ-ბინა ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი) ფართომასშტაბიანი სწავლება გამართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 8000-ზე მეტმა სამხედრომ.
90-ე სატანკო დივიზიის ძალები სწავლებაზე
1500-ზე მეტი რუსი და სომეხი სამხედრო, სამხედრო ავიაციითა და უპილოტო საფრენი აპარატებით (უსა), ჩართული იყო სომხეთში გამართულ ერთობლივ სწავლებაში.
რუსებმა სხვადასხვა ტიპის წვრთნები ჩაატარეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა). აღნიშნული სწავლებები მოიცავდა თვითმფრინავების ალტერნატიულ აეროდრომებზე გადაყვანასა და საჰაერო დაბომბვებს, ასევე S-400 და Pantsir ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებისა და Bastion-P და Bal ტიპის მობილურ სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემების ვარჯიშებს.
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) მე-4 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი, განლაგებული ცხინვალსა და ჯავაში, საქართველო) ერთმა მექანიზებულმა და ერთმა სატანკო ბატალიონმა, ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო დაჯგუფებებთან ერთად, წვრთნა ჩაატარეს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში (საქართველო).  სწავლებაში მონაწილეობა 1500-ზე მეტმა სამხედრომ მიიღო. ის უსა-საწინააღმდეგო ვარჯიშებსაც მოიცავდა.
ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) მყოფი რუსეთის სამხედრო ძალები აგრძელებენ სწავლებათა სერიებს, რომელშიც 1500-მდე სამხედროა ჩართული და სხვადასხვა ტიპის სწავლებებთან ერთად მოიცავს უსა-საწინააღმდეგო წვრთნებსაც.
არქტიკულ ექსპედიციაში მყოფმა ჩრდილოეთის ფლოტის ძალებმა, სახას რესპუბლიკაში (იაკუტია), ტიკსის მახლობლად, საზღვაო ქვეითთა დესანტირების სწავლება გამართეს.

War in Syria – Russian air force conducted a number of strikes in the Syrian rebel-controlled Idlib region during the week of 7-13 September 2020.
War in Libya – The U.S. military reported that the military aircraft Russia had sent to Libya earlier this year were conducting air strikes against forces of the Libyan government. The planes are reportedly flown by crews from the Wagner group. During these operations, two of the Russian MiG-29s crashed, one on 28 June and another on 7 September 2020.
Serbia became the third nation to withdraw from a joint military exercise with the Russian armed forces in the recent weeks. Serbian troops were supposed to take part in the Slavic Brotherhood 2020 drills together with forces from Russia and Belarus. According to Belgrade, its decision resulted from pressure by the EU. The exercise is held in Belarus on 14-25 September. Previously India and Azerbaijan withdrew from the Kavkaz-2020 exercise.
An image from the Russian Defense Ministry news about the Russian Airborne Troops (VDV) participating in the Slavic Brotherhood 2020 exercise. The billboard says: “Russia’s border does not end anywhere.”
According to the Russians, MiG-29 and MiG-31 planes intercepted aircraft from Britain and Norway three times over the Barents Sea on 7 September 2020. Norwegian planes were also twice intercepted by the Russian fighters over the Barents Sea on 8 September, as well as on 9, 10 and 11 September. Russian Su-27 fighters reportedly intercepted U.S. planes over the Black Sea on 9 and 11 September. Italy’s fighters currently deployed in Šiauliai, Lithuania, intercepted a Russian Il-20M reconnaissance aircraft over the Baltic Sea on 11 September.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships conducting an Arctic expedition that started on 5 August, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga, arrived to the port of Tiksi in Russia’s Sakha Republic.
The Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyers Admiral Tributs and Admiral Vinogradov, on a long-range voyage in the Indo-Pacific region since 1 August 2020, arrived in Brunei on 11 September.
On 11 September 2020, Russia and a number of other nations held an exercise of the Commonwealth of Independent States (CIS) joint air defense system. About 10,000 troops reportedly took part, including those from Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan. Russia’s Western, Southern and Central Military Districts were involved in the drill, with 14 Russian air regiments taking part.
The 90th Tank Division (HQ in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) held a major exercise, with over 8,000 troops participating.
Forces of the 90th Tank Division on an exercise
Over 1,500 Russian and Armenian troops, along with military aircraft and UAVs, took part in a joint exercise held in Armenia.
Russians held various types of exercises in occupied Crimea, Ukraine. The drills included air exercises involving aircraft relocating to alternate airfields and aerial bombardment, as well as S-400 and Pantsir surface-to-air missile systems, and Bastion-P and Bal mobile coastal defense missile systems.
In Georgia’s occupied Tskhinvali Region, one mechanized and one tank battalions of the 4th Military Base (a mechanized brigade-sized unit in Tskhinvali and Java, Georgia) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) exercised together with the armed units of Russia’s Tskhinvali proxy regime. Over 1,500 troops participated. The exercise involved an anti-UAV practice.
Russian forces in occupied Abkhazia, Georgia, continued their series of exercises involving about 1,500 Russian troops, including anti-UAV drills among others.
The Northern Fleet forces on the Arctic expedition conducted a naval infantry landing exercise near Tiksi, Sakha Republic.