პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 16
• ბელარუსის დასავლეთ საზღვრებთან რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სამხედრო წვრთნები - „სლავური ძმობა - 2020“ დაიწყო.
• ბელარუსი ნავთობპროდუქტების ექსპორტს ლიეტუვის მაგივრად რუსეთის პორტებიდან განახორციელებს.
• ყირიმში მორიგი პატრიოტული პროექტი - ცოცხალი ისტორიის პარკი „ფედიუხინის მაღლობები“ -გაიხსნა.
• ბერლინში „ნორმანდიული ოთხეულის“ ლიდერების მრჩეველთა მორიგი შეხვედრა გაიმართა.
• რუსეთი მოკავშირეებს წიგნებითა და ცხელი საკვებით ეხმარება.
• საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები კრემლში კურატორებს შეხვდნენ.
• თურქმენეთში „რუსული კლასის“ დახურვის გამო რუსეთის საელჩომ უკმაყოფილება გამოთქვა.
• აზერბაიჯანმა რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში დაგეგმილ მასშტაბურ სამხედრო წვრთნებში მონაწილეობა გადაიფიქრა.
რუსეთის პრეზიდენტი ბელარუსის პრეზიდენტს ფინანსურ მხარდაჭერას დაჰპირდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 14 სექტემბერს სოჭში რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ბელარუსის პრეზიდენტს ალექსანდრე ლუკაშენკოს უმასპინძლა. პირისპირ შეხვედრა ოთხ საათზე მეტხანს გაგრძელდა. ბელარუსში 9 აგვისტოს ჩატარებული არჩევნების შემდეგ ეს ლუკაშენკოს პირველი ვიზიტი იყო უცხოეთში.
ვლადიმერ პუტინისა და ალექსანდრე ლუკაშენკოს შეხვედრა სოჭში. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ოფიციალური მონაცემებით, 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნებში ლუკაშენკომ ხმების 80.1% მიიღო, ოპოზიციის კანდიდატმა სვეტლანა ტიხანოვსკაიამ კი - 10.1%. არჩევნების დღიდან დღემდე მინსკსა და ბელარუსის ქალაქებში ლუკაშენკოს გადადგომის მოთხოვნით მრავალათასიანი გამოსვლები არ წყდება. ბოლო მასშტაბური გამოსვლა 13 სექტემბერს იყო, როდესაც „გმირების მარშზე“ მინსკსა და სხვა ქალაქებში ასიათასობით ადამიანი გამოვიდა. გაიფიცნენ წამყვანი საწარმოების მუშებიც, ცნობილმა ბელარუსებმა კი საპროტესტო განცხადებები გააკეთეს.
საპროტესტო მუხტის შესასუსტებლად ხელისუფლება დემონსტრანტებს აპატიმრებს, აშინებს ან აჯარიმებს. ამ ეტაპზე საპროტესტო გამოსვლების ლიდერები ნეიტრალიზებული არიან (დაპატიმრებული არიან ან იძულებით ემიგრაციაში იმყოფებიან).
რუსეთის მხარდაჭერა: ლუკაშენკოს 26-წლიანი მმართველობის პერიოდში ბელარუსში 9 აგვისტოს შემდეგ შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი მისი ძალაუფლებისთვის ყველაზე დიდი გამოწვევაა. მიუხედავად იმისა, რომ წინასაარჩევნოდ ლუკაშენკოს რიტორიკა ანტირუსული იყო, არჩევნების შემდეგ მან დახმარება რუსეთს სთხოვა. მინისტრების დონეზე შეხვედრების გარდა, 3 სექტემბერს ლუკაშენკომ რუსეთის პრემიერ-მინისტრი მიხეილ მიშუსტინი მიიღო. მაღალი დონის შეხვედრები კი ლუკაშენკოსა და პუტინის უშუალო შეხვედრით დასრულდა.
ლუკაშენკო-პუტინის შეხვედრა: პირისპირ შეხვედრის დროს ლუკაშენკომ პუტინისგან უკვე პირადად მიიღო არჩევნებში „გამარჯვების“ მილოცვა. პუტინმა მას მხარი ღიად დაუჭირა და ლეგიტიმურ პრეზიდენტადაც აღიარა.  ბელარუსში  მიმდინარე პროცესების შეფასების დროს პუტინმა განაცხადა, რომ ბელარუსის მოსახლეობა თავად  უნდა გაერკვეს საკუთარ ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებში, საგარეო ჩარევის გარეშე.
შეხვედრის შემდეგ მხარეებს არანაირ დოკუმენტზე ხელი არ მოუწერიათ, თუმცა ლუკაშენკომ პუტინისგან რამდენიმე დაპირება მიიღო:
• რუსეთი ბელარუსს 1.5 მლრდ აშშ დოლარის კრედიტს გამოუყოფს. ბელარუსში, პოლიტიკური კრიზისის გამო უცხოურ ვალუტაზე შექმნილი დეფიციტის ფონზე, რუსეთის დახმარება დროული იქნება, მით უმეტეს, როდესაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა ბელარუსს უარი უთხრა 940 მლნ აშშ დოლარის გამოყოფაზე, რომელიც მინსკმა მარტში მოითხოვა.
• აღდგება სატრანსპორტო კავშირები. კორონავირუსის პანდემიის გამო მარტის ბოლოდან რუსეთს შეზღუდვები აქვს დაწესებული საჰაერო და სახმელეთო სატრანსპორტო გადაადგილებებზე.
• გააქტიურდება მთავრობათაშორისი კომისიისა და საკვანძო საწარმოების მუშაობა.
• ბელარუსი პირველი მიიღებს რუსეთის წარმოებულ კორონავირუსის ვაქცინას.
• მხარეები ითანამშრომლებენ თავდაცვის სფეროში.
• რუსეთი ბელარუსის საზღვრიდან მოხსნის სამართალდამცავი ორგანოებისა და ნაციონალური გვარდიის წარმომადგენლებისგან შექმნილ რეზერვს.
რატომ არის ეს შეხვედრა მნიშვნელოვანი: შეხვედრის მთავარი შედეგი პუტინის მიერ გაცემული პირობაა, რომ რუსეთი ბელარუსს 1.5 მლრდ აშშ დოლარით დაეხმარება. პოლიტიკური კრიზისისა და პანდემიის გამო შექმნილი ეკონომიკური გამოწვევების დასაძლევად ლუკაშენკოსთვის დამატებითი ფინანსების დროული მიღება სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა. რუსეთის პოლიტიკური და ფინანსური მხარდაჭერა ლუკაშენკოს მოკლევადიან პერსპექტივაში ძალაუფლების შენარჩუნებაში დაეხმარება.
„სლავური ძმობა - 2020“ დაიწყო
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 14 სექტემბერს ბელარუსში სამხედრო წვრთნები „სლავური ძმობა - 2020“ დაიწყო.
სამხედრო წვრთნები ბელარუსში. წყარო: belta.by
მოვლენა დეტალურად: რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სამხედრო წვრთნები „სლავური ძმობა - 2020“ ბელარუსში, ბრესტის სამხედრო პოლიგონზე, პოლონეთის საზღვართან ახლოს, 14-25 სექტემბერს გაიმართება. წვრთნების ორგანიზატორების ცნობით, სამხედრო წვრთნები გეგმიურია და 2015 წლიდან ყოველწლიურად იმართება. რუსული მხარის ცნობით, რუსი სამხედროები წვრთნების დასრულების შემდეგ დატოვებენ ბელარუსის ტერიტორიას.
წვრთნებში სერბეთის სამხედრო ძალებსაც უნდა მიეღოთ მონაწილეობა, თუმცა დასავლეთის მხრიდან პოლიტიკური ზეწოლის შედეგად, ბელგრადმა უარი თქვა მასში მონაწილეობაზე. 2019 წელს წვრთნები სერბეთში ჩატარდა, 2018 წელს კი - რუსეთში.
რეგიონული კონტექსტი: ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო დასავლეთის სახელმწიფოებს ადანაშაულებს, განსაკუთრებით მის უშუალო მეზობლებს, ლიეტუვასა და პოლონეთს. მტრის ხატის შექმნის მიზნით, ლუკაშენკო პოლონეთს დასავლეთ ბელარუსის მიწების მიტაცების, ნატო-ს კი სამხედრო აგრესიის მცდელობაში ადანაშაულებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიუხედავად იმისა, რომ სამხედრო წვრთნები გეგმურია, არსებული რეგიონული კონტექსტის გათვალისწინებით, ლუკაშენკოს მიზანია სამხედრო წვრთნებით დასავლეთს აჩვენოს, რომ რუსეთი მას უჭერს მხარს. შიდა პოლიტიკური თვალსაზრისით კი, ლუკაშენკოს საკუთარ მოსახლეობაში დასავლეთის სახით „მტრის ხატის“ შექმნა სურს, რომლის წინააღმდეგ ქვეყნის დაცვაც მხოლოდ მას შეუძლია.
ბელარუსი ნავთობპროდუქტების ექსპორტს ლიეტუვის მაგივრად რუსეთიდან განახორციელებს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 7 სექტემბერს ბელარუსული კონცერნ „ბელნეფტეხიმის“ წარმომადგენელმა ალექსანდრ ტიშენკომ განაცხადა, რომ დაწყებულია მოლაპარაკებები ბელარუსში წარმოებული ნავთობპროდუქტების ექსპორტის ლიეტუვიდან რუსეთის პორტებში გადამისამართების თაობაზე.
მოვლენა დეტალურად: 3 სექტემბერს რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრმა ალექსანდრ ნოვაკმა განაცხადა, რომ მოსკოვი და მინსკი ბელარუსიდან ნავთობპროდუქტების ექსპორტის ლიეტუვადან რუსულ პორტებში გადამისამართების საკითხს განიხილავენ.
ბელარუსი ნავთობპროდუქტების ექსპორტს ძირითადად ლიეტუვის პორტებიდან ახორციელებს. მიმდინარე მოლაპარაკებების მიზანია ექსპორტი სანქტ-პეტერბურგისა და უსტ-ლუგას პორტებიდან განხორციელდეს. ამ ეტაპზე ექსპორტთან დაკავშირებული ეკონომიკური საკითხების დაზუსტება მიმდინარეობს, რომ პროცესის ყველა მონაწილისთვის (ნავთობპროდუქტების მწარმოებლები, პორტები, გადამზიდავები, სარკინიგზო ხაზები) ბელარუსული ნავთობპროდუქტების ექსპორტი მომგებიანი იყოს.
პოლიტიკური კონტექსტი: ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომლის შემდეგაც მოქმედი პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს წინააღმდეგ არ წყდება საპროტესო გამოსვლები. დასავლეთმა არჩევნების შედეგები არ აღიარა და ევროკავშირი ბელარუსს მაღალჩინოსნებზე სანქციების დაწესებას გეგმავს. ლუკაშენკოს მწვავედ აკრიტიკებს ლიეტუვა, რომელიც ლუკაშენკოს წინააღმდეგ უფრო მკაცრ სანქციებს ითხოვს. შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ბელარუსის ლიდერს დახმარების ხელი მხოლოდ რუსეთმა გაუწოდა.
ყირიმში სამხედრო პარკი გაიხსნა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 4 სექტემბერს ყირიმში სამხედრო თემატიკის პარკი გაიხსნა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმის ნახევარკუნძულზე, სევასტოპოლთან ახლოს, სამხედრო თემატიკის პარკის გახსნა მე-19 საუკუნის დროინდელი ყირიმის ომის ერთ-ერთი ბრძოლის თეატრალური ჩვენებით აღინიშნა. პარკი „ყირიმის 2000-წლიანი ისტორიის გაცოცხლებას“ მიეძღვნა.
ყირიმის ომის ერთ-ერთი ბრძოლის თეატრალური ჩვენება. წყარო: RFE/RL
ცოცხალი ისტორიის პარკი - „ფედიუხინის მაღლობები“ კულტურ-საგანმანათლებლო პარკია, სადაც ყირიმის 2000-წლიანი ისტორია თემატურ სივრცეებშია წარმოდგენილი. პარკის მიზანია შეიქმნას „მძლავრი კულტურული და საგანმანათლებლო ცენტრი, რომელიც მიიზიდავს ყირიმელებსა და ტურისტებს მთელი რუსეთიდან“.
პარკის მშენებლობა 2014 წელს, რუსეთის მიერ ნახევარკუნძულის ოკუპაციისა და ანექსიის შემდეგ დაიწყო. პარკის მშენებლობა ნაწილობრივ რუსეთის მთავრობამ დააფინანსა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის სამხედრო ისტორიის გაცოცხლება კრემლის პატრიოტული პროექტების ნაწილია, რომელიც რუსულ საზოგადოებაში პატრიოტული სულისკვეთების გაღვივებას და ყირიმის ანექსიის ლეგიტიმაციას ისახავს მიზნად.
ბერლინში „ნორმანდიული ოთხეულის“ ლიდერების მრჩეველთა მორიგი შეხვედრა გაიმართა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 11 სექტემბერს ბერლინში „ნორმანდიული ოთხეულის“ ლიდერების მრჩეველთა შეხვედრა გაიმართა.
მოვლენა დეტალურად: „ნორმანდიული ოთხეული“ („ნორმანდიული ფორმატი“) გერმანიის, რუსეთის, უკრაინისა და საფრანგეთის ლიდერებისგან შემდგარი ჯგუფია, რომლის მიზანია უკრაინის აღმოსავლეთში მიმდინარე კონფლიქტის დარეგულირება. ფორმატს საფუძველი 2014 წლის 6 ივნისს ნორმანდიაში ჩაეყარა, სადაც მოკავშირეების სადესანტო ოპერაციის 70-ე წლისთავს აღნიშნავდნენ.
რუსეთის მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობდა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკიც, რომელიც უკრაინული მიმართულების გარდა, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორიც არის. კოზაკის შეფასებით, მოლაპარაკების დროს რაიმე გარღვევის მიღწევა ვერ მოხერხდა.
ივლისის შემდეგ ეს პირველი მსგავსი შეხვედრა იყო. მაშინ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კოზაკი მოლაპარაკებების შემდგომი გაგრძელების პერსპექტივას ვერ ხედავდა. რუსეთში შეხვედრების არაეფექტურობაზეც აკეთებდნენ აქცენტს. თუმცა შეხვედრა მაინც გაიმართა, რამაც მოლაპარაკებების გაგრძელების იმედი გააჩინა, მიუხედავად იმისა, რომ, კოზაკის განცხადებით, „ოთხეულის“ ლიდერების შეხვედრის საკითხი საერთოდ არ განხილულა შეხვედრაზე.
შეხვედრას წინ უძღოდა არასასიამოვნო ფაქტი: დონბასში თითქმის 6-კვირიანი სიწყნარე 6 სექტემბერს დაირღვა, როდესაც უკრაინელი სამხედრო დაიღუპა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დონბასში მიმდინარე კონფლიქტის მოგვარებაში პროგრესის არარსებობის მიუხედავად, ასეთი მოლაპარაკებები, მოკლევადიან პერსპექტივაში, კონფლიქტის ზონაში დაპირისპირების მუხტის შესუსტების შესაძლებლობას ქმნის.
რუსეთი მოკავშირეებს წიგნებითა და საკვებით ეხმარება
მთავარი მოვლენა: რუსეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში მოკავშირეებს სახელმძღვანელოებითა და საკვებით დაეხმარება.
მოვლენა დეტალურად: გაეროს სასურსათო პროგრამის ფარგლებში, რუსეთი 2020 წელს წიგნებითა და საკვებით რვა სახელმწიფოს დაეხმარა, ძირითადი დახმარება მიიღო: სომხეთმა, ყირგიზეთმა და ტაჯიკეთმა, - საერთო დახმარების 58.5%, რაც 15.5 მლნ აშშ დოლარია.
2020 წლის დასაწყისიდან პროგრამისთვის რუსეთმა 26.5 მლნ აშშ დოლარი გამოჰყო. 7 სექტემბერს ცნობილი გახდა, რომ რუსეთის მხარდაჭერით ცხელ საკვებს მიიღებენ ყირგიზეთის 100 სკოლაში. ცხელი საკვებით დახმარებას მიიღებენ ტაჯიკეთშიც. 2023 წლამდე რუსეთი ტაჯიკეთში სკოლების სასადილოების რემონტისა და საკვების შესაძენად 21 მლნ აშშ დოლარს დახარჯავს.
რუსეთის დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს ცნობით, 2020 წლის შემოდგომაზე პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში 97 988 სახელმძღვანელო და მხატვრული წიგნი გაიგზავნება. ყველაზე მეტ წიგნს - 18 562 - მიიღებს სომხეთი. წიგნებს ასევე მიიღებენ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებშიც: აფხაზეთი - 10 102, ცხინვალის რეგიონი - 11 992.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: პოსტსაბჭოთა სივრცეში სკოლების დახმარება რუსეთის „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტია, რომელიც ამ ქვეყნებში რუსული განათლების მხარდაჭერას და რუსული კულტურული და პოლიტიკური გავლენის შენარჩუნებას ისახავს მიზნად.
საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები კურატორებს შეხვდნენ
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 9 სექტემბერს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები - ასლან ბჟანია და ანატოლი ბიბილოვი მოსკოვში კურატორებს შეხვდნენ.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერის შეხვედრა დიმიტრი კოზაკთან. წყარო: ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები მოსკოვში სამუშაო ვიზიტით ერთი და იმავე დროს ჩავიდნენ. ბჟანიასთვის აპრილში დე ფაქტო პრეზიდენტის პოსტის დაკავების შემდეგ ეს უკვე რიგით მეოთხე ვიზიტია მოსკოვში.
შეხვედრები გაიმართა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკთან, რომელიც 2020 წლის თებერვლიდან აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდა ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე მიხაილ ბაბიჩი, რომელიც საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებში სოციალურ-ეკონომიკურ მიმართულებას კურირებს.
ვიზიტის კონტექსტი: ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობები ეკონომიკური გამოწვევების წინაშე აღმოჩდნენ. პრობლემებია საინვესტიციო პროგრამების განხორციელების კუთხით, რომლებსაც რუსეთი აფინანსებს. აფხაზეთში ჩავარდა ტურისტული სეზონი, რის გამოც ტურისტულმა სექტორმა სერიოზული ფინანსური დარტყმა მიიღო. დროულად ვერ ხერხდება პენსიებისა და ხელფასების გაცემა, იგვიანებს რუსეთის ფინანსური დახმარებაც.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში პანდემიის გამო შექმნილი ეკონომიკური კრიზისის ნეგატიური გავლენის შემსუბუქება რუსეთისგან დაფინანსების დროული მიღებით არის შესაძლებელი. კურატორებთან შეხვედრის მიზანიც დაფინანსების მიღების დაჩქარება იყო.
რუსეთმა თურქმენეთში „რუსული კლასის“ დახურვა გააპროტესტა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 7 სექტემბერს თურქმენეთში რუსეთის საელჩომ წუხილი გამოთქვა შერეულ სკოლებში რუსულენოვანი კლასების დახურვის გამო. 15 სექტემბერს ამ საკითხზე განმარტება ითხოვა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც.
მოვლენა დეტალურად: საელჩოს ცნობით, თურქმენეთის დედაქალაქ აშხაბადის ზოგიერთ სასწავლო დაწესებულებაში რუსულენოვანმა სექციებმა მუშაობა შეაჩერეს, რადგან ვერ ხერხდება ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული სანიტარიული ნორმების დაცვა. საელჩომ თურქმენეთის ხელისუფლებას შეახსენა, რომ 2002 წლის 23 აპრილის შეთანხმება მეგობრობისა და თანამშრომლობის შესახებ თურქმენეთში რუსული ენის და რუსეთში თურქმენული ენის განვითარებისა და სწავლების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
30 აგვისტოს აშხაბადის N64-ე საშუალო სკოლის რუსულენოვანი სექციის მშობლებმა და მოსწავლეებმა სკოლის ეზოში პროტესტი გამოთქვეს ახალი სასწავლო წლისთვის რუსული სექციის დახურვის, მასწავლებლების განთავისუფლებისა და მოსწავლეების გაშვების გამო. სკოლის ადმინისტრაციის ცნობით, მოსწავლეები სხვა სკოლებში უნდა გადავიდნენ, რადგან მათი სკოლა გადატვირთულია და ამის გამო სანიტარიულ-ჰიგიენური მოთხოვნების დაკმაყოფილება ვერ ხერხდება.
ადრე ცნობილი იყო, რომ რუსულენოვანი სექცია მხოლოდ აშხაბადის N64-ე საშუალო სკოლაში დაიხურა. სხვა სკოლების შესახებ ინფორმაცია არ არის.
ნაციონალიზაცია: 1990-იან წლებში თურქმენეთის პირველმა პრეზიდენტმა საფარმურად ნიაზოვმა „კულტურისა და განათლების ნაციონალიზაციის“ კურსი აიღო. ახალი პოლიტიკის მიხედვით, საწყის ეტაპზე დაიხურა რუსული ტელეარხები და პუშკინის სახელობის თეატრი, უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლა თურქმენულ ენაზე გადავიდა, შემდგომში კი დაიხურა რუსულენოვანი სკოლები. ასევე დაიხურა ყაზახურენოვანი და უზბეკურენოვანი სკოლებიც. აქამდე რუსულად განათლების მიღება მხოლოდ რამდენიმე სკოლაში, ე.წ. „რუსულ კლასებში“, შეიძლებოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მოსკოვის ხედვით, პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში რუსულენოვანი სკოლების შემცირება და რუსული ენის პოზიციების შესუსტება ამ ქვეყნების მიზანმიმართული კამპანიის ნაწილია, რაც რუსეთის კულტურული და პოლიტიკური გავლენის შესუსტებას ისახავს მიზნად.
აზერბაიჯანი რუსეთში დაგეგმილ მასშტაბურ სამხედრო წვრთნებში მონაწილეობას აღარ მიიღებს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 5 სექტემბერს აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტრომ რუსეთში დაგეგმილ სამეთაურო-საშტაბო სწავლებაში - „კავკაზ-2020“-ში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა. უარის მიზეზის შესახებ ოფიციალური განცხადება არ გავრცელებულა. აზერბაიჯანი დამკვირვებლის სახით მხოლოდ ორ სამხედრო მოსამსახურეს გააგზავნის.
მოვლენა დეტალურად: სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები - „კავკაზ-2020“ 21-26 სექტემბერს არის დაგეგმილი. წვრთნები რუსეთის სამხრეთში, კაპუსტინ იარისა და აშულუკის სამხედრო პოლიგონებზე და შავი და კასპიის ზღვის აკვატორიებში ჩატარდება. რუსეთის თავდაცვის მინისტრის სერგეი შოიგუს განცხადებით, წვრთნების აქტიური ფაზა წელს საბრძოლო მომზადების ყველაზე მასშტაბური ღონისძიება იქნება. შოიგუს თქმით, წვრთნების შედეგად რუსეთის სამხრეთ-დასავლეთის მიმართულებით სამხედრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის სფეროში სამხრეთის სამხედრო ოლქის შესაძლებლობები შეფასდება.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის პასუხისმგებლობის სფეროში შედის სამხრეთ კავკასია, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიც. აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში განთავსებული სამხედრო ბაზები სამხედრო ოლქის დაქვემდებარებაშია. „კავკაზ-2020“-ის წვრთნების ნაწილი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონშიც ჩატარდება.
არსებული მონაცემებით, სწავლებაში მონაწილეობას მიიღებენ სამხედრო მოსამსახურეები ბელარუსიდან, მიანმარიდან, ირანიდან და პაკისტანიდან.
აზერბაიჯანის მსგავსად, წვრთნებში მონაწილეობაზე 30 აგვისტოს უარი თქვა ინდოეთმაც. ამის მიზეზად გლობალური პანდემია და მასთან დაკავშირებული ლოჯისტიკური პრობლემები დასახელდა. თუმცა, ეს შესაძლოა წვრთნებში პაკისტანის წარმომადგენლების მონაწილეობასაც უკავშირდებოდეს, რომლებთანაც ინდოეთს დაძაბული ურთიერთობა აქვს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი და სომხეთი სტრატეგიული პარტნიორები არიან, ბოლო წლებში რუსეთ-აზერბაიჯანის სამხედრო თანამშრომლობაც ვითარდება. რუსეთის მიერ ორგანიზებულ მსგავს მასშტაბურ წვრთნებში მონაწილეობაზე უარი შეიძლება რუსეთისადმი აზერბაიჯანის გზავნილად შეფასდეს, რომ ბაქო სომხურ-აზერბაიჯანული დაპირისპირების ფონზე (ივლისში საზღვრისპირა დაპირისპირებას აზერბაიჯანელი მაღალი რანგის სამხედრო ემსხვერპლა) რუსეთის მიერ სომხეთის სამხედრო დახმარებით (აზერბაიჯანული მხარის ცნობით, სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე დაპირისპირების შემდეგ სომხეთმა რუსეთიდან 400 ტონაზე მეტი სამხედრო ტვირთი მიიღო ყაზახეთის, თურქმენეთისა და ირანის საჰაერო სივრცის გამოყენებით) უკმაყოფილოა.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 16
• Joint Russian-Belarusian military exercise, the Slavic Brotherhood-2020, started near the western border of Belarus.
• Belarus will export oil products from Russian ports instead of Lithuanian ports.
• Another patriotic project – the Park of Living History, Fedyukhiny Heights, was opened in Crimea.
• The meeting of the advisers of the leaders of the Norman Four was held in Berlin.
• Russia assists its allies with books and hot meals.
• The de facto leaders of the occupied regions of Georgia met with Russian officials at the Kremlin.
• The Russian embassy in Turkmenistan expressed concern with the closure of the Russian classes.
• Azerbaijan has reconsidered its participation in large-scale military exercises in the Southern Military District of the Russian Federation.
Russian President Pledged Financial Assistance to his Belarusian Counterpart
Main EventThe President of Russia, Vladimir Putin, hosted his Belarusian counterpart, Alekasnder Lukashenko, in Sochi on September 14, 2020. The face-to-face meeting lasted more than four hours. This is Lukashenko's first visit abroad since the August 9 elections in Belarus.
Meeting of Vladimir Putin and Aleksander Lukasheko in Sochi. Source:  Web-page of the Russian Presidential Adminsitration.
Event in Details:  According to the official results of the Central Election Commission of Belarus, Lukashenko received 80.1% of the vote in the August 9 presidential elections while opposition candidate, Svetlana Tikhanovskaya, received 10.1%. Mass rallies have been held in Minsk and other cities of Belarus demanding Lukashenko’s ouster since then. Hundreds of thousands of protesters joined the latest large-scale demonstration, the “March of Heroes,” in Minsk and other cities on September 13. Workers of leading enterprises also went on strike and prominent Belarusians made protest statements.
To suppress the protest, the government arrests, intimidates or imposes fines on demonstrators. At this stage, protest leaders are neutralized (either imprisoned or forced to emigrate).
Russia’s support:  The ongoing political crisis in Belarus is the biggest challenge to Lukashenko’s power during his 26-year rule. Despite Lukashenko's anti-Russian pre-election rhetoric, he asked Russia for help after the elections. In addition to ministerial meetings, Lukashenko hosted the Russian Prime Minister, Mikhail Mishustin, on September 3. The high-level meetings ended with a direct meeting between Lukashenko and Putin.
Lukashenko-Putin Meeting: During the face-to-face meeting, Putin personally congratulated Lukashenko on his "victory" in the elections. Putin expressed overt support to Lukashenko and recognized him as the legitimate leader of Belarus. Putin commented on the ongoing processes in Belarus, saying that the Belarusians should sort out the situation in their country themselves without foreign interference.
The parties did not sign any document during the meeting; however, Lukashenko received several promises from Putin:
• Russia will provide a USD 1.5 billion loan to Belarus. In Belarus, amid the foreign currency deficit created due to the political crisis, Russian aid is significant, considering that the International Monetary Fund refused Minsk’s request in March to grant Belarus a USD 940 million loan.
• Restrictions on air and land transportation, imposed by Russia since the end of March due to the coronavirus pandemic, will be resumed.
• The work of the intergovernmental commission and key enterprises will be intensified.
• Belarus will be the first to receive the Russian vaccine against the coronavirus.
• The parties will cooperate in the field of defense.
• Russia will withdraw the reserve, comprised of representatives of the law enforcement bodies and the National Guard, from the border of Belarus.
Why the Meeting is Important:  The main outcome of the meeting is the Putin’s pledge to provide a USD 1.5 billion loan to Belarus. Prompt financial assistance is vital for Lukashenko to overcome the economic challenges posed by the political crisis and the pandemic. Russia's political and financial support will help Lukashenko maintain his power for the short term.
Launch of the Slavic Brotherhood - 2020
Main Event:  Military exercises, the Slavic Brotherhood-2020, launched in Belarus on September 14 2020.
Military exercises in Belarus. Source:  belta.by
Event in Details:  Joint Russian-Belarusian military exercises, the Slavic Brotherhood 2020, will be held in Belarus at the Brest military training ground, near the Polish border, on September 14-25. According to the organizers, the military exercises have been regularly held annually since 2015. According to the Russian side, the Russian military servicemen will leave the territory of Belarus after the end of the exercises.
The Serbian military forces were also expected to take part in the exercises; however, due to political pressure from the West, Belgrade refused to participate. The exercises were held in Serbia in 2019, and in Russia in 2018.
Regional context: President Aleksander Lukashenko has blamed the Western countries, especially its immediate neighbors Lithuania and Poland, for the political crisis following the August 9 presidential elections in Belarus. To paint the image of the enemy, Lukashenko accuses Poland of seizing western Belarusian lands and NATO of an attempt of military aggression.
Why the Event is Improtant:  Despite the fact that the military exercises are held regularly, Lukashenko's goal is to show the West that he has Russia’s support under the given regional context. From a domestic political prospective, Lukashenko wants to create an "enemy icon" in the form of the West and show the Belarusians that only he can defend the country against the “enemy.”
Belarus Will Export Oil Products from Russia Instead of Lithuania
Main Event:  On September 7, 2020, Alexander Tishenko, a spokesman for the Belarusian concern Belneftekhim, announced that talks had begun on re-routing export flows of Belarusian oil products from Lithuania to Russian ports.
Event in Details:  On September 3, the Russian Energy Minister, Aleksander Novak, said that Moscow and Minsk are considering re-routing the export flow of Belarusian oil products s from Lithuania to Russian ports.
Belarus exports oil products mainly from Lithuanian ports. The purpose of the current negotiations is to redirect export flows from the ports of St. Petersburg and Ust-Luga. At this stage, the export-related economic issues are being clarified so that the export of Belarusian oil products is profitable for all participants (oil refineries, ports, carriers, railway lines).
Political context:  The presidential elections in Belarus were held on August 9. Protests against the incumbent President, Aleksander Lukashenko, have been held since then.
The West has not recognized the election results and the European Union plans to impose sanctions on high-rank officials in Belarus. Lithuania sharply criticizes Lukashenko and is calling for tougher sanctions against him. Only Russia supports the Belarusian leader in the current political crisis.
Why the Event is Important:  After the elections in Belarus, Lithuania became one of the most outspoken critics of Lukashenko's rule. Despite years of successful cooperation in the energy sector, re-routing export flows of oil products from Lithuania to Russia might be considered as a political decision caused by Lithuania’s active support of Lukashenko’s opposition.
Opening of a Military Park in Crimea
Main Event:  A military theme park was opened in Crimea on September 4, 2020.
Event in Details:  The opening of a military theme park near Sevastopol on the Crimean peninsula occupied by Russia was marked by reenactments of a key battle of the 19th-century Crimean War. The park is dedicated to "reviving the 2000-year history of Crimea."
The reenactment of a battle from the Crimean War. Source:  RFE/RL.
The Park of Living History, Fedyukhiny Heights, is a cultural-educational park where the 2000-year history of Crimea is presented in thematic spaces. The park aims at creating a "powerful cultural and educational center that will attract the Crimean people and tourists from all over Russia."
Construction of the park began in 2014 after the occupation and annexation of the peninsula by Russia. The construction of the park was partially funded by the Russian government.
Why the Event is Important:  The resurgence of Russian military history is a part of the Kremlin's patriotic projects aimed at strengthening the patriotic spirit of Russian society and legitimizing the annexation of Crimea.
Regular Meeting of Advisers of the Leaders of the Norman Four was Held in Berlin
Main Event:  A meeting between advisers of the leaders of the Norman Four was held in Berlin on September 11, 2020.
Event in Details:  The Norman Four (the Normandy Format) is a group comprised of the leaders of Germany, Russia, Ukraine and France aimed at resolving the ongoing conflict in Eastern Ukraine. The Format was created in Normandy on June 6, 2014 when the leaders of the four countries marked the 70th anniversary of the Allied Landing Operation.
From the Russian side the Deputy Head of the Presidential Administration, Dmitry Kozak, participated in the meeting. Kozak, in addition to the Ukrainian direction, also supervises the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region. According to Kozak, the negotiations ended without any progressive results.
It was the first meeting since July when, reportedly, Kozak did not see any prospects for further negotiations and Russia also stressed the ineffectiveness of the meetings. The meeting did take place which gives hope for the continuation of negotiations despite Kozak's statement that the issue of meeting the leaders of the Four was not even discussed.
The meeting was preceded by an unpleasant fact:  Donbass was at peace for almost six weeks until September 6 when a Ukrainian military was killed.
Why the Event is Important:  Despite the lack of progress in resolving the conflict in Donbass, the negotiations will weaken confrontations in the conflict zone for a short term.
Russia Assists its Allies with Books and Food
Main Event:  Russia will assist its allies in the post-Soviet space with textbooks and food.
Event in Details: Under the UN World Food Program, Russia assisted eight countries with books and food in 2020, providing 58.5% of the total aid (USD 15.5 million) to Armenia, Kyrgyzstan and Tajikistan.
Russia has contributed USD 26.5 million to support the program since the beginning of 2020. As announced on September 7, the Russian-backed hot meals assistance would be delivered to 100 schools in Kyrgyzstan. Hot meals assistance will also be provided to Tajikistan. Russia will spend USD 21 million for food provision and renovation of  school canteens in Tajikistan by 2023.
According to the Russian Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs, 97,988 textbooks and fiction books will be sent to the post-Soviet countries in the fall of 2020. Armenia will receive the most - 18,562 books. Books will also be delivered to the occupied regions of Georgia:  Abkhazia will receive 10,102 books and the Tskhinvali region – 11,992.
Why the Event is Important:  Assistance to schools in post-Soviet countries is an instrument of Russia's "soft power" aimed at supporting Russian education in these countries and maintaining Russian cultural and political influence.
Meeting of the De Facto Leaders of the Occupied Regions of Georgia and Kremlin Officials
Main Event:  The de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region, Aslan Bzhania and Anatoly Bibilov, met with Kremlin officials in Moscow on September 9, 2020.
Meeting of the de facto leader of the Tskhinvali Region with Dmitry Kozak. Source:  Web-page of the de facto president of the Tskhinvali region.
Event in Details:  The de facto leaders of the occupied regions of Georgia arrived in Moscow on a working visit on the same day. This is Bzhania's fourth visit to Moscow since his term in office.
The meetings were held with Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Administration of the President of Russia, who has been supervising the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region since February 2020. The meeting was also attended by the First Deputy Minister of Economic Development, Mikhail Babich, who oversees the socio-economic direction in the occupied regions of Georgia.
Context of the visit:  The de facto governments of Abkhazia and the Tskhinvali region face economic challenges due to the new coronavirus pandemic. The implementation of investment programs financed by Russia is also impeded. The failed tourist season in Abkhazia has led to serious financial problems in the tourism sector. The payment of pensions and salaries is being delayed as is financial assistance from Russia.
Why the Event is Important:  Timely financial assistance from Russia to Abkhazia and the Tskhinvali region can mitigate the negative impact of the economic crisis caused by the pandemic. The purpose of the meeting with the Kremlin officials was also to speed up the fund allocation.
Russia Protested the Closure of “Russian Classes” in Turkmenistan
Main Event:  On September 7, 2020, the Russian Embassy in Turkmenistan expressed concern over the closure of Russian-language classes in schools in Ashgabat. On September 15, the Russian Foreign Ministry also asked to clarify the situation with the dissolution of Russian-language classes.
Event in Details: According to the embassy, ​​Russian-language sections at some educational institutions in the capital of Turkmenistan, Ashgabat, have stopped because of failing to comply with sanitary norms imposed due to the new coronavirus pandemic. The embassy reminded the Turkmen authorities that the April 23, 2002 Treaty on a bilateral Friendship and Cooperation envisages the promotion of the Russian language in Turkmenistan and the development and teaching of the Turkmen language in Russia.
On August 30, parents and students of the Russian-language section organized a protest in the yard of Ashgabat school N 64. The protest was triggered by the closure of the Russian-language section and the dismissal of teachers and students. According to the school’s administration, students are to move to other schools as school N 64 is overcrowded and thus it is impossible to meet the sanitary-hygienic requirements.
As reported earlier, the Russian-language section was only closed at the Ashgabat N 64 secondary school. No information is available about other schools.
Nationalization:  In the 1990s, the first President of Turkmenistan, Saparmurat Niyazov, took a course of "nationalizing culture and education." Under the new policy, Russian TV channels and the Pushkin Theater were closed, higher education was swapped to the Turkmen language and Russian-language schools were closed. Kazakh-language and Uzbek-language schools were also closed. Until now, it was possible to get an education in Russian only in a few schools in the so-called "Russian classes."
Why the Event is ImportantFrom Moscow’s point of view, reducing Russian-language schools in post-Soviet countries and undermining the role of the Russian language is part of a targeted campaign aimed at weakening Russia's cultural and political influence.
Azerbaijan Will no Longer Participate in Large-Scale Military Exercises Planned in Russia
Main Event:  On September 5, 2020, the Ministry of Defense of Azerbaijan refused to participate in the planned command-staff exercises in Russia – Kavkaz 2020. No official statement has been issued explaining the refusal. Azerbaijan will send only two military personnel as observers.
Event in Details:  Strategic command-staff exercises – Kavkaz 2020 is scheduled on September 21-26. The exercises will take place in the south of Russia at the military training grounds of Kapustin Yar and Ashuluk and in the waters of the Black and Caspian Seas. According to the Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, this year the most important part of the exercises will be the largest combat training event. As he stated, the exercises will assess the capabilities of the Southern Military District in the field of military security of south-west Russia.
The area of responsibility of the Southern Military District includes the South Caucasus, including the occupied regions of Georgia. The military bases in Abkhazia and the Tskhinvali region are under the military district. Part of the Kavkaz 2020 exercises will be held in Abkhazia and the Tskhinvali region.
According to available information, military personnel from Belarus, Myanmar, Iran and Pakistan will take part in the exercise.
Like Azerbaijan, India refused to participate in the exercise on August 30 due to the global pandemic and logistical issues. However, the refusal may also be related to the participation of representatives of Pakistan with which India has strained relations.
Why the Event is Important:  Despite the strategic partnership between Russia and Armenia, military cooperation between Azerbaijan and Russia has significantly developed in recent years. The refusal to participate in the large-scale exercises organized by Russia might be considered as a message that Baku, in the wake of confrontations between Armenia and Azerbaijan (a high-rank Azerbaijani soldier was killed in a cross-border confrontation in July), is not happy with Russia’s military assistance to Armenia (Armenia received more than 400 tons of military goods from Russia via the airspace of Kazakhstan, Turkmenistan and Iran).