რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 54, 14 - 20 სექტემბერი, 2020
კვლევითმა ორგანიზაციამ CSIS გამოსცა ანგარიში, რომელიც ეხება მოსკოვის მიერ დაქირავებული მებრძოლების, „ვაგნერის“ ჯგუფის ჩათვლით, გამოყენებას საკუთარი გეოსტრატეგიული ამოცანებისთვის. CSIS-ის შეფასებით, ბოლო წლებში, რუსი დაქირავებული მებრძოლები ფიგურირებდნენ „სავარაუდო ან დადასტურებულ ოპერაციებში 30 ქვეყანაში, ოთხ კონტინენტზე.“
ომი სირიაში - 14-20 სექტემბრის კვირაში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა საჰაერო იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. რუსული წყაროების მტკიცებით, იერიშებში გამოყენებულ იქნა Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკური სარაკეტო სისტემაც. სირიის ჩრდილო-აღმოსავლეთში, სადაც დაანონსდა აშშ-ს კონტინგენტის გაძლიერება, რუსებმა გაგზავნეს დამატებითი ძალები საკუთარ ბაზაზე ქამიშლიში.
ომი ლიბიაში - თურქული წყაროების ცნობით, 14-20 სექტემბრის კვირის ბოლოს, რუსებმა, მათ მიერვე გაწვრთნილი 400 სირიელი დაქირავებული მებრძოლი გაგზავნეს ლიბიაში, რუსების მიერ მხარდაჭერილი ხალიფა ჰაფთარის მხარეს საბრძოლველად.
ომი უკრაინაში - 14-20 სექტემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე 5 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაშავდა.  4-მა მათგანმა ასაფეთქებელი მოწყობილობის შედეგად მიიღო დაზიანებები, ხოლო მეხუთე რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების დარღვევისას დაიჭრა.
რუსებმა გაავრცელეს ინფორმაცია მათ მიერ დასავლური თვითმფრინავების გადაჭერის შესახებ შავი ზღვის თავზე 14, 15, 16, 17 და 18 სექტემბერს. გადაჭერილი თვითმფრინავები ეკუთვნოდა აშშ-სა და ბრიტანეთს. რუსების მხრიდან ინციდენტებში მონაწილეობდნენ Su-27 და Su-30 ტიპის გამანადგურებლები. ანალოგიურ შემთხვევებს ადგილი ჰქონდა ბალტიის ზღვის თავზეც 15 და 17 სექტემბერს, რომლებშიც ფიგურირებდნენ აშშ-სა და შვედეთის საფრენი აპარატები, რუსეთის მხრიდან კი Su-27-ები. რუსებმა აშშ-ს ბომბდამშენებს გადაუჭრეს გზა ბერინგისა და ოხოტის ზღვების თავზე 15 და 17 სექტემბერს, საკუთარი MiG-31 გზაგადამჭრელებისა და Su-35S გამანადგურებლების საშუალებით. ბრიტანულმა გამანადგურებლებმა გადაიჭირეს ორი რუსული Tu-142 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავი ჩრდილოეთის ზღვის თავზე 17 სექტემბერს. ლიეტუვაში, კერძოდ შიაულიაიში განლაგებულმა იტალიის გამანადგურებლებმა, ბალტიის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრეს რუსულ Il-20M ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავს, რომელსაც Su-27 ტიპის გამანადგურებელი აცილებდა.
ბრიტანეთის სამეფო საჰაერო ძალების მიერ გადაღებული Tu-142-ის ფოტო
არქტიკა - 5 აგვისტოდან არქტიკულ ექსპედიციაში მყოფმა ჩრდილოეთის ფლოტის გემებმა, მათ შორის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „სევერომორსკმა“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემმა „კონდოპოგამ“, დატოვეს ლაპტევების ზღვაზე არსებული ტიკსის პორტი და აღმოსავლეთ ციმბირის ზღვის გავლით, ჩუკოტკის ზღვაში გავიდნენ, ჩუკოტკის ნახევარკუნძულსა და ალასკას შორის.
რუსული გემები არქტიკულ ექსპედიციაში
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გააუქმა კონტრაქტები, რომლებიც ითვალისწინებდა „კარაკურტისკლასის  (პროექტი 22800)  ორი კორვეტის აგებას. აღნიშნული გემები განკუთვნილი იყო წყნარი ოკეანის ფლოტისთვის.
გავრცელებული ცნობით, ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) ბაზირებულმა შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში) მე-8 საარტილერიო პოლკმა  (სიმფეროპოლი და პერევალნოე) მიიღო Msta-B ტიპის ბუქსირებადი ჰაუბიცები.
სომხეთის, ბელარუსის, ჩინეთის, მიანმარისა (ბირმა) და პაკისტანის სამხედროები ჩავიდნენ რუსეთში, „კავკაზ-2020-ში“ მონაწილეობის მისაღებად. აღნიშნული სწავლება გაიმართება 21-26 სექტემბრის განმავლობაში.
14 სექტემბერს, დასავლეთ ბელარუსში მდებარე ბრესტის ოლქში, დაიწყო რუსულ-ბელარუსული ერთობლივი სწავლება „სლავური ძმობა 2020“. მასში მონაწილეობს რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების 76-ე სადესანტო-მოიერიშე დივიზია (შტაბ-ბინა ფსკოვში) და ბელარუსის სპეციალური ოპერაციების ძალები. ბელარუსში რუსეთის ელჩმა სწავლებას უწოდა პასუხი ბელარუსის დესტაბილიზაციის საგარეო მცდელობებზე.
საჰაერო დესანტირება სწავლება „სლავური ძმობა 2020-ისას“
დასავლეთისა და ცენტრალურ სამხედრო ოლქებში ფართომასშტაბიანი წვრთნები ჩაატარეს რუსეთის კავშირგაბმულობის დანაყოფებმა. ცენტრალური და დასავლეთი რუსეთის 8 რეგიონის 2000 სამხედროსთან ერთად, მასში ჩართულ იყო 6000 სამხედრო ვოლგისპირეთიდან, ურალიდან, ციმბირიდან და ტაჯიკეთიდან.
ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) ბაზირებულმა S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებმა, წვრთნა გამართეს რუსეთის ასტრახანის ოლქში. რუსეთის სხვა საჰაერო თავდაცვის ძალების სამხედროებმა უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო ვარჯიშები აფხაზეთში გამართეს. რუსმა სნაიპერებმა  საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, ცხინვალში, ასევე ჩაატარეს უსა-საწინააღმდეგო წვრთნები. კიდევ ერთი ცხინვალის რეგიონში გამართული რუსული სწავლება საარტილერიო ძალებს მოიცავდა.
გავრცელებული ცნობით, ჩინეთმა  მიიღო რუსული Mi-8AMTSh ტიპის სატრანსპორტო და მოიერიშე შვეულმფრენების პარტია.

The CSIS think tank issued a report on Moscow’s use of mercenaries such as the Wagner group for its geostrategic purposes. According to the CSIS assessment, Russian mercenaries have been involved in “operations suspected or proven in as many as 30 countries across 4 continents” in recent years.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region during the week of 14-20 September 2020. Russian sources claimed that Iskander-M short-range ballistic missile system was also involved in the attacks. In the north-eastern Syria, following an announced deployment of U.S. reinforcements to the area, Russians sent additional forces to their base in Qamishli.
War in Libya – According to the Turkish sources, by the end of the week of 14-20 September, Russia sent about 400 additional Russian-trained Syrian mercenaries to serve on the side of the Russian-backed Haftar forces in Libya.
War in Ukraine – Five Ukrainian servicemen were wounded on the Donbass frontline during the week of 14-20 September. Four of them were injured by explosive devices, while another one was shot by the Russian hybrid forces in violation of the existing ceasefire.
Russians reported interceptions of the Western military aircraft over the Black Sea on 14, 15, 16, 17 and 18 September 2020. The intercepted planes reportedly where from the U.S. and Britain. Su-27 and Su-30 fighters were involved from the Russian side. Similar incidents were reported over the Baltic Sea on 15 and 17 September, with the U.S. and Sweden’s planes involved, along with the Russian Su-27. Interceptions of the U.S. bombers over the Bering Sea and the Sea of Okhotsk occurred on 15 and 17 September, involving Russian MiG-31 interceptors and Su-35S fighters. British fighters intercepted two Russian Tu-142 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft over the North Sea on 17 September. Italy’s fighters currently deployed in Šiauliai, Lithuania, intercepted a Russian Il-20M reconnaissance aircraft escorted by a Su-27 fighter over the Baltic Sea.
A picture of Tu-142 taken by the British Royal Air Force
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships on an Arctic expedition since 5 August, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga, left the port of Tiksi on the Laptev Sea and, after crossing the East Siberian Sea, was operating in the Chukchi Sea between the Chukchi Peninsula and Alaska.
Russian ships on the Arctic expedition
Russian Defense Ministry reportedly decided to cancel contracts for two planned Project 22800 Karakurt class corvettes. The planned ships were designated for the Pacific Fleet.
The 8th Artillery Regiment (Simferopol and Perevalnoye/Perevalne) of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol) in occupied Crimea, Ukraine, reportedly received Msta-B towed howitzers.
Troops from Armenia, Belarus, China, Myanmar and Pakistan arrived in Russia for the Kavkaz-2020 exercise, held on 21-26 September 2020.
The joint Russian-Belarusian Slavic Brotherhood 2020 exercise was launched in Brest Oblast, in the western Belarus, on 14 September 2020. Units from the 76th Air Assault Division (HQ in Pskov) of the Russian Airborne Troops (VDV) and the Belarusian Special Forces were taking part. Russian ambassador to Belarus called the exercise a response to the foreign attempts to destabilize Belarus.
Airborne landing during Slavic Brotherhood 2020 exercise
Large-scale exercises of the Russian Signal Troops were held in the Western Military District and the Central Military District. 2,000 troops in eight administrative regions of the central and western Russia were involved, along with 6,000 troops in the Volga region, Ural, Siberia and Tajikistan.
S-400 surface-to-air missile systems based in occupied Abkhazia, Georgia held an exercise in Russia’s Astrakhan Oblast. Other Russian air defense troops held anti-UAV drills in Abkhazia. Russian snipers in Georgia’s occupied Tskhinvali Region also held an anti-UAV exercise. Another Russian exercise in Tskhinvali Region involved artillery forces.