პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 18
• სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრებს შორის მოსკოვში მიღწეული შეთანხმების დარღვევის შემდეგ რუსეთი კონფლიქტის ზონაში სამხედრო დამკვირვებლების განთავსების ინიციატივით გამოდის.
• მთიან ყარაბაღში მიმდინარე სამხედრო დაპირისპირების ფონზე ბელარუსში კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის სამშვიდობო ძალების წვრთნები მიმდინარეობს.
• საპატიმროში მყოფ ოპოზიციონერებთან ბელარუსის პრეზიდენტის შეხვედრა რუსეთმა დადებითად შეაფასა.
• ევროკავშირმა ქერჩის სრუტეში სარკინიგზო ხიდის მშენებელ კომპანიებსა და პირებს სანქციები დაუწესა.
• დიდი ბრიტანეთი უკრაინას სამხედრო-საზღვაო ფლოტის გაძლიერებაში დაეხმარება.
• ყირგიზეთში შიდა პოლიტიკური კრიზისის მოსაგვარებლად ბიშკეკს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ეწვია.
• ესტონეთისთვის სახელმწიფო საიდუმლოების გადაცემის ბრალდებით რუსეთში სამხედრო მოსამსახურე და მისი ძმა დააკავეს.
რუსეთი მთიან ყარაბაღში ტერორისტების ახალი პლაცდარმის შექმნის საფრთხეზე საუბრობს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 6 ოქტომბერს რუსეთის ფედერაციის საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორმა სერგეი ნარიშკინმა განაცხადა, რომ მთიან ყარაბაღში კონფლიქტი საერთაშორისო ტერორისტებს იზიდავს.
მოვლენა დეტალურად: ნარიშკინის განცხადებით, სამხრეთი კავკასია შესაძლოა გახდეს ახალი პლაცდარმი საერთაშორისო ტერორისტული ორგანიზაციებისთვის. მისი თქმით, მებრძოლებმა კონფლიქტის ზონიდან შეიძლება შეაღწიონ აზერბაიჯანისა და სომხეთის მეზობელ ქვეყნებში, მათ შორის, რუსეთში. რუსული დაზვერვის ცნობით, კონფლიქტის ზონაში არიან მებრძოლები ახლო აღმოსავლეთიდან, მათ შორის, „ჯებხატ ალ-ნუსრადან“ და სხვა დაჯგუფებებიდან.
8 ოქტომბერს კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის გენერალურმა დირექტორმა სტანისლავ ზასმა განაცხადა, რომ ორგანიზაციამ კონფლიქტის ზონაში სირიელი მებრძოლების გამოჩენა დააფიქსირა. მსგავსი განცხადება 2 ოქტომბერს საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმაც გააკეთა. მაკრონის თქმით, სირიელი მებრძოლები მთიან ყარაბაღში თურქეთის გავლით ჩავიდნენ. სირიიდან ჩასული მებრძოლების საომარ მოქმედებებში მონაწილეობის შესახებ წერს უცხოური მედიაც.
12 ოქტომბერს ახლო აღმოსავლეთიდან მთიან ყარაბაღში ტერორისტების გადასროლის შესახებ განცხადება გააკეთეს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროშიც. აღნიშნულ საკითხზე მინისტრი სერგეი შოიგუ თავის თურქ კოლეგასაც ესაუბრა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი მის სამეზობლოში ტერორისტების საქმიანობისთვის ახალი პლაცდარმის გაჩენას საკუთარი უსაფრთხოებისთვის მუქარად განიხილავს. რუსეთში ეჭვობენ, რომ მთიან ყარაბაღში დაქირავებული მებრძოლების ტრანსპორტირებაში თურქეთია ჩართული, რომელიც რუსეთის ინტერესების საზიანოდ კონფლიქტის მიმდინარეობაზე გავლენის მოხდენას ცდილობს. მოსკოვის განცხადებებიც სამხრეთ კავკასიაში, რომელსაც მისი გავლენის სფეროდ განიხილავს, მიმდინარე კონფლიქტში გარე აქტორების (განსაკუთრებით თურქეთის) მონაწილეობის პრევენციას ისახავს მიზნად.
რუსეთი მთიან ყარაბაღში სამხედრო დამკვირვებლების განთავსების ინიციატივით გამოდის
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 9 ოქტომბერს მოსკოვში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის მონაწილეობით სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა გაიმართა.
მოვლენა დეტალურად: 27 სექტემბრის შემდეგ, როდესაც სამხედრო დაპირისპირება განახლდა, ეს იყო პირველი მაღალი დონის შეხვედრა კონფლიქტის მხარეებს შორის. სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ზორაბ მნაცაკანიანისა და მისი აზერბაიჯანელი კოლეგის ჯეიჰუნ ბაირამოვის შეხვედრა 11 საათი გაგრძელდა.
შეთანხმების მიხედვით, 10 ოქტომბრიდან, ჰუმანიტარული მიზნებით, ცეცხლი უნდა შეწყვეტილიყო. მხარეები სამხედრო ტყვეებისა და სხვა დაკავებული პირებისა და გვამების გაცვლაზეც შეთანხმდნენ. ლავროვმა თავის კოლეგებთან სატელეფონო საუბარი 10 ოქტომბერსაც გამართა, თუმცა შეთანხმება მალევე დაირღვა და ფრონტის ხაზზე სამხედრო დაპირისპირება არ შენელებულა.
სერგეი ლავროვი თავის კოლეგებს ტელეფონითაც ესაუბრა. წყარო: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი
შეთანხმების ჩავარდნის შემდეგ, 14 ოქტომბერს, ლავროვმა მხარეებს კონფლიქტის ზონაში რუსი სამხედრო დამკვირვებლების განთავსება შესთავაზე, თუ ორივე მხარის თანხმობა იქნებოდა.
განახლებული კონფლიქტი: სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამხედრო დაპირისპირება 27 სექტემბერს განახლდა. 1994 წელს მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შემდეგ ეს ყველაზე მასშტაბური დაპირისპირებაა, რომელიც ჯერაც გრძელდება. 2016 წელს, „ოთხდღიანი ომის“ შედეგად, აზერბაიჯანმა მცირე ტერიტორიული უპირატესობა მოიპოვა. 2020 წლის ივლისში კი რამდენიმედღიანი დაპირისპირება მთიანი ყარაბაღიდან მოშორებით, სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვართან მოხდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: კონფლიქტის გახანგრძლივება რუსეთისთვის რეპუტაციულ რისკს შეიცავს, რადგან სომხეთი მისი სტრატეგიული მოკავშირეა, აზერბაიჯანი კი ბოლო წლებში მნიშვნელოვანი პარტნიორი გახდა. სამხედრო დაპირისპირების შეწყვეტის უზრუნველყოფის შემთხვევაში, რუსეთი ერთადერთ ძალად წარმოჩინდება, რომელსაც რეგიონში მიმდინარე პროცესებზე გავლენის მოხდენა შეუძლია.
ბელარუსში კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის წვრთნები ტარდება
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 12-16 ოქტომბერს ბელარუსში, ვიტებსკის ოლქში, ლოსვიდოს სამხედრო პოლიგონზე, კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის სამშვიდობო ძალების სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები - „ურღვევი ძმობა-2020“ ტარდება.
წვრთნების ოფიციალური გახსნა. წყარო: კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: წვრთნებში 900-ზე მეტი ადამიანი და 120 ერთეულზე მეტი ტექნიკა მონაწილეობს. ორგანიზაციის სამშვიდობო ძალები აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში ერთობლივი ოპერაციის წარმოებაში ივარჯიშებენ. რუსეთის მხრიდან წვრთნებში ცენტრალური სამხედრო ოლქიდან 140-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობს.
ბელარუსის თავდაცვის მინისტრის მოადგილის, გენშტაბის მეთაურ ალექსანდრ ვოლფოვიჩის განცხადებით, წვრთნები ორ ეტაპად ჩატარდება. მისი თქმით, წვრთნების დროს ორგანიზაციის ერთ-ერთ რეგიონში სამშვიდობო ოპერაციის ორგანიზების, მომზადებისა და ჩატარების საკითხები დამუშავდება.
წვრთნები რთულ პერიოდს დაემთხვა. ორგანიზაციის ექვსი წევრიდან სამ ქვეყანაში რთული ვითარებაა: ბელარუსში საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაწყებული საპროტესტო გამოსვლები არ წყდება, ყირგიზეთში საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ სრული ქაოსია, სომხეთი აზერბაიჯანთან სამხედრო დაპირისპირებაშია ჩართული.
სხვა სამხედრო წვრთნები:
• 14-25 სექტემბერს რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სამხედრო წვრთნები „სლავური ძმობა - 2020“ ბელარუსში, ბრესტის სამხედრო პოლიგონზე, პოლონეთის საზღვართან ახლოს, ჩატარდა.
• 21-26 სექტემბერს რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში „კავკაზ-2020“ სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო სწავლება ჩატარდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მთიან ყარაბაღში მიმდინარე სამხედრო დაპირისპირების ფონზე, წვრთნების ერთ-ერთი გზავნილი შესაძლოა ის იყოს, რომ კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის სამშვიდობო ძალები მზად არიან სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის უზრუნველყოფაში მიიღონ მონაწილეობა.
ბელარუსის პრეზიდენტი დაკავებულ ოპოზიციონერებს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 10 ოქტომბერს ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ უშიშროების კომიტეტის საგამოძიებო იზოლატორში ოპოზიციური პოლიტიკური ჯგუფების წარმომადგენლები მოინახულა.
ალექსანდრე ლუკაშენკოს შეხვედრა ოპოზიციონერებთან. წყარო: ბელარუსის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: შეხვედრაში 11 ოპოზიციონერი მონაწილეობდა, მათ შორის, ოპოზიციის საკოორდინაციო საბჭოს ხელმძღვანელებიც. მონაწილეთა შორის იყო ლუკაშენკოს მთავარი კონკურენტი ვიქტორ ბაბარიკოც, რომელიც საპრეზიდენტო არჩევნებში არ დაუშვეს და დააპატიმრეს. ლუკაშენკოს არ შეხვდა, ასევე დაკავებული, ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი მარია კოლესნიკოვა.
ოთხსაათიანი შეხვედრის დეტალები უცნობია, თუმცა საუბრის ძირითადი თემა საკონსტიტუციო რეფორმა იყო. ლუკაშენკო კრიზისის დაძლევის მიზნით კონსტიტუციის ცვლილებას გეგმავს, რაც საპრეზიდენტო უფლებამოსილების ხელისუფლების სხვა შტოებზე გადანაწილებასაც გულისხმობს. შეხვედრის შემდეგ ლუკაშენკომ რამდენიმე ოპოზიციონერს პატიმრობა შინაპატიმრობით შეუცვალა. ლუკაშენკოს მცდელობის (ოპოზიციასთან „დიალოგი“ აწარმოოს) მიუხედავად, ბაბარიკომ განაცხადა, რომ შეხვედრაზე არაფერზე შეთანხმებულან.
კრემლმა ლუკაშენკოს ოპოზიციონერებთან შეხვედრა დადებითად შეაფასა.
პოლიტიკური კონტექსტი: ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომლის შემდეგაც მოქმედი პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს წინააღმდეგ არ წყდება საპროტესტო გამოსვლები. დასავლეთმა ლუკაშენკო ლეგიტიმურ პრეზიდენტად არ აღიარა და ბელარუს მაღალჩინოსნებს სანქციები დაუწესა. შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ბელარუსის ლიდერს დახმარების ხელი მხოლოდ რუსეთმა გაუწოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის ხედვით, ლუკაშენკოს მიერ წამოწყებული დიალოგი, თუნდაც საპატიმროში მყოფ ოპოზიციონერებთან და საკონსტიტუციო რეფორმები ხელს შეუწყობს ბელარუსში შიდა პოლიტიკური კრიზისის დაძლევას, რაც პოლიტიკური პროცესების კრემლის ინტერესების შესაბამისად განვითარებას გამოიწვევს: კერძოდ, მხოლოდ რუსეთის იმედზე მყოფი ლუკაშენკოს ძალაუფლება შესუსტდება და ძალაუფლების საიმედო ხელში გადაცემის შესაძლებლობა შეიქმნება.
ევროპამ ქერჩის სრუტეში სარკინიგზო ხიდის მშენებლებს სანქციები დაუწესა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 1 ოქტომბერს ევროკავშირმა ანგარიშები გაუყინა იმ ოთხ კომპანიას და ორ პირს, რომლებიც ქერჩის სრუტეში სარკინიგზო ხიდის მშენებლობასთან არიან დაკავშირებული.
მოვლენა დეტალურად: სარკინიგზო ხაზი საავტომობილო ხაზის პარალელურად აშენდა, რომელიც 2018 წლის მაისში ოფიციალურად გაიხსნა. სარკინიგზო ხაზი მოგვიანებთ, 2019 წლის დეკემბერში გაიხსნა. ორივე ერთად რუსეთის ტერიტორიას ყირიმის ნახევარკუნძულთან აკავშირებს.
საავტომობილო გზის გახსნის შემდეგაც ევროკავშირმა სანქციები დაუწესა მშენებლობაში ჩართულ ექვს კომპანიას. რუსეთს ყირიმის ანექსიის გამო სანქციები პირველად 2014 წლის 17 მარტს დაუწესეს. ამის შემდეგ სანქციების სია პერიოდულად ახლდება.
ყირიმის ნახევარკუნძული. წყარო: wikipedia
19-კილომეტრიანი ხიდის მშენებლობა რუსეთის მიერ 2014 წლის მარტში ყირიმის ანექსიის შემდეგ გადაწყდა. ხიდის მშენებლობით რუსეთმა პირდაპირი სახმელეთო კავშირი უზრუნველყო ოკუპირებულ რეგიონთან. მშენებლობა 2016 წლის თებერვალში დაიწყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ევროკავშირის მიერ  მიღებული გადაწყვეტილება უკრაინის მხარდაჭერის გამოხატულებაა, რაც ყირიმის ანექსიის საკითხის საერთაშორისო დღის წესრიგში ყოფნას და რუსეთზე პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ზეწოლას უზრუნველყოფს.
დიდი ბრიტანეთი უკრაინას სამხედრო-საზღვაო ფლოტის გაძლიერებაში დაეხმარება
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 8 ოქტომბერს დიდი ბრიტანეთისა და უკრაინის ლიდერებმა ხელი მოაწერეს ორმხრივ შეთანხმებას, რომელიც რუსეთის გავლენის შეკავებას ისახავს მიზნად.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ლონდონში ვიზიტის დროს ხელი მოეწერა პოლიტიკური, თავისუფალი ვაჭრობისა და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას. შეთანხმების ხელმოწერა დიდი ბრიტანეთის მიერ ევროკავშირის დატოვების შემდეგ გახდა აუცილებელი.
შეთანხმების ფარგლებში ორი ქვეყნის თავდაცვის მინისტრმა ხელი მოაწერა მემორანდუმს თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ. მემორანდუმის ფარგლებში იგეგმება 1.61 მლრდ აშშ დოლარის დახარჯვა სამხედრო-საზღვაო ფლოტის აღჭურვაზე, რომელიც 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ მძიმე მდგომარეობაშია. უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი კულებამ ნიკოლაევსკის ოლქში ბრიტანეთის სამხედრო ბაზის დაფუძნების შესაძლებლობაზეც ისაუბრა. თუმცა, მოგვიანებით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ ორი ახალი სამხედრო-საზღვაო ბაზა, რომლის მშენებლობაც აზოვისა და შავი ზღვის სანაპიროზე იგეგმება, უკრაინული იქნება და არა - უცხოური.
უკრაინა დიდი ბრიტანეთისგან ასევე მიიღებს 6.5 მლნ აშშ დოლარს ჰუმანიტარული დახმარების სახით, რომელიც კიევის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობას და ახალი კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლას მოხმარდება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ უკრაინის სამხედრო შესაძლებლობები შავ ზღვასა და აზოვის ზღვაში მნიშვნელოვნად შესუსტდა. დიდი ბრიტანეთის მხარდაჭერა კი გაამყარებს უკრაინის პოზიციას რუსეთთან მიმართებით და ხელს შეუწყობს უკრაინაში ქმედითი სამხედრო-საზღვაო ფლოტის ჩამოყალიბებას.
ყირგიზეთში პოლიტიკური კრიზისის მოსაგვარებლად კრემლმა წარმომადგენელი მიავლინა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 13 ოქტომბერს ყირგიზეთში შიდაპოლიტიკური კრიზისის დასარეგულირებლად ბიშკეკს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკი ესტუმრა.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 4 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებმა ყირგიზეთში საპროტესტო გამოსვლები გამოიწვია. მოსახლეობასთან ერთად არჩევნების შედეგებით უკმაყოფილება გამოხატეს პოლიტიკურმა ჯგუფებმაც, რასაც მეორე დღესვე არჩევნების შედეგების გაუქმება მოჰყვა.
რუსეთის რეაგირება
ყირგიზეთში მიმდინარე მოვლენების შეფასების დროს რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ „ვითარება რთული, არეული და ქაოსურია“. ყირგიზეთის პრეზიდენტი სოორონბეი ჟეენბეკოვი რამდენჯერმე ესაუბრა რუსეთის პრეზიდენტს. 13 ოქტომბერს კი კრიზისის დარეგულირების მიზნით, ყირგიზეთს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკი ესტუმრა (კოზაკი პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორიც არის). თუმცა, პუტინთან სატელეფონო საუბრებმა და კოზაკის ვიზიტმა ჟეენბეკოვს ვერ უშველა. შიდაპოლიტიკური კრიზისის შემდგომი გამწვავების თავიდან ასაცილებლად ჟეენბეკოვი 15 ოქტომბერს თანამდებობიდან გადადგა, მიუხედავად იმისა, რომ წინა დღით იგი გადადგომას მხოლოდ ახალი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების შემდეგ გეგმავდა.
დროებითი პრემიერ-მინისტრი
სრული ქაოსის პირობებში, 10 ოქტომბერს, პარლამენტის საგანგებო შეხვედრაზე, ქვეყნის პრემიერ-მინისტრად სადირ ჟაპაროვი დაინიშნა. ჟეენბეკოვის წინააღმდეგობის გამო, ჟაპაროვის მთავრობა და პროგრამა პარლამენტმა ხელახლა 14 ოქტომბერს დაამტკიცა, რაზეც პრეზიდენტმაც მისცა დასტური. ჟაპაროვი არჩევნებიდან მეორე დღეს საპატიმროდან გამოიყვანეს, სადაც 11-წლიან სასჯელს იხდიდა. იგი გარდამავალ პერიოდში შეასრულებს პრემიერის მოვალეობას, ჟეენბეკოვის გადადგომის შემდეგ კი - პრეზიდენტის მოვალეობასაც.
რუსული პოლიტიკური ვექტორი უცვლელია
საგანგებო პრეს-კონფერენციაზე ჟაპაროვმა განაცხადა, რომ რუსეთი ყირგიზეთის მთავარი სტრატეგიული პარტნიორია და ასეც დარჩება. მისი თქმით, ორ ქვეყანას ბევრი რამე აკავშირებს, მათ შორის, გეოპოლიტიკური კუთხით. ჟაპაროვის განცხადება გაიმეორა ახლადდანიშნულმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა რუსლან კაზაკბაევმაც.
ყირგიზული პოლიტიკური პარტიები ანტირუსული განწყობებით არ გამოირჩევიან. მათი უმრავლესობის ხედვით, ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში ინტეგრაციის გაღრმავება და რუსეთთან ორმხრივი ურთიერთობის განვითარება ქვეყნისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყირგიზეთში მიმდინარე მოვლენები არ უკავშირდება რუსეთ-დასავლეთის დაპირისპირებას და მხოლოდ შიდაპოლიტიკური დინამიკით არის განპირობებული. ყირგიზეთის პოლიტიკური ელიტა პრორუსულია და რუსეთისთვის მთავარი გამოწვევა ყირგიზეთში მეტ-ნაკლებად სტაბილური პოლიტიკური გარემოს უზრუნველყოფაა.
რუსეთში ესტონეთის ჯაშუში გამოავლინეს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 6 ოქტომბერს რუსეთის ფედერაციის უშიშროების ფედერალური სამსახურის ცნობით, სახელმწიფო ღალატის ბრალდებით, რუსი სამხედრო მოსამსახურე სმოლენსკში, მისი ძმა კი ფსკოვში დააკავეს.
მოვლენა დეტალურად: რუსული სპეცსამსახურების ინფორმაციით, დაკავებულები აგროვებდნენ და ესტონეთის სპეცსამსახურებს გადასცემდნენ ინფორმაციას, რომელიც სახელმწიფო საიდუმლოებას განეკუთვნებოდა. სამხედრო მოსამსახურის ძმა ესტონეთში მუდმივად ცხოვრობდა.
ბოლო პერიოდში რუსეთსა და ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის „ჯაშუშური ომები“ გამწვავდა. აგვისტოში ციმბირში სტრატეგიული სარაკეტო ძალების სამხედრო მოსამსახურე სახელმწიფო საიდუმლოების უკრაინისთვის გადაცემის ბრალდებით დააკავეს. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა აპრილში, სახელმწიფო ღალატისა და ტერორისტული აქტის მომზადების ბრალდებით, გენერალ-მაიორი ვალერი შაიტანოვი დააკავა, მაისში კი, რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით, ერთი პირი დააკავა, რომელიც „თანამედროვე სარაკეტო სისტემების“ შესახებ ინფორმაციის უკანონოდ მოპოვებაშია ეჭვმიტანილი.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 18
• After breaking the agreement reached in Moscow between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Russia offers to deploy military observers in the conflict zone.
• Amid the ongoing military confrontation in Nagorno-Karabakh, the peacekeeping forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) conduct exercises in Belarus.
• Russia welcomed an initiative of the President of Belarus to meet with imprisoned opposition activists.
• The European Union imposed sanctions on companies and individuals involved in the construction of a railway bridge in the Kerch Strait.
• The UK will boost the Ukrainian navy.
• The Deputy Head of the Russian Presidential Administration arrived in Bishkek to resolve the internal political crisis in Kyrgyzstan.
• A military serviceman and his brother were arrested in Russia on charges of sharing state secrets with Estonia.
Russia Says Nagorno-Karabakh Could Become a Springboard for Terrorists
Main Event:  On October 6, 2020, Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, said that the conflict in Nagorno-Karabakh was attracting international terrorists.
Event in Details:  According to Naryshkin, the South Caucasus could become a new springboard for international terrorist organizations. He said mercenaries could penetrate from the conflict zone in Russia and other neighboring countries of Azerbaijan and Armenia. According to the Russian Intelligence Service, there are mercenaries from the Middle East in the conflict zone, including Jabhat al-Nusra and other groups.
On October 8, the Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization, Stanislav Zas, said the organization had seen the appearance of Syrian mercenaries in the conflict zone. A similar statement was made by the French President, Emmanuel Macron, on October 2. Macron said Syrian mercenaries arrived in Nagorno-Karabakh via Turkey. The participation of fighters from Syria in the hostilities was also reported by the foreign media.
On October 12, the Russian Ministry of Defense also announced the deployment of terrorists from the Middle East to Nagorno-Karabakh. The Minister, Sergey Shoigu, also discussed the issue with his Turkish counterpart.
Why the Event is Important:  Russia views the emergence of a new springboard for terrorist activities in its neighborhood as a threat to its own security. Russia suspects that Turkey is involved in the transportation of mercenaries to Nagorno-Karabakh, trying to impact the course of the conflict to the detriment of Russia's interests. Moscow's statements in the South Caucasus, which it sees as its sphere of influence, are also aimed at preventing the involvement of external actors (especially Turkey) in the current conflict.
Russia Offers to Deploy Military Observers in Nagorno-Karabakh
Main Event:  On October 9, 2020, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, participated in a meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan. The meeting was held in Moscow.
Event in Details:   This was the first high-level meeting between the conflict parties since September 27 when the military confrontation resumed. The meeting between the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, and his Azerbaijani counterpart, Jeyhun Bairamov, lasted 11 hours.
According to the agreement, the parties agreed to cease fire on October 10 for humanitarian purposes and swap prisoners of war, other hostages and dead bodies. Lavrov had a telephone conversation with his counterparts on October 10 as well; however, the agreement was soon broken and the military confrontation on the front line did not slow down.
Sergey Lavrov had a telephone conversation with his Armenian and Azerbaijani counterparts. Source: Website of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation.
On October 14, Lavrov offered the parties to deploy Russian military observers in the conflict zone.
Resumed conflict: The military confrontation between Armenia and Azerbaijan resumed on September 27. After the 1994 Ceasefire Agreement to end the Nagorno-Karabakh conflict, this is the largest-scale confrontation that continues until now. In 2016, as a result of the Four-Day War, Azerbaijan gained a small territorial advantage. In July 2020, a several-day-long confrontation took place near Nagorno-Karabakh at the Armenian-Azerbaijani border.
Why the Event is Important:  The continuation of the conflict poses a reputation risk to Russia as Armenia is its strategic ally and Azerbaijan became Russia’s important partner in recent years. Russia, if its mediation ensures the cessation of the hostilities, will emerge as the only power that can influence the ongoing processes in the region.
Collective Security Treaty Organization Exercises in Belarus
Main Event:  On October 12-16, 2020, the Unbreakable Brotherhood 2020 command-staff exercises of the peacekeeping forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) will be held at the Losvido military training ground in Vitebsk District, Belarus,
The official opening of the exercises. Source:  Website of the Collective Security Treaty Organization.
Event in Details:  More than 900 people will participate and over 120 units of equipment are involved in the exercises. CSTO peacekeepers will work out joint operations in Eastern Europe. From the Russian side, more than 140 servicemen of the Central Military District will participate in the exercises.
According to the Deputy Minister of Defense of Belarus, Chief of General Staff Alexander Wolfovich, the exercises will be held in two stages. As part of the exercises, participants will organize, prepare and conduct a peacekeeping operation in one of the CSTO regions.
The exercises coincide with a difficult period. The situation in three of the CSTO’s six members is difficult:  the protests in Belarus after the presidential elections did not stop, complete chaos reigns in Kyrgyzstan after the parliamentary elections and Armenia is involved in a military confrontation with Azerbaijan.
Other military exercises:
• On September 14-25, the Slavic Brotherhood-2020 joint Russian-Belarusian military exercises were held at the Brest military training ground in Belarus, near the Polish border.
• On September 21-26, the Kavkaz-2020 military strategic command-staff exercises were held in the Southern Military District of Russia.
Why the Event is Important:   Amid the ongoing military confrontation in Nagorno-Karabakh, one of the messages of the exercise may be that CSTO peacekeepers are ready to take part in ensuring peace in the South Caucasus.
President of Belarus Visits Opponents in Prison
Main Event:  On October 10, 2020, the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, visited opposition activists in an investigation isolator of the Security Committee.
Aleksander Lukashenko meets with opposition activists in prison. Source:  Website of the President of Belarus.
Event in Details:   Among 11 arrested activists who attended the meeting were several members of the opposition's Coordination Council and Lukashenko's main rival, Viktor Babariko, who was barred from running in the presidential election and was arrested. Maria Kolesnikova, one of the arrested leaders of the opposition, refused to meet the president.
Details of the four-hour meeting are unknown. However, the main topic of conversation was a constitutional reform. Lukashenko plans to amend the constitution to overcome the crisis which will include the redistribution of presidential power between other branches of government. After the meeting, Lukashenko changed the detention of several opposition activists to house arrest. Despite Lukashenko's attempts to "engage in dialogue" with the opposition, Babariko said that nothing was agreed at the meeting.
The Kremlin welcomed Lukashenko's initiative to meet with the opposition.
Political context:  The presidential elections in Belarus were held on August 9. Protests against the incumbent President, Aleksander Lukashenko, have been ongoing since then. The West did not recognize the election results and the European Union imposed sanctions on high-ranking officials in Belarus. Only Russia supported the Belarusian leader in the political crisis.
Why the Event is Important:  Russia believes that the dialogue initiated by Lukashenko, even with the imprisoned opposition activists, and the constitutional reform will help overcome the internal political crisis in Belarus which will lead to the development of political processes in favor of the Kremlin:  Lukashenko’s power, reliant only on Russia, will be weakened and create the possibility of a safe transfer of power.
Europe Imposed Sanctions on Companies Responsible for the Construction of a Railway Bridge in the Kerch Strait
Main Event:  On October 1, 2020, the EU announced asset freezes on four companies and two individuals involved in the construction of a railway bridge in the Kerch Strait.
Event in Details:  The railway bridge sits alongside a road bridge that was officially opened in May 2018. The railway line was opened later, in December 2019, both connecting mainland Russia with the Crimean peninsula.
After the opening of the road bridge, the European Union imposed sanctions on six companies involved in the construction. Russia was first sanctioned on March 17, 2014 for the annexation of Crimea. The list of sanctions is then updated periodically.
The Crimean peninsula. Source:  Wikipedia.
The construction of the 19-kilometer bridge was decided after the annexation of Crimea by Russia in March 2014. The bridge provided Russia with a direct land connection to the occupied region. The construction began in February 2016.
Why the Event is Important:  The EU’s decision, an expression of support to Ukraine, includes the annexation of Crimea on the international agenda and puts political and economic pressure on Russia.
The UK Will Boost the Ukrainian Navy
Main Event:  On October 8, 2020, the leaders of the United Kingdom and Ukraine signed a bilateral agreement aimed at curbing Russian influence.
Event in Details:   The Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, during his visit to London signed an agreement on a political, free trade and strategic partnership. The agreement was to be signed after the UK exited from the EU.
As part of the agreement the defense ministers of the two countries signed a memorandum on defense cooperation. The memorandum envisages spending USD 1.61 billion on naval equipment which is in dire straits after Russia's annexation of Crimea in 2014. The Ukrainian Foreign Minister, Dmitry Kuleba, also spoke about the possibility of establishing a British military base in the Nikolayev Oblast. However, a spokesman of the presidential administration later said that two new naval bases, planned to be built on the shores of the Azov and Black Seas, would be Ukrainian and not foreign.
Ukraine will also receive USD 6.5 million as a humanitarian aid from the United Kingdom to help people living in Kiyv-controlled territory and fight the new coronavirus pandemic.
Why the Event is Important:   After Russia's annexation of Crimea in 2014, Ukraine's military capabilities in the Black Sea and the Sea of Azov were significantly weakened. The UK support will boost the Ukrainian navy and strengthen its position towards Russia.
Kremlin Representative in Kyrgyzstan
Main Event:  On October 13, 2020, the Deputy Head of the Presidential Administration of Russia, Dmitry Kozak, arrived in Bishkek to resolve the internal political crisis in Kyrgyzstan.
Why the Event is Important:  Preliminary results of the parliamentary elections of October 4, 2020 sparked protests in Kyrgyzstan. The next day, nationwide protests succeeded in pushing the Central Election Committee to annul the outcome of the elections.
Russia's response
“The situation looks like a mess and chaos,” the Kremlin spokesman, Dmitry Peskov, said about ongoing events in Kyrgyzstan. The Kyrgyz President, Sooronbay Jeenbekov, had telephone conversations with the Russian president several times. On October 13, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak (Kozak also oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region) visited Kyrgyzstan to resolve the crisis. The telephone conversations with Putin and Kozak's visit were unsuccessful. On October 15, Sooronbay Jeenbekov resigned to avoid a further escalation of the domestic political crisis; however, the day before, he planned to resign only after new parliamentary elections.
Interim Prime Minister
On October 10, in the midst of complete chaos, at an extraordinary session of the parliament, Sadir Japarov was appointed the prime minister of the country. Parliament re-approved Japarov’s government and program on October 14 and the president confirmed this as well. On October 5, the day after the elections, Japarov was released from prison where he was serving an 11-year sentence. He will be prime minister during the transition period and then the president after Jeenbekov resigns.
The Russian political vector remains unchanged
At an emergency press conference, Japarov said that Russia was and will remain the main strategic partner of Kyrgyzstan and that the two countries have a lot in common, as well as from a geopolitical prospective. Japarov's statement was echoed by the newly appointed Minister of Foreign Affairs, Ruslan Kazakbayev.
Anti-Russian sentiments do not characterize Kyrgyz political parties. Most of them consider that deepening integration in the Eurasian Economic Union and developing bilateral relations with Russia are vital for the country.
Why the Event is Important:  The current events in Kyrgyzstan are not related to the Russia-West confrontation and are only conditioned by the internal political dynamics. Kyrgyzstan’s political elite is pro-Russian and the main challenge for Russia is to ensure a stable political environment in the country.
Russia Reveals an Estonian Spy
Main Event:  On October 6, 2020, the Federal Security Service of the Russian Federation arrested a Russian military serviceman in Smolensk and his brother in Pskov on charges of high treason.
Event in Details:  According to the Russian special services, the detainees were collecting and sharing state secret information with the Estonian special services. The military serviceman’s brother was permanently residing in Estonia.
"Spy wars" have intensified between Russia and the former Soviet republics in recent period. In August, a serviceman of the Strategic Missile Forces in Siberia was arrested on charges of handing over state secrets to Ukraine. In April, the Security Service of Ukraine arrested Major General Valery Shaitanov on charges of high treason and terrorist plots, and in May arrested a Russian spy suspected of illegally obtaining information on "modern missile systems."
Why the Event is Important:  Post-Soviet countries, which Russia considers to be its sphere of influence, are a special target of the Russian Special Services. The recent high level of espionage indicates a high degree of political confrontation between Russia and Ukraine and the Baltic states.