პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 21
• მოლდოვის ახალარჩეული პროდასავლური პრეზიდენტი მაია სანდუ დნესტრისპირეთიდან რუსი სამშვიდობოების გაყვანას ითხოვს.
• რუსეთი მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებაში აქტიურად არის ჩართული.
• სერგეი ლავროვი ბელარუსის პრეზიდენტს შეხვდა.
• კვიპროსის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია აღიარა და მეოთხე მართლმადიდებელი ეკლესია გახდა, რომელმაც რუსეთის წინააღმდეგობის მიუხედავად, მსგავსი გადაწყვეტილება მიიღო.
• რუსეთის დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალურ სააგენტოში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, კრემლის „რბილი ძალის“ გამოყენებას ახლო საზღვარგარეთში ახალი დანაყოფი უზრუნველყოფს.
მოლდოვის ახალარჩეული პრეზიდენტი დნესტრისპირეთიდან რუსი სამშვიდობოების გაყვანას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 16 ნოემბერს მოლდოვის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვებულ პროდასავლურ კანდიდატ მაია სანდუს გამარჯვება რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა მიულოცა.
მოლდოვის ახალარჩეული პრეზიდენტი მაია სანდუ. წყარო: TASS
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 1 ნოემბერს მოლდოვაში საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური გაიმართა. პირველ ტურში ხმების 36.16% ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა მაია სანდუმ (პროდასავლური პარტია „მოქმედება და სოლიდარობა“) მიიღო, მოქმედმა პრეზიდენტმა იგორ დოდონმა (ფორმალურად, დამოუკიდებელი კანდიდატი, თუმცა პრორუსული სოციალისტური პარტიის არაფორმალური ლიდერი) კი - 32.61%. 15 ნოემბერს არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვება სანდუმ მოიპოვა. მან ხმების 57.75% მიიღო. სანდუს ინაუგურაცია 24 დეკემბერს გაიმართება.
პუტინის მილოცვა
მიუხედავად იმისა, რომ საპრეზიდენტო არჩევნებში კრემლის ფავორიტი დოდონი იყო, მეორე ტურის დამთავრებიდან მალევე, პუტინმა სანდუს მისალოცი ტელეგრამა გაუგზავნა, სადაც იმედი გამოთქვა, რომ სანდუს საქმიანობა ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობის კონსტრუქციულ განვითარებას შეუწყობდა ხელს. სანდუმ პუტინს მადლობა გადაუხადა მოლდოვაში რუსეთის ელჩ ოლეგ ვასნეცოვთან შეხვედრის დროს.
სანდუს  გზავნილი - ეუთოს მისია რუსი სამშვიდობოების მაგივრად
30 ნოემბერს სანდუმ არჩეული პრეზიდენტის რანგში პირველი პრესკონფერენცია გამართა, სადაც დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რეგიონიდან რუსული ჯარის გაყვანის შესახებ რუსეთთან დიალოგის  გამართვის საკითხზე ისაუბრა. სანდუს განცხადებით, დნესტრისპირეთში რუსული შეიარაღებული ძალების ორი ნაწილია განლაგებული: ერთი ნაწილი, რუსეთის ჯარების ოპერატიული ჯგუფია, რომელიც მოლდოვის ტერიტორიაზე ყოველგვარი ოფიციალური შეთანხმების გარეშეა განთავსებული. ამიტომ ჯარების ეს ნაწილიც და ის შეიარაღება და საბრძოლო მასალა, რომელსაც ეს ნაწილი იცავს [სოფ. კოლბასნაში], უნდა გავიდეს. მეორე ნაწილი სამშვიდობო ძალებია, რომლებიც 1992 წლის 21 ივლისის შეთანხმების საფუძველზე იმყოფებიან მოლდოვაში. სანდუს აზრით, გამომდინარე იქიდან, რომ ამჟამად არ არის კონფლიქტის განახლების საფრთხე, დნესტრისპირეთიდან რუსული მშვიდობისმყოფელები უნდა გავიდნენ და ის ეუთოს ეგიდით მოქმედმა სამოქალაქო სამშვიდობო მისიამ უნდა ჩაანაცვლოს. [ამჟამად კონფლიქტის ზონაში მშვიდობას უზრუნველყოფს 402 რუსი სამხედრო, 492 წარმომადგენელი დნესტრისპირეთიდან, 355 მოლდოველი სამხედრო და 10 სამხედრო დამკვირვებელი უკრაინიდან].
სანდუმ ამ დღეებში ასევე განაცხადა, რომ იგი არ აღიარებს დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკის რუსული გაზის დავალიანებას. დავალიანება 1990-იანი წლების შემდეგ დაგროვდა და მილიარდობით აშშ დოლარს შეადგენს. ამდენი ხნის განმავლობაში დნესტრისპირეთი რუსეთიდან გაზს ისე იღებს, რომ ამისთვის საფასურს არ იხდის.
სანდუს მოსაზრების პასუხად რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ რუსეთი დნესტრისპირეთის კონფლიქტში „ძალიან მნიშვნელოვან როლს“ ასრულებს და „სტატუს-კვოს შეცვლამ“ შესაძლოა „სერიოზული დესტაბილიზაცია“ გამოიწვიოს. პესკოვის თქმით, სანდუს მოსკოვთან წინასწარ არ განუხილავს რუსი სამშვიდობოების ეუთოს დამკვირვებლებით შეცვლის წინადადება. პესკოვის შეფასებით, დოდონთან დიალოგი გაცილებით კონსტრუქციული იყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მოლდოვის პროდასავლური პრეზიდენტის ხელში მკვეთრად გაუმჯობესდება ურთიერთობა დასავლეთთან, გაიზრდება დასავლეთის მხრიდან ეკონომიკური მხარდაჭერაც, თუმცა ახალ პრეზიდენტს გაუჭირდება ისეთი ნაბიჯების გადადგმა, რომელსაც კრემლში არ იზიარებენ. ამის მიზეზი მოლდოვაზე რუსეთის მძლავრი გავლენაა, კერძოდ, მოლდოვის პარლამენტში პრორუსულ ძალებს საკმაო გავლენა აქვთ და მოლდოვის ეკონომიკური კავშირებიც რუსეთთან ჯერ კიდევ ანგარიშგასაწევი ფაქტორია.
რუსეთი მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებაში აქტიურად არის ჩართული
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 24 ნოემბერს მთიან ყარაბაღში სამხედრო დაპირისპირების შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელების საკითხი რუსეთის პრეზიდენტმა აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევსა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან სატელეფონო საუბრების დროს განიხილა.
სერგეი ლავროვის შეხვედრა ილჰამ ალიევთან. წყარო: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო
მოვლენა დეტალურად: სამი ქვეყნის ლიდერს შორის საუბრის მთავარი თემა, სამხედრო დაპირისპირების შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებასთან ერთად, მთიანი ყარაბაღის მოსახლეობის ჰუმანიტარული დახმარების, ეკონომიკური და რეგიონში სატრანსპორტო კომუნიკაციების აღდგენის საკითხები იყო.
პუტინის გარდა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებაში აქტიურად არიან ჩართული სხვა რუსი მაღალჩინოსნებიც. ყველაზე მაღალი დონის ვიზიტი 21 ნოემბერს შედგა ერევანსა და ბაქოში, როდესაც რუსეთის მაღალი დონის დელეგაცია ეწვია ორივე ქვეყანას. დელეგაციის წევრები იყვნენ რუსეთის პრემიერ-მინისტრის ორი მოადგილე (ალექსეი ოვერჩუკი და ალექსანდრ ნოვაკი), თავდაცვის მინისტრი სერგეი შოიგუ, საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი და სხვ.
9-პუნქტიანი შეთანხმების შესრულება
9 ნოემბერს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების მიღწევის შემდეგ მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონაში რუსი სამშვიდობოების განთავსება დაიწყო. უკვე 10 ნოემბრიდან 2000-მდე რუსი მშვიდობისმყოფელი განლაგდა უშუალოდ მთიან ყარაბაღსა და მის შემოგარენში. ამ ეტაპზე რეგიონში რუსეთის სამშვიდობო ძალების 23 პოსტია განთავსებული.
რუსეთის სამშვიდობო ძალების პოსტების განლაგება. წყარო: РИА Новости
რუსეთის მონიტორინგით მიმდინარეობდა შეთანხმების იმ ნაწილის შესრულებაც, რომელიც აზერბაიჯანისთვის ოკუპირებული რაიონების მშვიდობიან გადაცემას ითვალისწინებდა. აზერბაიჯანმა უკვე დაიბრუნა აღდამის, ქელბაჯარისა და 1 დეკემბერს - ლაჩინის რაიონი. მთიან ყარაბაღსა და სომხეთს შორის დამაკავშირებელი ლაჩინის 5-კილომეტრიანი დერეფნის უსაფრთხოებას კი რუსი სამშვიდობოები უზრუნველყოფენ.
სხვა მნიშვნელოვანი ამბები
• 18 ნოემბერს რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორმა სერგეი ნარიშკინმა მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების დარღვევის პროვოცირებაში დასავლეთის ზოგიერთ ქვეყანას დასდო ბრალი. ნარიშკინის შეფასებით, დასავლეთის ზოგიერთი ქვეყანა ცდილობს, რუსეთის სამხრეთ კავკასიიდან განდევნის მიზნით, კვლავ განახლდეს კონფლიქტი მთიან ყარაბაღში. მისი თქმით, აღნიშნული ძალები ცდილობენ სომხები დაარწმუნონ, რომ მთიან ყარაბაღში „მშვიდობა ერევნის დამარცხებაა“ და ავითარებენ იდეას, რომ აუცილებელია „გამარჯვებამდე ბრძოლა“. აზერბაიჯანელებს კი არწმუნებენ, რომ კრემლმა მათ „გამარჯვება მოპარა“.
• 20 ნოემბერს რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის დირექტორის ალექსანდრ ბორტნიკოვის განცხადებით, სომხური მხარის თხოვნით, სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე რუსი მესაზღვრეების დამატებითი ძალები განთავსდებიან, სულ - 188 სამხედრო მოსამსახურე, შესაბამის ტექნიკასთან ერთად.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის 9-პუნქტიანი შეთანხმების განხორციელებაში აქტიურად არის ჩართული, რაც სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერებთან ხშირ ურთიერთობაშიც აისახება. მოსკოვი ცდილობს, შეთანხმების ყველა პუნქტი უკლებლივ შესრულდეს, რაც მას წარმოაჩენს ერთადერთ ქვეყნად, რომელსაც სამხრეთ კავკასიაში კონფლიქტების კუთხით მნიშვნელოვანი როლისა და დადებული შეთანხმებების შესრულების უზრუნველყოფა შეუძლია.
სერგეი ლავროვი ბელარუსის პრეზიდენტს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 26 ნოემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი მინსკს ეწვია და ბელარუსის ბრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს შეხვდა.
სერგეი ლავროვის შეხვედრა ალექსანდრე ლუკაშენკოსთან. წყარო: ბელარუსის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: შეხვედრის დროს ლუკაშენკომ ლავროვს განუცხადა, რომ ბელარუსს სურს რუსეთთან ჰქონდეს „ძალიან ახლო, ძმური ურთიერთობები“. მისი თქმით, მინსკი ასევე მზად არის მოსკოვთან ერთად გადალახოს მსოფლიოში არსებული პრობლემები, დაწყებული პანდემიით და დამთავრებული აშშ-ის პრეტენზიებით „ერთპიროვნულ მმართველობაზე“. ლავროვმა პირისპირ შეხვედრა გამართა მის კოლეგა ვლადიმირ მაკეისთანაც.
ლავრომმა მაკეისთან შეხვედრის დროს კიდევ ერთხელ დასდო ბრალი აშშ-ს და რამდენიმე ევროპულ ქვეყანას ბელარუსის შიდა საქმეებში უხეშ ჩარევაში. ლავროვის თქმით, „დასავლეთი ე.წ. ფერადი რევოლუციების ბინძურ მეთოდებს იყენებს, მათ შორის, საზოგადოებრივი აზრით მანიპულაციას, ღიად ანტისამთავრობო ძალების მხარდაჭერას და მათ რადიკალიზაციას“. დასავლეთს ბელარუსის შიდა საქმეებში ჩარევაში ბრალი დასდო რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორმა სერგეი ნარიშკინმაც. ლუკაშენკოს თქმით, მის საწინააღმდეგო დემონსტრაციების უკან დასავლეთის ქვეყნები არიან, რომლებსაც მისი ხელისუფლებიდან ჩამოშორება სურთ.
პოლიტიკური კონტექსტი: ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომლის შემდეგადაც მოქმედი პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს წინააღმდეგ არ წყდება საპროტესტო გამოსვლები. დასავლეთმა ლუკაშენკო ლეგიტიმურ პრეზიდენტად არ აღიარა და ლუკაშენკოს და ბელარუსს მაღალჩინოსნებს სანქციები დაუწესა. შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ბელარუსის ლიდერს დახმარების ხელი მხოლოდ რუსეთმა გაუწოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი მოკლევადიან პერსპექტივაში ბელარუსში ლუკაშენკოს ძალაუფლების შენარჩუნებას ცდილობს და მთავარ საფრთხედ დასავლეთის ჩარევას მიიჩნევს. რუსეთის მიზანია, ბელარუსში უწყვეტი ანტისამთავრობო გამოსვლებისა და საგარეო ზეწოლის პირობებში, ლუკაშენკოს შიდა პოლიტიკური კრიზისის მოგვარებაში დაეხმაროს და პერსპექტივაში ბელარუსის ხელისუფლებაში ცვლილებები მოსკოვის პირობებით უზრუნველყოს.
კვიპროსის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია აღიარა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 25 ნოემბერს კვიპროსის ეკლესიის სინოდმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია აღიარა.
მოვლენა დეტალურად: კვიპროსის ეკლესიის სინოდმა ხმათა უმრავლესობით მხარი დაუჭირა ეკლესიის მეთაურის, მთავარეპისკოპოს ქრიზოსტომოს II-ის გადაწყვეტილებას, ლოცვებში მოიხსენიოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური ეპიფანე დუმენკო. სინოდი უკრაინის ეკლესიის საკითხს ორი დღე, 23 და 25 ნოემბერს, განიხილავდა. საბოლოოდ, უკრაინის ეკლესიის საკითხში მთავარეპისკოპოსის გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა სინოდის ათმა წევრმა, ექვსი წინააღმდეგი იყო და ერთმა თავი შეიკავა.
ქრიზოსტომოს II-მ ეპიფანე დუმენკო ლიტურგიის დროს ავტოკეფალური ეკლესიების მეთაურებს შორის პირველად 24 ოქტომბერს მოიხსენია, რამაც სინოდის ზოგიერთი წევრის უკმაყოფილება გამოიწვია. 20 ნოემბერს რუსეთის ეკლესიის სინოდმა კავშირები გაწყვიტა კვიპროსის ეკლესიის მეთაურთან. საინტერესოა, რომ ჯერ კიდევ 2018 წლის 26 ივლისს, კვიპროსის ეკლესიის მეთაური რუსეთის პატრიარქ კირილს არწმუნებდა, რომ უკრაინის ეკლესიის საკითხში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიციას იზიარებდა.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია და მისი აღიარება
2018 წლის 5 დეკემბერს არაღიარებული უკრაინული ეკლესიების გაერთიანების შედეგად ჩამოყალიბდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია. 2019 წლის 5 იანვარს სტამბოლში ხელი მოეწერა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის ტომოს, რომელიც 6 იანვარს კონსტანტინოპოლის მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ეპიფანეს გადასცა. მოგვიანებით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია აღიარეს ელადისა (2019 წლის 12 ოქტომბერი) და ალექსანდრიის (2019 წლის 8 ნოემბერი) მართლმადიდებელმა ეკლესიებმაც. დღეისთვის უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას 14 ავტოკეფალური ეკლესიიდან მხოლოდ ოთხი აღიარებს.
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიცია
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია არ ეთანხმება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიას და მიიჩნევს, რომ უკრაინის ტერიტორიაზე ერთადერთი კანონიკური მართლმადიდებელი ეკლესია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიაა, რომელიც რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიაში შედის და მაღალი ავტონომიით სარგებლობს. რუსული ეკლესიის პოზიციით, კონსტანტინოპოლის პატრიარქისა და შემდგომში სხვა ბერძნული ეკლესიების გადაწყვეტილებებმა მართლმადიდებელ სამყაროში სერიოზული ბზარი გააჩინა. რუსულმა ეკლესიამ იმ მართლმადიდებელ ეკლესიებთან, რომლებმაც უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალია აღიარეს, კავშირი ოფიციალურად გაწყვიტა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: მიუხედავად იმისა, რომ მართლმადიდებელი ეკლესიების უმრავლესობა თავს იკავებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღიარებისგან, მათ შორის, რუსეთის ეკლესიის პოზიციის გამოც, კვიპროსის ეკლესიის გადაწყვეტილება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის მორიგი გამარჯვებაა, რაც დამოუკიდებელი ეკლესიის შექმნის პროცესში წინგადადგმული ნაბიჯია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია ყველა ბერკეტს იყენებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღიარების პრევენციისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ჯერ მხოლოდ კონსტანტინოპოლის ეკლესიასთან დაახლოებულმა ეკლესიებმა აღიარეს, ეს მაინც ქმნის საფრთხეს, რომ მამავალ წლებში მათ უფრო მეტმა ეკლესიამ მიბაძოს, რაც რუსეთის ეკლესიის პრესტიჟისთვის დიდი დარტყმა იქნება.
სტრუქტურული ცვლილებები „Россотрудничество“-ში
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 16 ნოემბერს დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალურ სააგენტოში (Россотрудничество) სტრუქტურული და საკადრო ცვლილებები განხორციელდა.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 25 ივნისს სააგენტოს თავმჯდომარედ ევგენი პრიმაკოვი დაინიშნა, რომელმაც პირველივე დღეს ცვლილებების შესახებ განაცხადა. მან დანიშვნისთანავე სააგენტოს წინა ხელმძღვანელობა არაეფექტურ მართვაში დაადანაშაულა და სააგენტოს რეფორმირების შესახებ განაცხადა. მან ამ პოსტზე ელეონორა მიტროფანოვა შეცვალა.
სააგენტოს ახალი სტრუქტურა 2020 წლის 16 ნოემბერს ამოქმედდა. სტრუქტურული ცვლილების შედეგად, გაუქმდა დსთ-ის საქმეთა, საერთაშორისო განვითარებისა და ინტეგრაციის ხელშეწყობის სამმართველო, რომელიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებას კურირებდა. გაუქმებულ სამმართველოში შედიოდა სამხრეთ კავკასიის, აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ განყოფილებაც. ახალი სტრუქტურით, პოსტსაბჭოთა სივრცის მიმართულებით საორგანიზაციო-ანალიტიკური სამმართველო იმუშავებს, რომლის უფროსი ვალერი პლატონოვია. სამმართველოს შემადგენლობაში შედის ახლო საზღვარგარეთის ქვეყნების განყოფილება, რომლის უფროსიც ალექსანდრ პავლოვია.
ორგანიზაციის მომავალ გეგმებზე პრიმაკოვმა 17 ნოემბერს გამართულ ონლაინპრესკონფერენციაზე ისაუბრა. მისი თქმით, სახელი „Россотрудничество“ უნდა დარჩეს ოფიციალურ სახელად, თუმცა უნდა შეიქმნას „სახალხო“ სახელიც, რომლის წარმოთქმაც უფრო ადვილი იქნება. ასევე უნდა შეიცვალოს მეცნიერებისა და კულტურის რუსული ცენტრების სახელი, რომელიც ასევე რთულად წარმოსათქმელია. პრიმაკოვის განცხადებით, სააგენტოს საქმიანობაში პრიორიტეტული რეგიონი ახლო საზღვარგარეთი იქნება.
ევგენი პრიმაკოვის პრესკონფერენცია, 2020 წლის 17 ნოემბერი. წყარო: Россотрудничество-ს ვებგვერდი
სააგენტოს საქმიანობა
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი მიზანი საერთაშორისო ასპარეზზე საქართველოს წინააღმდეგ საინფორმაციო ომის წარმოება და „რბილი ძალის“ გამოყენებით საქართველოს პოლიტიკურ ცხოვრებაზე გავლენის მოხდენაა. 2008 წლის 6 სექტემბერს, რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით, რუსეთ-საქართველოს ომის დასრულებიდან მოკლე პერიოდში, საგარეო საქმეთა სამინისტროში საერთაშორისო სამეცნიერო და კულტურული თანამშრომლობის რუსული ცენტრის (Росзарубежцентр) მაგივრად, რომელიც 1994-2008 წლებში საქმიანობდა, ახალი უწყება ჩამოყალიბდა – დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტო. სააგენტოს დაფუძნების ძირითადი მიზანია ახლო და შორეულ საზღვარგარეთში რუსეთის გავლენის გაზრდა.
ფედერალური სააგენტო სამი ძირითადი მიმართულებით მუშაობს: ჰუმანიტარული თანამშრომლობა, საზოგადოებრივი დიპლომატია და საერთაშორისო განვითარების მხარდაჭერა. საქართველო-რუსეთს შორის არსებული ურთიერთობის გამო, საქართველოში სააგენტოს საქმიანობა შეზღუდულია, თუმცა თავისი სტრუქტურული ქვედანაყოფების საშუალებით, სააგენტო სხვადასხვა ღონისძიებას აფინანსებს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ არაკონტროლირებად აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიებზე.
ვინ არის ევგენი პრიმაკოვი?
პრიმაკოვი (ევგენი პრიმაკოვი უმცროსი) ცნობილი საბჭოთა და რუსი პოლიტიკოსისა და სახელმწიფო მოღვაწის შვილიშვილია. პრიმაკოვს მდიდარი ჟურნალისტური გამოცდილება აქვს. ჟურნალისტური საქმიანობის პერიოდში მისი ფსევდონიმი იყო ევგენი სანდრო. 2011-2014 წლებში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლეს კომისარიატში მუშაობდა. 2018 წელს საპრეზიდენტო არჩევნების დროს საპრეზიდენტო კანდიდატ ვლადიმერ პუტინის ნდობით აღჭურვილი პირი იყო. 2018 წლის 9 სექტემბერს სარატოვის ოლქიდან მე-7 მოწვევის სახელმწიფო დუმის დეპუტატად აირჩიეს. სახელმწიფო დუმაში საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტისა და სახელისუფლო ფრაქცია „ერთიანი რუსეთის“ წევრი იყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სააგენტოს ახალმა ხელმძღვანელმა ენერგიულად დაიწყო ცვლილებები. მისი მმართველობის პერიოდში მოსალოდნელია კრემლის „რბილი ძალის“ გააქტიურება ახლო საზღვარგარეთში, მათ შორის, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, სადაც სააგენტოს წარმომადგენლები აქტიურად არიან ჩართული მიმდინარე პროცესებში.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 21
• Moldova's new pro-Western President, Maia Sandu, calls for the withdrawal of Russian troops from Transnistria.
• Russia is actively involved in the implementation of the ceasefire agreement in Nagorno-Karabakh.
• Sergey Lavrov met with the President of Belarus.
• The Orthodox Church of Cyprus recognized the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church.
• As a result of structural changes at the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs, a new division will work to address the Kremlin’s “soft power” in the near abroad.
Moldova’s New President Calls for the Withdrawal of Russian Peacekeepers from Transnistria
Main Event:   On November 16, 2020, the President of Russia, Vladimir Putin, congratulated the pro-Western presidential candidate, Maia Sandu, who won the second round of the Moldovan presidential election.
Newly elected President of Moldova, Maia Sandu. Source:  TASS
Event in Details:  In Moldova the first round of the presidential election was held on November 1, 2020. In the first round, the former Prime Minister, Maia Sandu (the Action and Solidarity pro-Western party), received 36.16% while the incumbent President, Igor Dodon (formally an independent candidate, albeit an informal leader of the pro-Russian Socialist Party), received  32.61% of the votes. Maia Sandu won the second round with 57.75% of the votes. The inauguration of the new President will be held on December 24.
Putin’s congratulations
Although the Kremlin-backed presidential candidate was Dodon, Putin sent a congratulatory telegram to Sandu shortly after the end of the second round  expressing hope that Sandu's activities would contribute to the constructive development of relations between the two countries. Sandu thanked Putin during a meeting with the Russian Ambassador to Moldova, Oleg Vasnetsov.
Sandu’s message – The OSCE Mission to substitute Russian peacekeepers
On November 30, Sandu held her first press conference as President-elect and spoke about a dialogue with Russia on the withdrawal of Russian troops from the separatist region of Transnistria. According to Sandu, two units of the Russian Armed Forces are deployed in Transnistria:  one unit is an operational group of Russian troops stationed on the territory of Moldova without any official agreement. Therefore, this unit of troops should be withdrawn along with weapons and ammunition under its protection in the village of Kolbasna. The second unit is Russia’s peacekeeping force deployed in Moldova under the July 21, 1992 agreement. According to Sandu, Russia’s peacekeeping force should be replaced by civilian monitors under the OSCE since there is no threat of a resumption of the conflict. Currently, 402 Russian military servicemen, 492 Transnistrians, 355 Moldovans and ten military observers from Ukraine ensure peace in the conflict zone.
In recent days, Sandu also said that she did not recognize the debt of the Transnistrian separatist republic for Russian gas. The debt has been accumulated since the 1990s and amounts to billions of dollars. Transnistria has been receiving gas from Russia without paying for it since then.
Russia’s response
Responding to Sandu's statement, Dmitry Peskov, the Kremlin’s spokesman, said that Russia was playing a "very important role" in the Transnistrian conflict and the "change of the status quo" could lead to "serious destabilization." Peskov noted that Sandu had not discussed the proposal on the replacement of Russian peacekeepers with the OSCE observers with Moscow and that the dialogue with Dodon was much more constructive.
Why the Event is Important:  With the pro-Western President, Moldova’s relations with the West will be improved dramatically and economic support from the West will increase. However, it will be difficult for the new president to take steps that the Kremlin does not endorse as Russia has a strong influence over the country and there are influential pro-Russian forces in the Moldovan parliament. Moldova's economic ties with Russia should also be considered.
Russia is Actively Involved in the Implementation of the Ceasefire Agreement in Nagorno-Karabakh
Main Event:  On November 24, 2020, during a telephone conversation with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, the President of Russia discussed the implementation of the agreement on the cessation of all hostilities in Nagorno-Karabakh.
Sergey Lavrov meeting with Ilham Aliyev. Source:  Russian Ministry of Foreign Affairs
Event in Details:   In addition to the implementation of the agreement on a ceasefire and the cessation of all hostilities, the leaders of the three countries discussed issues of humanitarian aid to the population of Nagorno-Karabakh and the restoration of the economy and transport communications in the region.
Other high-ranking Russian officials are also actively involved in the implementation of the ceasefire agreement. On November 21, a high-level Russian delegation visited Yerevan and Baku. The delegation comprised two Russian Deputy Prime Ministers, Alexey Overchuk and Alexander Novak; the Defense Minister, Sergey Shoigu; the Foreign Minister, Sergey Lavrov, and others.
Implementation of the nine-point agreement
After signing the ceasefire agreement between Armenia and Azerbaijan on November 9, Russia started deploying its peacekeepers in the Nagorno-Karabakh conflict zone. As early as November 10, up to 2,000 Russian peacekeepers were stationed in Nagorno-Karabakh and around the conflict zone. At this stage, there are 23 posts of Russian peacekeepers in the region.
Dislocation of Russian peacekeeping forces. Source:  RIA Novosti
Russia also monitored the peaceful transfer of the occupied territories to Azerbaijan which was envisaged under the agreement. Azerbaijan reclaimed the Aghdam, Kelbajar and Lachin regions on December 1. Russian peacekeepers will ensure security for the Lachin corridor (5-km wide) between Nagorno-Karabakh and Armenia.
Other important developments:
• On November 18, Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, accused some Western countries of provoking Armenia and Azerbaijan to disrupt the ceasefire agreement in Nagorno-Karabakh. According to Naryshkin, some Western countries are trying to resume the conflict in Nagorno-Karabakh and oust Russia from Transcaucasia. He noted that these forces are trying to convince the Armenians that peace in Nagorno-Karabakh is “the defeat of Yerevan" and are promoting the idea that it is necessary to "fight for victory." The same forces are trying to convince the Azerbaijanis that the Kremlin "stole their victory."
• On November 20, Alexander Bortnikov, the Director of the Russian Federal Security Service, stated that at the request of the Armenian side, 188 additional Russian border guards with appropriate equipment would be deployed on the Armenian-Azerbaijani border.
Why the Event is Important:  Russia is actively involved in the implementation of the nine-point ceasefire agreement in Nagorno-Karabakh which is reflected in its frequent relations with the leaders of Armenia and Azerbaijan. Moscow seeks to ensure that there is compliance with all points of the agreement which will show that Russia is the only state that can play an important role in the conflicts in the South Caucasus.
Sergey Lavrov Met with the President of Belarus
Main Event:   On November 26, 2020, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, visited Minsk and met with the President of Belarus, Aleksander Lukashenko.
Sergey Lavrov meeting with Aleksander Lukashenko. Source:  Web-page of the President of Belarus.
Event in Details:  During the meeting, Lukashenko said that Belarus wanted to have "very close, fraternal relations" with Russia. He noted that Minsk was also ready to work with Moscow to address the challenges of the modern world, ranging from the pandemic to the US claims of "one-man rule." Lavrov also had a face-to-face meeting with his Belarusian counterpart, Vladimir McKay.
During the meeting with McKay, Lavrov once again accused the United States and several European countries of gross interference in the internal affairs of Belarus. According to Lavrov, "the West uses dirty methods of so-called colorful revolutions, including manipulating public opinion, openly supporting and radicalizing anti-government forces." Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, also accused the West of the allegations. Lukashenko noted that Western countries that want to oust him from power are behind the demonstrations against him.
Political context:  The presidential elections in Belarus were held on August 9. Protests against the incumbent President, Aleksander Lukashenko, have been ongoing since then. The West did not recognize the election results and the European Union imposed sanctions on Lukashenko and high-ranking officials in Belarus. Only Russia supported the Belarusian leader during the political crisis.
Why the Event is Important:  In the short run, Russia supports Lukashenko to maintain power in Belarus and sees the Western intervention as a major threat. Russia's goal is to help Lukashenko overcome the internal political crisis amid continuing anti-government rhetoric and external pressure and ensure a change of government in Belarus on Moscow’s terms.
Cypriot Orthodox Church Recognized the Ukrainian Orthodox Church
Main Event:  On November 25, 2020, the Holy Synod of the Church of Cyprus recognized the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church.
Event in Details:  The Holy Synod of the Church of Cyprus supported the decision of the Head of the Church, Archbishop Chrysostomos II, to commemorate in prayers the Head of the Ukrainian Orthodox Church, Epiphany Dumenko. The Holy Synod discussed the issue of the Ukrainian Church for two days, November 23 and 25. Eventually, Archbishop’s decision on the issue of the Church of Ukraine was supported by ten members of the Holy Synod while six opposed and one abstained.
For the first time, Chrysostomos II commemorated Epiphany Dumenko among the leaders of the autocephalous churches during the liturgy on October 24 which provoked reactions as well as a great opposition. On November 20, the Synod of the Russian Church severed ties with the Head of the Church of Cyprus. Interestingly, as early as July 26, 2018, the Head of the Church of Cyprus assured Patriarch Kirill of Russia that he shared the position of the Russian Orthodox Church on the issue of the Ukrainian Church.
Ukrainian Orthodox Church and its Recognition
The Ukrainian Orthodox Church was established on December 5, 2018 as a result of the unification of the unrecognized Ukrainian churches. On January 5, 2019, the Tomos decree of the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church was signed in Istanbul. The Patriarch of the Orthodox Church of Constantinople handed over the decree to Metropolitan Epiphanius of Kyiv and All Ukraine on January 6. Later, the Ukrainian Orthodox Church was recognized by the Orthodox Churches of Greece (October 12, 2019) and Alexandria (November 8, 2019). Today, only four from the 14 autocephalous churches recognize the Ukrainian Orthodox Church.
Position of the Russian Orthodox Church
The Russian Orthodox Church does not recognize the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church and considers that the only canonical Orthodox Church in Ukraine is the Ukrainian Orthodox Church of the Moscow Patriarchate which enjoys a high degree of autonomy. The decision of the Patriarch of Constantinople and later other Greek Churches which opposed the position of the Russian Church caused a serious rift in the Orthodox world. The Russian Church has officially severed ties with those Orthodox Churches which recognized the autocephaly of the Ukrainian Church.
Why the Event is Important for Ukraine:  Although most Orthodox Churches refrain from recognizing the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church and taking the position of the Russian Church into account as well, the decision of the Church of Cyprus is another victory for the Ukrainian Orthodox Church and a step forward in the process of establishing an independent church.
Why the Event is Important for Russia:  The Russian Orthodox Church uses all levers to prevent the recognition of the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church. Although the Ukrainian Orthodox Church was initially only recognized by churches close to the Church of Constantinople, the threat that more churches imitate this decision still exists which would be a major blow to the prestige of the Russian Church.
Structural Changes at the Rossotrudnichestvo Office
Main Event:  Structural changes were made at the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (Rossotrudnichestvo) on November 16, 2020.
Event in Details:  On June 25, 2020, Yevgeny Primakov was appointed as the Head of the Agency. He accused the previous management of the Agency of inefficient management and announced reforms on the very first day. Primakov replaced Eleonora Mitrofanova in this post.
The new structure of the agency was launched on November 16, 2020. As a result of the structural change, the Division of the CIS Affairs, International Development and Integration Support, which oversaw the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region, was abolished. The abolished division also included the South Caucasus, Abkhazia and South Ossetia divisions. With the new structure, the organizational-analytical division will work in the direction of the post-Soviet space headed by Valery Platonov. The division includes the Division of Near Foreign Countries headed by Alexander Pavlov.
Primakov spoke about the future plans of the organization at an online press conference on November 17. According to him the name Rossotrudnichestvo will remain in official papers and a new "public" name, easier to pronounce, will appear. The same applies to the Russian Centers of Science and Culture which is also difficult to pronounce. The Middle East will be the priority region for the activities of the Agency, noted Primakov.
Yevgeny Primakov’s online press conference, November 17, 2020. Source:  Web-page of the Rossatrudnichestvo.
Activities of the Agency
One of the objectives of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation is to wage information warfare against Georgia in the international arena and address “soft power” to impact Georgian political life. On September 6, 2008, shortly after the end of the Russian-Georgian war and by a decree of the President of Russia, the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Cooperation was established at the Ministry of Foreign Affairs. The Agency replaced the Russian Center for International Scientific and Cultural Cooperation (Роззарубежцентр) which operated under the Ministry in 1994-2008. The Agency is aimed at increasing Russia's influence in the near and far abroad.
The Agency operates in three key areas:  humanitarian cooperation, public diplomacy and support for international development. Due to the relations between Georgia and Russia, the Agency’s activities in Georgia are limited; although, by means of its structural units, it funds various initiatives in Abkhazia and the Tskhinvali region which are territories beyond the control of the central government of Georgia.
Who is Yevgeny Primakov?
Primakov (Yevgeny Primakov Jr.) is the grandson of a famous Soviet and Russian politician and statesman. Primakov has a rich journalistic experience. During his journalistic career, his pseudonym was Yevgeny Sandro. In 2011-2014, he worked at the UN High Commissioner for Refugees. During the 2018 presidential election, he was a trustee of the presidential candidate, Vladimir Putin. On September 9, 2018, he was elected as a member to the State Duma of the 7th convocation from Saratov Oblast. He was a member of the State Duma Committee on International Affairs and the United Russia ruling political party.
Why the Event is Important:  The new Head of the Agency vigorously embarked on changes. During his tenure, the Kremlin is expected to intensify its "soft power" in near abroad, including Abkhazia and the Tskhinvali region, where the Agency is actively involved in ongoing processes.