რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 65, 30 ნოემბერი - 6 დეკემბერი, 2020
მოლდოვის ახალი არჩეული პრეზიდენტის, მაია სანდუს ბოლოდროინდელ მოთხოვნას ქვეყნის სეპარატისტული რეგიონიდან , დნესტრისპირეთიდან, რუსეთის ჯარების გაყვანის თაობაზე, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა შემდეგნაირად უპასუხა: „ჩვენ გაგვიჭირდება ასეთი უპასუხისმგებლო მოთხოვნის შესრულება.“ რუსეთს მოლდოვის დნესტრისპირეთის რეგიონში დაახლოებით 1500 ჯარისკაცი ჰყავს განლაგებული.
რუსეთის მიერ მთიან ყარაბაღში განლაგებულმა სამხედროებმა ოფიციალურად მოიპოვეს კონტროლი 5 კილომეტრის სიგანის ლაჩინის დერეფანზე, რომელიც წარმოადგენს ერთადერთ დამაკავშირებელ სატრანსპორტო დერეფანს სომხეთსა და 2020 წლის ომის შემდეგ სომხური კონტროლის ქვეშ დარჩენილ ყარაბაღის ნაწილზე.
ომი ლიბიაში - აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის გენერალური ინსპექტორის ინფორმაციით, არაბთა გაერთიანებული საამიროები აფინანსებს რუსული სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ მებრძოლების აქტივობებს ლიბიაში.
ომი სირიაში - გავრცელდა ინფორმაცია, 1 დეკემბერს იდლიბის რეგიონში რუსეთის მიერ განხორციელებული საჰაერო დარტყმების შესახებ. პარალელურად, გავრცელებული ინფორმაციით, აშშ-ს არმიის მიერ M2 Bradley ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანების ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში განლაგების შედეგად, იკლო დაძაბულობამ ამერიკელ და რუს სამხედროებს შორის აღნიშნულ არეალში, რომელიც მანამდე მუდმივი საგზაო ინციდენტების სცენას წარმოადგენდა ხსენებული ორი ქვეყნის სამხედროებს შორის.
ომი უკრაინაში - დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 4 დეკემბერს დაიჭრა ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
დიდი ბრიტანეთის სამეფო საზღვაო ძალების ინფორმაციით, ბოლო პერიოდში ბრიტანეთის სანაპიროსთან იმატა რუსული სამხედრო მცურავი საშუალებების აქტივობამ. აღნიშნულ განცხადებაში იგულისხმება ჩრდილოეთის ფლოტის  „უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“, შავი ზღვის ფლოტის „გაუმჯობესებული კილო“  კლასის (პროექტი 636.3) დიზელის წყალქვეშა ნავი „სტარი ოსკოლი“ და „პროექტი 22160“ კლასის დიდი ზომის საპატრულო კატარღა „ვასილი ბიკოვი“, ასევე ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი „ბოიკი“ და რამდენიმე მხარდამჭერი გემი.
ბრიტანული ფრეგატი „ლანკასტერი“ აცილებს რუსულ კორვეტს „ბოიკი“
წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალ პანტელეევი“, რომლებიც იმყოფებიან ხანგრძლივ ექსპედიციაში ინდოეთისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში, 30 ნოემბრიდან 3 დეკემბრამდე იმყოფებოდნენ შრი-ლანკაში, რის შემდეგაც ბენგალის ყურისკენ დაიძრნენ.
2021 წელს, კალინინგრადის ოლქში, ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსი დაქვემდებარებაში ჩამოყალიბდება მექანიზებული დივიზია. რუსულ მედიაში არსებული ინფორმაცია მიანიშნებს იმაზე, რომ ახალი დივიზია პირველ რიგში,  კორპუსის უკვე არსებული ძალებით დაკომპლექტება, თუმცა მითითებულია, რომ მე-11 კორპუსის სამანევრო ბატალიონების რიცხვი გაიზრდება.
რუსეთმა, სადავო კურილიის კუნძულებიდან ერთ-ერთზე - იტურუფის კუნძულზე, განათავსა S-300V4 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები. იაპონიამ საპასუხოდ პროტესტი გამოხატა. მიუხედავად იმისა, რომ არ დაზუსტებულა ინფორმაცია კონკრეტულად რომელ დანაყოფს მიეკუთვნება აღნიშნული სისტემები, სავარაუდოდ ისინი აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის 38-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო ბრიგადას (ბირობიჯანი, ებრაელთა ავტონომიური ოლქი) ეკუთვნის.
რუსეთმა MiG-31BM ტიპის გზაგადამჭრელები განალაგა ანადირის საჰაერო ბაზაზე, ჩუკოტკის ავტონომიურ ოკრუგში. თვითმფრინავები მიეკუთვნება წყნარი ოკეანის ფლოტის საზღვაო ავიაციას და, სავარაუდოდ, მასში შემავალ 317-ე შერეულ საავიაციო პოლკს (ელიზოვოს საჰაერო ბაზა, კამჩატკის მხარე).
1 დეკემბერს, სევერნის საჰაერო ბაზაზე (ივანოვო) ახალი, 81-ე სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის პოლკი ჩამოყალიბდა. ახალი პოლკი მიეკუთვნება სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობის (შტაბ-ბინა მოსკოვში) მე-12 სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის დივიზიას (შტაბ-ბინა ტვერში). აღნიშნული პოლკი დაკომპლექტებულია Il-76MD ტიპის სტრატეგიული სატვირთო თვითმფრინავებით. ამასთან, დაგეგმილია რომ მომავალში პოლკს გადაეცემა Il-76MD-90A ტიპის თვითმფრინავები.
პოლკის ჩამოყალიბებისადმი მიძღვნილი ცერემონია ივანოვოში
ასევე 1 დეკემბერს, ახალი, შერეული საავიაციო ესკადრილია ჩამოყალიბდა პლესეცკის საჰაერო ბაზაზე მირნიში, არხანგელსკის ოლქში. ესკადრილია დაექვემდებარა სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობის მე-12 სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის დივიზიის 566-ე სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის პოლკს. ესკადრილიაში ირიცხება An-26 ტიპის სატრანსპორტო თვითმფრინავები, Mi-8 ტიპის შვეულმფრენები და Orlan ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 90-ე სატანკო დივიზიას (შტაბ-ბინა ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი), Terminator-ის ტიპის შეჯავშნული საბრძოლო მანქანების 8 ერთეულისგან შემდგარი პირველი პარტია გადაეცა.
შეჯავშნული საბრძოლო მანქანა Terminatior
მე-14 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის არმიის (შტაბ-ბინა ეკატერინბურგში) 76-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა სამარაში) 185-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკმა (ბერიოზოვსკი, სვერდლოვსკის ოლქი) დაასრულა S-300PS სისტემებიდან S-400 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებზე გადაიარაღება.
რუსების განცხადებით, ისინი S-70 Okhotnik-ის ტიპის უპილოტო საფრენ აპარატს გზაგადამჭრელის როლში ცდიან.
49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) 205-ე მექანიზებულმა ბრიგადამ (ბუდიონოვსკი, სტავროპოლის მხარე) მიიღო 30 ერთეული ახალი, 9K33 Verba ტიპის ხელით გადასატანი სარაკეტო სისტემა და 10 ერთეული Strela-10MN ტიპის ახლო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა.
3 დეკემბერს, პლესეცკის კოსმოდრომიდან გაეშვა Soyuz-2.1b ტიპის რაკეტა, რომელმაც ორბიტაზე გაიტანა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს კუთვნილი „ნანო-ზომის“ სამხედრო თანამგზავრი ERA-1, იგივე Cosmos-2548.
შავი ზღვისა და ბალტიის ფლოტების საზღვაო ძალებმა, საკუთარ სამოქმედო არეალებში ფართომასშტაბიანი წვრთნები გამართეს. რუსების ინფორმაციით, სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო მისი დაწყების დროს შავი ზღვის ფლოტის ბაზებზე მყოფმა ყველა მცურავმა საშუალებამ. რაც შეეხება ბალტიის ფლოტს, გავრცელებული ინფორმაციით, მათი მხრიდან წვრთნაში ჩართული იყო 50 გემი.
წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანმა, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერმა „ვარიაგმა“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ადმირალ პანტელეევმა“, რომლებიც 1 ნოემბრიდან იმყოფებიან ხანგრძლივ ექსპედიციაში ინდოეთისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში, ბენგალის ყურეში ინდოეთის საზღვაო ძალებთან ერთად, ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს.

Geostrategic Activities Following requests of Moldova’s new president Maia Sandu for the Russian troops based in the breakaway Transnistria region to withdraw from the sovereign Moldovan territory, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov responded: “We shall hardly be able to accept a rather irresponsible demand like this.” Russia has about 1,500 troops stationed in Moldova’s Transnistria region. Russian troops deployed to Nagorno-Karabakh have officially gained control over the five-kilometer wide Lachin corridor that remains the only transport connection between Armenia and the Armenian-controlled portion of Nagorno-Karabakh, following the Armenian-Azerbaijani war in the fall of 2020. War in Libya – According to the U.S. Defense Department’s Inspector General, the United Arab Emirates (UAE) is financing activities of the Russian Wagner group mercenaries in Libya. War in Syria – Russian air strikes in the Idlib region were reported on 1 December 2020. Meanwhile, U.S. Army’s deployment of M2 Bradley infantry fighting vehicles to the north-eastern Syria has reportedly resulted in lowering tensions with Russian troops in the area that in the past used to be a scene of frequent road incidents between the two powers’ militaries. War in Ukraine – One Ukrainian soldier was wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline on 4 December 2020. The British Royal Navy reported increased recent activity of the Russian naval vessels near the coasts of Britain. The Russian ships in question included the Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, the Black Sea Fleet’s Improved Kilo / Project 636.3 class diesel submarine Stary Oskol and Project 22160 class large patrol ship Vasily Bykov, the Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Boikiy, and several support ships. British frigate Lancaster shadows Russian corvette Boikiy The Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, on a long-range expedition in the Indo-Pacific region since 1 November 2020, visited Sri Lanka on 30 November-3 December, before proceeding to the Bay of Bengal.
Structural Changes A mechanized division will be established in Kaliningrad Oblast in 2021, under the Baltic Fleet’s 11th Army Corps. Information in the Russian media indicates that the new division will primarily consist of the 11th Army Corps’s presently existing forces, although it is suggested that the number of the 11th Corps’s maneuver battalions will increase. Russia has stationed S-300V4 surface-to-air missile systems on the Iturup/Etorofu Island, one of the disputed Kuril Islands. Japan has lodged a protest in response. While it is not specified in the Russian information what unit these systems belong to, they are likely to be a part of the Eastern Military District’s 38th Anti-Aircraft Missile Brigade (Birobidzhan, Jewish Autonomous Oblast). Russia has stationed MiG-31BM interceptors at the air base in Anadyr, Chukotka Autonomous Okrug. The planes belong to the Pacific Fleet’s Naval Aviation and likely a part of the 317th Mixed Aviation Regiment (Yelizovo air base, Kamchatka Krai). A new 81st Military Transport Aviation Regiment was established at the Severny air base in Ivanovo, Ivanovo Oblast, on 1 December 2020. The new regiment belongs to the 12th Military Transport Aviation Division (HQ in Tver) of the Military Transport Aviation Command (HQ in Moscow). It is equipped with Il-76MD strategic airlifters, but is intended to receive new Il-76MD-90A aircraft in the future. The regiment establishment ceremony in Ivanovo Also on 1 December, a new mixed aviation squadron was established at the Plesetsk air base in Mirny, Arkhangelsk Oblast. The squadron belongs to the 566th Military Transport Aviation Regiment (Seshcha air base, Bryansk Oblast), 12th Military Transport Aviation Division (HQ in Tver) of the Military Transport Aviation Command (HQ in Moscow). The squadron is equipped with An-26 transport aircraft, Mi-8 helicopters and Orlan UAVs.
Rearmament and Modernization The 90th Tank Division (HQ in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) has received its first batch of eight Terminator armored fighting vehicles. The 185th Anti-Aircraft Missile Regiment (Beryozovsky, Sverdlovsk Oblast), which belongs to the 76th Air Defense Division (HQ in Samara) of the 14th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Yekaterinburg), has completed its transfer from the S-300PS to the S-400 surface-to-air missile systems. Russians say they are testing the S-70 Okhotnik type UAV in the role of an interceptor. The 205th Mechanized Brigade (Budyonnovsk, Stavropol Krai) of the 49th Army (HQ in Stavropol) received 30 of the new 9K333 Verba man-portable air-defense systems (MANPADS) and ten Strela-10MN short-range surface-to-air missile systems.
Space A Soyuz-2.1b rocket started from the Plesetsk Cosmodrome on 3 December 2020, delivering the Russian Defense Ministry’s “nanosized” military satellite ERA-1, also designated Cosmos-2548.
Exercises* Naval forces of the Black Sea Fleet and the Baltic Fleet conducted large-scale exercises in their respective areas. According to the Russians, all vessels of the Black Sea Fleet that were present at their bases engaged in the drills. On the Baltic Fleet, 50 vessels have reportedly participated in the exercise. The Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, on a long-range expedition in the Indo-Pacific region since 1 November 2020, conducted a joint exercise with India’s navy in the Bay of Bengal. *The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation. |