რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 67, 14 - 20 დეკემბერი, 2020
ომი უკრაინაში - 14-20 დეკემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიჭრა ერთი უკრაინელი სამხედრო და ერთი სამოქალაქო პირი.
რუსეთი აფრიკაში - გავრცელებული ცნობით, რუსეთმა გადაისროლა „რამდენიმე ასეული სამხედრო და მძიმე შეიარაღება“ ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში (ცარ), რათა მხარდაჭერა გაუწიოს ქვეყნის სახელისუფლებო ძალებს, რომელიც მეამბოხეთა ალიანსთან მძიმე ბრძოლებშია ჩართული.
რუსული წყაროების თანახმად, შავი ზღვის ფლოტის „გაუმჯობესებული კილოს“ კლასის (პროექტი 636.3) დიზელის წყალქვეშა ნავი „კრასნოდარი“, მინიმუმ ერთი წელი იმსახურებს ხმელთაშუა ზღვაში რუსეთის საზღვაო ესკადრაში.
ინდოეთისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში 1 ნოემბრიდან ექსპედიციაში მყოფი წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი„ვარიაგი“ და „უდალოი Iკლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი„ადმირალ პანტელეევი“, 14-17 დეკემბრის პერიოდში კუნძულ იავაზე მდებარე ინდონეზიის ქალაქ სურაბაიაში იმყოფებოდნენ
ბალტიის ფლოტის „სტერეგუშჩი“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტმა „სტოიკიმ“ დატოვა ბალტიისკის სამხედრო-საზღვაო ბაზა და დაიწყო ხანგრძლივი ექსპედიცია, რომელიც ნახევარ წელს გასტანს და მოიცავს ატლანტის ოკეანეს, ინდოეთის ოკეანესა და ხმელთაშუა ზღვას.
სტოიკი
15 დეკემბერს, რუსეთის საზღვაო ძალებს შეუერთდა „ივან გრენი“ კლასის (პროექტი 11711) სადესანტო გემი „პიოტრ მორგუნოვი“. აღნიშნული გემი ჩრდილოეთის ფლოტში იმსახურებს, პოლიარნის საზღვაო ბაზაზე.
როსტოვის ოლქში, ქალაქ როსტოვის სიახლოვეს, ფუნქციონირება დაიწყო Nebo-UM ტიპის საჰაერო და სარაკეტო თავდაცვის სარადარო სადგურმა.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 55-ე მექანიზებულმა (სამთო) ბრიგადამ (კიზილი, ტუვის რესპუბლიკა) Orlan-10 ტიპის სადაზვერვო უპილოტო საფრენი აპარატები (უსა) მიიღო.
მე-2 არმიის (შტაბ-ბინა სამარაში) 21-ე მექანიზებულ (მძიმე) ბრიგადას (ტოცკოე, ორენბურგის ოლქი) 15 ერთეული მოდერნიზებული BMP-2M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანა გადაეცა.
აშშ-ს კოსმოსური სარდლობის ინფორმაციით, რუსეთმა, პლესეცკის კოსმოდრომიდან, Nudol-ის ტიპის პირდაპირი აღმავლობის ანტი-თანამაგზავრული რაკეტის სატესტო გასროლა განახორციელა.
საქართველოში, კერძოდ, ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონში, რუსულმა საარტილერიო და ყუმბარმტყორცნელთა დანაყოფებმა სწავლებები ჩაატარეს. რუსებთან ერთად, საარტილერიო სწავლებაში მონაწილეობა მიიღეს ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო დაჯგუფებებმა.

War in Ukraine – One Ukrainian serviceman and one civilian were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 14-20 December 2020.
Russia in Africa – Russia has reportedly deployed "several hundred soldiers and heavy weapons" to the Central African Republic (CAR) to support the country’s government which is engaged in heavy fighting against a rebel alliance.
According to Russian sources, the Black Sea Fleet’s Improved Kilo / Project 636.3 class diesel submarine Krasnodar will serve in the Russian naval squadron in the Mediterranean Sea for at least a year.
The Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, on a long-range expedition in the Indo-Pacific region since 1 November 2020, visited Indonesia’s city of Surabaya, on the island of Java, on 14-17 December 2020.
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy left the Baltiysk naval base for a long-range expedition, which will continue for half year, in the Atlantic and Indian Oceans and the Mediterranean Sea.
Stoikiy
Ivan Gren / Project 11711 class landing ship Petr Morgunov joined the Russian navy on 15 December 2020. It will serve with the Northern Fleet, at the Polyarny naval base.
A Nebo-UM type air and missile defense radar station began to function in Rostov Oblast, near the city of Rostov.
The 55th Mechanized (Mountain) Brigade (Kyzyl, Tyva Republic) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) received Orlan-10 reconnaissance UAVs.
The 21st Mechanized (Heavy) Brigade (Totskoye, Orenburg Oblast) of the 2nd Army (HQ in Samara) received 15 modernized BMP-2M infantry fighting vehicles.
According to the U.S. Space Command, Russia test-fired Nudol direct-ascent anti-satellite missile from the Plesetsk Cosmodrome.
Russian artillery and grenade launcher troops in occupied Tskhinvali Region, Georgia, conducted exercises. Armed groups of Russia’s proxy regime in Tskhinvali took part in the artillery exercise together with the Russians.