• მოსკოვმა სომხეთისა და აზერბაიჯანის უსაფრთხოების სამსახურების ხელმძღვანელებს უმასპინძლა.
• აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერი მოსკოვში რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და მთავრობის მაღალი დონის წარმომადგენლებს შეხვდა.
პირველი აზერბაიჯანული გაზი ევროპაში
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 31 დეკემბერს „შაჰ-დენიზის კონსორციუმმა“ კასპიის ზღვაში შაჰ-დენიზის საბადოდან, სამხრეთის გაზის დერეფნის გავლით, ევროპაში კომერციული გაზის ტრანსპორტირების დაწყების შესახებ განაცხადა. აზერბაიჯანული სახელმწიფო კომპანია „SOCAR”-ის პრეზიდენტმა როვნაგ აბდულაევმა მოვლენას „ისტორიული დღე“ უწოდა.
მოვლენა დეტალურად: შაჰ-დენიზის გაზის საბადო კასპიის ზღვაში მდებარეობს და აზერბაიჯანს ეკუთვნის. გაზის ევროპაში ექსპორტირების მიზნით სამხრეთის გაზის დერეფანში რამდენიმე მილსადენი აშენდა. პროექტის პირველ ეტაპზე, 2018 წლისთვის დასრულდა სამხრეთ კავკასიის მილსადენის გაფართოებისა და ტრანსანატოლიის მილსადენის პროექტების მშენებლობა. 2020 წლისთვის კი პროექტის მესამე მონაკვეთი - ტრანსადრიატიკის მილსადენი აშენდა. 3500 კმ სიგრძის მილსადენი აზერბაიჯანიდან ევროპაში გაზის ტრანსპორტირებას უზრუნველყოფს.
შაჰ-დენიზის საბადო 1999 წელს აღმოაჩინეს და დაახლოებით 1 ტრილიონი კუბური მეტრი გაზის მარაგს მოიცავს. საბადოს ექსპლუატაციის პირველი ეტაპის განხორციელება 2006 წელს დაიწყო. 10 მლრდ კუბური მეტრი გაზი ყოველწლიურად მიეწოდება აზერბაიჯანს, საქართველოსა და თურქეთს. პროექტის მეორე ეტაპზე 16 მლრდ კუბური მეტრი გაზის ტრანსპორტირებაა გათვალისწინებული. პირველი მომხმარებლები იქნებიან: იტალია, საბერძნეთი და ბულგარეთი.
სამხრეთის გაზის დერეფანი რამდენიმე მონაკვეთისგან შედგება: სამხრეთ კავკასიის მილსადენის გაფართოება (SCPX) აზერბაიჯანისა და საქართველოს ტერიტორიებზე გადის, აზერბაიჯანში - 428 კმ, საქართველოში - 59 კმ, ტრანსანატოლიის მილსადენი (TANAP) თურქეთის ტერიტორიაზე გადის და მისი სიგრძეა 1900 კმ, ტრანსადრიატიკის მილსადენი (TAP) საბერძნეთში, ალბანეთსა და იტალიაში გადის და მისი სიგრძეა 878 კმ.
სამხრეთის გაზის დერეფანი. წყარო: სამხრეთის გაზის დერეფნის ვებგვერდი
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი აზერბაიჯანისთვის: აზერბაიჯანის ისტორიაში ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც აზერბაიჯანული გაზი მილსადენით პირდაპირ ევროპაში გავა, რაც ეკონომიკური სარგებელის მიღების გარდა, აზერბაიჯანს ევროპის ენერგოსფეროში მნიშვნელოვან მოთამაშედ ჩამოყალიბების საშუალებას  მისცემს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ევროპისთვის: მიუხედავად იმისა, რომ აზერბაიჯანული გაზის მოცულობა რუსეთიდან იმპორტირებულ გაზთან შედარებით უმნიშვნელოა, სამხრეთის გაზის დერეფნის ამოქმედება გრძელვადიან პერსპექტივაში ალტერნატიული მარშრუტის განვითარებისა და რუსეთზე დამოკიდებულების შემცირების შესაძლებლობას შექმნის.
„ყარაბაღი აზერბაიჯანია“
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 17 დეკემბერს ტრადიციულ ყოველწლიურ პრესკონფერენციაზე რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა განაცხადა, რომ საერთაშორისო სამართლის მიხედვით ყარაბაღი აზერბაიჯანის შემადგენელი ნაწილია.
მოვლენა დეტალურად: პუტინის შეფასებით, იგი არ ფიქრობს, რომ მთიანი ყარაბაღის ირგვლივ კონფლიქტი 2020 წელს გარეშე ძალების ჩარევის შედეგად გაღვივდა. პუტინის განცხადებით, „რუსეთი მრავალი წლის განმავლობაში მიიჩნევდა, რომ მთიანი ყარაბაღის ირგვლივ დაკავებული შვიდი რაიონი აზერბაიჯანს უნდა დაბრუნებოდა. თავად მთიანი ყარაბაღის სტატუსი უცვლელი უნდა დარჩეს, მაგრამ აუცილებლად უნდა შენარჩუნებულიყო მთიან ყარაბაღსა და სომხეთს შორის კავშირის შესაძლებლობა, რისთვისაც იყო შეთავაზებული „ლაჩინის დერეფანი“.“
მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შედეგად, აზერბაიჯანმა შვიდი ოკუპირებული რაიონიდან ოთხი სამხედრო გზით დაიბრუნა, სამი კი - 9 ნოემბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით, რომელიც რუსეთის შუამავლობით გაფორმდა. „ლაჩინის დერეფნით“ სომხეთსა და მთიან ყარაბაღს შორის უსაფრთხო გადაადგილებას რუსი სამშვიდობოები უზრუნველყოფენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის პრეზიდენტმა კიდევ ერთხელ დააფიქსირა მოსკოვის პოზიცია, რომ მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიის გარეთ სომხური მხარის მიერ შვიდი აზერბაიჯანული რაიონის დაკავებას მოსკოვი არ ეთანხმებოდა და სომხეთთან სტრატეგიული მოკავშირეობის მიუხედავად, ამ რაიონების აზერბაიჯანისთვის დაბრუნებას უჭერდა მხარს.
მოსკოვში სომხეთისა და აზერბაიჯანის უშიშროების სამსახურის ხელმძღვანელების შეხვედრას უმასპინძლეს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 28 დეკემბერს რუსეთის ფედერაციის უშიშროების ფედერალური სამსახურის უფროსმა ალექსანდრ ბორტნიკოვმა მოსკოვში სომეხ და აზერბაიჯანელ კოლეგებს უმასპინძლა.
სომხეთისა და აზერბაიჯანის უშიშროების სამსახურების უფროსების
შეხვედრა მოსკოვში. წყარო: Asbarez.com
მოვლენა დეტალურად: სომხეთის ეროვნული უშიშროების სამსახურის დირექტორი არმენ აბაზიანი აზერბაიჯანის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროს ალი ნაგიევს მოსკოვში შეხვდა. შეხვედრას ბორტნიკოვიც ესწრებოდა. შეხვედრაზე მთიან ყარაბაღში რუსეთის შუამავლობით მიღწეული 9 ნოემბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს. სომხური მხარის ცნობით, სხვა აქტუალურ საკითხებთან ერთად პატიმრების გაცვლასა და ომის დროს დაკარგული ადამიანების ძიებაზეც იმსჯელეს.
ბორტნიკოვის ვიზიტები ერევანსა და ბაქოში
ბორტნიკოვი 18 დეკემბერს მოკლევადიანი ვიზიტით ჯერ ერევანს ესტუმრა, შემდეგ კი - ბაქოს. ბორტნიკოვის შეხვედრების მთავარი მიზანი პოსტკონფლიქტურ გარემოში წარმოქმნილი პრობლემების მოგვარება იყო, მათ შორის: სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის საზღვრების დემარკაცია და დელიმიტაცია, სომხეთში რუსი მესაზღვრეების საქმიანობა, მთიან ყარაბაღში სამშვიდობო ძალების საქმიანობა და რეგიონის განაღმვა (18 დეკემბერს რუსმა სამშვიდობოებმა პირველი დანაკარგი განიცადეს, როდესაც გზის განაღმვის დროს ერთი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა).
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ალექსანდრ ბორტნიკოვის აქტიურობა და მისი შეხვედრები ერევანსა და ბაქოში მიუთითებს, რომ რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახური პოსტკონფლიქტურ დარეგულირებაში აქტიურად ჩაერთვება და მიმდინარე პროცესებზე მისი გავლენა მაღალი იქნება.
მოლდოვის ახალარჩეული პრეზიდენტი რუმინეთის პრეზიდენტს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 29 დეკემბერს მოლდოვის ახალარჩეული პრეზიდენტი მაია სანდუ რუმინეთის პრეზიდენტ კლაუს იოჰანის კიშინიოვში შეხვდა.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 15 ნოემბერს მოლდოვაში საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა მაია სანდუმ (პროდასავლური პარტია „მოქმედება და სოლიდარობა“) მოქმედი პრეზიდენტი იგორ დოდონი (ფორმალურად, დამოუკიდებელი კანდიდატი, თუმცა პრორუსული სოციალისტური პარტიის არაფორმალური ლიდერი) დაამარცხა. სანდუმ ხმების 57.75% მიიღო. სანდუს ინაუგურაცია 24 დეკემბერს ჩატარდა.
სანდუ მოლდოვის ევროპასთან დაახლოების მომხრეა და მისი წინამორბედისგან განსხვავებით, რუსეთთან ურთიერთობის განვითარებას სკეპტიკურად უყურებს. სანდუმ არჩეული პრეზიდენტის რანგში პირველ პრესკონფერენციაზე დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რეგიონიდან რუსული ჯარის გაყვანის შესახებ რუსეთთან დიალოგის  გამართვის საკითხზე ისაუბრა. სანდუს განცხადებით, დნესტრისპირეთიდან რუსული მშვიდობისმყოფელები უნდა გავიდნენ და ის ეუთოს ეგიდით მოქმედმა სამოქალაქო სამშვიდობო მისიამ უნდა ჩაანაცვლოს. სანდუს ინიციატივა კრემლში უკვე შეაფასეს. რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ რუსეთი დნესტრისპირეთის კონფლიქტში „ძალიან მნიშვნელოვან როლს“ ასრულებს და „სტატუს-კვოს შეცვლამ“ შესაძლოა „სერიოზული დესტაბილიზაცია“ გამოიწვიოს. პესკოვის შეფასებით, დოდონთან დიალოგი გაცილებით კონსტრუქციული იყო.
საგარეო პრიორიტეტების ცვლილება
ნიშანდობლივია, რომ ეს მოლდოვაში რუმინეთის პრეზიდენტის პირველი ვიზიტია ბოლო ექვს წელიწადში. დოდონის პრეზიდენტობის დროს დასავლეთთან ურთიერთობა გაცივდა. დოდონი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ყველაზე პრორუსულ პრეზიდენტად ითვლებოდა. მისი ინიციატივით მოლდოვამ პრორუსულ ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში დამკვირვებლის სტატუსიც კი მიიღო.
სანდუს პრეზიდენტობის დროს მოსალოდნელია ევროკავშირთან ურთიერთობის განვითარება, რაშიც მოლდოვას რუმინეთის, რომელთანაც საერთო ენა და კულტურა აქვს, დიდი მხარდაჭერის იმედი უნდა ჰქონდეს. სანდუს განცხადებით, ქვეყანაში ახალი საგარეო და შიდა პოლიტიკის ერა იწყება, რაც რუმინეთთან სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარებასაც გულისხმობს. რუმინეთის პრეზიდენტი სანდუს უკვე დაჰპირდა ეკონომიკურ დახმარებას და ევროკავშირის მიერ რუმინეთისთვის გამოყოფილი კოვიდის ვაქცინის საკუთარი კვოტიდან 200 ათას დოზას.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუმინეთის პრეზიდენტის მოლდოვის ახალარჩეულ პრეზიდენტთან შეხვედრა სიმბოლურია, რადგან ევროპაში სწორედ რუმინეთია მოლდოვის ევროპული ამბიციის მთავარი მხარდამჭერი. პრორუსი დოდონის პირობებში მოლდოვურ-რუმინული ურთიერთობები გაცივდა და ამჯერად ამ ურთიერთობებისთვის ახალი მუხტის მიცემის შესაძლებლობა იქმნება.
სანდუს მთავარი გამოწვევა: სანდუს ევროპული გეგმების მთავარ ბარიერად შესაძლოა საპარლამენტო მხარდაჭერის ნაკლებობა იქცეს, რადგან პარლამენტში სანდუს მომხრეები არ არიან უმრავლესობაში. ამიტომაც, სანამ ჯერ კიდევ მაღალია სანდუს რეიტინგი, მისთვის მნიშვნელოვანია ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნა და ძლიერი პროდასავლური საპარლამენტო გუნდის შექმნა. გამომდინარე იქიდან, რომ მოლდოვა საპარლამენტო რესპუბლიკაა და პრეზიდენტს საკმარისი ძალაუფლება არ გააჩნია, სანდუს პარლამენტის მხარდაჭერის გარეშე დასავლეთთან პოლიტიკური დაახლოება გაუჭირდება.
აშშ-ის სენატმა ბელარუსში ახალი ელჩი დაამტკიცა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 15 დეკემბერს აშშ-ის სენატმა ბელარუსში აშშ-ის ელჩად სახელმწიფო დეპარტამენტის ევროპისა და ევრაზიის საქმეების ბიუროს თანამშრომელი ჯული ფიშერი ერთხმად დაამტკიცა. ფიშერის კანდიდატურა სენატს დასამტკიცებლად პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ჯერ კიდევ მაისში წარუდგინა.
მოვლენა დეტალურად: ფიშერი 12-წლიანი ინტერვალის შემდეგ ბელარუსში აშშ-ის პირველი ელჩი იქნება. იგი გამოცდილი დიპლომატია და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მუშაობის გამოცდილება აქვს, მათ შორის, რუსეთში, მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის დროს – საქართველოში და ვიქტორ იუშჩენკოს პრეზიდენტობის პერიოდში – უკრაინაში. იგი რუსეთის სპეციალისტია. მან კარგად იცის რუსული და ასევე  ქართულადაც შეუძლია ლაპარაკი.
ბელარუსი აშშ-ის ელჩმა 2008 წელს დატოვა. ეს იყო ორმხრივი ურთიერთობების გაუარესების ლოგიკური გაგრძელება. მანამდე ვაშინგტონმა ეკონომიკური სანქციები დააწესა ბელარუსის და პრეზიდენტ ალექსანდრ ლუკაშენკოს ახლო გარემოცვის წინააღმდეგ. შემდეგ წლებში მინსკის ვაშინგტონთან ურთიერთობა ეტაპობრივად უმჯობესდებოდა. თუმცა, 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ვაშინგტონის მხრიდან ლუკაშენკოს კრიტიკა გაიზარდა. ბელარუსის ლიდერმა კვლავ შეაქცია ზურგი დასავლეთს და ძალაუფლების გადარჩენას რუსეთის მხრიდან დახმარებაში ხედავს. ამის მიუხედავად, ვაშინგტონი არ აპირებს უარი თქვას ახალი ელჩის გაგზავნაზე.
დიპლომატის სიკვდილი
25 დეკემბერს გარდაიცვალა ბელარუსი დიპლომატი, რომელიც 12-წლიანი ინტერვალის შემდეგ აშშ-ში ელჩად დაინიშნა. 49 წლის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალეჰ კრაუჩანკა მოულოდნელად გარდაიცვალა. იგი ივლისში დაინიშნა ელჩად, მაგრამ ჯერ არ იყო გადასული ვაშინგტონში სამუშაოდ. იგი ამერიკული მიმართულებით დიდი ხანია მუშაობდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნებამდე აშშ-ის ელჩის დანიშვნა იმედს იძლეოდა, რომ დასავლეთისა და ბელარუსის ლიდერის ურთიერთობა გაუმჯობესდებოდა, მაგრამ პოსტსაარჩევნო გარემოში, როდესაც ბელარუსში ლუკაშენკოს საწინააღმდეგო გამოსვლები არ წყდება, დასავლეთმა კი სანქციები დაუწესა ბელარუსს, ახალ ელჩს ისეთ პოლიტიკურ გარემოსთან მოუწევს ადაპტირება, სადაც, ლუკაშენკოს გარემოცვაში, ანტიდასავლური განწყობები მძლავრობს. უფრო მეტიც, დასავლეთთან ურთიერთობის შემდგომი გაუარესების შემთხვევაში, ელჩის ბელარუსში ჩასვლის საკითხიც კი შესაძლოა სათუო გახდეს.
ბელარუსმა რუსული კრედიტიდან 500 მლნ აშშ დოლარი მიიღო
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 30 დეკემბერს ბელარუსსა და რუსეთს შორის გაფორმებული სამთავრობო შეთანხმების ფარგლებში ბელარუსმა რუსული კრედიტის ნაწილი - 500 მლნ აშშ დოლარი მიიღო.
მოვლენა დეტალურად: რუსული კრედიტის მიღების შესახებ შეთანხმებას 21 დეკემბერს მოეწერა ხელი. 2020 წელს ბელარუსი 500 მლნ აშშ დოლარს მიიღებს, დანარჩენ 500 მლნ აშშ დოლარს კი - 2021 წელს. 1 მლრდ აშშ დოლარის რუსული კრედიტის მიზანია რუსეთის ფედერაციისა და სტაბილურობისა და განვითარების ევრაზიული ფონდის მიმართ ბელარუსის დავალიანების მომსახურება და ბელარუსის ბიუჯეტის მხარდაჭერა.
2020 წლის 14 სექტემბერს სოჭში შეხვედრისას რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინი ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს კრედიტით დახმარება დაჰპირდა. საბოლოოდ 1 მლრდ აშშ დოლარის კრედიტზე შეთანხმდნენ. ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, რომელმაც ლუკაშენკოს ხელისუფლება ეკონომიკური გამოწვევების წინაშეც დააყენა, რუსული კრედიტი ლუკაშენკოსთვის „მაშველი რგოლის“ როლსაც ასრულებს. კრედიტი ბელარუსსა და მის სახელმწიფო კომპანიებს ვალების გასტუმრებასა და ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველყოფაში დაეხმარება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბელარუსში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე რუსული კრედიტი მოკლევადიან პერსპექტივაში ლუკაშენკოს ძალაუფლების შენარჩუნებაში დაეხმარება. თუმცა, ამავე დროს, კრედიტის ხარჯვისთვის წამოყენებული პირობები ლუკაშენკოს კრემლის პოლიტიკური მოთხოვნების მძევლად აქცევს.
აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერის სამუშაო შეხვედრები მოსკოვში
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 11-19 დეკემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია სამუშაო ვიზიტით რუსეთში იმყოფებოდა.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წელს ეს ბჟანიას რიგით მეშვიდე ოფიციალური ვიზიტი იყო რუსეთში. წინა ვიზიტებისგან განსხვავებით, რომლის შესახებაც ძალიან მწირი ინფორმაცია ვრცელდებოდა, აღნიშნული ვიზიტი განსაკუთრებით დატვირთული იყო. ბჟანია ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის მთავრობის არაერთ წარმომადგენელს შეხვდა. შეხვედრების მთავარი მიზანი ბჟანიასა და რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შორის 12 ნოემბერს ქ. სოჭში მიღწეული შეთანხმების განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა იყო.
12 ნოემბრის შეთანხმება
2020 წლის 12 ნოემბერს ბჟანია პუტინს სოჭში შეხვდა. შეხვედრის მთავარი შედეგი ინტეგრაციის ახალი პროგრამის მიღება იყო, კერძოდ, მხარეებმა  აფხაზეთის კანონმდებლობის რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის საფუძველზე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამა დაამტკიცეს. პროგრამის მიზანია რუსეთის მიერ ინიცირებულ ან მხარდაჭერილ ინტეგრაციულ პროცესებში აფხაზეთის სრულყოფილი მონაწილეობისთვის ხელსაყრელი პირობების შექმნა. პროგრამის ფარგლებში, 2-3 წლის განმავლობაში, 45 ღონისძიების განხორციელებაა დაგეგმილი. ამ პერიოდში უნდა განხორციელდეს კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია არაერთ სფეროში: ეკონომიკა, ფინანსები (საბიუჯეტო და საგადასახადო პოლიტიკა, საგარეო-ეკონომიკური და საბანკო საქმიანობა, ინვესტიციების დაცვა, საბაჟო სამართალი), ენერგეტიკა, სოციალური სფერო (მედიცინა, განათლება, სოციალური დაცვა).
ბჟანიას შეხვედრები
ვიზიტის ფარგლებში ბჟანია შეხვდა რუსეთის მთავრობის მინისტრებსა და სხვადასხვა ფედერალური უწყების ხელმძღვანელებს, მათ შორის: პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორს, ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკს, ადმინისტრაციის უფროსის პირველ მოადგილე სერგეი კირიენკოს, საგადასახადო სამსახურისა და ფედერალური საბაჟო სამსახურის უფროსებს, უშიშროების ფედერალური სამსახურის დირექტორსა და უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევს, რომელიც საბჭოში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. ბჟანია ასევე შეხვდა  ჯანდაცვის, ტრანსპორტის, სოფლის მეურნეობისა და ფინანსთა მინისტრებს.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა დიმიტრი კოზაკთან. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ვებგვერდი
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 12 ნოემბრის შეთანხმების შემდეგ განხორციელებული მაღალი დონის შეხვედრები მიუთითებს, რომ რუსეთი დაინტერესებულია აფხაზეთის რუსეთის სოციალურ-ეკონომიკურ სივრცეში ინტეგრაცია დააჩქაროს და აფხაზური მხრიდან მთელ რიგ საკითხებში (მათ შორის: უძრავი ქონებისა და ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის შეძენა) არსებული წინააღმდეგობა ეკონომიკური თუ პოლიტიკური ბერკეტების გამოყენების გზით დროულად დაძლიოს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 23
• In accordance with international law, the President of Russia considers Nagorno-Karabakh to be part of Azerbaijan.
• Moscow hosted heads of the Security Services of Armenia and Azerbaijan.
• Moldova's new president rejects pro-Russian foreign policy.
• US Senate approves a new US ambassador to Belarus.
• Belarus received the first tranche of a USD 1 billion Russian loan.
• De facto leader of Abkhazia met with high-ranking representatives of the Russian Presidential Administration and government in Moscow.
First Azerbaijani Gas Delivery to Europe
Main Event:  On December 31, 2020, the Shah Deniz consortium announced the commencement of commercial gas deliveries to Europe from the Shah Deniz gas field in the Caspian Sea offshore via the newly-completed Southern Gas Corridor (SGC) pipeline system. Rovnag Abdullayev, the President of the Azerbaijani state-owned SOCAR company, called the event “historic.”
Event in Details:  The Shah Deniz gas field, located in the Caspian Sea, belongs to Azerbaijan. Several pipelines have been built along the Southern Gas Corridor to export gas to Europe. The first phase of the project was the construction of the South Caucasus Pipeline Expansion and the Trans-Anatolian Pipeline which was completed by 2018. The third section of the project, the Trans-Adriatic Pipeline, was constructed in 2020. The 3,500 km-long pipeline will deliver gas from Azerbaijan to Europe.
The Shah Deniz gas field was discovered in 1999. It contains about one trillion cubic meters of gas reserves. The first phase of the Shah Deniz field began production in 2006 delivering more than 10 billion cubic meters of gas to Azerbaijan, Georgia and Turkey per annum. The second phase of the project envisages the delivery of an additional 16 billion cubic meters of gas to its first consumers: Italy, Greece and Bulgaria.
The Southern Gas Corridor comprises several sections:  the South Caucasus Pipeline Expansion (SCPx) runs through Azerbaijan and Georgia, a 428 km-section of the pipeline runs through Azerbaijan and 59 km passes through Georgia; the 1,900 km-long Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) passes through Turkey and the 878 km-long Trans-Adriatic Pipeline (TAP) passes through Greece, Albania and Italy.
Southern Gas Corridor. Source:  Web-page of the Southern Gas Corridor
Why the Event is Important for Azerbaijan: For the first time in the history of Azerbaijan, Azerbaijani gas will be delivered directly to Europe through a pipeline network which, in addition to economic benefits, allows Azerbaijan to become an important player in the European energy sector.
Why the Event is Important for Europe:  Although the volume of Azerbaijani gas is insignificant as compared to gas imported from Russia, the operation of the Southern Gas Corridor will create an opportunity to develop an alternative route and reduce reliance on Russia in the long run.
“Karabakh is Azerbaijan”
Main Event:  At a traditional annual press conference on December 17, 2020, the Russian President, Vladimir Putin, said that Karabakh is an integral part of Azerbaijan from an international legal standpoint.
Event in Details:  According to Putin, the conflict over Nagorno-Karabakh in 2020 was not triggered by the intervention of foreign forces. As Putin stated:  “Russia has long believed that the seven occupied regions around Nagorno-Karabakh should have been returned to Azerbaijan. The status of Nagorno-Karabakh itself should remain unchanged but the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia, for which the Lachin corridor was proposed, should have been preserved.”
As a result of the second Nagorno-Karabakh war, Azerbaijan recaptured four of the seven occupied regions and reclaimed the other three under the Russia-brokered November 9 ceasefire agreement. Russian peacekeepers ensure the safe movement between Armenia and Nagorno-Karabakh through the Lachin corridor.
Why the Event is Important:  The Russian President reiterated that Moscow, despite its strategic alliance with Armenia, does not approve of the seizure of seven Azerbaijani districts outside of Nagorno-Karabakh by the Armenian side and supports the return of these districts to Azerbaijan.
Armenian-Azerbaijani Security Chiefs Meet in Moscow
Main Event:  On December 28, 2020, Alexander Bortnikov, the Head of the Federal Security Service of the Russian Federation, hosted his Armenian and Azerbaijani counterparts in Moscow.
Ministerial Meeting. Source:  Asbarez.com
Event in Details:  The Director of the National Security Service of Armenia, Armen Abazian, met in Moscow with the Chief of the State Security Service of Azerbaijan, Ali Naghiyev. Bortnikov also attended the meeting. Issues related to the implementation of the Nagorno-Karabakh November 9 ceasefire agreement mediated by Russia were discussed at the meeting. According to the Armenian side, the issues of the exchange of prisoners and the search for missing people during the war were among the topics for discussion.
Bortnikov’s visits to Yerevan and Baku
On December 18, Bortnikov paid a short-term visit, first to Yerevan and then to Baku. The main purpose of Bortnikov's visits was to resolve post-conflict issues, including the demarcation and delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, the activities of Russian border guards in Armenia, the deployment of peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh and the demining of the region (on December 18, Russian peacekeepers suffered a first casualty in the region when one Russian military serviceman was killed while demining a road).
Why the Event is Important:  Alexander Bortnikov's participation in post-war processes, as well as his visits to Yerevan and Baku, indicates that the Russian Federal Security Service will be actively involved in the post-conflict settlement process and Russia's influence on the ongoing processes will be high.
Moldova’s New President Meets with the President of Romania
Main Event:  On December 29, 2020, the newly elected President of Moldova, Maia Sandu, met with the President of Romania, Klaus Iohannis, in Chisinau.
Event in Details:  In the second round of the presidential election in Moldova on November 15, 2020, the former Prime Minister, Maia Sandu (the Action and Solidarity pro-Western party), defeated the incumbent President, Igor Dodon (formally an independent candidate, albeit an informal leader of the pro-Russian Socialist Party). Sandu received 57.75% of the votes and was inaugurated on December 24.
Sandu advocates Moldova's rapprochement with Europe and, unlike her predecessor, is skeptical about developing relations with Russia. At her first press conference as President-elect, Sandu spoke about a dialogue with Russia on the withdrawal of Russian troops from the separatist region of Transnistria. According to Sandu, Russia’s peacekeeping force should leave Transnistria and be replaced by civilian monitors under the OSCE. Responding to Sandu's statement, Dmitry Peskov, the Kremlin’s spokesman, said that Russia was playing a "very important role" in the Transnistrian conflict and the "change of the status quo" could lead to a "serious destabilization." Peskov also noted that the dialogue with Dodon was much more constructive.
Change of foreign priorities
It is noteworthy that this is the first visit of the President of Romania to Moldova in the last six years. Moldova’s relations with the West cooled during Dodon's tenure. Dodon was considered the most pro-Russian president in the post-Soviet space. On his initiative, Moldova was even granted an observer status in the pro-Russian Eurasian Economic Union.
Relations with the European Union are expected to develop during Sandu's presidency and Moldova looks forward to strong support from Romania with which it shares a common language and culture. According to Sandu, the country is entering a new era of foreign and domestic policy which also includes the development of a strategic partnership with Romania. The Romanian President has already pledged Sandu economic aid and 200,000 doses of the COVID-19 vaccine from its own quota allocated by the European Union.
Why the Event is Important:  The meeting of the Romanian president with the newly elected president of Moldova is symbolic as in Europe, Romania is considered as the main supporter of Moldova's European ambitions. Moldovan-Romanian relations cooled under the pro-Russian Dodon and this time there is an opportunity to give these relations a new charge.
Sandu's Main Challenge:  The main obstacle to Sandu's European plans could be the lack of parliamentary support since Sandu's supporters do not constitute a majority in parliament. Therefore, while Sandu's rating remains high, it is important to call early parliamentary elections and create a strong pro-Western parliamentary team. Since Moldova is a parliamentary republic and the president does not have enough power, political rapprochement with the West will be difficult without parliamentary support.
US Senate Approves a New Ambassador to Belarus
Main Event:  On December 15, 2020, the US Senate unanimously approved Julie Fisher, an employee of the State Department's Bureau of European and Eurasian Affairs, as the new ambassador to Belarus. The US President, Donald Trump, submitted her nomination to the Senate for confirmation in early May.
Event in Details:  Fisher will be the first US ambassador to Belarus after a 12-year hiatus. Julie Fisher is a well-versed diplomat in post-Soviet countries and served in Russia, Georgia (during Mikheil Saakashvili's presidency) and Ukraine (during Viktor Yushchenko’s presidency). She is a Russia expert, knows Russian well and can also speak Georgian.
After the deterioration of bilateral relations between the US and Belarus, the US ambassador left the country in 2008. Earlier, Washington had imposed economic sanctions on Belarus and on President Aleksander Lukashenko. In subsequent years, Minsk's relations with Washington gradually improved. However, Washington criticized Lukashenko over the August 9 presidential elections and the Belarusian leader has once again turned his back on the West, expecting to retain power with the support of Russia. Nevertheless, Washington is not going to refuse to send a new ambassador.
Death of a diplomat
Aleh Krauchanka, the Deputy Foreign Minister of Belarus, died suddenly on December 25 at the age of 49 years. He was appointed as the first ambassador to the United States after a 12-year hiatus in July 2020; however, he had not yet taken up his post in Washington. Aleh Krauchanka has been working in the American direction for a long time.
Why the Event is Important:  The appointment of the US ambassador on the eve of the August 9 presidential elections gave hope for improved relations between the West and the Belarusian leader but in the post-election environment with protests against Lukashenko continuing in Belarus and the West imposing sanctions on the country, the new ambassador will have to adapt to an environment in which anti-Western sentiment around Lukashenko is intensifying. Moreover, if relations with the West deteriorate further, the ambassador's arrival in Belarus may even become a point of contention.
Belarus Receives a USD 500 Million Loan from Russia
Main Event:  On December 30, 2020, Belarus received part of a Russian loan under a government agreement signed between Belarus and Russia.
Event in Details:  The parties signed a loan agreement on December 21. Belarus will receive USD 500 million in 2020 and the remaining USD 500 million – in 2021. The purpose of the USD 1 billion Russian loan is to support the budget of Belarus and to pay the debt of Belarus against the Russian Federation and the Eurasian Fund for Stability and Development.
During a meeting in Sochi on September 14, 2020, the Russian President, Vladimir Putin, pledged a USD 1.5 billion loan to the President of Belarus, Aleksander Lukashenko; however, the parties finally agreed on USD 1 billion. In the wake of the political crisis in Belarus which followed the August 9 presidential elections, Lukashenko's government faced economic challenges as well. The Russian loan is a "lifeline" for Lukashenko. The loan will help Belarus and its state owned companies to pay off debts and ensure financial stability.
Why the Event is Important:  Amid the political crisis in Belarus, the Russian loan will help Lukashenko maintain his power for the short period. However, the terms of the loan make Lukashenko a hostage to the Kremlin's political demands.
De Facto Leader of Abkhazia Holds Working Meetings in Moscow
Main Event:  On December 11-19, 2020, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, paid a working visit to Russia.
Event in Details:  This was Bzhania's seventh official visit to Russia in 2020. Unlike his previous visits, about which little information was available, this visit was particularly busy. During the visit, Bzhania met with several representatives of the Russian government. The main purpose of the meetings was to discuss issues related to the implementation of the November 12 agreement reached in Sochi between Bzhania and the Russian President, Valdimir Putin.
November 12 agreement
On November 12, 2020, Bzhania met with Putin in Sochi. The main result of the meeting was the adoption of a new integration program. The parties approved the program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia on the basis of the harmonization of Abkhazian and Russian legislations. The program aims at creating favorable conditions for the full participation of Abkhazia in the integration processes initiated or supported by Russia. Within the framework of the program, 45 events are planned for a two-to-three year period. During this time, legislation should be harmonized in a number of fields:  economics, finance (budget and tax policy, foreign economic and banking activities, investment protection, customs law), energy and the social sphere (medicine, education, social protection).
Bzhania’s meetings
During the visit, Bzhania met with ministers of the Russian government and heads of various federal agencies, including Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Presidential Administration, responsible for the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region; Sergey Kiriyenko, the First Deputy Chief of Staff; Rashid Nurgaliyev, the Deputy Secretary of the Security Council, overseeing the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region, and the heads of the Tax and Federal Customs Service as well as the ministers of Health, Transport, Agriculture and Finance.
Aslan Bzhania meeting with Dmitry Kozak. Source:  Web-page of the de facto President of Abkhazia
Why the Event is Important:  High-level meetings following the November 12 agreement indicate that Russia is interested in accelerating the integration of Abkhazia into Russia's socio-economic space and overcoming the Abkhaz opposition in a number of issues (including the acquisition of real estate and energy infrastructure) through the use of economic or political leverage.