რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 71, 18 – 24 იანვარი, 2021
ომი უკრაინაში - 18-24 იანვრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე დაიღუპა ერთი და დაიჭრა კიდევ ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - 21 იანვარს, რუსულმა საჰაერო ძალებმა დარტყმები განახორციელა იდლიბის რეგიონში, სირიელი მეამბოხეების წინააღმდეგ.
რუსეთი აფრიკაში - ოფიციალური მოსკოვის მიერ „სამხედრო ინსტრუქტორებად“ წოდებული რუსი სამხედროები, რომლებიც ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში დეკემბერში გაგზავნეს, ქვეყანაში განუსაზღვრელი ვადით რჩებიან.
ბოლო ინფორმაციით, რუსეთის ახალი „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი ალდარ ციდენჟაპოვი“ ვლადივოსტოკის სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე იმსახურებს. მანამდე არსებული გეგმებით, გემის დისლოკაციის ადგილი პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის სამხედრო-საზღვაო ბაზა უნდა ყოფილიყო, კამჩატკის ნახევარკუნძულზე.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა პენიცილინის ტიპის თერმო-აკუსტიკური საარტილერიო დაზვერვის სისტემების პირველი პარტია  მიიღო.
პენიცილინის ტიპის საარტილერიო დაზვერვის სისტემა
რუსეთმა მიანმართან (ბირმა) ხელი მოაწერა შეთანხმებას, რომელიც ითვალისწინებს ამ უკანასკნელისთვის Pantsir-S1 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემების, Orlan-10E ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატებისა და უცნობი ტიპის სარადარო სადგურების მიყიდვას.

Geostrategic Activities War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and one was wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 18-24 January 2021. War in Syria – Russian air force conducted strikes against Syrian rebels in the Idlib region on 21 January 2021. Russia in Africa – Russian troops, officially designated by Moscow as “military instructors,” sent to the Central African Republic in December, are set to remain in the country for an indefinite period of time.
Rearmament and Modernization Russia’s new Steregushchiy / Project 20380 class corvette Aldar Tsydenzhapov will serve at the Vladivostok naval base, according to the latest information. Previous plans involved the ship’s stationing at the Petropavlovsk-Kamchatsky naval base, on the Kamchatka Peninsula. Russian armed forces received the first batch of the Penicillin acoustic-thermal artillery reconnaissance systems. Penicillin artillery reconnaissance system
Arms Exports Russia signed an agreement with Myanmar to sell it Pantsir-S1 air defense systems, Orlan-10E UAVs and radar stations of an unidentified type. |