პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 26
• რუსეთის ეროვნული უსაფრთხოების ახალ დოკუმენტში „რუსული სამყაროს“ იდეა უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეებთან ურთიერთობა განსაკუთრებულ ადგილს დაიკავებს.
• რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში უფასოდ სწავლის მსურველთა დიდი ნაწილი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდანაა.
• რუსეთმა პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან სატრანსპორტო კავშირების აღდგენა დაიწყო.
• კორონავირუსთან ბრძოლაში სომხეთი რუსულ ვაქცინას - „სპუტნიკ V-ს“ - გამოიყენებს.
• რუსეთის პრეზიდენტი დონბასელ სეპარატისტებს მხარდაჭერას უცხადებს.
• უკრაინა რუსეთის აგრესიას სოციალურ მედიაშიც ებრძვის.
• რუსეთმა უკრაინულ კომპანიებს ეკონომიკური სანქციები დაუწესა.
• უზბეკეთი კირილიცადან ლათინურ ანბანზე გადასვლას ორ წელიწადში დაასრულებს.
• თურქმენეთი ახალი საექსპორტო გაზსადენების მშენებლობას ცდილობს.
რუსეთმა ეროვნული უსაფრთხოების დოკუმენტის ახალი რედაქცია მოამზადა
მთავარი მოვლენა: რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე სერგეი ვახრუკოვის განცხადებით, უშიშროების საბჭომ სახელმწიფოს მეთაურის დავალებით ქვეყნის ეროვნული უსაფრთხოების დოკუმენტის  ახალი რედაქცია მოამზადა.
მოვლენა დეტალურად: ეროვნული უსაფრთხოების ახალი დოკუმენტის მიღების საკითხი რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა უშიშროების საბჭოს მუდმივ წევრებთან შეხვედრის დროს, 5 თებერვალს, განიხილა. პუტინმა განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი უცხოეთში მყოფ თანამემამულეებთან მუშაობის მნიშვნელობას. პუტინის პრეს-მდივან დიმიტრი პესკოვის თქმით, „რუსული სამყარო იყო, არის და მუდამ იქნება რუსეთის სახელმწიფოს პრიორიტეტი“. ამ თემაზე საუბრისას პესკოვმა განაცხადა, რომ უკრაინაც „რუსული სამყაროს“ ნაწილია, რადგან უკრაინაში ბევრი რუსი და რუსულენოვანი მოსახლეობა ცხოვრობს.
პესკოვის განცხადებით, მოსკოვი უკრაინაში „რუსული სამყაროს“ იდეის პოპულარიზაციას „რბილი ძალის“ გამოყენების გზით გეგმავს, რაც ისეთი მეთოდების გამოყენებას გულისხმობს, რომლებიც საერთაშორისო სამართალს არ ეწინააღმდეგება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსებისა და რუსულენოვანი მოსახლეობის დაცვა რუსეთმა არაერთხელ გამოიყენა თავისი საგარეო-პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად. როგორც ჩანს, რუსეთის პრიორიტეტი და მეთოდები უახლოეს პერიოდშიც არ შეიცვლება.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ახალგაზრდებისთვის რუსეთში სწავლა კვლავ მიმზიდველია
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 20 იანვრიდან რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში მისაღები კამპანია ონლაინფორმატში დაიწყო. კამპანია 20 თებერვალს დასრულდება.
მოვლენა დეტალურად: დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს ცნობით, რუსულ უნივერსიტეტებში უცხოელი სტუდენტების მისაღები კამპანია პირველად ჩატარდება ონლაინფორმატში. რუსული უნივერსიტეტები მთავრობის მიერ გამოყოფილი კვოტების საფუძველზე უცხოელ სტუდენტებს ყოველწლიურად აძლევენ უფასო სწავლის შესაძლებლობას.
პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვებით მსურველები სპეციალურ საგანმანათლებლო სუპერსერვისზე რეგისტრირტდებიან. სუპერსერვისი ონლაინპლატფორმაა, სადაც უცხოელ სტუდენტებს დარეგისტრირება და სასურველ რუსულ სასწავლო დაწესებულებაში განაცხადის გაკეთება შეუძლიათ. მისაღები კამპანიის პირველ ორ კვირაში სულ 20 ათასი განაცხადი შევიდა და მათი 40% ახლო საზღვარგარეთის ქვეყნებიდან არის. პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან ყველაზე მეტი მსურველი ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებიდან დარეგისტრირდა, მხოლოდ ტაჯიკეთიდან - 1644 მსურველი, 1000-ზე მეტი განაცხადია დარეგისტრირებული თურქმენეთიდან, ყაზახეთიდან და ყირგიზეთიდან. ყველაზე ნაკლები განაცხადია ბალტიისპირეთის ქვეყნებიდან, საქართველოდან და სომხეთიდან.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: განათლება რუსული საგარეო პოლიტიკის „რბილი ძალის“ მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია. მაღალი კონკურენციის პირობებში, რუსეთი ცდილობს უფასო სწავლის შესაძლებლობის შექმნით მსოფლიოდან, განსაკუთრებით კი - პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან, ახალგაზრდები მიიზიდოს და ამით ამ ქვეყნების მომავალ ელიტებზე გავლენის მოხდენის შესაძლებლობა მიეცეს.
რუსეთი ზოგიერთ პოსტსაბჭოთა ქვეყანასთან სატრანსპორტო კავშირის აღდგენას იწყებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 3 თებერვალს რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა მიხაილ მიშუსტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომლის მიხედვითაც კორონავირუსის პანდემიის გამო საჰაერო და სარკინიგზო გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვები ოთხ პოსტსაბჭოთა ქვეყანასთან მოიხსნება.
მოვლენა დეტალურად: ბრძანების მიხედვით, სამგზავრო მატარებლები კვლავ დაიწყებენ მგზავრების მომსახურებას მოსკოვსა და მინსკს შორის, ასევე ბელარუსის ტერიტორიის გავლით მოსკოვს, სანქტ-პეტერბურგსა და კალინინგრადს შორის. მინსკის მიმართულებით ასევე აღდგება ფრენები რამდენიმე რუსული ქალაქიდან.
თვის განმავლობაში ფრენები და ფრენის სიხშირე პერიოდულად აღდგება ყირგიზეთთან, აზერბაიჯანთან და სომხეთთან. პანდემიის გამო ქვეყნებს შორის გადაადგილება თვეების განმავლობაში  იყო შეზღუდული. გასულ წელს რუსეთიდან სამშობლოში დაბრუნება ვერ მოახერხა ათასობით მიგრანტმა, რამაც საზღვრებზე მიგრანტთა კრიზისიც კი წარმოშვა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ინფიცირებულთა რაოდენობის კლებისა და ვაქცინის გამოყენების დაწყების ფონზე, რუსეთმა ჩაკეტილი საზღვრების გახსნა, პირველ რიგში, იმ ქვეყნებთან დაიწყო, რომლებსაც თავის მოკავშირეებად ან პარტნიორებად მიიჩნევს.
რუსულ ვაქცინას სომხეთიც მიიღებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 1 თებერვალს სომხეთის ჯანდაცვის სამინისტრომ რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“ ოფიციალურად დაარეგისტრირა.
მოვლენა დეტალურად: პირდაპირი ინვესტიციების რუსული ფონდის განცხადებით, სომხეთში ვაქცინის რეგისტრაცია შესაძლებელი გახდა ვაქცინის კლინიკური კვლევის მესამე ფაზის მონაცემების საფუძველზე, სომხეთში დამატებითი კვლევების ჩატარების გარეშე. 2020 წლის ნოემბერში მოსკოვმა სომხეთს გადასცა „სპუტნიკ V-ის“ რამდენიმე ნიმუში. ნიმუშები ერევანში პირადად ჩაიტანა რუსეთის ჯანდაცვის მინისტრმა მიხაილ მურაშკომ. ვაქცინა გაიკეთა 15 ადამიანმა, მათ შორის, იმდროინდელმა ჯანდაცვის მინისტრმა არსენ ტოროსიანმა.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან რუსული ვაქცინა უკვე დარეგისტრირებული აქვს ბელარუსს, თურქმენეთსა და ყაზახეთს. 2021 წლის თებერვლის მონაცემებით, „სპუტნიკ V-ით“ ვაქცინაცია დაიწყო ან დაიწყება შემდეგ ქვეყნებში: ბოლივია, ალჟირი, ყაზახეთი, თურქმენეთი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები, პარაგვაი, უნგრეთი, სომხეთი, ვენესუელა და ირანში. ვაქცინაცია ასევე დაიწყება პალესტინასა და სერბთა რესპუბლიკაში. უნგრეთი ევროკავშირის წევრი პირველი ქვეყანაა, რომელმაც 12 თებერვალს რუსული ვაქცინით დაიწყო ვაქცინაცია.
ამ ქვეყნებისგან განსხვავებით, რუსულ ვაქცინაზე უარს ამბობს უკრაინა. უკრაინის პარლამენტმა რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია აკრძალა. რუსული ვაქცინის გამოყენებას არც საქართველო აპირებს.
კორონავირუსის წინააღმდეგ „მსოფლიოში პირველი ვაქცინის“ რეგისტრაციის შესახებ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა 2020 წლის 11 აგვისტოს განაცხადა. რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V-ის“ შექმნა და წარმოება პირდაპირი ინვესტიციების რუსულმა ფონდმა დააფინანსა, წარმოება კი გამალეის სახელობის ეპიდემიოლოგიისა და მიკრობიოლოგიის ნაციონალურმა კვლევითმა ცენტრმა და უმსხვილესმა ბიოფარმაცევტულმა კომპანია „ბინოფარმმა“ უზრუნველყო. ვაქცინის წარმოება 15 აგვისტოს დაიწყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენება და ვაქცინის ეფექტურობა რუსეთს საერთაშორისო ასპარეზზე მოწინავე სამეცნიერო ქვეყნად წარმოაჩენს და საგარეო პოლიტიკაში ვაქცინის, როგორც „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად გამოყენების შესაძლებლობას მისცემს.
პუტინი დონბასს მხარდაჭერას ჰპირდება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 13 თებერვალს წამყვანი რუსული გამოცემების მთავარ რედაქტორებთან შეხვედრაზე რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა განაცხადა, რომ „ისინი დონბასს არ მიატოვებენ“.
მოვლენა დეტალურად: მთავარ რედაქტორებთან შეხვედრაზე, რომელიც დახურულ ფორმატში გაიმართა, სხვადასხვა საკითხებზე ისაუბრეს, მათ შორის პუტინი დონბასის საკითხსაც შეეხო. პუტინის თქმით, „ჩემ თვალწინ არიან ადამიანები, რომლებმაც მიიღეს ტრავმები და დასახიჩრებები, განსაკუთრებით, ბავშვებმა დონბასიდან. ჩვენ (ხელისუფლება და მედია) გვაწევს რუსეთისადმი უზარმაზარი პასუხისმგებლობა. პირველ რიგში სანამ რაიმე გადაწყვეტილებას მივიღებთ, უნდა ვიფიქროთ ჩვენი ნებისმიერი ნაბიჯისგან გამოწვეულ შედეგზე. დონბასს ჩვენ არ მივატოვებთ, რაც არ უნდა იყოს“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ვლადიმერ პუტინის მხრიდან ასეთი განცხადება გზავნილია, რომ დონბასის საკითხში იგი ბოლომდე რუსეთის ინტერესებს დაიცავს და უკრაინას ამ საკითხში მოსკოვის მხრიდან უკან დახევის იმედი არ უნდა ჰქონდეს.
უკრაინა რუსეთის აგრესიას „ტვიტერშიც“ ებრძვის
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 თებერვალს აშშ-ში უკრაინის ელჩმა ვოლოდიმირ იელჩენკომ „ტვიტერს“ წერილი გაუგზავნა, სადაც ყირიმში რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლობის ანგარიშის გაუქმებას ითხოვს.
მოვლენა დეტალურად: ელჩის შეფასებით, ყირიმში რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის ანგარიში არ შეიძლება ჩაითვალოს ოფიციალურად და ლეგიტიმურად. ანგარიში ეკუთვნის რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლობას სიმფეროპოლში. 15 თებერვლის მონაცემებით, ანგარიშს 12 ათასი მიმდევარი ჰყავს.
ყირიმში რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლობის „ტვიტერის“ ანგარიში: წყარო „ტვიტერი“
„ტვიტერში“ ანგარიში გახსნა აფხაზეთში რუსეთის „საელჩომაც“, რომელსაც 15 თებერვლის მონაცემებით, 300-ზე მეტი მიმდევარი ჰყავს. 15 თებერვლისთვის ორივე ანგარიში ხელმისაწვდომია.
აფხაზეთში რუსეთის „საელჩოს“ „ტვიტერის“ ანგარიში: წყარო „ტვიტერი“
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სოციალურ მედიაში მსგავსი ანგარიშები რუსეთის პროპაგანდისტული იარაღია, რომელიც რუსეთის აგრესიის ლეგიტიმაციას და საერთაშორისო საზოგადოების დეზინფორმაციას ისახავს მიზნად.
რუსეთმა უკრაინულ კომპანიებს ეკონომიკური სანქციები დაუწესა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 12 თებერვალს რუსეთმა ცხრა უკრაინულ კომპანიას ეკონომიკური სანქციები დაუწესა.
მოვლენა დეტალურად: „სპეციალური ეკონომიკური ღონისძიებები“ შეეხო ხომალდების მწარმოებელ, საბუქსირო მომსახურების, ტვირთების გადამზიდავ, ფოლადის მწარმოებელ კომპანიებს. უცნობია აღნიშნულ კომპანიებზე სანქციების დაწესების ზუსტი მიზეზი. დღემდე, ჯამში, რუსეთმა ეკონომიკური სანქციები დაუწესა 84 უკრაინულ კომპანიას.
უკრაინას და რუსეთს შორის ურთიერთობა 2014 წლიდან დაიძაბა, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია მოახდინა და აღმოსავლეთ უკრაინაში სეპარატისტების ამბოხს დაუჭირა მხარი. პოლიტიკური და ეკონომიკური დაპირისპირების გარდა, ხშირია ორივე მხარის მიერ ჯაშუშების გამოვლენის ფაქტებიც.
2 თებერვალს უკრაინაში ამოქმედდა სანქციები პარლამენტის პრორუსი წევრის, ვიქტორ მედვედჩუკის (მისი ქალიშვილის ნათლია ვლადიმერ პუტინია) თანამებრძოლ ტარას კოზაკის წინააღმდეგ. სანქციები ითვალისწინებს სამი ტელეარხის (112 უკრაინა, NewsOne და Zik) დაბლოკვას, რომელთა იურიდიული მფლობელიც კოზაკია, თუმცა ფაქტობრივ მმართველად მედვედჩუკი მიიჩნევა.
გადაწყვეტილება კიევს მოუწონა ვაშინგტონმა, თუმცა კიევი გააკრიტიკეს მოსკოვსა და ბრიუსელში. ევროკავშირმა თავისუფალი მედიის შევიწროება არ მოიწონა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთსა და უკრაინას შორის დაპირისპირება სულ უფრო მწვავდება. უკრაინა რუსული გავლენისგან განთავისუფლებას ცდილობს, რუსეთი კი პოლიტიკური და ეკონომიკური ბერკეტების გამოყენებით უკრაინაზე საკუთარი გავლენის შენარჩუნებას ესწრაფვის.
უზბეკეთი ლათინურ ანბანზე გადასვლას ორ წელიწადში დაასრულებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 11 თებერვალს უზბეკეთის იუსტიციის სამინისტრომ ლათინურ ანბანზე გადასვლის საგზაო რუკის დამტკიცების შესახებ განაცხადა.
მოვლენა დეტალურად: საგზაო რუკის მიხედვით, 2023 წლის 1 იანვრიდან ყველა ორგანიზაციამ საქმის წარმოებასა და ზოგადად თავის საქმიანობაში უზბეკური ენის ლათინური ანბანი უნდა გამოიყენოს. საგზაო რუკის მიხედვით, გათვალისწინებულია ნორმატიულ-სამართლებრივი აქტების პროექტებისა და მართლწერის წესების ახალი რედაქციის მომზადება.
ლათინურზე დაფუძნებული განახლებული უზბეკური ანბანის პროექტი 2019 წლის მაისში მომზადდა.
უზბეკეთში ლათინურ დამწერლობას 1926 წლიდან იყენებდნენ, რომელიც 1940 წელს კირილიცათი შეიცვალა. 1992 წლიდან ლათინური კვლავ ოფიციალური დამწერლობა გახდა და ის სკოლებში 2005 წლიდან ისწავლება. უზბეკური ენის პოპულარიზაციის მიუხედავად, ეთნიკურ ჯგუფებს შორის სასაუბროდ, ყოველდღიურ ყოფასა და ადმინისტრაციული საქმის წარმოებისთვის მაინც აქტუალურია რუსული ენა.
ცენტრალურ აზიაში, უზბეკეთის გარდა, კირილიცადან ლათინურ ანბანზე გადასვლის გადაწყვეტილება მიღებული აქვთ თურქმენეთსა და ყაზახეთში. ტაჯიკეთსა და ყირგიზეთში კვლავ კირილიცას იყენებენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უზბეკეთის გადაწყვეტილება მიზნად ისახავს ეროვნული იდენტობის განმტკიცებას და რუსულ და საბჭოთა იმპერიულ წარსულთან დისტანცირებას. ყოფილი კოლონიების მხრიდან კირილიცაზე უარის თქმა რუსეთისთვის ერთგვარი ნიშანია, რომ ეს პოსტსაბჭოთა ქვეყნები მისი კულტურული გავლენისგან თავის დაღწევას ცდილობენ, რაც, საბოლოო ჯამში, რუსეთის პოლიტიკური გავლენის შეზღუდვასაც ისახავს მიზნად.
თალიბები თურქმენული გაზსადენის მშენებლობას ლობირებენ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 6 თებერვალს თალიბების დელეგაციამ თურქმენეთს გაზსადენის მშენებლობის დაჩქარება სთხოვა, სანაცვლოდ კი მილსადენის უსაფრთხოება შესთავაზა.
მოვლენა დეტალურად: თალიბების დელეგაცია თურქმენეთში ქვეყნის ვიცე-პრემიერს და საგარეო საქმეთა მინისტრ რაშიდ მერედოვს შეხვდა. თალიბების ვიზიტის მიზანი თურქმენების დარწმუნება იყო, რომ ისინი თურქმენეთ-ავღანეთ-პაკისტან-ინდოეთის გაზსადენის (TAPI) უსაფრთხოებას უზრუნველყოფდნენ. თალიბების წარმომადგენლის განცხადებით, მსგავსი პროექტების (გაზსადენი და თურქმენეთისა და ავღანეთის დამაკავშირებელი რკინიგზა) სასწრაფოდ აშენება ხელს შეუწყობს ავღანეთში მშვიდობის დამყარებას და ეკონომიკურ განვითარებას.
1814 კილომეტრი სიგრძის გაზსადენი თურქმენეთიდან დაიწყება და ავღანეთისა და პაკისტანის გავლით ინდოეთში დასრულდება. მილსადენის თურქმენეთის მონაკვეთის მშენებლობა 2015 წელს დაიწყო და 2019 წელს დასრულდა. ავღანეთში მილსადენის მშენებლობის დაწყებას 2021 წელს ვარაუდობენ. პროექტის განხორციელების მთავარი გამოწვევა უსაფრთხოების რისკია, რომელიც თალიბების საქმიანობას უკავშირდება.
TAPI-ს გაზსადენის მარშრუტი. წყარო: insightsonindia.com
თურქმენეთ-აზერბაიჯანის შეთანხმება
2021 წლის 21 იანვარს თურქმენეთისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტებმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს კასპიის ზღვაში მდებარე სადავო საბადოს ერთობლივი გამოკვლევისა და განვითარების შესახებ. საბადო აქამდე ორ ქვეყანას შორის დაპირისპირების საგანი იყო. მსგავსი მემორანდუმი ხელს შეუწყობს სადავო საბადოს განვითარებას და პერსპექტივაში თურქმენული გაზის ევროპაში ტრანსპორტირებას სამხრეთის გაზის დერეფნის გავლით.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ენერგორესურსებით მდიდარი თურქმენეთისთვის მთავარი გამოწვევა სარფიანი გასაღების ბაზრებზე გაზის ექსპორტის უზრუნველყოფაა. ამ ეტაპზე მას გაზის ექსპორტი რუსეთში, ჩინეთსა და ირანში შეუძლია. ახალი, მათ შორის, სარისკო მარშრუტების ძიებაც, მისი ენერგოპოლიტიკის ნაწილია, რაც  გასაღების ახალ ბაზრებზე გასვლას გულისხმობს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: ცენტრალური აზიის ქვეყნების (თურქმენეთი, ყაზახეთი) მიერ ახალი საექსპორტო მილსადენების მშენებლობა ამ ქვეყნების ენერგორესურსების ექსპორტზე გავლენას შეამცირებს, რაც პერსპექტივაში მათზე ეკონომიკური და პოლიტიკური ბერკეტების შესუსტებასაც გამოიწვევს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 26
• Russia’s new National Security Concept will focus on the idea of the “Russian world” and the relations with compatriots living abroad.
• Most entrants wishing to study for free in Russian universities are from post-Soviet countries.
• Russia restores transport links with post-Soviet countries.
• Armenia will use the Sputnik V Russian vaccine in the fight against the coronavirus.
• The Russian President pledges his support for separatists in Donbas.
• Ukraine fights against Russian aggression on social network.
• Russia imposes economic sanctions on Ukrainian companies.
• Uzbekistan will complete the transition from Cyrillic to the Latin alphabet in two years.
• Turkmenistan wants to build new export gas pipelines.
Russia Drafts a New Version of Its National Security Concept
Main Event:  As instructed by the President of the Russian Federation, the Russian Security Council prepared a new version of the country's National Security Concept, said Sergey Vakhrukov, the Deputy Secretary of the Security Council.
Event in Details:  At the Security Council Permanent Members’ summit on February 5, the Russian President, Vladimir Putin, discussed the issue of adopting a new National Security Concept. Putin highlighted the importance of working with compatriots living abroad. According to Dmitry Peskov, the Spokesman of the President of Russia, “the Russian world was, is and will always be the priority for the Russian state.” Speaking on the subject, Peskov said that Ukraine is also part of the “Russian world” since many Russians and the Russian-speaking population live in Ukraine.
As Peskov stated, Moscow plans to popularize the idea of the “Russian world” in Ukraine through its “soft power” which implies the use of methods that do not contradict international law.
Why the Event is Important:  Russia has repeatedly used the protection of Russians and the Russian-speaking population in the post-Soviet space to achieve its foreign policy goals. It seems that Russia's priorities and methods will not change in the short run.
Studying in Russia is Still Attractive for Youth from Post-Soviet Countries
Main Event:  An online campaign for admission to Russian higher education institutions was launched on January 20, 2021. The campaign will end on February 20, 2021.
Event in Details:  According to the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs, the admission campaign for foreign students to Russian universities will be held online for the first time. Russian universities offer free tuition to foreign students every year based on quotas allocated by the government.
As a result of the restrictions imposed due to the pandemic, applicants are to register through a special educational super service. The super service is an online platform where foreign students enroll at the desired Russian educational institution. A total of 20,000 applications were received in the first two weeks of the admission campaign, 40% of which was from the near abroad. Among the post-Soviet countries, the Central Asian states were leading in the number of registered applications:  1,644 registered applications from Tajikistan, more than 1,000 - from Turkmenistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan. The lowest number of applications is from the Baltic states, Georgia and Armenia.
Why the Event is Important:  Education is an important tool of “soft power” of Russian foreign policy. In a highly competitive environment, Russia seeks to attract young people from around the world, especially from post-Soviet countries, by creating free education opportunities and thus gain the opportunity to influence the future elites of these countries.
Russia Restores Transport Links with Some Post-Soviet Countries
Main Event:  On February 3, 2021, the Russian Prime Minister, Mikhail Mishustin, signed a decree on lifting restrictions over air and rail connections with four post-Soviet countries. The restrictions were imposed due to the coronavirus pandemic.
Event in Details:  According to the decree, passenger trains will resume service between Moscow and Minsk as well as between Moscow, St. Petersburg and the Kaliningrad exclave via Belarus. Flights from several Russian cities to Minsk will also resume.
During the month, flights to Kyrgyzstan, Azerbaijan and Armenia will be restored. Due to the pandemic, movement between these countries was restricted for months. Last year, thousands of migrants were stranded in Russia along the border, even sparking a migrant crisis.
Why the Event is Important:  With the decline in the number of co-infected people and the start of the vaccination, Russia started to open its closed borders with countries which the Kremlin considers to be its allies and partners.
Armenia Will Receive the Russian Vaccine
Main Event:  On February 1, 2021, the Ministry of Health of Armenia officially registered the Sputnik V Russian vaccine.
Event in Details:  According to the Russian Direct Investment Fund, the vaccine phase III clinical trial was completed and its registration in Armenia did not require additional studies. In November 2020, Moscow handed over several samples of the Sputnik V to Armenia. The Russian Health Minister, Mikhail Murashko, personally delivered the samples to Yerevan. A total of 15 people, including the then Minister of Health, Arsen Torosyan, were vaccinated.
Sputnik V vaccine. Source:  Ministry of Health of the Russian Federation.
In post-Soviet countries, the Russian vaccine is already registered in Belarus, Turkmenistan and Kazakhstan. As of February 2021, vaccination with the Sputnik V is underway or will start in the following countries: Bolivia, Algeria, Kazakhstan, Turkmenistan, the United Arab Emirates, Paraguay, Hungary, Armenia, Venezuela and Iran. The vaccination will also start in Palestine and Serbia. Hungary is the first EU member state to start vaccination with the Russian Sputnik V on February 12.
Unlike these countries, Ukraine is refusing the Russian vaccine. The Verkhovna Rada of Ukraine banned the registration of the Russian vaccine. Georgia will also not use the Russian vaccine.
Russian vaccine
Why the Event is Important:  The widespread use of the Russian vaccine and its effectiveness will make Russia an internationally advanced scientific country and allow using the vaccine as a tool of “soft power” of its foreign policy.
Putin Pledges Support to Donbas
Main Event:  On February 13, 2021, at a meeting with editors-in-chief of leading Russian publications, the Russian President, Vladimir Putin, said that “Russia will not leave Donbas.”
Event in Details:  The meeting, which was held in a closed format, focused on various issues, including the issue of Donbas. “I see injured and mutilated people, especially children from Donbas. We (government and media) have a huge responsibility to Russia. First, before we make any decision, we must think about the consequences of any of our steps. We will not leave Donbas, no matter what,” said Putin.
Why the Event is Important:  The statement is a message that in the Donbas case, Vladimir Putin will defend Russia's interests to the end and that Ukraine should not expect Moscow to backtrack on the issue.
Ukraine Fights Against Russian Aggression on Twitter
Main Event:  On February 8, 2021, the Ukrainian Ambassador to the US, Volodymyr Yelchenko, sent a letter to Twitter calling on it to deactivate an account of the Russian Foreign Ministry office in Crimea.
Event in Details:  According to the ambassador, the account of the Russian occupation regime in Crimea cannot be described as official and legitimate. The account belongs to the office of the Russian Ministry of Foreign Affairs in Simferopol. As of February 15, the account has 12 thousand followers.
Twitter account of the Russian Foreign Ministry office in Crimea:  Source:  Twitter
The Russian “embassy” in Abkhazia also created a Twitter account. As of February 15, both accounts are active and the latter has more than 300 followers.
Twitter account of the Russian “embassy” in Abkhazia:  Source:  Twitter
Why the Event is Important:  Similar accounts on social networks are a Russian propaganda tool aimed at legitimizing Russian aggression and misinforming the international community.
Russia Imposes Economic Sanctions on Ukrainian Companies
Main Event: On February 12, 2021, Russia imposed economic sanctions on nine Ukrainian companies.
Event in Details:  A vessel builder, towing and cargo operator, and metal producer companies were also subject to “special economic measures.” The exact reason for imposing the sanctions on these companies is unknown. To date, the number of Ukrainian companies sanctioned by Russia totals 84.
Relations between Ukraine and Russia have strained since 2014 when Russia annexed Crimea and backed a separatist uprising in eastern Ukraine. In addition to political and economic controversy, there have been frequent disclosures of spies on both sides.
In Ukraine, sanctions against Taras Kozak, a comrade in arms of a pro-Russian MP, Viktor Medvedev (Vladimir Putin is his daughter’s godfather), were put into practice on February 2. The sanctions envisage the closure of three TV channels (112 Ukraine, NewsOne and Zik) whose legal owner is Kozak; however, Medvedev is considered as the de facto ruler.
Kyiv’s decision was approved by Washington and criticized by Moscow and Brussels. The EU did not approve the harassment of free media.
Why the Event is Important:  The confrontation between Russia and Ukraine is escalating. Ukraine seeks to free itself from Russian influence while Russia seeks to maintain its influence over Ukraine through political and economic leverage.
Uzbekistan Will Complete the Transition to the Latin Alphabet in Two Years
Main Event:  On February 11, 2021, the Ministry of Justice of Uzbekistan announced the approval of a roadmap for the transition to the Latin alphabet.
Event in Details:  According to the roadmap, all organizations must use the Uzbek alphabet based on the Latin alphabet in their proceedings and activities in general from January 1, 2023. The roadmap envisages the preparation of a new draft of normative-legal acts and spelling rules.
A final draft of the updated Latin-based Uzbek alphabet was prepared in May 2019.
The Latin alphabet had been used in Uzbekistan since 1926. It was replaced by Cyrillic in 1940. Latin has been the official script since 1992 and has been taught in schools since 2005. Despite the popularization of the Uzbek language, the Russian language is still relevant for everyday life and conversation between ethnic groups.
In Central Asia, Turkmenistan and Kazakhstan have decided to switch from Cyrillic to the Latin alphabet. Cyrillic is still used in Tajikistan and Kyrgyzstan.
Why the Event is Important:  Uzbekistan’s decision is aimed at strengthening its national identity and distancing itself from the Russian and Soviet imperial past. The rejection of Cyrillic by the former colonies is a sign to Russia that these post-Soviet countries are trying to escape Russia’s cultural influence and is ultimately aimed at limiting the Kremlin’s political influence.
The Taliban is Lobbying for the Construction of a Gas Pipeline in Turkmenistan
Main Event:  On February 6, 2021, a Taliban delegation appealed to Turkmenistan to speed up the construction of a gas pipeline, in return offering to ensure the security of the pipeline.
Event in Details:  In Turkmenistan, a Taliban delegation met with the country's Deputy Prime Minister and the Minister of Foreign Affairs, Rashid Meredov. The purpose of the visit was to assure the hosts that the Taliban would ensure the security of the Turkmenistan-Afghanistan-Pakistan-India (TAPI) gas pipeline. A Taliban spokesman said that the construction of similar projects (a gas pipeline and a railway connecting Turkmenistan and Afghanistan) would help to bring peace and economic development to Afghanistan.
The 1814-km pipeline will connect Turkmenistan to India via Afghanistan and Pakistan. The construction of the Turkmen section of the pipeline began in 2015 and was completed in 2019. The construction of the pipeline in Afghanistan is expected to begin this year. The main challenge to the project is the security risk associated with the Taliban activities.
The route of the TAPI gas pipeline. Source:  insightsonindia.com
Agreement between Turkmenistan and Azerbaijan
On January 21, 2021, the presidents of Turkmenistan and Azerbaijan signed a memorandum on the joint exploration and development of a disputed gas field in the Caspian Sea. The gas field has so far been the subject of controversy between the two countries. The memorandum will facilitate the development of the disputed field and, in the future, the transportation of Turkmen gas to Europe via the Southern Gas Corridor.
Why the Event is Important:  For energy-rich Turkmenistan, the main challenge is to ensure gas exports to key markets. Currently, it can export gas to Russia, China and Iran. Finding new routes, including risky ones, is part of its energy policy which will ensure access to new key markets.
Why the Event is Important for Russia:  The construction of new export pipelines by Central Asian countries (Turkmenistan, Kazakhstan) will reduce Russia’s influence over these countries’ energy exports which in the long run will weaken the Kremlin’s economic and political leverage.