პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 30
• რუსეთი ოკუპირებულ ყირიმსა და უკრაინის საზღვართან სამხედრო ძალების რაოდენობას ზრდის და დონბასში საკუთარი მოქალაქეების დაცვით იმუქრება.
• უკრაინამ რუსული კომპანიების წინააღმდეგ ახალი სანქციები დააწესა, მათ შორის, რუსული „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტის – „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წინააღმდეგ.
• რუსეთის ეკლესიის მაღალი სასულიერო იერარქი უკრაინაში მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე საუბრობს.
• რუსეთი ესტონეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებების დარღვევაზე საუბრობს.
• სომხეთში მოახლოებული ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ფონზე, პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს მოსკოვში შეხვდა.
• სომხეთმა რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“-ის პირველი  პარტია მიიღო.
• სომხეთი რუსეთის სამხედრო ბაზის გაფართოებას ითხოვს.
რუსეთი დონბასში საკუთარი მოქალაქეების დაცვით იმუქრება
მთავარი მოვლენა: ღია წყაროებიდან მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე, ყირიმის ნახევარკუნძულსა და უკრაინის საზღვართან რუსული სამხედრო ძალებისა და ტექნიკის გადაადგილება დაფიქსირდა.
მოვლენა დეტალურად: არსებული ინფორმაციით, ყირიმსა და უკრაინის საზღვართან მობილიზებულია 80-ათასკაციანი სამხედრო დაჯგუფება, რისი საკმარისი მტკიცებულებებიც გავრცელდა ფოტოების, ვიდეოებისა და სხვა მონაცემების სახით. რუსული სამხედრო ძალების უპრეცედენტო მობილიზების ხარისხმა გააჩინა ეჭვი, რომ მოსკოვი უკრაინაში სამხედრო შეჭრისთვის ემზადება.
რუსეთის პოზიცია
8 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის გავლენიანმა მოადგილემ დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც უკრაინის მიმართულებას კურირებს, სააგენტო „ინტერფაქსის“ მიერ ორგანიზებულ სესიაში მიიღო მონაწილეობა. მან რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე ვითარების დაძაბვა უკრაინის შიდაპოლიტიკური ვითარებით ახსნა. მისი თქმით, ეს გამოწვეულია „[უკრაინის ხელისუფლების] რეიტინგის კატასტროფული ვარდნით, პარლამენტში [სახელისუფლო] პარტია „ხალხის მსახურის“ ფრაქციის დაშლით, სადაც ერთმანეთს ებრძვიან ბიზნეს- და პოლიტიკური ელიტები“. კოზაკმა პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის გარემოცვას „კვარტალ 95-ის (სტუდია, სადაც პრეზიდენტობამდე ზელენსკი მუშაობდა) გუნდი“ უწოდა, რომელმაც „გადაწყვიტა დაედგა სპექტაკლი, სახელად „სამხედრო მუქარა“. კოზაკმა ზელენსკის გუნდს პოლიტიკური გამოცდილება დაუწუნა და ისინი ასანთით მოთამაშე ბავშვებს შეადარა. კოზაკის შეფასებით, რუსეთი შეიძლება აიძულონ დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები დონბასში და რუსეთი ამას გააკეთებს. მან ასევე ხაზი გაუსვა, რომ თუ კიევი დაიწყებს საომარ მოქმედებებს, ეს იქნება „უკრაინის დასასრულის დასაწყისი“.
9 აპრილს, რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა თურქეთის პრეზიდენტთან სატელეფონო საუბრის დროს, უკრაინა „სახიფათო პროვოკაციულ ქმედებებში“ დაადანაშაულა. პუტინის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა კი რუსული სამხედრო ძალების გადაადგილებას ქვეყნის შიდა საქმე უწოდა.
13 აპრილს რუსეთმა კასპიის ფლოტილიის 15 სამხედრო გემი, მათ შორის, სამი საარტილერიო და რვა სადესანტო კატერი, გაგზავნა შავ ზღვაში დისლოცირებულ რუსეთის სამხედრო ძალებთან ერთობლივ სამხედრო მანევრებში მონაწილეობის მისაღებად. ეს გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღეს, რაც აშშ-მ თურქეთს 14-15 აპრილს შავ ზღვაში ორი სამხედრო გემის გატარების შესახებ აცნობა. საბოლოოდ, ვაშინგტონმა უარი თქვა გემების გაგზავნაზე.
რუსული ტანკების გადაადგილება. წყარო: Reuters
დასავლეთის რეაქცია
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა, თავის ფრანგ და გერმანელ კოლეგებთან ერთად, 9 აპრილს ოკუპირებულ ყირიმის ნახევარკუნძულსა და უკრაინის საზღვართან სამხედრო გააქტიურების შეჩერების საჭიროება განიხილა და რუსეთს ვითარების დეესკალაციისკენ მოუწოდა.
ამავე დროს, 15 აპრილს, ვაშინგტონმა 2020 წლის აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში გავლენის მოხდენის მცდელობისა და დეზინფორმაციისა და ჩარევის სხვა ქმედებების გამო ახალი სანქციები დაუწესა 32 რუსულ იურიდიულ და ფიზიკურ პირს. გარდა ამისა, ქვეყნიდან გააძევებენ ვაშინგტონში რუსეთის საელჩოს ათ თანამშრომელს.
უკრაინის რეაქცია
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსმა რუსლან ხომჩაკმა განაცხადა, რომ არ დაიწყებს შეტევას სეპარატისტების წინააღმდეგ. მან მოსკოვი სამხედრო ძალებით ზეწოლასა და ვითარების დაძაბვის მიზნით შანტაჟში დაადანაშაულა. ამავე დროს ზელენსკი 8-9 აპრილს ფრონტის ხაზზე უკრაინელ ჯარისკაცებს შეხვდა. საყურადღებოა, რომ მხოლოდ წელს 26 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა მაშინ, როცა 2020 წელს მთელი წლის განმავლობაში 50 სამხედრო დაიღუპა. მიმდინარე დაძაბულობის ფონზე, ზელენსკი დასავლეთის მხარდაჭერის მიღებას და ნატოში გაწევრიანების დაჩქარებას ითხოვს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის სამხედრო ძალების მობილიზაციის მასშტაბები უპრეცედენტოა, რაც შეიძლება მიზნად ისახავდეს აშშ-ის ახალი პრეზიდენტის მიერ უკრაინის დახმარების შესაძლებლობების შემოწმებას მოსკოვის მხრიდან და უკრაინაზე ზეწოლის გაძლიერებას. ამ შემთხვევაში მოსკოვის მთავარი გზავნილია, რომ ის უკან არ დაიხევს და უკრაინის ნატოსთან დაახლოების და ორგანიზაციაში გაწევრიანების შემთხვევაში, დონბასში საკუთარ მოქალაქეებს იარაღით დაიცავს, რაც, დიდი ალბათობით, სამხრეთ-აღმოსავლეთ უკრაინაში სამხედრო შეჭრას და ყირიმის ნახევარკუნძულთან სახმელეთო კავშირის უზრუნველყოფას ნიშნავს.
უკრაინამ რუსულ კომპანიებს ახალი სანქციები დაუწესა
მთავარი მოვლენა: უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის 2021 წლის 3 აპრილის ბრძანებით, ძალაში შევიდა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება „როსსოტრუდნიჩესტვოსა“ და 10 რუსული კომპანიის წინააღმდეგ.
მოვლენა დეტალურად: 2021 წლის 2 აპრილს ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება „პერსონალური სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემზღუდავი ღონისძიებების (სანქციები) შესახებ“. დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს (როსსოტრუდნიჩესტვო) წარმომადგენლობის ფილიალი კონტრაბანდაშია დადანაშაულებული. ასეთივე ბრალდებებია ათი რუსული კომპანიის მიმართ, მათ შორის, სატვირთო ავიაკომპანია  „ვოლგა-დნეპრის“ მიმართ.
მარტში ზელენსკიმ სამი წლით გაახანგრძლივა სანქციები რუსეთის 81 კომპანიისა და 26 მოქალაქის წინააღმდეგ.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ ირონიული კომენტარი გააკეთა და განაცხადა, რომ „ზელენსკის მაგივრად სიამაყის გრძნობას განიცდის“. მოგვიანებით, „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის დახურვის გამო, მოსკოვმა საპროტესტო ნოტა გაუგზავნა კიევს. „როსსოტრუდნიჩესტვო“ რუსეთის „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტია, რომელსაც კრემლი აქტიურად იყენებს მსოფლიოში, განსაკუთრებით კი, პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ არა მხოლოდ სამხედრო, არამედ ეკონომიკური და „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტების გამოყენებითაც იბრძვის. უკრაინის მხრიდან მსგავსი სანქციების დაწესება, რუსული გავლენის ზრდის პრევენციას ისახავს მიზნად.
მიტროპოლიტი ილარიონი უკრაინაში რუსული ეკლესიის უფლებების დარღვევაზე საუბრობს
მთავარი მოვლენა: რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების უფროსის, მიტროპოლიტ ილარიონის განცხადებით, უკრაინაში მორწმუნეების უფლებების დარღვევა გრძელდება.
მიტროპოლიტი ილარიონი. წყარო: РИА Новости
მოვლენა დეტალურად: მიტროპოლიტმა უკრაინის ხელისუფლება რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის შევიწროებაში დაადანაშაულა. მისი თქმით, „უკრაინაში რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის უფლებების დარღვევა გრძელდება. უკრაინაში ეკლესიების მიტაცების ერთეული ფაქტები კვლავაც ხდება, თუმცა რეგიონების უმრავლესობაში თემების ფიქტიური ხელახალი რეგისტრაციის პროცესი, ეკლესიების შემდგომში მიტაცების მიზნით, შეჩერებულია. ამავე დროს, ვერ ხერხდება მიტაცებული ეკლესიების  რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის დაბრუნება“.
უკრაინაში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მდგომარეობა განსაკუთრებით გართულდა პეტრო პოროშენკოს პრეზიდენტობის დროს (2014-2019 წწ.), რომლის ძალისხმევითაც 2019 წელს უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ ავტოკეფალია მიიღო კონსტანტინოპოლის პატრიარქისგან. ამის შემდეგ გახშირდა რუსული ეკლესიის გავლენის ქვეშ მყოფი რელიგიური დაწესებულებების უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შემადგენლობაში გადასვლის ფაქტები. გადასვლის პროცესი, ზოგიერთ შემთხვევაში, ხელისუფლებისა და პროდასავლური პოლიტიკური ჯგუფების წარმომადგენლების ზეწოლის შედეგად ხორციელდება. ამ ჯგუფების მიზანი რუსული ეკლესიის გავლენის შესუსტება და ადგილობრივი ავტოკეფალიური ეკლესიის პოზიციების გაძლიერებაა. პოროშენკოს შემდგომი პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მმართველობის პერიოდში რუსული ეკლესიის საწინააღმდეგო პოლიტიკა შესუსტდა, რასაც ხელი თავად უკრაინის ავტოკეფალიურ ეკლესიაში არსებულმა უთანხმოებამაც შეუწყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის მაღალი რანგის სასულიერო პირის მიერ უკრაინაში რუსული ეკლესიის პრობლემებზე საუბარი შეიძლება მიზნად ისახავდეს რელიგიის საკითხებში უკრაინის ხელისუფლებაზე გავლენის მოხდენას და კიევის ანტირუსული პოლიტიკის შესუსტებას.
რუსეთი ესტონეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებების დარღვევაზე ლაპარაკობს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 9 აპრილს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა თავის ესტონელ კოლეგა ევა-მარია ლიიმეტსთან სატელეფონო საუბრის დროს ესტონეთში მცხოვრები რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებების დარღვევაზე ისაუბრა.
რუსეთისა და ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრები. წყარო: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: მინისტრების საუბრის ერთ-ერთი თემა ესტონეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის მდგომარეობა იყო. ლავროვის შეფასებით, აუცილებელია გადაიდგას კონკრეტული ნაბიჯები იმ პრობლემების გადასაწყვეტად, რომლებიც უკავშირდება ესტონეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის დისკრიმინაციულ მდგომარეობას, საინფორმაციო სივრციდან  და განათლების სფეროდან რუსული ენის გაძევების გეგმებს, რუსულენოვანი მედიისა და აქტივისტების პოლიტიკურად მოტივირებულ დევნას და ისტორიის ფალსიფიკაციის მცდელობას.
ესტონეთის მოსახლეობა 1 მლნ 300 ათასამდეა და მათ შორის მოსახლეობის მეოთხედი ეთნიკურად რუსია. იმის გამო, რომ ესტონეთის მოქალაქეობის მისაღებად ესტონური ენის ცოდნა სავალდებულოა, ბევრი ეთნიკურად რუსი მოქალაქეობის გარეშეა დარჩენილი. ესტონეთი რუსეთს საფრთხის წყაროდ აღიქვამს და რუსეთთან დაკავშირებული ნებისმიერი საკითხი უსაფრთხოების პრიზმაში განიხილება, რაც ესტონეთში მცხოვრებ ეთნიკურ რუსებზე ნეგატიურად აისახება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ესტონეთში ეთნიკური რუსების საკითხი რუსეთის საგარეო-პოლიტიკის დღის წესრიგის ნაწილია, რომელსაც მოსკოვი ესტონეთის დისკრედიტაციისა და მათზე პოლიტიკური ზეწოლის გასაძლიერებლად იყენებს.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 7 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს უმასპინძლა.
სომხეთისა და რუსეთის ლიდერების შეხვედრა მოსკოვში. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: რუსეთისა და სომხეთის ლიდერების შეხვედრა პირველია მას შემდეგ, რაც ნიკოლ ფაშინიანმა ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების გადაწყვეტილება მიიღო. შეხვედრაზე ფაშინიანმა პუტინს მთიანი ყარაბაღის მეორე ომში დატყვევებული სამხედროებისა და სხვა დაკავებულების განთავისუფლებაში დახმარება სთხოვა. სხვადასხვა მონაცემებით, სულ 150-მდე სომეხი დაკავებული ჰყავთ აზერბაიჯანელებს, რომლებსაც ბაქო სამხედრო დამნაშავეებად მიიჩნევს და სომხეთს არ უბრუნებს.
ფაშინიანის მეორე თხოვნა კორონავირუსის საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინის „სპუტნიკ V“-ის შესყიდვაში მხარდაჭერას ეხებოდა. ფაშინიანი 1 მლნ დოზაზე მეტ ვაქცინას ითხოვს იმ 15 ათასი დოზის გარდა, რომელიც 8 აპრილს მიიღო სომხეთმა.
შიდა პოლიტიკური კონტექსტი
ფაშინიანის მოსკოვში ვიზიტი სომხეთში მიმდინარე პოლიტიკური კრიზისის ფონზე გაიმართა. კრიზისის დაძლევის მიზნით ფაშინიანმა ივნისისთვის ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები დანიშნა. არჩევნებისთვის ემზადება სომხეთის რიგით მეორე პრეზიდენტი (1998-2008 წწ.) რობერტ კოჩარიანიც, რომელმაც 5 აპრილს მოსკოვში ვიზიტის დროს ინტერვიუ მისცა რუს ჟურნალისტ ვლადიმერ პოზნერს. ინტერვიუში კოჩარიანმა თავის მომავალ პოლიტიკურ გეგმებზეც ისაუბრა, მათ შორის, ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ. თავად არ უთქვამს, მაგრამ პუტინის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა მოგვიანებით დაადასტურა, რომ კოჩარიანსა და პუტინს შორის სატელეფონო საუბარი გაიმართა. ცნობილია, რომ კოჩარიანი და პუტინი მეგობრობენ და ფაშინიანის პრემიერობის პერიოდში კოჩარიანის დაკავება მოსკოვმა ანტირუსულ ნაბიჯადაც შეაფასა. საყურადღებოა, რომ 6 აპრილს სომხეთის სასამართლომ კოჩარიანს მოუხსნა ბრალდება, რომელიც 2008 წელს საკონსტიტუციო წყობის დამხობას ეხებოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სომხეთში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე ნიკოლ ფაშინიანის პუტინთან შეხვედრას უფრო შიდა პოლიტიკური კონტექსტი აქვს და ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებში რუსეთის მხარდაჭერის მოპოვებას ისახავს მიზნად. ამ ეტაპზე კი, რუსეთის მხარდაჭერა შეიძლება გამოიხატოს ტყვეების დაბრუნებაში დახმარება და ვაქცინის დროულად მიწოდებაში, რაც არსებულ ვითარებაში ფაშინიანისთვის სერიოზული გამოწვევაა. გარდა ამისა, ფაშინიანის მიზანია პუტინი დაარწმუნოს, რომ ისიც „რუსეთის კაცია“ და იგი მის პოლიტიკურ ოპონენტებზე უკეთ შეძლებს რუსული ინტერესების დაცვას.
სომხეთში რუსული ვაქცინის მიღება დაიწყო
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 აპრილს ერევანში ზვართნოცის საერთაშორისო აეროპორტში რუსული სატვირთო თვითმფრინავი ჩაფრინდა, რომელმაც კორონავირუსის საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინის - „სპუტნიკ V“-ის პირველი 15 ათასი დოზა ჩაიტანა.
მოვლენა დეტალურად: ტვირთს სომხეთის ჯანდაცვის სამინისტროს, სომხეთში რუსეთის საელჩოსა და დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს (როსსოტრუდნიჩესტვო) წარმომადგენლები დახვდნენ. გარდა ამისა, სომხეთი რუსეთისგან დამატებით 1 მლნ დოზა ვაქცინას ითხოვს. ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს 7 აპრილს მოსკოვში შეხვედრის დროს სთხოვა.
სომხეთის ჯანდაცვის მინისტრის ანაიტ ავანესიანის განცხადებით, რუსული ვაქცინით 18-დან 55 წლამდე მოქალაქეები აიცრებიან, 55 წელს გადაცილებულებს კი „ასტრა ზენეკას“ ვაქცინას შესთავაზებენ.
მსოფლიოში ვაქცინების განაწილებასთან დაკავშირებული პრობლემების გამო, მსოფლიოს არაერთი ქვეყანა, მათ შორის პოსტსაბჭოთა სივრციდან, რუსული ვაქცინის მიღებას ცდილობს.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან რუსული ვაქცინა უკვე დარეგისტრირებული აქვს ბელარუსს, თურქმენეთს, ყაზახეთს, უზბეკეთს, ყირგიზეთს, სომხეთს, აზერბაიჯანს, მოლდოვას. ამ ქვეყნებისგან განსხვავებით, რუსულ ვაქცინაზე უარს ამბობს უკრაინა. უკრაინის პარლამენტმა რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია აკრძალა. რუსული ვაქცინის გამოყენება არც საქართველოში იგეგმება.
კორონავირუსის წინააღმდეგ „მსოფლიოში პირველი ვაქცინის“ რეგისტრაციის შესახებ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა 2020 წლის 11 აგვისტოს განაცხადა. რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“-ის შექმნა პირდაპირი ინვესტიციების რუსულმა ფონდმა დააფინანსა, წარმოება კი გამალეის სახელობის ეპიდემიოლოგიისა და მიკრობიოლოგიის ნაციონალურმა კვლევითმა ცენტრმა და უმსხვილესმა ბიოფარმაცევტულმა კომპანია „ბინოფარმმა“ უზრუნველყვეს. ვაქცინის წარმოება 15 აგვისტოს დაიწყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენება და ვაქცინის ეფექტურობა რუსეთს საერთაშორისო ასპარეზზე მოწინავე სამეცნიერო ქვეყნად წარმოაჩენს და საგარეო პოლიტიკაში ვაქცინის, როგორც „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად გამოყენების შესაძლებლობას მისცემს. ამ მხრივ რუსეთისთვის განსაკუთრებული სამიზნე პოსტსაბჭოთა ქვეყნებია, რომლებიც სულ უფრო მეტად აკეთებენ არჩევანს რუსულ ვაქცინაზე. საყურადღებოა, რომ სომხეთში რუსული ვაქცინის მიღების პროცესს „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენელიც დახვდა, რომელიც რუსული „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტია.
სომხეთი რუსეთთან სამხედრო თანამშრომლობის გაფართოებას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 14 აპრილს პარლამენტში გამოსვლის დროს სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ რუსეთთან სამხედრო კავშირი სომხეთის უსაფრთხოების საფუძველია.
მოვლენა დეტალურად: ფაშინიანის განცხადებით, სომხეთის საგარეო უსაფრთხოების საფუძველი რუსეთთან სამხედრო კავშირია, რაც რამდენიმე ათეულ შეთანხმებაშია დაფიქსირებული. მისი თქმით, სომხეთ-რუსეთის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული ჯგუფისა და ანტისაჰაერო ერთიანი სისტემის კონტექსტში „სომხეთზე თავდასხმა რუსეთზე თავდასხმას ნიშნავს“.
ფაშინიანის ცნობით, სომხეთი და რუსეთი განიხილავენ ქ. გიუმრიში განლაგებული 102-ე რუსული სამხედრო ბაზის გაფართოებისა და სიუნიქის ოლქში სამხედრო ბაზის ფილიალის გახსნის შესაძლებლობას. სიუნიქი სომხეთის სამხრეთში მდებარეობს და მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ რეგიონი უსაფრთხოების ახალი გამოწვევების წინაშე დადგა. მას შემდეგ, რაც აზერბაიჯანმა მთიანი ყარაბაღის პირველ ომში დაკარგული რაიონები დაიბრუნა, სიუნიქის დასახლებული პუნქტების სიახლოვეს აზერბაიჯანული სამხედრო პოსტები განთავსდა. სიუნუქის ოლქში რუსი მესაზღვრეები უკვე იცავენ სახელმწიფო საზღვარს.
სომხეთი და რუსეთი კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის წევრები არიან, სადაც რუსეთის მოკავშირე სახელმწიფოები არიან გაერთიანებული. სომხეთი ერთადერთი ქვეყანაა სამხრეთ კავკასიაში, სადაც ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე განთავსებულია სამხედრო ბაზა (უკანონო რუსული სამხედრო ბაზებია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში. მთიან ყარაბაღში კი 2020 წლის 9 ნოემბრიდან 2000-მდე სამშვიდობო ძალებია განთავსებული). 1995 წლის შეთანხმების საფუძველზე, ქ. გიუმრიში განთავსებულია 102-ე სამხედრო ბაზა, სადაც 5 ათასამდე სამხედრო მოსამსახურეა. 2010 წელს ბაზის მოქმედების ვადა 25 წლიდან 49 წლამდე (2044 წლამდე) გახანგრძლივდა. 2016 წლის 30 ნოემბერს ხელი მოეწერა შეთანხმებას ორი ქვეყნის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული დაჯგუფების შექმნის შესახებ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მთიანი ყარაბაღის მეორე ომში მარცხის შემდეგ სომხეთის უსაფრთხოების გარემო გაუარესდა. რუსეთი სომხეთის უსაფრთხოების გარანტი იყო ომამდეც, თუმცა 44-დღიან ომში სამხედრო წარუმატებლობის შემდეგ რუსეთის მხარდაჭერა კიდევ უფრო კრიტიკული მნიშვნელობის გახდა. სომხური კრიზისი რუსეთისთვის შესაძლებლობაა სამხრეთ კავკასიაში თავისი სამხედრო ყოფნის მასშტაბები კიდევ უფრო გაზარდოს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 30
• Russia starts military buildup in the occupied Crimea as well as at the border with Ukraine and threatens to protect its citizens in Donbass.
• Ukraine imposes new sanctions on Russian companies, including Rossotrudnichestvo, the instrument of Russia’s soft power.
• A high-ranking clergyman of the Russian Orthodox Church speaks of the violations of the rights of believers in Ukraine.
• Russia speaks of the violations of the rights of the Russian-speaking population in Estonia.
• In the run-up to the early parliamentary elections in Armenia, the Armenian Prime Minister, Nikol Pashinyan, meets with Vladimir Putin in Moscow.
• Armenia receives the first batch of the Sputnik V Russian vaccine.
• Armenia seeks further expansion of the Russian military base.
Russia Threatens to Protect Its Citizens in Donbass
Main Event:  Based on information from open sources, the deployment of Russian military forces and equipment was observed on the Crimean peninsula and at the border with Ukraine.
Event in Details: According to available information, Russia massed 80,000 troops on the border between Crimea and Ukraine. Photos, videos and other data which were circulated in open sources are sufficient proof of this. The unprecedented development of the mobilization of the Russian military forces raised suspicions that Moscow is preparing for a military invasion of Ukraine.
Russia's position
On April 8, Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, the influential official who oversees the direction of Ukraine, took part in a session organized by the Interfax news agency. As he explained, the tense situation at the Russian-Ukrainian border was caused by the internal political situation in Ukraine which was due to “a catastrophic falling ratings [of the Ukrainian government] and the collapse the Servant of the People party faction where business and the political elite are contradicting each other.” Kozak called President Volodymyr Zelensky’s entourage “Kvartal 95 Studio (a television entertainment production company where Zelensky worked before his presidency)” who “decided to stage a Military Threat show.” Kozak resented the Zelensky team for their political experience and compared them to kids playing with matches. According to Kozak, Russia may be forced to defend its citizens in Donbass. He also stressed that if Kyiv starts hostilities, it will be “the beginning of the end of Ukraine.”
During a telephone conversation with the Turkish President on April 9, the Russian President, Vladimir Putin, accused Ukraine of “dangerous provocative actions.” The Press Secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, called the relocation of Russian troops an internal affair.
On April 13, Russia sent 15 naval vessels of the Caspian Flotilla, including three artillery and eight landing crafts, to participate in joint military maneuvers with the Russian military forces stationed in the Black Sea. The decision was made after the US informed Turkey that it will deploy two warships to the Black Sea on April 14-15. Later, Washington cancelled the deployment of the warships.
Deployment of Russian tanks. Source: Reuters
Western reaction
The US Secretary of State, Antony Blinken, and his French and German counterparts discussed the need to stop Russia’s military buildup on the occupied Crimean peninsula and at the Ukrainian border on April 9 and called on Russia to de-escalate the situation.
In addition on April 15, Washington imposed new sanctions on 32 Russian legal entities and individuals for disinformation efforts and for carrying out Moscow’s interference in the 2020 presidential election. Ten Russian diplomats of the Russian Embassy in Washington will be expelled from the country.
Ukraine's reaction
The Commander-in-Chief of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Ruslan Khomchak, said he would not launch an attack against separatists. He accused Moscow of using force and blackmail to escalate the tension. At the same time, Zelensky met with Ukrainian soldiers on the front line on April 8-9. It is noteworthy that 26 Ukrainian soldiers were killed this year alone while 50 military personnel were killed throughout the year in 2020. Amid ongoing tensions, Zelensky is seeking Western support and accelerated NATO membership.
Why the Event is Important:  The scale of the mobilization of Russian troops is unprecedented. Moscow might be testing whether the new US president will help Ukraine and increasing pressure on Ukraine. In this case, the main message of the Kremlin is that it will not back down and Russia will use weapons to defend its citizens in Donbass if Ukraine approaches NATO and joins the organization which will most likely mean a military invasion of southeastern Ukraine and, thereby, provide ground communication with the Crimean peninsula.
Ukraine Imposes New Sanctions on Russian Companies
Main Event:  By a decree of the President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, the National Security and Defense Council’s sanctions on Rossotrudnichestvo and ten Russian companies came into force on April 3, 2021.
Event in Details:  On April 2, 2021, the National Security and Defense Council adopted a resolution on Personal Special Economic and Other Restrictive Measures (Sanctions). The branch of the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (Rossotrudnichestvo) is accused of smuggling. Similar allegations were made against ten Russian companies, including the Volga-Dnepr cargo airline.
In March, Zelensky extended sanctions against 81 Russian companies and 26 citizens for three years.
The spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, ironically commented that she was “proud of Zelensky.” Later, due to the closure of the Rossotrudnichestvo office, Moscow sent a note of protest to Kyiv. Rossotrudnichestvo is an instrument of Russia's “soft power” that the Kremlin is actively using around the world, especially in post-Soviet countries.
Why the Event is Important:  Russia uses not only military force against Ukraine but also its “soft power” and economic tools. The introduction of the sanctions by Ukraine is aimed at preventing the growth of Russian influence.
Metropolitan Hilarion Speaks of the Violation of the Rights of the Russian Church in Ukraine
Main Event: According to Metropolitan Hilarion, the Chairman of the Department for External Church Relations of the Russian Orthodox Church, the rights of believers are being violated in Ukraine.
Metropolitan Hilarion. Source:  RIA Novosti
Event in Details: The Metropolitan accused the Ukrainian authorities of harassing the Russian Orthodox Church. According to him, “the rights of the parishes of the Russian Orthodox Church in Ukraine continue to be violated. The seizure of church buildings continues to occur in Ukraine, although the process of the fictitious reregistration of communities for further seizures of churches was stalled in most regions. At the same time, it is impossible to return the seized churches to the Russian Orthodox Church.”
The condition of the Russian Orthodox Church in Ukraine was particularly complicated during the presidency of Petro Poroshenko through whose efforts the Ukrainian Orthodox Church was granted autocephaly from the Patriarch of Constantinople in 2019. Since then, the transfer of religious institutions under the influence of the Russian Church to the Ukrainian Orthodox Church became more frequent. The transfer, in some cases, is the result of pressure from the government and pro-Western political groups. The goal of these groups is to weaken the influence of the Russian Church and strengthen the local autocephalous church. During the tenure of Poroshenko's successor, Volodymyr Zelensky, the policy against the Russian Church has weakened which was facilitated by disagreements within the Ukrainian Autocephalous Church itself.
Why the Event is Important:  The statements of a high-ranking clergyman of the Russian Orthodox Church speaking of the problems of the Russian Church in Ukraine may be aimed at influencing the Ukrainian government in religious matters and preventing the implementation of Kyiv's anti-Russian policy.
Russia Speaks of the Violation of the Rights of the Russian-Speaking Population in Estonia
Main Event:  During a telephone conversation with his Estonian counterpart, Eva-Maria Liimetz, on April 9, 2021, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, spoke of the violation of the rights of the Russian-speaking population living in Estonia.
Foreign Ministers of Russia and Estonia. Source: Web-page of the Russian Ministry of Foreign Affairs
Event in Details:  One of the topics of discussion between the ministers was the problem of the Russian-speaking population in Estonia. According to Lavrov, it is necessary to take concrete steps to address problems related to discrimination against the Russian-speaking population in Estonia related to the expulsion of the Russian language from the media and education, the politically motivated persecution of the Russian-language media and activists and attempts to falsify history.
The population of Estonia is 1.3 million, a quarter of which is comprised of ethnic Russians. Since knowledge of the Estonian language is required to obtain Estonian citizenship, many ethnic Russians remain stateless. Estonia perceives Russia as a source of threat and any issue related to Russia is viewed through a security lens which negatively affects ethnic Russians living in Estonia.
Why the Event is Important: The issue of ethnic Russians in Estonia is on the agenda of Russia's foreign policy which Moscow uses to discredit and increase its political pressure on Estonia.
Meeting Between the Armenian Prime Minister and the Russian President
Main Event:  On April 7, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, hosted the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan.
Meeting between the leaders of Armenia and Russia in Moscow. Source:  Web-page of the Russian President
Event in Details:  This is the first meeting between the leaders of the two countries since Nikol Pashinyan decided to hold early parliamentary elections. At the meeting, Pashinyan appealed to Putin for help with the release of prisoners of war and other detainees who were captured during the second Nagorno-Karabakh war. According to various sources, Azerbaijanis detained a total of 150 Armenians. Baku considers these Armenians as war criminals and will not extradite them to Armenia.
Pashinyan also asked for Putin's support in purchasing the Sputnik V Russian vaccine against the coronavirus. Armenia received the first batch of 15,000 doses of the Russian vaccine on April 8. Pashinyan is asking for an additional one million doses of the vaccine.
Internal political context
Pashinyan’s visit to Moscow took place against the backdrop of the ongoing political crisis in Armenia. To tackle the crisis, Pashinyan called early parliamentary elections in June. The second President of Armenia (1998-2008), Robert Kocharyan, will also run in the elections. During his visit to Moscow on April 5, Kocharyan gave an interview to the Russian journalist, Vladimir Pozner, where he spoke about his future political plans, including running in the snap parliamentary elections.
The Kremlin spokesman, Dmitry Peskov, later confirmed that a telephone conversation took place between Kocharyan and Putin. Kocharyan and Putin are known to be friends and Kocharyan's arrest during Pashinyan's presidency was seen by Moscow as an anti-Russian move. It is noteworthy that on April 6 an Armenian court dropped the charges against Kocharyan for overthrowing constitutional order in 2008.
Why the Event is Important:  Against the backdrop of the political crisis in Armenia, the meeting between Nikol Pashinyan and Putin has a more internal political context and is aimed at getting Russia's support in the snap parliamentary elections in Armenia. At this stage, Russia can help Armenia in freeing war captives as well as providing the vaccine in a timely manner, both of which are the main challenges for Pashinyan. In addition, Pashinyan seeks to convince Putin that he is a “Russian man” and that he will better defend Russia's interests than its political opponents.
Armenia Receives the Russian Vaccine
Main Event:  On April 8, 2021, a Russian cargo plane arrived at the Zvartnots International Airport in Yerevan, delivering the first batch of 15 thousand doses of the Sputnik V Russian vaccine against the coronavirus.
Event in Details:  The consignment was met by representatives of the Ministry of Health of Armenia, the Russian Embassy in Armenia and the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (Rossotrudnichestvo). The Armenian Prime Minister, Nikol Pashinyan, asked the Russian President, Vladimir Putin, for an additional one million doses of the vaccine during a meeting in Moscow on April 7.
According to the Minister of Health of Armenia, Anahit Avanesian, citizens aged from 18 to 55 years will be inoculated with the Russian vaccine and those over 55 years of age will be offered the AstraZeneca vaccine.
Due to the problems associated with the distribution of the vaccine around the world, many countries, including in the post-Soviet space, are trying to obtain Russian vaccines.
From the post-Soviet countries, Belarus, Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia, Azerbaijan and Moldova already registered the Russian vaccine. Unlike these countries, Ukraine refuses the Russian vaccine. The Verkhovna Rada of Ukraine banned the registration of the Russian vaccine. Georgia will also not use the Russian vaccine.
Russian vaccine
Why the Event is Important:  The widespread use of the Russian vaccine and its effectiveness will make Russia an internationally advanced scientific country in the international arena and allow using the vaccine as a tool of “soft power” of its foreign policy. In this respect, post-Soviet countries are a special target for Russia. These countries increasingly make a choice in favor of the Russian vaccine. It is noteworthy that a Rossotrudnichestvo (a tool of Russia’s “soft power”) representative was present at the delivery of the Russian vaccine in Armenia.
Armenia Seeks Further Expansion of Military Cooperation with Russia
Main Event:  Speaking in Parliament on April 14, 2021, the Armenian Prime Minister, Nikol Pashinyan, said that military cooperation with Russia is the backbone of Armenia's security.
Event in Details: According to Pashinyan, the core of the Armenia's external security is the Armenian-Russian military alliance which is enshrined in several dozen agreements. He said that within the framework of the joint military group and the joint air defense system of the Armenian-Russian Armed Forces, “an attack on Armenia means an attack on Russia.”
Pashinyan added that there are discussions on expanding the 102nd Russian military base in Gyumri and opening the base division in the Syunik region. Syunik is located in the south of Armenia and the region faces new security challenges in the wake of the second Nagorno-Karabakh war. After Azerbaijan reclaimed the territories which were lost during the first Nagorno-Karabakh war, Azerbaijani military posts were set up near the settlements of Syunik. Russian border guards are already securing the state border in the Syunik region.
Military cooperation
Armenia and Russia are members of the Collective Security Treaty Organization. The organization unites Russia’s ally countries. Armenia is the only country in the South Caucasus where a military base is deployed under a bilateral agreement (there are illegal Russian military bases in Abkhazia and the Tskhinvali region. A total of 2,000 Russian peacekeepers have been stationed in Nagorno-Karabakh since November 9, 2020). Following the 1995 agreement, the 102nd military base with up to 5,000 military personnel was deployed in Gyumri. In 2010, Russia and Armenia extended the term of the agreement on the deployment of the base from 25 to 49 years (until 2044). On November 30, 2016, Armenia and Russia signed an agreement on creating a joint military group consisting of the Armed Forces of the two countries.
Why the Event is Important:  Armenia's security environment has deteriorated since its defeat in the second Nagorno-Karabakh war. Russia was a guarantor of Armenia's security even before the war. After a military failure in the 44-day war, Russia's support became even more critical for Armenia. The Armenian crisis is an opportunity for Russia to further increase the scale of its military presence in the South Caucasus.