მიმოხილვის პერიოდი: 16-30 აპრილი, 2021
დონბასის მოქალაქეები რუსეთის მოქალაქეობას იღებენ მთავარი მოვლენა: რუსეთის სახელმწიფო დუმის დსთ-ის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის ვიქტორ ვოდოლაცკის განცხადებით, 2021 წლის ბოლომდე დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მიღების მსურველთა რაოდენობა შესაძლოა ერთ მილიონამდე გაიზარდოს. მოვლენა დეტალურად: 2019 წლის 24 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში მცხოვრებთათვის რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მინიჭების შესაძლებლობის შესახებ. პირველი პასპორტები 2019 წლის 14 ივლისს გაიცა. რუსეთის პასპორტების მიღება როსტოვის ოლქში შეიძლება, რომელიც უკრაინის სასაზღვრო რეგიონია. 2014 წლიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში შექმნილი ვითარების ფონზე, რუსეთის ოფიციალური პირები ღიად საუბრობენ სეპარატისტული რეგიონების ინტერესების დაცვის შესახებ. 8 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის გავლენიანმა მოადგილე დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც უკრაინის მიმართულებას კურირებს, ღიად განაცხადა, რომ რუსეთი შეიძლება აიძულონ დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები დონბასში და რუსეთი ამას გააკეთებს. რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება კრემლის ნაცადი მეთოდია, რომელიც თავის დროზე რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენა. 2008 წლის ომამდე ცოტა ხნით ადრე მოსკოვმა საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში მაცხოვრებლების პასპორტიზაცია დაიწყო. დღეს ამ რეგიონების მოსახლეობის უმრავლესობა რუსეთის მოქალაქეა. საქართველოს წინააღმდეგ ომის ლეგიტიმაციისთვის რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში თანამოქალაქეების დაცვის არგუმენტიც გამოიყენა. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დონბასისა და ლუგანსკის ოლქებში მცხოვრები ადამიანებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება მოსკოვს, აუცილებლობის შემთხვევაში, აღმოსავლეთ უკრაინაში სამხედრო ჩარევის ლეგიტიმაციის შესაძლებლობას მისცემს.
ოკუპირებულ ყირიმში მორიგი ჯაშუში გამოავლინეს მთავარი მოვლენა: რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის ტერიტორიაზე რუსეთის მოქალაქე უკრაინის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავეს. მოვლენა დეტალურად: 2021 წლის 22 აპრილს ოკუპირებული ქ. სევასტოპოლის სასამართლომ განაცხადა, რომ რუსეთის მოქალაქეს, რომელიც ღალატის ბრალდებით დააკავეს, წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს. რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის ცნობით, დაკავებული პირი უკრაინის სამხედრო დაზვერვას რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შესახებ საიდუმლო ინფორმაციას გადასცემდა. 2014 წელს ყირიმის ანექსიის შემდეგ რუსეთმა ყირიმში ათეულობით ადამიანი დააკავა სხვადასხვა ბრალდებებით. რუსული სპეცსამსახურების ძირითადი სამიზნე ისინი არიან, ვინც ნახევარკუნძულზე რუსეთის ყოფნის ლეგიტიმაციას ეჭვის ქვეშ აყენებს. გარდა ამისა, 2014 წლის შემდეგ მკვეთრად იმატა რუსეთისა და უკრაინის სპეცსამსახურების მიერ ჯაშუშების გამოვლენის შემთხვევებმა. 2020 წელს ჯაშუშობის ბრალდებით უკრაინისა და რუსეთის შესაბამისმა სამსახურებმა არაერთი პირი დააკავეს:
„დიპლომატიური ომი“ 2021 წლის 16 აპრილს რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა სანქტ-პეტერბურგში უკრაინის გენერალური საკონსულოს კონსული ალექსანდრ სოსონიუკი დააკავა. უშიშროების ფედერალური სამსახურის ცნობით, უკრაინელი დიპლომატი მაშინ დააკავეს, როდესაც იგი „დახურული ხასიათის ინფორმაციის“ მიღებას ცდილობდა. უკრაინამ საპასუხოდ ქ. ოდესაში რუსეთის კონსული „პერსონა ნონ გრატად“ გამოაცხადა და ქვეყნის დატოვების ბოლო ვადად 30 აპრილი განუსაზღვრა. უკრაინელი კონსულის დაკავება. წყარო: რუსეთის ტელევიზია „Россия 24“ რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2014 წლის მოვლენების შემდეგ, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია მოახდინა და აღმოსავლეთ უკრაინაში სეპარატისტების მხარდაჭერა ღიად დაიწყო, რუსეთსა და უკრაინას შორის „ჯაშუშური ომიც“ გააქტიურდა. ორივე მხრიდან გახშირდა „ჯაშუშების“ გამოვლენის ფაქტები, რაც მოსკოვსა და კიევს შორის სამხედრო-პოლიტიკური დაპირისპირების მაღალ ხარისხზე მიუთითებს.
რუსეთის სამხედრო ძალებმა უკრაინის საზღვრებიდან სამხედრო ბაზებზე დაბრუნება დაიწყეს მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 აპრილს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ რუსეთის შეიარაღებული ძალების მუდმივი დისლოკაციის ადგილებზე დაბრუნების ბრძანება გასცა. შოიგუს განცხადებით, სამხრეთ სამხედრო ოლქში დაუგეგმავი ინსპექციის მიზნები „სრულად იქნა მიღწეული“ და სამხედრო ძალები საკუთარ ბაზებს 1 მაისს დაუბრუნდებიან. მოვლენა დეტალურად: ღია წყაროებიდან მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე, მარტის ბოლოს ყირიმის ნახევარკუნძულსა და უკრაინის საზღვართან რუსული სამხედრო ძალებისა და ტექნიკის გადაადგილება დაფიქსირდა. ყირიმსა და უკრაინის საზღვართან მობილიზებული იყო 80-ათასკაციანი სამხედრო დაჯგუფება, რისი საკმარისი მტკიცებულებებიც გავრცელდა ფოტოების, ვიდეოებისა და სხვა მონაცემების სახით. რუსული სამხედრო ძალების უპრეცედენტო მობილიზების ხარისხმა გააჩინა ეჭვი, რომ მოსკოვი უკრაინაში სამხედრო შეჭრისთვის ემზადებოდა. რუსეთის სამხედრო ძალების მანევრებმა დაძაბულობის ესკალაციას შეუწყო ხელი. უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსმა რუსლან ხომჩაკმა მოსკოვი სამხედრო ძალებით ზეწოლასა და ვითარების დაძაბვის მიზნით შანტაჟში დაადანაშაულა. უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი 8-9 აპრილს ფრონტის ხაზზე უკრაინელ ჯარისკაცებსაც შეხვდა. დაძაბულობის ფონზე, ზელენსკიმ 20 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი სიტუაციის დამშვიდების მიზნით აღმოსავლეთ უკრაინაში ნებისმიერ ადგილას სალაპარაკოდაც მიიწვია. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის სამხედრო ძალების მობილიზაციის მასშტაბები უპრეცედენტო იყო, რაც შეიძლება მიზნად ისახავდა აშშ-ის ახალი პრეზიდენტის მიერ უკრაინის დახმარების შესაძლებლობების შემოწმებას მოსკოვის მხრიდან და უკრაინაზე ზეწოლის გაძლიერებას. ამ შემთხვევაში მოსკოვის მთავარი გზავნილი იყო, რომ ის უკან არ დაიხევს და უკრაინის ნატოსთან დაახლოების და ორგანიზაციაში გაწევრიანების შემთხვევაში, დონბასში საკუთარ მოქალაქეებს იარაღით დაიცავს, რაც, დიდი ალბათობით, სამხრეთ-აღმოსავლეთ უკრაინაში სამხედრო შეჭრას და ყირიმის ნახევარკუნძულთან სახმელეთო კავშირის უზრუნველყოფას ნიშნავს.
უკრაინაში მოსკოვიდან ორგანიზებული კიბერშეტევა შეაჩერეს მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 27 აპრილს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა უკრაინის მოქალაქის დაკავების შესახებ განაცხადა, რომელიც სახელმწიფო ინსტიტუტებზე კიბერშეტევას გეგმავდა. მოვლენა დეტალურად: უშიშროების სამსახურის ცნობით, უკრაინის მოქალაქე ქ. ზაპოროჟიედან არის და იგი რუსული სპეცსამსახურების დავალებით ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების კრიტიკულ ინფრასტრუქტურაზე გეგმავდა კიბერშეტევას, რაც ჰაკერის მიერ უკრაინელი საჯარო მოხელეებისთვის ვირუსული ფაილის გაგზავნას ითვალისწინებდა. რუსეთიდან ორგანიზებული ბოლო კიბერშეტევის მცდელობის შესახებ 16 მარტს განაცხადეს, როდესაც უკრაინის უშიშროების სამსახურის ცნობით, რუსეთის უშიშროების ფედერალურ სამსახურთან დაკავშირებული ჰაკერების სამიზნე უკრაინის სამთავრობო ინსტიტუტებში დაცული საიდუმლო ინფორმაცია გახდა. უკრაინა რუსეთს ხშირად ადანაშაულებს ჰაკერულ თავდასხმებში, რომელსაც რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ ჰიბრიდული ომის ფარგლებში ახორციელებს. უკრაინა რუსეთის კიბერთავდასხმების სამიზნე ადრეც გამხდარა. 2015 წელს ქვეყნის ენერგოსისტემაზე განხორციელებული თავდასხმის შედეგად, 230 ათასი ადამიანი ელექტროენერგიის გარეშე დარჩა. 2016 წელს კომპიუტერულმა ვირუსმა კიევში ელექტროენერგიის მომარაგება შეაფერხა. 2017 წელს სამიზნე სახელმწიფო, საფინანსო და ენერგეტიკული ორგანიზაციები გახდნენ. 2020 წლის თებერვალში უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა უკრაინის ხუთ ქალაქში რუსეთის ონლაინსერვისების მხარდაჭერილი „ბოტების ფერმის“ ქსელის მოქმედება გამოავლინა. 2021 წლის თებერვალში კი უკრაინამ რუსული ინტერნეტქსელები უკრაინის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სექტორის კუთვნილ ვებგვერდებზე თავდასხმასა და დოკუმენტების ქსელში გავრცელების მცდელობაში დაადანაშაულა. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბოლო წლებში კიბერთავდასხმები რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტად ჩამოყალიბდა და კრემლის ჰიბრიდული ომის ტაქტიკის ნაწილი გახდა. 2014 წლის ყირიმის მოვლენების შემდეგ კრემლი კიბერთავდასხმებით უკრაინის შიდა პოლიტიკაზე გავლენის მოხდენას ცდილობს. ბოლო წლებში განხორციელებული რუსული კიბერთავდასხმები ადასტურებს, რომ უკრაინა მოწყვლადია მსგავსი კიბერთავდასხმების მიმართ, რამაც შესაძლოა ქვეყნის სასიცოცხლო ინფრასტრუქტურაც გამოიყვანოს მწყობრიდან.
რუსეთის პრეზიდენტმა ბელარუსის პრეზიდენტს უმასპინძლა მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 აპრილს ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს მოსკოვში შეხვდა. მოვლენა დეტალურად: ოთხსაათიანი შეხვედრის დასასრულს პრეზიდენტებს რაიმე მნიშვნელოვანი ოფიციალური განცხადება არ გაუკეთებიათ, მაგრამ პრეზიდენტებმა ორი ქვეყნის გაერთიანებაში არსებული პროგრესი შეაქეს. ბოლოს ლუკაშენკო პუტინს 2021 წლის 22 თებერვალს სოჭში შეხვდა. მათი შემდეგი შეხვედრა ზაფხულში დაიგეგმა. პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: РИА Новости მოსკოვში შეხვედრას წინ უძღოდა ლუკაშენკოს წინააღმდეგ შეთქმულთა ჯგუფის გამოვლენა, რომელიც ოფიციალური მინსკის შეფასებით, ლუკაშენკოს მკვლელობასაც ისახავდა მიზნად. შეთქმულთა ნაწილი მოსკოვშიც დააკავეს. რუსეთ-ბელარუსის ხელახალი დაახლოების პროცესი 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაიწყო. თუ არჩევნებამდე მხარეებს შორის ურთიერთობაში დაძაბულობა შეინიშნებოდა, აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ვითარება შეიცვალა. ლუკაშენკოს წინააღმდეგ უპრეცედენტო გამოსვლებისა და დასავლური ზეწოლის გაძლიერების ფონზე, ლუკაშენკოსთვის ძალაუფლების შენარჩუნების ერთადერთი გზა მოსკოვთან შერიგება გახდა. ამიტომაც, ლუკაშენკო ბოლო პერიოდში სულ უფრო მეტს საუბრობს ინტეგრაციაზე. ლუკაშენკოს ბოლო განცხადების მიხედვით, ინტეგრაციის საგზაო რუკის მოთხოვნიდან 26-27 შესრულებულია, მხოლოდ 2-3 ეკონომიკური ხასიათის მოთხოვნა დარჩა გადასაწყვეტი. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე შიდა საპროტესტო მუხტი შესუსტებულია, მოსკოვის მხარდაჭერის გარეშე ლუკაშენკოსთვის ძალაუფლების შენარჩუნება გამოწვევად რჩება. პუტინთან მორიგი შეხვედრის მიზანიც პოლიტიკური და ეკონომიკური გარანტიების მოპოვებაა, რამაც ლუკაშენკოს ხელისუფლებაში ყოფნა უნდა გაახანგრძლივოს.
ტაჯიკეთი რუსეთთან ერთად ერთიან ანტისაჰაერო თავდაცვის სისტემას ქმნის მთავარი მოვლენა: ტაჯიკეთში რუსეთის თავდაცვის მინისტრის სერგეი შოიგუს ვიზიტის დროს ერთობლივი ანტისაჰაერო თავდაცვის სისტემის შექმნაზე შეთანხმდნენ. მოვლენა დეტალურად: მსგავსი გადაწყვეტილება ტაჯიკეთის საჰაერო სივრცეში სახელმწიფო საზღვრის დაცვის საიმედოობის გაზრდით არის განპირობებული. დსთ-ის ქვეყნების ანტისაჰაერო თავდაცვის ერთიანი სისტემა 1995 წლის 10 თებერვალს შეიქმნა. ამ ეტაპზე სისტემაში რუსეთი, ბელარუსი, სომხეთი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი და უზბეკეთი მონაწილეობენ. სისტემის მთავარი მიზანია საჰაერო სივრცეში დსთ-ის ქვეყნების საზღვრების დაცვა, მის გამოყენებაზე ერთობლივი კონტროლი და ინფორმაციის გაცვლა საჰაერო-კოსმოსურ ვითარებაზე. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ტაჯიკეთი ავღანეთის მეზობელია, რომელსაც უახლოეს პერიოდში აშშ-ის ჯარები დატოვებენ. ამ ფონზე რუსეთის თავდაცვის სამინისტროში რეგიონში ვითარების გაუარესებას ელოდებიან, რაც რუსეთის მოკავშირე ცენტრალური აზიის ქვეყნებზეც მოახდენს გავლენას. შესაძლო დესტაბილიზაციის პრევენციის მიზნით კი, რუსეთი მოკავშირეებთან სამხედრო თანამშრომლობის გამყარებას ცდილობს.
აფხაზეთის „პრეზიდენტის“ ვიზიტი რუსეთში მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 20 აპრილს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსეთს ეწვია. მოვლენა დეტალურად: 2021 წელს ეს ბჟანიას პირველი „ოფიციალური“ ვიზიტი იყო რუსეთში. 2020 წელს ბჟანია რუსეთში შვიდი „ოფიციალური“ ვიზიტით იმყოფებოდა. ვიზიტის ფარგლებში ბჟანია შეხვდა რუსეთის სახელმწიფო სადაზღვევო კომპანიის დირექტორს, საჰაერო ტრანსპორტის ფედერალური სააგენტოს უფროსს, „როსპოტრებნადზორის“ ხელმძღვანელს, რუსეთის პრეზიდენტის საქმეთა სამმართველოს უფროს ალექსანდრ კოლპაკოვს და მის პირველ მოადგილეს პაველ ფრადკოვს. ბჟანიასთვის მნიშვნელოვანი იყო აფხაზეთში საჰაერო მიმოსვლის აღდგენის საკითხის განხილვა, რომელიც მისი „მთავრობისთვის“ პრიორიტეტულია. სოხუმთან მდებარე ბაბუშერის აეროპორტის ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქციის საქმეში მოსკოვის მხარდაჭერის მოპოვებას ბჟანია ბოლო ერთი წელია აქტიურად ცდილობს. ბჟანია ასევე შეხვდა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკს, რომელიც აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. კოზაკთან შეხვედრა ყოველთვის მნიშვნელოვანია, რადგან კოზაკი აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით ყველაზე გავლენიანი საჯარო მოხელეა. ოფიციალური მონაცემებით, შეხვედრაზე განხილვის მთავარი თემა აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების საკითხი იყო, რომელიც პანდემიის პირობებში აფხაზეთის ეკონომიკური გამოცოცხლებისთვის მნიშვნელოვანია. კოზაკთან შეხვედრის მიზანი ასევე იყო ერთიანი სოციალურ-ეკონომიკური სივრცის შექმნასთან დაკავშირებული პროგრესის განხილვა. რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბოლო პერიოდში მოსკოვის მხრიდან სულ უფრო ძლიერდება ბჟანიაზე ზეწოლა, რომ „პრობლემური“ საკითხები (რუსეთის მოქალაქეებისთვის აფხაზეთის „მოქალაქეობის“ მინიჭება, რუსების მიერ უძრავი ქონების შეძენა, ენერგეტიკული ობიექტების რუსულ კომპანიებზე გასხვისება და სხვ.) დროულად მოგვარდეს. ბჟანიას ვიზიტიც ამ „პრობლემური“ საკითხების გადაწყვეტაში პროგრესის შეფასებას ისახავდა მიზნად, რაზეც არის დამოკიდებული მოსკოვის მიერ ბჟანიას „მთავრობის“ ფინანსური თუ პოლიტიკური დახმარება. |

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 31
• Residents of the breakaway regions of Ukraine will receive Russian citizenship through a simplified procedure.
• A Russian citizen was arrested on charges of espionage in favor of Ukraine in the annexed Crimea.
• Russia withdraws its troops from the Ukrainian border.
• Ukraine prevented an organized cyber-attack against government agencies.
• The President of Russia hosted the President of Belarus.
• Tajikistan and Russia create a unified air defense system.
• The de facto President of Abkhazia paid his first “official” visit to Russia in 2021.
Citizens of Donbass Receive Russian citizenship
Main Event: According to Viktor Vodolatsky, the Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the Russian State Duma, the number of people wishing to obtain Russian citizenship through a simplified procedure may increase to one million in the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics by the end of 2021.
Event in Details: On April 24, 2019, the Russian President, Vladimir Putin, signed a decree on granting expedited citizenship to residents of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics. The first passports were issued on July 14, 2019. Russian passports can be obtained in the Rostov region which borders Ukraine.
Amid the ongoing events in eastern Ukraine since 2014, Russian officials overtly speak in defense of the interests of the separatist regions. On April 8, Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, the influential official who oversees the direction of Ukraine, openly said that Russia may be forced to defend its citizens in Donbass.
Why the Event is Important:  Granting Russian citizenship to residents of the Donetsk and Luhansk regions will allow Moscow to legitimize its military intervention in eastern Ukraine, if necessary.
Another Spy Revealed in the Occupied Crimea
Main Event:  A Russian citizen was arrested on charges of espionage in favor of Ukraine in the annexed Crimea.
Event in Details:  On April 22, 2021, a court of the occupied Sevastopol sentenced a Russian citizen to pre-trial detention on charges of treason. According to the Russian Federal Security Service, the detainee passed classified information about the Russian Black Sea Fleet to the Ukrainian Military Intelligence Service.
Russia has detained dozens of people in Crimea on various charges since its annexation in 2014. Those who doubt the legitimacy of Russia's presence on the peninsula are the main targets of the Russian Special Services. In addition, the number of espionage cases identified by Russian and Ukrainian special services has increased dramatically since 2014.
In 2020, the relevant services of Ukraine and Russia arrested a number of people on charges of espionage:
• On March 31, the Security Service of Ukraine (SBU) announced that a secret communication channel was deciphered between a high-ranking Ukrainian naval officer, stationed in the occupied Crimea, and a representative of the Russian Federal Security Service.
• On April 14, the Security Service of Ukraine (SBU) arrested SBU Major General Valery Shaitanov on charges of treason and terrorism.
• On April 15, Russia's Federal Security Service (FSB) uncovered a Ukrainian intelligence “sabotage and terrorism” group in the annexed Crimea. It reportedly included a female Russian military officer. According to the FSB, the Russian servicewoman had handed state secrets to Ukraine’s military intelligence between 2017 and 2018.
• On May 6, the SBU arrested one individual on charges of espionage in favor of Russia. The detainee was accused of illegally obtaining information about “modern missile systems.”
• On June 22, in Kursk Oblast, the Federal Security Service of the Russian Federation detained Lt. Col. Dmitry Borzenkov, the Head of the Regional Department of the Ministry of Internal Affairs, on charges of treason and working for the Ukrainian Security Service.
• On December 7, the Moscow City Court found Vasily Vasilenko, a citizen of Ukraine and a former professional football player, guilty on charges of espionage and sentenced him to 12 years in prison. Vasilenko was arrested in October 2019.
Diplomatic War
On April 16, 2021, the Federal Security Service of the Russian Federation (FSB) arrested Alexander Sosonyuk, the Consul of the Consulate General of Ukraine in St. Petersburg. According to the FSB, the Ukrainian diplomat was arrested while trying to get classified information. In response, Ukraine declared the Russian consul in Odessa persona non grata. The Russian official must leave Ukraine by April 30.
Detention of the Ukrainian Consul. Source: Russian TV channel Russia 24
Why the Event is Important:  After the 2014 events when Russia annexed Crimea and openly supported separatists in eastern Ukraine, the “spy war” between Russia and Ukraine intensified. There have been frequent reports of “spies” on both sides indicating a high degree of military-political confrontation between Moscow and Kyiv.
Russia Withdraws Its Troops from the Ukrainian Border
Main Event:  On April 22, 2021, the Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, ordered a withdrawal of the Russian Armed Forces from the Ukrainian border. The goals of the “snap checks” in the Southern Military District have been fully achieved and troops will return to their permanent deployment on May 1, said Shoigu.
Event in details:  According to available information, Russia massed 80,000 troops on the border between Crimea and Ukraine at the end of March. Photos, videos and other data which were circulated in open sources were sufficient proof of this. The unprecedented development of the mobilization of the Russian military forces raised suspicions that Moscow was preparing for a military invasion of Ukraine.
Russian military maneuvers incited tensions. The Commander-in-Chief of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Ruslan Khomchak, accused Moscow of using force and blackmail to escalate the tension. The Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, met with Ukrainian soldiers on the front line on April 8-9. Amid ongoing tensions, Zelensky invited the Russian President, Vladimir Putin, to speak anywhere on April 20 in order to calm the situation in eastern Ukraine.
Why the Event is Important:  The scale of the mobilization of Russian troops was unprecedented and the possible objectives were to test whether the new US president would support Ukraine and increase Moscow's pressure on Ukraine. The Kremlin's main message was that it will not back down and Russia will use weapons to defend its citizens in Donbass if Ukraine approaches NATO and joins the organization which will most likely mean a military invasion of southeastern Ukraine and, thereby, provide ground communication with the Crimean peninsula.
Ukraine Prevents Russian Cyber Attack
Main Event:  On April 27, 2021, the Security Service of Ukraine (SBU) announced that it arrested a Ukrainian citizen from Zaporizhia on charges of organizing a cyber-attack on government agencies.
Event in Details:  According to the SBU, the detainee was instructed by the Russian Special Services to organize a cyber-attack against the critical infrastructure of the local and central governments, sending a viral file to Ukrainian public officials.
The latest attempt of Russia’s cyber-attack was reported on March 16 when the SBU announced that the target of the hackers linked to the Russian Federal Security Service was classified government data.
Ukraine often accuses Russia of cyber-attacks which are part of the Kremlin’s hybrid war tactics against Ukraine. Ukraine has been a target of Russian cyber-attacks before. An attack on the country's energy system in 2015 left 230 thousand people without electricity. A computer virus disrupted power supply in Kyiv in 2016. Targets for cyber-attacks became state, financial and energy organizations in 2017. In February 2020, the SBU disrupted the activity of a network of “bot farms” in five cities of Ukraine. In February 2021, Ukraine accused Russian internet networks of attacking the web-pages of Ukraine's security and defense sector and trying to disseminate documents in the network.
Why the Event is Important:  In recent years, cyber-attacks have become an instrument of Russia’s foreign policy and a part of the Kremlin's hybrid war tactics. Following the 2014 events in Crimea, the Kremlin aims at influencing the domestic policies of Ukraine through cyber-attacks. Recent cyber-attacks have confirmed that Ukraine is vulnerable to similar attacks which may derail the vital infrastructure of the country.
Russian President Hosted His Belarusian Counterpart
Main Event: The President of Belarus, Aleksander Lukashenko, met with the Russian President, Vladimir Putin, in Moscow, on April 22, 2021
Event in Details:  The presidents did not make any significant official statements after the four-hour meeting; however, they praised the unification progress of the two countries. Lukashenko last met with Putin on February 22, 2021 in Sochi. The next meeting is scheduled for the summer.
Meeting of the Presidents. Source:  RIA Novosti
Before the meeting, an alleged planned military coup and an assassination plot against Aleksander Lukashenko was exposed. Some of the plotters were arrested in Moscow.
The process of re-rapprochement between Russia and Belarus began after the 2020 presidential elections. If there were tensions between the parties before the elections, the situation changed after the August presidential elections. Amid protest rallies against Lukashenko, unprecedented for Belarus, and growing pressure from the West, a reconciliation with Moscow became the only way for Lukashenko to maintain power. Therefore, Lukashenko has been talking more about integration. According to him, 26-27 requirements of the integration roadmap are fulfilled and only two-three economic requirements remain to be addressed.
Why the Event is Important:  Although the internal protest charge weakened, maintaining power remains a challenge for Lukashenko without Moscow's support. The purpose of the next meeting with Putin is to obtain political and economic guarantees that should ensure Lukashenko's rule in the long term.
Tajikistan and Russia Create a Unified Air Defense System
Main Event:  During a visit of the Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, to Tajikistan the parties agreed to establish a unified air defense system.
Event in Details:  The decision is to increase the reliability of the state border protection in the airspace of Tajikistan.
The Joint CIS Air Defense System was established on February 10, 1995. Currently, Russia, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan are members of the system whose main purpose is to protect the air boundaries of the CIS member states, jointly control the CIS airspace and monitor the aerospace posture.
Why the Event is Important:  Tajikistan borders Afghanistan from which US troops will soon leave. Amid this background, the Russian Ministry of Defense expects that the situation in the region will deteriorate, something which will also affect Russia’s ally countries in Central Asia. Russia is trying to strengthen military cooperation with its allies and thus prevent a possible destabilization.
Visit of the President of Abkhazia to Russia
Main Event:  On April 20, 2021, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, visited Russia.
Event in Details:  This was Bzhania's first “official” visit to Russia this year. In 2020, Bzhania paid seven “official” visits to Russia.
During the visit, Bzhania met with the Director of the Russian State Insurance Company, the Head of the Federal Air Transport Agency, the Head of Rospotrebnadzor, the Head, Alexander Kolpakov, and the First Deputy Head of the Administrative Directorate of the President of the Russian Presidential, Pavel Fradkov.
It was important for Bzhania to discuss the resumption of air traffic in Abkhazia which is a priority for his “government.” He has been actively seeking Moscow's support in rebuilding the infrastructure of the Babusher Airport near Sokhumi over the past year.
Bzhania also met with Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, who oversees the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region. Meeting with Kozak is always important as he is one of the most influential public officials in the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region. According to official data, the main topic of discussion was the implementation of the investment program promoting the socio-economic development of Abkhazia which is important for Abkhazia’s economic revival in the wake of the pandemic. The purpose of the meeting was also to discuss the progress of the creation of a common socio-economic space.
Why the Event is Important:  Recently, Moscow has been increasingly putting pressure on Bzhania to resolve “problematic” issues such as granting “Abkhazian citizenship” to citizens of Russia, the acquisition of real estate by Russians and the alienation of energy facilities to Russian companies, etc. The purpose of this visit was to assess the progress of the solution to these “problematic” issues which will further determine Moscow's financial or political support for Bzhania's “government.”