პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 33
• ბელარუსი, სულ უფრო მზარდი საერთაშორისო იზოლაციის ფონზე, რუსეთისგან 500 მლნ აშშ დოლარს ივნისის ბოლოს მიიღებს.
• დონბასში პასპორტიზაციას უკრაინის პრეზიდენტი ანექსიის მცდელობად აფასებს.
• უკრაინაში ყირიმელი თათრების დეპორტაციის 77 წლისთავი აღნიშნეს.
• რუსეთი აზოვისა და შავი ზღვის რეგიონში უკრაინის სამხედრო გაძლიერებას საფრთხის წყაროდ მიიჩნევს.
• თურქმენეთის ავტორიტარი პრეზიდენტის შვილი რუსეთთან თანამშრომლობის განვითარებაზე იქნება პასუხისმგებელი.
• რუსეთის პრეზიდენტმა ყირგიზეთის ახალ პრეზიდენტს სოჭში უმასპინძლა.
• ყირგიზეთის ზოგ სკოლაში რუსული საგანმანათლებლო სტანდარტი დამკვიდრდება.
რუსეთი სომხეთსა და აზერბაიჯანს საზღვრის დემარკაციაში დახმარებას სთავაზობს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 19 მაისს დუშანბეში (ტაჯიკეთი), კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის (კუხო) საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრის ფარგლებში გამართულ პრეს-კონფერენციაზე, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ მოსკოვი მზად არის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დემარკაციის პროცესში შუამავლის როლი შეასრულოს.
მოვლენა დეტალურად: სომხეთის განცხადებით, 12 მაისს აზერბაიჯანის შეიარაღებული ძალები სომხეთის სიუნიქისა და გეღარქუნიქის რაიონებში არანაკლებ სამი მიმართულებით შეიჭრნენ და, ფაქტობრივად, რამდენიმე კილომეტრის სიღრმეში გამაგრდნენ. დასახმარებლად სომხეთმა მიმართა თავის მოკავშირეებს კუხოში (კუხო პრორუსული სამხედრო ალიანსია, რომელიც, რუსეთის გარდა, სომხეთს, ბელარუსს, ყაზახეთს, ყირგიზეთსა და ტაჯიკეთს აერთიანებს) და ასევე უშუალოდ რუსეთს. აზერბაიჯანმა სომხეთის ბრალდებებზე განაცხადა, რომ აზერბაიჯანულმა არმიამ თავისი პოზიციები დაიკავა მას შემდეგ რაც, მთაგორიან რეგიონში თოვლი დადნა. შემდგომ დღეებში სასაზღვრო ზოლში აზერბაიჯანელ და სომეხ სამხედროებს შორის რამდენიმე ინციდენტი მოხდა. მაგ., 25 მაისს საზღვარზე სროლის შედეგად, სომეხი სამხედრო დაიღუპა. 27 მაისს აზერბაიჯანულმა მხარემ ქელბაჯარის რაიონში ექვსი სომეხი სამხედრო დააკავა. ბაქოს განცხადებით, ისინი აზერბაიჯანული არმიის მომარაგების მარშრუტების დასანაღმვად საზღვრის გადალახვას ცდილობდნენ. სასაზღვრო დაპირისპირების ფონზე, 27 მაისს, სომხეთში საგარეო საქმეთა მინისტრი გადადგა.
ლავროვის განცხადებით, რუსეთმა მხარეებს შესთავაზე დელიმიტაციისა და დემარკაციის პროცესის დაწყება და სომხურ-აზერბაიჯანული კომისიის შექმნა, სადაც რუსეთი მრჩევლისა და შუამავლის სახით მიიღებს მონაწილეობას. ლავროვის თქმით, რუსეთმა კუხოში პარტნიორებს ინფორმაცია მიაწოდა ინციდენტის დარეგულირებაში გაწეული ძალისხმევის შესახებ, რომელიც საზღვრის საერთაშორისო-სამართლებრივი გაფორმების არარსებობის შედეგად წარმოიქმნა. ლავროვის განცხადების შემდეგ სასაზღვრო ინციდენტის საკითხზე რუსეთის პრეზიდენტი აზერბაიჯანის პრეზიდენტსა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრს ესაუბრა.
სომხეთისა და აზერბაიჯანის შეფასებები
ლავროვის პასუხად სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა განაცხადა, რომ მსგავსი დისკუსია მხოლოდ სომხეთის სუვერენული ტერიტორიიდან აზერბაიჯანის არმიის გასვლის შემდეგ იქნება შესაძლებელი. აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრმა ალი ასადოვმა კი, თავის მხრივ, მხარი დაუჭირა რუსეთის წინადადებას აზერბაიჯან-სომხეთის საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის სამმხრივი კომისიის შექმნის შესახებ.
ასადოვის შემდეგ განცხადება გააკეთა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმაც: „სომხეთისთვის მისაღებია სტრატეგიული პარტნიორის - რუსეთისა და ასევე ეუთოს მინსკის ჯგუფის წინადადება“. ფაშინიანის თქმით, სომხური მხარე და მინსკის ჯგუფის თანათავმჯდომარეები ორივე მხარეს საწყის პოზიციებზე დაბრუნებას სთავაზობენ, რის შემდეგაც, საერთაშორისო ჩართულობით, დელიმიტაციისა და დემარკაციის პროცესი დაიწყება.
მთიანი ყარაბაღის მეორე ომი
2020 წელს მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შედეგად, აზერბაიჯანმა მთიანი ყარაბაღის ნაწილზე, მათ შორის, ისტორიული მნიშვნელობის ქ. შუშაზე და მთიანი ყარაბაღის პირველი ომის შედეგად ოკუპირებულ შვიდ აზერბაიჯანულ რაიონზე კონტროლი დაიბრუნა. 9 ნოემბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შედეგად, მთიან ყარაბაღში 2000-მდე რუსი სამშვიდობო განთავსდა. ომის მსვლელობის დროს რუსეთი პრაქტიკულად ნეიტრალურ პოზიციას იკავებდა და მხოლოდ მაშინ ჩაერთო შუამავლის სახით, როდესაც მთიანი ყარაბაღის მთელ ტერიტორიაზე აზერბაიჯანული კონტროლის დამყარების შესაძლებლობა შეიქმნა. ამ ეტაპზე მთიან ყარაბაღში სომხური გავლენის შენარჩუნების ერთადერთი გარანტი რუსეთია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სომხურ-აზერბაიჯანულ მიმდინარე დაპირისპირებაში რუსეთისა და კუხოს პრაქტიკულად ნეიტრალური პოზიცია მიუთითებს, რომ სომხეთი აზერბაიჯანთან პოლიტიკურ და დიპლომატიურ ომსაც აგებს.
ბელარუსი რუსეთისგან 500 მლნ აშშ დოლარს მიიღებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 28 მაისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს სოჭში უმასპინძლა.
მოვლენა დეტალურად: პუტინ-ლუკაშენკოს შეხვედრა ორი დღე გაგრძელდა. 28 მაისს პრეზიდენტების შეხვედრის ოფიციალური ნაწილი შედგა, რომელიც ხუთი საათი გაგრძელდა. მეორე დღეს პრეზიდენტებმა არაფორმალურ გარემოში საზღვაო გასეირნება მოაწყვეს. ლუკაშენკო წელს უკვე მესამეჯერ შეხვდა პუტინს.
პრეზიდენტების შეხვედრა საზღვაო გასეირნების დროს. სადილს ლუკაშენკოს უმცროსი ვაჟი კოლიაც ესწრება. წყარო: rg.ru
შეხვედრის შედეგად, დაპირებული 1.5 მლრდ აშშ დოლარის რუსული კრედიტიდან ბელარუსი მეორე ტრანშს, 500 მლნ აშშ დოლარის ოდენობით, ივნისის ბოლოსთვის მიიღებს. პუტინის პრეს-მდივან დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილი იყო „თვითმფრინავთან დაკავშირებულ ისტორიამდე“, როდესაც ლუკაშენკოს რეჟიმმა (23 მაისს) ათენიდან ვილნიუსში მიმავალი „რაინიარის“ თვითმფრინავი აიძულა მინსკის აეროპორტში დამჯდარიყო, რის შემდეგაც მასში მჯდომი ოპოზიციურად განწყობილი ჟურნალისტი დააკავეს.
რუსული კრედიტი
1.5 მლრდ აშშ დოლარის კრედიტს კრემლი ლუკაშენკოს 2020 წლის სექტემბერში დაჰპირდა. პირველი 500 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის ტრანში მინსკმა 2020 წლის დეკემბერში მიიღო. კრედიტი ბელარუსის სახელმწიფო ვალის დაფარვას და მომსახურებას უნდა მოხმარდეს.
რუსეთ-ბელარუსის ხელახალი დაახლოების პროცესი 2020 წლის აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაიწყო. თუ არჩევნებამდე მხარეებს შორის ურთიერთობაში დაძაბულობა შეინიშნებოდა, საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ვითარება შეიცვალა. ლუკაშენკოს წინააღმდეგ უპრეცედენტო გამოსვლებისა და დასავლური ზეწოლის გაძლიერების ფონზე, ლუკაშენკოსთვის ძალაუფლების შენარჩუნების ერთადერთი გზა მოსკოვთან შერიგება და რუსეთთან ინტეგრაციის პროცესის დაჩქარება გახდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: „თვითმფრინავის ინციდენტის“ შემდეგ ლუკაშენკოს დასავლეთთან დაახლოების გზები დიდი ხნით მოეჭრა, რაც გააძლიერებს ლუკაშენკოს რეჟიმის იზოლაციას და რუსეთის გავლენას ბელარუსის შიდა პოლიტიკურ პროცესებზე. ასეთ გარემოში რუსეთის ფინანსური და პოლიტიკური მხარდაჭერა ლუკაშენკოს რეჟიმის გადარჩენის ერთადერთ გზად რჩება, რაც რუსეთთან მეტი ინტეგრაციის ხარჯზე ლუკაშენკოს ხელისუფლებაში ყოფნის ვადას გაუხანგრძლივებს.
დონბასში პასპორტიზაციას უკრაინის პრეზიდენტი ანექსიის მცდელობად აფასებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 24 მაისს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მისი პრეზიდენტობის ორი წლის საქმიანობის შემაჯამებელ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა, რომ უკრაინის აღმოსავლეთ რეგიონებში - დონეცსკსა და ლუგანსკში ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის რუსული პასპორტების დარიგება „დიდი პრობლემაა“ და პირველი ნაბიჯია ტერიტორიის ანექსიისკენ.
მოვლენა დეტალურად: ზელენსკის განცხადებით, მისი პრიორიტეტებია რუსეთის მხარდაჭერილ სეპარატისტებს და უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს შორის დონბასში მიმდინარე კონფლიქტის მოგვარება, რუსეთის მიერ ანექსირებული ყირიმის დეოკუპაცია და ოლიგარქებთან ბრძოლის გაგრძელება. „ნათელია, რომ ეს არის პირველი ნაბიჯი, რადგან მსგავსი რამ ერთხელ უკვე მოხდა ყირიმში, როდესაც ყირიმის მაცხოვრებლებმა რუსული პასპორტები მიიღეს“, განაცხადა ზელენსკიმ.
რუსული პასპორტები
2021 წლის 2 მაისს რუსეთის შს სამინისტრომ განაცხადა, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში აღმოსავლეთ უკრაინაში მცხოვრებმა 527 ათასზე მეტმა ადამიანმა რუსეთის მოქალაქეობა მიიღო. 2019 წლის 24 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში მცხოვრებთათვის რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მინიჭების შესაძლებლობის შესახებ. პირველი პასპორტები 2019 წლის 14 ივლისს გაიცა. რუსეთის პასპორტების მიღება როსტოვის ოლქში შეიძლება, რომელიც უკრაინის სასაზღვრო რეგიონია. რუსეთში ვარაუდობენ, რომ 2021 წლის ბოლომდე დონბასში რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მიღების მსურველთა რაოდენობა შესაძლოა ერთ მილიონამდე გაიზარდოს.
რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება კრემლის ნაცადი მეთოდია, რომელიც თავის დროზე რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენა. 2008 წლის ომამდე ცოტა ხნით ადრე მოსკოვმა საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში მაცხოვრებლების პასპორტიზაცია დაიწყო. დღეს ამ რეგიონების მოსახლეობის უმრავლესობა რუსეთის მოქალაქეა. საქართველოს წინააღმდეგ ომის ლეგიტიმაციისთვის რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში თანამოქალაქეების დაცვის არგუმენტიც გამოიყენა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: უკრაინის მოქალაქეებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება რუსეთის ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელიც აღმოსავლეთ უკრაინაში უკრაინის სუვერენიტეტს ხელყოფს და დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ნაწილში რუსეთის ანექსიის წინაპირობას ქმნის.
უკრაინაში ყირიმელი თათრების დეპორტაციის 77 წლისთავი აღნიშნეს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 18 მაისს უკრაინაში ყირიმელი თათრების დეპორტაციის 77-ე წლისთავი აღნიშნეს.
მოვლენა დეტალურად: ყირიმელი თათრების გენოციდის მსხვერპლთა ხსენების დღე უკრაინაში ოფიციალურად 2015 წლიდან აღინიშნება. ნაცისტურ გერმანიასთან თანამშრომლობის ბრალდებით ათასობით ყირიმელი თათარის ცენტრალურ აზიაში გადასახლება 1944 წლის 18 მაისს დაიწყო. 250 ათასი გადასახლებულიდან ათეულ ათასობით ადამიანი გადასახლების დროს ან გადასახლებაში დაიღუპა. მათი სამშობლოში დაბრუნება საბჭოთა კავშირის არსებობის ბოლო წლებში დაიწყო.
ყირიმელი თათრების მდგომარეობა 2014 წელს ყირიმის ნახევარკუნძულის რუსეთის მიერ ანექსიის შემდეგ კვლავ გართულდა. რუსეთის პოლიტიკის მოწინააღმდეგენი დისკრიმინაციისა და პოლიტიკური დევნის მსხვერპლი არიან. ყირიმელი თათრების ლიდერს მუსტაფა ჯემილევს კი ყირიმში შესვლაზე დაწესებული აკრძალვა რუსეთმა 2034 წლამდე გაუხანგრძლივა. რუსეთი მსგავს რეპრესიებს ისლამისტებთან და პროუკრაინელ „ტერორისტებთან“ ბრძოლით ხსნის.
ზელენსკიმ დეპორტაციის მსხვერპლთა მოსაგონებელ ღონისძიებაზე განაცხადა: „ჩვენ არ ვაპატიებთ, რომ თქვენ 70 წლის შემდეგ, რუსული ანექსიის შედეგად, კვლავ გაიძულეს სახლების დატოვება“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინის მიერ ყირიმელი თათრების ისტორიული დღის აღნიშვნა ყირიმის ნახევარკუნძულის დეოკუპაციის პოლიტიკის ნაწილია, რაც რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის საერთაშორისო დღის წესრიგში შენარჩუნებას და ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ რუსეთის დისკრიმინაციული პოლიტიკის ჩვენებას ისახავს მიზნად.
რუსეთი უკრაინის სამხედრო გაძლიერებას საფრთხის წყაროდ მიიჩნევს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 27 მაისს რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამსახურის უფროსმა ვლადიმირ კულიშოვმა „РИА Новости“-თან ინტერვიუში უკრაინის შესახებ ისაუბრა.
მოვლენა დეტალურად: კულიშოვის თქმით:
• უკრაინას თავისი სამხედრო და სასაზღვრო ინფრასტრუქტურის რეფორმირებისათვის აშშ-ისა და ევროკავშირის ფინანსური და ტექნიკური დახმარება სჭირდება, რისთვისაც კიევი ანტირუსულ ქმედებებს ააქტიურებს და რეგიონში დაძაბულობის პროვოცირებას ცდილობს. ჩვენ ვიცით, რომ უკრაინამ აშშ-ისგან კატერები მიიღო, საფრანგეთში, დიდ ბრიტანეთსა და ნატოს წევრ სხვა ქვეყნებთან კი ახალი კატერების მშენებლობაზე კონტრაქტებია გაფორმებული. მისი თქმით, ამ ეტაპზე რუსეთის სანაპირო დაცვის დანაყოფები საკმარისია აზოვი-შავი ზღვის რეგიონში ამოცანების შესასრულებლად. ახალი საფრთხეების წარმოქმნის შემთხვევაში კი, გემებისა და კატერების რაოდენობა მოკლე დროში გაიზრდება.
• უკრაინის უპილოტო საფრენი აპარატების ფრენების რაოდენობა რუსეთ-უკრაინის სახმელეთო სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთზეც გაიზარდა. უკრაინის სასაზღვრო სამსახური დასავლელი პარტნიორების დახმარებით ზრდის უპილოტო საფრენი აპარატების ავიაციას. მისი აზრით, უკრაინამ დრონები შეიძლება დონბასშიც გამოიყენოს. კულიშოვი ეჭვის თვალით უყურებს  თურქეთისა და ისრაელის უპილოტო საფრენი აპარატების მიმართ გამოვლენილ კიევის ინტერესსაც.
​რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: აზოვისა და შავი ზღვის რეგიონში უკრაინის მიერ სამხედრო ინფრასტრუქტურის გაძლიერებისკენ გადადგმული ნაბიჯები რუსეთის მიერ საფრთხის წყაროდ აღიქმება. ამიტომაც, რუსეთისთვის საკუთარი გავლენის შენარჩუნებისა და შემდგომი გაზრდისთვის მნიშვნელოვანია უკრაინის სამხედრო ინფრასტრუქტურის გაძლიერების პრევენცია.
თურქმენეთის პრეზიდენტის შვილი რუსეთთან თანამშრომლობის განვითარებაზე იქნება პასუხისმგებელი
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 21 მაისს თურქმენეთის ვიცე-პრემიერმა, უმაღლესი კონტროლის პალატის თავმჯდომარემ სერდარ ბერდიმუხამედოვმა 2021-2023 წლებში თურქმენეთ-რუსეთის სამთავრობათშორისო ეკონომიკური თანამშრომლობის პროგრამის პროექტის მომზადების შესახებ მთავრობის სხდომაზე მოხსენება გააკეთა.
მოვლენა დეტალურად: ქვეყნის პრეზიდენტმა, სერდარის მამამ, გურბანგული ბერდიმუხამედოვმა მოიწონა შვილის შემუშავებული პროექტი და მას დაგეგმილი ღონისძიებების განხორციელებაზე კონტროლი დაავალა. პრეზიდენტის შეფასებით, პროგრამის განხორციელება ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გამყარებას. მისი თქმით, რუსეთი თურქმენეთის ერთ-ერთი წამყვანი სავაჭრო-ეკონომიკური პარტნიორია, სახელმწიფოთაშორისი თანამშრომლობა კი ორი ქვეყნის ხალხის კეთილდღეობის ინტერესებს პასუხობს.
პროგრამა „საგზაო რუკაა“, რომელიც პრიორიტეტულ მიმართულებად სახავს  მრეწველობის, ენერგეტიკის, აგროსამრეწველო კომპლექსის, მაღალი ტექნოლოგიების, მომსახურებისა და ფინანსების სფეროში ვაჭრობას.
სერდარი აპრილში თურქმენეთის დელეგაციის შემადგენლობაში ორჯერ იმყოფებოდა რუსეთში: ერთხელ - მოსკოვში, დსთ-ის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე, მეორეჯერ - ყაზანში, ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის ფორუმზე.
სერდარ ბერდიმუხამედოვი მამამისის ფოტოს ფონზე. წყარო: rbc.ru
რუსეთ-თურქმენეთის სავაჭრო ბრუნვამ 2020 წელს 1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სერდარ ბერდიმუხამედოვი თურქმენეთის ავტორიტარი მმართველის შვილი და მთავრობის მაღალჩინოსანია. სერდარის „წარმატებული“ პოლიტიკური კარიერა მიუთითებს, რომ გურბანგული ბერდიმუხამედოვი მემკვიდრედ სწორედ თავის შვილს ამზადებს. რუსეთის პოლიტიკურ ელიტასთან დაახლოების ხელშეწყობა და რუსეთის მიმართულებით მუშაობა კი, სავარაუდოდ, ძალაუფლების გადაცემის ოპერაციის ნაწილია, რაც სერდარის პოლიტიკური ავტორიტეტის გაზრდას ისახავს მიზნად.
პუტინმა ყირგიზეთის ახალ პრეზიდენტს სოჭში უმასპინძლა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 24 მაისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ყირგიზეთის პრეზიდენტ სადირ ჟაპაროვს სოჭში უმასპინძლა.
პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: ყირგიზეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: ჟაპაროვის განცხადებით, რუსეთი ყირგიზეთის მთავარი მოკავშირე და სავაჭრო-ეკონომიკური პარტნიორია. პრეზიდენტების განხილვის მნიშვნელოვანი თემა იყო რეგიონული უსაფრთხოების საკითხები, კერძოდ, 28-30 აპრილს განვითარებული ყირგიზეთ-ტაჯიკეთის სასაზღვრო კონფლიქტი და კონფლიქტის შედეგად განადგურებული ინფრასტრუქტურის აღდგენის საკითხი. კონფლიქტის შედეგად  დაიღუპა 36 და დაზიანება მიიღო 154 ყირგიზმა, ასევე დაიღუპა 19 და დაშავდა 87 ტაჯიკი.
წელს ეს პრეზიდენტების მეორე შეხვედრა იყო. პირველად ჟაპაროვი პუტინს თებერვალში შეხვდა, მას შემდეგ, რაც იანვარში იგი პრეზიდენტად აირჩიეს. ჟაპაროვის არჩევის შემდეგ, 17 მარტის ონლაინცერემონიის დროს, პრეზიდენტებმა ჯერუის ოქროს გადამამუშავებელი საწარმო გახსნეს. ჯერუის საბადო ყირგიზეთის სიდიდით მეორე ოქროს საბადოა, რომელსაც რუსული „ალიანს ჯგუფი“ მართავს. ამ ფონზე, საინტერესოა, რომ ჟაპაროვმა 14 მაისს ხელი მოაწერა კანონს, რომელიც მას საშუალებას აძლევს ყირგიზეთში ოქროს უდიდეს მომპოვებელ კანადურ კომპანიას - „Centerra Gold“ კუმტორის ოქროს საბადოზე მუშაობის უფლება დროებით შეუჩეროს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ყირგიზეთისთვის: 2020 წლის ოქტომბრის შიდაპოლიტიკური კრიზისის შემდეგ არჩეული პრეზიდენტი სადირ ჟაპაროვი ცდილობს რუსეთის ლიდერთან ახლო ურთიერთობები დაამყაროს და მისი ნდობა მოიპოვოს. ჟაპაროვისთვის მნიშვნელოვანია, რომ კრემლმა იგი საიმედო პარტნიორად და ერთგულ მოკავშირედ აღიაროს, რაც მას ქვეყნის შიგნით ძალაუფლების გამყარებაში და ეკონომიკური გამოწვევების დაძლევაში დაეხმარება.
ყირგიზეთში რუსეთიდან ჩასული მასწავლებლების რაოდენობა გაიზრდება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 26 მაისს რუსეთისა და ყირგიზეთის განათლების მინისტრებმა სერგეი კრავცოვმა და ბოლოტბეკ კუპეშევმა პროექტის „რუსეთის მასწავლებელი საზღვარგარეთ“ გაფართოებაზე იმსჯელეს.
მოვლენა დეტალურად: პროექტის გაფართოების ფარგლებში ყირგიზეთის სხვადასხვა რეგიონში სამი ახალი სკოლის მშენებლობა იგეგმება: ქ. ოშში, ქ. კარაკოლში და ჩუისკის ოლქის სოფ. ნოვოპავლოვკაში. სკოლები რუსული საგანმანათლებლო სტანდარტით იმუშავებენ, სადაც რუსეთიდან მივლინებული მასწავლებლები ასწავლიან.
ამავე დროს, რუსეთი მზად არის ანექსირებულ ყირიმში მდებარე საერთაშორისო საბავშვო ცენტრ „არტეკში“ ყირგიზეთიდან 150 ბავშვი მიიღოს.
ყირგიზეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ერთ-ერთი ყველაზე პრორუსული ქვეყანაა, სადაც რუსულ ენას აქტიურად იყენებენ. გარდა ამისა, ყირგიზეთში ჯერ კიდევ კირილიცას იყენებენ მაშინ, როდესაც ცენტრალური აზიის ქვეყნებმა (ტაჯიკეთის გარდა) კირილიცის მაგივრად ლათინური ანბანის გამოყენება დაიწყეს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი რუსულ ენას „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად მიიჩნევს, რომელიც პოსტსაბჭოთა სივრცეში გავლენის შენარჩუნებისთვის მნიშვნელოვან ბერკეტად განიხილება. იმ ფონზე, როდესაც ბოლო ათწლეულებში ცენტრალური აზიის სხვა ქვეყნებში რუსული ენა ნელ-ნელა კარგავს პოზიციებს, რუსეთისთვის ეს პოზიტიური სიგნალია, რომ ცენტრალურ აზიაში რუსული ენა და კულტურა კვლავ მიმზიდველია. ამავე დროს, ყირგიზეთში ახალი სკოლების რუსული დაფინანსებით აშენება, რაც ყირგიზეთის პოლიტიკურ ცხოვრებაში რუსეთის გავლენის მასშტაბებსაც უსვამს ხაზს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 33
• Russia offers to mediate in the process of the demarcation of the state border between Armenia and Azerbaijan.
• In the wake of growing international isolation, Belarus will receive USD 500 million from Russia by the end of June.
• The Ukrainian President says that issuing Russian passports in Donbass is an attempt of annexation.
• Ukraine marks the 77th anniversary of the deportation of Crimean Tatars.
• Russia views Ukraine's military build-up in the Azov and Black Sea regions as a threat.
• The son of the authoritarian President of Turkmenistan will be responsible for developing cooperation with Russia.
• The Russian President hosted the new President of Kyrgyzstan in Sochi.
• Russian educational standards will be established in some schools in Kyrgyzstan.
Russia Offers to Help Demarcate the Armenian-Azerbaijani Border
Main Event:  The Council of Foreign Ministers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) gave a press conference in Dushanbe, Tajikistan on May 19, 2021 where the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, said that Moscow was ready to mediate in the process of the demarcation of the state border between Armenia and Azerbaijan.
Event in Details:   According to Armenia, the Azerbaijani Armed Forces crossed the border into the Syunik and Gegharkunik regions of Armenia, invading and encroaching several kilometers in three directions on May 12. Armenia appealed to its allies in the CSTO (a pro-Russian military alliance whose members are Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan) and directly to Russia.
Azerbaijan denied the allegations, saying its troops were taking up positions on the border between the two countries in the highlands after the snow melted. In the following days, several incidents occurred between Azerbaijani and Armenian militaries in the border area. On May 25, an Armenian soldier was killed in a cross-border shooting. On May 27, the Azerbaijani side detained six Armenian soldiers in the Kelbajar region. According to Baku, they were trying to cross the border and mine supply routes of the Azerbaijani Army. Against the background of the border dispute, the Minister of Foreign Affairs of Armenia resigned on May 27.
According to Lavrov, Russia proposed that the parties start the process of delimitation and demarcation and set up a joint Armenian-Azerbaijani border commission with Russia’s possible participation as a consultant and mediator. Lavrov said that Russia informed its allies in the CSTO about the efforts made for resolving the incident which arose due to the lack of an international legal demarcation of the border. After Lavrov's statement, the Russian President discussed the border incident with the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia.
Estimates of Armenia and Azerbaijan
In response to Lavrov, the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, said that such a discussion would be possible only after the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia. For his part, the Azerbaijani Prime Minister, Ali Asadov, supported Russia's proposal to set up a tripartite commission on the delimitation and demarcation of the Azerbaijani-Armenian border.
The Acting Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, also made a statement saying that “the proposal of its strategic partner, Russia, and the Minsk Group of the OSCE is acceptable for Armenia.” According to Pashinyan, the Armenian side and the co-chairs of the Minsk Group offer both sides the chance to return to their starting positions and then begin the delimitation and demarcation process with international involvement.
The Second Nagorno-Karabakh War
As a result of the second Nagorno-Karabakh war in 2020, Azerbaijan reclaimed part of Nagorno-Karabakh, including Shusha, a city of historical and cultural significance, and regained control of seven Azerbaijani regions which were occupied by Armenia during the first Nagorno-Karabakh war. A total of 2,000 Russian peacekeepers have been deployed in Nagorno-Karabakh following the November 9 ceasefire agreement. During the war, Russia took a practically neutral position and intervened only as a mediator when it became possible to establish Azerbaijan's control over the entire territory of Nagorno-Karabakh. At this stage, Russia is the only guarantor of maintaining Armenian influence in Nagorno-Karabakh.
Why the Event is Important:  The neutral positions of Russia and the CSTO in the current Armenian-Azerbaijani confrontation indicate that Armenia is losing both the political and the diplomatic war with Azerbaijan.
Belarus Will Receive USD 500 Million from Russia
Main Event: On May 28, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, hosted the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, in Sochi.
Event in Details:  The meeting between Putin and Lukashenko ended in two days. The official part of the presidents' meeting took place on May 28 and lasted for five hours. The next day, as an informal part of the meeting, the presidents took a boat trip. Lukashenko met with Putin for the third time this year.
Presidents on the Boat Trip. Lukashenko's Youngest Son, Kolya, Also Attends the Dinner.  Source: rg.ru
Belarus will receive the second tranche (USD 500 million) of the promised USD 1.5 billion Russian loan by the end of June. According to Dmitry Peskov, the Spokesman of the Russian President, this was decided before the “all the stories with the plane” when the Lukashenko regime forced a Ryanair plane travelling from Athens to Vilnius to land at the Minsk airport (May 23) and arrested a dissident journalist on board.
Russian Credit
The Kremlin pledged to provide the USD 1.5 billion loan to Lukashenko in September 2020. Minsk received the first tranche of USD 500 million in December 2020. The loan will help Belarus pay off its state debts and provide services.
The process of re-rapprochement between Moscow and Minsk began after the 2020 presidential elections in Belarus. If there were tensions between the parties before the elections, the situation changed after the August presidential elections. Amid protest rallies against Lukashenko, unprecedented for Belarus, and growing pressure from the West, a reconciliation with Moscow and an acceleration of the integration process with Russia became the only way for Lukashenko to maintain power.
Why the Event is Important:   In the wake of the “incident with the plane,” Lukashenko’s prospects for rapprochement with the West have been blocked for a long time which will strengthen the isolation of his regime as well as Russia's influence in the internal political processes of Belarus. In such an environment, Russian financial and political support remains the only way to save Lukashenko's regime which will extend his tenure at the expense of deeper integration with Russia.
Zelensky Says that Russian Passports in Donbass Are a Step Towards Annexation
Main Event:  On May 24, 2021, at a press conference summarizing his two years in office, the Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, said that issuing Russian passports to residents of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics is a “big problem” and the first step to the annexation of the territory.
Event in Details:   Zelensky says his priorities are to resolve the ongoing conflict in Donbass between Russian-backed separatists and the Ukrainian Armed Forces, de-occupy the Russian-annexed Crimea and continue his fight against the oligarchs. “This is definitely the first step, because the same thing happened once in Crimea, when the residents of Crimea received Russian passports,” noted the Ukrainian President.
Russian Passports
On May 2, 2021, the Russian Ministry of Internal Affairs reported that over 527 thousand people living in eastern Ukraine were granted Russian citizenship in the last two years. On April 24, 2019, the Russian President, Vladimir Putin, signed a decree on granting expedited citizenship to residents of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics. The first passports were issued on July 14, 2019. Russian passports can be obtained in the Rostov region which borders Ukraine. Russia expects that the number of people wishing to obtain Russian citizenship through a simplified procedure may increase to one million in the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics by the end of 2021.
Why the Event is Important for Ukraine:  Granting Russian citizenship to Ukrainian citizens is a part of the Kremlin’s hybrid war tactics that undermine the country’s sovereignty in eastern Ukraine and set the stage for Russian annexation of parts of the Donetsk and Luhansk regions.
Ukraine Commemorates the 77th Anniversary of the Deportation of Crimean Tatars
Main Event:  The 77th anniversary of the deportation of Crimean Tatars was marked in Ukraine on May 18, 2021.
Event in Details:  The Day of Remembrance of the Victims of the Crimean Tatars Genocide has been officially celebrated in Ukraine since 2015. The deportation of thousands of Crimean Tatars to Central Asia on charges of collaborating with Nazi Germany began on May 18, 1944. Out of the 250,000 deportees, tens of thousands died during or in the deportation process. During the last years of the Soviet Union, Crimean Tatars began to migrate from Central Asia to Crimea.
The situation of Crimean Tatars worsened again in 2014 after the annexation of the Crimean peninsula by Russia. Opponents of the Russian policy are victims of discrimination and political persecution. Russia extended a ban on the entry to Crimea for the Leader of the Crimean Tatars, Mustafa Jemilev, until 2034. Russia justifies the repressions by fighting Islamists and pro-Ukrainian “terrorists.”
“We will not forgive that 70 years later you were forced to leave your homes again due to the Russian annexation,” Zelensky said at the memorial event to the deportation victims.
Why the Event is Important:  Commemorating the historic day of Crimean Tatars is part of Ukraine's de-occupation policy of the Crimean peninsula which aims at keeping the annexation of Crimea by Russia on the international agenda and demonstrating Russia's discriminatory policy towards the local population.
Russia Sees Ukraine's Military Build-up as a Threat
Main Event:  On May 27, 2021, in an interview with RIA Novosti, Vladimir Kulishov, the Head of the Border Service of the Russian Federal Security Service, spoke about Ukraine.
Event in Details:  Kulishov stated that:
• Ukraine needs financial and technical assistance from the United States and the European Union in order to reform its military and border infrastructure. For this, Kyiv intensifies anti-Russian actions and provokes tensions in the region. We know that Ukraine received boats from the US. France, the United Kingdom and other NATO member states signed contracts to build new boats. At this stage, the Russian Coast Guard units carry out tasks in the Azov-Black Sea region. In the case of new threats, the number of ships and boats will increase in the short run.
• Ukraine increased UAV flights along the Russian-Ukrainian state land border. The Border Service of Ukraine is expanding its drone aviation with the help of Western partners. Kulishov thinks that Ukraine can use drones in Donbass as well. He is also skeptical of Kyiv’s interest in Turkish and Israeli unmanned aerial vehicles.
Why the Event is Important:  Russia views Ukraine's move to strengthen its military infrastructure in the Azov and Black Sea regions as a source of threat. Therefore, it is important for Moscow to prevent the strengthening of Ukraine's military infrastructure to maintain and further increase its influence.
Turkmenistan: The Incumbent President ‘s Son Will Be Responsible for Developing Cooperation with Russia
Main Event:  On May 21, 2021, at a government meeting, the Deputy Prime Minister, Chairman of the Supreme Control Chamber of Turkmenistan, Serdar Berdymuhamedov, made a report on the development of a program for Turkmen-Russian interstate economic cooperation for 2021-2023.
Event in Details: Serdar's father, President Gurbanguly Berdymukhamedov, approved the program and instructed Serdar to ensure the implementation of the planned activities. According to the President, the implementation of the program will contribute to the cooperation between the two countries. Berdymukhamedov considers Russia as one of the leading trade and economic partners of Turkmenistan and the interstate cooperation meets the welfare interests of the population of these countries.
The program is a “roadmap” focusing on trade in the fields of industry, energy, agro-industry, high technology, services and finance.
As a member of a Turkmen delegation, Serdar Berdymukhamedov visited Russia twice in April: he attended a meeting of foreign ministers of the CIS in Moscow and the Eurasian Economic Union forum in Kazan.
Serdar Berdymukhamedov Against the Background of His Father’s Photo. Source:  rbc.ru.
Trade Turnover between Russia and Turkmenistan Amounted to USD 1 billion in 2020.
Why the Event is Important:  Serdar Berdymukhamedov is a high-ranking government official and the son of the authoritarian ruler of Turkmenistan. Serdar's “successful” political career indicates that Gurbanguly Berdymukhamedov is preparing his son as his successor. Presumably, promoting rapprochement with the Russian political elite and cooperation with the Kremlin is part of a power transfer operation aimed at increasing Serdar's political authority.
Putin Hosted Kyrgyzstan's New President in Sochi
Main Event: On May 24, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, hosted his Kyrgyz counterpart, Sadir Japarov, in Sochi.
Meeting of the Presidents. Source:  Web-page of the President of Kyrgyzstan
Event in Details:  Japarov views Russia as a key ally and trade and economic partner of Kyrgyzstan. An important topic of discussion between the presidents was the problem of regional security; in particular, the clashes on the Kyrgyz-Tajik border on April 28-30 and the restoration of infrastructure destroyed as a result of the conflict. The confrontation killed 36 and injured 154 Kyrgyz people as well as claimed lives of 19 and injured 87 Tajiks.
This was the second meeting of the presidents in 2021. Japarov first met with Putin in February after he was elected as the president in January. The election was followed by an online opening of a gold refinery plant in Jerooy on March 17. The Jerooy gold refinery plant is the country’s second largest mine, operated by the Russian Alliance Group. It is interesting that Japarov signed a law on May 14 that allows him to temporarily deprive the largest Canadian mining company, Centerra Gold, the right to operate the Kumtor gold mine.
Why the Event is Important for Kyrgyzstan:  Sadir Japarov, the president-elect after the October 2020 internal political crisis, is trying to forge closer ties with the Russian leader and gain his trust. It is important for Japarov that the Kremlin recognize him as a reliable partner and loyal ally which will also help the Kyrgyz president to consolidate power within the country and overcome economic challenges.
Number of Teachers from Russia to Kyrgyzstan Will Further Increase
Main Event:  On May 26, 2021, the Russian Minister of Education, Sergey Kravtsov, and his Kyrgyz counterpart, Bolotbek Kupeshev, discussed the expansion of the Russian Teacher Abroad project.
Event in Details:  As a part of the project’s expansion, there are plans to build three new schools in different regions of Kyrgyzstan: in the cities of Osh, Karakol and the village of Novopavlovka in the Chuy region. Teaching in these schools will be conducted in compliance with Russian educational standards and teachers will be appointed from Russia.
At the same time, Russia is ready to accept 150 children from Kyrgyzstan at the Artek International Children's Center in the annexed Crimea.
Kyrgyzstan is one of the most pro-Russian countries in the post-Soviet space where the Russian language is widely used. In addition, Cyrillic is still used in Kyrgyzstan while other Central Asian countries (excluding Tajikistan) started to switch to the Latin alphabet.
Why the Event is Important: For Russia, the Russian language is a tool of its “soft power” which is considered an important lever for maintaining influence in the post-Soviet space. In recent decades, the Russian language has slowly been losing popularity in other countries of Central Asia. For Russia, it is a positive signal that the Russian language and culture is still attractive in Kyrgyzstan. Russian funding for the construction of new schools in Kyrgyzstan underscores the extent of the Kremlin's influence on the country's political life.