რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 84, 31 მაისი - 6 ივნისი, 2021
უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 2 ივნისს განაცხადა, რომ „მოსკოვმა უკრაინის საზღვრიდან იმ ჯარების მხოლოდ მცირე ნაწილი გაიყვანა, რომელსაც თავი აპრილში მოუყარა,“  ხოლო უკრაინის საზღვრებთან კვლავ რჩება მასიური სამხედრო დაჯგუფება. როგორც წინა გამოცემაში ვწერდით, NATO-ს გენერალურმა მდივანმა, იენს სტოლტენბერგმა, ანალოგიური განაცხადა 25 მაისს.
ჩრდილოეთ სირიაში არსებულ ალ-ტაბქას საჰაერო ბაზაზე შენიშნეს რუსული Ka-52 ტიპის სადაზვერვო-მოიერიშე და Mi-8AMTSh ტიპის სატრანსპორტო-მოიერიშე შვეულმფრენები.
რუსეთი აფრიკაში - ბენღაზიში (ლიბია), მეამბოხეთა ლიდერ ხალიფა ჰაფთარის ძალების საკუთრებაში შენიშნულ იქნა რუსული Tigr ტიპის ყველგანმავალი ჯავშანმანქანის ერთ-ერთი მოდიფიკაცია (VPK-233136).
Tigr ტიპის VPK-233136 მოდიფიკაციის ჯავშანმანქანები
რუსეთი აფრიკაში - გავრცელებული ცნობით, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკის (ცარ) სამხედროებმა, რუსულ სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ მებრძოლებთან ერთად, განახორციელეს თავდასხმა ჩადის სუროუს სასაზღვრო პოსტზე, რის შედეგადაც დაიღუპა 6 და დაიჭრა 5 ჩადელი სამხედრო.
რუსეთი აფრიკაში - საფრანგეთის პრეზიდენტმა, ემანუელ მაკრონმა, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკის (ცარ) პრეზიდენტს, ტუადერას, „ვაგნერის ჯგუფის მძევალი“ უწოდა. რასაც დაამატა, რომ ვაგნერი ცარ-ში „მოიპოვებს მაღაროებს და მაშასადამე პოლიტიკურ სისტემას“.
რუსეთი აფრიკაში - სუდანის მიერ, პორტ სუდანში რუსეთის საზღვაო ძალების განთავსების შესახებ რუსეთ-სუდანის შეთანხმების გადახედვასთან დაკავშირებით გზავნილების გავრცელების შედეგად, ადგილზე რუსეთის საზღვაო ძალების ყოფნის მომავალი გაურკვეველი რჩება.
4 ივნისს რუსულმა MiG-31 ტიპის გამანადგურებელმა, ბარენცის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრა აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავს. 31 მაისს Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა ამერიკული ბომბდამშენი ბალტიის ზღვის თავზე გადაიჭირა.
წყნარი ოკეანის ფლოტის უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალ ტრიბუცი“ 3-4 ივნისს მოქმედებდა მალაკის სრუტეში, სადაც ესკორტირებას უწევდა რუსულ წყალქვეშა ნავს, რომელიც წარსულში იქირავა ინდოეთმა და უბრუნდებოდა რუსეთს. 5 ივნისს, „ადმირალ ტრიბუცი“ სინგაპურში ჩავიდა.
ადმირალ ტრიბუცი და წყალქვეშა ნავი მალაკის სრუტეში
31 მაისს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა, სერგეი შოიგუმ, განაცხადა, რომ 2021 წლის ბოლომდე მოსკოვი აპირებს ჩამოაყალიბოს 20 ახალი დანაყოფი დასავლეთის სამხედრო ოლქში. შოიგუს განცხადებით, აღნიშნული გაფართოების მიზანს „NATO-სთვის ადეკვატური წინააღმდეგობა“ წარმოადგენს.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს სამხრეთის სამხედრო ოლქში ახლად ჩამოყალიბებული მე-19 და მე-20 მექანიზებული დივიზიების სატანკო დანაყოფები T-90M ტიპის ტანკებით აღჭურვოს.
1 ივნისს ახალი, პროექტ 02510 BK-16 კლასის ჩქაროსნული სადესანტო ხომალდი D-321 შეუერთდა ჩრდილოეთის ფლოტს.
D-321
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ მიიღო 2S19M2 Msta-S ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცების პარტია.
მე-6 არმიის (შტაბ-ბინა აგალატოვოში, ლენინგრადის ოლქი) 138-მექანიზებულმა ბრიგადამ (კამენკა, ლენინგრადის ოლქი) მიიღო 600 ერთეული AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანა. 35-ე არმიის (შტაბ-ბინა ბელოგორსკში, ამურის ოლქი) 38-მექანიზებულმა ბრიგადამ  (ბელოგორსკი) ასევე მიიღო AK-12-ების პარტია.
ინდონეზიის საზღვაო ძალებმა მიიღო ორი რუსული A-220M ტიპის საზღვაო ქვემეხი საკუთარი მოიერიშე ხომალდებისთვის.

President of Ukraine Volodymyr Zelensky stated on 2 June 2021 that “that Moscow had withdrawn only a fraction of the forces it concentrated near Ukraine in April,” still maintaining a massive military presence on Ukrainian borders. As we reported in our previous issue, NATO Secretary-General Jens Stoltenberg made a similar statement on 25 May.
Russian Ka-52 recon and attack helicopters and Mi-8AMTSh transport and attack helicopters were spotted at the Al-Tabqah air base in northern Syria.
Russia in Africa – One of modifications (VPK-233136) of the Russian-produced Tigr armored all-terrain infantry mobility vehicles was noted in Benghazi, Libya in possession of the rebel leader Khalifa Haftar’s forces.
Tigr VPK-233136 armored cars
Russia in Africa – The Central African Republic (CAR) troops together with the Russian Wagner group mercenaries reportedly attacked Chad’s Sourou border post, with six Chadian soldiers killed and five wounded in the attack.
Russia in Africa – President of France Emmanuel Macron called President Touadéra of the Central African Republic (CAR) a “hostage of the Wagner group.” President Macron added that Wagner “seizes the mines, and thereby the political system” in the CAR.
Russia in Africa – Following Sudan’s messages regarding the need to review conditions of the Russian-Sudanese agreement on a Russian naval station at Port Sudan, the future of Russian naval presence there remains unclear.
A Russian MiG-31 fighter intercepted a U.S. military plane over the Barents Sea on 4 June 2021. A Su-27 fighter intercepted a U.S. bomber over the Baltic Sea on 31 May.
The Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs operated in the Strait of Malacca on 3-4 June 2021 where it escorted a Russian submarine that had been borrowed to India and was returning to Russia. On 5 June, Admiral Tributs arrived in Singapore.
Admiral Tributs and the submarine in the Strait of Malacca
Russian Defense Minister Sergey Shoygu stated on 31 May 2021 that Moscow intended to establish 20 new units in the Western Military District before the end of 2021. The purpose of this announced expansion according to Shoygu is to “adequately oppose NATO.”
Russian Defense Ministry reportedly plans to arm tank units of the newly established 19th Mechanized Division and 20th Mechanized Division in the Southern Military District with T-90M tanks.
A new Project 02510 BK-16 class high-speed landing craft D-321 joined the Northern Fleet on 1 June 2021.
D-321
Russian armed forces received a batch of 2S19M2 Msta-S self-propelled howitzers.
The 138th Mechanized Brigade (Kamenka, Leningrad Oblast) of the 6th Army (HQ in Agalatovo, Leningrad Oblast) received 600 AK-12 assault rifles. The 38th Mechanized Brigade (Belogorsk, Amur Oblast) of the 35th Army (HQ in Belogorsk) also received a batch of AK-12s.