რუსეთის სამხედრო ტრანსფორმაციის მონიტორინგი, გამოშვება 3: 2020 წლის დეკემბერი - 2021 წლის ივნისი
რუსეთის შეიარაღებული ძალების სტრუქტურა კვლავაც იცვლება. მოსკოვი თავისი სამხედრო პოტენციალის გაძლიერებას ცდილობს. „რუსეთის სამხედრო ტრანსფორმაციის მონიტორინგირუსეთის სამხედრო ძალებში 2018 წლის აგვისტოდან მიმდინარე სტრუქტურულ ცვლილებებს აშუქებს. „მონიტორინგისყველა გამოცემა ამ გვერდზე შეგიძლიათ იხილოთ. რუსეთის სამხედრო სტრუქტურის გეოგრაფიული განლაგება შეგიძლიათ ნახოთ რუსეთის სამხედრო ძალების ინტერაქტიულ რუკაზე. ხოლო რუსეთის შეიარაღებულ ძალებთან დაკავშირებული ახალი ამბების უფრო ფართო სპექტრს თვალი შეგიძლიათ მიადევნოთ ჩვენი ყოველკვირეული რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვის მეშვეობით.
2020 წლის დეკემბრიდან 2021 წლის ივნისამდე პერიოდში რუსებმა განაგრძეს ევროპაში თავისი სახმელეთო ძალების გაზრდა, კერძოდ, თავის სტრატეგიულ ფორფოსტებში კალინინგრადის ოლქსა და ოკუპირებულ ყირიმში.
კალინინგრადის ოლქში რუსები ახალი მექანიზებული დივიზიის ჩამოყალიბებით იყვნენ დაკავებული. მათ ასევე განაცხადეს, რომ ვოლგოგრადის ოლქში არსებული მექანიზებული ბრიგადა მექანიზებულ დივიზიად გადაიქცეოდა. ამასობაში, რუსეთმა დაიწყო ვოლგოგრადის ოლქში არსებული სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადის ყირიმში გადაყვანის პროცესი.
რუსები ასევე აგრძელებენ თავისი ძალების გაზრდას არქტიკაში, სადაც ჩრდილოეთის ფლოტმა სამხედრო ოლქთან თანაბარი სტატუსი საბოლოოდ მიიღო. ჩუკოტკაზე მათ სანაპირო დაცვის დივიზიის ფორმირება წამოიწყეს, ხოლო ახალი მიწის არქიპელაგზე, როგაჩევოს საავიაციო ბაზაზე, გამანადგურებელი თვითმფრინავების როტაცია დაიწყეს.
თავისი სამხედრო ავიაციის წვდომის ჩრდილოეთისკენ გაფართოებასთან ერთად, მოსკოვმა ეს ახლო აღმოსავლეთშიც გააკეთა. კერძოდ, სირიაში ხმეიმიმის საავიაციო ბაზის ინფრასტრუქტურა განავითარა, რის შედეგადაც ამ ბაზას უკვე სტრატეგიული ბომბდამშენების მიღებაც შეუძლია. ამასთან, პორტ-სუდანში რუსული საზღვაო ბაზის საკითხი ჯერჯერობით გაურკვეველია, რადგან სუდანურმა მხარემ ამის თაობაზე ხელშეკრულების პირობების გადახედვა ისურვა.
რუსულმა სამხედრო-საზღვაო ძალებმა ამ გამოცემაში განხილულ პერიოდში სამი ახალი კორვეტი მიიღო. მათგან ორი წყნარი ოკეანის ფლოტს შეუერთდა, ხოლო ერთი - შავი ზღვის ფლოტს. ჩრდილოეთის ფლოტში ახალი წყალქვეშა ნავი შევიდა. ამასთან, 2020 წელს შავი ზღვის ფლოტი და რუსეთის  სამხედრო-საზღვაო ძალები ორმა მოძველებულმა კორვეტმა დატოვა.
რუსეთისგან დაშორებული რეგიონები*
რუსებმა გააგრძელეს მუშაობა სირიაში ხმეიმიმის საავიაციო ბაზის განვითარებაზე და გაზარდეს მისი ერთ-ერთი ასაფრენი ზოლი, რათა ბაზამ უფრო მსხვილი თვითმფრინავების მიღება შეძლოს. 2021 წლის მაისის ბოლოსთვის მათ უკვე შეძლეს ხმეიმიმის ბაზაზე სამი ტუ-22მ3 ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენის რამდენიმე დღით გაგზავნა.
2021 წლის ივნისის დასაწყისში სუდანურმა მხარემ განაცხადა, რომ მას სურდა გადახედვა მოსკოვთან დადებული იმ ხელშეკრულებისა, რომლის მიხედვით რუსულმა სამხედრო ფლოტმა პორტ-სუდანში საზღვაო ბაზა მიიღო. 2021 წლის ივნისის მდგომარეობით, პორტ-სუდანში რუსული სამხედრო-საზღვაო ბაზის მომავალი გარკვეული არ იყო.
2021 წლის აპრილში რუსულმა წყაროებმა გაასაჯაროვეს მე-8 არმიაში (შტაბი ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) შემავალი მე-20 მექანიზებული ბრიგადის (ვოლგოგრადი) ბაზაზე მე-20 მექანიზებული დივიზიის შექმნის გეგმები. ახალი დივიზიის ნაწილები, ამ ინფორმაციის მიხედვით, განლაგებული იქნება ვოლგოგრადსა და კამიშინში (ვოლგოგრადის ოლქი).
2021 წლის 25 მარტს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ განაცხადა, რომ 2021 წელს რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების (ვდვ) 56- სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადა (კამიშინი, ვოლგოგრადის ოლქი) გადაინაცვლებს ფეოდოსიაში (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა), და 56- სადესანტო-მოიერიშე პოლკად გარდაიქმნება.
2021 წლის მარტისთვის ახალი სპეციალური მობილური ასეული  შეიქმნა დონბასში რუსული ჰიბრიდული ძალების 1-ლი საარმიო კორპუსის (შტაბი დონეცკში) შემადგენლობაში.
2021 წლის იანვრის მდგომარეობით სამხრეთის სამხედრო ოლქში ჩამოყალიბების პროცესში იყო ახალი საზენიტო-სარაკეტო ბრიგადა, რომლის შეიარაღებაში უნდა შესულიყო ბუკ-მ3 და ბუკ-მ2 ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები. ბრიგადა შევა სამხრეთის სამხედრო ოლქში არსებული სამი სახმელეთო არმიიდან ერთ-ერთის შემადგენლობაში.
2021 წლის 30 იანვარს შავი ზღვის ფლოტს პროექტი 21631 კლასის ახალი სარაკეტო კორვეტი გრაივორონი შეუერთდა. კორვეტი იმსახურებს სევასტოპოლის საზღვაო ბაზაზე (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა).
2020 წელს შავი ზღვის ფლოტის პროექტი 12341 კლასის ორმა კორვეტმა, მირაჟმა და შტილმა, რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალები დატოვა.
ბირთვულიბიოლოგიური და ქიმიური დაცვის (ბბქდ) პოლკი ჩამოყალიბდა 2021 წლის მაისისთვის 49-ე არმიის (შტაბი სტავროპოლში) შემადგენლობაში. პოლკში, ამ ინფორმაციის მიხედვით, „ცეცხლისმფრქვეველთა ქვედანაყოფები“ შედის. როგორც წესი, რუსულ ბბქდ პოლკებში  შედის ცეცხლისმფრქვეველთა ბატალიონი, რომელსაც სხვა შეიარაღებასთან ერთად აქვს 3 ერთეული თერმობარული ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემა.
2021 წლის მაისში კრასნოდარის მხარეში არსებული ერთ-ერთი საზენიტო-სარაკეტო პოლკის ახალი -350 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებით გადაიარაღება დაიწყო. შესაძლოა, აღნიშნული პოლკი იყოს მე-4 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბი როსტოვში) 51-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის 1721- საზენიტო-სარაკეტო პოლკი (სოჭი, კრასნოდარის მხარე), რომელიც შეიარაღებულია ბუკ-მ1 საზენიტო-სარაკეტო სისტემებით.
2020 წლის 1 დეკემბერს კალინინგრადის ოლქში ახალი მე-18 მექანიზებული დივიზია შეიქმნა, რის შესახებაც რუსულ წყაროებში ინფორმაცია 2021 წლის იანვარში გამოჩნდა. ახალი დივიზია ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსის შემადგენლობაში შედის. მე-18 დივიზიის მთავარი დანაყოფებია: ახალი შექმნილი 275- მექანიზებული პოლკი და 280- მექანიზებული პოლკი, ყოფილი 79-ე მექანიზებული ბრიგადის ბაზაზე ჩამოყალიბებული 79- მექანიზებული პოლკი და მე-20 ცალკეული სადაზვერვო ბატალიონი (რომელშიც ახალი ღრმა დაზვერვის ასეული შევიდა), და ასევე მე-11 სატანკო პოლკი (გუსევი) და 22-ე საზენიტო-სარაკეტო პოლკი (კალინინგრადი), რომლებიც აქამდეც არსებობდნენ (მე-11 სატანკო პოლკი - 2018 წლის ბოლოდან) და ამჟამად ახალი მე-18 დივიზიის შემადგენლობაში შევიდნენ.
ზოგი მონაცემისა და ღია წყაროებში არსებული სხვა ინფორმაციის მიხედვით,  275-ე და 280-ე მექანიზებული პოლკები ქალაქ გუსევში განლაგდება, ხოლო 79-ე მექანიზებული პოლკი და მე-20 ცალკეული სადაზვერვო ბატალიონი განლაგდა სოვეტსკში (ყოფილი ტილზიტი), თუმცა 2021 წლის ივნისის მდგომარეობით ეს ჯერ არ იყო დანამდვილებით დადასტურებული.
მე-7 მექანიზებული პოლკი (კალინინგრადი), არსებული ინფორმაციის მიხედვით, მე-18 დივიზიის შემადგენლობაში არ შევა. რაც შეეხება ასევე კალინინგრადში განლაგებულ 244-ე საარტილერიო ბრიგადას, მისი მედი ამ თვალსაზრისით ჯერ არ იყო ცნობილი წინამდებარე ტექსტის დაწერის დროს.
2021 წლის დასაწყისში ბალტიის ფლოტის 336-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადაში (ბალტიისკი, კალინინგრადის ოლქი) ელერონ-3 და ორლან-10 ტიპის დრონების ასეული შეიქმნა.
2020 წლის ბოლოს პანცირ-ს ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემებით შეიარაღებული საჰაერო თავდაცვის მობილური პოლკი შეიქმნა ლენინგრადის ოლქში, მე-6 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბი სანქტ-პეტერბურგში) შემადგენლობაში.
2021 წლის 1 იანვარს ძალაში შევიდა ვლადიმირ პუტინის ბრძანებულება, რომლის მიხედვით ჩრდილოეთის ფლოტის სტატუსი საბოლოოდ გაუთანაბრდა სამხედრო ოლქს. მის სამეთაურო არეალში შედის არხანგელსკისა და მურმანსკის ოლქები, კომის რესპუბლიკა და ნენთა ავტონომიური ოკრუგი.
2020 წლის ბოლოს რუსებმა ჩუკოტკის ავტონომიურ ოკრუგში სანაპირო დაცვის დივიზიის ფორმირება დაიწყეს, და მისი პირველი სანაპირო დაცვის პოლკი ჩამოაყალიბეს. აღნიშნული პოლკის ზუსტი მდებარეობა უცნობი იყო წინამდებარე ტექსტის დაწერის დროს.
რუსებმა დაიწყეს გამანადგურებელთა როტაცია როგაჩევოს საავიაციო ბაზაზე, ახალი მიწის არქიპელაგზე. 98-ე ცალკეული შერეული საავიაციო პოლკის (მონჩეგორსკის საავიაციო ბაზა, მურმანსკის ოლქი) მიგ-31ბმ ტიპის გამანადგურებლები როგაჩევოში 2021 წლის იანვარში განლაგდნენ. 2021 წლის მარტში ისინი შეცვალეს მიგ-29კრ ტიპის გამანადგურებლებმა მე-100 ცალკეული გამანადგურებელთა პოლკიდან (სევერომორსკ-3-ის საავიაციო ბაზა, მურმანსკის ოლქი).
პროექტი 885 კლასის წყალქვეშა ნავი კაზანი ჩრდილოეთის ფლოტს 2021 წლის 7 მაისს შეუერთდა. ის მურმანსკ-150 (ზაოზერსკის) საზღვაო ბაზაზე იმსახურებს. პროექტი 02510 ბკ-16 კლასის ჩქაროსნული სადესანტო ხომალდი -321 ჩრდილოეთის ფლოტს 2021 წლის 1 ივნისს შეუერთდა.
2020 წლის 1 დეკემბერს მე-5 არმიის (შტაბი უსურიისკში, პრიმორიეს მხარე) 127-ე მექანიზებული დივიზიის (შტაბი სერგეევკაში, პრიმორიეს მხარე) შემადგენლობაში, 84-ე ცალკეული სატანკო ბატალიონის (სერგეევკა) ბაზაზე ახალი სატანკო პოლკი შეიქმნა.
2021 წლის თებერვალში 1724-ე საზენიტო-სარაკეტო პოლკის (იუჟნო-სახალინსკი, სახალინის ოლქი) შემადგენლობაში -400 ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების ბატალიონი  ჩამოყალიბდა.
2020 წლის დეკემბერში კუნძულ სახალინზე შეიქმნა სანაპირო სარაკეტო ბრიგადა, რომლის შეიარაღებაში უნდა შესულიყო ბასტიონ-პ და ბალ ტიპების ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
პროექტი 20380 კლასის კორვეტი ალდარ ციდენჟაპოვი წყნარი ოკეანის ფლოტს 2020 წლის 25 დეკემბერს შეუერთდა და ვლადივოსტოკის საზღვაო ბაზაზე განლაგდა. 2020 წლის 29 დეკემბერს პროექტი 20385 კლასის კორვეტი გრემიაშჩი ასევე შეუერთდა წყნარი ოკეანის ფლოტს და პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის საზღვაო ბაზაზე უნდა გადასულიყო. პროექტი 12700 კლასის ტრალერი იაკოვ ბალიაევი ამავე ფლოტის შემადგენლობაში შევიდა 2020 წლის 26 დეკემბერს და პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის საზღვაო ბაზაზე განლაგდა.
საზღვაო ქვეითები
როგორც რუსული წყაროებიდან 2021 წლის მაისში გახდა ცნობილი, რუსეთის საზღვაო ქვეითთა ნაწილებში ელექტრონული ბრძოლის საშუალებებითა და სნაიპერული შაშხანებით შეიარაღებული დრონების საწინააღმდეგო დანაყოფები
*ეს სექცია არ შეიცავს ვაგნერის ჯგუფისა და მსგავსი ძალების მოქმედებებს ლიბიაში, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში, ვენესუელასა და სხვა ქვეყნებში.

The structure of the Russian armed forces keeps changing as Moscow strives to increase its military potential. Russian Military Transformation Tracker has been reporting these structural changes in the Russian military since August 2018. You can see all issues of the Tracker at this page. For a comprehensive geographic view of the Russian military structure see our Interactive Map of the Russian Military Forces. You can also follow a wider spectrum of key events concerning the Russian armed forces through weekly issues of Rondeli Russian Military Digest.
In the period from December 2020 to June 2021, Russians continued to increase their land forces in Europe, in particular in Moscow’s strategic outposts of Kaliningrad Oblast and occupied Crimea, Ukraine.
A new mechanized division was being formed in Kaliningrad Oblast, considerably strengthening Russian military power in that exclave. It was announced that a mechanized brigade in Volgograd Oblast would be expanded into a mechanized division. Meanwhile, an air assault brigade was being transferred from Volgograd Oblast to occupied Crimea.
Russians also continued developing their forces in the Arctic, where the Northern Fleet command was equated in status with a military district. They launched formation of a coastal defense division in Chukotka, and established permanent rotational fighter aircraft presence at the Amderma-2 (Rogachevo) air base, on the Novaya Zemlya archipelago.
In parallel with extending its military aircraft presence to the north, Moscow also did it in the Middle East, developing its Khmeimim air base to the extent that it became capable of hosting strategic bombers. Meanwhile, Russia’s recent success in acquiring a naval station at Port Sudan turned somewhat tenuous as the Sudanese side said it wished to review conditions of the deal that had allowed Russian naval presence at the Port Sudan base.
Russian navy received three new corvettes – two joined the Pacific Fleet and one the Black Sea Fleet – and a nuclear-powered submarine joining the Northern Fleet. Two older corvettes were decommissioned from the Black Sea Fleet in 2020.
Overseas*
Russians kept up their work to upgrade the Khmeimim air base in Syria, extending a runway for it to accommodate larger aircraft. By late May 2021, they were able to deploy three Tu-22M3 long-range strategic bombers to the Khmeimim air base for a few days.
In early June 2021, the Sudanese side made a statement to the effect that it wished to review the agreement with Moscow granting the Russian navy a naval station at Port Sudan. The future of Russian naval presence at Port Sudan remained unclear at the time of writing.
In April 2021, Russian sources revealed plans to establish a new 20th Mechanized Division on the basis of the 20th Mechanized Brigade (Volgograd) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast). The new division’s units reportedly will be stationed in Volgograd and Kamyshin (Volgograd Oblast).
On 25 March 2021, Russian Minister of Defense Sergei Shoygu announced the relocation, planned for 2021, of the 56th Air Assault Brigade (Kamyshin, Volgograd Oblast) of the Russian Airborne Troops (VDV) to Feodosia in occupied Crimea, Ukraine, and the brigade’s transformation into the 56th Air Assault Regiment.
A new Special Mobile Company was established by March 2021 within the 1st Army Corps (Donetsk) of the Russian hybrid forces in the Russian-occupied part of Donbas, Ukraine.
A new anti-aircraft missile brigade reportedly was in the process of being established in the Southern Military District as of January 2021, set to be armed with Buk-M3 and Buk-M2 air defense missile systems. The brigade will become a part of one of the three land armies in the district.
A new Buyan-M / Project 21631 class missile corvette Grayvoron joined the Black Sea Fleet on 30 January 2021. It serves at the Sevastopol naval base in occupied Crimea, Ukraine.
Two Nanuchka III / Project 12341 Ovod-1 class corvettes of the Black Sea Fleet, Mirazh and Shtil, were decommissioned from the Russian navy in 2020.
A new NBC Protection Regiment was established within the 49th Army (HQ in Stavropol) by May 2021. The regiment reportedly includes “flamethrower units.” Normally Russian NBC protection regiments include a flamethrower battalion that has, among other equipment, three thermobaric multiple rocket launchers.
One of the anti-aircraft missile regiments in Krasnodar Krai began rearmament with new S-350 surface-to-air missile systems in May 2021. It is possible that the regiment in question is the 1721st Anti-Aircraft Missile Regiment (Sochi, Krasnodar Krai) of the 51st Air Defense Division (HQ in Rostov-on-Don), the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don) armed with Buk-M1 medium-range surface-to-air missile systems.
A new 18th Mechanized Division was established in Kaliningrad Oblast on 1 December 2020, with information regarding this appearing in Russian sources in January 2021. It belongs to the Baltic Fleet’s 11th Army Corps. Main units of the 18th Division are: the newly established 275th Mechanized Regiment and 280th Mechanized Regiment, the 79th Mechanized Regiment and the 20th Separate Reconnaissance Battalion (which includes a new deep reconnaissance company) established on the basis of the former 79th Mechanized Brigade, as well as the 11th Tank Regiment (Gusev) and the 22nd Anti-Aircraft Missile Regiment (Kaliningrad) that had been in existence (the 11th Tank Regiment – since late 2018) and were included in the new 18th Division.
Some reports and other open sources information suggested regarding these new units’ geographic distribution that the 275th and 280th Mechanized Regiments were to be located in Gusev while the 79th Mechanized Regiment and the 20th Separate Reconnaissance Battalion were stationed in Sovetsk (former Tilsit), but that was not yet known for certain as of June 2021.
While the 7th Mechanized Regiment (Kaliningrad) reportedly will not become a part of the 18th Division, it remained unclear at the time of writing whether the 244th Artillery Brigade (Kaliningrad) would be included.
UAV company armed with Eleron-3 and Orlan-10 drones was created in early 2021 within the 336th Naval Infantry Brigade (Baltiysk, Kaliningrad Oblast) of the Baltic Fleet.
A mobile air defense regiment armed with Pantsir-S air defense systems was established in Leningrad Oblast within the 6th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Saint Petersburg) in late 2020.
On 1 January 2021, Vladimir Putin’s decree rendering the status of the Northern Fleet command equal to that of a Russian military district went into force. The command includes Arkhangelsk and Murmansk Oblasts, Komi Republic, and Nenets Autonomous Okrug – territories formerly belonging to the Western Military District.
Russians launched the formation of a coastal defense division in Chukotka Autonomous Okrug, establishing its first coastal defense regiment in late 2020. The regiment’s exact location was unknown at the time of writing.
Russians established permanent rotational presence of fighter aircraft at the Amderma-2 (Rogachevo) air base, on the Novaya Zemlya archipelago. MiG-31BM interceptors of the 98th Separate Mixed Aviation Regiment (Monchegorsk air base, Murmansk Oblast) were stationed at Rogachevo in January 2021. In March 2021, they were relieved by MiG-29KR fighters of the 100th Separate Shipborne Fighter Regiment (Severomorsk-3 air base, Murmansk Oblast)
Project 885M Yasen-M class nuclear-powered submarine Kazan joined the Northern Fleet on 7 May 2021. It will serve at the Murmansk-150 (Zaozersk) naval base. Project 02510 BK-16 class high-speed landing craft D-321 joined the Northern Fleet on 1 June 2021.
A tank regiment was established on 1 December 2020 within the 127th Mechanized Division (Sergeyevka, Primorsky Krai) of the 5th Army (Ussuriysk, Primorsky Krai), on the basis of the 84th Separate Tank Battalion (Sergeyevka).
A battalion of S-400 surface-to-air missile systems was established within the 1724th Anti-Aircraft Missile Regiment (Yuzhno-Sakhalinsk, Sakhalin Oblast) in February 2021.
A coastal missile brigade that was set to be armed with Bastion-P and Bal mobile coastal defense missile systems was established on the island of Sakhalin in December 2020.
Steregushchiy / Project 20380 class corvette Aldar Tsydenzhapov joined the Pacific Fleet on 25 December 2020, and was stationed at the Vladivostok naval base. On 29 December 2020, Gremyashchiy / Project 20385 class corvette Gremyashchiy joined the Russian navy and was set to be transferred to the Petropavlovsk-Kamchatsky naval base. Alexandrit / Project 12700 class minesweeper Yakov Balyaev joined the Pacific Fleet on 26 December 2020 and was also stationed at the Petropavlovsk-Kamchatsky naval base.
Naval Infantry
As reported by Russian sources in May 2021, anti-UAV detachments armed with electronic warfare equipment and sniper rifles had been created within the Russian Naval Infantry units.
*This section does not include unofficial Russian deployments conducted by the Wagner group or similar forces in Libya, Venezuela, the Central African Republic and other countries.