რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 87, 21 – 27 ივნისი, 2021
ომი უკრაინაში - 21-27 ივნისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 ხოლო დაიჭრა 2 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის ოფიციალური წარმომადგენლების მტკიცებით, იდლიბის რეგიონში მყოფი სირიელი მეამბოხეები გეგმავენ ქიმიური თავდასხმის მოწყობას, ასადის რეჟიმზე დასაბრალებლად. ბოლო პერიოდში რუსები აღნიშნულ ინფორმაციას თითქმის ყოველკვირეულად ავრცელებდნენ. ბოლო ამგვარი განცხადება 23 ივნისს გაკეთდა, სირიაში რუსეთის არმიის მაღალი რანგის ოფიცრის, ადმირალ ვადიმ კულიტის მიერ. წინათ, ასადის რეჟიმის ძალებმა არაერთხელ გამოიყენეს ქიმიური იარაღი მეამბოხეებისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ.
რუსეთის გენერალური შტაბის მაღალი რანგის ოფიცერმა, გენერალ-მაიორმა იაროსლავ მოსკალიკმა, განაცხადა, რომ აშშ ცდილობს „ქურთული კვაზი-სახელმწიფოს“ ჩამოყალიბებას ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში.
23 ივნისს, ბრიტანეთის დეირინგის“  კლასის (ტიპი 45) სარაკეტო საესკადრო ნაღმოსანმა „დეფენდერმა“ უკრაინის ტერიტორიულ წყლებში გაიარა რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის სიახლოვეს. რუსების განცხადებით, მათ ამის საპასუხოდ განახორციელეს გამაფრთხილებელი გასროლები და, მათი მტკიცებით, რუსულმა Su-24M ტიპის მოიერიშემ ჩამოყარა ბომბები რათა ბრიტანული ნაღმოსანი ეიძულებინა, შეეცვალა კურსი. „დეფენდერმა“ ყირიმთან საკუთარი მარშრუტი ბოლომდე გაიარა, ამავდროულად ბრიტანულმა მხარემ უარყო ნაღმოსნის მარშრუტზე ბომბების ჩამოყრის ფაქტი და აღნიშნა, რომ გამაფრთხილებელი გასროლა გემის მიმართულებით არ ყოფილა.
დეფენდერის“ მარშრუტი ყირიმთან, 23 ივნისი, 2021
25 ივნისს, იაპონიის გამანადგურებელმა, იაპონიის კუნძულ ჰოკაიდოსა და რუსეთის სახალინის კუნძულს შორის გადაიჭირა რუსული Su-25SM ტიპის მოიერიშე/ახლო მხარდაჭერის თვითმფრინავი.
23 ივნისს, რუსულმა Su-30SM ტიპის გამანადგურებელმა ოხოტის ზღვის თავზე გზა გადაუჭრა აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავს.
წყნარი ოკეანის ფლოტის უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალ ტრიბუცი“, რომელიც ხანგრძლივი ექსპედიციის ფარგლებში მაისსა და ივნისის დასაწყისში მალაკის სრუტეში მოქმედებდა, 21 ივნისს ექსპედიციიდან ვლადივოსტოკში დაბრუნდა.
მე-4 სამხედრო ბაზას (მექანიზებული ბრიგადა ცხინვალსა და ჯავაში, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონი, საქართველო) გადაეცა Tachyon ტიპის სადაზვერვო უპილოტო საფრენი აპარატები (უსა).
Tachyon ტიპის უსა
პლესეცკის კოსმოდრომიდან 25 ივნისს გაშვებულმა Soyuz-2.1b ტიპის რაკეტამ ორბიტაზე გაიტანა სამხედრო თანამგზავრი Cosmos-2550.
რუსეთის საზღვაო და საავიაციო ძალებმა სწავლება გამართეს აღმოსავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში. სწავლებაში ჩართულ იქნა შავი ზღვის ფლოტის 5 წყალზედა მცურავი საშუალება, მათ შორის სლავას“  კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „მოსკვა“ და ადმირალ გრიგოროვიჩის“  კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატები „ადმირალ ესენი“ და „ადმირალ მაკაროვი“, და 2 წყალქვეშა ნავი - გაუმჯობესებული კილოს“ კლასის (პროექტი 636.3) „როსტოვ-ნა-დონუ“ და „სტარი ოსკოლი“. ავიაციის მხრიდან წვრთნაში მონაწილეობდა მინიმუმ  3 ერთეული Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენი, 2 MiG-31K ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავი, Tu-142MK და Il-38 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავები, Su-35 ტიპის გამანადგურებლებთან ერთად.
Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენები ხმეიმიმის ბაზაზე სირიაში, ივნისი, 2021
68-საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა იუჟნო-სახალინსკში, სახალინის ოლქი) 10 000-ზე მეტმა სამხედრომ, წყნარი ოკეანის ფლოტთან ერთად, გამართა სწავლება, რომელმაც მოიცვა სახალინის კუნძული, იტურუპის და კუნაშირის კუნძულები (სადავო კურილიის კუნძულებიდან) და იაპონიის ზღვა. წვრთნაში მონაწილეობა მიიღო 32-მა თვითმფრინავმა და 12-მა მცურავმა საშუალებამ.
კალინინგრადის ოლქში, ახლად შექმნილმა მე-18 მექანიზებულმა დივიზიამ (შტაბ-ბინა კალინინგრადში) პირველი ფართომასშტაბიანი სწავლება ჩაატარა, რომელშიც 2000-მა სამხედრომ მიიღო მონაწილეობა.
რუსეთის საჰაერო ძალებმა, სევასტოპოლის სამხედრო ბაზის 102-ე სპეციალური დანიშნულების დანაყოფთან ერთად, სწავლება გამართა ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and two were wounded by Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 21-27 June 2021.
War in Syria – Russian official representatives have been claiming that Syrian rebels in Idlib region are preparing to stage a chemical attack in order to blame it on the Assad regime. Russians have been lately repeating the claim on an almost weekly basis. The last such statement at the time of writing had been made on 23 June 2021 by a high Russian military official in Syria, Admiral Vadim Kulit. Previously the Assad regime forces committed chemical attacks against the rebels and civilian population in Syria on a number of occasions.
A high-ranking officer in the Russian General Staff, Major General Yaroslav Moskalik, said that the U.S. was seeking to establish “a Kurdish quasi-state” in the north-eastern Syria.
Britain’s Daring / Type 45 class guided missile destroyer Defender passed through the Ukrainian territorial waters near Russian-occupied Crimea on 23 June 2021. Russians said they had fired warning shots during the passage, and claimed that their Su-24M attack aircraft had dropped bombs to force the British destroyer change its course. The Defender completed its passage near Crimea, while the British side denied air bombs had been dropped on its route and said no warning shots had been directed at the ship.
The route of the HMS Defender off Crimea, 23 June 2021
Japan’s fighter intercepted a Russian Su-25SM attack/close air support aircraft between the Japanese island of Hokkaido and the Russian island of Sakhalin on 25 June 2021.
A Russian Su-30SM fighter intercepted a U.S. military plane over the Sea of Okhotsk on 23 June 2021.
The Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs that had operated in the Strait of Malacca in May and early June 2021, returned from its long-range voyage to Vladivostok on 21 June 2021.
The 4th Military Base (a mechanized brigade in Tskhinvali and Java, occupied Tskhinvali Region, Georgia) received Tachyon reconnaissance UAVs.
Tachyon UAV
Soyuz-2.1b rocket delivered to orbit a military satellite Comsos-2550 after launching from the Plesetsk Cosmodrome (Mirny, Arkhangelsk Oblast) on 25 June 2021.
Russian navy and air force held an exercise in the eastern Mediterranean Sea. Five surface ships of the Black Sea Fleet including Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Moskva and Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigates Admiral Essen and Admiral Makarov, and two submarines - Improved Kilo / Project 636.3 class Rostov-na-Donu and Stary Oskol – participated along with at least three Tu-22M3 long-range strategic bombers, two MiG-31K attack aircraft, Tu-142MK and Il-38 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare (ASW) aircraft and Su-35 fighters.
Tu-22M3 long-range strategic bombers at the Khmeimim base in Syria, June 2021
Over 10,000 troops of the 68th Army Corps (HQ in Yuzhno-Sakhalinsk, Sakhalin Oblast) and the Pacific Fleet participated in an exercise taking place on the Sakhalin Island, the islands of Iturup/Etorofu and Kunashir/Kunashiri (of the disputed Kuril Islands) and in the Sea of Japan. 32 aircraft as well as 12 naval vessels also took part.
The 18th Mechanized Division (HQ in Kaliningrad), newly established in Kaliningrad Oblast, held its first large exercise. 2,000 troops participated.
Russian air force and the 102nd Special Purpose Detachment of the Sevastopol naval base held exercises in occupied Crimea, Ukraine.