რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 89, 5 – 11 ივლისი, 2021
ომი უკრაინაში - 5-11 ივლისის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე დაიღუპა 3 და დაიჭრა 8 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 9 და 10 ივლისს საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
8 ივლისს, ორი ესპანური გამანადგურებელი, რომლებიც ლიეტუვაშია განლაგებული, აფრინდა განგაშზე, ბალტიის ზღვის თავზე ორი რუსული Su-24 ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავისთვის გზის გადასაჭრელად.
ლიეტუვის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, ლიეტუვაში განლაგებული NATO-ს გამანადგურებლები, ბალტიის ზღვის თავზე რუსული სამხედრო თვითმფრინავებისთვის გზის გადასაჭრელად, ივნისის თვეში განგაშის საფუძველზე 15-ჯერ აფრინდნენ.
აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავებს შავი ზღვის თავზე რუსულმა საფრენმა აპარატებმა გადაუჭრეს გზა - 6 ივლისს Su-30SM ტიპის, ხოლო 11 ივლისს Su-27 და Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებმა. 8 ივლისს, ბალტიის ზღვის თავზე, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა ფრანგული თვითმფრინავი გადაიჭირა.
წყნარი ოკეანის ფლოტის გემების მსხვილი დაჯგუფება, რომელმაც ივნისის შუა პერიოდში ჰავაის კუნძულების სიახლოვეს მართავდა სწავლებებს, 8 ივლისს ვლადივოსტოკში დაბრუნდა.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) 126-სანაპირო დაცვის ბრიგადის (პერევალნოე, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სატანკო ბატალიონმა T-72B3M ტიპის ტანკებით დაიწყო გადაიარაღება.
T-72B3M ტიპის ტანკი
49-არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) 205-მექანიზებულ ბრიგადას (ბუდიონოვსკი, სტავროპოლის მხარე) 50-ზე მეტი ერთეული 9K333 Verba ტიპის ხელით გადასატანი საზენიტო სარაკეტო კომპლექსი (მანპადი) მიეწოდა
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსებმა დაიწყეს Terminator-2 ტიპის ჯავშნიანი საბრძოლო მანქანების სერიული მიწოდება საკუთარი შეიარაღებული ძალებისთვის.
შავი ზღვის ფლოტის 22-საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ძალებმა, ყირიმში სწავლება გამართეს.
შორი მოქმედების ავიაციის სარდლობის (შტაბ-ბინა მოსკოვში) 22-მძიმე ბომბდამშენების დივიზიის (შტაბ-ბინა ენგელსში, სარატოვის ოლქი) მძიმე ბომბდამშენთა პოლკის ორმა Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა, რუსეთის შორი მოქმედების ავიაციის სწავლების ფარგლებში, განახორციელა 7000-კილომეტრიანი ფრენა საკუთარი ენგელსის საჰაერო ბაზიდან ანადირის საჰაერო ბაზამდე (ჩუკოტკის ავტონომიური ოკრუგი).

War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were killed and eight were wounded by Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 5-11 July 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 9 and 10 July 2021.
Two fighter jets from Spain, deployed to Lithuania, scrambled to intercept two Russian Su-24 attack aircraft over the Baltic Sea on 8 July 2021.
Lithuanian Ministry of Defense stated that NATO fighters deployed to an air base in Lithuania scrambled to intercept Russian military planes over the Baltic Sea 15 times in June 2021.
U.S. military planes were intercepted over the Black Sea by Russian Su-30SM fighters on 6 July, and by Su-27 and Su-30SM fighters on 11 July. A plane from France was intercepted over the Baltic Sea on 8 July by a Su-27 fighter.
The large group of the Pacific Fleet warships that had held an exercise near the Hawaiian Islands in mid-June, returned to Vladivostok on 8 July 2021.
The tank battalion of the 126th Coastal Defense Brigade (Perevalnoye/Perevalne, occupied Crimea, Ukraine) of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, occupied Crimea, Ukraine) launched rearmament with T-72B3M tanks.
T-72B3M tank
Over fifty 9K333 Verba man-portable air-defense systems (MANPADS) were delivered to the 205th Mechanized Brigade (Budyonnovsk, Stavropol Krai) of the 49th Army (HQ in Stavropol).
Russians have reportedly launched serial deliveries of the Terminator-2 armored fighting vehicles to their armed forces.
Forces of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, occupied Crimea, Ukraine) held an exercise in Crimea.
Two Tu-160 heavy strategic bombers of the Heavy Bomber Regiment belonging to the 22nd Heavy Bomber Division (HQ in Engels, Saratov Oblast) of the Long Range Aviation Command (HQ in Moscow) flew about 7 thousand kilometers from their Engels air base (Saratov Oblast) to the Anadyr air base (Chukotka Autonomous Okrug) in the Arctic, as a part of a Russian long range aviation exercise.