პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 36
• რუსეთი „ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე“ ანგარიშში დასავლეთის ქვეყნებსა და პოსტსაბჭოთა სივრცეში პროდასავლურ სახელმწიფოებს აკრიტიკებს.
• მოლდოვაში ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებში უპრეცედენტო გამარჯვება პროდასავლურმა პარტიამ მოიპოვა.
• რუსეთის პრეზიდენტმა რუსებისა და უკრაინელების ერთიანობაზე სტატია გამოაქვეყნა.
• უკრაინის ფლოტის ვებგვერდს რუსმა ჰაკერებმა შეუტიეს.
• რუსეთის პრეზიდენტმა ბელარუსის პრეზიდენტს სანქტ-პეტერბურგში უმასპინძლა.
• რუსეთის მაღალი რანგის სასულიერო პირი ბელარუსში ეკლესიის ავტოკეფალიის იდეის გავრცელების შესახებ აფრთხილებს.
• რუსეთმა ესტონეთის კონსული სადაზვერვო საქმიანობის ბრალდებით დააკავა.
• ტაჯიკეთი ავღანური საფრთხის გასამკლავებლად რუსეთსა და სხვა მოკავშირეებს უხმობს.
რუსეთის ახალი სტრატეგიული დოკუმენტი
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 2 ივლისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას რუსეთის ფედერაციის ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიის დამტკიცების შესახებ.
მოვლენა დეტალურად: დოკუმენტის ერთ-ერთ თავში - სტრატეგიული სტაბილურობა და ურთიერთმომგებიანი საერთაშორისო თანამშრომლობა - საუბარია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან ურთიერთობებზეც. კერძოდ, დოკუმენტში წერია, რომ რუსეთის საგარეო პოლიტიკის მიზნების მიღწევა ხორციელდება შემდეგი ამოცანების გადაწყვეტით, მათ შორის: თანამშრომლობის გაღრმავება სახელმწიფოებთან - დსთ-ის წევრებთან, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან ორმხრივ საფუძველზე და ინტეგრაციული გაერთიანებების, პირველ რიგში, ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის, კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის, სამოკავშირეო სახელმწიფოს (რუსეთი-ბელარუსის გაერთიანება) ფარგლებში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის ახალ სტრატეგიულ დოკუმენტში დსთ-ის ქვეყნებთან და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობა ერთ-ერთი მთავარი საგარეო-პოლიტიკური ამოცანაა, რომლის გადაწყვეტითაც მიიღწევა რუსეთის საგარეო პოლიტიკის მიზნები. შესაბამისად, უახლოეს პერიოდში კრემლისთვის პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან ურთიერთობების გაღრმავება და მათ პოლიტიკაზე გავლენის მოხდენა პრიორიტეტული იქნება.
რუსეთმა „ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე“ ანგარიში გამოაქვეყნა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 ივლისს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ სპეციალური ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც შეფასებულია 43 სახელმწიფოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა.
მოვლენა დეტალურად: ანგარიში პოსტსაბჭოთა ქვეყნებსაც მოიცავს, თუმცა არა იმ ქვეყნებს, რომლებთანაც რუსეთს ნორმალური ურთიერთობები აქვს. ანგარიში ეხება ესტონეთს, ლატვიას, ლიეტუვას, უკრაინას, მოლდოვასა და საქართველოს. ანგარიში მსოფლიოში ყველაზე დემოკრატიულ დასავლურ ქვეყნებზეა საუბარი და მათში არ შედის აზიის, აფრიკის ან ლათინური ამერიკის რომელიმე ქვეყანა.
რას ამბობენ ანგარიშში საქართველოს შესახებ?
საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შეფასებისას ანგარიში ადგილობრივი და საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციების, ასევე სახალხო დამცველის მოსაზრებებს ეყრდნობა. ანგარიშში საუბარია დარღვევებზე მშვიდობიანი შეკრებების თავისუფლების, აზრის გამოხატვისა და სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან ძალის გადამეტების კუთხით. ანგარიში ასევე განიხილავს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნის პროცედურას, სასამართლო სისტემაში და მედიის თავისუფლების სფეროში არსებულ პრობლემებს.
ანგარიშში განსაკუთრებული ადგილი უკავია ეთნიკური უმცირესობების მდგომარეობის შეფასებას. ეთნიკური უმცირესობების უფლებებზე საუბრისას ყურადღება გამახვილებულია ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობის დაბალ ხარისხზე და სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში ფართო ავტონომიის მოთხოვნაზე. ანგარიშში მოყვანილია ამონარიდებიც ევროსაბჭოსა და სხვადასხვა ორგანიზაციების მიერ მომზადებული ანგარიშებიდან.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთისთვის, რომელიც ერთ-ერთი ყველაზე არადემოკრატიული სახელმწიფოა მსოფლიოში და ადამიანის უფლებების დარღვევისა და რეპრესიული რეჟიმის გამო მუდმივად დასავლური კრიტიკის ქარ-ცეცხლშია, ასეთი ანგარიშების მომზადება და ფაქტებით მანიპულაცია საინფორმაციო ომისა და პროპაგანდის ნაწილია, რომელიც მოსკოვისადმი მტრულად განწყობილი სახელმწიფოების წინააღმდეგ არის მიმართული.
მოლდოვაში პრორუსული პარტიები დამარცხდნენ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 11 ივლისს მოლდოვაში ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა. არჩევნებში პროდასავლური პრეზიდენტის  - მაია სანდუს პარტიამ - „მოქმედება და სოლიდარობა“ გაიმარჯვა.
მოვლენა დეტალურად: ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, საარჩევნო ბარიერი ასევე გადალახა ყოფილი პრეზიდენტების - ვლადიმირ ვორონინისა (2001-2009) და იგორ დოდონის (2016-2020) „კომუნისტებისა და სოციალისტების“ ბლოკმა და ნაციონალურ-კონსერვატიული იდეოლოგიის პარტიამ „შორმა“.
პრორუსმა იგორ დოდონმა დამარცხება აღიარა. წყარო: publika.md
„მოქმედება და სოლიდარობა“ 101-ადგილიან პარლამენტში 63 მანდატს მიიღებს, რაც მას მთავრობის დამოუკიდებლად ფორმირების შესაძლებლობას მისცემს. ეს იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც ერთი პროდასავლური პარტია სხვასთან ალიანსის გარეშე შექმნის მთავრობას. „კომუნისტებისა და სოციალისტების“ ბლოკი 32 მანდატს მიიღებს, „შორი“ – 6 მანდატს.
სანდუს პარტიამ წარმატებას მიაღწია ქვეყნის ბევრ რაიონში, მათ შორის, დედაქალაქ კიშინიოვსა და ევროპაში მცხოვრებ დიასპორაში, რომელმაც 2019 წელს გადაწყვიტა კიდეც საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში სანდუს გამარჯვება. „კომუნისტებისა და სოციალისტების“ ბლოკმა ხმების აბსოლუტური უმრავლესობა მიიღო პრორუსულად განწყობილ გაგაუზიის ავტონომიურ რესპუბლიკაში და სეპარატისტულ დნესტრისპირეთში, სადაც პრორუსული პარტიების სასარგებლოდ საგანგებოდ ხდება ხმების მობილიზება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი მოლდოვისთვის: საპარლამენტო არჩევნებში პარტია „მოქმედება და სოლიდარობის“ გამარჯვების შედეგად, ხელისუფლების ყველა შტო მთლიანად პროდასავლური ძალების ხელში აღმოჩნდება, რაც მოქმედ პრეზიდენტ მაია სანდუს დაპირებული რეფორმების განსახორციელებლად და დასავლური საგარეო-პოლიტიკური ვექტორის გასაძლიერებლად ფართო შესაძლებლობებს მისცემს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: საპარლამენტო არჩევნების შედეგად, ბოლო ორ ათეულ წელში პირველად მოლდოვაში პრორუსული ძალების გავლენა შესუსტდება, რაც მოლდოვის პოლიტიკაზე კრემლის გავლენის შემცირებასაც გამოიწვევს. სანდუს ხელისუფლების აქტიური დასავლური პოლიტიკის შემთხვევაში, მოსალოდნელია, რომ რუსეთთან ურთიერთობები გაუარესდება.
ვლადიმერ პუტინი უკრაინელებს: „ჩვენ ერთი ხალხი ვართ!“
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 12 ივლისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა კრემლის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა სტატია: „რუსებისა და უკრაინელების ისტორიული ერთობის შესახებ“.
მოვლენა დეტალურად: სტატიაში პუტინი ავითარებს იდეას, რომ სინამდვილეში რუსები და უკრაინელები ერთი და იგივე ხალხია, უახლოეს ისტორიულ პერიოდში ხელოვნურად დანაწევრებული. პუტინის სტატიის პასუხად მყისიერად გამოქვეყნდა სტატიები (1, 2), სადაც პუტინის მიერ მოყვანილი ისტორიული ფაქტების ნამდვილობა ეჭვქვეშ არის დაყენებული. პუტინს  პასუხი გასცა ასევე უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმაც, რომელმაც განაცხადა, რომ „ჩვენ ერთი ხალხი არ ვართ“.
პუტინი სტატიაში და მანამდე მიცემულ ინტერვიუებშიც აცხადებს, რომ „იყვნენ ველიკოროსები, ბელოროსები და მალოროსები. შემდეგში საგარეო ფაქტორების ზემოქმედების შედეგად, რაშიც შემდეგ ბოლშევიკებმაც შეიტანეს თავისი წვლილი, დაიწყო ერთიანი რუსი ხალხის დანაწევრება“.
ზელენსკის პასუხი
ზელენსკიმ განაცხადა: „ჩვენ ნამდვილად არ ვართ ერთი ხალხი. დიახ, ჩვენ ბევრი საერთო გვაქვს. გვაქვს საერთო ისტორიის ნაწილი, მეხსიერება, მეზობლობა, ნათესავები, ფაშიზმზე საერთო გამარჯვება და საერთო ტრაგედიები. დიახ, ეს ყველაფერი ძალიან მნიშვნელოვანია და ჩვენ ეს გვახსოვს. თუმცა, ვიმეორებ: ჩვენ არ ვართ ერთი ხალხი. ერთი ხალხი რომ ვიყოთ, მოსკოვში გრივნა (უკრაინული ფულის ერთეული) იქნებოდა ბრუნვაში, სახელმწიფო დუმის თავზე კი [უკრაინული] ყვითელი და ლურჯი ფერის დროშა იფრიალებდა. ასე რომ, ნამდვილად  არ ვართ ერთი ხალხი. ყველას თავისი გზა აქვს“.
ზელენსკის თქმით, ის მზად არის პუტინს შეხვედრაზე ბევრი მასალა გადასცეს, რომელიც მას შეუძლია უკრაინის შესახებ სხვა სტატიის დაწერის დროს გამოიყენოს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ვლადიმერ პუტინი უკრაინას და უკრაინელებს ხელოვნურად შექმნილ სახელმწიფოდ და ხალხად მიიჩნევს. კრემლის პროპაგანდა მიზნად ისახავს უკრაინაზე რუსეთის გავლენის ლეგიტიმაციას და უკრაინის, როგორც რუსეთისგან განსხვავებული სახელმწიფოს/ხალხის განვითარების პრევენციას.
უკრაინის ფლოტის ვებგვერდს  რუსმა ჰაკერებმა შეუტიეს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 9 ივლისს უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, რომ რუსეთის მთავრობის ჰაკერებმა უკრაინის ფლოტის ვებგვერდზე განახორციელეს თავდასხმა, რომლის მიზანიც იყო შავ ზღვაში მიმდინარე მრავალეროვნული სამხედრო წვრთნების - „Sea Breeze 2021“ შესახებ დეზინფორმაციის გავრცელება.
მოვლენა დეტალურად: სამინისტროს ცნობით, „კრემლის პროპაგანდისტული მანქანა“ ჩართული იყო ჰაკერულ ოპერაციაში, რომლის დროსაც ფლოტის ვებგვერდზე წვრთნების შესახებ ყალბი დოკუმენტები და ყალბი სიახლეები გამოქვეყნდა. სამინისტროს განცხადებით, ასევე განხორციელდა წარუმატებელი „DdoS“ შეტევა თავდაცვის სამინისტროს პორტალზეც.
ჰაკერული თავდასხმები რუსეთის ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელსაც კრემლი „მტრულად განწყობილი“ სახელმწიფოების წინააღმდეგ იყენებს. 2014 წელს, ყირიმის ანექსიისა და აღმოსავლეთ უკრაინაში სეპარატისტული მოძრაობის მხარდაჭერის შემდეგ, უკრაინა რუსეთის ჰაკერული თავდასხმის ერთ-ერთი მთავარი სამიზნეა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი უკრაინას საკუთარი გავლენის სფეროდ და, ამ ეტაპზე, მტრულ სახელმწიფოდ მიიჩნევს, მსგავსი ჰაკერული თავდასხმები კი უკრაინის არშემდგარ სახელმწიფოდ წარმოაჩენს და და მის საერთაშორისო დისკრედიტაციას ემსახურება.
პუტინ-ლუკაშენკოს შეხვედრა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 13 ივლისს სანქტ-პეტერბურგში რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს უმასპინძლა. შეხვედრა ხუთი საათი გაგრძელდა.
მოვლენა დეტალურად: წელს ეს ორი ქვეყნის პრეზიდენტის უკვე რიგით მესამე პირისპირ შეხვედრაა, მათ შორის ბოლო მაისში იყო. ამავე დროს პრეზიდენტებს შორის წლის განმავლობაში შვიდი სატელეფონო საუბარიც გაიმართა.
ვლადიმერ პუტინმა ალექსანდრე ლუკაშენკოს სანქტ-პეტერბურგში უმასპინძლა. წყარო: РИА Новости
პუტინის შეფასებით, პანდემიის ფონზე 2021 წელს ქვეყნებს შორს საქონელბრუნვა გაიზარდა და ბელარუსი საიმედო, სტაბილური პარტნიორია. პრეზიდენტებს შორის შეთანხმების შედეგად, ბელარუსისთვის რუსული გაზის ფასი 2022 წელსაც იგივე იქნება, რაც 2021 წელს არის. ასევე რუსული ნავთობის ექსპორტის სფეროში განხორციელებული საგადასახადო მანევრის შედეგად მიღებული ფინანსური დანაკარგის კომპენსირებას ბელარუსი რუსეთისგან კრედიტის მიღების სახით შეძლებს.
თავის მხრივ, ლუკაშენკო პუტინს დაჰპირდა, რომ იგი რუსეთის კრედიტებს დროულად გადაიხდის. 2020 წლის სექტემბერში რუსეთმა ბელარუსს 1.5 მლრდ აშშ დოლარის კრედიტი გამოუყო, რომელსაც ტრანშეების სახით ბელარუსი ნელ-ნელა ითვისებს. კრედიტი ბელარუსის სახელმწიფო ვალის დაფარვას და მომსახურებას უნდა მოხმარდეს. მისი შეფასებით, რუსეთთან თანამშრომლობისა და მოსკოვის მხარდაჭერის შედეგად, ბელარუსმა შეძლო სანქციების პირობებში გაძლება.
რუსეთ-ბელარუსის ხელახალი დაახლოების პროცესი 2020 წლის აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაიწყო. თუ არჩევნებამდე მხარეებს შორის ურთიერთობაში დაძაბულობა შეინიშნებოდა, საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ვითარება შეიცვალა. ლუკაშენკოს წინააღმდეგ უპრეცედენტო გამოსვლებისა და დასავლური ზეწოლის გაძლიერების ფონზე, ლუკაშენკოსთვის ძალაუფლების შენარჩუნების ერთადერთი გზა მოსკოვთან შერიგება და რუსეთთან ინტეგრაციის პროცესის დაჩქარება გახდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბელარუსში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისისა და დასავლური სანქციების ფონზე  ლუკაშენკოს რეჟიმისთვის გადარჩენის ერთადერთი გზა რუსეთის პოლიტიკური და ეკონომიკური მხარდაჭერის მიღებაა. რუსეთის მიერ გამოყოფილი კრედიტები და გაზის ძველი ფასის შენარჩუნება ლუკაშენკოს ძალაუფლების შენარჩუნებისთვის გადამწყვეტია.
რუსეთის მაღალი რანგის სასულიერო პირი ბელარუსში ეკლესიის მდგომარეობას აფასებს
მთავარი მოვლენა: რუსეთის ტელეარხზე „Россия-24“ ინტერვიუს დროს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის გავლენიანმა სასულიერო პირმა, მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების თავმჯდომარემ, მიტროპოლიტმა ილარიონმა განაცხადა, რომ ბელარუსში მოვლენების „უკრაინული სცენარით“ განვითარების ალბათობა არც ისე მაღალია.
მოვლენა დეტალურად: მიტროპოლიტის შეფასებით, ადამიანთა მცირერიცხოვანი ჯგუფები, რომლებიც საკუთარ თავს მოიხსენიებენ, როგორც „ბელარუსის ავტოკეფალიური ეკლესია“ და ცდილობენ მორწმუნეების „უკრაინული სცენარით“ დანაწევრებას, „იმყოფებიან არა ბელარუსში, არამედ აშშ-სა და სხვა ქვეყნებში“.
მიტროპოლიტის განცხადებით, იმ ძალებმა, რომლებსაც სურთ პოლიტიკური ვითარების არევა, დაინახეს, თუ რაც მოხდა უკრაინაში (კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა და კიდევ სამმა ავტოკეფალიურმა ეკლესიამ რუსეთის რელიგიური გავლენის ქვეშ მოქცეულ უკრაინაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია აღიარა). ისინი მიხვდნენ, რომ ეკლესიის ფაქტორმა ამ საკითხში შეიძლება გარკვეული როლი შეასრულოს, ამიტომაც დაინტერესებული არიან ბელარუსის ავტოკეფალიის იდეის გააქტიურებით.
მისი შეფასებით, ავტოკეფალიის იდეას არანაირი მხარდაჭერა არ აქვს ბელარუსის ხალხში, იერარქებსა და ეკლესიის სასულიერო წრეებში. თუმცა, მან არ გამორიცხა, რომ ის ძალები, რომლებიც რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის დანაწევრებას ცდილობენ და რომლებმაც საკუთარი თავი უკრაინაშიც გამოავლინეს, ბელარუსშიც იმავეს გაკეთებას შეეცდებიან.
ამ საკითხზე საუბრობს ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკოც, რომელმაც სასულიერო პირები ქვეყნის მოწინააღმდეგეების განზრახვის - ბელარუსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის გამოცხადების - შესახებ გააფრთხილა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღიარების შემდეგ, რაც რუსეთის ეკლესიისა და სახელმწიფოს წინააღმდეგ გადადგმულ ნაბიჯად მიიჩნევა, რუსეთში შიშობენ, რომ ეს პროცესი შეიძლება იმ მართლმადიდებელ ქვეყნებზეც გავრცელდეს, სადაც რუსეთის რელიგიური თუ პოლიტიკური გავლენა მაღალია. ამ მხრივ, რუსეთის ეკლესიისთვის მნიშვნელოვანია ბელარუსსა თუ სხვა ქვეყნებში, რომლებიც რუსეთის პატრიარქს ემორჩილებიან, ავტოკეფალიის იდეის გავრცელება არ დაუშვან.
რუსეთმა ესტონეთის კონსული სადაზვერვო საქმიანობის ბრალდებით დააკავა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 6 ივლისს რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა სანქტ-პეტერბურგში ესტონეთის კონსული მარტ ლიატე „საიდუმლო ინფორმაციის“ მიღების დროს დააკავა. იგი პერსონა ნონ გრატად გამოაცხადეს და ქვეყნის დატოვება მოსთხოვეს.
მოვლენა დეტალურად: კონსულს რუსეთის მოქალაქისგან დახურული ხასიათის მასალების მიღებას ედავებიან. ლიატე ხშირად მონაწილეობდა სხვადასხვა საჯარო ღონისძიებაში. 2020 წელს იგი კარელიის უზენაესი სასამართლოს სხდომაზე დმიტრიევის სასამართლო პროცესს დაესწრო. დმიტრიევი საზოგადოება „მემორიალის“ ადგილობრივი განყოფილების ხელმძღვანელი იყო და კომუნისტური რეჟიმის დანაშაულის გამოვლენაზე მუშაობდა. საზოგადოების საქმიანობას „მტრულად“ უყურებენ კრემლში.
ესტონეთმა მომხდარს „დადგმული სცენარი და პროვოკაცია“ უწოდა.
კრემლმა წელს უკვე ორჯერ გააძევა ესტონელი დიპლომატი ესტონეთის მიერ რუსი დიპლომატების გაძევების საპასუხოდ. ამავე წლის აპრილში პეტერბურგში დააკავეს უკრაინის კონსული „საიდუმლო ინფორმაციის“ მიღების დროს.
სხვა შემთხვევები
2020 წლის 6 ოქტომბერს რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის ცნობით, სახელმწიფო ღალატის ბრალდებით რუსი სამხედრო მოსამსახურე სმოლენსკში, მისი ძმა კი ფსკოვში დააკავეს. რუსული სპეცსამსახურების ინფორმაციით, დაკავებულები აგროვებდნენ და ესტონეთის სპეცსამსახურებს გადასცემდნენ ინფორმაციას, რომელიც სახელმწიფო საიდუმლოებას განეკუთვნებოდა.
ტაჯიკეთი ავღანური საფრთხის გასამკლავებლად მოკავშირეებს უხმობს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 9 ივლისს თალიბანის მოძრაობის წარმომადგენლებმა მოსკოვში ვიზიტისას განაცხადეს, რომ ავღანეთის ტერიტორიაზე მათი წინსვლა საფრთხეს არ უქმნის არც რუსეთსა და არც ცენტრალურ აზიას.
მოვლენა დეტალურად: ამერიკული და ნატოელი სამხედროების მიერ ავღანეთის ტერიტორიის დატოვების კვალდაკვალ, თალიბანის მებრძოლებმა სამთავრობო ძალები არაერთი მიმართულებით შეავიწროვეს, მათ შორის, ცენტრალური აზიის ქვეყნების საზღვრებთან. სამთავრობო ძალების ასეულობით სამხედრომ თავი ტაჯიკეთს შეაფარა, რომელიც საკუთარ ტერიტორიაზე კონფლიქტის გავრცელებას უფრთხის. მსგავსი შიში აქვთ თურქმენეთსა და უზბეკეთშიც.
5 ივლისს ტაჯიკეთის პრეზიდენტმა ემომალი რაჰმონმა ავღანეთის საზღვართან 20 ათასი რეზერვისტის მობილიზაციის შესახებ განაცხადა. რაჰმონი უსაფრთხოების გამოწვევებზე რუსეთის, უზბეკეთის, ყაზახეთისა და ავღანეთის ლიდერებსაც ესაუბრა. 7 ივლისს ტაჯიკეთმა დახმარებისთვის მიმართა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციას (კუხო). დუშანბეს განცხადებით, ისინი ვერ შეძლებენ მათ საზღვრებთან არასტაბილურობას საგარეო დახმარების გარეშე გაუმკლავდნენ. მანამდე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ ისინი მზად არიან ვითარების შემდგომი დაძაბვის შემთხვევაში, ტაჯიკეთში არსებული რუსეთის 102-ე სამხედრო ბაზა რეგიონში მოკავშირეების დასაცავად გამოიყენონ. ამის შესახებ განაცხადა დუშანბეში ვიზიტისას კუხოს გაერთიანებული შტაბის უფროსმა ანატოლი სიდოროვმაც.
8 ივლისს კუხომ განაცხადა, რომ ისინი სამხედრო ძალების მობილიზაციას მოახდენენ, თუკი ტაჯიკეთ-ავღანეთის საზღვარზე ვითარება დაიძაბება. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში ირწმუნებიან, რომ თალიბანისგან მიიღეს პირობა, რომ ისინი ცენტრალური აზიის ქვეყნების საზღვრებს არ დაარღვევენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: როგორც ჩანს, მოსკოვმა თალიბანისგან გარანტიები მიიღო, რომ ცენტრალურ აზიაში რუსეთის მოკავშირეებს საფრთხე არ შეექმნებათ, რის გამოც მოსკოვი ამ ეტაპზე თავს იკავებს ტაჯიკეთის დამატებითი სამხედრო დახმარებისგან.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 36
• Russia’s report on human rights situation criticizes the West and pro-Western countries in the post-Soviet space.
• The pro-Western party won a landslide victory in the early parliamentary elections in Moldova.
• The President of Russia published an article on the unity of Russians and Ukrainians.
• Russian hackers attacked the web-page of the Ukrainian navy.
• The President of Russia hosted the President of Belarus in St. Petersburg.
• A high-ranking Russian cleric speaks about the threat of spreading the idea of ​​church autocephaly in Belarus.
• Russia arrests an Estonian diplomat on charges of intelligence activities.
• Tajikistan calls on Russia and other allies to deal with the Afghan threat.
Russia's New Strategic Document
Main Event: On July 2, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, signed a decree approving the National Security Concept of the Russian Federation.
Event in Details:  One of the chapters of the document, on strategic stability and mutually beneficial international cooperation, discusses relations with Abkhazia and the Tskhinvali region. The document states that Russia's foreign policy goals are being achieved through enhancing cooperation with the CIS member states, Abkhazia and the Tskhinvali region on a bilateral basis and within the framework of integration alliances, primarily the Eurasian Economic Union, the Collective Security Treaty Organization and the Union State of Russia and Belarus.
Why the Event is Important: Relations with the CIS member states and the occupied regions of Georgia are one of the main foreign policy tasks of Russia's new strategic document whose solution will help the Kremlin achieve its foreign policy goals. Therefore, deepening relations with the post-Soviet countries and influencing their policies will be a priority for the Kremlin in the short run.
Russia Publishes a Report on the Human Rights Situation in Selected Countries
Main Event:  On July 8, 2021, the Russian Foreign Ministry published a report on the human rights situation in 43 countries.
Event in Details:  The report discusses the human rights situation in the most democratic Western states in the world and does not refer to any country in Asia, Africa or Latin America. It reviews the situation in post-Soviet countries as well, except those states which have friendly relations with Russia. The report covers Estonia, Latvia, Lithuania, Ukraine, Moldova and Georgia.
What Does the Report Say about Georgia?
While assessing the human rights situation in Georgia, the report draws on the views of local and international human rights organizations as well as the Public Defender. The report addresses violations of the rights to freedom of peaceful assembly, freedom of expression and the use of excessive force by law enforcement agencies. The report also discusses the procedure for the appointment of judges to the Supreme Court, shortcomings in the judicial system and problems in the area of freedom of the media.
The report expresses concern about the rights of small ethnic groups and focuses on the low degree of their participation in public and political processes as well as their demand for broad autonomy in Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli. The report also includes excerpts from reports prepared by the Council of Europe and various organizations.
Why the Event is Important:  For Russia, one of the most undemocratic countries in the world and constantly criticized by the West for human rights violations and a repressive regime, preparing such reports and manipulating facts is part of an information war and propaganda directed against those states which are hostile to Moscow.
Pro-Russian Parties Defeated in Moldova
Main Event:  Early parliamentary elections were held in Moldova on July 11, 2021. The Party of Action and Solidarity of the pro-Western President, Maia Sandu, won the elections.
Event in Details:  According to the Central Election Commission, the Bloc of Communists and Socialists of Moldova’s former presidents, Vladimir Voronin (2001-2009) and Igor Dodon (2016-2020), and the national-conservative Shor Party also crossed the electoral threshold.
Pro-Russian Igor Dodon Conceded Defeat. Source:  publika.md
The Party of Action and Solidarity gained an absolute majority of 63 seats in the 101-seat parliament which will allow it to form an independent government. This will be the first time that one pro-Western party forms a government without an alliance. The Bloc of Communists and Socialists ended up with 32 ​​seats and the Shor Party received six seats.
Sandu's party achieved success in many parts of the country, including the capital Chisinau and among the Moldovan diaspora living in Europe, which decided Sandu’s victory in the second round of the 2019 presidential elections. The Bloc of Communists and Socialists won an absolute majority in the pro-Russian Gagauz Autonomous Republic and the separatist Transnistria where pro-Russian parties are mobilizing their votes.
Why the Event is Important for Moldova:  The victory of the Party of Action and Solidarity in the parliamentary elections will transfer all branches of government into the hands of pro-Western forces which will provide the incumbent President, Maia Sandu, ample opportunities to implement the promised reforms and strengthen the Western vector of the country’s foreign policy.
Why the Event is Important for Russia:  For the first time in two decades, results of the parliamentary elections will weaken the influence of pro-Russian forces in Moldova which means that the Kremlin's influence on Moldovan politics will decrease. If the Sandu government pursues an active Western policy, relations with Russia will deteriorate.
Vladimir Putin to Ukrainians: We are One People
Main Event:  On July 12, 2021, the Kremlin’s web-page published an article entitled “On the Historical Unity of Russians and Ukrainians” written by the Russian President, Vladimir Putin.
Event in Details:  In the article, Putin develops his favorite thesis that Russians and Ukrainians are in fact one and the same people who were artificially separated in recent historical periods. In response to the publication, articles (1, 2) were immediately published questioning the authenticity of the historical facts cited by Putin. The Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, also responded to Putin saying: “We are not one and the same people.”
In the article and in his earlier interviews, Putin said that “the Velikorusians, Malorusians and Belarusians are part of one Russian people. Later, under the influence of external factors, in which the Bolsheviks also contributed, a united Russian people began to disintegrate.”
Zelensky's Response
“We are not one people. Yes, we have a lot in common. We have a common part of history, memory, neighborhood, relatives, a common victory over fascism and common tragedies. Yes, it is all very important and we remember it; however, I repeat, we are not one people. If it were true, the Ukrainian hryvnia [national currency of Ukraine] would be in circulation in Moscow with a yellow and blue flag [state flag of Ukraine] flying over the State Duma. So, we really are not one people. Everyone has their own way,” Zelensky said.
Zelensky stated that he was ready to provide Putin with materials for another article about Ukraine.
Why the Event is Important:  Vladimir Putin sees Ukraine and Ukrainians as an artificially created state and people. The purpose of the Kremlin’s propaganda is to legitimize Russia's influence in Ukraine and prevent the development of Ukraine as a different state/people from Russia.
Russian Hackers Attack the Web-Page of the Ukrainian Navy
Main Event:  On July 9, 2021, the Ministry of Defense of Ukraine released a statement that hackers linked to the Russian government hit the web-page of the Ukrainian navy. The attack was aimed at spreading misinformation about the Sea Breeze 2021 multinational military drills which involved over 30 countries in the Black Sea.
Event in Details:  According to the Ministry, the “Kremlin propaganda machine” was involved in the hacking operation during which fake documents and fake news about the drills were published on the navy's web-page. An unsuccessful DDoS attack was also carried out on the portal of the Ministry of Defense.
Hacking attacks are part of Russia's hybrid war which the Kremlin uses against “hostile” states. Ukraine became one of the main targets of Kremlin hacker attacks after the 2014 events when Russia annexed Crimea and supported separatists in eastern Ukraine.
Why the Event is Important:  Russia sees Ukraine as its sphere of influence and a hostile state. Similar hacking attacks portray Ukraine as a failed state and serve to internationally discredit it.
Meeting between Putin and Lukashenko
Main Event:  On July 13, 2021, in St. Petersburg, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, hosted the President of Belarus, Aleksander Lukashenko. The meeting lasted five hours.
Event in Details:  This is the third face-to-face meeting between the presidents of the two countries this year. The last meeting took place in May. At the same time, there were seven telephone conversations between the presidents in 2021.
Vladimir Putin Hosts Aleksander Lukashenko in St. Petersburg. Source:  RIA Novosti
According to Putin, the trade turnover increased between the two countries against the backdrop of the pandemic in 2021. Russia sees Belarus as a reliable and stable partner. In 2022, under the agreement between the presidents, the price of Russian gas for Belarus will be the same as this year. Belarus will also receive a loan from Russia to compensate for the financial loss vis-à-vis the tax maneuver in the field of Russian oil exports.
For his part, Lukashenko promised to repay Russian loans on time. In September 2020, Russia provided a USD 1.5 billion loan to Belarus which Belarus is slowly absorbing in tranches. With the loan, Belarus must pay off the state debt and provide services. Lukashenko believes that cooperation with Russia and support from Moscow helped Belarus to withstand the sanctions.
The process of rapprochement between Moscow and Minsk began after the 2020 presidential elections in Belarus. If there were tensions between the parties before the elections, the situation changed after the August presidential elections. Amid protest rallies against Lukashenko, unprecedented for Belarus, and growing pressure from the West, a reconciliation with Moscow and an acceleration of the integration process with Russia became the only way for Lukashenko to maintain power.
Why the Event is Important:  Amid the political crisis and the Western sanctions, Russia’s political and economic support is the only way for the Lukashenko regime to survive. Russian loans and the old price for Russian gas are critical for Lukashenko to maintain his power.
High-Ranking Russian Clergyman Talks About the Belarusian Church
Main Event:  In an interview with the Россия-24 news channel, Metropolitan Hilarion, the Chairman of the Department for External Church Relations of the Moscow Patriarchate, the influential clergyman of the Russian Orthodox Church, said that the possibility to develop the “Ukrainian scenario” in Belarus is not high.
Event in Details: “Small groups of people who refer to themselves as the “Autocephalous Church of Belarus” and try to separate believers following the “Ukrainian scenario” are in the US and other countries, not in Belarus,” the Metropolitan said.
According to the Metropolitan, forces who want to disrupt the political situation in Belarus are well aware of the events in Ukraine when the Patriarch of Constantinople and three other autocephalous churches recognized the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church which was under Russian influence. These forces are interested in promoting the idea of the​​ autocephaly of the Belarusian Church in order to incite tensions.
According to him, the idea of ​​autocephaly has no support among the people, the hierarchs and the clergy of the Church of Belarus; however, the Metropolitan did not rule out that forces, who are trying to divide the Russian Orthodox Church and have manifested themselves in Ukraine, will try to do the same in Belarus.
Speaking about the issue, the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, warned the clergy about the intention of the country's opponents – to declare the autocephaly of the Belarusian Orthodox Church.
Why the Event is Important:  After recognizing the autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church, which is seen as a step against the Church and state of the Russian Federation, Moscow fears that the process could spread to those Orthodox countries where Russia's religious or political influence is high. In this regard, it is important for the Russian Church to prevent the spread of the idea of ​​the autocephaly of the Church in Belarus or other countries under the Russian Patriarch.
Russia Arrests the Estonian Consul on Charges of Intelligence Activities
Main Event:  On July 6, 2021, in St. Petersburg, the Russian Federal Security Service arrested the Estonian Consul, Mart Latte, while receiving classified information. He was declared persona non grata and was requested to leave the country.
Event in Details:  The Consul is accused of getting classified documents from a Russian citizen. Latte often participated in various public events. In 2020, he attended a trial of Yury Dmitriev at the Karelia Supreme Court. Dmitriev was the regional Leader of the Memorial Society and was committed to expose atrocities of the Communist regime. The Kremlin views the activities of the Society as “hostile.”
Estonia says the detention was a “setup and provocation.”
The Kremlin has expelled Estonian diplomats two times this year, both in retaliation for Estonia's expulsion of Russian diplomats. In April of the same year, the Ukrainian Consul was arrested in St. Petersburg while trying to get secret information.
Other Cases
On October 6, 2020, the Federal Security Service of the Russian Federation arrested a Russian military serviceman in Smolensk and his brother in Pskov on charges of high treason. According to the Russian special services, the detainees were collecting and sharing state secret information with the Estonian special services.
Why the Event is Important: Post-Soviet countries, which Russia considers to be its sphere of influence, are a special target of the Russian Special Services. The recent high level of espionage indicates a high degree of political confrontation between Russia and Ukraine and the Baltic states.
Tajikistan Calls on Allies to Deal with Afghan Threat
Main Event:  On July 9, 2021, during a visit to Moscow, Taliban officials stated that their recent gains across Afghan territory pose no threat to Russia or Central Asia.
Event in Details:  Following the withdrawal of US and NATO troops from Afghanistan, Taliban fighters are pushing government forces in several directions, including along the borders of Central Asian countries. Hundreds of militants of government forces fled to Tajikistan which fears that the conflict could spread on its territory. Turkmenistan and Uzbekistan have similar fears.
On July 5, the Tajik President, Emomali Rahmon, announced the mobilization of 20,000 reserve soldiers along the Afghan border. Rahmon also discussed security challenges with the leaders of Russia, Uzbekistan, Kazakhstan and Afghanistan. On July 7, Tajikistan appealed to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for assistance. Dushanbe said it will not be able to address instability along the borders without foreign aid. Earlier, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, said that the Kremlin was ready to use its 102nd military base in Tajikistan to protect allies in the region if the tension escalates. Anatoly Sidorov, the Chief of the Joint Staff of the CSTO, who is visiting Dushanbe, made the same statement.
On July 8, the CSTO stated that it will start mobilization of troops if the situation on the Tajik-Afghan border escalates. The Russian Foreign Ministry claims that the Taliban promised that they will not violate borders of the Central Asian countries.
Why the Events is Important:  Moscow seems to have received assurances from the Taliban that Russia's allies in Central Asia will not be threatened which is why Moscow is refraining from providing additional military assistance to Tajikistan at this stage.