რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 94, 9 - 15 აგვისტო, 2021
ომი უკრაინაში - 9-15 აგვისტოს კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 6 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 9 და 10 აგვისტოს, საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
ომი ლიბიაში - BBC-ის გამოძიებამ გამოააშკარავა გარკვეული დეტალები, რომლებიც უკავშირდება რუსეთის ჩართულობას ლიბიაში.  მტკიცებულებები მოიცავს რუსული სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ მიერ ქვეყანაში ჩადენილ სამხედრო დანაშაულების დადასტურებას.
არქტიკა - 10 აგვისტოს, ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა დატოვა არქტიკის რეგიონი ხანგრძლივი ექსპედიციის მიზნით. ჯგუფი მოიცავს „უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანს „სევერომორსკ“ და მხარდამჭერ გემებს. გეგმის თანახმად, ექსპედიციის სხვადასხვა ეტაპზე ჯგუფს სხვა მცურავი საშუალებებიც შეუერთდებიან.
სევერომორსკი
არქტიკა - „გაუმჯობესებული იუგ“  კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემმა „გორიზონტ“, ექსპედიციის მიზნით 14 აგვისტოს არქტიკაში გაემგზავრა. გავრცელებული ცნობით იგი ბარენცისა და კარის ზღვებში აპირებს ოპერირებას.
რუსულ წყაროებში გავრცელებული ცნობები მიუთითებენ, რომ რუსები გეგმავენ კიდევ ერთი სარაკეტო ბრიგადის ჩამოყალიბებას, რომელიც აღჭურვილი იქნება Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკური სარაკეტო სისტემებით.
201-ე სამხედრო ბაზას (მექანიზებული დივიზია შტაბ-ბინით დუშანბეში, ტაჯიკეთი) გავრცელებული ცნობით გადაეცა შორი მოქმედების ცეცხლისმფრქვეველი საშუალებები, 9K333 Verba ტიპის ხელით გადასატანი საზენიტო სარაკეტო კომპლექსები (მანპადი) და რამდენიმე ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღი, მათ შორის AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანები.
რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს T-90M ტიპის ტანკების ახალი პარტია გადაეცა.
მე-6 არმიის (შტაბ-ბინა აგალატოვოში, ლენინგრადის ოლქი) 138-ე მექანიზებულ ბრიგადას (კამენკა, ლენინგრადის ოლქი) 10 ერთეული BMP-2M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანა მიეწოდა.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა მოდერნიზებული 2S3M2 Akatsiya ტიპის 152.4 მმ-იანი თვითმავალი ქვემეხების პარტია მიიღო.
რუსეთმა და ჩინეთმა ერთობლივი სწავლება გამართეს ჩინეთში, კერძოდ ნინსია-ხუეიში. რუსეთის მხრიდან სწავლებაში აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის ჯარისკაცები იყვნენ ჩართულები. ჯამში, წვრთნაში ორი ქვეყნის მხრიდან მონაწილეობა მიიღო 10 000-დან 13 000-მდე სამხედრომ.
ჩინეთსა და რუსეთის თავდაცვის მინისტრები თვალს ადევნებენ სწავლებას
ერთობლივი რუსეთ-ლაოსის სწავლება დაიწყო პრიმორიეს მხარეში.
შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციის 10-მა და  მე-4 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა დონის როსტოვში) 4-მა ერთეულმა მოიერიშე თვითმფრინავმა სასწავლო დაბომბვა განახორციელა ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).

Rondeli Russian Military Digest is a weekly brief that reports key activities and developments within the armed forces of the Russian Federation. Researchers, civil servants and everyone else interested in what is going on in the military of one of the most dangerous nations on the planet – tune in and enjoy.
You can see all issues of Rondeli Russian Military Digest on this page. For your convenience, we have added the Digest Content Search that helps users find the digest’s issues containing information they need using key words and phrases.
War in Ukraine – One military service member was killed and six were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 9-15 August 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 9 and 10 August 2021.
War in Libya – A BBC investigation uncovered some of the details concerning Russian involvement in Libya. The evidence included confirmation of war crimes committed by the Russian Wagner group mercenaries in that country.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships left for a long-range expedition in the Arctic region on 10 August 2021. The group includes Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and support ships. It is set to be joined by other ships on various stages of the expedition.
Severomorsk
The Arctic Game Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Gorizont left for an Arctic expedition on 14 August 2021. It will reportedly operate in the Barents and Kara Seas.
Information in Russian sources indicates that Russians are planning to establish one more missile brigade armed with Iskander-M short-range ballistic missile systems.
The 201st Military Base (mechanized division with HQ in Dushanbe, Tajikistan) reportedly received long-range flamethrowers, 9K333 Verba man-portable air-defense systems (MANPADS) and several types of small armed including AK-12 assault rifles.
A new batch of T-90M tanks has been delivered to the Russian armed forces.
Ten BMP-2M infantry fighting vehicles have been delivered to the 138th Mechanized Brigade (Kamenka, Leningrad Oblast) of the 6th Army (HQ in Agalatovo, Leningrad Oblast).
Russian armed forces received a batch of modernized 2S3M2 Akatsiya 152.4 mm self-propelled guns.
Russia’s and China’s troops held a joint exercise in Ningxia, China. Russian troops taking part came from the Eastern Military District. Overall between 10,000 and 13,000 troops from both countries participated.
Chinese and Russian defense ministers watching the exercise
A joint Russia-Laos exercise was launched in Primorsky Krai.
Ten attack aircraft from the naval aviation of the Black Sea Fleet and four from the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don) conducted a bombing exercise in occupied Crimea, Ukraine.