რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 98, 6 - 12 სექტემბერი, 2021
სექტემბრის დასაწყისში, რუსეთის ფართომასშტაბიანი სწავლებები გაიმართა არქტიკის ზღვიდან საქართველომდე გეოგრაფიულ არეალში ყველა რუსეთის მეზობელ სახელმწიფოს საზღვრებთან ან მათ სიახლოვეს. „ზაპად-2021-თან“ ერთად, არაერთი ცალკეული სწავლება ჩატარდა ჩრდილოეთის ფლოტისა და სამხრეთის სამხედრო ოლქის ეგიდით, რომელშიც ათასობით სამხედრო იქნა ჩართული.
ბელარუსის თავდაცვის სამინისტროს 9 სექტემბრის განცხადებით, რუსეთის საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალებმა, ბელარუსულ ძალებთან ერთად, სამსახური დაიწყესერთობლივ სამხედრო სასწავლო ცენტრში“. მართალია ცენტრი მდებარეობს გროდნოში (ბელარუსი), რუსული Su-30SM ტიპის გამანადგურებლები ბარანოვიჩის (ბრესტის ოლქი) საჰაერო ბაზაზე განლაგდნენურთიერთობის ამგვარი მოწესრიგებით, რუსეთმა მიაღწია მიზანს, მოეპოვებინა საჰაერო ბაზა ბელარუსში.
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 6-12 სექტემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე დაიღუპა 4 და დაიჭრა 21 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - 6-9 სექტემბრის პერიოდში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა ყოველდღიურად განახორციელა საჰაერო იერიშები სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
11 სექტემბერს, რუსულმა MiG-31BM ტიპის გამანადგურებელმა ბარენცის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრა ნორვეგიულ სამხედრო თვითმფრინავს.
რუსეთმა ტაჯიკეთს საჩუქრად გადასცა 12 ერთეული BRDM-2M ტიპის სადაზვერვო ჯავშანმანქანა, ცეცხლსასროლი შეიარაღება და სხვა აღჭურვილობა.
6 სექტემბერს, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გააჟღერა გადაწყვეტილება, სამხედრო რეზერვისტების რაოდენობის გაზრდის შესახებ.
12.7 მმ-იანი NSV ტიპის მძიმე ტყვიამფრქვევები გადაეცა 201-სამხედრო ბაზას (მექანიზებული დივიზია, შტაბ-ბინით დუშანბეში, ტაჯიკეთი).
8 ერთეულისგან შემდგარი Typhoonyonok ტიპის ჯავშანმანქანების პირველი პარტია გადაეცათ ცენტრალური სამხედრო ოლქის მე-2 (შტაბ-ბინა სამარაში) და 41-(შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) არმიებს.
პლესეცკის კოსმოდრომიდან (მირნი, არხანგელსკის ოლქი) 9 სექტემბერს გაშვებულმა რუსულმა Soyuz-2.1v ტიპის რაკეტამ ორბიტაზე სამხედრო თანამგზავრი გაიყვანა. გავრცელებული ცნობით, იგი წარმოადგენს ახალი, Razberg-ის ტიპის, ოპტიკური დაზვერვის თანამგზავრს Cosmos-2551.
9 სექტემბერს, რუსეთისა და ბელარუსის შეიარაღებულმა ძალებმა დაიწყეს მასიური სწავლება „ზაპად-2021“. გავრცელებული ცნობით, მასში ჩართულია 200 000-მდე სამხედრო. რუსების ინფორმაციით, ბელარუსში გამართულ წვრთნებში მონაწილე 12 800 სამხედროდან, 2 500 ჯარისკაცი რუსეთის შეიარაღებული ძალებიდანაა. „ზაპად-2021-ში“ ჩართულია  2 000 სამხედრო სომხეთის, ინდოეთის, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და მონღოლეთის შეიარაღებული ძალებიდან, ასევე შტაბში წარმოდგენილია ოფიცერთა ჯგუფები პაკისტანიდან, შრი-ლანკიდან და უზბეკეთიდან. სწავლება მიმდინარეობს ბელარუსში და რუსეთში, კერძოდ, ვორონეჟის, სმოლენსკის, კალინინგრადის, ფსკოვის, ლენინგრადის, ნიჟნი-ნოვგოროდის, ასტრახანის, რიაზანის, ივანოვოსა და სარატოვის ოლქებში, ასევე ბალტიის ზღვაში. ბალტიის ფლოტის საზღვაო ძალებიდან წვრთნაში მონაწილეობენ კორვეტები, წყალქვეშა ნავები და სადესანტო გემები. აღსანიშნავია რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც სწავლებაში ჩართული რუსული სამხედრო დანაყოფების დისლოკაციის ადგილზე დაბრუნება „წვრთნაში მონაწილეობის შემდეგ, დაგეგმილია ოქტომბრის შუა პერიოდში.“
ზაპად-2021 ბელარუსში
ზაპად-2021-ის პარალელურად, იმავე დღეს, ჩრდილოეთის ფლოტმა წამოიწყო სწავლება, რომელშიც ჩართულია 8 000 სამხედრო, 120-მდე ყველა ტიპის საფრენი აპარატი, მათ შორის უპილოტო (უსა), და 50 მცურავი საშუალება (აღნიშნული რიცხვი მოიცავს მხარდამჭერ გემებსაც). სწავლება მოიცავს მურმანსკის ოლქს, ბარენცის, კარისა და ლაპტევების ზღვებს, ასევე, ფრანც-იოსების მიწისა და ახალი ციმბირის კუნძულების არქიპელაგებსა და ტაიმირის ნახევარკუნძულს.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის 6 000 სამხედრო ჩაერთო სწავლებაში, რომელიც დაიწყო 12 სექტემბერს, ვოლგოგრადის ოლქში, ჩრდილოეთ კავკასიასა და ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში (საქართველო). სწავლებას წინ უსწრებდა წვრთნების სერია, რომელიც სამხრეთის სამხედრო ოლქმა გამართა 10 000 სამხედროს მონაწილეობით, როსტოვისა და ვოლგოგრადის ოლქებში, ჩრდილოეთ კავკასიასა და ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფ ოდკბ-ს (CSTO) სამხედრო ალიანსმა სწავლება ჩაატარა ყირგიზეთში. არსებული ცნობით, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და ტაჯიკეთის შეიარაღებულ ძალებთან ერთად, მასში მონაწილეობა მიიღო რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის 500-მდე სამხედრომ. როგორც გამოიკვეთა, ტაჯიკეთი წვრთნაში წარმოდგენილი იყო მხოლოდ შტაბის ოფიცერთა ჯგუფით. რუსი სამხედროების უმეტესობა მიეკუთვნებოდა 41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 55-მექანიზებულ (სამთო) ბრიგადას (კიზილი, ტუვის რესპუბლიკა).
რუსეთისა და ასადის რეჟიმის შვეულმფრენთა დანაყოფებმა პირველი ერთობლივი სწავლება გამართეს სირიის უდაბნოში.

In the second quarter of September 2021, major Russian military exercises were held near or within borders of every neighbor of Russia in the geographic space between and including the Arctic seas and Georgia. Zapad-2021 exercise was accompanied by other exercises involving many thousands of troops, held by the Northern Fleet and the Southern Military District.
Belarus Defense Ministry reported on 9 September that Russian air and air defense forces began to serve with the “joint military training center” together with the Belarusian forces. While the center itself is located in Grodno (Belarus), Russian Su-30SM fighters will serve at the air base in Baranovichi (Brest Oblast). This new state of affairs means that Russia has now accomplished its long-standing objective of gaining an air base in Belarus.
War in Ukraine – Four Ukrainian military service members were killed and 21 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 6-12 September 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region every day in the period of 6-9 September 2021.
A Russian MiG-31BM fighter intercepted a military plane from Norway over the Barents Sea on 11 September 2021.
Russia gifted to Tajikistan twelve BRDM-2M armored scout cars along with small arms and other equipment.
On 6 September 2021, Russian Defense Ministry announced its decision to increase the number of military reservists.
12.7mm caliber NSV heavy machine guns were delivered to the 201st Military Base (mechanized division with HQ in Dushanbe, Tajikistan).
First batch of eight Typhoonyonok armored vehicles was delivered to the 2nd Army (HQ in Samara) and the 41st Army (HQ in Novosibirsk) of the Central Military District.
Russian Soyuz-2.1v rocket delivered a military satellite to orbit after launching from the Plesetsk Cosmodrome (Mirny, Arkhangelsk Oblast) on 9 September 2021. Reportedly, it is an optical intelligence satellite Cosmos-2551, of a new Razbeg type.
Massive Zapad-2021 exercise was launched by the Russian and Belarusian armed forces on 9 September. The exercise reportedly was to involve about 200,000 troops. According to Russian information, 12,800 of the participating troops were engaged in Belarus including 2,500 Russians. 2,000 troops from other countries also took part, including forces from Armenia, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Mongolia, with groups of officers participating at headquarters coming from Pakistan, Sri Lanka and Uzbekistan. The exercise took place in Belarus and Russia’s Voronezh, Smolensk, Kaliningrad, Pskov, Leningrad, Nizhny Novgorod, Astrakhan, Ryazan, Ivanovo and Saratov Oblasts, and in the Baltic Sea. The Baltic Fleet’s naval forces participated with corvettes, submarines and landing ships. It needs to be noted that Russian Defense Ministry information states that the return of Russian units to their permanent bases “after participation in the exercise is planned until the middle of October.”
Zapad-2021 in Belarus
In parallel with Zapad-2021 and on the same day it started, the Northern Fleet also launched an exercise involving 8,000 troops, about 120 aircraft of all kinds including UAVs, and 50 vessels (the number includes support ships). The exercise covers Murmansk Oblast, Barents, Kara and Laptev Seas, as well as Franz Joseph Land and New Siberian Islands archipelagoes and Taymyr Peninsula.
6,000 Southern Military District troops took part in exercises launched on 12 September in Volgograd Oblast, North Caucasus and occupied Tskhinvali Region (Georgia). Prior to that, another series of exercises was held by the Southern Military District with about 10,000 troops participating, in Rostov and Volgograd Oblasts, North Caucasus and occupied Crimea (Ukraine).
Russia-dominated CSTO military alliance held an exercise in Kyrgyzstan. About 500 troops from the Russian Central Military District participated, reportedly along with forces from Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan. However, Tajikistan apparently was represented only by a group of staff officers. Most of the Russian troops belonged to the 55th Mechanized (Mountain) Brigade (Kyzyl, Tyva Republic) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk).
Russian and the Assad regime’s helicopter forces held their first joint exercise in the desert areas of Syria.