რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 99, 13 - 19 სექტემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 13-19 სექტემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 4 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - 13-15 და 18-19 სექტემბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთი და მალი ახლოს არიან შეთანხმების მიღწევასთან, რაც ითვალისწინებს რუსული სამხედრო დაჯგუფებავაგნერის 1000-მდე მებრძოლის გაგზავნას დასავლეთ აფრიკის ხსენებულ ქვეყანაში. აღნიშნულთან დაკავშირებით საფრანგეთისა და სხვა დასავლური სახელმწიფოების შეშფოთების საპასუხოდ, მალის პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ „მალის უფლება აქვს სამხედრო მხარდაჭერა მიიღოს იმისგან, ვისგანაც მოისურვებს.“ ზოგი წყაროს მტკიცებით, მალიში „ვაგნერის“ მებრძოლები უკვე იმყოფებიან.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფი, რომელიც 10 აგვისტოდან არქტიკის რეგიონში ხანგრძლივ ექსპედიციაში იმყოფება, 15 სექტემბერს პორტ დუდინკას დატოვების შემდგომ, 18 სექტემბერს ლაპტევების ზღვაში შევიდა. ჯგუფში შედიან უდალოი I“ კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკსი“ და როპუჩაკლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „გიორგი პომედონოსეცი“.
არქტიკა - რუსებს გადაწყვეტილი აქვთ უგოლნის საჰაერო ბაზის (ანადირი, ჩუკოტკის ავტონომიური ოკრუგი) მოდერნიზება.
მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) შემადგენლობაში რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა, ყოფილი მე-20 მექანიზებული ბრიგადის (ვოლგოგრადი) ბაზაზე, ჩამოაყალიბა მე-20 მექანიზებული დივიზია. რუსული წყაროები მიუთითებენ, რომ აღნიშნული დივიზიის ძირითადი ძალები იქნება: 242-ე მექანიზებული პოლკი (კამიშინი, ვოლგოგრადის ოლქი), 255-ე მექანიზებული პოლკი (ვოლგოგრადი), 944-ე თვითმავალი არტილერიის პოლკი, 358-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი, 428-ე ცალკეული სატანკო ბატალიონი (ვოლგოგრადის სიახლოვეს) და 487-ე ცალკეული ტანკსაწინააღმდეგო არტილერიის ბატალიონი.
ახლად ჩამოყალიბებული მე-20 მექანიზებული დივიზიის ჯავშანტექნიკა სწავლებაზე, 2021 წლის აგვისტო
ბოლო თვეებში, რუსებმა ჩამოაყალიბეს რეზერვისტების მომზადებისა და მობილიზაციის ახალი სტრუქტურა - ქვეყნის საბრძოლო საარმიო რეზერვი (БАРС). პირველი ხელშეკრულებები ახალ რეზერვისტებთან უკვე გაფორმდა. როგორც დაიჯესტის წინა გამოცემაში ვწერდით, 6 სექტემბერს, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ საჯაროდ განაცხადა სამხედრო რეზერვისტების რაოდენობის გაზრდის გადაწყვეტილების შესახებ.
გავრცელებული ცნობით, დაიწყო პირველი S-500 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მიწოდება რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის. აქამდე არსებული ინფორმაციით, S-500 ტიპის სისტემების მიწოდება დაგეგმილი იყო 1-ლი საჰაერო თავდაცვისა და სარაკეტო თავდაცვის არმიისთვის (შტაბ-ბინა ბალაშიხაში, მოსკოვის ოლქი).
TOS-1A ტიპის თერმობარული ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემების პარტია გადაეცა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის 12 სექტემბერს დაწყებული სწავლებების ფარგლებში, მე-4 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა ცხინვალსა და ჯავაში, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონი, საქართველო) სამხედროებმა წვრთნების სერიები ჩაატარეს 13-19 სექტემბრის კვირაში.
შავი ზღვის ფლოტის 22- საარმიო კორპუსის სადაზვერვო და საარტილერიო ძალებმა სწავლება გამართეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
მოლდოვის სეპარატისტულ დნესტრისპირეთის რეგიონში განლაგებული რუსეთის სამხედრო ძალების ოპერატიული ჯგუფის მექანიზებულმა ბატალიონმა წვრთნა ჩაატარა.

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and four were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 13-19 September 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 13-15 and 18-19 September 2021.
Russia in Africa – Russia and Mali reportedly are close to a deal that would send up to 1,000 of Russian Wagner group mercenaries to this West African country. Mali’s Prime Minister said in response to the French and other Western concerns regarding these plans that “Mali has the right to seek military support from whoever it wants.” Some reports claim that Wagner members are already present in Mali.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships, on a long-range expedition in the Arctic region since 10 August 2021, entered the Laptev Sea from the west on 18 September 2021, after leaving the port of Dudinka on 15 September. The group includes Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Georgiy Pobedonosets.
The Arctic Game – Russians have decided to modernize the Ugolny air base (Anadyr, Chukotka Autonomous Okrug).
Russian armed forces have established the 20th Mechanized Division on the basis of the former 20th Mechanized Brigade (Volgograd) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast). Russian sources suggest the following structure of the main forces of the new division: 242nd Mechanized Regiment (Kamyshin, Volgograd Oblast), 255th Mechanized Regiment (Volgograd), 944th Self-Propelled Artillery Regiment, 358th Anti-Aircraft Missile Regiment, 428th Separate Tank Battalion (near Volgograd) and 487th Separate Anti-Tank Artillery Battalion.
Armor of the newly established 20th Mechanized Division during an exercise in August 2021
In the last couple of months, Russians have established and begun to promote a new structure for training and mobilizing reservists – the Battle Army Reserve of the Country (BARS). First contracts with new reservists have already been signed. As we reported in the previous issue of this digest, on 6 September 2021, Russian Defense Ministry announced its decision to increase the number of military reservists.
First S-500 surface-to-air missile systems reportedly began to be delivered to the Russian armed forces. According to previous reporting, it had been planned to deliver S-500 systems to the 1st Air Defense and Missile Defense Army (HQ in Balashikha, Moscow Oblast).
A batch of TOS-1A thermobaric multiple rocket launchers has been delivered to the Russian Ministry of Defense.
Troops of the 4th Military Base (mechanized brigade in Tskhinvali and Java, occupied Tskhinvali Region, Georgia) held a series of exercises during the week of 13-19 September 2021, as a part of the Southern Military District exercises that had been launched on 12 September.
Reconnaissance and artillery forces of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps exercised in occupied Crimea, Ukraine.
A Russian mechanized battalion belonging to the Operational Group of Russian Forces in Moldova’s breakaway Transnistria region held an exercise.