რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 100, 20 - 26 სექტემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 1 უკრაინელი სამხედრო დაიღუპა და 5 დაიჭრა დონბასის ფრონტზე, 20-26 სექტემბრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა საჰაერო იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში 21-22 და 24-26 სექტემბერს. იერიშების ინტენსივობით გამოირჩეოდა 25 და 26 სექტემბერი, რა დროსაც საჰაერო დარტყმები განხორციელდა როგორც იდლიბის რეგიონის სხვადასხვა წერტილში, ასევე აფრინის რეგიონის სამხრეთშიც. ჩრდილოეთ სირიაში, სხვადასხვა წყაროს ცნობით, 26 სექტემბერს, სირიელმა მეამბოხეებმა თურქეთის მიერ მხარდაჭერილი „სირიის ეროვნული არმიიდან“, ცეცხლი გაუხსნეს რუსულ შვეულმფრენს, რომელიც დაფრინავდა ტელ ტამერის/ტალ ტამრის სიახლოვეს მათი პოზიციების თავზე და აიძულეს ტერიტორიის დატოვება. ამის შემდეგ, რუსებმა პირველად განახორციელეს საჰაერო თავდასხმა სირიელი მეამბოხეების წინააღმდეგ ხსენებულ არეალში.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, სერგეი ლავროვის 25 სექტემბრის განცხადებით, მალის ოფიციალურმა პირებმა რუსულ სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერს“ სთხოვეს დახმარება ჯიჰადისტ მეამბოხეებთან დაპირისპირებაში.
ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“ ხმელთაშუა ზღვიდან 23 სექტემბერს შევიდა ატლანტის ოკეანეში. 25 სექტემბრის მდგომარეობით, იგი ოპერირებდა აფრიკის ნაპირთან და გადაადგილდებოდა სამხრეთის მიმართულებით.
„ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა, რომელშიც შედიან „უდალოი I“  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“ და „როპუჩა“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „გიორგი პობედონოსეცი“, და რომელიც 10 აგვისტოდან არქტიკაში შორეულ ექსპედიციაში იმყოფება, 21 სექტემბერს ახალი ციმბირის კუნძულებს მიაღწია.
არქტიკა - „გაუმჯობესებული იუგ“ კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემი „გორიზონტი“, რომელიც არქტიკულ ექსპედიციაში იყო 14 აგვისტოდან, 20 სექტემბერს დაბრუნდა საკუთარ ბაზაზე მიშუკოვოში (მურმანსკის მახლობლად). რუსების ოფიციალური ინფორმაციით, „გორიზონტი“ მოქმედებდა ბარენცისა და კარის ზღვებში, ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგის სიახლოვეს.
ესტონეთის ოფიციალური პირების 23 სექტემბრის განცხადებით, რუსულმა A-50 ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავმა დაარღვია მათი ქვეყნის საჰაერო სივრცე.
დანიის, ფინეთის, იტალიისა და შვედეთის გამანადგურებლებმა 21 სექტემბერს გზა გადაუჭრეს ბალტიის ზღვის თავზე მფრენ 2 რუსულ Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიულ ბომბდამშენს, რომლებსაც აცილებდნენ 2-2 Su-35S და Su-27 ტიპის გამანადგურებლები. კანადურმა გამანადგურებლებმა 25 სექტემბერს, შავი ზღვის თავზე, რუმინეთის საჰაერო სივრცის სიახლოვეს გადაიჭირეს 2 რუსული Su-24 ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავი.
3-მა რუსულმა Su-35S ტიპის გამანადგურებელმა 26 სექტემბერს, წყნარი ოკეანის ჩრდილო-დასავლეთით, გზა გადაუჭრა აშშ-ს ბომბდამშენს.
რუსეთის შავ ზღვაში არსებული საზღვაო და საჰაერო ძალები (Su-24MR და Il-20 ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავი) შევიდნენ არეალში, სადაც უკრაინის სამხედრო ძალები სწავლებებს მართავდნენ. გავრცელებული ინფორმაციით მათი მხრიდან ადგილი ჰქონდა პროვოკაციულ ქმედებებს.
რუსებმა სამხედრო აღჭურვილობა მიაწოდეს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში (საქართველო) არსებულ მარიონეტულ რეჟიმს.
რუსული წყაროების ცნობით, 76-ე სადესანტო-მოიერიშე დივიზიის (შტაბ-ბინა ფსკოვში) 237-ე საჰაერო-მოიერიშე პოლკმა (ფსკოვი), რომელიც ჩამოყალიბდა 2018 წლის 1 დეკემბერს, 1 სექტემბერს ფორმირება დაასრულა.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის 10 000-მა სამხედრომ ერთდროული სწავლებები გამართა როსტოვის ოლქში, ჩრდილოეთ კავკასიაში, ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში  (საქართველო) და ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის (SCO) ეგიდით რუსეთში, კერძოდ ორენბურგის ოლქში, ერთობლივი სწავლება გაიმართა. მასში მონაწილეობდნენ ჩინეთის, ინდოეთის, პაკისტანის, ბელარუსის, ყაზახეთის, უზბეკეთის, ყირგიზეთისა და ტაჯიკეთის სამხედროები. რუსეთის მხრიდან წვრთნაში მონაწილეობდნენ სამხედროები ცენტრალური სამხედრო ოლქიდან. ჯამში, ორგანიზაციის 8 წევრი სახელმწიფოდან და ბელარუსის (SCO-ს არაწევრი ქვეყანა) მხრიდან სწავლებაში ჩართულ იქნა 5 500 სამხედრო.
სურათი სწავლების შესახებ რუსული წყაროდან
ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) განლაგებულმა Bastion-P ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებმა წვრთნა ჩაატარეს, რომელშიც გამოყენებულ იქნა სადაზვერვო უპილოტო საფრენი აპარატები (უსა).
26 სექტემბერს, თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა გეგმავს რუსული S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მეორე პარტიის შეძენას.
გავრცელებული ცნობით, ალჟირმა მიიღო მისი პირველი რუსული S-400 ტიპის სისტემები.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტის, ილჰამ ალიევის განცხადებით, ოფიციალურმა ბაქომ მოსკოვს გაუგზავნა მოთხოვნა ახალი შეიარაღების შესაძენად.

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and five were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 20-26 September 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 21-22 and 24-26 September 2021. 25 and 26 September saw particularly intense Russian airstrikes in various areas of the Idlib region as well as in the southern part of the Afrin region. In northern Syria, as some sources reported on 26 September, Syrian rebels from the Turkish-backed Syrian National Army fired on a Russian helicopter that was flying over their positions north of Tell Tamer/Tall Tamr, forcing it to turn away. Subsequently, Russians conducted their first air strikes against Syrian rebels in that area.
Russia in Africa – Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said on 25 September 2021 that the authorities of Mali had asked the Russian Wagner group to provide help in Mali’s struggle against jihadist insurgents.
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov entered the Atlantic Ocean from the Mediterranean Sea on 23 September 2021. As of 25 September, it was operating near the coast of Africa, moving in the southern direction.
Vice-Admiral Kulakov
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Georgiy Pobedonosets, on a long-range expedition in the Arctic region since 10 August 2021, reached New Siberian Islands on 21 September.
The Arctic GameImproved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Gorizont, on an Arctic expedition since 14 August 2021, returned to its base in Mishukovo (near Murmansk) on 20 September. According to official Russian information, Gorizont had operated in the Barents and Kara Seas, near the Franz Joseph Land archipelago.
Estonia’s officials stated on 23 September that a Russian A-50 airborne early warning and control (AEW) aircraft had crossed their country’s airspace.
Fighters from Denmark, Finland, Italy and Sweden intercepted two Russian Tu-160 heavy strategic bombers that were escorted by two Su-35S and two Su-27 fighters, flying over the Baltic Sea on 21 September. Fighters from Canada intercepted two Russian Su-24 attack aircraft near Romanian airspace over the Black Sea on 25 September.
Three Russian Su-35S fighters intercepted a U.S. bomber over the north-western Pacific Ocean on 26 September 2021.
Russian naval and air forces (Su-24MR and Il-20 reconnaissance aircraft) in the Black Sea entered areas where Ukraine’s military forces were holding exercises, reportedly engaging in provocative behavior.
Russians delivered military equipment to their proxy regime in occupied Tskhinvali Region, Georgia.
According to Russian reports, the 237th Air Assault Regiment (Pskov) of the 76th Air Assault Division (HQ in Pskov), established on 1 December 2018, completed its formation on 1 September 2021.
10,000 troops of the Southern Military District held simultaneous exercises in Rostov Oblast, North Caucasus, occupied Tskhinvali Region, Georgia, and occupied Crimea, Ukraine.
A joint exercise of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) was held in Orenburg Oblast, Russia. Troops from China, India, Pakistan, Belarus, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan participated. Russia was represented by forces of the Central Military District. Overall, 5,500 thousand troops from the eight SCO member countries and Belarus (not a SCO member) took part.
An image from a Russian report on the exercise
Bastion-P anti-ship missile systems stationed in occupied Crimea, Ukraine, conducted an exercise that also involved reconnaissance UAVs.
President of Turkey Recep Tayyip Erdogan stated on 26 September that his country intended to buy a second batch of Russian S-400 surface-to-air missile systems.
Algeria reportedly has received its first Russian S-400 systems.
President of Azerbaijan Ilhan Aliyev said that Baku had sent Moscow requests for new arms acquisitions.