რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 102, 4 - 10 ოქტომბერი, 2021
ომი უკრაინაში - დონბასის ფრონტზე რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 4-10 ოქტომბრის კვირაში, დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა, 7 ოქტომბერს იერიში მიიტანა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. ასევე 7 ოქტომბერს, საჰაერო ძალებმა განახორციელა დაბომბვა ჩრდილოეთ სირიაში თურქული გავლენის ზონაში, ქალაქ მარეას აღმოსავლეთით.
რუსეთი აფრიკაში - რუსული წყაროს მტკიცებით, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში რუსი „სამხედრო ინსტრუქტორების“ რაოდენობა 1 135-ს უტოლდება.
ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოი I“ კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“, რომელიც 23 სექტემბერს ხმელთაშუა ზღვიდან შესვლის შემდგომ ატლანტის ოკეანეში მოქმედებს, 7 ოქტომბერს გვინეის ყურეს მიაღწია.
გარკვეული წყაროების ცნობით, რუსები განიხილავენ ახალი, არქტიკის ფლოტის შექმნის შესაძლებლობას, ჩრდილოეთისა და წყნარი ოკეანის ფლოტების სხვადასხვა დანაყოფის ბაზაზე. ფლოტის ჩამოყალიბების შემთხვევაში, მისი საპასუხისმგებლო ზონა იქნება არქტიკის სანაპირო, რომელიც ამჟამად გაყოფილია ჩრდილოეთისა და წყნარი ოკეანის ფლოტებს შორის. სხვა წყაროები ამ ინფორმაციას უარყოფენ. ასევე, არსებობს სხვა ვერსიაც, რომლის მიხედვითაც, შესაძლებელია შეიქმნას არქტიკის ფლოტილია, ჩრდილოეთის ფლოტის სარდლობის დაქვემდებარებაში.
არქტიკაში მოქმედი ჩრდილოეთის ფლოტის გემები
4 ოქტომბერს, რუსებმა პირველად განახორციელეს Tsirkon-ის ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტის წყალქვეშა ნავიდან სატესტო გაშვება. გავრცელებული რუსული ოფიციალური ინფორმაციით, ტესტი წარმატებული გამოდგა, იგი ჩატარდა ბარენცის ზღვაში და რაკეტა გაშვებულ იქნა „იასენ“ კლასის (პროექტი 885) ატომური წყალქვეშა ნავიდან „სევეროდვინსკ“.
კალინინგრადის ოლქში განლაგებულმა ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსმა 23 ერთეულისგან შემდგარი T-72B3M ტიპის ტანკების პარტია მიიღო.
წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-ე (ვლადივოსტოკი, პრიმორიეს მხარე) და მე-40 (პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი, კამჩატკის მხარე) საზღვაო ქვეითთა ბრიგადების 5 000-ზე მეტმა საზღვაო ქვეითმა მონაწილეობა მიიღო სწავლებაში, რომლის ლეგენდაც ითვალისწინებდა ამ ბრიგადების დაპირისპირებას.
რუსეთმა სწავლებები გამართა საქართველოსა და უკრაინის ოკუპირებულ რეგიონებში. საჰაერო თავდაცვის ძალების უსა(უპილოტო საფრენი აპარატი)-საწინააღმდეგო წვრთნა გაიმართა აფხაზეთში (საქართველო). სწავლება ჩაატარა ასევე ცხინვალის რეგიონში (საქართველო) არსებულმა რუსეთის სადაზვერვო ნაწილებმა. შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ქვეითებმა ყირიმში (უკრაინა) ნაპირზე დესანტირებაში ივარჯიშეს.

War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 4-10 October 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 7 October 2021, and in the Turkish zone of influence in northern Syria, east of Marea city, also on 7 October.
Russia in Africa – A Russian source claimed that the number of Russian “military instructors” in the Central African Republic was 1,135.
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, operating in the Atlantic Ocean since 23 September 2021 after entering it from the Mediterranean Sea, reached the Gulf of Guinea by 7 October.
According to some sources, Russians reportedly are discussing possible creation of a new Arctic Fleet on the basis of some of the Northern and Pacific Fleets’ assets. If established, the new Fleet would function along the Arctic coastal areas responsibility for which currently is divided between the Northern Fleet and the Pacific Fleet. Other sources have denied this claim. Another suggested possibility is the creation of an Arctic Flotilla under the Northern Fleet command.
The Northern Fleet’s ships operating in the Arctic
On 4 October 2021, Russians held the first test firing of Tsirkon hypersonic missile from a submarine. The test, which was successful according to the official Russian information, was conducted in the Barents Sea by the Yasen / Project 885 class nuclear-powered submarine Severodvinsk.
The Baltic Fleet’s 11th Army Corps in Kaliningrad Oblast received a batch of 23 T-72B3M tanks.
Over 5,000 Russian naval infantry troops took part in an exercise pitting against one another two brigades of the Pacific Fleet – the 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok, Primorsky Krai) and  the 40th Naval Infantry Brigade (Petropavlovsk-Kamchatsky, Kamchatka Krai).
Russians held exercises in occupied regions of Georgia and Ukraine. An anti-UAV exercise of air defense forces was held in Abkhazia, Georgia. Reconnaissance troops exercised in Georgia’s Tskhinvali Region. The Black Sea Fleet’s naval infantry conducted a shore landing exercise in Crimea, Ukraine.