რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 106, 1 - 7 ნოემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 1-7 ნოემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 3 და დაიჭრა  4 უკრაინელი სამხედრო.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს 3 ნოემბრის შეფასებით, უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს კვლავაც რჩება 90 000 რუსი სამხედრო. ორგანიზაცია Janes-ის ანალიტიკოსების თანახმად, რუსეთის არმიის გადაადგილებები უკრაინის გარშემო, „რუსეთის სახმელეთო ძალებისთვის არარეგულარული ხასიათისაა“.
რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის მეთაურის განცხადებით, ახალი, S-350 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემები მალე გადაეცემა ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) განლაგებულ რუსულ დანაყოფებს.
ომი სირიაში - 6 ნოემბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიშები განახორციელეს სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
ლიეტუვის თავდაცვის სამინისტროს 3 ნოემბრის განცხადებით, დანიისა და პორტუგალიის გამანადგურებლებმა, რომლებიც NATO-ს მისიის ფარგლებში ლიეტუვაში არიან განლაგებულნი, 18 და 29 ოქტომბერს რუსეთის სამხედრო თვითმფრინავები გადაიჭირეს ბალტიის ზღვის თავზე.
ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალ კულაკოვი“, რომელიც 23 სექტემბრიდან ხმელთაშუა ზღვიდან შესვლის შემდგომ, ატლანტის ოკეანეში ოპერირებს, გვინეის ყურეში შეჩერების შემდგომ, 5 ნოემბერს დაბრუნდა კაბო-ვერდეს დედაქალაქ პრაიაში. აღსანიშნავია დამთხვევაც - ასევე 5 ნოემბერს, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს 224-ე საჰაერო დანაყოფის კუთვნილმა An-140-100 ტიპის სატრანსპორტო თვითმფრინავმა განახორციელა ფრენა კუბადან კაბო-ვერდეში.
რუსული სატრანსპორტო თვითმფრინავის მიერ განხორციელებული ფრენა
ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსს (შტაბ-ბინა გუსევში, კალინინგრადის ოლქი) გადაეცა T-72B3M ტიპის ტანკების პარტია.
36-ე არმიის (შტაბ-ბინა ულან-უდეში, ბურიატეთი) სადაზვერვო დანაყოფებს გადაეცათ AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანები.
ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) განლაგებულმა რუსულმა Bastion-P და Bal ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებით აღჭურვილმა დანაყოფებმა სწავლება გამართეს. ყირიმში ასევე ჩატარდა უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო წვრთნა.
გავრცელებული ცნობით, 2021 წელს, რუსეთმა ყაზახეთსა და უზბეკეთს სხვადასხვა ოდენობით მიაწოდა Su-30SM ტიპის გამანადგურებლები, Mi-35M ტიპის შვეულმფრენები, Buk-M2E ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები, BTR-80 და BTR-82A ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორები, Typhoon-K ტიპის ჯავშანმანქანები, Orlan-10E ტიპის უსა-ები და ცეცხლსასროლი შეიაღება.

War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were killed and four were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 1-7 November 2021.
On 3 November 2021, Ukraine’s Ministry of Defense estimated that the number of Russian troops remaining near the Ukrainian border was 90,000. According to Janes analysts, Russian military movements near Ukraine “do appear to be outside of regular cycles for Russian Ground Troops.”
Russia’s Southern Military District commander stated that new S-350 air defense systems would soon be sent to the Russian units based in occupied Crimea, Ukraine.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 6 November 2021.
Lithuania’s Ministry of Defense stated on 3 November 2021 that fighters from Denmark and Portugal, stationed in Lithuania as a part of the NATO mission, had intercepted Russian military planes over the Baltic Sea on 18 and 29 October.
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, operating in the Atlantic Ocean since 23 September 2021 after entering it from the Mediterranean Sea, returned to Cape Verde’s capital Praia on 5 November 2021, after a stay in the Gulf of Guinea. In a curious coincidence, also on 5 November, an An-140-100 transport aircraft of the Russian Defense Ministry’s 224th Air Detachment made a flight from Cuba to Cape Verde.
The flight of the Russian transport plane
The Baltic Fleet’s 11th Army Corps (HQ in Gusev, Kaliningrad Oblast) received a batch of T-72B3M tanks.
AK-12 assault rifles were delivered to the reconnaissance units of the 36th Army (HQ in Ulan-Ude, Republic of Buryatia).
Russian Bastion-P and Bal anti-ship missile units based in occupied Crimea, Ukraine, conducted an exercise. Russians also conducted an anti-UAV exercise in Crimea.