პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 44
• რუსეთის პრეზიდენტმა აზერბაიჯანისა და სომხეთის ლიდერებს სოჭში უმასპინძლა. რაზე შეთანხმდნენ მხარეები?
• ოკუპირებული ყირიმი რუსეთის ტერიტორიად ბელარუსის პრეზიდენტმაც აღიარა.
• რუსეთის პრეზიდენტმა დონბასისთვის ჰუმანიტარული დახმარების განკარგულება გასცა.
• რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე დაძაბულობა იზრდება.
• რუსეთის პრეზიდენტმა უზბეკეთის ლიდერს მოსკოვში უმასპინძლა.
• რუსეთი და ტაჯიკეთი ახალი რუსულენოვანი სკოლების მშენებლობაზე შეთანხმდნენ.
• რუსეთმა ყაზახეთში მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანები დააჯილდოვა.
• მოლდოვამ რუსეთის მუქარის შემდეგ გაზის საფასური გადაიხადა.
• „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ წინააღმდეგ ახალი სანქციები დაწესდა.
რუსეთის პრეზიდენტმა აზერბაიჯანისა და სომხეთის ლიდერებს სოჭში უმასპინძლა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 26 ნოემბერს სოჭში რუსეთის პრეზიდენტმა სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერებს უმასპინძლა. მხარეებმა შეხვედრა პოზიტიურად შეაფასეს.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის შუამავლობით სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის შეხვედრა სამი საათი გაგრძელდა. წელს ეს უკვე მეორე ასეთი შეხვედრა იყო. პირველი მოსკოვში იანვარში გაიმართა.
შეხვედრა სოჭში. წყარო: kremlin.ru
რაზე შეთანხმდნენ?
შეხვედრის დასასრულს მხარეებმა ერთობლივი განცხადება მიიღეს. განხილვის ძირითადი თემა იყო მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტისა და ყველა სახის სამხედრო მოქმედების შეწყვეტის 2020 წლის 9 ნოემბრის განცხადებისა და რეგიონში ყველა ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირის აღდგენის 2021 წლის 11 იანვრის განცხადების შესრულების საკითხი.
მხარეები შეთანხმდნენ ორი ქვეყნის საზღვარზე სტაბილურობისა და უსაფრთხოების გაზრდას შეუწყონ ხელი და იმუშაონ საზღვრების დელიმიტაციასა და დემარკაციაზე, რაშიც მათ რუსეთიც დაეხმარება. მხარეები ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირების, საავტომობილო და სარკინიგზო ხაზების აღდგენისთვის ერთობლივი მუშაობის გაძლიერებაზეც შეთანხმდნენ და განსაკუთრებით  გაუსვეს ხაზი კონკრეტული პროექტების სწრაფად ამოქმედებას რეგიონის ეკონომიკური პოტენციალის განვითარების მიზნით.
მხარეებმა საგანგებო მადლობა გადაუხადეს რუს სამშვიდობოებს, რომლებიც რეგიონში 2020 წლის 10 ნოემბრიდან  არიან. რუსეთმა, თავის მხრივ, ყველა საჭირო დახმარების გაწევის პირობა დადო დიდი ხნის მტრებს შორის ნორმალური ურთიერთობებისა და ნდობის ატმოსფეროს ჩამოყალიბებისთვის. ლიდერთა შეხვედრას მალევე უნდა მოჰყვეს ქვეყნის ვიცე-პრემიერების შეხვედრა.
პუტინი სოჭში ალიევსა და ფაშინიანს ორმხრივ ფორმატშიც შეხვდა.
სოჭში შეხვედრამდე ვითარება დაიძაბა სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე, რასაც 44-დღიანი ომის დასრულების შემდეგ ორივე მხრიდან ყველაზე დიდი მსხვერპლი მოჰყვა. აზერბაიჯანი ცდილობს საბჭოთა დროინდელი საზღვრების დადგენას, რაც ხშირად სამხედრო დაპირისპირების სახეს იღებს და რეგიონში დაძაბულობის ესკალაციას უწყობს ხელს. ამავე დროს, აზერბაიჯანი ცდილობს 11 იანვრის შეთანხმების რეალიზაციის დაჩქარებას, რაც აზერბაიჯანის ნახიჩევანთან და თურქეთთან სახმელეთო კავშირების აღდგენას ითვალისწინებს. სომხეთი, თავის მხრივ, უფრო თავდაცვით პოზიციაშია და აზერბაიჯანელების მცდელობას სომხური სუვერენიტეტის დარღვევის მცდელობად მიიჩნევს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერების წელს უკვე მეორე მსგავსი შეხვედრა პოსტკონფლიქტურ გარემოში რუსეთის მნიშვნელობას კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს. მიუხედავად იმისა, რომ სასაზღვრო ინციდენტები პერიოდულად ხდება და ჯერ არც ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირები აღდგა, ჩანს რომ რუსეთი ერთადერთი სახელმწიფოა, რომელსაც სომხეთისა და აზერბაიჯანის გადაწყვეტილებებზე გავლენის მოხდენა შეუძლია.
ყირიმს რუსეთის ტერიტორიად ბელარუსის პრეზიდენტიც აღიარებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 30 ნოემბერს ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ რუსული საინფორმაციო სააგენტო „Россия сегодня“-ს გენდირექტორ დიმიტრი კისილიოვთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ 2014 წლის რეფერენდუმის შემდეგ ყირიმი გახდა რუსული, როგორც დე ფაქტო, ისე დე იურე.
მოვლენა დეტალურად: ლუკაშენკომ ინტერვიუში ასევე განაცხადა, რომ იგი რუსეთის პრეზიდენტს შეუთანხმდა და ორივე ერთად ესტუმრებიან ყირიმს. მისი თქმით, ყირიმში მისი ვიზიტი ნახევარკუნძულის რუსეთის ტერიტორიად აღიარებას ნიშნავს. ამ საკითხზე ლუკაშენკოს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის აღიარების ტოლფასი განცხადება არასდროს გაუკეთებია, თუმცა ამბობდა, რომ ნახევარკუნძულზე, ფაქტობრივად, რუსები არიან.
ლუკაშენკომდე მსგავსი განცხადება 19 ნოემბერს გააკეთა ბელარუსის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ვლადიმირ მაკეიმ. მან თქვა, რომ „ბელარუსის პოზიცია ყირიმთან დაკავშირებით ისეთივე რჩება, როგორიც იყო. ჩვენ გვესმის, რომ ყირიმი ამჟამად რუსეთის ტერიტორიაა. მოდი, გამოვიდეთ აქედან“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2014 წლის მარტში, რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ, ბელარუსის პოზიცია ყირიმის რუსეთის შემადგენლობაში დე იურე აღიარების შესახებ არ იყო ცალსახა და ყოველთვის ორაზროვან გზავნილებს შეიცავდა. რუსეთის მხრიდან ლუკაშენკოზე გაზრდილი წნეხის პირობებში, როგორც ჩანს, მინსკს ყირიმის ანექსიის ფორმალურად აღიარებაც მოუწევს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი საქართველოსთვის: ყირიმის ანექსიის აღიარების შემთხვევაში, მაღალია ალბათობა, რომ მინსკი რუსულ ზეწოლას ვეღარ გაუძლებს და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობასაც აღიარებს.
რუსეთი სეპარატისტულ დონბასს ჰუმანიტარულ დახმარებას გაუწევს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 6 ნოემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას „უკრაინის დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ცალკეული რაიონების მოსახლეობისთვის ჰუმანიტარული დახმარების გაწევის თაობაზე“.
მოვლენა დეტალურად: პუტინის ბრძანებით,  დონეცკისა და ლუგანსკის სეპარატისტულ რესპუბლიკებში წარმოებული პროდუქციის შესყიდვა, რუსეთში წარმოებული პროდუქციის მსგავსად, დასაშვები იქნება სახელმწიფო შესყიდვების განხორციელების დროს. გარდა ამისა, სეპარატისტულ რესპუბლიკებთან ექსპორტ-იმპორტის ოპერაციებზე არსებული შეზღუდვები მოიხსნება. გადაწყვეტილების მიღების მიზანი „ადამიანისა და მოქალაქის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაა“.
რუსეთის მთავრობამ ერთი თვის ვადაში უკრაინის სეპარატისტულ რეგიონებში საქონლის წარმოშობის სერტიფიკატის აღიარება უნდა უზრუნველყოს. მთავრობამ სეპარატისტული რეგიონების წარმოებული საქონლის რუსეთში გადაადგილებისთვის საზღვარზე (იგულისხმება რუსეთ-უკრაინის სახელმწიფო საზღვარი, რომელსაც უკრაინის ცენტრალური ხელისუფლება ვერ აკონტროლებს) სპეციალური გამშვები პუნქტების სია უნდა განსაზღვროს. საქონლის ექსპორტ-იმპორტზე შეზღუდვები არ იქნება დაწესებული.
პუტინის პრეს-მდივნის, დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, „ჰუმანიტარული დახმარების მხრივ, განსაკუთრებით კოვიდის გამო შექმნილ ვითარებაში, რუსეთი აკეთებდა და მომავალშიც გააკეთებს ყველაფერს, რაც შესაძლებელია“.
ფინანსური სამკუთხედი
2004 წლის შემდეგ აღმოსავლეთ უკრაინაში დაწყებულ სეპარატისტულ მოძრაობას რუსეთმა დაუჭირა მხარი. მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვი სეპარატისტების დახმარებას უარყოფს, მისი ამ კონფლიქტში მონაწილეობა უკრაინასა და დასავლეთში სადავოდ არ მიაჩნიათ. რუსეთი, დამატებითი სანქციების თავიდან აცილების მიზნით, ფორმალურად მაინც თავს არიდებდა დონეცკისა და ლუგანსკის სეპარატისტულ რეგიონებთან ეკონომიკურ კავშირებს. უნდა აღინიშნოს, რომ რუსეთსა და დონეცკისა და ლუგანსკის სეპარატისტულ რეგიონებთან ეკონომიკურ ურთიერთობაში შუამავლის როლს ცხინვალის რეგიონიც ასრულებს, სადაც სპეციალურად დარეგისტრირდა „საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკი“, ასევე რეგისტრაცია გაიარა არაერთმა კომპანიამ, რომლებიც მხოლოდ დონეცკსა და ლუგანსკთან ვაჭრობაში არიან ჩართული. ცხინვალის რეგიონი ამ დანაშაულებრივ ფინანსურ სქემაში ფულის გამტარის როლს ასრულებს და ამით გადასახადების სახით შემოსავალსაც იღებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დასავლეთსა და უკრაინასთან უკიდურესად დაძაბული ურთიერთობის ფონზე, რუსეთის მიერ აღმოსავლეთ უკრაინის სეპარატისტული რეგიონების ღია მხარდაჭერა კრემლის მხრიდან გზავნილია, რომ იგი სეპარატისტული რეგიონების მთავარ მხარდამჭერად რჩება და მათი დაცვა რუსეთის პოლიტიკის პრიორიტეტია.
რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე დაძაბულობა იზრდება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 26 ნოემბერს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა რუსეთი გააფრთხილა, რომ უკრაინის მიმართ აგრესიულ ქმედებას შედეგი მოჰყვებოდა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთ-უკრაინას შორის ურთიერთობა კიდევ ერთხელ დაიძაბა მას შემდეგ, რაც ცნობილი გახდა, რომ უკრაინის საზღვართან 90 ათასზე მეტი რუსი ჯარისკაცის კონცენტრაცია შეინიშნებოდა. დასავლეთში რუსეთის სამხედროების გადაადგილება უკრაინაზე შესაძლო აგრესიის წინაპირობად შეაფასეს. წელს ეს უკვე მეორე მსგავსი შემთხვევაა, როდესაც რუსეთმა უკრაინის სიახლოვეს დიდი რაოდენობით სამხედროები განათავსა.
26 ნოემბერს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა ემზადება რუსეთის მხრიდან ნებისმიერი ესკალაციისთვის. მან ასევე თქვა, რომ  რუსი და უკრაინელი დაუდგენელი პირები 1 დეკემბრისთვის მისი მთავრობის დამხობას გეგმავდნენ.
დასავლეთის გაფრთხილების ფონზე, 29 ნოემბერს ბელარუსის თავდაცვის მინისტრმა ვიქტორ ხრენინმა განაცხადა, რომ უკრაინის საზღვართან რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სამხედრო წვრთნები ჩატარდება. მინისტრს არ დაუსახელებია ზუსტი თარიღი, თუმცა ახსენა, რომ ეს არის მათი მხრიდან მოსაზღვრე ქვეყნებში სამხედრო ძალების კონცენტრაციაზე პასუხი. რუსეთ-ბელარუსის სამხედრო აქტიურობის პასუხად, ლატვიის თავდაცვის მინისტრმა არტის პაბრიკსმა ბალტიის ქვეყნების ტერიტორიაზე ამერიკელი სამხედროების მუდმივი ყოფნის აუცილებლობაზე ისაუბრა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთ-უკრაინის ურთიერთობაში ვითარება უკიდურესად დაძაბულია. რუსი სამხედროების გააქტიურებას დასავლეთში უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო მოქმედებების დაწყების წინაპირობად აფასებენ. ამიტომაც, დასავლეთი მსგავსი განცხადებებისა და მოკავშირე ქვეყნების სამხედრო და პოლიტიკური დახმარების გზით, ახალი რუსული აგრესიის შეკავებას ცდილობს.
რუსეთის პრეზიდენტმა უზბეკეთის ლიდერს უმასპინძლა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 19 ნოემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა უზბეკეთის პრეზიდენტ შავქათ მირზიევს მოსკოვში უმასპინძლა.
პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: kremlin.ru
მოვლენა დეტალურად: მხარეებმა სტრატეგიული პარტნიორობისა და სამოკავშირეო ურთიერთობების განვითარების საკითხები განიხილეს, მათ შორის სავაჭრო-საინვესტიციო და ჰუმანიტარულ სფეროებში. ასევე განიხილეს საერთაშორისო გამოწვევები, მათ შორის უზბეკეთის მეზობელ ავღანეთში არსებული ვითარება. შეხვედრის ფორმატში ხელი მოეწერა ორმხრივი დოკუმენტების პაკეტს. ორი ქვეყნის ლიდერმა ასევე მიიღო ერთობლივი განცხადება საერთაშორისო საინფორმაციო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ.
საპრეზიდენტო არჩევნებში (ჩატარდა 2021 წლის 24 ოქტომბერს) მეორე ვადით არჩევის შემდეგ ეს მირზიევის პირველი ვიზიტია მოსკოვში. უზბეკეთის პრეზიდენტი, მისი წინამორბედი ისლამ კარიმოვისგან განსხვავებით, რუსეთისგან დისტანცირებას არ ცდილობს. მისი პრეზიდენტობის პირველ ვადაში მოსკოვთან ურთიერთობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. უზბეკეთმა ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში დამკვირვებლის სტატუსი მიიღო, თუმცა მირზიევი პრორუსულ ორგანიზაციაში გაწევრიანებს ჯერ არ ჩქარებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ უზბეკეთის პრეზიდენტის ვიზიტი მოსკოვში ტაშკენტის საგარეო-პოლიტიკურ პრიორიტეტებზე მიუთითებს, რაც რუსეთთან პარტნიორობის განვითარებას ისახავს მიზნად. რუსეთი, თავის მხრივ, უზბეკეთს ღირებულ პარტნიორად მიიჩნევს, რომელიც ცენტრალური აზიის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ უსაფრთხოების გარემოში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს.
რუსეთი და ტაჯიკეთი ახალი სკოლების მშენებლობაზე შეთანხმდნენ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 30 ნოემბერს რუსეთმა და ტაჯიკეთმა ტაჯიკეთის ხუთ დიდ ქალაქში ახალი ხუთი რუსულენოვანი სკოლის ფუნქციონირების შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
მოვლენა დეტალურად: შეთანხმება ახალი ხუთი სკოლის შექმნასა და ფუნქციონირების პირობებს განსაზღვრავს. სკოლები გაიხსნება დუშანბეში, კულობში, ხოჯენდში, ბოხტარსა და ტურსუნზადეში. მოსწავლეები განათლებას რუსულ ენაზე რუსული სახელმწიფო სტანდარტის შესაბამისად მიიღებენ. მასწავლებლები რუსეთიდანაც იქნებიან. პედაგოგების ანაზღაურებას და კვალიფიკაციის ამაღლებას რუსეთი დააფინანსებს.
რუსული სკოლების მშენებლობის შესახებ შეთანხმებას 2019 წლის აპრილში მოსკოვში ორი ქვეყნის პრეზიდენტებს შორის მოლაპარაკებების შემდეგ მოაწერეს ხელი. ადრე სკოლები ტაჯიკეთში, ძირითადად, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით შენდებოდა, თუმცა 2019 წელს საერთაშორისო დახმარება შეწყდა. რუსეთი სხვადასხვა ფორმით ათ წელზე მეტია ეხმარება ტაჯიკეთს საგანმანათლებლო სფეროში.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ტაჯიკეთში რუსულენოვანი მოსახლეობის რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა (1979 წელს - 395 000, 2010 წელს - 35 000), თუმცა რუსულენოვან სასწავლებლებზე მოთხოვნა იზრდება როგორც ქალაქებში, ისე სოფლებში.
ტაჯიკეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ერთ-ერთი ყველაზე ღარიბი სახელმწიფოა, სადაც უმუშევრობის მაღალი დონე და დაბალი ხელფასებია. რუსეთში ასეულ ათასობით ტაჯიკი მიგრანტი ცხოვრობს. მათი ფულადი გზავნილები 2.5 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენს, რაც ტაჯიკეთის სოციალურ-ეკონომიკური სტაბილურობისთვის გადამწყვეტი ფაქტორია. ტაჯიკები რუსულენოვან სკოლებში უკეთესი ხარისხის განათლების მიღების შესაძლებლობას ხედავენ, რაც მათ რუსეთის უნივერსიტეტებში სწავლისა და ღირსეული დასაქმების პერსპექტივას აძლევს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ტაჯიკეთისთვის: ტაჯიკეთის მიერ რუსულენოვანი განათლების მხარდაჭერა რუსეთთან სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარებით არის განპირობებული, რადგან მოსკოვი ტაჯიკეთის სოციალურ-ეკონომიკური-პოლიტიკური სტაბილურობისა და უსაფრთხოების გარანტორია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: რუსეთი რუსულ ენას „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად მიიჩნევს, რომელიც პოსტსაბჭოთა სივრცეში გავლენის შენარჩუნებისთვის მნიშვნელოვან ბერკეტად განიხილება. იმ ფონზე, როდესაც ბოლო ათწლეულებში ცენტრალური აზიის სხვა ქვეყნებში რუსული ენა ნელ-ნელა კარგავს პოზიციებს, რუსეთისთვის ეს პოზიტიური სიგნალია, რომ ცენტრალურ აზიაში რუსული ენა და კულტურა კვლავ მიმზიდველია.
რუსეთმა მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანები დააჯილდოვა
მთავარი მოვლენა: ყაზახეთში რუსეთის საელჩოს თანამშრომლები მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანებს მატერიალურად დაეხმარნენ.
მოვლენა დეტალურად: შემოდგომაზე ადგილობრივი ორგანიზაციებისა და ხელისუფლების მხარდაჭერით, რუსეთის საელჩოს აქციის ფარგლებში ომის ვეტერანებს ფულით, მედიკამენტებით, ორგტექნიკისა და კვების პროდუქტებით დაეხმარნენ. დახმარების ადრესატებიდან 200-ზე მეტი მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანი იყო. მატერიალური დახმარება მიიღეს ვეტერანთა ორგანიზაციებმაც. აქცია ჩატარდა დედაქალაქ ნურ-სულთანსა და სხვა დიდ ქალაქებშიც.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსულ პროპაგანდაში მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვებას განსაკუთრებული ადგილი უკავია. პუტინის მმართველობის პერიოდში ომში გამარჯვების აღნიშვნა კრემლის „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად გადაიქცა, რომელსაც მოსკოვი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში იყენებს. ვეტერანების დახმარებაც ამ პოლიტიკის ნაწილია, რომელიც საზოგადოებრივი განწყობების რუსეთის სასარგებლოდ შენარჩუნებას ისახავს მიზნად.
მოლდოვა-რუსეთის გაზის დაპირისპირება გრძელდება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 ნოემბერს რუსული ენერგოგიგანტი „გაზპრომი“ მოლდოვას 48 საათში გაზის საფასურის გადაუხდელობის შემთხვევაში, გაზის მიწოდების შეწყვეტით დაემუქრა.
მოვლენა დეტალურად: შემოდგომაზე მოლდოვაში ენერგოკრიზისის გამო საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. გაზის ახალ ფასზე ვერშეთანხმებისა და არსებული დავალიანების გამო მხარეები კონტრაქტის გახანგრძლივებაზე ვერ თანხმდებოდნენ. საბოლოოდ, 29 ოქტომბერს, სანქტ-პეტერბურგში მოლაპარაკების შედეგად მოლდოვის ხელისუფლება და „გაზპრომი“ გაზის მიწოდების კონტრაქტის ხუთი წლის ვადით გახანგრძლივებაზე შეთანხმდნენ. არსებული ინფორმაციით, მოსკოვი ხელსაყრელი ფასის სანაცვლოდ მოლდოვას ევროკავშირთან თავისუფალ ვაჭრობას და ენერგოსფეროში დადებული შეთანხმებების შეჩერებას სთხოვდა. ფორსმაჟორულ ვითარებაში მოლდოვამ გაზი პოლონური, შვეიცარიული და ნიდერლანდური კომპანიებისგანაც კი შეისყიდა.
ახალი კონტრაქტის პირობებში „გაზპრომმა“ მოლდოვისგან მიმდინარე დავალიანების (73.5 მლნ აშშ დოლარი) სასწრაფოდ გადახდა მოითხოვა. საკითხის სიმწვავიდან გამომდინარე, მოლდოვის პარლამენტს ბიუჯეტში ცვლილებების დამტკიცება მოუწია, რის შედეგადაც სახელმწიფო ენერგოკომპანიამ „გაზპრომის“ ვალი დაფარა. რუსული კომპანიის ოფიციალური წარმომადგენლის განცხადებით, „მოლდოვამ მიმდინარე გადასახდელი გადაიხადა. „გაზპრომმა“ კეთილი ნება გამოიჩინა და ვალის გადახდის თარიღი გადაავადა, მიუხედავად იმისა, რომ გაზის მიწოდების შეწყვეტისთვის ყველა საფუძველი ჰქონდა“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მოლდოვა-რუსეთის ურთიერთობაში გაზის მიწოდების საკითხი საკვანძო თემად რჩება. მოლდოვა უახლოეს პერსპექტივაში რუსულ გაზზე დამოკიდებულებას ვერ შეამცირებს, შესაბამისად, რუსეთი მოლდოვაზე გავლენის ბერკეტებს შეინარჩუნებს.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ წინააღმდეგ ახალი სანქციები დაწესდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 ნოემბერს აშშ-მ „ჩრდილოეთ ნაკადი-2-თან“ დაკავშირებულ კომპანიებს ახალი სანქციები დაუწესა.
მოვლენა დეტალურად: აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის განცხადებით, ახალი სანქციები შეესაბამება „2019 წლის ევროპის ენერგოუსაფრთხოების დაცვის აქტს“, რომელიც რუსული გაზსადენის მშენებლობას ეწინააღმდეგება. ახალი სანქციები რვა ადამიანსა და მათთან დაკავშირებულ 17 ხომალდს შეეხება.
ამავე დროს 16 ნოემბერს გერმანიამ შვეიცარიაში დაფუძნებულ კომპანიას „Nord Stream 2 AG“-ს, რომელიც „გაზპრომის“ შვილობილია, სერტიფიცირების პროცესი შეუჩერა. გერმანული მარეგულირებლის განცხადებით, მილსადენის ოპერატორის სერტიფიცირება მას შემდეგ გახდება შესაძლებელი, თუ ოპერატორის სამართლებრივი ფორმა შეესაბამება გერმანულ კანონმდებლობას.
დასრულდა თუ არა მშენებლობა?
მილსადენის ოპერატორმა კომპანიამ 6 სექტემბერს განაცხადა „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მილსადენის მშენებლობის დასრულების შესახებ, 4 ოქტომბერს კი - მილსადენის გაზით შევსების დაწყების შესახებ.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენი რუსეთს ბალტიის ზღვის გავლით პირდაპირ გერმანიას დაუკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ). „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ ამოქმედების შემდეგ „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. მხოლოდ „ჩრდილოეთის ნაკადი 2“ 55 მლრდ კუბურ მეტრს გაატარებს, რაც 26 მლნ ევროპული ოჯახისთვის იქნება საკმარისი. პროექტის განხორციელების შედეგად უკრაინა, სატრანზიტო გადასახადის სახით, წლიურად 2 მლრდ აშშ დოლარს დაკარგავს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ახალი სანქციებისა და სერტიფიცირების პროცესის შეჩერების მიუხედავად, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ უკვე დასრულებული მილსადენის ამოქმედება დიდი ხნით გაჭიანურდეს. აშშ-სა და გერმანიის გადაწყვეტილებები უფრო რუსეთის ანტიუკრაინულ პოლიტიკაზე რეაქციის მანიშნებელია, რომელსაც მოკლევადიანი ეფექტი ექნება.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 44
• The President of Russia hosts the leaders of Azerbaijan and Armenia in Sochi. What did the parties agree on?
• The President of Belarus recognizes the occupied Crimea as Russia’s territory.
• The President of Russia ordered to provide humanitarian aid to Donbass.
• Tension escalates on the Russian-Ukrainian border.
• The President of Russia hosts the leader of Uzbekistan in Moscow.
• Russia and Tajikistan agree to build new Russian-language schools.
• Russia awards World War II veterans in Kazakhstan.
• Moldova pays off its gas debt after supply threat from Russia.
• New sanctions were imposed on the Nord Stream 2.
President of Russia Hosted the Leaders of Azerbaijan and Armenia in Sochi
Main Event:  On November 26, 2021, the President of Russia hosted the leaders of Armenia and Azerbaijan in Sochi. The parties positively assessed the meeting.
Event in Details: The meeting between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, mediated by the President of Russia, Vladimir Putin, lasted three hours. This was the second such meeting this year. The first was held in Moscow in January.
Meeting in Sochi. Source:  kremlin.ru
Issues Agreed On
At the end of the meeting, the parties issued a joint statement. The main topic of discussion was the implementation of the November 9, 2020 and January 11, 2021 tripartite agreements on the ceasefire in Nagorno-Karabakh and the restoration of all economic and transport links in the region.
The parties agreed to promote stability and security on the border between the two countries and to work on the delimitation and demarcation of the borders. Russia will assist in this process. The parties also agreed to strengthen joint work on the restoration of economic and transport links, road, and rail, and stressed that the rapid implementation of specific projects was of high importance for the development of the economic potential of the region.
The parties expressed special gratitude to the Russian peacekeepers who have been stationed in the region since November 10, 2020. Russia, for its part, pledged to provide all necessary assistance to establish normal relations and an atmosphere of trust between the longtime enemies. A meeting of the country’s vice-premiers should soon follow the leaders' meeting.
Vladimir Putin also held face-to-face meetings with Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan in Sochi.
The meeting in Sochi was preceded by the escalation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border which resulted in the highest numbers of casualties on both sides since the end of the 44-day war. Azerbaijan seeks to establish the Soviet-era borders which is often expressed in military confrontations and increased tensions in the region. At the same time, Azerbaijan is trying to accelerate the implementation of the January 11 agreement which envisages the resumption of land ties between Azerbaijan and Nakhichevan and Turkey. Yerevan, for its part, is in a more defensive position and sees the Azerbaijani attempt as the violation of the sovereignty of Armenia.
Why the Event is Important: This is the second such meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijani this year which underscores the importance of Russia in a post-conflict environment. Although border incidents occur periodically and economic and transport ties have not yet been restored, Russia seems to be the only country that can influence the decisions of Armenia and Azerbaijan.
President of Belarus Recognizes Crimea as Russia’s Territory
Main Event:  On November 30, 2021, in an interview with Dmitry Kiselyov, the Director General of the international news agency, Rossiya Segodnya, the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, said that Crimea became Russia’s territory both de facto and de jure after the 2014 referendum.
Event in Details:  During the interview, Mr. Lukashenko also said that he agreed with the Russian president to pay a joint visit to Crimea. As the Belarusian president said, the visit to Crimea means recognizing the peninsula as Russian territory. Aleksander Lukashenko has never made a statement on the recognition of Russia's annexation of Crimea, although he said that in fact the peninsula is Russia’s territory.
Previously, a similar statement was made by the Minister of Foreign Affairs of Belarus, Vladimir McKay, on November 19. “The Belarusian position towards Crimea remains the same. We understand that Crimea is now Russia’s territory. Let’s proceed from this understanding,” Mr. McKay said.
Why the Event is Important:  After the annexation of Crimea by Russia in March 2014, the position of Belarus on the de jure recognition of Crimea as a part of Russia was not unequivocal and always contained ambiguous messages. In the face of increased pressure from Russia, it seems that Minsk has to de jure recognize the annexation.
Why the Event is Important for Georgia:  In the case of the recognition of Crimea’s annexation, there is a high probability that Minsk will no longer withstand Russia’s pressure and recognize the independence of Abkhazia and the Tskhinvali region as well.
Russia to Provide Humanitarian Assistance to the Separatist Region of Donbass
Main Event:  On November 6, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, signed a decree on the provision of humanitarian assistance to the population of certain areas of the Donetsk and Luhansk regions of Ukraine.
Event in Details:  By the decree, goods produced in the separatist Republics of Donetsk and Luhansk, on a par with Russian goods, will be admitted to state purchases. In addition, restrictions on exports and imports of the breakaway republics will be lifted. The decision is aimed at “protecting human and civil rights and freedoms.”
Within a month, the Russian government must ensure the recognition of certificates of origin of goods issued by the separatist regions of Ukraine. The government is to establish a list of special checkpoints for the movement of goods produced in the separatist regions across the border (the Russian-Ukrainian state border which is not controlled by the Ukrainian central government) into Russia. No restrictions will be imposed on the export and the import of goods.
According to Dmitry Peskov, the Press Secretary for the Russian President: “Russia has done and will continue to do everything possible for the provision of humanitarian aid, especially in the face of COVID-19.”
Financial Triangle
Russia his supported the separatist movement in eastern Ukraine since 2004. Although Moscow denies the provision of aid to the separatists, its involvement in the conflict is not disputed by Ukraine and the West. Russia at least formally stepped back from economic ties with the separatist regions of Donetsk and Luhansk in order to avoid additional sanctions. It should be noted that the Tskhinvali region also plays a mediating role in economic relations between Russia and the separatist regions of Donetsk and Luhansk. The International Settlement Bank, as well as various companies which are only trading with the Donetsk and Luhansk regions, are registered in the Tskhinvali region. According to this criminal financial scheme, money passes through Tskhinvali which receives income in the form of taxes.
Why the Event is Important:  Amid extremely strained relations with the West and Ukraine, Russia's open support to the separatist regions of eastern Ukraine is a message from the Kremlin that it remains a major supporter of the breakaway regions and their protection is a priority of Russian policy.
Tensions Rise on the Russian-Ukrainian Border
Main Event:  On November 26, 2021, the US Secretary of State, Anthony Blinken, warned Russia that aggression in Ukraine would trigger “serious consequences.”
Event in Details:  Russian-Ukrainian relations were once again strained when a buildup of 90,000 Russian soldiers near the Ukrainian border was reported. The West described the event as a precondition for possible aggression against Ukraine. This year, this is the second case when Russia masses its vast troops near Ukraine.
On November 26, the Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, announced that his country was ready for any escalation with Russia. He also said that unidentified Russian and Ukrainian individuals were attempting a coup on December 1.
On November 29, amid the Western warnings, the Belarusian Defense Minister, Viktor Khrenin, announced that a joint Russian-Belarusian military exercise will be held along the Ukrainian border. The minister did not name an exact date but said it was a response to the buildup of military forces in neighboring countries. In response to the Russian-Belarusian military activity, the Latvian Defense Minister, Artis Pabriks, spoke about the need for a permanent US military presence in the Baltic states.
Why the Event is Important:  Russian-Ukrainian relations are extremely tense. The West views Russia’s military activities as a precondition for launching military operations against Ukraine. That is why the West is trying to deter new Russian aggression through similar statements and military and political assistance from allied countries.
President of Russia Hosted the Leader of Uzbekistan
Main Event:  On November 19, 2021, in Moscow, the Russian President, Vladimir Putin, hosted his Uzbek counterpart, Shavkat Mirziyoyev.
Meeting of Presidents. Source:  kremlin.ru
Event in Details:  The parties discussed the issues of strategic partnership and the development of alliance relations, including in the fields of trade-investment and humanitarian issues. International challenges were also discussed as well as the situation in Uzbekistan's neighboring Afghanistan. The meeting signed a list of bilateral documents. The leaders of the two countries also issued a joint statement on cooperation in the field of international information security.
This is Mr. Mirziyoyev’s first visit to Moscow since being elected for a second term in the presidential election (held on October 24, 2021). The Uzbek President, Shavkat Mirziyoyev, unlike his predecessor, Islam Karimov, is eager to develop relations with Russia. During his first term in office, relations with Moscow improved significantly. Uzbekistan became an observer state in the Eurasian Economic Union (EAEU); however, the president is in no hurry to join the pro-Russian organization.
Why the Event is Important:  The Uzbek president's visit to Moscow after the presidential elections indicates Tashkent's foreign policy priorities which are aimed at developing a partnership with Russia. Russia, for its part, sees Uzbekistan as a valuable partner which plays an important role in the political, economic or security environment of Central Asia.
Russia and Tajikistan Agreed to Build New Schools
Main Event:  On November 30, 2021, Russia and Tajikistan signed an agreement on the operation of five new Russian-language schools in five major cities of Tajikistan.
Event in Details:  The agreement defines conditions for the establishment and operation of five new schools. Schools will be opened in Dushanbe, Kulob, Khojend, Bokhtar and Tursunzade. Schoolchildren will be educated in the Russian language in accordance with the Russian state standard. Teachers will also be from Russia. Salaries and trainings for the teachers will be funded by Russia.
The agreement on the construction of Russian schools was signed in Moscow in April 2019 following talks between the presidents of the two countries. Previously, schools in Tajikistan were built mainly under the World Bank funding; however, international aid was discontinued in 2019. Russia has been providing various types of assistance to Tajikistan in the field of education for more than ten years.
After the collapse of the Soviet Union, the Russian-speaking population in Tajikistan sharply decreased (from 395,000 in 1979 to 35,000 in 2010), although the demand for Russian-language schools is growing in cities and villages.
Tajikistan is one of the poorest states in the post-Soviet space with a high level of unemployment and low incomes. Hundreds of thousands of Tajik migrants live in Russia. Their remittances amount to USD 2.5 billion – the key factor for Tajikistan's socio-economic stability. Tajiks consider Russian-language schools as a possibility for them to get a better education, the chance to study in the Russian universities and ultimately find decent work.
Why the Event is Important for Tajikistan:  Tajikistan’s support of Russian-language education is due to the strategic partnership development with Russia as Moscow is the guarantor of Tajikistan's socio-economic-political stability and security.
Why the Event is Important for Russia: For Russia, the Russian language is a tool of soft power which is considered an important lever for maintaining influence in the post-Soviet space. In recent decades, the Russian language has slowly been losing popularity in other countries of Central Asia and so for Russia it is a positive signal that the Russian language and culture is still attractive in Tajikistan.
Russia Awards World War II Veterans
Main Event:  Employees of the Russian Embassy to Kazakhstan provided material assistance to World War II veterans.
Event in Details:  In the fall, with the support of local organizations and the government, the Russian Embassy provided assistance to war veterans in the form of money, medicines, office equipment and food. More than 200 of the aid recipients were World War II veterans. Veterans' organizations also received material assistance. Actions were held in Nur-Sultan, the capital of Kazakhstan, and other big cities.
Why the Event is Important:  The victory in World War II has a special place in Russian propaganda. Celebrating the victory in the war has become an instrument of the Kremlin's soft power which Moscow has used in post-Soviet countries during Vladimir Putin's rule. Assistance to veterans is also part of this policy which aims at maintaining public sentiments in favor of Russia.
Moldovan-Russian Gas Dispute Continues
Main Event:  On November 22, 2021, the Russian energy giant Gazprom threatened to cut off gas supplies to Moldova if the latter does not pay for deliveries within 48 hours.
Event in Details:  Moldova declared a state of emergency due to the energy crisis in the autumn. Due to disagreement over the new price for gas and the existing debt, the parties could not agree on the contract extension. Finally, on October 29 in St. Petersburg, the Moldovan government and Gazprom agreed to extend the gas supply contract for a five-year period. Moscow has reportedly asked Moldova to suspend free trade with the EU and halt energy deals in exchange for a favorable price. In a force majeure situation, Moldova bought gas from Polish, Swiss and Dutch companies.
Under the new contract, Gazprom demanded immediate repayment of Moldova’s current debt (USD 73.5 million). The harsh situation forced the Moldovan parliament to approve changes in the budget as a result of which the state energy company paid off the debt of Gazprom.  “Moldova paid off its debt. Gazprom showed goodwill and postponed the date of the payment, although it had every reason to cut off gas supplies,” said a spokesperson for the Russian company.
Why the Event is Important:  The issue of gas supplies remains a key concern in Moldovan-Russian relations. Moldova will not be able to reduce its dependence on Russian gas in the short run; therefore, Russia will retain its leverage over Moldova.
New Sanctions on the Nord Stream 2
Main Event:  On November 22, 2021, the United States imposed new sanctions on companies involved in the Nord Stream 2 project.
Event in Details:  The US Secretary of State, Antony Blinken, said that the new sanctions are in line with the 2019 European Energy Security Act which opposes the construction of a Russian gas pipeline. The new sanctions will affect eight people and 17 related vessels.
At the same time on November 16, Germany suspended the procedure to certify the Swiss-based company Nord Stream 2 AG, a subsidiary of Gazprom, as an independent transmission operator. The German energy regulator concluded that it would only be possible to certify an operator of the Nord Stream 2 pipeline if that operator was organized in a legal form under German law.
Is the Construction Completed?
The pipeline operator announced the completion of the construction of the Nord Stream 2 pipeline on September 6 and the start of filling its first pipeline with gas - on October 4.
The Nord Stream 2 will stretch across the Baltic Sea and directly connect Russia to Germany, bypassing Ukraine. The Nord Stream 2 will be the longest offshore pipeline (1,230 km) in the world. With the completion of the project, the production of the Nord Stream 1 will be doubled to 110 billion cubic meters per year which is more than a quarter of the EU’s gas consumption. The production of the Nord Stream 2 alone will be 55 billion cubic meters which will be enough for 26 million European families. As a result of the project Ukraine will lose USD 2 billion in transit taxes annually.
Why the Event is Important:  Despite new sanctions and the suspension of the certification process, it is unlikely that the commissioning of an already completed pipeline will be delayed for long. The decisions of the US and Germany are a reaction to Russia's anti-Ukrainian policy which will have a short-term effect.