რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 110, 29 ნოემბერი - 5 დეკემბერი, 2021
აშშ-ს დაზვერვა ავრცელებს გაფრთხილებას საფრთხის შესახებ, რომელიც ითვალისწინებს რუსეთის თავდასხმას უკრაინაზე 2022 წლის დასაწყისში 175 000 სამხედროს ჩართულობით. ამერიკული წყაროები ადასტურებენ ინფორმაციას რუსეთის მიერ უკრაინის საზღვრის გარშემო სხვადასხვა წერტილში დამატებითი ძალებისა და შეიარაღების მობილიზების  შესახებ. პარალელურად, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა, ენტონი ბლინკენმა მიუთითა „მტკიცებულებაზე, რომ რუსეთს დაგეგმილი აქვს მნიშვნელოვანი აგრესიული ნაბიჯები უკრაინის წინააღმდეგ.“ ბლინკენმა ასევე განაცხადა, რომ „გასულ კვირებში, რუსეთმა გააძლიერა დაგეგმვა  უკრაინაში სამხედრო მოქმედებების ოპერაციებისთვის, მათ შორის, განალაგა დამატებით ათასობით სამხედრო უკრაინის საზღვართან.“ ამერიკელები აღნიშნავენ იმასაც, რომ გარდა სამხედრო ძალების განლაგებისა, რუსებმა ჩამოაყალიბეს სამხედრო მომარაგების გზები უკრაინის საზღვართან, „რაც გაჭიანურებული კონფლიქტის წარმოებას უზრუნველყოფს.“ აშშ-ს დაზვერვის მიერ წარმოდგენილმა  მტკიცებულებებმა, გავრცელებული ინფორმაციით, დაარწმუნა ამერიკის ევროპელი მოკავშირეები უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმის საფრთხის რეალურობაში.
ომი უკრაინაში - 29 ნოემბრიდან 5 დეკემბრამდე, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 4 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - გავრცელებული ინფორმაციით, 30 ნოემბერს, რუსულმა არტილერიამ განახორციელა სამიზნეების დაბომბვა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ახლო მომავალში, სერბეთის დედაქალაქ ბელგრადში, დაგეგმილია რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლობის გახსნა.
3 დეკემბერს, გავრცელებული ინფორმაციით, რუსულმა Su-30 და Su-27 ტიპის გამანადგურებლებმა შავი ზღვის თავზე გზა გადაუჭრეს აშშ-ს ორ სამხედრო თვითმფრინავს.
ჩრდილოეთის ფლოტის უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“, რომელიც 23 სექტემბრიდან ატლანტის ოკეანეში ოპერირებდა, 1 დეკემბერს დაუბრუნდა ჩრდილოეთის ფლოტის ბაზას სევერომორსკში.
აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქში, ხაბაროვსკთან, ჩამოყალიბდა ახალი საჰაერო თავდაცვის დანაყოფი, რომელიც აღჭურვილია Pantsir-S ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემებით.
რუსული ინფორმაციის მიხედვით, წყნარი ოკეანის ფლოტის კუთვნილმა Bastion-P ტიპის სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემებმა დაიწყეს მორიგეობა კურილის კუნძულების ჩრდილოეთ ნაწილში, მატუას კუნძულზე. რეალურად, მატუას კუნძულზე Bastion-P ტიპის სისტემების არსეობის შესახებ რუსულმა წყაროებმა ინფორმაცია ჯერ კიდევ 2019 წელს გაავრცელეს, რაც შესაბამისად იყოს დატანილი რონდელის ფონდის რუსეთის სამხედრო ძალების ინტერაქტიულ რუკაზე. მატუაზე ასევე განთავსებულია რუსული საჰაერო ბაზა.
რუსული სამხედრო ძალები კუნძულ მატუაზე
Il-76MD ტიპის სტრატეგიული სატვირთო თვითმფრინავების ახალი ესკადრილია ჩამოყალიბდა სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობის (შტაბ-ბინა მოსკოვში) მე-18 სამხედრო-სატრანსპორტო საავიაციო დივიზიის (შტაბ-ბინა ორენბურგში) 117- სამხედრო-სატრანსპორტო საავიაციო პოლკში (საჰაერო ბაზა ორენბურგ-2, ორენბურგის ოლქი). 117-ე პოლკის დანარჩენი ძალებიც Il-76MD ტიპის საფრენი აპარატებითაა დაკომპლექტებული.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 90- სატანკო დივიზიის (შტაბ-ბინა და სამი სატანკო პოლკი ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი) ერთ-ერთი სატანკო პოლკის ასეული 9 ერთეული Terminator ტიპის ჯავშნიანი საბრძოლო მანქანით აღიჭურვა.
1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-2 მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა კალინინეცში) 1174- ტანკსაწინააღმდეგო ბატალიონმა (კალინინეცი, მოსკოვის ოლქი) გადაიარაღება დაიწყო Shturm-S ტიპის სისტემებიდან Khrizantema-S ტიპის თვითმავალ ტანკსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებზე.
Khrizantema-S
აშშ-ს კოსმოსური ძალების კოსმოსური ოპერაციების მეთაურის პირველი მოადგილის, გენერალ დევიდ ტომპსონის განცხადებით, „ჩინეთიც და რუსეთიც რეგულარულად უტევენ აშშ- თანამგზავრებს არაკინეტიკური საშუალებებით, მათ შორის, ლაზერებით, რადიო სიხშირის ჩამხშობებითა და კიბერ თავდასხმებით.“
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია სწავლებების შესახებ, რომლებშიც მონაწილეობა მიიღო სამხრეთის სამხედრო ოლქის 10 000-ზე მეტმა სამხედრომ. სწავლებები ერთდროულად დაიწყო ოლქის საპასუხისმგებლო ტერიტორიის სხვადასხვა წერტილში, მათ შორის ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
დასავლეთის სამხედრო ოლქის სნაიპერთა დანაყოფებისთვის ერთდროული სწავლებები გაიმართა ბელგოროდის, ბრიანსკის, სმოლენსკისა და ვორონეჟის ოლქებში.
წვრთნა ჩაატარეს შავი ზღვის ფლოტის 810- საზღვა ქვეითთა ბრიგადის (სევასტოპოლი, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სამხედროებმა.
რუსეთმა და ASEAN-ის (სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნების ასოციაცია) 7-მა ქვეყანამ, მათი პირველი ერთობლივი საზღვაო სწავლება გამართეს ინდონეზიაში, კერძოდ კუნძულ სუმატრას ჩრდილოეთი ნაწილის მახლობლად. რუსეთი სწავლებაში წარმოდგენილი იყო წყნარი ოკეანის ფლოტის უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსან „ადმირალ პანტელეევ-ით“.

U.S. intelligence warned about the threat of a Russian offensive against Ukraine in early 2022 involving around 175,000 troops. American sources confirmed the information regarding continued arrivals of Russian forces and equipment to various locations along the border with Ukraine. Meanwhile, U.S. Secretary of State Antony Blinken referred to “evidence that Russia has made plans for significant aggressive moves against Ukraine.” Blinken also said that "in recent weeks, Russia has stepped up planning for potential military action in Ukraine, including positioning tens of thousands of additional combat forces near the Ukrainian border." The Americans have also discovered that, besides deploying combat forces, the Russians were establishing military supply lines on the border of Ukraine “that could sustain a drawn-out conflict.” Evidence presented by the U.S. intelligence reportedly convinced America’s European allies as well that there was a real threat of a Russian attack on Ukraine.
War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and four were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 29 November-5 December 2021.
War in Syria – Russian artillery reportedly shelled targets in the Syrian rebel-held Idlib region on 30 November 2021.
The opening of a representative office of the Russian Ministry of Defense was announced to be planned in Serbia’s capital Belgrade in near future.
Russian Su-30 and Su-27 fighters reportedly intercepted two U.S. military planes over the Black Sea on 3 December 2021.
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, operating in the Atlantic Ocean since 23 September 2021, returned to the Northern Fleet’s base in Severomorsk on 1 December.
A new air defense unit armed with Pantsir-S medium-range air defense systems was created near Khabarovsk in the Eastern Military District.
According to Russian reports, Bastion-P mobile coastal defense missile systems of the Pacific Fleet began to serve on the Matua Island, in the northern part of the Kuril Islands. In fact, existence of Bastion-P systems on the Matua Island had been reported by Russian sources back in 2019, and shown accordingly on the Rondeli Foundation’s Interactive Map of the Russian Military Forces. Matua also reportedly hosts a Russian air base.
Russian forces on the Matua Island
A new squadron of Il-76MD strategic airlifters was established within the 117th Military Transport Aviation Regiment (Orenburg-2 air base, Orenburg Oblast) of the 18th Military Transport Aviation Division (HQ in Orenburg), the Military Transport Aviation Command (HQ in Moscow). Other forces of the 117th Regiment are also equipped with the Il-76MD planes.
A company in one of the tank regiments of the 90th Tank Division (HQ and three tank regiments in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) has been armed with nine Terminator armored fighting vehicles.
The 1174th Anti-Tank Battalion (Kalininets, Moscow Oblast) of the 2nd Mechanized Division (HQ in Kalininets), the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) began rearmament with Khrizantema-S self-propelled anti-tank guided missile systems instead of Shturm-S systems.
Khrizantema-S
According to General David Thompson, the first vice chief of space operations of the U.S. Space Force, “both China and Russia are regularly attacking U.S. satellites with non-kinetic means, including lasers, radio frequency jammers and cyber attacks.”
Russian Defense Ministry reported over 10,000 troops of the Southern Military District launching simultaneous drills in various areas covered by the District, including occupied Crimea, Ukraine.
Simultaneous exercises of the Western Military District’s sniper units were launched in Belgorod, Bryansk, Smolensk and Voronezh Oblasts.
Troops of the Black Sea Fleet’s 810th Naval Infantry Brigade (Sevastopol, occupied Crimea, Ukraine) held an exercise.
Russia and seven of the ASEAN countries held their first joint naval exercise near northern Sumatra in Indonesia. Russian navy was represented by the Pacific Fleet‘s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev.