პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 45
• რუსეთი დასავლეთისგან მოითხოვს უკრაინისა და საქართველოს ხარჯზე ნატოს გაფართოებაზე უარის თქმის იურიდიულ დაკანონებას.
• რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა უკრაინას საბჭოთა ქონების დაბრუნების პირობის შესრულება შეახსენა.
• ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში გაწევრიანების სანაცვლოდ ვლადიმერ პუტინი მოლდოვას იაფ გაზს ჰპირდება.
• რუსეთი ლატვიას საბჭოთა მებრძოლ-განმათავისუფლებლების მემორიალის შეურაცხყოფის ფაქტის  გამო აკრიტიკებს.
• ლატვიის პარლამენტმა რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის ეჭვმიტანილის წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებას მხარი დაუჭირა.
• რუსეთმა სამი უკრაინელი „ჯაშუში“ გამოავლინა.
• რუსული დაფინანსებით ცხინვალის რეგიონში სარეზერვო ელექტროგადამცემი ხაზი ამოქმედდა.
დსთ 30 წლის გახდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 დეკემბერს დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობას (დსთ) 30 წელი შეუსრულდა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის სერგეი ლავროვის განცხადებით, „დღეს დსთ - სრულფასოვანი ორგანიზაცია და ფართო სპექტრის საკითხების - პოლიტიკა, ეკონომიკა, უსაფრთხოება, განათლება და კულტურა - განხილვისთვის საჭირო დიალოგის პლატფორმაა. სამინისტროს წარმომადგენლის მარია ზახაროვას განცხადებით, დსთ-ის ფარგლებში პარტნიორებთან მეგობრული კავშირების გაფართოება რუსეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტად რჩება.
დსთ 1991 წლის 8 დეკემბერს რუსეთის, უკრაინისა და ბელარუსის საბჭოთა რესპუბლიკების მიერ მინსკში ხელმოწერილი შეთანხმების საფუძველზე შექმნილი სახელმწიფოთაშორისო გაერთიანებაა, რომელშიც სხვადასხვა პერიოდში, ბალტიისპირეთის ქვეყნების გარდა, ყველა პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკა სხვადასხვა ფორმატში მონაწილეობდა. 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ორგანიზაცია საქართველომ დატოვა.
მინსკში ხელს აწერენ დსთ-ის შექმნის შესახებ შეთანხმებას. წყარო: wikipedia
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დსთ ბოლო წლებში სულ უფრო ფორმალურ ორგანიზაციად გადაიქცა, რომელიც წევრი ქვეყნების ლიდერებს შორის კიდევ ერთი შეხვედრისა და საერთო სურათის გადაღების შესაძლებლობაა. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი სულ უფრო მეტ ინტერესს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის განვითარებისადმი იჩენს, დსთ მაინც რჩება რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტად  .
„3+3“ ფორმატის პირველი სხდომა მოსკოვში ჩატარდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 10 დეკემბერს მოსკოვში საკონსულტაციო რეგიონული პლატფორმის - „3+3“ პირველი სხდომა ჩატარდა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ანდრეი რუდენკომ (სამინისტროში პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან ურთიერთობაზეა პასუხისმგებელი და ასევე აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია), აზერბაიჯანის, სომხეთისა და თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეებმა (ხალაფ ხალაფოვი, ვაჰე გევორქიანი, სედათ ონალი) და ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს გენდირექტორმა ალირეზა ხაგიგიანმა. სამინისტროს ცნობით, საქართველოს წარმომადგენლებმა მოწვევის მიუხედავად, შეხვედრაში მონაწილეობისგან თავი შეიკავეს.
რუსეთის საგარეო უწყების განცხადებით, შეხვედრაზე მრავალპოლუსიანი რეგიონული თანამშრომლობის განვითარების პერსპექტივები განიხილეს. შეხვედრის მონაწილეები შეთანხმდნენ ყურადღება გაამახვილონ პრაქტიკულ საკითხებზე, რომლებიც ყველა მხარის ინტერესს წარმოადგენს: ნდობის აღდგენა, სავაჭრო-ეკონომიკურ, სატრანსპორტო და კულტურულ-ჰუმანიტარულ სფეროში თანამშრომლობა, საერთო გამოწვევებისა და საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლა.
მხარეებმა პლატფორმის მუშაობაში საქართველოს მონაწილეობის ინტერესიც გამოხატეს, რომლისთვისაც „კარები“ ღია დატოვეს.
რა არის „3+3“ ფორმატი?
2020 წელს, მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის დასრულების შემდეგ, თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ექვსი ერის პლატფორმის შექმნის იდეა წამოაყენა. ფორმატი გულისხმობს სამხრეთ კავკასიის სამი ქვეყნისა (აზერბაიჯანი, სომხეთი, საქართველო) და თურქეთის, ირანისა და რუსეთის თანამშრომლობას რეგიონში სტაბილურობისა და მშვიდობის დასამყარებლად. ამ ინიციატივის შესახებ ერდოღანმა 2021 წლის ივნისში აზერბაიჯანში ვიზიტის დროს კიდევ ერთხელ ილაპარაკა. „3+3“ ფორმატში მონაწილეობაზე უარს ამბობს საქართველო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ახალი ინიციატივის მიზანი სამხრეთ კავკასიაში თანამშრომლობის ისეთი ფორმატის შექმნაა, რომელიც, ერთი მხრივ, სამხრეთ კავკასიაში არარეგიონული ქვეყნების (აშშ, ევროკავშირი) ჩართულობის შემცირებას გამოიწვევს და, მეორე მხრივ, რეგიონში მიმდინარე პოლიტიკურ თუ ეკონომიკურ პროცესებზე რეგიონული ქვეყნების (თურქეთი, ირანი), განსაკუთრებით კი - რუსეთის, გავლენის ხარისხს გაზრდის.
რუსეთი ნატოს გაფართოების შეჩერებას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 7 დეკემბერს აშშ-ისა და რუსეთის პრეზიდენტების საუბრის შემდეგ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა, სადაც უკრაინისა და საქართველოს ხარჯზე ნატოს გაფართოება დაუშვებლად მიიჩნია.
მოვლენა დეტალურად: სამინისტროს განცხადებით, ევროპული უსაფრთხოების ძირეული ინტერესებისთვის აუცილებელია დეზავუირება 2008 წლის ნატოს ბუქარესტის სამიტის გადაწყვეტილებისა, რომ „უკრაინა და საქართველო გახდებიან ნატოს წევრები“, რადგან ეს ეუთოს ყველა წევრი-სახელმწიფოს ლიდერის მიერ აღებულ ვალდებულებას („არ გააძლიეროს საკუთარი უსაფრთხოება სხვების უსაფრთხოების ხარჯზე“) ეწინააღმდეგება.
რუსეთი ითხოვს იურიდიულად გამყარდეს თავის სამეზობლოში, ნატოს წევრი თუ არაწევრი ქვეყნების ტერიტორიაზე, აშშ-ისა და ნატოს სხვა წევრების მიერ თავდასხმითი შეიარაღების სისტემების (რაც რუსეთს საფრთხეს უქმნის) განთავსებაზე უარის თქმის შეთანხმება.
დასავლეთისგან რუსეთისთვის უსაფრთხოების გარანტიების მინიჭებასთან დაკავშირებული წინადადებები (რაზე დათანხმებაც ნატოს გაფართოებაზე უარის თქმას ნიშნავს) 15 დეკემბერს მოსკოვში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე კარენ დონფრიდსაც წარუდგინეს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი ნატოს პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ხარჯზე გაფართოებას და/ან პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან დასავლური სამხედრო ალიანსის სამხედრო-პოლიტიკური თანამშრომლობის გაფართოებას საფრთხედ მიიჩნევს. უკრაინა/საქართველოს ნატოში შესაძლო გაწევრიანება კი რუსეთისთვის ის „წითელი ხაზია“, რომლის გადაკვეთასაც მოსკოვში ომის გამოცხადებად მიიჩნევენ. ამიტომაც ცდილობს კრემლი, რომ გლობალური პანდემიისა და არასტაბილურობის პირობებში, პოსტსაბჭოთა პროდასავლურ ქვეყნებში, დასავლეთის გავლენის გაფართოების პრევენცია მოახდინოს და საკუთარი გავლენა გაზარდოს.
პუტინმა უკრაინას საბჭოთა ქონების დაბრუნების შესახებ შეახსენა
მთავარი მოვლენა: რუსეთის სახელმწიფო არხის - „Россия-1“-ის ეთერში გასულ ფილმში „რუსეთი. უახლესი ისტორია“ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა უკრაინას საბჭოთა კავშირისგან გადაცემული ქონების დაბრუნების პირობა შეახსენა.
მოვლენა დეტალურად: პუტინის განცხადებით, უკრაინამ რუსეთს ჯერ კიდევ არ გადასცა უცხოეთში არსებული ქონება, რომელიც საბჭოთა კავშირისგან მემკვიდრეობით ერგო, მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვმა საბჭოთა კავშირის ყველა საგარეო ვალი გადაიხადა. პუტინის თქმით, 1990-იან წლებში რუსეთი ვერ ახერხებდა სოციალურ-ეკონომიკური საკითხების საგარეო ფინანსური დახმარების გარეშე მოგვარებას და ბევრი ვალი დაუგროვდა. 1993 წელს რუსეთმა საბჭოთა კავშირის ვალების გადახდის ვალდებულება აიღო იმის იმედით, რომ ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები საბჭოთა კავშირისგან მემკვიდრეობით მიღებულ ყველა უცხოურ აქტივს რუსეთს გადასცემდნენ. პუტინის თქმით, მათ ვალები გადაიხადეს, მაგრამ უცხოური აქტივები ყველასგან, მათ შორის უკრაინისგან, არ მიუღიათ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ ყველა მიმართულებით იბრძვის. მსგავსი პრეტენზიები კიევის წინააღმდეგ წარმოებული ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რაც უკრაინაზე პოლიტიკურ ზეწოლას და უკრაინის წარუმატებელ სახელმწიფოდ წარმოჩენას ისახავს მიზნად.
ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში გაწევრიანების სანაცვლოდ პუტინი მოლდოვას იაფ გაზს ჰპირდება
მთავარი მოვლენა: რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის სამიტზე მოლდოვის ორგანიზაციაში გაწევრიანების შემთხვევაში შესაძლო დადებით მხარეებზე ისაუბრა.
ვლადიმერ პუტინი სამიტზე სიტყვით გამოდის. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: 2021 წლის 10 დეკემბერს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის სამიტი ვიდეოკონფერენციის ფორმატში ჩატარდა. პუტინის განცხადებით, მოლდოვას ევრაზიული ინტეგრაციისადმი ინტერესები რომ შეენარჩუნებინა, გაზის მიწოდების საკითხი მარტივად გადაწყდებოდა. პუტინის განცხადებით, „კავშირის საქმიანობაში სულ უფრო აქტიურად ერთვებიან კავშირში დამკვირვებლების სტატუსის მქონე ქვეყნები - კუბა, უზბეკეთი. სხვათა შორის, მოლდოვაც თავის დროზე გამოთქვამდე ინტერესს“.
მოლდოვამ პრორუსი იგორ დოდონის პრეზიდენტობის (2016-2020) დროს კავშირში დამკვირვებლის სტატუსი მოიპოვა, თუმცა პროდასავლური მაია სანდუს გაპრეზიდენტების შემდეგ რუსული საგარეო-პოლიტიკური ვექტორი შესუსტდა. შემოდგომაზე მოსკოვი და კიშინიოვი გაზის ფასზე ვერ შეთანხმდნენ, რასაც მოლდოვაში ენერგოკრიზისი მოჰყვა. პუტინიც, სწორედ ამ საკითხზე მიანიშნებს მოლდოვას და რუსეთთან დაახლოების უპირატესობის დემონსტრირებას ცდილობს.
ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი პრორუსული ქვეყნების გაერთიანებაა რუსეთის, ბელარუსის, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და სომხეთის მონაწილეობით. რუსეთის შემდეგი სამიზნე უზბეკეთი და მოლდოვაა, რომლებიც სრულუფლებიანი წევრობიდან ამ ეტაპზე თავს იკავებენ, მოლდოვას ახალი ლიდერები კი, უფრო ევროპული ვექტორის გაძლიერებას ცდილობენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთისთვის ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის გაფართოება პოსტსაბჭოთა/ევრაზიულ სივრცეში გავლენის გაზრდის ინსტრუმენტია, რომელსაც მოსკოვი, უპირველეს ყოვლისა, პოსტსაბჭოთა ქვეყნების წინააღმდეგ იყენებს. მოლდოვა, ქვეყნის სათავეში პროდასავლური ხელისუფლების ყოფნის მიუხედავად, რუსეთის უპირველესი სამიზნეა, რადგან ქვეყანა პრაქტიკულად სრულად რუსულ გაზზეა დამოკიდებული. ამიტომაც  ცდილობს კრემლი რუსულ ენერგორესურსებზე დამოკიდებულება მოლდოვის რუსულ ორბიტაზე დაბრუნებისთვის გამოიყენოს.
რუსეთი ლატვიელთა „ვანდალიზმს გმობს“
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 3 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ ლატვიაში „ვანდალიზმის მორიგი აქტი“ დაგმო.
მოვლენა დეტალურად: ზახაროვას განცხადებით, 1 დეკემბერს ლატვიის დედაქალაქ რიგაში  საბჭოთა მებრძოლ-განმათავისუფლებლების მემორიალი უცნობმა პირებმა შეურაცხყვეს. მოსკოვი მემორიალს „ლატვიაში გერმანელ ფაშისტ ოკუპანტებზე გამარჯვების სიმბოლოდ“ მიიჩნევს. მოსკოვის შეფასებით, ასეთი მოვლენა თანამედროვე ლატვიაში სისტემურ ხასიათს ატარებს, რაც ლატვიის ხელისუფლების ოფიციალური პოლიტიკის პირობებში, რომელიც ისტორიის ფალსიფიკაციას და ნაციზმის ჰეროიზაციას ისახავს მიზნად, არ არის მოულოდნელი. ლატვიაში რუსეთის საელჩომ ლატვიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნოტა გაუგზავნა, სადაც დამნაშავეების პოვნა და შელახული ძეგლის  მოწესრიგება მოითხოვა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთში მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების სიმბოლოებთან დაკავშირებით ნეგატიურ განცხადებებსა თუ ქმედებებს, განსაკუთრებით პოსტსაბჭოთა ქვეყნებსა და ყოფილ სოციალისტურ ქვეყნებში, ისტორიის გადაწერისა და პროდასავლური და ნაციონალისტური ძალების ანტირუსული ისტერიის გამოხატულებად მიიჩნევენ. ამიტომაც მოსკოვი მწვავედ რეაგირებს ამგვარ ქმედებებზე, რაც, მათ აზრით, ისტორიული ფაქტების რუსეთისგან განსხვავებულ ინტერპრეტაციას ისახავს მიზნად.
ლატვიაში რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის ეჭვმიტანილის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი დაიწყება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 9 დეკემბერს ლატვიის სეიმის 60 წევრმა მხარი დაუჭირა გენერალური პროკურატურის თხოვნას სეიმის წევრის - იანის ადამსონსის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყების შესახებ. ადამსონსი რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობაშია ეჭვმიტანილი.
იანის ადამსონსი. წყარო: delfi.lv
მოვლენა დეტალურად: 10 ივნისს სეიმმა გენერალურ პროკურატურას ადამსონსის დაპატიმრებისა და სახლის ჩხრეკის უფლება მისცა. ადამსონსი 11 ივნისს დააკავეს, 16 ივნისს კი, ამავე საქმეზე - რუსეთის ერთი მოქალაქეც.
ადამსონსმა კიევის უმაღლესი სამხედრო-საზღვაო პოლიტიკური სასწავლებელი დაამთავრა. 1979-1991 წლებში რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში საბჭოთა სასაზღვრო დაცვის სამსახურში მუშაობდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ კი ლატვიის სასაზღვრო სამსახურის უფროსი და შს მინისტრიც იყო. დაკავების პერიოდში ადამსონსი თავდაცვის, შინაგან საქმეთა და კორუფციის პრევენციის კომიტეტის წევრი იყო. დაკავების შემდეგ მან ოპოზიციური სოციალურ-დემოკრატიული „ჰარმონიის“ პარტია, რომელიც ლატვიაში რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებებს იცავს, დატოვა, თუმცა დეპუტატის მანდატზე არ თქვა  უარი.
რას ედავებიან?
ადამსონსს ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში რუსეთისთვის ინფორმაციის გადაცემას ედავებიან. უსაფრთხოების სამსახურმა ჯაშუშობის 43 შემთხვევის შესახებ წარადგინა მტკიცებულებები. იგი საკუთარ სამსახურებრივ კომპიუტერს იყენებდა ინფორმაციის გადასაცემად. ინფორმაცია მოიცავდა სხვადასხვა საკითხს, მათ შორის: კანონში ცვლილებებს, არმიის მომარაგებას და ბიუჯეტს, ლატვიის აღმოსავლეთ საზღვარზე ვიზიტის შედეგებს, „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ საკითხზე ბალტიკური ასამბლეის პოზიციას.
რუსეთმა უკრაინელი „ჯაშუშები“ გამოავლინა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 2 დეკემბერს რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურმა უკრაინის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით სამი ეთნიკურად უკრაინელის დაკავების შესახებ განაცხადა.
მოვლენა დეტალურად: რუსული სპეცსამსახურების ცნობით, რუსეთში დაკავებულებიდან ორი მამა-შვილია, რომლებიც უკრაინის სადაზვერვო სამსახურებისთვის საიდუმლო ინფორმაციას აგროვებდნენ. რუსული მხარის განცხადებით, მესამე დაკავებულმა აღიარა, რომ უკრაინის სამხედრო დაზვერვის ჯაშუში იყო და რუსეთის ტერიტორიაზე ასაფეთქებელი საშუალებების გამოყენებით „ტერორისტულ აქტს“ გეგმავდა.
უკრაინული მხარის განცხადებით, „რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის“ მსგავსი განცხადებები ჰიბრიდული ომის პრიზმაში უნდა განვიხილოთ, როდესაც საინფორმაციო პროპაგანდას და ყალბი ინფორმაციის გავრცელებას მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია“.
ბოლო პერიოდში უკრაინის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა არაერთი პირი დააკავა:
• 2020 წლის 7 დეკემბერს მოსკოვის საქალაქო სასამართლომ უკრაინის მოქალაქესა და ყოფილ პროფესიონალ ფეხბურთელს ვასილ ვასილენკოს ჯაშუშობაში ბრალი წაუყენა და 12 წლით პატიმრობა მიუსაჯა.
• 2021 წლის 21 აპრილს რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა დააკავა პირი, რომელიც უკრაინის სამხედრო დაზვერვას რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შესახებ საიდუმლო ინფორმაციას გადასცემდა.
• 2021 წლის 24 ივნისს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში უკრაინის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის ერთი პირი დააკავეს.
• 2021 წლის 23 აგვისტოს რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურმა რუსეთის ქ. ტულაში ჯაშუშობის ბრალდებით უკრაინის მოქალაქე დააკავა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2014 წლის მოვლენების შემდეგ, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია მოახდინა და აღმოსავლეთ უკრაინაში სეპარატისტების მხარდაჭერა ღიად დაიწყო, რუსეთსა და უკრაინას შორის „ჯაშუშური ომიც“ გააქტიურდა. ორივე მხრიდან გახშირდა „ჯაშუშების“ გამოვლენის ფაქტები, რაც მოსკოვსა და კიევს შორის სამხედრო-პოლიტიკური დაპირისპირების მაღალ ხარისხზე მიუთითებს. ბოლო თვეებში ამ მიმართულებით რუსეთის გააქტიურება რუსეთ-უკრაინის მწვავე სამხედრო-პოლიტიკური დაპირისპირების კონტექსტშიც შეიძლება განვიხილოთ.
ცხინვალის რეგიონში დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზი ამოქმედდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 1 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ცხინვალის რეგიონში დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზის ამოქმედების ფაქტი შეაფასა.
მოვლენა დეტალურად: 26 ნოემბერს ცხინვალის რეგიონში დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზი გაიხსნა. საზეიმო ღონისძიებას დაესწრნენ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ანატოლი ბიბილოვი, რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევი, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსი იგორ მასლოვი და რუსეთის დელეგაციის სხვა წარმომადგენლები. ნურგალიევი და მასლოვი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორები არიან.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს შეფასებით, ახალი ენერგეტიკული არტერიის ამოქმედება, რომელიც ცხინვალის რეგიონსა და რუსეთს აკავშირებს, რეგიონისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია. ხაზის ამოქმედება უზრუნველყოფს ოკუპირებული რეგიონის ელექტროენერგიით შეუფერხებელ მომარაგებას, განსაკუთრებით ზამთარში. რუსეთი ცხინვალის რეგიონისთვის ელექტროენერგიის ერთადერთი მიმწოდებელია. არსებული ელექტროგადამცემი ხაზი რთულ რელიეფურ პირობებში გადიოდა და ხშირად ზიანდებოდა, რის გამოც ცხინვალის რეგიონს შუქი რამდენიმე დღის განმავლობაში არ მიეწოდებოდა.
დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზი
4.5 კილომეტრი სიგრძის ელექტროგადამცემი ხაზის სიმძლავრე 110 კილოვოლტია. პროექტის ღირებულებამ, საერთო ჯამში, 1.7 მლრდ რუბლი შეადგინა. ყველა ფინანსური ხარჯი რუსეთმა აანაზღაურა. კერძოდ, პროექტს დაფინანსების ორი წყარო ჰქონდა - რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო ბიუჯეტი და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამა, რომელსაც ასევე რუსეთი აფინანსებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის დამაკავშირებელი დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზი ცხინვალის რეგიონის რუსეთზე დამოკიდებულებას კიდევ უფრო გაზრდის, სანაცვლოდ, ოკუპირებული რეგიონის ენერგოსისტემის საიმედოობა გაუმჯობესდება.

• The Saeima (Latvian Parliament) backs the prosecution of a Russian spy.
Main Event:  December 8, 2021 marked the 30th anniversary of the Commonwealth of Independent States (CIS).
Event Details:  “Today, the CIS is a fully-fledged organization and a platform required for a dialogue on a wide range of issues - politics, economics, security, education and culture,” the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, said. According to the Spokesperson of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, the expansion of friendly ties with partners within the CIS remains a priority of Russia's foreign policy.
The CIS is a regional intergovernmental union established by the Soviet Republics of Russia, Ukraine and Belarus under an agreement signed in Minsk on December 8, 1991. Except for the Baltic States, all post-Soviet republics participated in the union in different formats at different times. Georgia left the organization after the August 2008 war.
Signing of the Agreement on the Establishment of the CIS, Minsk. Source:  Wikipedia
Why the Event is Important:  In recent years, the CIS has become an increasingly formal organization – an opportunity for leaders of member states to hold another meeting and take a common photo. Although, Russia is showing increasing interest in developing the Eurasian Economic Union, the CIS remains an instrument of Russia's foreign policy.
Moscow Hosts the First Session of the 3+3 Format
Main event:  On December 10, 2021, the first meeting of the 3+3 regional consulting platform was held in Moscow.
Event in Details:  According to the Russian Foreign Ministry, the meeting was attended by the Russian Deputy Foreign Minister, Andrey Rudenko (responsible for relations with post-Soviet countries and overseeing the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region in the ministry), the Deputy Foreign Ministers of Azerbaijan, Armenia and Turkey (Khalaf Khalafov, Vahe Gevorgyan, Sedat Onal, respectively) and the Director General of the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Alireza Haghighian. According to the Ministry, representatives of Georgia, despite the invitation, refrained from participating in the meeting.
According to the Russian Foreign Ministry, the meeting discussed prospects for the development of multipolar regional cooperation. The participants agreed to focus on practical issues of interest to all parties: restore trust, cooperate in the fields of trade-economy, transport and cultural-humanitarian issues, and combat common challenges and threats.
The parties also expressed interest in Georgia's participation in the work of the platform for which the “doors are open.”
About the 3+3 format
After the end of the second Nagorno-Karabakh war in 2020, the Turkish President, Recep Tayyip Erdogan, came up with the idea to create a six-country regional cooperation platform. The format provides for the cooperation between Turkey, Iran, Russia and the three South Caucasus countries (Azerbaijan, Armenia, and Georgia) in order to establish stability and peace in the region. Mr. Erdogan also spoke about this initiative during his visit to Azerbaijan in June 2021. Georgian Foreign Ministry said the country rejects participation in the format as it is unacceptable for Georgia.
Why the Event is Important:  The new initiative is aimed at creating a cooperation format which will reduce the involvement of non-regional countries (the US and the EU) in the South Caucasus and, at the same time, increase the degree of influence of regional countries (Turkey and Iran) and especially of Russia over the current political or economic processes in the region.
Russia Wants to Curb NATO Expansion
Main Event:  After talks between the US and Russian presidents on December 7, 2021, the Russian Foreign Ministry issued a statement which deems that NATO enlargement to include Ukraine and Georgia is inadmissible.
Event in Details:  According to the Ministry, the disavowal of the 2008 Bucharest Summit Declaration, in which NATO welcomes Ukraine’s and Georgia’s aspiration for membership, is the core interest of European security which contradicts the commitment of leaders of all OSCE member states (not to strengthen its own security at the expense of others).
Russia seeks legal guarantees precluding any further NATO and US expansion and deployment of their offensive weapons near its borders, both on the territory of NATO and non-NATO member states.
Russia presented the US Assistant Secretary of State, Karen Donfried, a set of proposals for binding Western security guarantees (which means NATO will not expand) during a meeting in Moscow, on December 15.
Why the Event is Important:  Russia sees NATO enlargement to include post-Soviet countries and/or the expansion of military-political cooperation of the Western military alliance with post-Soviet countries as a threat. Ukraine/Georgia's possible membership in NATO is tantamount to crossing Russia’s “red line” which Moscow views as a declaration of war. In the face of the global pandemic and ensuing instability, the Kremlin is trying to prevent the West from expanding its influence in the post-Soviet pro-Western countries and strengthening its positions.
Putin Reminds Ukraine of Its Pledge to Return Soviet Property
Main Event:  In the film Russia. Recent History, which was aired on the Russian state channel Russia-1, the Russian President, Vladimir Putin, reminded Ukraine of its promise to return property which it inherited from the Soviet Union.
Event in Details:  According to Mr. Putin, Ukraine has not yet transferred the property which it inherited from the Soviet Union back to Russia even though Moscow paid all of the external debts of the Soviet Union. According to Vladimir Putin, Russia could not solve the then socio-economic problems without foreign financial assistance and accumulated a lot of debt in the 1990s. In 1993, Russia pledged to pay off Soviet debts in the hope that the former Soviet republics would return all of the foreign assets which they acquired from the Soviet Union. The Russian president said that Moscow paid off their debts, however, it did not receive foreign assets from any of the former Soviet country, including Ukraine.
Why the Event is Important:  Russia is fighting against Ukraine in all directions. There are the Kremlin’s hybrid war tactics waged against Kyiv aimed at exerting political pressure on Ukraine and Moscow’s attempts to portray Ukraine as a failed state.
Vladimir Putin to Provide Cheap Gas to Moldova in Exchange for Joining the Eurasian Economic Union
Main Event:  At a summit of the Eurasian Economic Union (EAEU), the Russian President, Vladimir Putin, spoke about possible benefits if Moldova joins the organization.
Vladimir Putin Addresses the Summit. Source:  Web-page of the Russian President
Event in Details:  The EAEU summit was held online on December 10, 2021. According to Mr. Putin, the issue of gas supply would have been easily resolved if Moldova had maintained its interests in Eurasian integration. “Countries which have an observer status in the union, such as Cuba, Uzbekistan, (by the way, Moldova also expressed interest) are more actively involved in the activities of the EAEU,” the Russian president said.
Moldova was granted an observer status in the EAEU during the presidency of the pro-Russian Igor Dodon (2016-2020) but during the tenure of the pro-Western Maya Sandu, the Russian foreign policy vector weakened. In the fall, Moscow and Chisinau failed to agree on a gas price which was followed by an energy crisis in Moldova. Vladimir Putin points to this issue and tries to demonstrate the superiority of Moldova’s rapprochement with Russia.
The EAEU is a union of pro-Russian countries with the participation of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia. Russia's next targets are Uzbekistan and Moldova which are abstaining from full membership and Moldova's new leaders are even trying to strengthen a more European vector.
Why the Event is Important:  For Russia, the expansion of the EAEU is a tool to increase its influence in the post-Soviet/Eurasian space which Moscow uses primarily against post-Soviet countries. Moldova, despite having a pro-Western government at the helm of the country, is Russia's number one target since the country is actually entirely dependent on Russian gas. That is why the Kremlin is trying to use the dependence on Russian energy resources and return Moldova to the Russian orbit.
Russia Condemns Latvian Vandalism
Main Event:  On December 3, 2021, the Spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, condemned “another act of vandalism” in Latvia.
Event in Details:  According to Ms. Zakharova, unidentified individuals desecrated the Monument to the Liberators in Riga, the capital of Latvia, on December 1. Moscow views the memorial as “a symbol of the victory over the Fascist-Nazi Germany occupiers in Latvia.” According to Moscow, such an event is systemic in modern Latvia which is not unexpected in the face of the official policy of the Latvian government and which aims at falsifying history and glorifying fascism. The Russian Embassy in Latvia sent a note to the Latvian Ministry of Foreign Affairs requesting to find the culprits and repair the damaged monument.
Why the Event is Important:  In Russia, negative statements or actions against symbols of the victory in World War II, especially in post-Soviet and former socialist countries, are seen as an attempt to interpret history in a different way and an expression of hysteria of anti-Russian, pro-Western and nationalist forces. That is why Moscow reacts sharply to such actions which, in Russia’s opinion, offer historical facts that differ from the Russian interpretation.
Latvia – Suspect on Trial for Espionage for Russia
Main Event:  On December 9, 2021, a total of 60 members of the Saeima (Parliament of the Republic of Latvia) supported a request of the Prosecutor General's Office to initiate criminal proceedings against a member of the Saeima, Janis Adamsons. He is suspected of spying for Russia.
Janis Adamsons. Source:  delfi.lv
Event in Details:  On June 10, 2021, the Saeima authorized the Office of the Prosecutor General to arrest Janis Adamsons and search his home. Janis Adamsons was arrested on June 11. A Russian citizen also involved in the same case was arrested on June 16.
Mr. Adamsons graduated from the Kyiv Higher Naval Political School. From 1979 to 1991, he served in the Soviet Border Guard Forces in the Far East of Russia. After the collapse of the Soviet Union, Janis Adamsons served as the Commander of the Latvian Border Guard Service and the Minister of Internal Affairs. At the time of his arrest, he was a member of the Parliamentary Committee for Defense, Internal Affairs and Corruption Prevention. After the arrest, he left the Harmony opposition Social Democratic Party which defends the rights of the Russian-speaking population in Latvia; however, he retained his parliamentary mandate.
Allegations against Janis Adamsons
Janis Adamsons is accused of transmitting information to Russia for the past four years. The Security Service provided evidence of 43 cases of espionage. He used his own computer to pass information. The information covered various issues, including changes in the law, army supplies and budget, results of a visit to the eastern border of Latvia and the position of the Baltic Assembly on the Nord Stream 2 project.
Why the Event is Important:  The post-Soviet countries which the Kremlin considers to be its sphere of influence are a special target of the Russian Special Services. The recent high level of espionage indicates a high degree of political confrontation between Russia and Ukraine and the Baltic states.
Russia Exposes Ukrainian “Spies”
Main Event:  On December 2, 2021, the Russian Federal Security Service (FSB) announced an arrest of three ethnic Ukrainians on charges of spying for Ukraine.
Event in Details:  According to the FSB, two of the detainees, a father and son, were collecting secret information for the Ukrainian Intelligence Services. According to the Russian side, the third detainee admitted that he was spying for the Ukrainian Military Intelligence and plotting a “terrorist act” on Russian territory using explosives.
“Such statements by the FSB should be viewed through the prism of hybrid war when information propaganda and dissemination of false information play an important role,” the Ukrainian side said.
In 2020-2021, the relevant services of Ukraine and Russia arrested a number of people on charges of espionage:
• On June 22, 2020, in Kursk Oblast, the Federal Security Service of the Russian Federation detained Lt. Col. Dmitry Borzenkov, the Head of the Regional Department of the Ministry of Internal Affairs, on charges of treason and working for the Ukrainian Security Service.
• On December 7, 2020, the Moscow City Court found Vasily Vasilenko, a citizen of Ukraine and a former professional football player, guilty of espionage and sentenced him to 12 years in prison. Mr. Vasilenko was arrested in October 2019.
• On April 21, 2021, the Russian Federal Security Service (FSB) detained a person who handed over secret information about the Russian Black Sea Fleet to the Ukrainian Military Intelligence Service.
• On June 24, 2021, a person was detained on charges of espionage for Ukraine in Russia-occupied Crimea.
• On August 23, 2021, the Russian Federal Security Service (FSB) arrested a Ukrainian citizen on charges of espionage in the Russian city of Tula.
Why the Event is Important:  After the 2014 events when Russia annexed Crimea and openly supported separatists in eastern Ukraine, the “spy war” between Russia and Ukraine intensified. There have been frequent reports of “spies” on both sides indicating a high degree of military-political confrontation between Moscow and Kyiv. In recent months, Russia's activation in this direction can be viewed as the sharp military-political confrontation between Russia and Ukraine.
Backup Power Transmission Line was Launched Operation in the Tskhinvali Region
Main Event:  On December 1, 2021, the Russian Foreign Ministry assessed the launch of a backup power transmission line in the Tskhinvali region.
Event in Details:  On November 26, the backup power transmission line was put into operation in the Tskhinvali region. The ceremony was attended by Anatoly Bibilov, the de facto leader of the Tskhinvali region; Rashid Nurgaliyev, the Deputy Secretary of the Russian Security Council; Igor Maslov, the Head of the Directorate for Interregional and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, and other members of a Russian delegation. Rashid Nurgaliyev and Igor Maslov supervise the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region.
According to the Russian Foreign Ministry, the launch of the new energy artery connecting the Tskhinvali region with Russia is strategically important for the region. The commissioning of the line will ensure uninterrupted supply of electricity to the occupied region, especially in winter. Russia is the only supplier of electricity to the Tskhinvali region. The existing power transmission line was running in difficult terrain and was often damaged, leaving the Tskhinvali region without electricity for several days.
Backup Power Transmission Line
The length of the 110 kV single-circuit line is 4.5 km. The cost of the project amounted to RUB 1.7 billion. All financial expenses were reimbursed by the Russian Federation. In particular, the project had two sources of funding - the state budget of the Russian Federation and the investment program promoting the socio-economic development of the Tskhinvali region which is also funded by Russia.
Why the Event is Important:  The construction of the backup transmission line connecting the Tskhinvali region and Russia will further increase the region’s reliance on Russia. In return, the reliability of the power system in the occupied region will be improved.