რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 113, 20 - 26 დეკემბერი, 2021
სხვადასხვა წყაროს მიერ გრძელდება ინფორმაციის გავრცელება უკრაინის სიახლოვეს რუსული სამხედრო ტექნიკის მიმდინარე თავმოყრის შესახებ. რუსეთის განცხადებები ხსენებული არეალიდან 10 000 სამხედროს გაყვანის თაობაზე უკავშირდება სამხრეთის სამხედრო ოლქის წვრთნების დასრულებას და არ ეხება უკრაინის გარშემო განლაგებულ ფართომასშტაბიან კონტიგენტს, რომლის გაზრდაც გრძელდება. გარდა ამისა, Reuters-ის ცნობით, რუსეთმა დამატებით დაიწყო დაქირავებული მებრძოლების გადასროლა დონბასის ოკუპირებულ ნაწილში. ერთ-ერთი დაქირავებული მებრძოლის განცხადებით, „ისინი აგროვებენ ყველას, ვისაც საბრძოლო გამოცდილება აქვს.“
ომი უკრაინაში - 20-26 დეკემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 4 უკრაინელი სამხედრო დაიჭრა.
ომი სირიაში - 25-26 დეკემბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთი სუბსაჰარულ აფრიკაში - დასავლეთის ქვეყნების ჯგუფის განცხადებით, დაქირავებული რუსი მებრძოლები გაგზავნეს მალიში. სავარაუდოდ აღნიშნულ შემთხვევას უკავშირდება რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს 223-ე საჰაერო დანაყოფის (ჩკალოვსკის საჰაერო ბაზა, მოსკოვის ოლქი) კუთვნილი Tu-154 ტიპის თვითმფრინავის ფრენა, სირიისა და ლიბიის გავლით მალისკენ, რომლის შესახებაც ინფორმაცია 20 დეკემბერს გავრცელდა.
ხსენებული ფრენა მოსკოვიდან ბამაკოსკენ (მალი)
ცენტრალური სამხედრო ოლქის სარდლის განცხადებით, Pantsir-S ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემებით აღჭურვილი, ახალი საჰაერო თავდაცვის პოლკი ჩამოყალიბდება 2022 წელს ხაკასეთის რესპუბლიკაში.
1-ელი საჰაერო თავდაცვისა და სარაკეტო თავდაცვის არმიის (შტაბ-ბინა ბალაშიხაში, მოსკოვის ოლქი) მე-4 საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა დოლგოპრუდნიში, მოსკოვის ოლქი) 210-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკს (დუბროვკი, მოსკოვის ოლქი) S-400 ტიპის მიწა-ჰაერი კლასის სარაკეტო სისტემების პარტია გადაეცა, იმ სისტემების ჩასანაცვლებლად, რომელიც პოლკის შეიარაღებაზე ირიცხებოდა და ცოტა ხნის წინ დატოვებულ იქნა რუსეთის საჰაერო თავდაცვის ბაზაზე გროდნოში (ბელარუსი).
„იასენ-მ“ კლასის (პროექტი 885M) ატომური წყალქვეშა ნავი „ნოვოსიბირსკი“ და „ბორეი-ა“ კლასის (პროექტი 955A) ატომური სარაკეტო წყალქვეშა ნავი „კნიაზ ოლეგიშეუერთდა რუსეთის საზღვაო ძალებს. გეგმის თანახმად, ისინი დაექვემდებარება წყნარი ოკეანის ფლოტს.
36-ე არმიის (შტაბ-ბინა ულან-უდეში, ბურიატეთი) 37-ე მექანიზებული ბრიგადის (კიახტა, ბურიატეთი) ორ საჰაერო თავდაცვის ბატალიონს 9K333 Verba ტიპის ხელით გადასატანი საზენიტო სარაკეტო კომპლექსები (მანპადი) გადაეცა.
29-ე არმია (შტაბ-ბინა ჩიტაში, იმიერბაიკალეთის მხარე) გადაიარაღდა Pecheneg-ის ტიპის ტყვიამფრქვევით. 29-ე არმიის 36-ე მექანიზებული ბრიგადამ (ბორზია, იმიერბაიკალეთის მხარე) დაასრულა გადაიარაღება AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანებით.
Pecheneg
რუსეთის სადესანტო-მოიერიშე ძალებმა სწავლება ჩაატარეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა). ასევე გაიმართა სწავლება, რომელიც მოიცავდა კრასნოდარის მხარეში (მე-3 გამანადგურებელთა პოლკი, კრიმსკის საჰაერო ბაზა) განლაგებული რუსული Su-27SM3 და Su-30M2 ტიპის გამანადგურებლების ყირიმში გადასროლას.
ინდონეზიამ უარი თქვა გეგმებზე, რომლის მიხედვითაც 11 ერთეული რუსული Su-35 ტიპის გამანადგურებელი უნდა შეეძინა.
რუსეთმა სერბეთს მიაწოდა Kornet-ის ტიპის ხელით გადასატანი ტანკსაწინააღმდეგო მართვადი რაკეტების პარტია.

Reports continued to emerge in various sources concerning ongoing arrivals of Russian military equipment to areas near Ukraine. Russian statements regarding removal of 10,000 troops from such areas referred to the conclusion of the Southern Military District’s latest drills and did not touch upon the bulk of the Russian military assets that continued to grow near Ukraine. In addition, Reuters reported that Russia had begun deploying additional mercenaries to the part of Donbas under the Russian occupation. One of the recruited mercenaries commented: “There is a full house. They are gathering everybody with combat experience.”
War in Ukraine – Four Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 20-26 December 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 25-26 December 2021.
Russia in sub-Saharan Africa – A group of Western countries stated that Russian mercenaries had been sent to Mali. Possibly connected to this process was a flight of a Tu-154 airliner belonging to the Russian Defense Ministry’s 223rd Air Detachment (Chkalovskiy air base, Moscow Oblast) through Syria and Libya to Mali that was reported on 20 December 2021.
The reported flight from Moscow to Bamako, Mali
Commander of the Central Military District stated that a new air defense regiment armed with Pantsir-S air defense systems would be established in 2022 in the Republic of Khakassia.
The 210th Anti-Aircraft Missile Regiment (Dubrovki, Moscow Oblast) of the 4th Air Defense Division (HQ in Dolgoprudny, Moscow Oblast), the 1st Air Defense and Missile Defense Army (HQ in Balashikha, Moscow Oblast) received a batch of S-400 surface-to-air missile systems to replace the ones that the regiment had recently left at the new Russian air defense base in Grodno, Belarus.
Project 885M Yasen-M class nuclear-powered submarine Novosibirsk and Project 955A Borei-A class nuclear-powered ballistic missile submarine Knyaz Oleg joined the Russian navy,  set to join the Pacific Fleet.
Two air defense battalions of the 36th Army’s (HQ in Ulan-Ude, Republic of Buryatia) 37th Mechanized Brigade (Kyakhta, Republic of Buryatia) received 9K333 Verba man-portable air-defense systems.
The 29th Army (HQ in Chita, Zabaykalsky Krai) has been rearmed with Pecheneg machine guns. The 29th Army’s 36th Mechanized Brigade (Borzya, Zabaykalsky Krai) completed its rearmament with AK-12 assault rifles.
Pecheneg
Russian air assault troops held an exercise in occupied Crimea, Ukraine. Another exercise involved deployment to Crimea of Russian Su-27SM3 and Su-30M2 fighters based in Krasnodar Krai (3rd Fighter Regiment, Krymsk air base).