რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 114, 27 დეკემბერი - 2 იანვარი 2022
რუსეთი ინარჩუნებს უკრაინის საზღვართან და ოკუპირებულ ყირიმში მობილიზებულ სამხედრო ძალებსა და ტექნიკას. შეგიძლიათ იხილოთ დამატებითი ძალებისა და აღჭურვილობის თავმოყრის პროცესი, ასევე უკრაინის საზღვართან მუდმივად ბაზირებული რუსული სამანევრო დანაყოფების დისლოკაციის ადგილები ინტერაქტიულ რუკაზე.
სტატიკური სურათი ინტერაქტიული რუკიდან, რომელზეც ასახულია უკრაინის სიახლოვესა და ყირიმში თავმოყრილი რუსული ძალები
29 დეკემბრის ვლადიმერ პუტინის განცხადებით, მან ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოსთან მიაღწია შეთანხმებას 2022 წლის თებერვალსა ან მარტში ერთობლივი სამხედრო სწავლების ჩატარების შესახებ. აღნიშნული პროცესი შესაძლოა მნიშვნელოვანი იყოს რუსული სამხედრო ძალებისა და ტექნიკის უკრაინის სიახლოვეს მიმდინარე თავმოყრის კონტექსტში.
ომი უკრაინაში - 2021 წლის 27 დეკემბრის-2022 წლის 2 იანვრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 2021 წლის 27 და 30 დეკემბერსა და 2022 წლის 1-2 იანვარს, საჰაერო იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
29 დეკემბერს რუსეთისა და ბელარუსის გამანადგურებლებმა ბელარუსის საზღვარზე ერთობლივი პატრულირება განახორციელეს.
წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანმა, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერმა „ვარიაგმა“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ადმირალ ტრიბუცმა“, დატოვეს ვლადივოსტოკი 2021 წლის 29 დეკემბერს შორეული ექსპედიციისთვის. ორი საბრძოლო გემის დანიშნულების ადგილებს შორის სეიშელის კუნძულებიცაა.
29 დეკემბერს, რუსეთის სამხედრო ძალებმა ოფიციალურად დაადასტურა 56-ე სადესანტო-მოიერიშე პოლკის  (ფეოდოსია, რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ჩამოყალიბება. პოლკი შეიქმნა 56-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადის ბაზაზე და გადასროლილ იქნა ვოლგოგრადის ოლქის ქალაქ კამიშინიდან ყირიმში. პოლკი დაექვემდებარა მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიას (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარე).

Russia maintains large concentration of military forces and equipment assembled at various points on the Russian territory near Ukraine and in occupied Crimea. See gathering points of additional Russian forces and equipment as well as locations of permanent Russian maneuver units in these areas on an interactive map.
A static shot from the interactive map showing Russian forces gathered near Ukraine and in Crimea
On 29 December 2021, Vladimir Putin announced that he had made an agreement with the president of Belarus, Alexander Lukashenko, to hold a joint military exercise in February or March of 2022. This development could be significant in the context of the ongoing accumulation of Russian military forces and equipment near Ukraine.
War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and three were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 27 December 2021-2 January 2022.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 27 and 30 December 2021, and on 1-2 January 2022.
Fighters from Russia and Belarus conducted a joint patrol of the Belarusian borders on 29 December.
The Pacific Fleet’s flagship Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs left Vladivostok on 29 December 2021 for a long-range voyage. Among destinations of the two warships are the Seychelles.
On 29 December 2021, the Russian military reported official establishment of the 56th Air Assault Regiment (Feodosia, Russian-occupied Crimea, Ukraine). The regiment had been created on the basis of the 56th Air Assault Brigade and transferred to Crimea from Kamyshin in Volgograd Oblast. The regiment was included into the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk, Krasnodar Krai).