პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 46
• რუსეთში 2021 წლის ძირითადი საგარეო-პოლიტიკური აქტივობები, მათ შორის პოსტსაბჭოთა სივრცეში, შეაჯამეს.
• სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ლიდერების არაფორმალური შეხვედრა გაიმართა.
• რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ანდრეი რუდენკომ დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის დაარსების 30 წლის იუბილესთან დაკავშირებით საინფორმაციო სააგენტო „Sputnik“-თან ისაუბრა.
• რუსეთის პრეზიდენტი უკრაინის სახელმწიფოებრიობას კიდევ ერთხელ აყენებს ეჭვქვეშ.
• მოლდოვაში რუსეთის ელჩი დნესტრისპირეთის არალეგიტიმური პრეზიდენტის ინაუგურაციას დაესწრო.
• ყაზახეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა აზერბაიჯანი ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში დამკვირვებლად მიიწვია.
• რუსეთის სახელმწიფო დუმამ რუსეთ-ტაჯიკეთის ერთობლივი ანტისაჰაერო სისტემის შექმნას დაუჭირა მხარი.
• 2021 წელს რუსეთმა თურქმენეთისგან გაზის იმპორტი გააორმაგა.
• რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრებს უმასპინძლა.
რუსეთში 2021 წლის ძირითადი საგარეო-პოლიტიკური აქტივობები შეაჯამეს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 28 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 2021 წლის ძირითადი საგარეო-პოლიტიკური აქტივობები შეაჯამა, მათ შორის - პოსტსაბჭოთა სივრცეში:
• აშშ-სა და ნატოს დეკემბერში გადაეცა შეთანხმების პროექტი, რომელიც დასავლეთის მიმართულებით სამართლებრივად სავალდებულო უსაფრთხოების გარანტიების ფორმირების მიზნით გამორიცხავს აღმოსავლეთის მიმართულებით ნატოს შემდგომ გაფართოებას და რუსეთის საზღვრების სიახლოვეს თავდასხმითი შეიარაღების სისტემების განთავსებას.
• კიევის მიერ დაწესებული ბლოკადის პირობებში დონბასელების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შემსუბუქებას ემსახურება რუსეთის პრეზიდენტის მიერ ნოემბერში ხელმოწერილი ბრძანება დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ცალკეული რაიონების მოსახლეობის ჰუმანიტარული დახმარების გაწევის შესახებ.
• რუსეთი ენერგიულად უწყობდა ხელს ბაქოსა და ერევანს შორის ურთიერთობის ნორმალიზებას. 10 დეკემბერს მოსკოვში საკონსულტაციო რეგიონული პლატფორმა „3+3“-ის პირველი შეხვედრა ჩატარდა, ჯერჯერობით საქართველოს მონაწილეობის გარეშე.
• რუსეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტად რჩებოდა დიდი ევრაზიის სივრცეში ინტეგრაციული პროექტებისა და თანამშრომლობის განვითარება.
• 4 ნოემბერს რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოს უმაღლესი სახელმწიფო საბჭოს სხდომაზე ხელი მოეწერა დეკრეტს „2021-2023 წლებში სამოკავშირეო სახელმწიფოს შექმნის შეთანხმების დებულებების განხორციელების ძირითადი მიმართულებების შესახებ“. დეკრეტი 28 ინტეგრაციულ პროგრამას მოიცავს. ასევე ხელი მოეწერა სამოკავშირეო სახელმწიფოს სამხედრო დოქტრინას და მიგრაციული პოლიტიკის კონცეფციას.
• დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ფარგლებში ხელი მოეწერა შვიდ სამთავრობათაშორისო შეთანხმებას.
• კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში მოკავშირეებთან ერთად კუხოს სამხრეთ საზღვრების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით შეთანხმდა პრიორიტეტული ერთობლივი ღონისძიებების  ნუსხა.
სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ლიდერების არაფორმალური შეხვედრა გაიმართა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 28 დეკემბერს სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ლიდერების ტრადიციული არაფორმალური შეხვედრა გაიმართა.
დსთ-ის ლიდერების არაფორმალური შეხვედრა. kremlin.ru
მოვლენა დეტალურად: არაფორმალურ შეხვედრაში ყველა წევრი ქვეყნის ლიდერი მონაწილეობდა, მოლდოვის პრეზიდენტის მაია სანდუს გარდა, რომელიც პროდასავლური პოლიტიკოსია და ევროპული საგარეო-პოლიტიკური კურსი აქვს. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ ყაზახეთის პირველი პრეზიდენტი ნურსულთან ნაზარბაევი და თურქმენეთის პრეზიდენტი. თურქმენეთი დსთ-ის ასოცირებული წევრია.
შეხვედრაში არ მონაწილეობდნენ საქართველო, რომელმაც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ დატოვა დსთ და უკრაინა, რომელიც ორგანიზაციის დამფუძნებელი ქვეყანაა, თუმცა ფორმალურად ორგანიზაციის წევრი არასოდეს ყოფილა.
შეხვედრის მონაწილეებმა 2021 წელი შეაჯამეს და მომავალ თანამშრომლობაზე ისაუბრეს. შეხვედრის ფარგლებში საგანგებოდ იყო მიწვეული რუსეთის მთავარი სანიტარული ექიმი ანა პოპოვა, რომელმაც ეპიდვითარებაზე  და მედიცინის სფეროში თანამშრომლობაზე ისაუბრა.
სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის ლიდერების წინასაახალწლო არაფორმალური შეხვედრები პანდემიამდე იმართებოდა და ერთგვარ ტრადიციად ჩამოყალიბდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დსთ ბოლო წლებში უფრო მეტად იქცა ფორმალურ ორგანიზაციად, რომელიც წევრი ქვეყნების ლიდერებს შორის კიდევ ერთი შეხვედრისა და ერთობლივი სურათის გადაღების შესაძლებლობაა. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი სულ უფრო მეტ ინტერესს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის განვითარებისადმი იჩენს, დსთ მაინც რჩება რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტად.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნების კურატორის ანდრეი რუდენკოს ინტერვიუ
მთავარი მოვლენა: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ანდრეი რუდენკომ დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის დაარსების 30 წლის იუბილესთან დაკავშირებით რუსეთის პროპაგანდისტულ საინფორმაციო სააგენტო „Sputnik“-თან ინტერვიუში ისაუბრა.
მოვლენა დეტალურად: ანდრეი რუდენკო რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში პოსტსაბჭოთა ქვეყნების, მათ შორის, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონი სეპარატისტული რეგიონების, კურატორია. რუდენკოს ძირითადი გზავნილებია:
• ნებისმიერი მნიშვნელოვანი მოვლენა და პროცესი, რომელიც პოსტსაბჭოთა სივრცეში ხდება, სხვადასხვა დოზით ეხება რუსეთის ინტერესებსაც, რადგან საუბარია ჩვენს უახლოეს მეზობლებზე. ჩვენ პირველხარისხოვან მნიშვნელობას ვანიჭებთ რეგიონში სტაბილურობის უზრუნველყოფასა და მდგრად განვითარებას. სამწუხაროდ, ამგვარი ვითარება ყველას არ აწყობს. ზოგიერთი ქვეყნის ქმედება მიმართულია დსთ-ის სივრცეში დეზინტეგრაციული პროცესების გაღვივებაზე, რუსეთსა და მის ტრადიციულ მოკავშირეებს შორის კავშირების შესუსტების მიზნით.
• ბოლო წლების განმავლობაში თვალს ვადევნებთ დასავლეთის უწყვეტ მცდელობებს ჩაერიოს დსთ-ის წევრი ქვეყნების შიდა საქმეებში.
• რეგიონული საკონსულტაციო ფორმატი „3+3“  შეიქმნა და უკვე ფუნქციონირებს, როგორც პრაგმატული, არაპოლიტიზებული ფორმატი, რომელიც მიმართულია სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისა და მისი მეზობლების დაახლოებისკენ (პირველი შეხვედრა მოსკოვში 10 დეკემბერს ჩატარდა, რომელშიც არ მონაწილეობდა საქართველო). ვწუხვართ, რომ პლატფორმის საქმიანობაში მონაწილეობისგან აშკარა სარგებლის მიღების მიუხედავად, თბილისმა პირველ შეხვედრაზე თავისი წარმომადგენელი არ გამოუშვა. ამავე დროს ყველა მონაწილემ გამოთქვა დაინტერესება საქართველოს მონაწილეობის მიმართ და შევთანხმდით, რომ „კარები“ ამ ქვეყნისთვის ღია რჩება.
• მოლდოვაში საარჩევნო პროცესების დასრულების შემდეგ მოლდოვასთან პოლიტიკური დიალოგი ნელ-ნელა კვლავ აღდგა. ორმხრივი ურთიერთობები რეგულარულ და მყარ ხასიათს იძენს. მივესალმებით მოლდოვის ხელისუფლების განწყობას რუსეთთან კონსტრუქციული და პრაგმატული თანამშრომლობის განვითარების კუთხით. დნესტრისპირეთის ტერიტორიაზე სამშვიდობო ოპერაციის მანდატს ჯერ არ ამოუწურავს თავი და დაკავშირებულია კონფლიქტის დარეგულირების პოლიტიკურ გადაწყვეტილებასთან.
პუტინი უკრაინის სახელმწიფოებრიობას კიდევ ერთხელ აყენებს ეჭვქვეშ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 23 დეკემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ყოველწლიური პრეს-კონფერენცია გამართა, სადაც უკრაინის სახელმწიფოებრიობის საკითხი კიდევ ერთხელ დააყენა ეჭვქვეშ.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის პრეზიდენტის დიდი პრეს-კონფერენცია არაერთ საკითხს ეხებოდა, მათ შორის, დიდი დრო დაუთმო უკრაინას. პუტინმა ჟურნალისტებს შეახსენა, თუ როგორ შეიქმნა უკრაინა: „ვინ შექმნა უკრაინა? - ლენინმა, როდესაც შექმნა საბჭოთა კავშირი: 1922 წლის სამოკავშირეო შეთანხმება და 1924 წლის კონსტიტუცია. მართალია, ეს მისი სიკვდილის შემდეგ იყო, მაგრამ მისი პრინციპების შესაბამისად მოხდა“.
2021 წელი უკრაინის სახელმწიფოებრიობაზე შეტევის თვალსაზრისით გამორჩეული იყო. 12 ივლისს პუტინმა კრემლის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა სტატია: „რუსებისა და უკრაინელების ისტორიული ერთობის შესახებ“. სტატიაში რამდენიმე საინტერესო ფრაზა იყო: „სინამდვილეში, რუსები და უკრაინელები ერთი და იგივე ხალხია, უახლოეს ისტორიულ პერიოდში ხელოვნურად დანაწევრებული“; „იყვნენ ველიკოროსები, ბელოროსები და მალოროსები. შემდეგში, საგარეო ფაქტორების ზემოქმედების შედეგად, რაშიც შემდეგ ბოლშევიკებმაც შეიტანეს თავისი წვლილი, დაიწყო ერთიანი რუსი ხალხის დანაწევრება“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის დღევანდელი მმართველი ელიტა უკრაინის სახელმწიფოს არსებობის ლეგიტიმურობას ეჭვის ქვეშ აყენებს და უკრაინის შექმნის ბრალდებებს ბოლშევიკებს უყენებს, რომლებმაც, მათი აზრით, ხელოვნურად შექმნეს უკრაინის სახელმწიფო. უკრაინის ისტორიის პუტინისეული ინტერპრეტაციები უკრაინის წინააღმდეგ წარმოებული ჰიბრიდული ომის ნაწილია.
რუსეთის ელჩი დნესტრისპირეთის არალეგიტიმური პრეზიდენტის ინაუგურაციას დაესწრო - მოლდოვა უკმაყოფილოა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 17 დეკემბერს მოლდოვაში რუსეთის ელჩი ოლეგ ვასნეცოვი დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკის „პრეზიდენტის“ ვადიმ კრასნასელკის ინაუგურაციას დაესწრო.
მოვლენა დეტალურად: 12 დეკემბერს სეპარატისტულ რესპუბლიკაში საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, სადაც გამარჯვება კვლავ ვადიმ კრასნასელკიმ მოიპოვა. მის ინაუგურაციას მოლდოვაში რუსეთის ელჩიც დაესწრო. დნესტრისპირეთში ვიზიტისთვის ელჩი მოლდოვის ხელისუფლებამ გააკრიტიკა. მოლდოვის საგარეო უწყების 18 დეკემბრის განცხადებით, „დნესტრისპირეთის რეგიონში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნები არალეგიტიმურია და ქვეყნის კონსტიტუციას ეწინააღმდეგება“. ელჩის ვიზიტი სამინისტრომ „არამეგობრულ ქმედებად“ შეაფასა.
არჩევნებზე დასაკვირვებლად რუსეთის წარმომადგენლები (პოლიტოლოგი ნატალია ნაროჩნიცკაია, რუსეთის საზოგადოებრივი პალატის წევრი ვლადიმირ ჟურავლიოვი და სხვ.) აპირებდნენ ჩასვლას, თუმცა მათ რეგიონში შესვლაზე უარი უთხრეს. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის მარია ზახაროვას განცხადებით, ასეთი ქმედებები რუსეთის მხრიდან რეაქციის გარეშე არ დარჩება.
დნესტრისპირეთი სეპარატისტული რესპუბლიკაა, სადაც 1992 წლის შემდეგ მოლდოვის ხელისუფლების იურისდიქცია არ ვრცელდება. რეგიონში რუსი სამხედროები არიან განთავსებული, რომლის საერთაშორისო სამშვიდობო ძალებით ჩანაცვლებას ითხოვს მოლდოვის პროდასავლური ხელისუფლება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკის მთავარი მხარდამჭერი რუსეთია. არალეგიტიმური პრეზიდენტის ინაუგურაციაზე ელჩის ვიზიტი მოსკოვის მხრიდან სეპარატისტების მხარდაჭერის დემონსტრირებაა იმ ფონზე, როდესაც მოლდოვის ხელისუფლება რეგიონიდან რუსი სამხედროების გაყვანას ითხოვს.
ყაზახეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა აზერბაიჯანი ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში მიიწვია
მთავარი მოვლენა: ყაზახეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა ნურსულთან ნაზარბაევმა, რომელიც ევრაზიის უმაღლესი ეკონომიკური საბჭოს საპატიო თავმჯდომარეა, ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში აზერბაიჯანის დამკვირვებლის სტატუსით მოწვევის იდეა წამოაყენა.
მოვლენა დეტალურად: 10 დეკემბერს საბჭოს სხდომა ონლაიფორმატში გაიმართა. ნაზარბაევმა, რომელიც ევრაზიული ინტეგრაციის ერთ-ერთ იდეოლოგად მიიჩნევა, წარმატებულ მაგალითად უზბეკეთი მოიყვანა, რომელმაც ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში დამკვირვებლის სტატუსი მიიღო და, მისი აზრით, ამისგან სარგებელი ნახა.
აღნიშნულ საკითხზე კომენტარი გააკეთა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ. მისი შეფასებით, აზერბაიჯანსა და ორგანიზაციას შორის დიალოგის ნებისმიერ ფორმატში განვითარება ხელს შეუწყობდა ორმხრივი ვაჭრობის გააქტიურებას, რეგიონში სატრანსპორტო არტერიის გახსნას, მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებას.
ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი პრორუსული ქვეყნების გაერთიანებაა რუსეთის, ბელარუსის, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და სომხეთის მონაწილეობით.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან დამკვირვებლის სტატუსი აქვთ მოლდოვას (სტატუსი მოლდოვამ პრორუსი პრეზიდენტის იგორ დოდონის დროს მიიღო) და უზბეკეთს. აზერბაიჯანისთვის დამკვირვებლის სტატუსის მისანიჭებლად ყველა წევრი-ქვეყნის თანხმობაა საჭირო, მათ შორის - სომხეთის.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ნაზარბაევის იდეა რუსეთის ინტერესებს ემთხვევა, რადგან რუსეთი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის სახით ევროკავშირთან თანამშრომლობის ალტერნატიულ ეკონომიკურ მოდელს სთავაზობს. ნაზარბაევისგან აზერბაიჯანის მიწვევა კრემლის პოლიტიკის ნაწილად შეიძლება მივიჩნიოთ, მოსკოვის მხრიდან კი ეს ერთგვარი მინიშნებაა, რომ ორგანიზაციასა და აზერბაიჯანს შორის თანამშრომლობის სხვა ეტაპზე გადასვლას მოსკოვში მიესალმებიან.
რუსმა დეპუტატებმა რუსეთ-ტაჯიკეთის ერთობლივ ანტისაჰაერო სისტემის შექმნას დაუჭირეს მხარი
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 16 დეკემბერს რუსეთის სახელმწიფო დუმამ პრეზიდენტის მიერ გაგზავნილი შეთანხმების - რუსეთისა და ტაჯიკეთის ატნისაჰაერო თავდაცვითი გაერთიანებული რეგიონული სისტემის შექმნის შესახებ - რატიფიკაცია მოახდინა. 30 დეკემბერს შეთანხმების რატიფიკაციის კანონს რუსეთის პრეზიდენტმაც მოაწერა ხელი.
მოვლენა დეტალურად: შეთანხმებას ქვეყნის თავდაცვის მინისტრებმა მიმდინარე წლის 27 აპრილს დუშანბეში მოაწერეს ხელი, ნოემბერში შეთანხმება რუსეთის მთავრობამაც მოიწონა.
შეთანხმების მიხედვით, ერთობლივი რეგიონული სისტემა დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) გაერთიანებული ანტისაჰაერო თავდაცვითი სისტემის ნაწილია. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ უზრუნველყონ, ერთი მხრივ, ერთობლივი ძალისხმევით საკუთარი ტერიტორიის დაცვა საჰაერო დარტყმებისგან და, მეორე მხრივ, დსთ-ის საჰაერო სივრცის უსაფრთხოება სამხრეთის სტრატეგიული მიმართულებით. შეთანხმება ხუთწლიანია, მისი ავტომატური გაგრძელების შესაძლებლობით. რამდენადაც ტაჯიკეთის სამხედრო ძალები სუსტია, შეთანხმებით გათვალისწინებული პირობების შესრულება, ძირითადად, რუსი სამხედროების, მათ შორის, ტაჯიკეთში რუსეთის 201-ე სამხედრო ბაზაზე განლაგებული საზენიტო-სარაკეტო სისტემების პასუხისმგებლობა იქნება. მსგავსი ანტისაჰაერო რეგიონული სისტემები რუსეთს უკვე შექმნილი აქვს ბელარუსთან და ყაზახეთთან.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ტაჯიკეთი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ერთ-ერთი ყველაზე სუსტი სახელმწიფოა, რომელსაც საკუთარი უსაფრთხოების დაცვა სათანადოდ არ შეუძლია. ბოლო პერიოდში რუსეთთან სამხედრო სფეროში თანამშრომლობის გააქტიურება ავღანეთში თალიბანის ხელისუფლებაში მოსვლას უკავშირდება. ტაჯიკეთში შიშობენ, რომ ავღანურმა საფრთხემ შესაძლოა მათ ტერიტორიაზეც შეაღწიოს, რუსეთთან თანამშრომლობა კი ამის კარგი პრევენცია იქნება.
რუსეთმა თურქმენეთისგან გაზის იმპორტი გააორმაგა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 24 დეკემბერს თურქმენეთში რუსეთის ელჩის ალექსანდრ ბლოხინის განცხადებით, 2021 წელს რუსეთმა თურქმენეთიდან გაზის იმპორტი გააორმაგა.
მოვლენა დეტალურად: ელჩის თქმით, რუსეთმა 2021 წლის განმავლობაში 10 მლრდ კუბური მეტრი გაზი მიიღო, რაც 2020 წელში იმპორტირებულზე ორჯერ მეტია. მსგავსი მასშტაბის იმპორტი 2016 წლამდე ფიქსირდებოდა, როდესაც რუსეთმა გაზის ფასის გამო წარმოქმნილი დავის გამო თურქმენეთიდან იმპორტი შეწყვიტა. იმპორტი, ხუთწლიანი ხელშეკრულების ფარგლებში, 2019 წელს განახლდა.
თურქმენეთი გაზით მდიდარი ქვეყანაა, რომელიც საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ შეზღუდულ საექსპორტო ინფრასტრუქტურას ფლობდა. გაზის ექსპორტი მხოლოდ რუსეთის ტერიტორიის გავლით იყო შესაძლებელი, რითაც მოსკოვი სარგებლობდა და თურქმენულ გაზს იაფად ყიდულობდა, შემდეგ კი ევროპაში ძვირად ყიდდა. 2016 წელს რუსეთს მიერ იმპორტის შეწყვეტამ თურქმენული ეკონომიკა დააზარალა.
თურქმენეთმა პოსტსაბჭოთა პერიოდში ნელ-ნელა უზრუნველყო ალტერნატიული მარშრუტები ირანისა და ჩინეთის მიმართულებით. თუ ირანი არ არის საიმედო პარტნიორი და კარგი გადამხდელი, ჩინეთი ყოველწლიურად 40 მლრდ კუბური მეტრის გაზს ყიდულობს. პროექტის სახით არსებობს თურქმენეთ-ავღანეთ-პაკისტან-ინდოეთის მილსადენიც (TAPI), რომლის თურქმენული მონაკვეთიც უკვე აშენებულია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი თურქმენეთისთვის: თურქმენეთი აღარ არის მხოლოდ რუსეთის მარშრუტზე დამოკიდებული, თუმცა რუსეთის გავლით გაზის დამატებითი მოცულობის ექსპორტი დამატებითი შემოსავლის წყაროა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის:  რუსეთისთვის თურქმენული გაზის იმპორტი შედარებით იაფია, რაც მას ევროპის ქვეყნების წინაშე ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაშიც დაეხმარება.
სერგეი ლავროვმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრებს უპასუხა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 20 დეკემბერს ქალაქ სოჭში რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრებს - დიმიტრი მედოევსა და ინალ არძინბას შეხვდა.
მოვლენა დეტალურად: მხარეებმა თანამშრომლობის მთავარ ასპექტებზე, საგარეო-პოლიტიკურ მიმართულებებსა და რეგიონულ უსაფრთხოებაზე ისაუბრეს. ერთობლივ შეხვედრას უსწრებდა ლავროვის პირადი შეხვედრები ჯერ მედოევთან, შემდეგ კი - არძინბასთან. არძინბასთვის „საგარეო საქმეთა მინისტრის“ რანგში ეს პირველი შეხვედრა იყო ლავროვთან.
რუსეთსა და საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებს შორის საგარეო პოლიტიკის კოორდინაცია 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ მიმდინარეობს. სეპარატისტული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროების წარმომადგენლები პერიოდულად ხვდებიან რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ამგვარი შეხვედრები რუსეთსა და საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებს შორის საქმიანობის კოორდინაციას ისახავს მიზნად და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერებისთვის შესაძლებლობაა რუსეთთან ურთიერთობაში არსებული პრობლემური საკითხების შესახებ პირადად ლავროვისგან მოისმინონ.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, publication 46
• Russia sums up the main activities of its foreign policy in 2021, including in the direction of the post-Soviet space.
• An informal meeting between leaders of CIS member states was held in St. Petersburg.
• In an interview with the Sputnik news agency, the Russian Deputy Foreign Minister, Andrey Rudenko, spoke about the 30th anniversary of the Commonwealth of Independent States (CIS).
• The Russian president once again questions the statehood of Ukraine.
• Russia's ambassador to Moldova attends the inauguration of the illegitimate president of Transnistria.
• The former president of Kazakhstan invites Azerbaijan to join the Eurasian Economic Union (EAEU) as an observer.
• The Russian State Duma supports the development of a joint Russian-Tajik air defense system.
• Russia doubled its gas imports from Turkmenistan in 2021.
• The Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, hosts the de facto foreign ministers of Abkhazia and the Tskhinvali region.
Russia Sums up the Main Activities of Its Foreign Policy in 2021
Main Event:  On December 28, 2021, the Russian Ministry of Foreign Affairs summarized the activities of its main foreign policy in 2021, including in the direction of the post-Soviet space.
• In December, Moscow drafted an agreement with NATO and the US on measures to ensure the security of Russia. The agreement precludes NATO’s further enlargement to the east and the deployment of combat forces or weapons near Russia's borders.
• In November, the Russian president signed a decree on the provision of humanitarian assistance to the population of certain districts of the Donetsk and Luhansk regions against the backdrop of the blockade imposed by Kyiv. The decree is aimed at alleviating the socio-economic situation of the people of Donbass.
• Russia vigorously contributed to the normalization of relations between Baku and Yerevan. On December 10, the first meeting of the 3+3 regional consulting platform was held in Moscow. Georgia refrained from participating in the meeting.
• The promotion of integration projects and cooperation in Greater Eurasia remained the priority of Russia's foreign policy.
• On November 4 at a meeting of the Supreme State Council of the Union State of Russia and Belarus, a decree was signed which sets forth the Guidelines for Implementing the Provisions of the Treaty on the Establishment the Union State in 2021-2023. The decree includes 28 integration programs. A military doctrine and migration policy concept of the Union State were also signed.
• A total of seven intergovernmental agreements were signed within the Commonwealth of Independent States (CIS).
• Members of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) set a list of priority measures to ensure the security of southern CSTO borders.
Informal Meeting of Leaders of CIS Member States Was Held in St. Petersburg
Main Event:  On December 28, 2021, a traditional informal meeting of leaders of CIS member states was held in St. Petersburg.
Informal Meeting of the Leaders of the CIS Member States. kremlin.ru
Event in Details:  The informal meeting was attended by all leaders of the member states, except for the Moldovan President, Maia Sandu, who is a pro-Western politician with a European foreign policy course. The meeting was also attended by the first President of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev, and the president of Turkmenistan. Turkmenistan is an associate member of the CIS.
The meeting was not attended by Georgia which withdrew from the CIS after the August 2008 war.  Ukraine also did not attend. Ukraine is a founding member of the organization; however, it formally never joined.
The participants of the meeting summed up 2021 and talked about future cooperation. Anna Popova, the Chief Sanitary Doctor of Russia, was specially invited to the meeting. She briefed participants about the epidemiological situation and cooperation in the field of medicine.
Informal meetings of CIS leaders in St. Petersburg ahead of the New Year have been held before the pandemic and became a kind of tradition.
Why the Event is Important:  In recent years, the CIS has become an increasingly formal organization – an opportunity for leaders of member states to hold another meeting and take a common photo. Although, Russia is showing increasing interest in developing the Eurasian Economic Union, the CIS remains an instrument of Russia's foreign policy.
Interview with Andrey Rudenko, Overseeing the Direction of Post-Soviet Countries
Main Event:  In an interview with the Russian propaganda news agency Sputnik, the Russian Deputy Foreign Minister, Andrey Rudenko, spoke about the 30th anniversary of the Commonwealth of Independent States (CIS).
Event in Details:  In the Russian Foreign Ministry, Andrey Rudenko oversees the direction of post-Soviet countries, including the breakaway regions of Abkhazia and the Tskhinvali region. Mr. Rudenko's key messages are:
• Any important event and process that takes place in the post-Soviet space, in different scales, also affects Russia's interests, since we are talking about our closest neighbors. We attach primary importance to ensuring stability and sustainable development in the region. Unfortunately, this situation does not suit everyone. Some countries are working to stir up disintegration processes in the CIS aimed at weakening ties between Russia and its traditional allies.
• In recent years, we have witnessed incessant attempts by the West to interfere in the internal affairs of the CIS member states.
• The 3+3 regional consulting platform was established and is operating as a pragmatic, non-politicized format aimed at bringing the South Caucasus countries and its neighbors closer (the first meeting was held in Moscow on December 10 in which Georgia did not participate). We regret that, despite the obvious benefit from participating in the platform, Tbilisi did not send its representative at the first meeting. At the same time, all participants expressed interest in Georgia's participation in the work of the platform and we agreed that the “doors” for this country remain open.
• Political dialogue with Moldova has gradually resumed since the end of election processes there. Bilateral relations are becoming regular and solid. We welcome the attitude of the Moldovan authorities towards the development of constructive and pragmatic cooperation with Russia. The mandate for a peacekeeping operation in Transnistria has not yet expired and is linked to a political solution to the conflict.
Putin Once Again Calls Ukraine's Statehood into Question
Main Event:  On December 23, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, held an annual press conference where he once again raised the question of Ukraine's statehood.
Event in Details:  The Russian president’s end-of-year press conference covered a number of issues. Vladimir Putin spoke a lot about Ukraine. He reminded journalists how Ukraine was developed: “Who created Ukraine? It was Lenin when he established the Soviet Union: the 1922 Union Treaty and the 1924 Constitution. It happened after his death, although according to his principles.”
The year 2021 was remarkable in terms of attacking Ukrainian statehood. On July 12, 2021, the Kremlin’s web-page published an article entitled “On the Historical Unity of Russians and Ukrainians” written by the Russian President, Vladimir Putin. The article contained some interesting phrases such as: “Russians and Ukrainians are in fact one and the same people who were artificially separated in recent historical periods. The Velikorusians, Malorusians and Belarusians are part of one Russian people. Later, under the influence of external factors, in which the Bolsheviks also contributed, a united Russian people began to disintegrate.”
Why the Event is Important:  Russia's current ruling elite questions the legitimacy of the Ukrainian state and accuses the Bolsheviks of artificially creating the country. Mr. Putin's interpretations of Ukrainian history are part of Russia’s hybrid war waged against Ukraine.
Russian Ambassador Attends the Inauguration of the Transnistrian Illegitimate President - Moldova is Unhappy
Main Event:  On December 17, 2021, the Russian Ambassador to Moldova, Oleg Vasnetsov, attended the inauguration of the “President” of the Transnistrian separatist republic, Vadim Krasnoselsky.
Event in Details:  Vadim Krasnoselsky won the December 12 presidential elections in the separatist republic. His inauguration was attended by the Russian Ambassador to Moldova. The Ambassador was criticized by the Moldovan authorities for his visit to Transnistria. “The so-called presidential election in the Transnistrian region is illegitimate and contradicts the constitution of the country,” the Moldovan Foreign Ministry stated on December 18.
Representatives of Russia (Natalya Narochnitskaya, a political expert; Vladimir Zhuravlyov, a member of the Russian Civic Chamber, and others) were going to observe the elections but were refused entry to the region. According to a representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, such actions will not go unanswered from Russia.
Transnistria is a separatist republic which has not been under the jurisdiction of the Moldovan government since 1992. The pro-Western Moldovan government is seeking to replace Russian troops stationed in the region with international peacekeepers.
Why the Event is Important:  Russia is the main supporter of the Transnistrian separatist republic. The ambassador's visit to the inauguration of the illegitimate president is a demonstration of Moscow's support for the separatists against the background of the demands of Moldovan authorities for the withdrawal of Russian troops from the region.
Former President of Kazakhstan Invites Azerbaijan to the Eurasian Economic Union
Main Event:  The former President of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev, who is the Honorary Chairman of the Supreme Eurasian Economic Council, proposed ​​inviting Azerbaijan to the Eurasian Economic Union (EAEU) as an observer.
Event in Details:  On December 10, a Council meeting was held online. Mr. Nazarbayev, who is considered as one of the ideologues of Eurasian integration, cited the successful example of Uzbekistan which joined the EAEU as an observer and, in his view, benefited from it.
A spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, commented on the issue. According to her, the development of a dialogue between Azerbaijan and the EAEU in any format would facilitate bilateral trade, the opening of a transport network in the region and the implementation of large-scale infrastructure projects.
The EAEU is a union of pro-Russian countries with the participation of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia.
From post-Soviet countries, Moldova (was granted the status during the tenure of the pro-Russian President, Igor Dodon) and Uzbekistan have an observer status. The consent of all member states, including Armenia, is required for Azerbaijan to join the EAEU as an observer.
Why the Event is Important:  Mr. Nazarbayev's idea is in line with Russia's interests as Moscow is offering post-Soviet countries an alternative economic model of cooperation with the European Union in the form of the EAEU. Nursultan Nazarbayev's proposal to invite Azerbaijan to the organization can be considered as part of the Kremlin's policy. This is a kind of hint from Moscow that it welcomes the transition to another stage of cooperation between the organization and Azerbaijan.
Russian Lawmakers Support Starting an Integrated Russian-Tajik Air Defense System
Main Event:  On December 16, 2021, the Russian State Duma ratified an agreement sent by the Russian president on the set-up of a joint regional air defense system between Russia and Tajikistan. On December 30, the Russian president signed a law on the ratification of the agreement.
Event in Details:  The Defense ministers of the two countries signed the agreement in Dushanbe, on April 27 and the Russian government approved it in November.
According to the agreement, the integrated regional system is part of the CIS joint air defense system. The parties agreed to jointly protect their territory from air strikes and ensure the security of CIS airspace in a strategic southern direction. The agreement was signed for five years with the possibility of a further extension for subsequent five-year periods. Given the weakness of Tajikistan’s armed forces, the Russian armed forces, including the anti-aircraft missile systems stationed at the 201st Russian military base in Tajikistan, will be the only party that will implement the terms of the agreement. Russia has already established similar air defense regional systems with Belarus and Kazakhstan.
Why the Event is Important:  Tajikistan is one of the weakest states in the post-Soviet space which is unable to adequately protect its own security. Military cooperation between Russia and Tajikistan has intensified since the Taliban came to power in Afghanistan. Tajikistan fears that the Afghan threat could spill over into its territory; therefore, the co-operation with Russia could be a good deterrent.
Russia Doubles Gas Imports from Turkmenistan
Main Event:  On December 24, 2021, the Russian Ambassador to Turkmenistan, Alexander Blokhin, stated that Russia doubled gas imports from Turkmenistan in 2021.
Event in Details:  According to the ambassador, Russia received ten billion cubic meters of gas in 2021 which is twice as much as in 2020. Imports of a similar scale were recorded before 2016 when Russia suspended imports from Turkmenistan due to a dispute over gas prices. Imports, under a five-year contract, resumed in 2019.
Turkmenistan is a gas-rich country. After the collapse of the Soviet Union, the country exported gas only through Russian territory as it had a limited export infrastructure. Consequently, Moscow was profiting from selling Turkmen gas to Europe at high international gas prices while paying Turkmenistan much lower prices. The economy of Turkmenistan was hit hard when Russia halted imports in 2016.
In the post-Soviet period, Turkmenistan has gradually arranged alternative routes to Iran and China. China buys 40 billion cubic meters of gas annually while Iran is not a reliable partner nor a good payer. The Turkman section of the Turkmenistan-Afghanistan-Pakistan-India (TAPI) gas pipeline project has already been constructed.
Why the Event is Important for Turkmenistan:  Turkmenistan is no longer dependent only on the Russian route, although exporting additional volumes of gas through Russia is a source of extra income for the country.
Why the Event is Important for Russia:  Turkmen gas imports are relatively cheap for Russia which will also help Moscow to meet its obligations to European countries.
Sergey Lavrov Responds to the De Facto Foreign Ministers of Abkhazia and the Tskhinvali Region
Main Event:  On December 20, 2021 in Sochi, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, met with the de facto Ministers of the Tskhinvali region and Abkhazia, Dmitry Medoev and Inal Ardzinba.
Event in Details:  The parties discussed the main aspects of cooperation, foreign policy directions and regional security. The joint meeting was preceded by Mr. Lavrov's personal meetings with Dmitry Medoev and then with Inal Ardzinba. This was Mr. Ardzinba's first meeting with the Russian foreign minister in his new post.
Foreign policy coordination between Russia and the breakaway regions of Georgia has been going on since the August 2008 war. Representatives of the de facto foreign ministries of the breakaway region periodically meet with representatives of the Russian Foreign Ministry.
Why the Event is Important:  Similar meetings are aimed at coordinating activities between Russia and the breakaway regions of Georgia and are an opportunity for de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region to personally meet with Sergey Lavrov and hear from him about problems in relations with Russia.